DE GROOT N.V. DEGROOTNV. Toen er nog veel grachten in Haarlem waren.... H DINSDAG 13 APRIL 1937 HAARLEM'S DAGBLAD 6 Liberale Staatspartij „De Vrijheidsbond". Over defensie en liberale koloniale politiek. Maandagavond vergaderde in „De Nijver heid" de afd. Haarlem, van de Liberale Staats partij „De Vrijheidsbond", onder leiding van mr. C. Blankevoort. Eerste spreker was de heer F. W. Coster, oud-kolonel, candidaat voor de Tweede Kamer, uit Den Haag, die het onderwerp behandelde- „De defensie van Nederlandsoh Indië". Spr. zette uiteen, dat de liberale partij een vredelievende partij is. maar toch de waarde erkent van een goede defensie. De taak van het leger hier te lande is de ver dediging tegen een buitenlandsehen vijand. Het leger bestaat eigenlijk alleen in tijden van mobilisatie. De taak van het leger in Indië is de hand having van rust en orde; dit leger bestaat alleen uit vrijwilligers; het is een 30.000 man sterk, die ook in vredestijd onder de wapenen zijn en is hoofdzakelijk geconcentreerd op Java. De taak van de marine is universeel, de vloot is bewegelijk en moet gebruikt kunnen worden waar zij noodig is. Te betreuren is, dat de be- zuniging op de marine veel te ver is gegaan. De positie van de marine in Indië is geheel anders dan die van de marine hier te lande. In Indië hebben wij, behalve met een buiten landschen vijand, ook eventueel met een bin- nenlandschen vijand te doen. Met onze mid delen zullen wij Indië niet volkomen veilig kunnen stellen. Dit is nog geen reden om in 't geheel niets te doen, zooals sommigen wel zouden willen. De internationale onveiligheid is de laatste jaren zeer toegenomen en daar om behoort ten opzichte van de defensie te worden gedaan wat mogelijk is. Wij moeten zoo sterk zijn, dat een aanval op Indië voor den aanvaller toch altijd groot risico zal meebren gen. De vloot in Indië moet ook voor een eventueelen bondgenoot een welkome aanvul ling zijn en zij moet zich op een veilige vloot- basis (Soerabaja) kunnen terugtrekken. Een vlootplan, ioopend over vele jaren in de toe komst, moet altijd gereed zijn. Zulk een plan heeft minister Deckers ontworpen; het is door de Staten-Generaal aangenomen, maar slechts zeer gedeeltelijk uitgevoerd. De achterstand is niet ingehaald. En dat terwijl de toestand in den Pacific meer en meer gaat spannen. Dreigt Indië gevaar? Ja. Wordt er niet aan gedrongen op een nieuwe verdeeling van het koloniaal bezit? En zij, die tot nu toe geen ko loniën hadden, willen die nu hebben. Het ge vaar van een onverwachten aanval op Indië is niet denkbeeldig'. Bij een aanval op Indië zul len wij niet dadelijk op de hulp van Engeland kunnen rekenen; dat land zal zich eerst zelf in den rug willen dekken en wellicht meer ge voelen voor een schikking met Japan. Spr. kwam tot de conclusie dat het nood zakelijk blijft, onze vloot te versterken. Twee nieuwe kruisers zijn noodig, vier jagers, acht duikbooten (de minister wil géén kruisers, 2 jagers en 4 duikbooten). Het bezit van onze koloniën is offers waard. De tweede spreker, ir. H. W. van der Voort, voorzitter der af deeling Den Haag van „De Vrijheidsbond", vroeger te Haarlem, behandel de het onderwerp „Liberale Koloniale Poli tiek". Spr. begon met uiteen te zetten, wat Indië aan Nederland brengt. Wij regeeren in Indië over een werelddeel en dat op een voortreffe lijke wijze. De rubberproductie van Indië be draagt 40 4pct. van de wereldproductie; de devaluatie van onze valuta bracht een verla ging van den suikerprijs op de wereldmarkt. Men denke verder aan de productie van copra, van kina, van petroleum. Het buitenland is vol bewondering voor ons werk in Indië. Zonder onze koloniën zou de ellende in ons land niet te overzien zijn. Het liberale koloniale programma komt overeen met dat der overgroote meerderheid der Europeanen die