Hulpverleening door Sportvliegers. Grootheid. ten maal £ediluutije Het belangrijkste We JXARGANG No. T55Ö6 VerscHjnT 'fnsyelïiIA. KeïïaTve op Zon- èn Fee^tdacren. DONDERDAG 1? APRIL' 1937 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Uitgave Lourens Coster Maatschappij voor Courant-Uitgave en Algemeene Drukkerij N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN per week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden f325, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post f 0.72V2. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12 Telefoon Nos.Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132, 12713 Administratie 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord. Telefoon 12230 ADVERTENTIëN 15 regels 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames 0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid f 2000.—, overlijden 400.—, verlies van hand, voet of oog 200.—, beide leden duim 100.—, één lid duim 50.—, alle leden wijsvinger 60.— één of twee leden wijsvinger ƒ25.alle leden anderen vinger ƒ15.één of twee leden anderen vinger f5.arm- of beenbreuk ƒ30enkelbreuk ƒ15—, polsbreuk ƒ15.T-TunPTM- 1A PATTNA'^ Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllus treerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. Onze sportvliegers blijken zich niet langer tevreden te stellen met vliegen-voor-hun plezier. Zij willen hun liefhebberij ook ten al- gemeenen nutte doen dienen en hebben daar om een vereeniging opgericht „voor hulpver leening aan de overheid en aan allen, die daarvoor naar het oordeel van het bestuur in aanmerking komen". Dit bestuur bestaat bij de oprichting der vereeniging uit de sportvlie gers D. L. Asjes, W. Bolken, C. E. van 't Groe- newout, J. H. M. de Kuyper en D. H. Reinders. Vliegtechnisch adviseur is Schmidt Crans. Wat kunnen de sportvliegers op het gebied van hulpverleening doen? Veel dat thans al voorzien 'kan worden. En wellicht zal nog veel meer uitvoerbaar blijken als de hulpdienst in werking getreden is. De N. R. Ct. merkt op dat een sportvlieger zijn medemensch van dienst kan zijri in alle gevallen waarin een vervoer middel noodig is dat groote snelheid paart aan onafhankelijkheid van bestaande ver keerswegen en zegt verder: „Er wordt bijv. een S. O. S.-bericht via den radio-omroep verspreid teneinde een gezochte te vinden op een eiland, waarmee geen scheepsverbinding meer bestaat. Een pleizier- jacht is zoek op zee, een kanovaarder is afge dreven, een serum moet met spoed worden aangevoerd naar een der eilanden. Daar de meeste sportvliegers over een auto beschikken, en zij over het geheele land ver spreid zijn, kan de geheele hulpverleening op de snelste wijze worden georganiseerd. De werkelijkheid brengt wellicht mogelijkheden en behoeften naar voren, die thans nog niet vermoed worden. Èen zeer belangrijk punt is de organisatie. De opzet is om de leden van de vereeniging zelf te kiezen en te zorgen dat alleen zij lid van de organisatie zijn, wier vliegbekwaam- heid een redelijke garantie is, dat zij een op dracht naar behooten zullen uitvoeren. Deze hulpverleening stelt n.l. scherpe eischen' aan de sportvliegers. Niet alleen bij mooi weer zullen de aangesloten sportvliegers klaar moeten staan, maar ook als de weers omstandigheden minder gunstig zijn. Het op sporen van afgelegen plaatsjes voor het uit werpen van goederen of post stelt hooge eischen aan de navigatiekunst. Niet alleen de hulpverleening op zichzelf, maar vooral de voorbereidende oefeningen om de vliegbekwaamheid te verhoogen zijn in staat om aan de sporfviiegerij doel en inhoud te geven". Men kan wel niet anders dan hartelijke sympathie met dit plan gevoelen en de initia tiefnemers ermee gelukwenschen. Er blijkt uit dat onze sportvliegers jongens van stavast zijn en graag wat voor den medemensch-in-nood over hebben. Daarbij nemen zij heel wat op zich, want iedereen begrijpt dat het heel wat anders is zich de luxe van mooi-weer-vliegen voor eigen genoegen te permitteeren, dan ge reed te staan om er desnoods in de slechtste 'omstandigheden op uit te trekken, vrijwillig, om