Thans de grootste school in Nederland. W; D, TREFFERS ZATERDAG 10 APRIL 1937 HAARLEM'S DAGBLAD Het Kennemer Lyceum: 500 leerlingen en 50 leeraren. Aan het einde van het tweede semester, aan het einde van alle beslommeringen, welke het besturen van een groote school met zich brengt, hadden wij met Dr. A. de Vletter een onderhoud om met hem te spreken over zijn plannen en zijn school, die voor hem een levenswerk zijn geworden. In den loop van het gesprek trekt de ge- heele merkwaardige ontwikkeling van deze school aan ons voorbij, gegroeid van een klein schooltje tot de grootste van Nederland. In 1920 begonnen we in het gebouw van de Bloemendaalsche Schoolvereeniging, daar wa ren we één jaar, toen 4 jaar op „Aelberts- berg" in het heerenhuis van wijlen Jhr. E. H. E. Teding van Berkhout, het oude buiten, he laas nu afgebroken en verkaveld. Daarop worden begrootingen en bouwplan nen gemaakt voor een school met 400 leer lingen. - En dezer dagen, zei de rector met eenigen trots hebben wij foto's gemaakt met 500 leer lingen en 50 man personeel. Dus: groei! Bij de stichting werd de opzet gevolgd van het Nederlandsch Lyceum in Den Haag met een 2-jarige onderbouw en een tweevoudige bovenbouw en wel Gymnasium en H. B. S. B. Toen kwam minister De Visser met zijn be sluiten omtrent de H. B. S. A. Thorbecke's Hoogere Burgerschool, de school, die de hoogere burgers moest voorbe reiden voor het leven, had zich gehandhaafd en nog steeds gaan 50 pCt. der leerlingen na het verlaten van de H. B. S. niet verder stu- ^Delffc is evenwel de H B. S. gaan vermaken door bepaalde eischen te stellen voor den toe gang tot de universiteit en zoo gebruikte het Hooger Onderwijs de H. B. S. als opleidings school voor zich. Minister De Visser heeft toen weer een nieuwe maatschappij-school willen maken: de ^En weer ziet men hetzelfde verschijnsel: weer wil men aan die school rechten verlee- nen, waardoor de eischen opnieuw worden op gedreven. Deze H. B. S. A. vindt Dr. de Vletter zeer belangrijk voor ons onderwijs, dit blijkt trou wens wel uit het feit, dat zij overal in den lande dicht bevolkt is. De wet 1937, die de eerste 3 ldassen weer gelijk maakt is van wel zeer- recenten datum. Om nu de splitsing mogelijk te maken in 3 Afdeelingen na de 2de Was (Gymnasium, H. B. S. A. en B.) gaat Dr. de Vletter voort, is het voor de schoolorganisatie noodzakelijk 3/2 maal zooveel leerlingen te hebben voor een behoorlijke bezetting, die subsidie moge lijk maakt. De school werd dus grooter niet alleen door het vertrouwen van het publiek en door de toeneming van de bevolking, maar ook omdat zij organisatorisch oneer moest en wilde be strijken. Daarbij kwam nog de wensch naar een 4de Afd. en wel de Litterair-Historisohe Afd. voor meisjes, die algemeene ontwikkeling wensch- ten of voor jongens ,die b.v. in de journali stiek wenschten te gaan. Van al deze genoemde types kan opgemerkt worden, dat de leeraren soms zelf om rech ten vragen, wat weer leidt tot stoomen. De heer De Vletter acht een prettige maat schappij-school veel beter. Het Kennemer Lyceum is als school niet veel veranderd. De vernieuwingen betreffen de uitbreiding van de ruimte en vernieuwin gen van paedagogischen aard. De uitbreiding van het aantal leerlingen maakte het noodzakelijk, dat de gebouwen capaciteit groot was. Zolder en een bijge bouwtje werden in gebruik genomen. In 1925 heeft me» bij de stichting een aula kunnen bouwen en' Tater door de edelmoedig heid van den heer A. Stoop een feestzaal. Daarmee was de heer De Vletter