Toen er nog veel grachten in Haarlem waren.. H.D.* V ertelliitia WOENSDAG 14 A P R T T, 1037 HAARtEM'? DAGBEAC 5 Zangavond van de A.V.R.O. „Nu!" zegt Hamel en de Luistervinken volgecn! Zangavond van de AV.R.O.! Niet minder dan 1550 luistervinken verza meld in de groote Gemeentelijke Concert zaal; zaal, galerij, zelfs het podium stampvol. Overal vroolijke gezichten, ieder is van plan straks zijn of haar uiterste best te doen bij den samenzang. Eerst een korte, officieele opening door den voorzitter van de AVRO, den heer G. De Clercq die mededeelt dat er op Hemelvaartsdag, Donderdag 6 Mei, in het Stadion te Amster dam AVRO-appèl zal worden gehouden. En daar zal ook massazang ten beste worden gegeven. De dames en heeren kunnen zich van avond daarvoor al vast oefenen! Na half 10 mag niet meer gehoest worden, want dan „gaat de microfoon open!" Dan verschijnt de zoo populaire AVRO- koorleider op het podium: Jacob Hamel, met den sympathieken grijzen kop, geaccentueerd door een zwart-omranden bril. Luid applaus! Hij buigt even, vindt die hartelijke ontvangst wel prettig, natuurlijk. Maardames en heeren, klapt u nu verder niet voor mij. Wij hebben niet zooveel tijd er moet van avond nog heel wat gedaan worden. Wij gaan repeteeren. En hij begint met „het werk", dat hem zoo goed afgaat. Eerst „De Vink" van Lambrecht Lam- brechts, muziek van onzen stadgenoot Jos. de Klerk. Jacob Hamel zingt het eerst voor. „Dames en heeren, wat zeg ik altijd bij de kinderen?" roept de heele zaal. ,-Wu!", zegt Hamel en daar gaat het, eerst nog 'n klein beetje schuchter, maar spoedig gedurfder: „Trientje loerde door de boomen Van de jonge dorenhaag Er zijn een paar aanmerkingen natuurlijk. Bij het refrein gaat het lachen „Hahahaha" te slaperig. Hamel doet het spottend na. 't Moet staccato. Goed, de Haarlemsche luister vinken laten zich niet kennen: het gaat staccato. Trien, Trien ik heb het gezienWeet u, wat de Amsterdammers zingen?" vraagt Hamel. „Die zingen: gesssien! Maar dat ge beurt in Haarlem natuurlijk niet. Ik ben nog in geen plaats geweest, waar men zoo mooi de Nederlandsche taal sprak als hier!" 't Zal wel waar zijn, als Jacob Hamel het zegt! Holland's Lied" komt aan de beurt: „Over veld en weide.Ja, dat weide! „Dames en heeren, die ei liever maar een beetje naar de ee laten zwemen, anders wordt het bijna een aa, dat is veel erger!" Jacob Hamel laat hooren, hoe leelijk dat klinkt en heeft weer Apn TPllTP-SMPPP^ „En als Ik in dit liedje van „liefde voor ons .Nederland" zing, dan denk ik altijd aan mijn vrouw!", bekent de leider en hij wekt zijn leerlingen-van-één-avond op, óók aan de(n) ander te denken bij het zingen van den laat- sten regel van Holland's Lied. Deze opwekking werkt uitstekend! De repetitie wordt voortgezet. Hamel ont dekt zoowaar componisten in de zaal; die willen het beter weten dan de componist- zelf. Mag niet! Overdoen. Dat was bij: Wie zingt er mee een jolig liedje, een een leutig wijsje: bedenk je toch niet.Maar Hamel is anders best tevreden over dit liedje; „Wat zingt u dat mooi. Dat zingen we in het Sta dion". Inderdaad; het gaat best-. Zelfs de brandweerman op het podium zingt mee! Vóór we het weten is de tijd, bestemd voor de repetitie, om en de pauze aangebroken. Die kan ook niet lang duren, want pre cies te half tien de AVRO is altijd stipt- begint de eigenlijke uitvoering voor de mi crofoon. En hoe goed die uitvoering is afgeloopen, dat hebt u luistervinken die niet in de Gem. Concertzaal waart aan uw radio kunnen hooren. Ginz het niet alles boven verwachting goed? En deden de debutanten niet haar en hun best? Ja: individueele zang is heel wat anders dan massazang, dat bleek wel duide lijk; maar toch zouden wij niet gaarne zeg gen, dat de prijzen, die Jacob Hamel uit deelde. niet verdiend waren. Het was een alleraardigste avond en zeker is de A.V.R.O. weer naoer gekomen tot het doel van deze zangavonden: het meer popu lair maken van het mooie Nederandsche lied. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Inlichtingen over gevonden voorwerpen aan het bureau van politie, Smedestraat uitslui tend tussehen 11 en 13 uur. Terug te krijgen bij: Politiebureau, Smede straat, handschoenen en ceinturen; manchet ten van overhemd, nummerbord, touw; Keizer. Korte Zijlstraat 7, armband; Brouwer, Mei doornplein 33. broche; Knape, Korte Jansstr. 5, rol draad; Sonsdorp, v. Beresteijnstraat 19, etui. inh. potlooden; Schotman, Amsterdam- schevaart no. 34, padvindersmes; Radsma, Kampersingel 19, portemonnaie met inhoud, Hietbrink, Oranjestraat 22, portemonnaie met inhoud; v. d. Laan, Zijlstraat 31, portemonnaie met inhoud; Otte, Gen. Both astraat 18, dames- paraplu ie; v. Leeuwen, Gasthuisvest 43, voet- pomp; Leijk, Pie ter Kiesstraat 50, padvinders- riem; Moor. Bastiaanstraat 50. rijwielplaatje; Kneïjnsberg, Vergierdeweg 245, rijwielslot; v. Veen, Wouwermanstraat 11 rd„ ring met sleu tels; v. d. Lande, Vergierdeweg 120, tasohje met inhoud Joodsche Sociëteit „Haarlem". Lezing door Opperrabbijn Moré Ph. Frank. Voor de Joodsche Sociëteit „Haar lem" hield de Opperrabijn voor Noord- Holland Moré Ph. Frank uit Hilversum gisteravond in café Brinkmann een belangwekkende lezing over: Tsions- verlangen in vorige eeuwen; de dochter Jehoeda-ha-levi. De voorzitter der heer A. G- Schij venschuur- der opende den avond met een korte inleiding waarin hij het ontstaan der „Joodsche Socië teit" schetste Hierna was het woord aan Moré Ph. Frank. De toestand van het Joodsche volk is in den laatsten tijd zeer verslechterd, aldus spr. Juist in deze tijden kunnen wij onze dichters beter begrijpen die schreven over het lijden der Joden. Jehoedi-ha-levi is in 1085 te Toledo in Spanje gebordji. Alfonso n de veroveraar van Toledo hield, waarschijnlijk om opportuniteitsredenen, wel rekening met de Joden. In dezen tijd had den de Joden veel en in 't bijzonder Jehoeda- ha-levi van de Arabieren te lijden. De Joden werden door de Christenen niet gedood, men liet ze leven in ellendige omstandigheden om daardoor de waarheid van het Christelijk ge loof duidelijker te doen uitkomen. Men trachtte hierdoor aan te toonen dat God de Christenen wel- en de Joden niet-welgevallig was. In de jeugd van Jehoeda-ha-levi hadden de kruistochten plaats, waarbij de Joden ver volgd werden. Dit maakte op den jeugdigen, gevoeligen dichter zeer veel indruk. Op elk gedicht van Jehoeda-ha-levi ligt de glans van het goddelijke. Jehoeda-ha-levi studeerde aan de Joodsche universiteiten in het zuiden van Spanje in de Joodsche wetenschappen en in den genees kunde. Later vestigde hij zich als geneesheer te Toledo. Hij had een groot meesterschap over de taal. Het middeleeuwsch denken werd beheerscht door de philosophïe van den Griekschen wijs geer Aristoteles. Jehoeda-ha-levi's philosophische opvatting week hier echter van af. Juist door hun ver worpenheid moeten de Joden toonen dat zij als verbreiders eener religie een belangrijke taak hebben, was de grondslag zijner philoso phische opvatting. Hij schreef dan ook philosophisch werk ter verdediging van de geminachte Joodsche reli gie, die volgens Jehoeda-ha-levi de eenige ware was. Men kan niet door de rede bewijzen dat God een invloed op de menschen heeft. Jehoeda-ha-levi trachtte de echtheid van den Joodschen Bijbel aan te toonen met fei ten uit