BLONDONA-BRUNETTA r H.D.'V ertellinl DONDERDAG 15 AP RIE 1937 H A A R E E M'S DAGBCAD (IIN/T IN IITIIRIN HET TOONEEL HAARLEM'S TOONEEL Nadya. Huldiging Mevrouw Tijsseling. Het was gisteren de avond van mevrouw Tijsseling. Toen het doek weer opging na de opvoering van Nadya, waarin mevrouw Tijs seling met zoo'n vorstelijke gratie en aristo cratische voornaamheid de titelrol had ge speeld, verscheen de voorzitter van Haarlem's tooneel, dr. Tjebbo Franken op het tooneel en huldigde hij de eerste actrice van deze vereeniging en wij mogen wel zeggen van heel Haarlem in warme bewoordingen we gens het feit, dat zij met Nadya haar 25ste rol bij H. T. had vervuld. De heer Franken stelde in het licht., welk een groote be- teekenis het bezit van een eerste rangs dilettante als mevr. Tijsseling voor de ver eeniging was en bood haar namens H. T. een zilveren presenteerblad aan. De heer H. van der Horst sloot zich namens de werkende leden in een geestig speechje bij de woorden van den voorzitter aan en daarna werden tal van bloemstukken opge dragen. Uit het daverend applaus, waarmee de zaal hierop reageerde, bleek wel over tuigend, hoe hoog mevrouw Tijsseling bij haar vereeniging staat aangeschreven. De „jubilaresse" was er zelf blijkbaar 'n weinig „beduusd" van en zij dankte in welgekozen woorden voor deze voor haar zoo onverwachte huldiging. Dat mevrouw Tijsseling het in alle opzich ten verdiende eens speciaal naar voren te worden gebracht en in de bloemen te worden gezet, de voorstelling van Nadya heeft dat weer duidelijk bewezen. Want welke Haar- lemsche dilettante zou in staat zijn geweest de hoofdrol in het stuk van Noel Coward dat velen misschien bekend zal zijn van de naar dit tooneelspel bewerkte film „De Ko ningin had bezoek" in zoo voorname al lure te spelen als zij. In dit spel van den Engelsehen schrijver is zij de Koningin van een Balkan-Staat, die haar Parijsche idylle met Sabien Pastal heeft moeten verbreken, omdat zij door den moord op Koning Michaël onverwachts op den troon wordt geroepen. Het is Noel Coward in zijn stuk meer om de uiterlijke effecten dan om de innerlijke conflicten te doen geweest en Nadya maakt dan ook een min of meer fil- mischen aan het slot zelfs melodramatischen indruk. Van den werkelijken strijd van deze koningin bijvoorbeeld om met Sabien Pastal te breken, merken wij al heel weinig. Meyer Forster wist in Oud-Heidelberg in een gelijk soortige scène vrij wat meer te ontroeren dan Noel Coward, die het zich wel heel erg gemakkelijk maakte en daardoor Nadya tot 'n wel heel weinig interessante vrouw maakt. Het offer, dat Nadya brengt wordt door het -volk al heel weinig gewaardeerd. Wan neer zij zich voor het eerst met haar nieuwen vorstelijiken bruidegom in het openbaar ver toont, is zij bijna het slachtoffer van een nieuwen moordaanslag. De man, die den aan slag verijdelt, blijkt o, toeval van de film niemand anders den de geliefde man uit Parijs te zijn. Nog eenmaal wilde Sabien Pastal Nadya zien en als hij tegenover haar staat, vraagt hij haar om nog éen nacht met haar samen te mogen zijn. Daarna zal hij 11 ziet, Noel Coward werkt met nog al grove verf een einde aan zijn leven maken. Het slottafereel brengt dan de scène, waar om dit stuk blijkbaar geschreven is. Wanneer Sabien in de kamer van de koningin is, breekt de lang verwachte revolutie uit. Nadya deinst er niet voor terug geheel alleen op het balkon