anderen hulp te bieden. Dit is de geest 'dien wij kennen en allen bewonderen bij de redders-der-zee. De mannen van de lucht blijken die niet in minderen mate te bezitten en nu komt die geest ook tot prachtige uiting bij de sportvliegers, die tot dusver wel zoo'n beetje als de luxe-afdeeling van de luchtvaart beschouwd werden. Dat zullen zij in den ver volge niet meer zijn. De leden van de nieuwe vereeniging zullen zich doen gelden als kerels bereid tot zelfopoffering. Ook blijkt bij deze gelegenheid weer eens hoe zegenrijk een uitvinding als het vliegtuig kan zijn als men het ten goede aanwendt. Helaas is slechts vijf procent van de wereld productie van vliegtuigen in de laatste jaren aan de civiele en sportieve luchtvaart ten goe de gekomen. De overige vijfennegentig pro cent vormen de nieuwe bedreiging met zelf vernietiging, waarop de menschheid zich trac- teert. Maar in die vijf procent ligt dan toch de rechtvaardiging van het vliegtuig besloten. En er is altijd nog meer: er is de hoop dat de wijde blik, door de luchtvaart gewekt, de ver snelling van het verkeer en de daaruit vol gende versterking van het contact tusschen de volken er toe zullen bijdragen om de wereld ramp te verhoeden. Naast een ongekend nieuw gevaar biedt die grillige godin, de Luchtvaart, ook groote nieuwe beloften. Het zal aan de mer.schen liggen óf zij vervuld zullen worden. De nieuwe vereeniging van sportvliegers, geeft een mooi voorbeeld hoe men een groote nieuwe vinding ten bate van zijn medemen- schen inplaats van te hunner vernietiging kan aanwenden. R. P. (De Amerikanen "bewerendat hun landgenoot Robert Wadlou), die 2.60 Meter meet, de grootste mensch ter wereld is.) Is het plezierig een groot man te wezen, Door ieder opgemerkt en aangestaard, Dan vast toch niet zoo letterlijk als deze, Op onzen aardbol ongeëvenaard. Een mensch kan te veel uit de kluiten wassen, Zoo'n reus zijn kan toch niet zoo reuze zijn, Ik blijf tenminste liever ervoor passen. Al voel 'k me naast hem bijna nietig klein. :Die man moét letterlijk voor alles bukken, Dat hij ontmoet in 't dagelijksch bestaan, Dat zal den stakker op den duur toch drukken, En dat beneemt hem eiken grootheidswaan. Men kijkt hem na als eën soort wereldwonder, (Dat is hij ook op menschelijk terrein) En neemt niet aan dat hij, al zoo bijzonder, Nog meer dan enkel lang zou kunnen zijn. Een eenzaam mensch, als alle abnormalen. Beladen met een extra zwaren last, Die wel een soort van roem weet te behalen, Maar die nooit ergens voelt, dat hij er past. 'k Denk dat die grootste aller stervelingen, Een zoeker is, maar dan in deze lijn, Dat hij met ware hartstocht zoekt naar dingen. Waarin een waarlijk groot mensch klem kan zijn. P. GASUS. VAN WEERT - GIERSTRAAT (Adv. ingez. Medj De aula op de Begraafplaats. Over een orgel en beeldhouwwerk. De gemeenteraad van Haarlem nam Woens dagmiddag een voorstel van B. en W. aan om f 2900 beschikbaar te stellen voor meubi lair en gordijnen voor de aula die op de nieuwe begraafplaats aan den Vergierden- weg in Haarlem-Noord gebouwd wordt. Voorts werd f 4000 beschikbaar gesteld voor de aanschaffing van een orgel, alsook f 1500 voor het hakken van een beeld in een stuk hardsteen in, het hoofdportaal van de aula. Het is nog niet bekend welken beeldhouwer van B. en W. opdracht zal krijgen, evenmin natuurlijk wat het beeld zal voorstellen. Het beeld wordt de eenige verfraaiing in de aula. De Bakenessergraclit. Voorloopig geen praeadvies van B. en W. Bij den Haariemsehen gemeenteraad was een adres van bewoners der Bakenessergraclit ingekomen waarin zij aandringen op spoedige demping. De heer M. A. Reinalda, wethouder van Openbare Werken, deelde mede, dat B. en W. het vraagstuk' der demping', (het voor en het tegen) nauwgezet overwegen. Er -is evenwel voorloopig nog geen kans, dat B. en W. over deze aangelegenheid met een praeadvies bij den raad zullen komen. Het zal dus nog wel eenigen tijd duren voor de raad zich over de dem ping zal kunnen uitspreken. KORPS MOTORDIENST. Bij Kon. Besluit is de le luitenant van de militaire administratie C. J. Schreuder, met ingang van 