de historie. Het religieus vermogen van de Joden stond volgens Jehoeda-ha-levi hoo- ger dan dat van de andere volkeren. Het Joodsche volk is in ballingschap gedaan waardoor dit hooger religieus vermogen ver loren ging. Alleen door de oude trits: land, volk en wet te herstellen kan het Joodsche volk dit ver mogen terugwinnen. Jehoeda-ha-levi dringt dan ook in zijn werk aan op den terugkeer der Joden naar Pa lestina. Op vergevorderden leertijd verliet hij Spanje en ging naar Palestina. Hij bleef echter in Damascus steken. Volgens een oude legende bereikte hij echter tenslotte toch Jerusalem. Moge ook het Joodsche volk eenmaal zijn doel bereiken, zooals Jehoeda-ha-levi dit be reikt heeft, aldus besloot Moré Ph. Frank zijn interessante rede. Voorzitter Schijvenschuurder bedankte Rab bijn Ph. Frank en sloot de vergadering. DANS- EN TOONEELVEREENIGING „EVERYBODY" Zaterdag 17 April a.s. zal de Dans- en Too- neelvereen»ging „Everybody" van 8 tot 2 uur een feest in de Buitensociëteit „Dreefzicht" geven. De leden dezer vereeniging zullen eenige tooneelstukjes en sketches ten beste geven. Het bestuur heeft zich verzekerd van de me dewerking van het bekende Radio-Jazzang- kwartet „The Croaking Nightingales", die eenige nieuwe songs zullen zingen Verder zal optreden de bekende filmster Jopie Koopman, met haar beide partners Bob Bosma en „Andrew Robson". Jopie Koop man zal eenige van haar nieuwste songs ten gehoore brengen, terwijl haar partner Bob Bosma o,a, Tino Rossi zal imiteeren. Ook zullen Jopie Koopman en haar partners een demonstratie tap-dance geven en optreden in een Fred Astaire imitatie. Het bal staat onder leiding van den in structeur der vereeniging den heer H. Pielage. terwijl de dansmuziek zal worden verzorgd door „The Rhythm Maniacs" (leider Bob v. Venetië). Tot slot bal met tal van attracties. ZAK-BIJBEL-BOND. In samenwerking met het Comité voor Opwekkingssamenkomsten zal Donderdag avond 15 April a.s. in de Kerk der Broeder gemeente aan de Parklaan No. 34 een samen komst van den Zak-Biibel-Bond gehouden worden. Op deze bijeenkomst zal o.a. onze stadgenoot de heer George Oversteegen spre ken over: „De waarde, die de Bijbel voor mij heeft gekregen". „DE OOSTHOEK" Zaterdag 17 April houdt de Overijselsche- Geldersche-Drentsche vereeniging „De Oost hoek" een feestavond in de tuinzaal van het Gemeentelijk Concertgebouw. Door de too- neelclub van „De Oosthoek" zullen twee stuk ken worden opgevoerd, n.l. „Verrassing" blij spel in één bedrijf en „Storm" (stuk in dia lect) onder regie van den heer A. H. v. d. Ploeg. Verder zal de heer J. Florijn Jr. een xylofoonsolo ten gehoore brengen. Na afloop volgt een bal onder leiding van den heer J. Voets. Het muzikale gedeelte wordt verzorgd door de „Elsnerusband". KINDERVOEDING. De Vereeniging „Kindervoeding" reikte in de afgeloopen week uit in hare afdeelingenZoe- testraat 1350 porties Overtonstraat 1333 por ties, Byzantiumstraat 668 porties, Eemstraat 1087 porties, Kamperstraat 850 porties Bovendien werden dagelijks aan de scholen voor Buitengewoon L.O. 116 porties verstrekt. VRIJE SOC. VEREENIGING. Zondag 18 April des morgens half 11 belegt de Vrije Soc. Vereeniging alhier een openbare vergadering in gebouw Caecilia, waar door J. de Haas het onderwerp zal worden behan deld: „Spanje en de consequentie van het anti-militairisme". FAILLISSEMENTEN. Door de Arrondissements-Rechtbank te Haarlem zijn de volgende faillissementen uit gesproken op Dinsdag 13 April 1937. 1. G. J, Schrijver, winkelier in kruideniers waren, wonende te IJmuiden, gem. Velsen, Evertsenstraat 15. Curator Mr. E. van Tuinen, wonende te Driehuis, Velsen. 