zeer inge nomen. Hij kan nu in eigen gebouw een feest organiseeren, dit in eigen hand houden en excessen weren. Eergiek bestrijdt de Rector de legende, dat het Kennemer Lyceum een fuifschool zou zijn. Ook andere scholen vieren feest, maar de paar feesten die het Kennemer Lyceum geeft vallen op, omdat zij in het gebouw worden gevierd. Later heeft de heer Stoop het mogelijk ge maakt, dat het Kennemer Lyceum zulke mooie sportterreinen kreeg. Deze en Stoop's Bad in de onmiddellijke nabijheid maken, dat de sport zoo goed mogelijk tot zijn recht komt. Maar op het Lyceum wordt geen uur meer aan sport gewijd dan op andere scholen. Vernieuwingen, die de Rector belangrijk vindt zijn Lunteren en Auby en het Psychisch Technisch onderzoek. De waarde is volgens hem af te meten naar het verzet. Vooral Auby heeft veel verzet ontmoet, maar toch heeft hij doorgezet als onderdeel van de school, dat nu toch algemeen als goed wordt aanvaard. Het Psychisch-Technisch onderzoek wordt door velen critisch en sceptisch beschouwd. Het moet, zegt de Rector, met- zeer groote zorg en voorzichtigheid betracht worden, maar als hij de resultaten op school overziet, dan is het pleit gewonnen, ondanks alle fou ten. Het zal gehandhaafd blijven en wordt steeds meer geaccepteerd, ook in het 'bedrijfs leven als K. L. M., B. P. M., enz. De nieuwe dingen betreffen in de eerste plaats de Afd. voor individueel Onderwijs (A. V. I. O.). Het is een poging om kinderen, die om één of andere reden moeilijkheden hebben cnet het klassikaal onderwijs langs voor hen geschikte banen naar voor hen ge schikte doeleinden te leiden. De tegenstelling tusschen het gewoon on derwijs en de A. V. L O. zou men scherp kun nen formuleeren als volgt: De gewone school zegt: Hier ben ik. zien jullie maar wat je maakt van de eischen, die ik stel. De A. V. I. O. zegt: Jij bent er. Wat kan ik voor je doen? Voor de A. V. I. O. zijn 3 categorieën van baathebbenden en wel: a. Kinderen, die door hun aanleg niet mee kunnen met het gewone klasseonderwijs en voor wie de ouders geen U. L. O. onderwijs wenschen. Zij krijgen een ontwikkeling in hun rich ting, vooral in talen en handelsonderwijs. b. Kinderen uit de gewone klasse, die in de A. V. I. O. wat extra steun kunnen krijgen. Is een kind zwak in het Duitsch, dan volgt het deze lessen zoo lang op de A. V. I. O. tot het weer geheel bij is. De levenskracht van dit stelsel is bewezen en Gunning en Reindersma leggen er zelfs het accent op c. Buitenlanders. Kinderen uit Finland, Duitschland, Spanje, Italië enz. waarvan er op het Kennemer Lyceum zijn, wordt hier de overgang mogelijk en gemakeklïjker gemaakt. De conclusie is, dat de A. V. I. O. haar be staansrecht heeft bewezen. Zij is gegroeid van 6 tot 60 leerlingen met 12 leerkrachten, waarvan 6 een volledige be trekking hebben. Het geriefelijke gebouwtje met zijn kleine kamers voldoet wel en als er meer ruimte was. zou deze Afd. nog grooter zijn. Dan is er de Montessori-Afdeeling, waar voor in principe kinderen van het Lager Mon- tessori-Önderwijs worden genomen. Nu zijn er 23, het volgend jaar 40 leerl. en de verwachting is 80100 leerl. voor de toekomst. Dit is een levenwekkend didactisch probleem en een interessant experiment, waarvan de school den invloed zal ondervinden. Als laatste vernieuwing is er de D-poging. De grief van den Rector tegen het U.L.O. is, dat wat mooi. had kunnen zijn, de kinderen onder leiding van één man, die hen door en door kent, prijs is gegeven en dat men weer vakmenschen heeft genomen. Een