Prinselijk Paar zeer hartelijk ontvangen. IQ ,Andra"-bemanning in San Sebastian? Rijksweg No. 4 Amsterdam-'s Gravenhage. DONDERDAG 15 A PRIL 1937 HAAÜLE M'S DAGBLAD 3 Groote feestvreugde in Baarn. Rijtoer door het fraai versierde dorp. In feesttooi gestoken tot zelfs in de buitenwijken was het anders zoo rus tige Baarn, ook al door den grooten stroom vreemdelingen, Woensdag, bijna onherkenbaar geworden. De groote dag, de intocht van het prin selijk paar in zijn woonplaats Baarn, waarop deze gemeente zich reeds zoo langen tijd had verheugd en voorbe reid, was thans daar en het is een ontvangst geworden, die zelfs de stoutste verwachtingen overtrof. Te circa half drie vertrokken Prinses Julia na en Prins Bernhard, gezeten in een met 4 paarden a la daumont bespannen karos, te paard begeleid door twee officieren van het koninklijk huis, van het paleis om zich langs den rijksweg AmsterdamAmersfoort naar „De Oranjeboom", het kruispunt Rijksweg Generaal Van Heutzlaan te begeven, waar een schitterende eerepoort stond opgesteld. Via de Generaal Van Heutzlaan werd gereden naar de Juliana-Bernhard eik aan de Julianalaan waar de kinderen die op 7 Januari j.l. dezen boom hebben geplant, met hun schoppen stonden opgesteld. Vervolgens ging het Prin selijk Paar naar de Koningin Emmabrug. Daar werden aan Prinses Juliana door een kleindochtertje van den heer Pierson bloemen aangeboden en werden de leden van het dagelijksch bestuur van het Juliana-Bernhard comité, dat deze feesten organiseerde, aan de vorstelijke personen voorgesteld. Daar werd ook de stoet geformeerd, welke door Baarn zou gaan. De route was zoo gekozen, dat men langs de mooist versierde gedeelten van het dorp ging, niet alleen in het centrum en in de villawijken maar ook in de arbeiderswijken, waar men van de versiering niet minder werk had ge maakt dan elders. Voor de verschillende scholen werd even gestopt en kregen de schoolkinderen gelegenheid bloemen aan de Prinses aan te bieden. De officieele ontvangst geschiedde op de Brink, waar voor deze gelegenheid een fraai ontvangstpaviljoen was opgericht. De- burge meester heeft daar een rede gehouden. Als slot van de plechtigheid zong een uit alle scholen samengesteld kinderkoor van 300 schoolkinderen twee liederen, „Hollands Vlag" en „Wij willen Holland houen". Een vroolijk gezicht leverden in de Hoofd straat de kleuters van 3 en 4 jaar op leer lingen van de Amalia bewaarschool die, allen met vlaggetjes gewapend, Prinses en Prins toewuifden, en waarvan een tweetal H. K. H. een ruiker aanbood. Onder groote belangstelling van een dichte haag menschen die overal langs den weg ston den opgesteld, werd de rest van den tocht vol bracht. Op de Torenlaan gekomen, werd nog even halt gehouden voor het ziekenhuis, een instelling mede door de Koningin-Moeder ge sticht en thans nog door Prinses Juliana ge steund. Ook daar had de Prinses bloemen in ontvangst te nemen. Te Torenlaan was tevens het einde van dezen grootschen intocht. Het escorte stelde zich aan weerszijde van den weg op, waarna de vorstelijke personen zich langs den gedenknaald van Waterloo en door de Koningslaan naar het paleis begaven. Des avonds werd een vuurwerk aan de Eem afgestoken, waarvoor een enorme belangstel ling bestond. Duizenden vreemdelingen waren per trein, auto, autobus of rijwiel naar Baarn gekomen om het afsteken van dit vuurwerk bij te wonen. Precies half negen arriveerde het Prinselijk Paar, dat van begin tot eind met groote be langstelling het vuurwerk gadesloeg. Bij de komst van het Prinselijk Paar werd de kap van de auto neergelaten en staande in hun auto volgden de nieuwe bewoners van Soest- dijk het afsteken van de verschillende num mers. Ondanks de vochtigheid der lucht slaagde het vuurwerk uitstekend. Besloten werd met een portret van den Prins en de Prinses, waar onder de woorden „Leve het Vorstelijk Paar". Vanzelfsprekend oogstte dit slotnummer luid applaus van de tienduizenden aanwezigen. De zesde verjaardag der Spaansche republiek. Receptie op de Spaansche legatie. Tet gelegenheid van den zesden verjaardag der Spaansche republiek heeft de Spaansche zaakgelastigde te 's Gravenhage, de heer J. N. de Semprun Gurrea in het gebouw der legatie aan het Plein 181-3, waarvan de vlag met de rood-geel-violette kleuren der Spaansche re publiek wapperde, een aantal genoodigden en leden der Spaansche kolonie ontvangen. Minister Slingenberg opent kamp voor jeugdige werkloozen. Op de terreinen van de voormalige abdij te Egmond. De minister van Sociale Zaken, Mr. M. Slingenberg, heeft hedenochtend om half twaalf het kamp voor jeugdige werkloozen „Vredesteyn" van de Nationale R.