te verschijnen en het opgestane volk toe te spreken. Zoo groot is de indruk van deze moedige daad, dat de opstandelingen terug trekken. Maar juist op het oogenblik als de koningin haar grootste overwinning heeft behaald, klinkt in het zijvertrek een schot. Sabien Pastal heeft woord gehouden en zich vrij onhandig op dit kritieke moment uit het leven teruggetrokken. De minister weet de situatie voor de koningin te redden door te zeggen, dat een man, die in haar ver- hek wilde binnendringen, is doodgeschoten, maar hij redt daarmee niet het stuk, dat met dit slot geheel op het niveau van een ouder- wetsch drama van Sardou is komen te staan. Echter ook alleen met dit slottafereel, want in de daaraan voorafgaande bedrijven blijkt Noel Coward nog heel wat in dit genre van den Franschen schrijver te kunnen lee- ren. Sardou zou zeker veel meer spanning in het drama hebben gebracht, als hij het ge schreven had en het ook veel minder frag mentarisch hebben behandeld. Want met al die melodramatische effecten is Nadya toch voor verreweg het grootste deel een nog niet een interessant praatstuk ge worden. Maar dit drama heeft mevrouw Tijseling de gelegenheid geboden haar mooiste rol te spelen en daarom kunnen wij ons de keuze van dit stuk door H. T. volkomen begrijpen. Mevrouw Tijsseling was werkelijk „vorstin", en hoe weinige actricesniet alleen onder de dilettanten zijn hiertoe in staat Zij heeft Nadya met waarlijk vorstelijke allure gespeeld. Zij bewoog zich in de door het modemagazijn Gerzon welwillend afgestane fraaie toiletten met vrouwelijke gratie en toonde zich in dit stuk wat nog meer be- teekent ook tragedienne. Waarschijnlijk zou zij zich in de ge passioneerde scènes meer hebben gegeven, wanneer zij daarin sterker tegenspel had ge kregen. De liefdescènes werden voor een Balkan-vorstin wat gereserveerd gespeeld, maar dit kwam voornamelijk, doordat de heer Van der Horst, die als Sabien Pastal met haar het stuk zoo voortreffelijk had ingezet, in die momenten aanmerkelijk te kort schoot en te weinig liet voelen van de passie, waar door deze man verteerd werd. Men zag al te duidelijk, waar de grenzen van het talent van dezen amateur lagen. Maar hoe prachtig was mevrouw Tysseling in haar berustende, min of meer languissante houding tegenover Prins Keri. Dat was heel voornaam en overtuigend spel. Zij beheersch- te het tooneel volkomen en bleef aldoor vorstin. Zeer mooi was ook haar entree in het slottafereel en haar toespraak tot het volk was waardig, koninklijk en toch krach tig. Met haar zeldzaam mooi getimbreerde stem bereikte zij toen zeer veel. In de regie van Kaart hebben wij vooral de distinctie, die over heel de uitvoering lag, bewonderd. Dat de spelers niet allen in de dramatische scènes de noodige stuwing en spanning wisten te brengen, lag aan een te kort aan speelkracht, waarvoor men den re gisseur niet verantwoordelijk mag stellen. Wel echter voor het gemis aan het contact met de straat in het slottafereel. Van de revolutie daar buiten merkten wij totaal niets en daardoor ging het effect van den steen, die naar binnen werd geworpen, en zelfs van de toespraak vrijwel geheel ver loren. Hoeveel grooter zou de indruk zijn ge weest, wanneer wij het volkstumult buiten hadden gehoord en vooral, wanneer wij in de daarop volgende stilte den grooten in druk op het gepeupel va» de verschijning van de koningin op het balcon hadden ge