aantal kinderen, dat is blijven zitten in de eerste klasse is gegroepeerd en onder lei ding van één man gesteld. Dit is nu al meer dan een jaar aan den gang. Het voordeel is net als op de Lagere School: één hoofdleiding, die de kinderen kan opvoe den, leidt en observeert, met hen het huis werk maakt, en in ieder geval de hoofdvak ken geeft. Een deel gaat op den duur weer naar het Lyceum terug. Nu zijn er 2 klassen en het is een experi ment, dat nog in de lucht hangt. Enkele leer lingen zullen naar het Lyceum gaan, enkele zullen moeten blijven. A. V. I. O. en Montessori Afd. zijn beide dooi den Minister van Onderwijs als onderdeel, yan het Kennemer Lyceum erkend. PROT. CHR. RECLASSEERINGSVEREENI- GING. De afdeeling Haarlem van de Prot. Cr. Re- classeerings-Vereeniging kwam Vrijdag avond in jaarvergadering bijeen onder lei ding van den voorzitter, den heer K. Brants. Aan het door den secretaris den heer Har- tendorf, uitgebrachte jaarverslag ,ontleenen we het volgende: Uitgebracht werden 36 voorlichtingsrap porten betrekking hebbend op diefstal, ver duistering, valschheid in geschrifte, openbare schennis van de eerbaarheid, ontucht, heling, oplichting en mishandeling. In 19 gevallen werd geheel overeenkom stig het advies der Vereeniging vonnis gewe zen; van 14 gevallen was de uitspraak nog niet bekend; 51 voorwaardelijk veroordeel den stonden onder toezicht der afdeeling. Van 18 delinquenten liep de proeftijd van 3 jaar gunstig af; 1 voorw. veroordeelde heeft zich opnieuw aan een strafbaar feit schuldig ge maakt. De vereeniging is in den Reclasseerings- raad vertegenwoordigd door de heeren F. H. Richters en K. Branns; 38 maal traden dezen op als rapporteur en mede-rapporteur inzake voorw. invrijheidstelling. Door de celbezoekers, de heeren P. J. Jonge- jan en M. Hoek werden aan gedetineerden in 1936 262 en 221 bezoeken gebracht.. In de Commissie van Voorlichting wordt de vereeniging vertegenwoordigd door mevr. mr. J. H. G. Schutte—Struick. Het jaarverslag werd goedgekeurd. Vervolgens bracht de heer Aangeenbrug als penningmeester verslag uit. De rekening (in ontvangst en uitgaaf sluitend met f 505.95) werd goedgekeurd. De aftredende bestuursleden de heeren K. Brants en E. G. Wentink werden bij acclama tie herkozen. Afgevaardigd werden naar de vergadering van Reel. Instellingen mevr. Mr. J. H. G. Schutte-Struick en naar de algemeene ver gadering op 28 Juni te Amsterdam, de heeren Richters en Hartendorf. Na de pauze hield de heer Jongejan een boeiende lezing over het werk van den cel bezoeker." De vergadering werd met dankgebed geslo ten. Rangeerlocomotief ontspoord. Nagenoeg geen stagnatie in treinverkeer. Vrijdagmiddag te 2.45 uur ontspoorde bij het viaduct aan het Kenaupark een rangeer locomotief, vermoedelijk door ontijdige wis selbediening. De locomotief kwam dwars te staan, zoodat eenige sporen niet gebruikt konden worden. Spoedig werden maatregelen genomen om de stagnatie in het treinverkeer tot een minimum te beperken; men liet de treinen in de richting Amsterdam en Den Haag van andere sporen vertrekken zoodat de vertraging voor eiken trein slechts enkele minuten bedroeg. Meer moeite gaf het weghalen van de ont spoorde locomotief. Hiervoor moest hulpma teriaal uit Amsterdam komen. Maar te on geveer zes uur waren toch alle sporen weer vrij. Daarna moest de ontzette wissel nog her steld worden; te ongeveer 7 uur was alles weer normaal. ORANJEVEREENIGING „PRINS BERNHARD". Aubade op Prinsessedag. De kinderen van de vereeniging .Prins Bernhard" in