Vest-eifecten zijn modern tkGdel-koedCopim Uitetst vaatdeeüp v. Amerongen,s Anegang 24 Frankestr. 3-5 ,FEMINA Opvoeding voor het leven. HON DERDAG 15 A PR IL 1937 HAARLE M'S DAGBLAD T2 Ze passen uitstekend bij ons slank silhouet. Izomermode-1937 zal een zeer groote plaats, inruimen aan het vest, of het vest- effect. De vesten, hetzij dan los of onverbrekelijk verbonden aan een mantelcostuum, mantel of japon, zijn meestal gemaakt van een stof, die in kleur constrasteert met die van de andere bleeding: wit piqué, zware bedrukte erêpe, gestreept linnen. Ze sluiten hoog aan den hals of hebben een bescheiden v-vorm van on deren loopen ze meestal uit in twee puntjes, net als het gewone heerenvest. Soms is er ook van een eigenlijk vest geen sprake, doch wordt het vest-idee gesugge reerd door de coupe van een blouse, de dub bele revers van een mantel, waarvan het bin nenste stel aan een vest doet denken. Op onze teekening ziet u enkele voorbeel den. Links boven. Een charmant japonnetje van zwart alpaca, met lijfje in vest-model. Daaronder sportcostuumpje met rok 'van ef fen viyella en los vest, waarvan de voorzijde in geruit viyella. De achterkant is effen, de pof mouwen zijn van crêpe de chine in dezelfde tint. Daaronder: Flatteus jakje, hoog aan den hals gesloten met groote knoopen op de re vers. Het is uitgevoerd in effen stof en kan naar believen op een rok van hetzelfde mate riaal of op een modern schotsch rokje in har- monieerende tinten worden gedragen. Rechts boven: Getailleerde japon in zachtgroene jer sey. Het lijfje is in twee puntjes op de rok ge stikt, waardoor het vestidee wordt geaccen tueerd. Men kan ook het eigenlijke vest in een iets lichtere tint nemen dan de japon; de revers worden dan weer donkerder gekozen. Ceintuur en knoopen van groen fluweel. Gezondh. en Schoonheids- Instituut. I Geopend 106 uur en volgens afspraak. C. VINKKRIJGSMAN. Gedipl- Verpl.. Huid- en Schoonh.-spec. WAGENWEG 2 A rd. Telefoon 15694 Geen vroegtijdige rimpels! Geen ontsierende haren meer Gezichtsbeh. m. maskers en stoombad. Electr. ontharing volgens nieuwste methode. - Vermageringsmassage (ook para- fine beh.) - Hand- en voetverz. incl. massage. Verrassende resultaten bij Nerveuse of Rheu- matische aandoeningen. - Billijke tarieven. (Adv. Ingez. Med.) Zondag: Tomatensoep. Gebakken zwezerik met verschillende groente. Aardappelcroquetten. Diplomaatpudding. Maandag: Roastbeef. Andijvie. Aardappelen. Citroenrijst met vanillevla. Dinsdag: Vermicellisoep. Koud vleesch. Postelein. Aardappelen. Schuimomelet. Woensdag: Vleesch in schelpen. Kalfsoesters. Aardappelen. Doperwten uit de bus Warme bitterkoekjes pudding met vanille saus. Donderdag: Varkenscarbonade Raapstelen. Aardappelen. Griesmeelpudding met bessensap. Vrijdag: Vischschotel met aardappelpurée Worteltjes. Sinaasappelen en ba nanen met custard vla. Zaterdag: Dikke groentesoep. Drie in de pan. vcatyen Uwe aan- dLaönt vo& c onze Col lectie. ze:c aft-acte weïke wij. oofe in atte yewen&chte kteueen en maten v.aac U kunnen vew&atdi- tyen. Ónze. ycifzeei Uiee'/an ziyn Dames Hoedenmagazijnen (Adv. Ingez. Med.) GEBREIDE JAPON Deze japon is gebreid van tamelijk dikke wol (4 draads) op pennen no. 4yj. Het patroon is 6 recht, en dan de volgende 2 rechten over elkaar heenslaan. Dit verspringt om de 6 pennen dus elke 7e pen krijgt het werkje. Voor het voorpand zetten we, voor maat 42, 85 st. op en breien eerst 4 ribbels, daarna patroon. Als we 14 boven elkaar liggende nopjes tellen, beginnen we aan de zijnaden te minderen door om de 4 pennen de le en laatste 2 st. te samen te breien tot er nog 67 st. op de pen staan. We breien tot de taille, ongeveer 17 boven elkaar liggend nopje en meerderen dan om de 4 pennen tot 93 st. We breien nu tot het armsgat liefst met een c.M. goed controleeren!) en minderen voor de armsgaten 14 st. af (4, 3, ,3 2, 2). Er staan nu 65 st. op de pen. Nu breien we tot waar de hals begint, waarna we de twee splitjes moeten maken, waardoor de das gestrikt wordt. We verdeelen het werk in drieën n.l. 27 st., 21 st. en 27 st. en breien alle drie stukken 6 pennen op. Nu nemen we de steken weer op 1 pen en breien nog 4 pennen. 