aan de ontwikkeling van Indië hun bekwaamheid en energie hebben gegeven, die in ons Indië gewerkt hebben. Spr. schetste hoe het de taak is der regeering den Inlander te steunen, soms tegen zichzelf te beschermen, vooral op economisch gebied. Krachtige handhaving van het gezag is voorts noodig; eerst dan zal de persoonlijkheid van den Inlander zich kunnen ontwikkelen. De politieke ontwikkeling in Indië heeft plaats gehad volgens de rassen-tegenstellin gen. Daarom moet er boven die groepen staan een instantie, die het algemeen belang stelt boven het groepsbelang. De groep der Indo-Europeanen wordt voor het eerst thans genoemd in het programma dea* Liberale Staatspartij. Die groep toch heeft het thans zeer moeilijk. De Indo-Europeanen mogen geen land bezitten om den landbouw uit te oefenen, omdat de Inlander beschermd moet worden. De Indo-Europeaan ondervindt nu de concurrentie van Inlanders en Chïnee- zen, die hen gaan verdringen uit de functies van ambtenaren, officier, leider van particu liere ondernemingen enz. Daarom is het zoo noodig dat de groep van hen, die van gemengd bloed zijn, wordt beschermd door de regeering, want Indië heeft aan de Indo-Europeanen veel te danken. Op een gematigde protectie mogen zij aanspraak maken. Mogen de liberale beginselen de welvaart van Indië bevorderen tot in lengte van dagen! Nadat eenige vragen waren gesteld, sloot de voorzitter de bijeenkomst met een woord van dank aan de inleiders. BROODPRIJSVERLAGING NIET TE HAARLEM. In ons nummer van Maandag is bij het be richt over de broodprijsverlaging van de Coöperatieve Broodbakkerij en Verbruiksver- eeniging „Algemeen Belang U. A." abusieve lijk weggevallen dat deze verlaging Beverwijk betreft, dus niet Haarlem. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO-CENTRALE OP WOENSDAG 14 APRIL 1937. Programma I: Hilversum I. Programma II: Hilversum II. Programma III: 8.00 Keulen. 9.50 Deutsch- landsender. 10.20 Pauze. 11.05 London Regio nal. 11.20 Keulen. 12.20 Vlaamsch Brussel. 12.35 London Regional. 2.20 Parijs Radio. 4.20 London Regional. 5.05 Pauze. 5.10 Fransch Brussel. 6.20 Keulen. 7.05 Diversen. 7,25 Pa rijs Radio. Programma IV: 8.00 Vlaamsch Brussel. 8.20 Pauze. 8.50 Parijs Radio. 9.35 Pauze. 10.35 Droitwich. 31,35 London Regional. 12.20 Droitwich. Programma V: 8.00—7.00 Diversen. 7.00 Eigen gramofoonplatenconcert: Jazzmuziek. 1. Waltz Medley. 2 vleugels; 2. If Harlem came to Mayfair. Krakajax; 3. Slow Foxtrot medley, Fred Stein. 4. Robins and Roses, Casani Club. 5. Beale street blues, Joe Venuti. 6. Tusschen- spel van Mills Brothers: I heard. 7. Tiger Rag. 8. How I'm doing. 9. Some of these days. Ver volg Jazzmuziek: 10 Tango medley, 11. It don't mean a thing. Washb. Rhythm Kings. 12. Af ter you've gone. Joe Venuti. 13. P'ano Medley Nok 12. Charlev Kim7, 14. Sentimental Gentle man, Washb. Rhythm Kings; 15. A. Melody from the Sky. Casani Club; 16. Limehouse jjloies, Krakajax. 8.00—12.00 Diversen. De Vrouwen-Vredesgang. Toenemende belangstelling. Wij ontvingen een brochure van het Cen traal Comité Vrouwen Vredesgang. In deze brochure wordt het doel en karakter van den Vrouwen Vredesgang als volgt beschre ven: De Vrouwen Vredesgang is een algemeene uiting van den Vredeswil der Nederlandsche Vrouw. Alle vrouwen, zonder onderscheid van godsdienstige overtuiging of politieke gezindheid, kunnen daaraan deelnemen. Hij wordt gehouden éénmaal per jaar, t.w. op 18 Mei (Volkenbondsdag) en wordt, om hem niets van zijn groote beteekenis te doen inboeten, nooit dienstbaar gemaakt aan een bepaalde actie; de Vrouwenvredesgang gaat boven details of bepaalde acties uit en ver- eenigt op één dag in het jaar alle gezindten tot één groote demonstratie: een stille, ern stige en waardige betooging. die geopend of gesloten wordt met enkele korte toespraken. Met