het Leidsche kwartier komen hedenmiddag in het gebouw „Rosehaghe", Hoof manstraat, bijeen, om een begin te ma ken met het instudeeren van liederen voor een aubade op het Leidscheplein, ter gele genheid van de verjaring van H.K.H. Prinses Juliana. De leiding is opgedragen aan den directeur van het dubbel mannenkwartet „Aurora", den heer K. Zeilmaker; de muzi kale begeleiding is toevertrouwd aan de mu- ziekvereeniging „UtUe Dulci". WEER- EN STERREKUNDIGE KRING. Twee boeiende lezingen. Vrijdagavond hield deze kring een vergade ring in het gebouw Ged. Oude Gracht 104. Al lereerst sprak dr. J. Th. Grossmuller over „Sterrekundige waarnemingen door amateurs". Hoewel er, volgens spr„ in Nederland veel be langstelling is voor de sterrenkunde, is dit niet ahetgeval voor practisch werk op dit gebied. Hoewel van een amateur ook niet verwacht kan worden, dat hij werkelijk groote ontdek kingen zal doen, kan zijn werk toch voor de wetenschap waarde hebben, maar vooral voor hemzelf geeft het speuren in de kosmos groote voldoening. In de eerste plaats zijn daar de verander lijke sterren. Reeds met het bloote oog, beter echter met een binocle of tooneelkijker, kan men uit helderheidsschattingen de periode van lichtwisseling bepalen; het groote aantal thans bekende veranderlijke sterren, dat bij de 7000 ligt, geeft werk te over, want de beroeps astronomen hebben niet voldoende gelegen heid om deze waarnemingen met nauwkeurig heid te verrichten. Verder is er het bepalen van het splitsings vermogen van een kijker door het splitsen van dubbelsterren en het verrichten van grens- schattingen, het vaststellen van wat er nog met een bepaalden kijker als zwakste object valt waar te nemen; dit is n.l. ook afhankelijk van de gebruikte vergrooting. Na de pauze sprak de heer A. Medders over het zelf maken van :een.. sterrenkijkeT. Er zijn 2 hoofdlijheh van kijkërs: de refractor, met een lens als objectief en de reflector met een spiegel als objectief. Het zelf maken van een refractor is, zoo men de lensen tenminste niet zelf wil maken, wat zeer moeilijk is, doch koopt, vrij eenvoudig. Met een brillenglas van b.v. 1 M. brandpuntsafstand én een gewone loupe, kan men al een aardig kijkertje samen stellen. Bij een refractor treedt echter altijd een erg hinderlijke kleurschifting op, wat niet het ge val is bij een reflector of spiegeltelescoop. Spr. behandelde daarop in alle bijzonderheden het vervaardigen van een spiegel: het slijpen, het polijsten, het corrigeeren, enz. In theorie werd een kijker vervaardigd met een opening van 15 c.M. en een brandpuntsafstand van 120 c.M. Een dergelijke kijker laat sterren zien tot de 12de grootte en splitst dubbelsterren van 1 se- ounde, en openbaart zijn bezitter veel van den hemel. De zeer levendige gedachtenwisseling na afloop dezer causerie geeft grond tot ver onderstelling, dat het aantal kij kerbezitters het-volgende seizoen niet onbelangrijk vermeer derd zal worden. ij besleden gaarne zoo groot mogelijken zorg aan de annonces. Het spreekt echter vanzelf dat dit in het gedrang moet komen, als plaatsingsopdrachten ons op het laatste oogenblik bereiken. aarom, in het belang van de adverteerders zelf, verzoeken wij vriendelijk doch dringend plaat singsorders tijdig in te zenden. Dat wil zeggen: voor Zaterdag uiterlijk 9 uur in den ochtend, op andere dagen uiterlijk 10 uur in ons bezit. Dan kan het nog net met zorg ge beuren, maar beter is natuurlijk, ze nog aanmerkelijk vroeger te zenden. VOORDEN POLITIERECHTER—I ln Thijsses Hof. Zaandamsche steuntrekker. De officier van justitie kwam bij de beschou wing der criminaliteit in zijn arrondissement tot de verrassende ontdekking, dat er een eiland van eerlijkheid was, voorzoover die eer lijkheid dan de steuntrekkers betrof. Dit was te meer verrassend, waar op dat eiland rij wieldiefstallen aan de orde van den dag wa ren, terwijl ook in andere zaken, het mijn en dijn betreffende, het eiland zich evenmin gunstig onderscheidde van het overige rechts gebied. 