20 st. worden nu links en rechts 4 x opgebreid voor de schouder en dan afgekant. De overige 25 worden ietwat rond gebreid n.l. telkens voor en achter 3 st. afkanten tot er nog 7 st. opstaan die we nu ook af kanten. We breien nu een losse bies van rib bels 78 st. op pennen no. 2/. 6 ribbels breien en dan afkanten. Deze bies wordt boven op de halsronding genaaid en daarna links en rechts 5 cM. naar beneden gelegd en naar het armsgat toe opgenaaid (onzicht baar!) Voor de rug zetten we 104 st. op en breien tot 10 boven elkaar liggende nopjes. Nu min deren we af als bij de voorkant tot er nog 66 st. op de pen zijn. Breien tot de taille. Daar na meerderen we bij als boven, tot 82 st. We breien tot het armsgat en kanten hiervoor 11 st. af (4, 3, 3, 1). Breien tot hals 20 st. afkanten in het midden en de 20 voor de schouder 4 x opbreien en afkanten. De fleurige gekleurde das wordt in de halsuit snijding genaaid door de knoopsgaten van het voorpand getrokken en gestrikt. Mouw. Voor de mouw zette we 40 st. op en meerderen om de 4 pennen tot 60 st. Dan voor en achter 15 st. bij opzetten en nu om de pen afminderen tot 50 st. Dan om de 4 pen nen tot 40 st. Heeft de mouw de gewenschte lengte dan 4 ribbels breien en los afkanten. Op de gewone manier inzetten, met de ruim te op de „kop" en met een aardige com- bineerende ceintuur dragen. Sp. Th. OPBERGEN VAN WINTERKLEEDING. Eind April, begin Mei, als de kachel lang zamerhand halve dagen brandt en tenslotte verdwijnt, kan men beginnen met bontjassen en zware wollen kleeding op te bergen. Dit moet zeer zorgvuldig geschieden. Sla de mantels voorzichtig uit met den mattenklop per en borstel daarna met een zachte borstel om alle stofdeeltjes grondig te verwijderen. Ontvet vervolgens de kragen met amoniak spuit tenslotte de bontjassen en mantels in met een goed antï-motmiddel, sluit ze daarna in dikke linnen zakken, die stevig worden dicht genaaid. Sluit de kleedmgstukken in donkere kasten, zooveel mogelijk zonder lucht. In Europa zijn thans tusschen de 800 en 1000 vrouwelijke politie-agenten. In Rus land bedraagt haar aantal 4 pet van de ge- heele politiemacht.Ook Britsch-Indië en China beginnen vrouwen in dit beroep te benoemen men schat het aantal vrouwelijke agenten over de geheele wereld op 1500. Te Londen is de vraag grooter dan 'het aan bod. is de helderheid en de afwerking van uw WASCH, indien deze behandeld is door de Sfoomwasscherij REGENTESSELAAN 40 Telefoon 13466 Na 5.30 Tel. 16262 (Adv. Ingez. Med.) Herstel van het ouderlijk gezagdeugdelijke basis voor nieuwen gezinsopbouw. Bij de beschouwing van een rationeele op voeding voor het leven, komt allereerst de gezinsopvoeding aan de orde. Als we trach ten de lijnen uit te stippelen, waarlangs wij moeten komen tot een beter, krachtiger en harmonischer gezinsopvoeding, dan staat in het middelpunt van onze aandacht: de hand having van het gezag in het gezin. Al te zeer is in de jaren, die achter ons liggen, het meest door onze eigen schuld, het ontzag van het kind voor de ouderlijke leiding verminderd. Willen wij echter ooit komen tot een nieuw, bloeiend gezinsleven, dan zal het ouderlijk gezag, waaraan de waarachtige liefde voor het kind ten grondslag ligt, krach tig moeten worden hersteld. Stroomingen en tegenstroomingen wisselen steeds elkander /af in het rijke leven en dus ook in de op voeding. Er was een tijd de ouderen onder ons herinneren het zich nog uit eigen jeugd dat blinde gehoorzaamheid in de opvoeding alles was. Op het bevel der ouders werd on middellijk gereageerd door het doen, gepraat werd er niet, uitgelegd nog minder. De „ëeuw van het kind" bracht veel be zinning, veel menschelijkheid