den grootsten nadruk willen wij er op wijzen, dat de Vrouwen Vredesgang volko men vrij staat van elk politiek streven. De bedoeling is, den Vredeswil bij de deel neemsters te versterken en daarvan voor de geheele wereld te getuigen. De Vrouwen Vredesgang stelt zich naar den geest wel degelijk in op datgene, wat op het pogenblik der demonstratie de vredesbewe ging, of beter gezegd de vredelievende menschheid in het algemeen, bezig houdt en brengt dit tot uitdrukking in de „adressen", die telken jare aan Regeering en Volken bond worden aangeboden. De eventueel mee te voeren opschriften zijn geheel in overeenstemming met het doel der betooging. De Vrouwen Vredesgang is een optocht van enkeltvrouwen. De Vrouwen Vredesgang is ontstaan op een conferentie die der Nederlandsche af- deeling van den Internationalen Vrouwen bond voor Vrede en Vrijheid van 11.13 Mei 1934 te Den Haag hield. De eerste Vrouwen Vredesgang werd ge houden op 18 Mei 1934 te Den Haag en telde 3500 deelneemsters, reeds in 1935 was het aantal deelneemsters zeer toegenomen om in 1936 te stijgen tot ongeveer 12000. Was het in 1934 en 1935 bijna uitsluitend de H.IJR.O. die zijn microfoon voor den Vrouwen Vredesgang ter beschikking stelde, in 1935 en 1936 maakte ook de grootere om- roepvereenigingen zooals de AVRO en de N.C.R.V. van den Vrouwen Vredesgang ge wag, ja zelfs de P.H.O.H.I. maakte gramo- foonplaten voor uitzending naar Indië! Deputaties werden afgevaardigd naar de regeering. naar den Volkenbond en naar het gemeentebestuur van Amsterdam Ook in het buitenland viel een toenemen de belangstelling waar te nemen. Uit Vlaanderen kwam een afvaardiging, en ook de pers in Zwitserland wijdde aandacht aan het werk voor den vrede. In Londen werd op 17 Mei een demonstratie gehouden evenals te Aberdeen. Zweden. Noorwegen, Denemarken en Fin land hielden op 18 Mei samen een Noor- schen Vredesgang. In Frankrijk werden op vele plaatsen op 11 November Stille Rondgangen voor den Vrede gehouden. Ook in 1937 zal weer een Vrouwen Vredes gang georganiseerd worden en wel op Dins dag 18 Mei te Utrecht. Tot slot nog iets over de organisatie. De Vrouwen Vredesgang wordt georganiseerd door de Hoofdbesturen van den Algemeen Nederlandschen Vrouwen Vredebond en den Internationalen Vrouwenbond voor Vrede en Vrijheid die daartoe een Centraal Comité benoemd hebben. In dit comité hebben om. zitting mevr, C. E. M. van 't Lam-Teefe, uit Overveen, mevr. E. J. Miolée-Riem Vis uit Haarlem en mej. Dr. M. A. Thiel eveneens uit Haarlem en mej. M. H. Peten uit Utrecht. Een opwekking onzerzijds om den Vrouwen Vredesgang 1937 te doen slagen lijkt ons vrij wel overbodig. In dezen tijd van internatio nale verbittering en verschaffing is een ma gistrale vredesuiting van meer dan gewone beteekenis. Dat de Vrouwen Vredesgang 1937 in alle opzichten moge Veertigjarig jubileum. Hartelijke huldiging. Maandag herdacht de heer B. Grijmans den dag, waarop hij voor 40 jaar in dienst kwam bij de Stoomwasscherij N. V. Peeper- korn en Zn. De heer Grijmans heeft de geheele reorga nisatie in dit bedrijf meegemaakt en steeds het hart van het bedrijf, de machine, bediend. Toen de jubilaris met zijn echtgenoote het ruime schaftlokaal binnenkwam, werd hij door het daar aanwezige personeel met een driewerf hoera ontvangen. Allereerst voerde de oudste firmant, de heer P. Peeperkorn, het woord. Gij hebt, aldus spr., den zegen van den arbeid gekend, en het is voor ons prettig te mogen zeggen, dat ge u steeds bewust bent geweest van de verantwoordelijkheid van uw werk. Ge hebt steeds het bedrijfsbelang gediend, wat tenslotte aller belang was. Het is mij daarom, aldus spr. een groot voorrecht u te mogen mededeelen, dat het H. M. de Koningin behaagd heeft u de eere medaille van de Orde van Oranje-Nassau in brons aan te bieden. Van