2. W. van de Heuvel, slager, wonende te IJmuiden, Kanaalstraat 91. Curatrice Mej. Mr. C. H. Deknatel, wonende te Haarlem. 3. C. Stolp, handelend onder de firma Keizer en Stolp cacaofabrikant, wonende te Wormer- veer, Zaanweg 12. Curator Mr. M. van Toulon van der Koog, wonende te Haarlem. 4. R. R. E. Seiler, vroeger kantoorbediende, thans garagehouder, wonende te Santpoort, gem. Velsen Litslaan 39. Curator Mr. J. O. Baron, wonende te Beverwijk. Rechter-Commissaris in al deze faillisse menten Mr. A. L. M. van Berckel te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werd opgeheven het faillissement van: L. Pieters, garagehouder, wonende te Over- veen, gem. Bloemendaal, Zijlweg 12a. Curator Mr. K. A. F. J. Pliester, wonende te Haarlem. Door het verbindend worden der eenige uit- deelrngslijst zijn geëindigd de faillissementen van: 1. Wed. M. Jacobi, geb. van Loon, winkelier ster, wonende te Haarlem. Curator Mr. F. J. D. Theyse, te Haarlem. 2. G. J. van Donselaar, depothouder in bie ren wonende te Santpoort. Curator Mr. A. Beets, wonende te Haarlem. 3. C. L. van Dam, winkelier, wonende te Haarlem. Curator Mr. H. J. M. Tonino, wonen de te Haarlem. Uw leven liangt er van af. Het balhoofd van Uw fiets., als dat breekt, breekt er meer! Rijdt op een Germaan dan breekt er niets. 'II G E IS UI A A A «laar lieb je wat aan N.V. RIJWIELINDUSTRIE F.iJ. V. WERVEN. MEPPli De Burgwal in de vorige eeuw. Het water is wel gebleven, maar de omgeving heeft veel van de oude bekoorlijkheid verloren. De veertigste „Pygnialion" De film bracht het werk tot het publiek. Ter gelegenheid van de veertigste opvoe ring van het jongste product der Nederland sche filmindustrie „Pygmalion" hield de heer De Wind, initiatiefnemer tot deze film, gis teravond in het Rembrandt-theater een kor te inleiding, waarin hij de moeilijkheden bij de totstandkoming van deze rolprent uiteen zette. Deze moeilijkheden begonnen reeds twee jaar geleden, toen men moest trachten Shaw's toestemming tot de verfilming van zijn werk te krijgen, en deden zich later voor bij het zoeken naar een geschikten regisseur, de spe lers enz. Wij hadden, aldus spr., er op gerekend, dat deze film een succes zou worden, doch het groote enthousiasme waarmede het publiek haar heeft ontvangen, heeft ons toch verrast. Te meer, daar het publiek van de Nederland sche film vervreemd was door de minder goede kwaliteiten der vorige producten. Ook „Pygmalion" is niet feilloos, zoo ver volgde spr., maar wij hebben de groote fouten weten te vermijden. Daartoe heeft de knappe regie van dor. Ludwig Berger in belangrijke mate bijgedragen. Doch een groot deel van het succes komt toch ook voor rekening van Lili Bouwmeester door haar kostelijke creatie als Lies je Doeluttel. Spr. was het Nederlandsche publiek dank baar voor de ontvangst, die het "deze film heeft bereid, aangezien deze den makers den moed zal geven, op den ingeslagen weg voort te gaan. Spreker wees er tenslotte nog op, dat de film in de enkele weken «lie sinds de première verloopen zijn, reeds bijna evenveel publiek heeft getrokken als het tooneelstuk, sinds Shaw het in 1917 schreef. Hieruit blijkt dus, dat de film het werk dichter en gemakkelij ker tot het publiek brengt. HAARLEMSCHE RECHTBANK. In de Dinsdag gehouden terechtzitting der Haarlemsche Rechtbank werd Mr. J. H. Hüls- mann, thans waarnemend-Griffier bij dit Col- lege, geïnstalleerd als Rechter-plaatsvervanger en toegesproken door den President Mr. G. Sluis. JUBILEUMCONCERT HEEMSTEEDSCH GEMENGD KOOR. Ter gelegenheid van het eerste lustrum van het Heemsteedsch Gemengd Koor zal het op Dinsdagavond 20 April onder leiding van zijn directeur, den heer H. J. Arisz. in de Ned. Herv. Kerk aan het Wilhelminaplein te Heemstede een jubileumconcert geven, waaraan mede werken de heeren Albert de Klerck (orgel) en Philip Vlessing (cello). FILIAAL STADSBIBLIOTHEEK EN LEESZAAL „HUIS TE ZAANEN». Kunst. Nieuwe aanwinsten. Havelaar. Hilde Krop. Cogniat. Hans Holbein. Knackfuss. Holbein der Jüngere. Sluvs. Van der. Binnenhuiskunst 2 dln. Veldkamp. De techniek van het spreken. Nederlandsche letterkunde. BnldinghGoemans. Poëzie voor onze kin deren. 