Bollenglorie. Het belangrijkste 54e JAARGANG No. 16505 Verschijnt dagelijks, Hekalve 'op Zon- en Feestdagen. WOENSDAG 14 APRIL 1937 HAARLEM S DAGBLAD Uitgave Lourens Coster Maatschappij voor Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Courant-Uitgave en Algemeene Drukkerij N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN per week. ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72V2. BureauxGroote Houtstraat 93 DrukkerijZuider Buiten Spaarne 12 Telefoon Nos.Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132, 12713 Administratie 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230 ADVERTENTtëN 15 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnès. Levenslange ongeschiktheid 2000.—, overlijden 400.—, verlies van hand, voet of oog 200.—, beide leden duim 100.—, één lid duim f 50.—, alle leden wijsvinger 6(L-* één of twee leden wijsvinger ƒ25.—, alle leden anderen vinger ƒ15.—, één of twee leden anderen vinger ƒ5.—, arm- of beenbreuk ƒ30enkelbreuk ƒ15.—, polsbreuk ƒ15.—. 10 Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllus treerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. HllD-hJX \Z 1 'ACxLN A o. Gouden feest St. Joannes de Deo. Een halve eeuw dienende liefde. Pontificale H. Mis opgedragen door den Bisschop, Feestpredikatie van Pater Cassianus Hentzen O. F. M. Z.H. Exc. Mgr. J. P. Huibers, Bisschop van Haarlem. De feestelijkheden ter herdenking van het gouden jubileum van het Zie kenhuis St. Joannes de Deo, uit welks gevel het nationale dimdoek woei, begon vanmorgen met plechtig klok gelui. Te negen uur werd in de kapel van het Zie kenhuis een Pontificale H. Mis opgedragen door Z.H. Exc. Mgr. J. P. Huibers, Bisschop van Haarlem, waarbij hij geassisteerd werd door den Hoog Eerw. Deken H. Sondaal (Presb. ass.) en de Zeer Eerw. heeren P. de Wolf (Diac. mis- sae); W. Versteegen (Subs, missae); Dr. Cas sianus Hentzen O.F.M. (Troondiaken)H. van Dijk (Troondiaken); Caeremoniarius A. Bank, secretaris van het Bisdom. De Bisschop werd aan den ingang opge wacht door een dubbele haag van broeders, die bij de komst van den Kerkvorst eerbie dig knielden. Onder de aanwezigen waren: de ZeerEerw. heeren Pastoors en Kapelaans van Haarlem; een vertegenwoordiging van het Generaal Bestuur uit Duitschland; de Vicaris van de Hollandsche provincie en de Oversten der vijf andere ziekenhuizen in Nederland; de heer C. Maarschalk van Egmond en Rinne- gom, burgemeester van Haarlem; wethou der W. J. B. van Liemt; de raadsleden G. H. Weustink en J. P. H. Castricum; Luite nant-kolonel Van Loon, commandant van de motorbrigade, met zijn kapitein; het'hul digingscomité onder voorzitterschap van Prof. Dr. A. A. Steger; de staf van. genees- heeren van het Ziekenhuis; dokter W. B. Smit, directeur van den Gemeentelijken Ge neeskundigen Dienst; een aantal geneeshee- ren uit Haarlem en omstreken. Onder de aanwezige Broeders was ook Br. Marcus, die een van de drie eerste Broeders in Haarlem was en die thans in Duitschland verblijft. Zoowel de ingang als de'fraaie kapel en het altaar waren stemmig maar smaakvol versierd met schitterende bloemen, waarbij vooral Aronskelken en witte seringen den boventoon voerden. Feestpredikatie. Na afloop van de Pontificale H. Mis werd door Pater Dr. Cassianus Hentzen O.F.M., pastoor van de R -K. kerk van het H. Hart aan het Kleverpark. een feestpredikatie ge houden. De Hoog Eerw. spreker merkte op, dat in dit huis een halve eeuw