de firma ontving de jubilaris een ge schenk onder couvert. De jongere firmant, de heer Jac. Peeper korn, schetste den jubilaris als een voorbeeld van stiptheid en eerlijkheid. Mevr. Grijmans ontving een fraaie bloemenmand. Namens het personeel voerde de heer Th. Bos het woord, die naast de gelukwenschen als stoffelijke blijken van erkentelijkheid een divankleed en divankussens overhandigde. De jubilaris dankte voor de hartelijke woorden en de cadeaux. Hierna kreeg de jubilaris de gelegenheid in huiselijken kring het feest te vieren. CONCERT DOOR JOH. STEENMAN'S ORKEST. Vrijdag 16 April vindt in de Gemeentelijke Concertzaal het jaarlijksche concert plaats van Steenman's Orkest, dirigent Felix de No bel, ten bate van de afdeeling Haarlem der Centrale Vacantiekolonies. Het programma, dat werken van oude en moderne meesters bevat, heeft een bijzondere aantrekkelijkhheid door de medewerking van onze stadgenoote Annie Woud. Als de voorteekenen niet bedriegen zal de opkomst van het Haarlemsche muzikale pu bliek en dat der omliggende gemeenten niet te wenschen overlaten, doch een opwekking om dit traditioneele concert bij te wonen, is zoowel om het gebodene als om het goede doel, zeker niet misplaatst. PERSONALIA Bij K, B. van 19 Maart 1937 is toegekend de aan de Orde van Oranje Nassau verbonden eeremedaille, in brons, aan B. Grijmans, ma chinist-stoker bij de N.V. Stoomwasscherij en Strijkinrichting v.h. J. Peeperkorn en Zoon te Heemstede. FOURNITUREN AFD. Trots aiie prijsverhooging handhaven wij onderstaande prijzen. Tailleband p. M. lOct. Elastiek Tailleband 30 et. Boorlint 4-8-12 ct. Coats Bias Band 15 ct. 1000 jards Silko 21 ct. 3 paar prima So usbrasses 25 ct. 3 paar gevoerde 39 ct. Japansch zijden per paar39 ct. 1 dozijn Machinezijde 65 ct. 1 Hand 35 ct. Wollen Kameelh., p. M. 40 ct-1.10 Linnen 60 c.M. breed, per M. 39 ct. Perskussens 1.95-2.95 Prima Kleerm. Borstel 1.25 Pasbuste 8.Ö5 GROOTE HOUTSTRAAT 98. Alles voor Naaisters en Kleermakers. (Adv. Ingez. Med.) De Kinderhuisvest in 1750. Deze vaart zelf is blijven bestaan, maar bet stadsbeeld is op dit punt in den loop der eeuwen toch wel veel veranderd. VOORDEN- -POLITIERECHTER Vrouwendag. Het beklaagdenbankje scheen Maandag voor de vrouwen gereserveerd te zijn. Was het misschien een toevallige omstandigheid of school er een attentie achter van den officier om de vrouwen op Maandag te dagvaarden, wetende, dat ze allemaal op dien dag gaan markten of inkoopen doen, zoodat ze dan het minst verlet hebben. Hierover doorden kende wint die veronderstelling aan waar schijnlijkheid, als we weten, dat de feiten, waarvoor de dames terecht stonden, voor een goed deel althans, niet vreemd waren aan het winkelen, zoodat er een zekere prudentie in school de vrouwen nu naar de rechtbank te lokken, het voorkwam, dat ze nu van de wdn- keldrukte misbruik zouden maken can zonder betaling in het bezit van verlokkende artike len te komen. Want de verlokking had het 'm gedaan. Lippenstift en nagellak, poederdoosjes, sier- kannetjes, een miniatuur olifantje, hand schoenen caramels en chocolade om een deel van de buit te noemen dat was alles door de grijpgrage vingeren van de uitstallin gen heimelijk in de handtasschen gemoffeld. Men zal moeten toegeven, dat geen der ge noemde artikelen tot de eerste levensbehoef ten behoort, van onzijdig standpunt bezien, want 't is best mogelijk, dat de verdachten heilig geloofden, dat het leven zonder lippen stift en nagellak eigenlijk niet waard was geleefd te worden en wie weet of een vrouwe lijke officier van justitie niet een minder fel requisitoir gehouden zou hebben dan we nu hoorden. Het verstand van den officier stond er gewoon bij stil, hoe het mogelijk was, dat de vrouwen zooveel van dde prullen hadden kunnen wegnemen en hij dacht aan een gees telijk defect, te meer waar hier geen armoede als drijfveer aanwezig was en volgens den of ficier dan, geen nooddruft. 