voeld. Nu bleef dit geheel weg, waardoor de regie zich een groot deel van het effect heeft laten ontgaan. Dat de heer Van der Horst voortreffelijk was in het eerste tafereel, schreef ik reeds. Trouwens dat tafereel was als geheel wel het beste deel van den avond. Wat werd bijvoor beeld dat telefoon-gesprek niet een charmant tooneeltje, zooals het door Van der Horst en mevrouw Tijsseling werd gespeeld. De heer Siebol had als de minister ook zijn beste momenten in het eerste bedrijf, wanneer hij Nadya er van overtuigd dat zij naar Krayia moet terugkeeren. Dat speelde hij zeer knap en in den juisten toon. De kapper had hem een prachtigen, aristocratischen kop ge maakt en den indruk bij het entree van dezen minister was dus ook groot. De heer Weber, een nieuweling op de planken, naar wij ver namen was uiterlijk volkomen de aan staande prins-gemaal. Hij droeg zijn uniform opmerkelijk goed en was op en top aristo craat. In speelkracht schoot hij nog te kort zijn stem en vooral zijn articulatie waren te zwak maar voor een debuut was het in zoo'n moeilijke rol toch lang niet slecht. Mevrouw Siebol was een levendige, frissche kamenier, maar het talent van deze speelster ligt zooals ook gisteren bleek meer in het komische dan in het dramatische. Van daar dat zij haar beste oogenblikken voor de pauze had. Mevrouw Koolbergen typeerde niet on aardig de Engelsche secretaresse, mevrouw Bremer speelde het episodische rolletje van de groothertogin en was oorzaak, dat het too neel een oogenblik „stond". Voor mevrouw Tijsseling is deze avond een triomf geweest en het was ook voor den recen sent, die haar carrière heeft gevolgd, een vreugde te mogen constateeren, hoe zij ais ac trice in deze jaren gegroeid is. Was het zil veren presenteerblad, dat haar ten geschenke werd gegeven misschien een symbool? Want waarlijk, H.T. mag deze actrice wel op een presenteerblaadje plaatsen. J. B. SCHUIL. Suriname, een vergeten land. Kreet om hulp van het moederland. te in dit gewas optrad, waardoor de kleine landbouw zeer zwaar getroffen werd. Gouverneur Staal propageerde in 1916 de rijstcultuur, welke na eenige tegenstand enthousiast en degelijk ter hand werd geno men. Deze slaagde volkomen zoodat de groote rijs tin voer veranderde in een belangrijke export. De groote landbouw had na 1873 vooral met gebrek aan arbeidskrachten te kampen, door dat men verzuimd had, de vrij geworden slaven in het arbeidsproces te betrekken. Toen daar door ook het groote kapitaal teruggetrokken werd, kwam deze landbouw in groote moeilijk heden. Behalve Britsch Indiërs, werden na 1894 ook Javanen naar Suriname overgebracht, zoodat men in 1906, toen de regeering eindelijk be sloot te helpen en de bacove (bananen) cul tuur animeerde, deze krachtig ter hand kon nemen, Doordat in dit gewas echter een ziekte uitbrak, werd in 1909 deze geheele cultuur weer losgelaten, wat een groote slag voor ge heel Suriname beteekende. Na 1914 ging men echter ook andere moge lijkheden onder oogen zien en werd de cultuur van Liberia-koffie en enkele jaren later die van rijst krachtig ter hand genomen. De koffie bleek echter door de sterke concurrentie van Brazilië, op de wereldmarkt kansloos te zijn. Sinds 1929 is men van taktiek veranderd, en meer dan één export product gaan verbou wen. Toen werd ook de sinaasappelcultuur in gevoerd, die in 1936 reeds een export van twee millioen stuks gaf. Daarnaast werden