de dienende liefde betracht is en dit achtte hij gelukkig, want als dit niet zoo was zou alleen gespro ken kunnen worden van een zakenjubileum. Heel de stad Haarlem neemt deel aan de feestelijkheden ter gelegenheid van dit gou den jubileum. Katholieken en niet-Katholie- ken toonen vandaag hun warme sympathie en dankbaarheid voor het werk, dat geduren de vijftig jaren in dit huis der dienende 'liefde is verricht door hen, die daartoe door de liefde van Christus gedrongen worden. Zij kregen van Hem de bezieling voor den moeilijken, eentonigen arbeid. Spreker herinnerde er aan, dat vijftien eeuwen geleden de H. Johannes de Deo zijn heele leven gaf in dienst van de liefde. Hij werd arm met de armen, klein met de klei nen en lijdend met de lijdenden, zoodat hij kon zeggen: ..Vader, ik heb het werk vol bracht, dat Gij mij gegeven hebt". Christus heeft de liefde geëischt van alle menschen, aan wie Hij ook Zijn liefde gaf. Door alle eeuwen heen is Zijn liefde dezelfde geble- (Verwacht mag worden, dat tegen 20 April de hyacinten en narcissen in volle glorie zullen zijn.) Luister, de berichten melden. Dat op Holland's bollenvelden, 't Oog weer gul te gast kan gaan; Waar in bonte, rijke kleuren, En in frissche lentegeuren, Bloemen weer te pronken staan. Foto's worden weer genomen, Auto's zullen er weer komen, Slingers bloemen op de kap; Fietsers zullen er weer rijden, Wandelaars er zich verblijden In het schoon, bij eiken stap. Als April dan goed zal willen, Zullen zonnestralen trillen, Op het kleurig bloemtapijt; En de kijkers zullen even, In bevrijding kunnen leven, Van de zorgen van den tijd. Achter onze blonde duinen, Spreiden zich de weeldetuinen, Van nieuw leven der natuur; En de felle kleuren gloeien, Waar opnieuw de bollen bloeien. Gaat dat zien! 't is kort van duur P. GASUS. ven. Hij heeft de liefde gegrondvest voor alle eeuwen. Spreker dankte allen, die hier werken ten bate van de lijdende menschheid. Gedurende deze plechtigheid werd het or gel bespeeld door den heer Jac. de Jong, directeur-organist. Hij bracht o.a. de Missa festina op. 46 van Philip Loots ten gehoore. De uitzending van de H. Mis en andere plechtigheden voor de inwoners van het Ziekenhuis door de ziekenhuis-radio werd verzorgd door F. C. Ker (Inv. Radio). Huldiging der Broeders. Tijdens de receptie, die hedenmiddag van twee tot drie uur in het Ziekenhuis zou plaats hebben, zou een geschenk onder enve loppe worden aangeboden ten behoeve van de uitbreiding van het instrumentarium. Hierbij zou o.a. het woord gevoerd worden door Dr. J. M. A. van Schuylenburch namens den geneeskundigen staf van het Ziekenhuis en door Prof. Dr. A. A. Steger namens de burgerij. Serenade. Hedenavond half negen zullen vijf muziek korpsen aan het Ziekenhuis St. Joannes de Deo een serenade brengen. De opstelling van den stoet heeft plaats in de Jan de Braystraat. WIE VERLOOR DE POSTZEGELS? In Juni of Juli van het vorig jaar is op de Ged. Oude Gracht een vel van honderd postzegels gevonden, waarvan tot nu toe de eigenaar nog niet is komen opdagen. De rechthebbende wordt verzocht zich alsnog aan te melden aan het bureau van politie aan de Smedestraat, afd. recherche. Uitbreiding van liet suikerverbruik De beraadslagingen van de Suikerconferentie. Het communiqué, dat gisteren na de ver gadering van het bureau der Londensche sui kerconferentie is uitgegeven, zegt o.m.: Het bureau heeft kennis genomen van de vorderingen der