't Was daarom, dat de officier voor een der juffrouwen, die er eigenlijk geen goed begrip van scheen te hebben, wat ze gedaan had en erbij stond of het heele geval haar niet aan ging, een psychiatrisch rapport wenschelijk achtte, waarmee de politierechter accoord ging, zoodat een dokter ter hulp geroepen zal worden. Wat haar vriendin betreft was dit niet noo dig die was meer onder den indruk en stortte heete tranen, maar de officier zei, dat hij daar ongevoelig voor was en hij het heel slecht vond wat de juffrouw gedaan had, waarvoor hij 'haar Vier weken in de gevan genis wenschte. HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor 8 ct. en 257 zwaarder dan de meeste andere. (Adv. Ingez. Med.) DE ARRESTATIE. door J. P. Baljé. Met een schreeuw liet hij het hondenspan stilhouden. Hij wierp de honden wat eten toe: „Hier, jullie hebben het wel verdiend!" dan klonken zijn zware laarzen op de$i hard- bevroren grond, en zijn vuist stiet de deur van de bar open. Warmte en rook kwamen hem tegemoet, en om zijn mond verscheen een breeden grijns. Langzaam trok hij zijn dikke handschoenen uit en hij keek het mistige lokaal rond. Er was een druk gekakel, hier zaten mannen te dobbelen, daar fluisterden er enkelen in een verscholen hoekje, aan de bar zong iemand met schorre stem een schunniglied. Len Peters knikte eens, alsof hij wilc'e zeg gen, dat hij zich alles precies zoo had voorgesteld. Dan baande hij zich een weg naar de bar en in één teug dronk hij een glas whisky leeg, dat men hem toeschoof. Met den rug van zijn hand veegde hij zich den mond af en bestelde een tweede glas. En zijn blikken dwaalden door het vertrek, om te zien, of hij hier zou kunnen hande len. Ongetwijfeld, hij zou wel iemand vin den, die hem zijn vellen en zijn hondenspan wilde afkoopen. Zijn vellen, zijn hondenspan! Zijn groene oogen glinsterden en terwijl hij stil voor zich heen lachte, kwam zijn roofdierengebit te zien. Len Peters had zijn doel bereikt, nog een uurtje, twee uur misschien en hij zou hier vandaan kunnen, weg uit deze koude hel, weg uit dit hooge Noorden, die hel van verschrikking. Hij vervloekte het uur dat hem hierheen gedreven had. noodge dwongen weliswaar, om enkele jaren te ont snappen aan het oog van de politie in Chicago die een beetje lastig werd, maar hij had toch -ven goed ergens anders heen kunnen gaan lan juist naar deze streek, waar tempera turen van 40 en 50 graden onder nul het laat ste beetje energie uit je persten. Dat wil zeggen; bij een gewoon mensch, niet bij Len Peters. Len Peters had nog genoeg energie overgehouden, om er nu maar eens een eind aan te maken, hij had dien ellendigen buur man van hem, die twintig mijl verder zijn hut had, een kogel gegeven en hem zijn vel len afgenomen en zijn hondenspan. Even dreigde zijn plan toch nog te mis lukken toen Ben Evans van de Royal Moun ted Police hem ontmoette en het hondenspan van Bowers herkende. Maar Len Peters had even vroeger gevuurd dan Evans, en die lag nu met z'n neus in de bevroren sneeuw! Na zijn derde whisky kwam Peters in een steeds betere stemming. De opbrengst van al zijn vellen en van het hondenspan zou ruim schoots voldoende zijn voor zijn reis naar New York. New York! Eindelijk weer eens de „be schaafde" wereld, waar hij al zoolang naar terughunkerde. Twee had hij er voor moeten dooden, maar wat hinderde dat? Geen haan, die er naar kraaien zou. ze lagen op drie honderd mijl afstand van deze plaats en voor iemand wist, dat Bowers en Evans door hem gedood waren, zat hij in New York. Van deze nederzetting was een behoorlijke verbinding met de bewoonde wereld en Len Peters zou er wel voor zorgen, geen minuut later weg te gaan, dan hoogstnoodzakelijk was. Eerst