-K. com missie voor jeugdwerkloozenzorg, gevestigd op de terreinen van de voormalige abdij te Egmond-Binnen, geopend. De minister besprak het gekozen werkob- ject. in de laatste jaren is de belangstelling veer bijzonder levendig geworden om op dezelfde plaats van de aloude historische abdij van Eg-mond een nieuwe abdij te doen verrijzen. De omstandigheden lagen echter zoo, dat het naar alle waarschijnlijkheid niet mogelijk zou zijn hier op groote schaal veel tot stand te brengen, doch door inschake len van jonge werkloozen kan hier nu werke lijk veel gebeuren, dat anders nog jaren en jaren niet tot verwezenlijking zou zijn ge bracht. Hier op de gronden van de abdij van Egmond zullen deze jonge menschen aan arbeid worden gezet, welke van groote ff gen rijke werking zal zijn voor het nage dacht. Naar wij vernemen zal, naar aanleiding van de arbeidsconflicten bij de Ned. Scheepsbouw Mij. en bij de Ned. Dok Maatschappij te Am sterdam nog in den loop van deze week een bespreking worden gehouden tussehen de werkgevers en de organisaties der algemeene, christelijke en katholieke metaalbewerkers. Voor de werkgevers zal bij deze bespreking het bestuur van den metaalbond optreden. In tegenstelling met het arbeidsconflict bij de Nederlandsche Scheepsbouw Mij., dat Woensdag in den loop van den dag ernstiger vormen heeft aangenomen, heeft zich de sta king bij de Nederlandsche Dok Maatschappij niet uitgebreid en blijft deze tot dusverre be perkt tot 55 nageljongens, van wie er onder de ouderen een drang bestaat om weer aan het werk te gaan. Wel heeft zich echter de stakingsbe weging mede uitgebreid tot de Amster- damsche Droogdok Maatschappij, waar Woensdagmiddag eveneens ruim vijftig nageljongens het werk hebben neerge legd. Ook hier betreft het een z.g. wilde staking. Het werk bij de Scheepsbouw Maatschappij begint door de staking, welke zich tot 500 man heeft uitgebreid, stagnatie te ondervinden. '3U/u .-••• - "T - „V -v -v - W-i U zoekt Goede Coupe"? Kijk dan naar Van den Brul op pag.g (Adv. ingez. Med.) De arbeidsconflicten te Amsterdam. Werk der Scheepsbouw Maatschappij ondervindt stagnatie. De smachtende minnaar Geraffineerde oplichterstruc Bejaarde dame het slachtoffer. „Het is een fantastisch verhaal, waarmee zij haar slachtoffer heeft bedrogen, geld af handig heeft gemaakt en volkomen uitgeplun derd, zoodat de arme vrouw vrijwel tot den bedelstaf is gebracht." Aldus de procureur-generaal ma-. L. B. J. Ver meulen in zijn requisitoir tegen de 44-jarige mej. W. P. van D., die Woensdag in hooger be roep voor het Haagsch gerechtshof terecht stond van een vonnis van de rechtbank, waar bij zij wegens oplichting tot een jaar en zes maanden gevangenisstraf was veroordeeld. Het was inderdaad een fantastisch verhaal, dat de grenzen der ^rioofwaardigheid verre overschreden had. Mej van D., echtgenoot* van den Haag-schen koopman G., die eveneens een rol in het drama had gespeeld, was onge veer vijf jaar geleden bij de 66-jarige mej. B. aan huis gekomen en had haai* gevraagd de kaart te mogen leggen. Mej. B., gepensionneerd ambtenares, die wel nieuwsgierig was, wat de toekomst haar nog zou kunnen brengen, was op dit aanbod inge gaan en dit was het begin van de heele ge schiedenis geweest. De kaarten hadden uitgewezen, dat er nog een man in het leven van mej. B. zou verschij nen, een oude kennis van haar, die smachtte met haar in kennis te komen, doch te verle gen was om eigener beweging naar haar toe te komen. Dit kon slechts door magnetisme gebeuren. Mej. van D. stelde voor haar bemiddeling daartoe te verleenen en zocht naar ze be weerde een goed medium op. Natuurlijk vroeg er een goed medium geld voor zijn ver richtingen en zoo verdween een groot gedeelte van het pensioen van mej. B. ha de