2 dln. Hagen. Jacob Revius, een bloemlezing uit zijn gedichten. Kinkhoorn. De. Verzen van jonge Christe lijke dichters. Ritter. De kritische reis. Geschiedenis. O'Conroy. Europa door Japan bedreigd. Zweig. Marie Antoinette. Nederlandsche en in het Nederl. vertalade romans. Kagawa. Ga uit in de straten Lederer. Het meisje George. Straatsma. De gantelboer (Ch.) Wessem, Van. 300 Negersaven Duitsclie Romans. Keun. Das kunstseidene Madchen Neumann. Die blinden Passagiere. Idem. Unter falscher Flagge. Werf el. Der Abituriënten tag. Esperanto-romans. Consience. La leono de Flandrujo,. (Adv. Ingez. Med.) DE TEWATERLATING VAN DE „TROMP". Op 29 April zal de flottieljeleider „Tromp", die in Amsterdam in aan bouw is, tewater worden gelaten. H. M. de Koningin zal de plechtig heid van de tewaterlating verrichten. Het Spoorbiljet door J. P. BALJé. „Wat wil je nog meer weten?", vroeg ze, terwijl ze zich in de fauteuil terug liét vallen en een cigarette aanstak. „Alles heb ik voor bereid, je kent de plaatselijke situatie, de wer king van het letterslot, je hebt de valsche sleutels van huis- en kamerdeur. Het eenige, wat je nog te doen hebt, is de buit binnen te sleepen." Ze inhaleerde diep en blies toen langzaam een rookwolk in zijn richting. Hij glimlachte. „Knap meisje!" prees hij, „natuurlijk zal alles weer goed gaan, van een leien dakje, zoo als steeds dank zij jouw voorbereidende maat regelen. Knap hoor, kind, werkelijk knap." Haar donkere oogen bleven op hem rusten. Ze voelde zich niet als anders door zijn woorden gevleid, er kwam iets warms in haar hart, geen trekje van vreugde op haar ge zicht. Men had haar voor hem gewaarschuwd. Vijf jaar werkten ze al samen, maar den laat sten tijd was hij veel gezien met Emmy de Clerk, die zich gespecialiseerd had in oplich tingen. Vrienden hadden haar gezegd, dat hij wel erg veel met Emmy op had. „We zouden naar het buitenland gaan. na deze coup", vervolgde ze langzaam, en ze staarde naar de blauwe damp in het schijnsel van óe lamp, „we wilden het terrein van onze werkzaamheden eens een tijdje verleggen voor de veiligheid. Dat zei je toch, niet?" Omslachtig stak hij een sigaar aan. Ze zag I zijn vl'UChtigen, zijde'.ingschen blik. „Natuur- I lijk", deed hij een tikje verwonderd, „natuur- i lijk, dat is de afspraak". „En we gaan samen?" Nu lachte hij hardop, maar haar critische, scherpe ooren meenden iets geforceerds in dat lachje te bespeuren. „Waar wil je heen met je inquisitie?", vroeg hij, „waar denk je aan? Natuurlijk gaan we samen. Dat wil zeggen", verbeterde hij, „na tuurlijk niet samen in dezelfde coupé. Geen risico! We gaan met denzelfden trein, maar- apart. Vanavond nog de groote coup. Morgen avond verdwijnen we. Niet zoo direct na de in braak, dan letten ze ook nog te scherp op. Maar morgenavond." Hij liep een paar stappen in haar richting, legde dan zijn hand op haar hoofd. „Domme meid", zei hij teeder, zooals ze dat de laatste maanden nooit meer van hem gehoord had, „wat haal je toch in dat lieve kopje van je? Jij bent toch mijn beste, mijn intelligentste hulp. Een zakenrelatie als de onze verbreek je toch maar niet zoo!" „Behalveals er een ander komt," liet ze zich nu toch ontglippen. Weer lachte hij luid. „Praatjes gehoord?" vroeg hij. „Ouwewijvengeklets? Nonsens." Hij haalde met een groot gebaar zijn por tefeuille te voorschijn, grabbelde er in, haalde er toen een spoorbiljet uit. „Alsjeblieft, je biljet!" zei hij.