ook de maiscult-uur, als tusschenproduct en opnieuw de bacovecul tuur ter hand genomen, waar men evenwel nog steeds de kleine landbouwer niet in wi! betrekken. Suriname is een kolonie van Nederlanders. Een talrijke inheemsche bevolking ontbreekt, wat de ontginning moeilijk maakt. Er liggen daar evenwel nog ongekende mogelijkheden. Daartoe moet- men evenwel ingrijpen voor het te laat is. Met krachtigen financieelen steun uit Nederland, zoo besloot spr. zijn interessan te causerie, kan hier nog veel bereikt worden. SPAARNE-BANK. In de vergadering van den Raad van Com missarissen van de Spaarne-Bank is beslo ten, aan aandeelhouders voor te stellen een dividend van 3 pet. uit te keeren. GYMNASTIEK. UITVOERING TURNLUST. De Haarlemsche Gymnastiekvereeniging „Turnlust" geeft Zaterdagavond 24 April een uitvoering in de Gemeentelijke Concertzaal. In de groote Kroonzaal van Brink- mann aan de Groote Markt, hield dr. J. F. E. Ernaar voor de Koninklijke ver eeniging Oost en West gisteravond een lezing over den huidigen toestand in Suriname en de beteekenis van dit land voor Nederland. Na een korte inleiding van den secretaris, den heer H. P. De'inum, was het woord aan dr. Einaar, die uitvoerig schetste, hoe in 1863 de slavernij werd afgeschaft, welke gebeurtenis van zeer groot belang was. In de overgangs- periode, welke tot 1873 duurde, gingen de plan ters echter voort de Greoten als slaven te be handelen, waardoor zij werden afgeschrikt, in plaats van aan vrijen arbeid te wennen. Toen deze menschen in 1873 geheel vrij wer den, verlieten zij de plantages en poogden in den landbouw een zelfstandig bestaan te vin den. Gouverneur van Sypesteyn zag dat de goede wil aanwezig was en trachtte hen te helpen. In 1876 werden de eerste Britsch Indiërs aangevoerd, ter vervanging van de slaven op de plantages. Deze menschen hadden een con tract voor vijf jaar, waarna zij zich ook in den landbouw mochten vestigen, wat een belang rijke uitbreiding aan den kleinen landbouw gaf. De kleine landbouwers hielden zich v.n.l. bezig met de cacao-cultuur, waarin zij een goed bestaan vonden, tot in de 90-er jaren een zïek- ZWEMMEN. NEDERLANDSCHE ZWEMSTERS NAAR LONDEN? De Empire Swimming Club te Londen heeft enkele Nederlandsche zwemsters uitgenoo- digd tot deelneming aan wedstrijden,"welke op 12 Juni a.s. in het Wembley-zwemstadion te Londen worden gehouden en waarbij te vens de beste Engelsche zwemsters aan den start zullen verschijnen. Willy den Ouden is gevraagd voor de 100 yards borsterawl, Tini Wagner voor de 200 yards borsterawl, Rie Mastenbroek voor de 440 yards borsterawl, Nida Senff voor de 100 yards rugslag en Jopie Waalberg voor de 200 yards schoolslag. Voorts staan twee esta fettenummers op het programma, nl. de 4 maal 50 yards borsterawl en de 3 maal 50 yards wisselslag. De dames Waalberg, Senff, Mastenbroek en Wagner hebben de invitatie in beginsel reeds aanvaard. Hoewel verschillende onderdeelen van dezen Engelschen Tour nog nader door den K.N.Z.B. geregeld moeten worden is de kans groot, dat de Nederlandsche zwemsters in Juni a.s. in het Wembleystadion, waar 8000 toeschouwers geborgen kunnen worden, aan den start zullen verschijnen. RIE MASTENBROEK START WEER. Het is thans zeker, dat Rie Mastenbroek, nadat zij geruimen tijd niet meer in wedstrij den was uitgekomen, Zondag 18 April a.s. zal starten in de nationale wedstrijden, welke dien dag te Breda