't Was daarom, dat na de aanvanke lijke verheugenis over de ontdekking van be doeld eiland, er twijfel begon ie rijzen of de verheugenis wel gerechtvaardigd was offi cieren van justitie zijn nu eenmaal op zulke punten eenigszins wantrouwend en de offi cier ging naar het eiland om het van nabij te bezien. Toen verzonk het eiland, want het bleek, dat het bij de Zaandamsche steuntrek kers al niet beter met de eerlijkheid was ge steld dan bij de overigen. Natuurlijk waren er zeer veel eerlijken, maar die zijn er elders ook, doch er was ook een percentage, dat niet geschroomd had onder onware verklaringen de handteekening te zetten, als waren die ver klaringen echt en onvervalscht. De autoritei ten in Zaandam hadden dit eenigszins met den mantel der liefde bedekt en slechts admini stratieve straffen tqegepast, hetgeen de offi cier niet goed kon vinden, omdat elders de justitie er wel in gemoeid werd, wat wettelijk ook moet. Zoodoende is het nu uit met de Zaandamsche zachtmoedigheid en verschijnen de oneerlijke steuntrekkers hier voor den po litierechter. Er waren er nu vijf en uit de verhooren bleek, dat het niet altijd om een kleinigheid ging. Zoo was er een, die in anderhalf jaar f 500 gezinsin/komsten had verzwegen, een ander f 200 in ruim een jaar, een derde f 277 in hetzelfde tijdsverloop. Een vierde had f 130 verzwegen in een half jaar en de vijfde f44 over enkele weken. Bij de steunregeling waren nu wel maat regelen getroffen om het te veel betaalde te rug te krijgen en ook waren de oneerlijken eenige weken van steun verstoken gebleven, maar de oneerlijkheid bleef toch bestaan. De menschen vertelden en de rechter nam het aan, dat zij niet uit weelde hadden gehandeld en sommigen hingen een somber beeld op van hun huiselijke omstandigheden; een wees op zijn uitrusting en deelde mee, dat die samen gesteld was uil drie of meer nalatenschappen; voorts hoorden we spa-eken over zieke huisge- nooten en over kinderen, die voor enkele gul dens weekloon ver door weer en wind moeten fietsen, och 't was alles geen nieuws en 't was alles treurig genoeg, maar daartegenover staat, dat de steun niet bedoeld is als een staatspensioen, doch als een noodmaatregel en dat het geenszins de bedoeling is, dat de steun bij de inkomsten gevoegd moet worden om een behoorlijk inkomen te verkrijgen. De officier was van oordeel, dat tegen sa botage van de steunregeling streng moet wor den opgetreden en dat voorwaardelijke straf fen zooveel mogelijk buiten beschouwing moe ten blijven om te voorkomen, dat men denkt: „Ik waag het er op, lukt het, dan ben ik goed af en lukt het niet, dan krijg ik een voor waardelijke straf." Men moet het op die manier niet willen riskeeren. Daarom eischte de officier- ook in alle ge vallen een onvoorwaardelijke gevangenisstraf; tegen den minst schuldige 4 dagen, tegen de anderen 2, 4 en 6 weken. De politierechter wil het geval van den man van de 4 dagen nog wat nader bekijken, doch halveerde den eisch wat de anderen be treft; voorwaardelijke straffen legde hij niet op. De