„'k Heb het al voor je gekocht. Amsterdam-Weenen. Ver trouw je me nu, kind? Ben je nü tevree?" Ze staarde op het biljet en vouwde het met bevende vingers samen. Haar lippen trilden een beetje en voor haar oogen was een floers, toen ze zei: „Ja, Henk, nu ben ik tevree!" Heel vroeg in den grauwen nevelochtend-Kil ligt het Centraal Station aan het grijze IJ. Er is nog weinig bedrijvigheid op de perrons. Alleen bij den intétnatianalen rein naar Pa rijs is wat leven en gerucht. Een kleine AKO- jongen schreeuwt zichzelf met schorre kreet jes: „Het nieuwe Leven, Astra, Post", wakker. Haagsche Passagiers praten wat met familieleden, die hen wegbrengen. Spoorwegarbeiders kloppen tegen de wielen, zien de koppelingen na. Er heerscht. een stemming van afwachten. Dan, plots, voelt men, dat er iets anders gebeurt. Er klinken luide stemmen in een coupé, een man wordt tegen zijn wil uit een wagen geduwd, een vrouw, bleek, ontdaan, volgt. Twee mannen in burger en twee agen ten begeleiden hen. Een arrestatie Even verstommen alle gesprekken. Met be klemming ziet men de twee gearresteerden na. Even doemt voor ieders oog het sombere schrikbeeld op: „Gevangenis. Twee menschen die hun vrijheid verliezen. Wat ze ook mis daan hebben, hun wacht iets verschrikke lijks!" In een eerste klasse coupé schuift een vrouw een gordijntje opzij. Ze heeft donkere oogen, en ze rookt een cigarette. „Kijk!" wenkt ze den jongeman, die tegen over haar zit, „kijk een arrestatie!" De jongeman huivert en in zijn blik is iets schuws. Zóó had hij ook kunnen loopen, met een beetje pech. „Dat is Henk Meerman!" zei de vrouw met de donkere oogen, „gisteravond heeft hij een kraak gezet. Alles was uitstekend voorbereid, en geen haan zou naar de daders gekraaid hebben. Maar hij maakte één fout! Hij gaf mij een spoorbiljet Amsterdam-Weenen. ter wijl ik wist, dat hij al een paar dagen twee spoorbiljetten Amsterdam—Parijs in zijn portefeuille had. Dat was zijn fout, en daar door kwam de politie achter zijn misdaad." Ze knipte de asch van haar cigarette, en ze keek hem fel aan. „Jij bent mijn nieuwe partner", zei ze, „en we hebben elkaar gisteravond eerlijkheid en trouw beloofd. Dit voorbeeld heb ik je willen geven. Laat het je een les zijn." Hertshoornvaren Of U nu naar „de Hofstadbloem" is gaan kijken of niet, de Hertshoornvaren, Platy- cerium, verdient uw volle aandacht. Daar op Houtrust vindt u vijf verschillende soorten in verschillende stadia van ontwikkeling. Ze trekken er de aandacht en het is te hopen, dat ze een goede propaganda zullen zijn voor het invoeren van Platycerium als kamerplant. De bekendste en ook wel de gemakkelijkste in de cultuur isP. alcicorne, een soort met een zeer uitgebreid terrein van herkomst; Java, het zuiden van Azië en Australië. De Hertshoornvaren is een echte epiphiet en groeit daar tegen de boomstammen op, waar ze zich voedt met wat er aan stof en vergane boombast voor bruikbaars te vinden is. We be grijpen dus wel al dat zoo'n plant niet in een gewonen bloempot met tuingrond thuishoort! Het is heel interessant om te zien hoe de jonge planten zich ontwikkelen, hoe het oor spronkelijk smalle, gladde blad van Platyce rium alcicorne zich na korten tijd aan de punt splijt, hoe oudere exemplaren steeds meer den gewei-vorm gaan vertoonen waaraan ze hun naam danken en hoe tenslotte een complex van prachtig