maar toch ook: een matelooze overdrijving van vrijheids- en uitleefprincipes. Er was zelfs een tijd, dat we onze kleuters min of meer „in over weging gaven", hun bordje leeg te eten. We voelen allen wel. hoe ver wel hier nu reeds weer van afstaan, hoe dood deze theorieën geworden zijn, hoe ondoelmatig in de practijk van het leven. Toch zullen we er los van moeten worden en weer het gezag moeten stellen in het mid delpunt. Geen blind gezag. Gezag, doch niet een blinde tucht, zooals vroeger. Een gezag voortkomend uit een diep besef van onze ouderlijke verantwoordelijk heid voor het heil van ons gezin. Verantwoordelijkheidsgevoel doet ons in de eerste plaats zelf trouw leven naar eigen diepste inzicht en dit geeft ons het gezag om onze kinderen eerlijk en ook krachtig leiding te geven. Wie zulk een redelijk, wel willend gezag uitoefent, zal in normale ge vallen niet veel last hebben van ongehoor zaamheid, zelfs niet van de neiging daartoe. En wanneer soms bij de kinderen vragen rijzen, waarom dit of dat van hen wordt geëischt, dan zal hij gemakkelijk een be vredigenden uitleg kunnen geven. Maar de gehoorzaamheid moet voorop staan De ervaring heeft bewezen, dat kinderen zon der tucht diep ongelukkig worden. Ze hebben een vaste hand noodig, die richting aan geeft. Eerst dan voelen ze zich veilig en eerst dan ook kan van de oudere kinderen worden verwacht, dat zij zich mede-verantwoordelijk gaan voelen voor den opbouw van het gezin. Saamhoorigheid in 't gezinsleven. Want ook dit is een belangrijk punt. Maar al te vaak wordt vergeten, welk een zegen er vooral voor de oudere kinderen in gelegen is, wanneer men hun laat voelen, dat ze mede-verantwoordelijk zijn voor den goeden gang van zaken in huis. Dat het gezin een gemeenschap is, waaraan zij mogen helpen bouwen.. Krachtige lichamelijke oefening, gericht op de weerbaarmaking van het lichaam, doch met zorgvuldige vermijding van sportexcessen en recordverafgoding, moet bevorderd worden We moeten streven naar meerdere ontwik keling van het gevoelsleven onzer kinderen door muziek en zang, door gemeenschappe lijk lezen, door godsdienstige vorming thuis. Heel belangrijk is ook de verzorging van den vrijen tijd waaronder echter vooral niet verstaan moet worden, dat de opvoeder op ieder vrij oogenblijk van het kind beslag legt. Onze „groote" kinderen. En wat betreft de opvoeding van oudere kinderen: hier is wèl een zeer groote moei lijkheid gelegen in de gemakkelijke bereik baarheid van alle amusement en lectuur. We kunnen onze kinderen, wanneer ze al bijna volwassen geworden zijn, niet plotseling met geweld gaan terughouden van dingen, die ons ongewenscht, misschien zelfs gevaarlijk voorkomen. We zouden hiermee het omge keerde bereiken. Ze zetten in zoo'n geval toch hun zin door óf gehoorzamen mopperend. En wat het ergste is: we zijn hun vertrouwen en tevens onze verdere controle op hun doen en laten kwijt. De eenige mogelijkheid om ook over onze oudere zoons en dochters die leiding te be houden, die we voor hun eigen bestwil zoo graag zouden blijven uitoefenen, zoolang het noodig is, wortelt reeds in een krachtig, doch redelijk gezag uit de prille jeugd. Wanneer dit gezag, rechtvaardig en liefde vol wordt uitgeoefend, dan verandert het, naar mate de kinderen opgroeien, gaandeweg in een moreel overwicht, waarmee een groot wederzijdsch vertrouwen gepaard gaat. Dan wordt zoo ongemerkt Vader de vriend Moeder de vriendin van de jongeren en dan is vanzelf alle „stiekumheid" uitgesloten. R. De Ruyterv. d. HEfER, UIT LOCEEREN GAAN „Uit logeeren gaan is voor de kinderen maar een matig genoegen volgens mij", zei de groot moeder, die zoo juist gehoord had dat haar hummel van een kleindochtertje wel bij een tante wilde gaan logeeren, wanneer haar oudere zusje maar mee mocht. En in haar goe digheid van oude dame voegde zij er aan toe: „Waarom zul je ze dat nu aandoen, het is toch voor hun plezier bedoeld, en