1 Mei a.s.. bevorderd'tot kapitein van de militaire administratie. Hij blijft werkzaam bij het korps. p ijfers kunnen een duidelijke taal spreken. Zooals deze In 1934: 41841 Groentjes in In 1935: 43326 J Haarlem's In 1936: 45303 Dagblad. Zulk een groei kan alleen het gevolg zijn van succes. En de conclusie is: Plaats een Groentje. Centraal Comité voor Werkloozen. Ledige tijd nuttig besteed. Woensdag werd door achttien candidaten, allen cursisten van de School voor volwas sen werkloozen. examen afgelegd, ter ver krijging van het einddiploma „Eerste Hulp bij Ongelukken". De examencommissie, aangewezen door het Centraal Bureau „Oranje Kruis" te Den Haag. bestond uit de geneesheeren W. B. Smit, directeur van den Gemeentelijke Genees kundige Dienst, en D. Heymans, te Haarlem. Na het examen, dat een zeer vlot verloop had. bleken van de-18 candidaten 16 geheel aan de gestelde eischen te voldoen, zoodat aan hen het officieele diploma zal worden uitgereikt. Na afloop van het examen werden de ge- examineerden door dokter Smit gelukge- wenscht met hun onderscheiding Teven sprak hij zijn groote voldoening uit over het feit, dat deze werkloozen van de hun geboden ge legenheid gretig gebruik hebben gemaakt om iets nuttigs te leeren," waarvan zij zelf en hun medemenschen in belangrijke mate zullen profiteeren. Hij wekte allen op in cur susverband verder te studeeren. Verder bracht hij dank aan den cursus leiders dokter Heymans en A. Mookhoek en den organisator van den cursus, den heer E. A. van de Haar, die hij met het gunstige resultaat complimenteerde. De inbraken te Overveen. Een Duitscher aangehouden. Te Groningen is een Duitscher aangehouden wiens uitlevering door Duitschland was ge vraagd. Deze man blijkt zich ook te hebben schuldig gemaakt aan de vier inbraken, die eenige dagen geleden te Overveen plaats hadden. O.a. werd de vermiste tooneelkijker bij hem gevonden. Korps Motordienst te Haarlem. Een uitbreiding van het aantal dienst plichtigen. Naar wij vernemen ligt het in het voor nemen het aantal, ieder jaar, bij het korps Motordienst te Haarlem in te lijven dienst plichtigen te verhoogen tot 500. Vergeleken met het aantal ingelijfden voor de lichting 1933 een verhooging met bijna 150 pet. De Engelsche Munt heeft nieuwe 1 penni»/ -stukken laten slaan met de beeltenis van koning George VI. Het lot der werkloozen. B. en W. zullen bij de regeering aandringen op steunverhooging. In de zitting van den Haariemsehen ge meenteraad van Woensdagmiddag hebben B. en W. een voorstel overgenomen van de heeren A. Mars en F. S. Noordhoff (S.D.A.P.) om bij de regeering aan te dringen om in het ver volg van het gezinsinkomen van werkloozen minder dan 2/3 af te trekken van den steun. Eveneens namen B. en W. over het amende ment van de heeren H. J. Kuiper en Mr. F. A. Bijvoet om bij de regeering aan te dringen op het geven van een duurtetoeslag aan de werk loozen. Bij het debat in den raad werd er door ver schillende sprekers op gewezen, dat de nood in de gezinnen der werkloozen den laatsten tijd sterk is toegenomen in verband met de prijsstijging van verschillende levensbehoef ten (zooals brood, aardappelen, kruideniers waren, kleeding en schoenen) na de deva luatie. De minister van Sociale Zaken heeft dezer dagen het herhaalde verzoek van de Neder- 'andsche vakcentrales Qm een duurtetoeslag te geven aan de werkloozen afgewezen, maar de sprekers meenden, dat er nog hoop is, dat de regeering nog iets ten gunste van de werkloo zen zal doen als uit de verschillende ge meenteraden van het land stemmen opgaan om daarop met klem aan te dringen. De B-steun. De gemeenteraad stelde op voorstel van B. en W. f 13.420 beschikbaar voor den B-steun voor werkloozen. Het rijk geeft daarenboven nog f 22.143, zoodat in totaal f 35.563 beschik baar komt. Dit geld is bestemd voor het geven van extra hulp voor kleeding, dekking en schoei sel. Wederom de slechte remmen. Met een gewicht van 14.450 K.G. op den weg. Een vrachtrijder uit Heeg (Fr.) reed Woensdag op den Rijksstraatweg met een achtwielige vrachtauto, die een eigen gewicht had van 4450 K.G. Bovendien vervoerde