driftige chauffeur. De chauffeur vertelde, dat hij een driftkop was en dat die opvliegendheid bij hem in de familie zat en voorts deed hij een heel be knopt verhaal, zoo beknopt, dat we er eigen lijk niets van begrepen over zijn broer, die be- lijk niets van begrepen, over zijn broer, die be- kaartspelende zwagers, waartegen iemand iels gezegd zou hebben, wat een soort uitdaging aan het adres van den chauffeur was. Men ver geve ons dat wij dit alles niet kunnen detail- leeren en meedenken of harten vrouw dan wel schoppen boer in 't spel is; men wij te die onvolledigheid aan de beknoptheid van de mededeelingen van den chauffeur, wat ver band zal houden met zijn driftigen aard. We gaan daarom verhalen, dat de chauf feur, geladen met drift zijn tuin stond te spitten, toen de iemand, die met de kaarten de zwagers had gesproken passeerde. De chauffeur riep: „zoo bollebof!" doelende op de uitdaging, maar meteen plantte hij de schop in de aarde, sprong op den weg en gaf. om te kennen te geven, dat hij de uitdaging aannam, den ander een stomp voor de maag en een tegen den neus, welke laatste het effect had, dat het neusbeen werd gekneusd en er rijkelijk bloed ging vloeien. Toen was de drift uit en de ander moest naar den dokter, die den neus weer in fatsoen bracht en een nota van f 5 indiende. Nu verschenen partijen voor den rechter en ook de doktersnota. De rechter keek bedenkelijk, toen hij van de erfelijke drift hoorde en vernam, dat ver dachte chauffeur was. „Dat lijkt me gevaar lijk, zoo'n drift voor een chauffeur" "zei de rechter, maar de driftige man zei, dat hij achter het stuur zijn zenuwen in bedwang had en dat hij zich had voorgenomen nooit meer iemand maagstompen te geven of bloedneuzen te bezorgen. Hij zou de doktersrekening nog deze week betalen. Zooveel openhartigheid en goede wil waren oorzaak, dat de officier een voorwaardelijke straf van een maand eischte met nog f 10 boete ter herinnering, maar de politierechter deed de boete er af, omdat de chauffeur een gezin had en niet veel verdiende. Maar de dok tersrekening moet hij bet-alen. Anemonen en helmbloemen Wij zijn tevreden over onze Sleutelbloemen. Den heelen hof door verblijden zij ons met hun helder geel en de Slanke doet haar naam eer aan door heel hoog, en wijd zichtbaar, haar lichtende bloeipluimen te ontplooien. En er zijn nog veel meer ..zaailingen" dan we eerst meenden. Met de Anemonen kon het wel beter. Ook die behooren krachtens hun aard overal in het bosch te staan. Met een paar jaar krijgen we dat echter wel in orde. Thans hebben we langs de paden een paar aardige groepjes in het pas gekapt bosch bij den ingang en een partijtje nabij de Sleedoorns, links aan 't pad. We heb ben daar ook een naampaaltje gezet. Dit groepje heeft een bizondere beteekenis, want het bestaat voor een deel uit blondinen, voor de rest uit brunettes. Ik houd mij al jaren lang bezig met die blondinen en brunetten en het is wel een aardige bezigheid. We vinden ze bij allerlei planten: beuk. els. hazelaar, kar dinaalsmuts. duinroos, anemoon, klaver, bo terbloem enz. Ik weet op geen stukken na. wat het te beduiden kan hebben maar heb er veel genoegen aan. Over de bekoorlijkheid van de Anemonen, over de strenge schoonheid van den bouw van stengel bladerkrans en bloem kan ik hier niet uitweiden, ge moet dat voor u zelf rustig be zien. Deze plant is zeer gevoelig voor licht en warmte en reageert daar met groote snelheid op. Toch is zij heel sterk en de bloem zeer duurzaam. De naam zinspeelt op de beweeglijkheid