als het nu heele- maal geen plezier is.I" Maar haar dochter denkt er anders over; het is voor de opvoeding van de kinderen noodig, dat zij zoo nu en dan eens in andere omstan digheden dan thuis komen, dat zij zich lee- ren schikken naar andere menschen en dat zij gedwongen zijn zich van hun beste zijde te toon en. Bovendien zijn de meeste kinderen er van tevoren fel op om uit logeeren te gaan. „Mag ik ook eens bij je blijven slapen" vragen ze dikwijls al heel jong bij familieleden of goede vrienden van hun ouders. Wanneer zij dat dan zoo graag willen, moeten zij de verantwoorde lijkheid er ook maar voor dragen. Dan zal hun wel blijken ook al maken zij het zich nog niet bewust dat een uitnoodiging aannemen ook beteekent: wat van zichzelf geven aan die anderen, een eerste stap op den weg van het besef, dat men er alleen met het najagen van eigen pleziertjes niet komt. Soms zal de logeerpartij mee-, soms ook tegenvallen: zijn er andere kinderen van den zelfden leeftijd, dan zal het meestal wel vlot gaan, ook al hangt het dan bovendien nog af van de gastvrouw, namelijk of zij de kinderen maar aan hun lot overlaat, of dat zij gezellige vacantieplannetjes weet te bedenken. Moeilijker wordt het al in een gezin zonder kinderen, waar gastheer en gastvrouw wellicht ook slag hebben om het de kleine logé naar den zin te maken, maar waar de mogelijkheid ook bestaat dat het kind teveel als volwassene wordt behandeld en daardoor weinig plezier heeft. Maar bepaald moeilijk is het, wanneer de gastheer en gastvrouw geheel op het standpunt staan: je bent hier alleen voor óns genoegen en daarnaar heb je je ook te gedragen. Al deze tijdelijk veranderde omstandigheden maken, dat het kind de sfeer thuis meer gaat waardeeren, en ook dat het in een minder prettige situatie leert zoeken naar wat er toch altijd nog voor leuks te beleven valt. Maar van niet minder belang is het, dat men ..thuis" een anderen kijk kan krijgen op het karakter van het eigen kind. Het wordt ge mist, dat spreekt vanzelf en vader en moeder verlangen ernaar dat het weer thuiskomt. Daar is het weer, juichend komt het binnenstuiven, gebracht door de gastvrouw en gastheer, die wel gemerkt hebben dat het toch weer erg naar huis verlangde. En als de jongen of het meisje even de kamer uit is. komen zij met hun loftuitingen: hij is zóó aardig geweest, we hebben een vroolijke logé aan hem gehad, een echte fiksche jon gen. Vader en moeder stralen: niet brutaal geweest?; niet onverschillig gebromd op alles en nog wat?; niet te laat thuisgekomen? Niets van dat alles, er is geen wanklank ge weest. Eit wanneer het een meisje betreft, hooren zij de loftuitingen aan over haar hulpvaardig heid, over haar hartelijke gezelligheid, over haar opgewektheid. Nee, snibbig is ze niet ge weest, ook niet eigenwijs, ze heeft ook geen kattekwaad uitgehaald. Het is waar, het kind heeft zich van zijn beste zijde laten zien, maar door de moeilijke kleinigheden thuis zijn de ouders zelf aan het bestaan van die beste zijde gaan twijfelen, en ziet, daar blijkt zij er tóch te zijn. Wanneer men als familieleden kinderen vaak bijwoont, kan men soms gaan twijfelen aan hun allerbeste eigenschappen: wanneer daar nu onbevooroordeelden mee te maken krijgen, komen die allerbeste eigenschappen met kracht uit het karakter omhoog: deze menschen verwachten niet in de eerste plaats de slechte, maar de goede zijde van hun ka rakter te zien en dat stimuleert het kind om zich op zijn best te toonen. Dat is een winst voor de ouders, die het goede weer met vernieuwe oogen zien, maar ook voor het kind dat meer gewaardeerd zal worden. Zoo gaat er van logeerpartijen nog heel wat opvoedende kracht uit. E. E. J.—P. SPORTIEVE ZOMERMANTEL Deze vlotte mantel in het nieuwe model van dit seizoen wordt gebreid van wol. De beschrijving er van stond in de Vrouwenru briek van 18 Maart jl.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 14