worden gehouden. Zij zal deelnemen als lid van de OJ>.Z. Haar vriendinnen benijdden haar! En geen wonder! Zij heeft zulk mooi glanzend haar gekregen, want zij gebruikt Blondona. het beroemde haarwasmiddel, dat aan donkerder geworden blond haar de oorspronkelijke lichte tint teruggeeft. Laat Uw charme niet bederven door dof, glansloos haar. Gebruik voor blond haar alleen Blondona. dat Kamilloflor bevat, terwijl voor donker haar Brunetta het aangewezen schoon heidsmiddel is, dat het plantaardige preparaat Hequil bevat. Deze nieuwe haarwasmiddelen zijn alkalivrij en geven het haar een ongekend schitterende glans. Na het wassen met deze haarwas middelen zult U bemerken, dat het haar zeer spoedig droogt en dat het gemakkelijker te behandelen is dan ooit tevoren I WAARBORGEN VOLMAAKTE HAAR VERZORG ING (Adv. Ingez. Med.) SCHAKEN. HET TOURNOOI TE OSTENDE. De uitslagen van de partijen in de vierde ronde luidden: GrobKeres 1—0 ListFine 01 DynerReynolds YzYz Koltanowski—Landau 01 TartakowerDunkelblum YzYz De partij ReynoldsGrob uit de tweede ronde werd afgespeeld en door Grob gewon nen. De stand na de vierde ronde luidt: 1 Grob, 3Yz punt; 2 Landau 2Yz punt plus 1 afgebroken partij; 3 Fine 2 punten, plus 1 afgebroken partij; 4, 5 en 6 Keres, Tarta kower en Dunkelblum, ieder 2 punten; 7 en 8 List en Koltanowski, ieder iy2 punt; 9 en 10 Dyner en Reynolds, ieder 1 punt. HET OOSTEN. De H. S. C. Het Oosten organiseerde Woens dagavond, ter viering van het behalen van het kampioenschap van den N.H.S.B. door het tweede tiental, een onderiingen gong-wed strijd. Er werd gespeeld in twaalf groepen van vier in een 10 seconden-strijd. De win naars werden Lubeek, Beinema, Piers, Ran, Hetem, Seits, Horeman, Bijl, Veerman Hoogedoorn, Disselkoen. Baartse. In den vijf-seconden-beslissingswedstrijd werden winnaars Lubeek, Bijl, Hoogendoorn en Seit-s. DAMMEN. VERLOTING HAARL. DAMCLUB. De trekking van de verloting, georganiseerd ten bate van de herdenking van het dertig jarig bestaan der Haarlemsche Damclub zal in het openbaar plaats hebben op Zaterdag avond 17 April in het lokaal der Haarlem sche Damclub. WIELRIJDEN. „ACHILLES". Naar de Midden-Beemster. Zondag 18 April, des morgens 9 uur, ver trekt Achilles met drie groote Touringcars van de Groote Markt naar den Midden- Beemster, om deel te nemen aan den open pelotonrit van de Amsterdamsche Wielerver- eeniging „Excelsior". Uit alle deelen van het land schreven clubs in. zoodat deze wedstrijden als een voorproef voor het club-kampioenschap van Nederland op den weg worden beschouwd. „Achilles" neemt evenals het vorige jaar met een A- en een B-peloton deel. Het A-peloton bestaat uit de renners J. Rijneveld, G. van Wees, J. Klinkenberg, M. Peetoom, A. Buijs en H. Schijf. Reserve: A. A. Strijk. Het B-peloton, H. Koelemij. J. Stet, A. van Sprundel, T. Janssen, P. Peetoom en C. van Egmond. Zij hebben zich met zorg voorbe reid; ze zien dan ook met vertrouwen dezen wedstrijd tegemoet. VOETBAL. DE SCHOOLWEDSTRIJDEN. Om den Mulier-beker. De voorspellende Geest. Een verhaal uit Indië. Mevrouw Coba Jansen zat in de voorgalerij van haar keurig nieuw-gebouwde huls en wischte zich het zweet van het vooi*hoofd met een in eau de cologne gedrenkt zak doekje. „Jongen, jongen, wat is het vandaag weer warm, een mensch valt bijna dood en nou vertelt Jan nogal, dat 't huis zoo koel ls, dan zit ik nog liever op de onderneming, mopperde