van de ranke stengels onder invloed van den wind en het is inderdaad prachtig om te zien, hoe de honderden en honderden bloemen van een echt anemoonvolk staan te wiegelen in den luchtstroom. Dat wil ik u dan over twee jaar in den Hof ook laten genieten. Eigenlijk zou het heele Bloemendaalsche Bosch en ook de Haarlemmerhout nu wit moeten zien van de anemonen. Maar ze wor den er te veel geplukt. Over dat bloemen plukken door jong en oud heb ik lang en veel nagedacht en waargenomen, maar ik zou er nog geen beknopte uitspraak over kunnen doen. Inrichtingen als Thysse's Hof kunnen er veel toe bijdragen om de piukgraagte te mati gen en te beperken. Een ander plantje, dat uit de buurt van Haarlem is weggeplukt is de Helmbloem of Corydalis. Die hebben we nu al zeer ruim ver spreid in den Hof. ook alweer een allersierlijkst dingetje. Eventjes op een zonnigen morgen er bij stil staan, om te zien hoe de honigbijen, de hommels en de groote wilde Sachembijen er honig kunnen halen. Let er op, dat sommige hun zuigsnuit naar binnen steken, normaal, door den ingang van de bloem, terwijl andere de honig rooven door een paar gaatjes boven in de spoor. Dat doen de aardhommels en de honigbijen omdat hun tong te kort is. Soms komt met groot gegons een groote wilde bij woest rondvliegen boven de bloemen, om het volgend oogenblik huilend weg te stor men, zonder een bloem aangeraakt te hebben. Dat was een mannetjes-sachem-bij en die was niet uit op honig, maar op wijfjes. Toch knap dat hij wist dat die wijfjes op de Helm- bloem te vinden zijn JAC. P. THYSSE. Dit zijn de succesvolle kleine ADVER- TENTIëN in het HANDELSBLAD, die in geheel Nederland worden gelezen. Toch zijn „TREFFERS" voordeelig 8 CENT PER WOORD en voor betrekkigzoekenden 5 CENT PER WOORD Een TREFFER plaatsen beteekent slagen Bijkantoor HANDELSBLAD - Haarlem (WENSING'S Alg. Advert. Bureau) TEMPELIERSSTRAAT 32 Telef. 10209 (Adv. Ingez. Med.) HAARLEMSCIIE JEUGD LUCHTVAART CLUB. De Haarlemsche Jeugd Luchtvaart Club, aangesloten bij de Kon. Ned. Ver. voor Lucht vaart, hield Vrijdagavond een bijeenkomst in haar clublokaal aan de Kampervest. De heer Hagelen, de algemeen secretaris der Nederlandsche Jeugd Luchtvaart Clubs, ver toonde eenige Duitsche Sportvliegfilms met behulp van den heer Stolk. die eenigen tijd ge leden als mecanicien van de „Snip" naar West- Indië vloog). De aanwezigen genoten ten zeer ste van de schitterende films. Eerst zag men hoe de jeugd zich toelegde op modelbouw en aërodynamica. Daarna demosntraties met zweefvleigtuigen. Vervolgens met motorvlieg tuigen; o.a. ko nmen zien, hoe een Duitsche rondvlucht plaats had. Tenslotte de starts van zweefvliegtuigen van de „Wasserkuppe". Ballonopstijgingen ontbreken evenmin, niet zelfs met hete lucht. Een groot aantal ballons ging tegelijk de lucht in. Het opvouwen van een ballon bleek ook nog een kunst te zijn. DOODELIJK ONGEVAL. Vrijdagmiddag om half twee was de 41-ja rige H. H. te Groningen op een kraan aan de Oosterkade bezig, een van de katrol geloopen kabel t.e bevestigen, toen van het er bij liggen de schip „Jantina" uit Sas van Gent, schipper Kruithoff, de mast omviel, waardoor H. van de kraan afsloeg. De man was op slag dood. Vermoedelijk heeft de pin, hetwelk de mast vasthoudt, er niet voor gezeten. Het slacht offer was gehuwd en vader van zeven kinde ren. De politie stelt een onderzoek in. Een foto gemaakt ter gelegenheid van het feit, dat de school haar 500ste leerling kreeg.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 9