ondercommissie, die belast is met de onderhandelingen met de delegaties ten aanzien van het vaststellen van een basis voor een accoord. Het bureau heeft besloten eenondercommissie opdracht te geven de al gemeene problemen te bestudeeren, die, naar men voorstelt, gegroepeerd zouden kunnen worden in twee hoofdstukken: 1. Maatregelen strekkende tot uitbreiding van het verbruik, bijvoorbeeld door een ver mindering van de fiscale onkosten en de or ganisatie van plassende vormen voor nationale en internationale propaganda, beperking van de onderstanden, onderzoek naar nieuwe ge bruiksmogelijkheden voor suiker; 2. Aanpassing van beschermende rechten, onderstanden etc. aan den toestand, zooals die voortvloeit uit de stijging der wereldprü- zijn. De ondercommissie voor algemeene pro blemen zal bestaan uit vertegenwoordigers van Australië, België, Canada. Tsjecho Slo wakije, Hongarije, Britsch-Indië, Nederland, Peru, Portugal. De ondercommissie zal van daag bijeenkomen. Het bureau acht het nut tig dat een kleine groep speciaal daartoe ge schikte personen de kwestie bestudeert van den aard der samenstelling en functies van ieder belangrijk organisme, dat noodig zou kunnen worden geoordeeld voor de uitvoering van een accoord, dat de beslissingen der con ferentie zou belichamen. Bijzonder geschikte deskundigen, behoorende tot de delegaties van Polen, Z.-Afrika, Cuba, Nederland, etc. zou den zich met deze taak kunnen belasten. Voorts wordt nog bekend, dat de Engelsch- Fransch-Amerikaansche ondercommissie der Suikerconferentie met acht delegaties, onder wie de Tsjecho Slowaaksche, de eischen dezer delegaties heeft bestudeerd ten aanzien van de vrije markt. Reuter verneemt, dat bevre digende vorderingen gemaakt zijn. WAAROM NEEMT U NIET EEN MODERNE WONING? De MOOISTE woningen van Haarlem zijn nu reeds TE HUUR voor 6.per week. Prachtig van indeling, badkamer of badcel. WONINGBUREAU VAN DER SCHAAR, Teding van Berkhoutstraat 108. Bezichtiging iedere dag. (Adv. Ingez. Med.) Een Christelijke School in Haarlem-Noord? Hoe het met de aanvraag staat. Naar wij vernemen heeft het bestuur der Vereeniging tot Stichting en Instandhouding van Scholen met den Bijbel te Haarlem het verzoek om medewerking van den Raad der gemeente Haarlem tot stichting van een school over de Jan Gijzenvaart ingetrokken, omdat er door een misverstand enkele moe ders op de lijst geteekend hadden. Deze lijst moet ingediend worden, en de namen bevat ten van hen, die voor hun kinderen onderwijs op de school verlangen, en niet de moeders, maar de vaders moeten hun naam er op zetten. Met bekwamen spoed zullen nieuwe lijsten gereed gemaakt worden, waarna het bestuur voornoemd een nieuw verzoek aan den Raad zal doen. Knaapje tegen fiets opgeloopen. Linkeronderbeen gebroken. Gistermiddag stak de vierjarige J. de W. op den hoek van de O. I.-straat en Voorzorg- straat den rijweg over, zonder op het verkeer te leten, zoodat het ventje door een 16-jarige wielrijder werd aangereden. Het slachtoffertje, dat het linkeronderbeen bleek te hebben gebroken, is, na door een dokter en O.D. te zijn behandeld, per zieken auto naar he't St. Elisabeths Gasthuis over gebracht. „Tijdelijk verblijf" in Nederland. Indische verlofgangers gedupeerd Adres aan den Minister van Waterstaat. Indische verlofgangers worden leelijk gedu peerd door een pas verschenen Kon. Besluit inzake bevolkingsboekhouding, waarin bepaald wordt, dat als personen die tijdelijk in Neder