echter moest hij de spullen verkoopen. Hij beende door de zaal heen, bleef hier eens staan kijken bij een spelletje poker, volgde daar het rollen van de dobbelsteenen maar intusschen gaf hij zijn oogen goed de kost, om den waren man te vinden, die hem voor een redelijken prijs van zijn vellen af zou helpen. Over de honden maakte hij zich geen zor gen, goede honden waren in dit ellendige land goud waard. Plots zag hij bij de bar Jef Dickins, den grootsten %'ellenhandelaar van Canada. Dat hij hem juist hier moest treffen! Alles liep gesmeerd voor Len Peters, dat ging op rol letjes. „Hallo Jef!", riep hij hard door het lokaal,1 en samen namen ze nog een whisky. Toen klonk buiten het geluid van paarden boeven die opeens stil/'ijlden. De deur werd opengeworpen en in den ingang verschenen drie mannen. Even was het heel stil in het rookerige lokaal. Een golf koude lucht drong naar binnen, maar het was niet alleen daarom, dat Len Peters huiverde. „De Royal Mounted Police!", hoorde hij den man achter de toonbank zeggen en hij her kende het ontzag in diens stem. Als de Royal Mounted Police hier kwam. beteekende dat wat bijzonders. Het was dan ook geen wonder, dat velen zich onrustig op hun stoel heen en weer bewogen, en dat een enkeling zich heel klein trachtte te maken in een hoekje. Len Peters' spieren hardden zich. Hij zag den blik van de drie mannen strak op zich gericht en zonder hem uit het oog te ver liezen, kwamen ze toen recht op hem af. Het blij gevoel viel van hem af, bittere wan hoop kwam er voor in de plaats. Op het laat ste oogenblik toch nog mislukt? Zijn schot drong den voorsten man in de arm. Direct daarop werd het zwart voor zijn oogen, en als een zoutzak viel Len Peters op den grond. „Kranig werk, jongens", prees de chef hun, nadat zij den bewusteloozen Len Peters in veilige bewaring hadden gezet, „kranig werk". Drie dagen later stonden ze opnieuw voor hun chef en aan zijn gezicht zagen ze, dat er iets bijzonders was. „Ik heb hier een gunstig bericht voor jullie, jongens", zei hij vriendelijk lachend, „jullie worden bevorderd. De arestatie van Len natuurlijk niet, dat Len Peters vijf jaar ge leden één van de gevaarlijkste boeven van Peters heeft indruk gemaakt. Jullie wisten Chicago was, handlanger van Jack Diamond? En jullie wisten ook niet, dat hij een week geleden Bowers van Buffalo Creek vermoord heeft en jullie collega Ben Evans heeft neer geschoten? Natuurlijk niet, ik, was er even min van op de hoog Ie, want ik hoorde dat pas gisteren!" Met gefronste wenkbrauwen keek hij even naar buiten. „Toeval", ging hij toen verder. ..puur geluk., dat jullie juist den barkeeper een proces-verbaal wilden maken en dal Len Peters dacht, aal jullie op hem afkwa men, inplaats van op den barkeper, die vlak achter hem stond. Bij het hooren van dezen eisch had de juf frouw rouge en lippenstift kunnen gebruiken, want de kleur week van haar gezicht en met angst wachtte' zij, wat de politierechter zou zeggen. Deze wilde nog eens zien, of de juffrouw werkelijk door de ondervinding had. geleerd en daarom bepaalde hij, dat zij niet naar de gevangenis moet als ze drie jaar lang zich voorbeeldig gedraagt, maar doet ze dit niet, dan zal ze niet één, maar twee maanden moeten zitten. Toen kwam er een juffrouw, die naar den kapper was gegaan, om van dezen een haar- golf te krijgen, welke de natuur haar ont houden had. Toen ze daar in het wachtlokaal zat, tot het haar beurt zou zijn in een dei- cellen te worden behandeld, liet een der kap sters een bankbiljet van f 10 vallen, toen zij een kam uit den zak van haar witte jas haal de, waaraan het biljet blijkbaar even vast gehaakt was. Meteen bekroop de bezoekster het boosaardig verlangen zich het biljet toe te eigenen en menschelijke hersenen kunnen snel werken, wat hieruit bleek dat zij oogen- blikkelijk