gespleten, echt gewei-achtige bladerei» ontstaan is. Die ontwikkelingsgang kunnen we op de Hofstadbloem in een kleine, maar bijzonder mooie inzending bewonderen en heel waarschijnlijk ziet u. zoo'n collectie PJaty ceriums in de vijf soorten; alcicorne, grande, Willinki, Hillii en Wilhel- mina en in zooveel verschillende grootteiï nooit meer bijeen. De wortels van de Hertshoornvaren werken zich tussehen de loszittende schubben van de boomschors of in een holte in den stam; de zoogenaamde mantelbladen groeien zóó. dat ze de wortels bedekken en dus tegen uitdroe gen behoeden; de vrijstaande bladeren bren gen sporen voort en zorgen voor de voortzet ting van de soort. De mantelbladeren worden; vrij spoedig bruin en vergaan; nieuwe nemen dan hun plaats in. Over dat bruinworden be hoeven we ons niet bezorgd te maken, omdat dit bij planten met zoo'n geweldig aantal vochtcellen in het blad niet te verwonderen is. Onmiddellijk zijn er bovendien weer nieuwe mantelbladeren beschikbaar, die de taak van wortel-bescherming voortzetten en bovendien als vangbladeren het voedsel in den vorm van stof, vergane boomdeeltjes enz. opvangen. Wat moeten we nu doen om deze vreemde, mooie planten te geven wat hun toekomt? We moete nzorgen voor een grondmengsel en een huisvesting die zich het beste bij den natuur staat aansluit. Als aarde nemen we daarom varen wortel en veenmos, een deel van ieder, met twee deelen groven boschgrond vermengd. Dan komt de „pot", niet anders dan een flink hol stuk kurkschors. We drukken het grond- mengsel stevig tegen den hollen kant, leggen daarop onze hertshoornvaren, spreiden de wor tels zoo goed mogelijk in de aardes uit en bin den dan de plante tegen de schors vast met een paar dunne koperdraden die we vlak achter de groene, dus levende, mantelbladeren door de wortelpruik heen steken en dan door de schors, waarna we de uiteinden aan den achterkant om elkaar heen draaien. Tenslotte duwen we nog zoo veel en zoo stevig mogelijk het resteerende grongmengsel rondom de plant vast. 's Winters vraagt de Platycerium matige warmte: 's zomers bovendien een wel lichte, maar absoluut zon-vrije standplaats. En ver der moet de plant steeds matig vochtig ge houden worden. L. S. MARKT BODEGRAVEN. Aangevoerd 126 partijen Goudsche kaas, waaronder alle met rijksmerk, totaal 5670 stuks, wegende 51.030 K.G. Prijs met R. M. Ie soort f 20 tot f21. 2e soort f 18 tot f 19. Handel matig. PURMEREND MARKTBERICHT. Gemeentel. Kaasbeurs. Verhandeld 23 par tijen, wegende 53000 K.G. Handel matig. Hoogste prijs f 18.50 Kleine Boeren f 17; volvette f 19.50, boter f 1.36—f 1.45 per Kilo; weiboter f 1.30f 1.30 per Kilo. Runderen, totaal 1007 stuks. Vette koeien f 62f 68 per stuk; gelde koeien f 80f 170; meikoeien f 110f 245; stieren 5055 p. kilo. paarden f 80f 10; vette kalveren 3060 per Kilo; nuchtere kalveren voor de slacht 513 per stuk; nuchtere kalveren voor de fok 1014 per stuk; vette varkens voor de slacht 1726 per Kilo; magere varkens 17 —26 per stuk; biggen 6815 per stuk; scha pen 15—13 per stuk; bokken 34—15 per stuk; kipeieren 2.60—2.90 per 100 st.; eendeieren 2.50 per 100 st.; piepkuikens, aantal 6600 0.75 —0.85 per Kilo; oude kippen en hanen 0.42 >2 —0.52 1/2 per Kilo; konijnen 0.401.70 per stuk: eenden 0.300.55 per stuk: kievitseieren 89 per 100 st.; eendeneieren A f 2.55; 3072 kippeneieren A f 2.60—f 3.20; 1110 kippen eieren B f 1.50 Afdeeling Eieren. Aanvoer 175.000 eeneieren 2.55—2.60 65—66 K.G. f 2.80—f 2.90 63—64 K.G f 2.80—f 2.85 60—62 K.G f 2.70—f 2.80 >8—59 K.G f 2.65—f 2.75 56—57 K.G. f 2.60—f 2.65 53—55 K.G. f 2.55—f 2.60

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 10