land verblijven, zullen worden beschouwd Ne derlanders, wier verblijf binnen negentig da<?en na aankomst in Nederland niet langer dan dertig dagen duurt en vreemdelingen, die binnen 360 dagen na aankomst niet langer dan 180 dagen hier te lande verblijven. Zij worden niet in het bevolkingsregister opgenomen, maar in het „Verblijfregister". Indische verlofgangers die vrijwel zonder uitzondering langer dan den gestelden termijn van uiterlijk dertig dagen in Nederland zullen vertoeven, worden dus niet als tijdelijk in Ne derland verblijvend beschouwd, worden inge schreven in het bevolkingsregister en niet in het verblijfregister en kunnen daardoor geen gebruik maken van de faciliteiten en bijzon dere bepalingen in tal van wettelijke voor schriften en internationale verdragen vastge legd ten behoeve van hen, wier verblijf hier te lande een tijdelijk karakter heeft. Zij kunnen hier geen R-nummer voor hun auto krijgen en buitenslands wonenden, die in hetzelfde geval verkeeren en die voorzien van de ge bruikelijke internationale papieren in Neder land hun auto gebruiken, krijgen een proces verbaal, daar deze documenten niet meer als geldig worden erkend sedert hun inschrijving in het bevolkingsregister. Hoewel zij slechts kort in Nederland vertoeven, zijn zij verplicht een provinciaal nummer en een Nederlandsch rijbewijs aan te vragen (na af te leggen rij- vaardigheidsproef) en een wegenbelastingkaart te nemen. De A.N.W.B. heeft, naar aanleiding van hier over ontvangen klachten, een adres aan den minister van Waterstaat gericht, waarin be toogd wordt, dat buitenslands wonenden, die met verlof van bepaalden tijd hier te lande verblijf houden, geacht moeten worden nog te wonen in het land of de kolonie, waar zij in hun betrekking of functie blijven en voorts, dat een hiervan afwijkend standpunt in strijd is met het verdrag van Parijs van 24 April 1926. krachtens hetwelk b.v. het internationale rij bewijs een jaar geldig is, aan welk recht geen afbreuk kan worden gedaan door nationale voorschriften van administratieve beteekenis betreffende de bevolkingsboekhouding, voor schriften, die bovendien in flagranten strijd zijn met de praktijk, blijkens welke het tijde lijk verblijf hier te lande van Nederlanders verlofgangers juist langer duurt dan dat van vreemdelingen, zonder echter zijn tijde lijk karakter te verliezen. De A.N.W.B. heeft nu in een gemotiveerd adres aan den minister van Waterstaat ver zocht te willen bevorderen, dat de formeele in schrijving in het bevolkingsregister niet tenge volge zal hebben, dat de rechten en facilitei ten, welke den buitenslands wonenden krach tens de motor- en rijwielwetgeving uitdrukke lijk zijn toegekend, hun voortaan onthouden zullen worden en heeft daarbij verwezen naar beslissingen van den minister van financiën van soortgelijken aard, krachtens welke deze personen voor de belasting- en douanewetge ving w e 1 als buitenslands wonend beschouwd zullen blijven Eerste deel Rijksweg Den Haag- Utreclit morgen opengesteld. Verbetering van de verbinding met Gouda. Ofschoon officieel nog steeds niets bekend is gemaakt, is het toch vrij wel zeker, dat morgen het eerste ge deelte van Rijksweg no. 12, den nieu wen autosnelweg Den HaagUtrecht voor het verkeer zal worden vrijge geven en wel het wegvak gelegen tusschen Voorburg en Zoetermeer. Niet alleen is dit op zich zelf een feit van beteekenis, omdat men nu een voorproefje krijgt van wat de geheele