die wagen een lading van10.000 K.G. Het bleek dat de remmen niet behoorlijk func tioneerden. Bij. een snelheid van slechts 27 K.M. was een afstand van niet minder dan 77 M. noodig om het gevaarte door middel van de voetrem tot stilstand te brengen. Het behoeft geen betoog, dat tegen den bestuur der proces-verbaal werd opgemaakt en dat de wagen voor herstel naar een garage moest. De Stadsschouwburg te Haarlem. Krijgt een betere tooneelverlichting. Daar de installatie van de tooneelverlichting in den Stadsschouwburg in zeer slechten toe stand verkeert en niet meer aan daaraan te stellen bescheiden eischen voldoet, heeft de gemeenteraad, op voorstel van B. en W.. Woensdagmiddag besloten f 11.300 beschikbaar te stellen,om daarin verbetering te brengen. Daardoor zal in de toekomst het aantal te be reiken lichteffecten aanzienlijk uitgebreid worden. Haarlemsche geldleeningen. Weer conversie. In de laatste, maanden heeft het Haar lemsche gemeentebestuur gebruik gemaakt van den agen rentestandaard om groote leeningen te converteeren. Woensdagmiddag werden nog eenige klei nere leeningen geconverteerd, f 960.000 a 4 pet. werd voortgezet in een 3-kJ pet. leening en f 250.000 a 5 pet. in een 3 pet. leening. Buiten de kosten op die conversie te rekenen geeft dat dus per jaar aan de gemeente weer een rentebesparing van ongeveer f 7400.. Het leed der armen. Verkooping in de Bank van Leening. De Bank van Leening vervult nog steeds een rol in de samenleving die moeilijk gemist kan worden. Verleden jaar werden er 17897 panden beleend, waarop ruim f 155.817 werd voorgeschoten. In datzelfde jaar werden weer 16660 panden tot een bedrag van f 141.938 gelost, waaruit dus blijkt, dat niet alle beleeners in staat gebleken zijn hun panden te lossen of de beleening te vernieu wen. Wie met een pakje onder den arm het sombere gebouw in de Kleine Houtstraat binnen gaat heeft meestal hoop. dat de toe komst hem uitkomst zal brengen. Maar soms, vooral in dezen crisistijd, is de toekomst wreed en loopt het op een teleurstelling uit. Dan verkoopt de Bank de panden. Vier keer in het jaar hebben de veilingen plaats. Altijd onder groote belangstelling. Eerst verdringen zich op den kijkdag de kooplustigen in de kleine zaaltjes, waar de voorwerpen die in veiling gebracht wor den uitgestald liggen. Voorwei*pen die stille getuigen zijn van leed in menig verarmd huisgezin. Ook van de Stille Armen.Voor al in de laatste tijden. Er komen nu artike len die vroeger op zulke veilingen niet gezien werden piano's (zelfs een vleugel), orgels, zware zilveren kandelaars, zilveren servie zen. schrijfmachines enzoovoort. Dan ook natuurlijk nog de voorwerpen die altijd ge wild zijn voor beleening: fietsen naaimachi nes. stoelen, tafels, kleedingstukken, fototoe stellen, gramofoons. violen, schilderijen, schoenen, pendules, gouden en zilveren sie raden, tafelzilver en nog veel meer. Woensdag was het weer kijkdag geweest en nu vandaag (en morgen) veiling. Enkele prijzen willen wij noemen; een vleugel bracht het tot f 295. een piano tot f 55, een harmonium tot f 70. Er wordt niet voetstoots verkocht, als de voorwerpen de beleensom en kosten niet halen worden zij opgehouden, in de hoop, dat de bank later nog aan den prijs komt om geen verlies te lijden. Maar de ambtenaren zijn bij het vaststellen van de beleensommen natuurlijk voorzichtig, zoodat de kans op stroppen klein is. Niet alle aanwezigen op zoo'n veiling zijn kooplustigen. Er zijn ook beleeners onder die hun panden niet konden lossen. Zij we ten dat, als de voorwerpen meer opbrengen dan de beleensom en de kosten, zij op hun beleenbriefje later op dat meerdere aan spraak kunnen maken. De bank is een ge meentelijke instelling die niet berekend is op winst maken. Zijn er dus voor de te vei len voorwerpen veel gegadigden waardoor een goede prijs verkregen wordt, dan wil dat voor menig arme nog wel eens een buiten kansje beteekenen. Een buitenkansje na tuurlijk met een wrangen bijsmaak, want het moet wel hard zijn als men voorwerpen ziet verkoopen die van vroegeren welstand ge tuigen. Soms ook van nijpende armoede, want als