een heele gedachtengang open baarde, alsof ze te voren geweten had, dat er een biljet verloren zou worden. Ze raapte namelijk niet zonder meer het biljet op, neen, ze deed haar tasch open, of ze iets zocht en liet toen een knopje of iets an ders bij het biljet vallen om zoodoende een motief te hebben om zich te bukken en het biljet op te rapen. Het kon zoo ook den schijn hebben alsof met het knopje het bankbiljet gevallen was. Dadelijk daarop ging de juffrouw zich onder behandeling stellen. Een zekere geraffineerdheid kan deze verdachte dus niet ontzegd worden. Later miste de kapster het biljet en toen zij er over sprak waren er personen die gezien hadden, dat bedoelde bezoekster iets had op geraapt en zoo kwam het uit. De juffrouw beriep zich nu op haar armoe de, maar het ingestelde onderzoek had uit gewezen, dat zij daaraan zelf niet geheel on schuldig was, want dat ze pronkziek was en haar kleeding zou ook niet doen vermoeden dat ze het arm had. Evenwel werd tegen haar, omdat het rap port overigens gunstig was, een voorwaarde lijke straf van 1 maand geëischt met 3 jaar proeftijd. Onder familie. Zekere Oome Jan niet te verwarren met den bekenden Oome Jan reed op zijn fiets in LJmuiden, toen hij daar een oomzegger zag staan, dien hij niet welgezind was en de antipathie was wederkeerig. Hoe dat zoo zoo kwam, doet eigenlijk niet ter zake en de oorzaak is trouwens, zooals bij familietwisten doorgaans, onbenullig in 't oog van een bui tenstaander. Wat is er geen moord- en dood slag geweest om de erfenis van een paar gou den ringetjes of een paar vermolmde stoe- len! Hebben we 't goed verstaan 't werd slechts vluchtig aangeroerd dan was het nu ook zoo iets. Genoeg de veete was er en oome Jan had er in het bijzonder op tegen, dat zijn neef ten huize van grootvader ver toefde. Hij beschouwde dit blijkbaar als een soort vroegtijdigen aanval op grootvaders na latenschap. 't Was daarom, dat hij aan groot vader een brief had geschreven, waarin hij den goeden raad gaf den jongen op straat te zetten. Neef had den brief in den zak toen oome Jan passeerde en liet dit door een uitroep blijken. Oome Jan reed door, maar kwam even later terug, nu in gezelschap van zijn beide zoons, 17 en 18 jaar oud, Neef stond op den hoek van een straat zijn fietsband op te pompen naar hij thans beweerde en wat door oom ontkend werd; deze meende, dat neef hem stond op te wachten. Waarom oom met gevolg niet doorreed, zooals den eersten keer, is familiegeheim gebleven, maar hij stapte af en zijn twee zoons ook. waarna zij een hal ven kring om neef vormden. Neef dacht: „Ik zal maai- niet wachten tot ik door mijn familie word afgeranseld, waar om hij het gevecht opende en het gauw tot een beslissing bracht, want hij deelde eenige boksstooten uit, waardoor oome Jan een oog kreeg, dat volgens de voorstelling, die hij er aan gaf, een vuist dik was opgezwollen, ter wijl de beide neven op soortgelijke wijze bui ten gevecht werden gesteld. Neef noemde het noodweer en zei, dat de jongens begonnen waren naar hem te slaan en dat oom toen de jas had uitgetrokken, zeggende: ik zal het wel overnemen. Nu, hij nam het dan ook over, want hij had het dikste oog. De officier nam geen noodweer aan en meende, dat neef beter had gedaan weg te rijden toen zijn familie aankwam; f 15 boete was de eisch en de politierechter wees den eisch toe, waarmee neef niet tevreden was, want hij zei in hooger beroep te zullen gaan. KATHOLIEK DEMOCRATISCHE PARTIJ In ons nummer van 8 April namen wij een ingezonden stukje op. onderteekend W. H. van der Zon, secretaris K. P. D„ waarin een scheuring in de Katholiek-Democratische Partij werd ontkend. Uit dit stukje bleek niet wat wij hierbij mededeelen, n.l. dat het betrekking had op Beverwijk.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 10