ze halfluid! Haar man was „in de suiker" geweest en ze hadden flink gespaard. Hun innigste wensch was geweest een eigen huis en een auto te bezitten. Naar Holland wilden ze nog niet terug sinds Jan op wachtgeld was gesteld, je kon nooit weten. Nu waren ze „deftige" menschen geworden en vergaten 't liefst dat ze in Holland ergens „drie hoog achter" geboren waren. Een goed gekleed Europeaan kwam het erf op en groette beleefd „Goeden morgen mevrouw, mag ik u even spreken?" „Ach nee, dat kennen we al, ik heb niks noodig, een mensch kan niet altijd wat koopen". „Pardon, mevrouw ik verkoop mets, ik ver dien mijn brood met de toekomst te voorspel len. Ik heb geen geld genoeg om een be hoorlijk huis te huren om het betere publiek te ontvangen, daarom ga ik nu zelf naar de menschen toe! Ik doe aan occultisme ik ben een zéér sterk medium, vele menschen heb ik reeds met raad mogen helpen". „O, uwes houdt dus van die seancies waar bij die geesten op de tafel kloppen", vroeg z>'* één en al belangstelling. „Maar dan mot Je toch in 't donker zitte, is 't niet'?' „Juist mevrouw en als u het een en ander van uw toekomst weten wil, hen ik gaarne bereid vanavond terug te komen! Het hono rarium laat ik geheel aan u over, ik hoop u waardevolle gegevens te kunnen verschaf fen!" „Gossie, dat zou wel leuk zijn, we hebben vanavond juist een bridge-avondje en dan komen er een paar families, ik zou ze wellis fijn wille late groezele! Ken u vanavond om acht uur komme?" „Zeker mevrouw, ik ben geheel tot uw dienst!" „Nou, afgesproken dan en als uwes het goed doet, komt het met de cente best in orde!" „Tot vanavond dan mevrouw" en met een lichte buiging verliet de man het erf Toen 's avonds de kennissen gezeten waren kwam ze met de verrassing! „Zeg lui" be gon ze en keek geheimzinnig den kring rond. „we gaan vanavond niet bridgen, ik heb een verrassing voor jullie! Strakkies komt er een spiretist, die ken alles vertellen van je toe komst!" „As je me nou", riep Jan haar echtgenoot, „wat ga je nou voor gekheid uithalen!" „O, jesses, wat griezelig" riep Jaantje, haar boezemvriendin, „ik ben bang voor geesten!" „Jullie zijn me helden, alle deftige men schen doen tegenwoordig aan spiritisme en ik vond het wellis fijn om te griezele, dan ken je er later ook over meepraten", weer legde Coba en keek uitdagend den vrienden kring rond. „Ze heit eigenlijk gelijk", zei Koos, de man van Jaantje, die 1ste machinist was geweest op de fabriek waar Jan gewerkt had „da's nou es een fijne gelegenheid om erris wat meer van te wete te komme! En spoedig waren ze het allemaal met hem eens Klokslag acht uur kwam de gewichtige man! Hij had zich in een keurig zwart pal- gestoken „Gut wat een deftige man", smoezelde Jaantje en trok eens aan haar blousje of dat wel recht zat „.Goeden avond, dames en heeren we zullen maar direct beginnen". Acht stoelen werden om de ronde tafel ge schikt en even daarna zaten ze allen met- uitgespreide vingers, de handen plat op de tafel, met verwachtingsvolle gezichten in de donkere kamer. Niet lang daarna werd er driemaal op de tafel geklopt. „O. jesses daar hei je die Geest, wat grie zelig". huilde Jaantje half!, „Hou je mond", beet Koos haar ruw toe en gaf haar een flinke duw. „Stilte", gebood Jan. „Dames en heeren" kwam de stem van de gewichtige man tusschen beide „het moet hier geheel stil zijn. Ik heb nu contact ge kregen en ga nu in slaap, ieder