iemand gedwongen is zijn Zondag- sche pak te beleenen. dan is het water wel tot aan de lippen gekomen Het wóórd is aan Goethe Hoe vruchtbaar is ook de kleinste kring, wanneer men hem goed verzorgt. Na aanrijding overleden. De 67-jarige wielrijder K. Vriezekoop, land bouwer te Haarlemmerliede, die j.l. Zaterdag middag op den Rijksstraatweg nabij den Ver- gierdeweg door een auto werd aangereden, waardoor hij ernstig aan het hoofd gewond werd, is Woensdagavond in de Maria-Sfcich- ting overleden. KONINKLIJKE VEREENIGING OOST EN WEST. Jaarvergadering. De afdeeling Haarlem van de Kon. Vereeni ging Oost en West, hield gisteravond in een der zalen van café-restaurant Brinkmann haar jaarlijksche algemeene ledenvergadering. We gens ziekte van den voorzitter, den heer P. L. van Bueren, werd de vergadering gepresi deerd door den secretaris den heer H. P. Dei- num, terwijl diens functie werd waargenomen door den 2den secretaris, dr. L. N. van Aspe- ren. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat door de afdeeling in 1936 vijf maal een xezing met lichtbeelden, resp. filmvertooning werd georganiseerd, steeds betrekking hebbend op Indië. Er .vordt gestreefd naar samenwer king met de afdeeling Amsterdam en met on derwijsinstellingen. Uit mededeelingen van den heer Deinum, als vertegenwoordiger der afdeeling in het hoofdbestuur bleek, dat een reorganisatie van het orgaan der vereeniging in meer populai- ren en actueelen zin door een commissie, waarvan de bekende journalist de heer Elout voorzitter is, wordt voorbereid en weldra tot stand zal komen. Het financieel verslag werd uitgebracht door den penningmeester, den heer O. R. A. Michel- sen. Nadat door de kascommissie bestaande uit de heeren Wentholt en mr. C. M. J. de Jong rapport was uitgebracht, werd dit goed gekeurd. De voorzitter bracht dank aan den penning meester voor alles wat door hem in het ver slagjaar wederom voor de vereeniging was gedaan. Tot lid van het bestuur werd gekozen mevrouw Palm Treysburg. Teneinde den band tusschen de leden der afdeeling onderling te versterken, werd in Maart j.l. bij wijze van proef een excursie naar het Kol. Instituut georganiseerd, waar aan verbonden een bezoek aan de lokaliteiten der Vereeniging Oost en West te Amsterdam en een maaltijd in een Chineesch restaurant. Deze excursie is zeer goed geslaagd; er wordt naar gestreefd nogmaals een dergelijke excursie te organiseeren. In de vergadering werd er wederom de na druk op gelegd, dat Oost en West niet xiit- sluitend bedoelt te zijn een Vereeniging van Oud-Indischgasten, doch een doelstelling heeft van algemeen belang aan de bevorde ring waarvan feitelijk ieder zijn steentje be hoort bij te dragen. pa g. Het korps motordienst te Haarlem zal worden uitgebreid. 1 De aula op de begraafplaats aan den Ver- gierdenweg krijgt een orgel. In het hoofdportaal komt een beeld. 1 Conversie van Haarlemsche geldleeningen 1 De tooneelverlichting in den Stads schouwburg zal verbeterd worden. 1 Voorloopig is nog geen praeadvies van B. en W. van Haarlem te verwachten over de demping van de Bakenesser- gracht. 1 Het Prinselijk Paar is buitengewoon har telijk te Baarn ontvangen. 3 Is de „Andra"-bemanning te San Sebas tian ondergebracht? 3 Engeland's scheepvaart in de Spaansche wateren: Critiek van het Lagerhuis op het jongste regeeringsbesluit. 4 Opnieuw zijn een aantal Duitschers van hun nationaliteit vervallen verklaard, o.a. Ludwig Renn. 4 In een interview te Brussel pleitte dr. Schacht voor economische ontwapening en stabilisatie der valuta's. 4 Het vijftigjarig jubileum van St. Joannes de Deo. 6 De Haarlemsche raad noodigde B. en W. uit bij de Regeering aan te dringen om den steun der werkloozen te verhoogen. B. en W. aanvaardden die opdracht. 1 en 10 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Ilulpverleening door sportvliegers. 1 J. B. Schuil over Nadya, door Haarlem's Tooneel. 7 H. D. Vertelling: De voorspellende geest. 7 Voor de Vrouw 12 Willibald Heim: Oorlog en Vrede. 13 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op ij

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1