snelverbinding van de Residentie met het centrum van het land zal beteekenen, maar reeds direct valt een voordeel te boeken, doordat Gouda nu van het Westen over den nieuwen weg te berei ken valt, aldus schrijft de A.N.W.B. Daardoor wordt in de eerste plaats een uit verkeersoogpunt ongunstig gedeelte van het oorspronkelijk traject vervangen door een ultra modern wegvak, met gescheiden banen voor op- en afgaand verkeer, ongelijkvloer- sche kruisingen, verharde parkeerbermen, enz. Maar daarbij wordt tevens de bekende tol van Leidschendam uitgeschakeld, ook een niet te onderschatten voordeel. De K.N.A.C. raadt het doorgaande ver keer 's-GravenhageUtrecht aan. Staking bij de Ned. Scheepsbouw Maatschappij duurt voort. 250 arbeiders in staking. AMSTERDAM 14 April. Tegen de ver wachting in zijn de stakende arbeiders van de Nederlandsche Scheepsbouw Maatschap pij vanmorgen niet aan het werk gegaan. Hun aantal heeft zelfs een kleine uitbreiding ondergaan. De nageljongens, klinkers en te- genhouders, die gisteren nog aan het werk wa ren, zijn heden niet op de werf verschenen, waardoor thans het aantal stakers gestegen is tot ruim 250. Allen verzamelden zich vanmorgen voor de werf. Er werden nog po gingen gedaan om de jongens te bewegen den arbeid te hervatten, doch zij bleken er geen zin in te hebben. Tegen acht uur ging de een na den ander weg, zonder dat de versterkte politiemacht had behoeven op te treden. VOOR PEN1 IKANTON RECHTER—I Een sijsjeslijmer Een „sijsjeslijmer". Het vangen van vogels met behulp van slagkooien, paardeharen strikken en lijm stokken mag vroeger algemeen gebruik zijn geweest ten plattelande. thans heeft de wet hieraan paal en perk gesteld en de overtre ders worden met een flinke geldboete ge straft. Voor den Kantonrechter stond hedenmor gen een 35-jarige klinker terecht, die zich 25 Februari onledig had gehouden met het vangen van sijsjes, met behulp van een slagkooi. Bovendien was op zijn terrein nog een hoeveelheid lijmstokken gevonden, voor werpen, die eveneens door de Vogelwet in de ban gedaan zijn. De ambtenaar van het O. M. was van mee ning, dat het hier een ernstige overtreding betrof. De regeering heeft, vooral ook op aandrang van de Ned. Vereeniging tot be scherming van vogels, thans een nieuwe Vo gelwet in het leven geroepen, waardoor den vogels een betere bescherming gewaarborgd is. Doch ook de oude wet stelde de onder havige overtreding reeds strafbaar. Dit is geschied, omdat de regeering het groote be lang van een goeden vogelstand inziet, ook al. omdat verschillende vogelsoorten als op ruimers van schadelijk gedierte, zulk nuttig werk verrichten. Spr. was van meening, dat hier een stren ge straf noodig was, doch wilde rekening houden met de moeilijke financieele omstan digheden van den delinquent en eischte een boete van f 12, subs. 6 dagen, met verbeurd verklaring van de in beslag genomen vang- middelen. De Kantonrechter veroordeelde verd. tot f 8 subs. 4 dagen, met verbeurdverklaring. De roggebroodbakker. Een Heemsteedsche roggebrood bakker stond terecht, omdat hij 27 Februari 's mor gens voor negen uur versch roggebrood had afgeleverd. Verd. bekende het ten laste gelegde, doch was van meening, dat de verbodsbepaling bedoeld was. om den nachtarbeid te voor komen. Daarvan was hier geen sprake, aan gezien roggebrood een langer bereidingspro ces ondergaat dan wittebrood. Het- gaat reeds den vorigen dag in den oven, waar het den geheelen nacht