mag nu op zijn beurt vragen stellen, maar voor alles moet het volkomen stil zijn. We beginnen met den heer des huizes, als er weer ge klopt wordt, kunt u beginnen" Toen er nu weer driemaa1 geklopt werd vroeg Jan met haperende str „Ja, ziet uwes meneer de geest ik wou u gen of ik mis schien nog een prijsie uit de loterij zal trek ken, want uwes moet weten, dat ik al ver scheidene malen een lot gekocht heb, van wege de meiaise ziet u, zoo'n centje kan je altijd gebruiken, maar 't was altijd noppes". „Zoo'n stiekumerd!", interrumpeerde me vrouw Jansen, „daar heeft ie me nooit wat van verteld!" „Ssstt", riepen ze van alle kanten. Een diepe grafstem antwoordde: „zeker zeker, mijnheer Jansen, de kansen staan zéér gunstig. Blijf rustig doorspelen, lukt 't de ééne keer niet dan zeker de andere keer!" „Jan en dan krijg ik die parelen, die je me beloofd hebt hè?", riep Coba. „Hou je ratel", maande Jan. De beurt was nu aan Jaantje, daarna aan Koos en zoo werd het heele gezelschap af gewerkt. Toen het vragen en antwoorden-spel bijna een uur had geduurd, zei de diepe graf stem: „Dames en heeren, het medium wordt moe. We moeten nu ophouden. U blijft allen rustig zitten en doet nu verder precies wat ik zeg! Als u dat stipt opvolgt, zullen al uw wenschen in vervulling gaan"! „Opgelet dames en heeren. Het medium zal nu uit zijn diepen slaap ontwaken, opstaan en het licht aansteken. Op tafel staat een doosje, daarin moet ieder minstens vijf gulden doen, wie méér wil geven doet beter, dan zullen zijn of haar wenschen éérder in ver vulling gaan. Daarna zal het medium rustig heen gaan, niemand mag hem de hand drukken of aan raken". Even daarna werd de lamp aangeknipt en met een zucht van verlichting keken de aan wezigen elkander aan! Op tafel zagen ze het doosje staan. In het midden van de kamer stond de man met het zwarte pak, de armen over de borst gekruist, de oogen strak op den grond ge richt. Met een gul gebaar stak mevrouw Jansen een bankje van f 25 in het doosje. Dat had die man toch wel verdiend en d'r wenschen waren ook wat waard. Gul gaf ieder méér dan gevraagd was. Langzaam en statig trad de man op de tafel toe, nam met een teeder gebaar het doosje met zijn kostbaren inhoud op en stak het in zijn zak. Met dezelfde langzame stappen trad hij terug totdat hij de deur genaderd was en met de knop In zijn hand sprak hij vriendelijk 'achend „Goedenavond dames en heeren! Ik ga een fijn potje koud bier drinken, want méér dan een uur buikspreken heeft me dorstig ge maakt!" En voordat iemand eenigszins van zijn verbazing bekomen was, was de „spiritist" in het nachtelijk duister verdwenen. C. VAN RISVERHEUSEN. W. H. Muiier Zooals destijds is medegedeeld wordt tus schen de kampioenen der laagste afdeeling uit Haarlem, IJmuiden en Zandvoort een halve competitie gespeeld om een door den heer W. H. Muiier uitgeloofden beker. De vorige week werd te IJmuiden de wed strijd tusschen de IJmuider en Zandvoorter kampioenen gespeeld, die door de IJmulde- naren met 2—0 werd gewonnen. Woensdag was het Zeemeeuwen-terrein te Zandvoort het terrein van den strijd. Thans bond school A uit Zandvoort den strijd aan tegen de Haarlemsche kampioenen: de Voor wegschool uit Heemstede, welke in het Paasch- tournooi te Haarlem zoo'n uitstekenden in druk had gemaakt. Maar al had school A dan te IJmuiden ver loren, zij beslo ten toch haar laatste kans zoo goed mogelijk te verdedigen. Maar, wat jammer, daar moest nu net één van haar spelers voor z'n moeder bood schappen doen! Ja. de vacantie is nu eenmaal voorbij! Invallers meenden toch niet in aanmer king te komen en zoo bleken er maar tien Zand- voorters present. Dat werd België- Nederland, maar dan met wat meer goals! Toen de wedstrijd een oogenblik aan den gang was, merkte het tiental dat de Heem stedenaren heelemaal zoo best niet speelden. Inderdaad, de Voorwegschool was totaal haar vorm kwijt en bracht er vrijwel niets van te recht. Indien zij zoo in het Paaschtournooi te Haarlem had gespeeld, was zij stellig geen kampioen geworden. Nu speelden die Zand- voorters ook voor wat ze waard waren; zij zaten veel beter op den bal dan de Heem stedenaren, die toch heusch niet naar Zand voort waren gekomen om pootje te baden. Maar het lukte niet en toen de Zandvoorters de leiding namen en deze voor rust nog ver grootten, kwam er onrust in de Voorweg gelederen. Zelfs met den wind mee na rust kon de Voorwegschool met haar numerieke meerder heid het doel niet vinden en toen Zandvoort uit een doorbraak haar derde doelpunt scoor de, was er geen twijfel meer mogelijk. Het einde kwam met 50! Woensdag 21 April wordt te drie uur op het terrein van H.F.C. de wedstrijd Voorwegschool School J (IJmuiden) gespeeld. Winnen de LTmuidenaren. dan zijn zij winnaar van den. beker. Winnen echter de Heemstedenaren, dan is men weer even ver. Ook aan een gelijk spel heeft IJmuiden natuurlijk genoeg. Als de Voorwegschool haar vorm van het Paasch tournooi niet terug vindt, gelooven wij in een overwinning voor de IJmuidenaren. NEDERLAND—FRANKRIJK. De landenwedstrijd Nederland-Frankrijk is definitief bepaald op Zondag 31 October as. Waar de wedstrijd zal worden f zal nader worden overwogen. VOETBAL IN ENGELAND De uitslagen van de Woensdag voor de Engelsche league gespeelde wedstrijden luid den: Preston North End—E verton 10 SunderlandManchester City 13 Wolverhampton Wanderers—West Bromwich Albion 52 HONDENSPORT. TENTOONSTELLING TE AMSTERDAM. Voor de op Zaterdag 17 en Zondag 18 April in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam te houden hondententoonstelling werden» 376 honden ingeschreven, hetgeen voor de orga- niseerende vereeniging, de Nederlandsche Kennel Club .Cynophilia" een succes be- teekent. Inzendingen uit Duitschland en België zul len in verschillende rassen den strijd aan binden met de beste rassen van Nederland. De belangrijkste groep vormen de jacht honden, welke in Spaniels 31, in de drie Settervariëteiten 25 en in Teckels 14 stuks brengt. Den Engelschen keurmeester J. Parker, die de terriers te beoordeelen heeft, wacht een zware taak; verschillende variëteiten geven zeer mooie inzendingen; Airedale Terriers 15, Bedlington Terriers 5, Fox Terriers 24, Schotsche Terriers 10, Cairn Terriers 10, ter wijl van de andere soorten de Kerry Blue en de Yorkshire Terrier, het langharige wonder tje, in het bijzonder de aandacht zullen vragen. Bij de dames hondjes komen van de Pe- kingeezen 20 exemplaren, waarna in aantal volgen de Gladh. Duitsche Dwergpinchers. De groote rassen geven mooie collecties. De Berer Sennenhonden, een nog vrijwel onbe kend ras hier te lande, zullen met niet min der dan 11 exemplaren verschijnen. De keuringen beginnen Zaterdag te elf uur; de keuringen voor de eereprijzen hebben Zondag plaats.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 11