in blijft. Verd. heeft thans een vergunning aange vraagd en deze inderdaad gekregen. Hij was echter in de veronderstelling geweest, dat hij het brood zonder bezwaar mocht vervoeren. De ambtenaar van het O. M. was van mee ning. dat hier inderdaad wel sprake van een overtreding was geweest, doch het betreft hier een uitzonderingstoestand waarin de wet niet heeft voorzien. Spr. vroeg de minimum boete, nl. f 0.50 subs. 1 dag, waarmede de Kantonrechter zich volkomen kon vereenigen, evenals de bakker, die contant betaalde. Het woord is aan Prof. Fruin.- Zoowel uit het zwijgen als uit het zeggen der couranten leert men den geest des volks kennen. Eerste haringcontract-1937 met Rusland. Heden afgesloten. 's-GRAVENHAGE, 14 April. De reeders- vereeniging voor de Nederlandsche haringvis- scherij heeft heden haar eerste-haringcon- tract 1937 met Rusland afgesloten. Deze ver koop betreft 8500 Schotsche tonnen haring van den restant-voorraad-1936. De. levering zal plaats vinden vóór den aanvang van het seizoen 1937, t.w. vóór 10 Mei a.s. Vruchtboomenbloei in Zuid- Limburg. De A.N.W.B. meldt: Bij doorgaand gunstig weer zullen in Zuid-Limburg a.s Vrijdag, Zaterdag en Zon dag de kerseboomen in vollen bloei staan en is te verwachten, dat dan ook reeds voor een groot gedeelte de pruime- en pereboomen zullen bloeien. Uit de Betuwe, de Bangert (Hoorn en om geving) en Zuid-Beveland wordt gemeld, dat daar nog niets van vruchtboomenbloei te zien is en dat dit nog wel veertien dagen zal duren. PLAN VLAG UITDRUKKING VAN EEN STAATKUNDIG STREVEN? De officier van Justitie meent van wel. Op 1 Mei van het vorige jaar maakte de politie te Amsterdam proces-verbaal op te gen den drager van een Plan van den Ar- beldvlag, daar deze haai «inziens een opzich tig teeken was, uitdrukking zijnde van een bepaald staatkundig streven. De Kantonrechter wees in deze principieele zaak een vrijsprekend vonnis, doch het O.M. teekende hooger beroep aan en vandaag diende de zaak voor de vijfde Kamer der Amsterdamsche rechtbank. De Officier van Justitie requireerde daar het hier een principieele quaestie be treft een geldboete van een gulden. Noodlottige aardverschuiving. Vijf personen bedolven en omgekomen. BANDOENG. 14 April (Aneta). In het onder-district Tjisaroea heeft een aardver schuiving plaats gehad, waarbij vier man nen en een vrouw zijn bedolven en omge komen. )e modernste hulp bij 't lezen Een bril van K EIP Gr Houtstraat naast Luxot (Adv. Ingez. Med.) pag. Het vijftigjarig bestaan van St. Joannes de Deo. 1 Zal er in Haarlem-Noord een Christelijke School komen? 1 De goedkoope avondretours gaan op 18 April aanstaande in. 3 Berlijn antwoordt op den apostolischen brief. 4 Léon Jouliaux over de richtlijnen van het Fransclie vakverbond. 4 Over het lot van de „Andra"-bemanning bestaat nog volkomen onzekerheid. 7 ARTIKELEN, ENZ. A. C. S.: Gevleugelde Filmsterren 2 Mr. E. Elias: Griep in de zon. 3 J. H. de Bois: Kunst in Haarlem en daar buiten. 3 Van onzen Londenschen correspondent: Londen loopt vol! 4 L. S.: Hertshoornvaren 6 H. D. Vertelling: Het spoorbiljet. 6 T.: De Zon. 7 K. de Jong: Concert te Santpoort. 7 J. B. Schuil over: Meneer Brotonneau 7 Een luguber beroep: de beul van Haar lem was niet bemind. 9 Schaakrubriek. 9 Dr. ir. M. D. Dijt over de resultaten van het plan-Deterding. jj Damrubriek. Dc Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op IQ

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1