handen van mej. van D. die beweerde hiermee de magne tische tusschenpersoon te betalen. In den loop der tijden kwam vast te staan dat de „smachtende minnaar" den schoonen naam droeg van baron Rudi van Heringa en op een fraai buiten te Wassenaar bleek te wonen. Hij was echter zwaar ziek en kon slechts ge nezen door middel van geld en voorwerpen van mej. B. Tal van voorwerpen stelde de bejaarde minnares ter beschikking van haar geliefde. Nooit zag zij er iets van terug. Wel kreeg zij vurige minnebrieven van haar aangebedene en eindelijk was dan het lang verbeide oogenblik aangebroken, waarop zij met den rijken baron zou kennis maken. Trouwen kon voorloopig echter niet plaats hebben,want baron Van He ringa moest eerst geheel genezen, doch de heerlijke dag naderde toch. Met één slag ech ter werden haar alle illusies ontnomen. De voorname minnaar bleek niet anders te zijn dan.de man van mej. van D. Op de ontgoocheling volgde een aanklacht bij de politie tegen mej. van D., die daarop dooi de Haagsche rechtbank wegens oplichting tot een jaar en zes maanden gevangenisstraf was veroordeeld. Voor het hof bleef zij haar onschuld vol houden. De procureur-generaal vroeg .bevestiging van het vonnis van de rechtbank. Na deze zaak moest mej. van D. nog wegens flesschentrekkerij terecht staan. Ze had groote hoeveelheden vleesch-, zuivel- en kruideniers waren gekocht ter waarde van honderden guldens, wetende, dat ze niet kon betalen. Hiervoor was ze door den politierechter tot 2 maanden gevangenisstraf veroordeeld, eenj vonnis, waarvan thans bevestiging werd ge waagd. Telegram van Kapitein van den Kruiser. Naar de Msb. van het Nederlandsch Be vrachtingskantoor verneemt, is hier te lande een telegram ontvangen van den comman dant van den Spaanschen nationalistischen kruiser „Almirante Cervera", welke het s.s. „Andra" wegens het varen met munitie voor de regeering ha den grond boorde. Volgens dit telegram is de bemanning van de „Andra", waaronder zich 16 Nederlanders bevonden, door den kruiser overgenomen en vervolgens veilig en wel te San Sebastian aan land gezet. DE ZANGER F. VAN DUINEN OVERLEDEN AMSTERDAM, 14 April. Op 77-jarigen leeftijd is gisteren in de hoofdstad overleden de vroegere operazanger F van Duinen. De heer Van Duinen werd op 30 April 1860 te Amsterdam geboren. In 1895 trad hij voor het eerst als gast bij de toen bestaande Neder landsche Opera onder directie van den heer C. van der Linden op. Hij werkte herhaalde malen mede aan uitvoeringen van de Wagner- vereeniging. De overledene was ridder in de Orde van Oranje Nassau en Officier de 1'Académie. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot zal Zaterdagmiddag op Zorgvlied geschieden. KNAAPJE VERDRONKEN. Het vierjarig zoontje van de familie de Vlieg te Nieuwerbrug is Woensdagmiddag omstreeks half drie in den Ouden Rijn geraakt. Een half uur lang is naar het knaapje gedregd. Nadat men het had opgehaald, is nog geruim en tijd door een geneesheer kunstmatige ademhaling toegepast, doch zonder resultaat. Venlo lieeft vier wethouders. Maar één zonder functie? In de Woensdagavond gehouden raadsver gadering te Venlo kwam de wethouderskwes tie andermaal aan de orde. In de plaats van den afgetreden wethouder van financien, den heer H. Janssen, werd tot wethouder gekozen mr. E. Janssen. Op voor stel van mr. J. Zanders werd vervolgens be sloten tot het verkiezen van een vierden wet houder. Benoemd werd de heer Jos. van Lok ven. Een voorstel van den heer H. van Deute- kom om aan den heer Verbaarschot, wethou der voor sociale aangelegenheden, geen functie te verleenen, werd eveneens door den raad aangenomen. De burgemeester, mr. B. Berger, merkte in verband met dit laatste voorstel op, dat de raad een dergelijk voorstel wel als wensch kan bespreken, doch dat de competentie tot het verdoelen van functies aan het college van B. en W. blijft. Zooals bekend werd tegen wethouder Ver-: baarschot in de raadsvergadering van 11 Februari j.l. een motie van wantrouwen' aan genomen in verband met de geconstateerde wantoestanden bij het crisiscomité te Venlo. Wijzigingen in het Kinderrecht. Ouderlijke macht door beide ouders uitgeoefend. Stem van vader echter beslissend. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging van de bepalingen betref fende het kinderrecht, voorkomende in het eerste boek van het burgerlijk wetboek, en in verband daarmede wijziging en aanvulling van de andere boeken van dat wetboek, alsook van het wetboek van burgerlijke rechts vordering en van andere wetten. Een ingrijpende materieele wijziging, die door het ontwerp in het kinderrecht wordt voorgesteld, is deze, dat voor het ontstaan- van burgerlijke betrekkingen tussehen het natuurlijk kind en zijn moeder, erkennin; door deze laatste voortaan niet meer noodig zal zijn. Een andere materieele wijziging, die in het ontwerp wordt voorgesteld, is, dat de puder- lijke macht ten aanzien van den persoon des kinds voortaan niet meer door den vader al leen, doch door beide ouders gezamenlijk zal worden uitgeoefend, terwijl bij verschil van nazicht de wil des vaders beslissend zal zijn. Deze wijziging is stellig veel minder ingrij pend dan zij op het eerste gezicht zou kun nen lijken. Inderdaad wordt het recht hier slechts in overeenstemming gebracht met een feitelijken toestand, die zich allengs- en ove rigens geheel in overeenstemming met de ze delijke opvatting van onzen tijd ontwik keld heeft. Op dezen regel kent het ontwerp overigens eenige uitzonderingen in verband namelijk met de opvoeding der kinderen, kan ha en kele gevallen elk der echtgenooten in rech ten optreden, het heeft een punt van over weging uitgemaakt, of het gewenscht is de taak van den kinderrechter uit te breiden door op het voetspoor van de bepalingen be treffende de ondertoezichtstelling imperatief voor te schrijven, dat alle z.g. kinderzaken men denke in de eerste plaats aan ontheffing en ontzetting van en herstel in de ouderlijke macht en voogdij aan den alleeiaspreken- den kinderrechter worden opgedragen. Het komt den minister van Justitie niet wenschelijk voor het" bedoelde imperatieve voorschrift op dit oogenblik in de wet op te nemen. Men vergete niet, dat, al vervullen de kin derrechters over het geheel hun taak op prij zenswaardige wijze, het niettemin bij som mige rechtbanken wel eens bezwaarlijk is rechters te vinden, wier aanleg en wenschen gaan in de richting van het kinderrechter schap. De taak van de hierbedoelde tot kin derrechter aan te wijzen rechters te verzwa ren door hun alleen de beslissingen in alle z.g. kinderrecht-zaken op te dragen, is niet aanbe velenswaardig. Veeleer worde er de voorkeur aaaa gegeven het instituut van den kinderrechter zich ge leidelijk te laten ontwikkelen. EEN VRIEND VAN PRINS BERNHARD IN ONS LAND AMSTERDAM, 14 April. Aan het Amstel- hotel is afgestapt graaf Hans Czernin, vriend van Z. K. H. Prins Bernhard, wien het prin selijk paar te Boedapest een bezoek heeft ge bracht. De graaf, die op weg is naar Enge land, zal slechts korten tijd in Nederland ver blijven. Er komt teekening in. De A.N.W.B. schrijft ons: In een van de belangrijkste gedeelten van den autosnelweg Amsterdam's-Graven- hage. nl. de aansluiting bij de Postbru-g te Sassenheim, begint thans teekening te ko men. Zoowel ter oriëntèering van de auto mobilisten, die, thans nog langs den ouden weg over Haarlem naar Amsterdam rijdende, aan hun rechterhand verschillende onbe grijpelijke wegconstructies zien verrijzen, als om een inzicht te geven in de principles van den modernen autowegenbouw in ons land is een korte beschrijving van dit weggedeelte thans zeker op haar plaats. Zooals bij een autosnelweg wel als eerste vereischte moet worden gesteld zal door mid del van viaducten en op- en afwegen het verkeer overal kruisingsvrij plaats kunnen hebben, met uitzondering van één enkelen overweg voor uiterst gering landbouwverkeer. Het verkeer Den HaagAmsterdam vice versa kan uiteraard over den autoweg met zijn gescheiden rijbanen voor op- en afgaand verkeer ongestoord zijn gang gaan. Het verkeer Den HaagHaarlem verlaat direct bij het te bouwen viaduct over de spoorlijn Amsterdam-Rotterdam den auto snelweg en kan onder het volgende viaduct door den ouden Rijksweg bereiken; van Haarlem naar Den Haag gaande kan men van den ouden Rijksweg afbuigen en bij het spoorwegviaduct den autoweg bereiken. Het gedeelte van den ouden Rijksweg, tot deze afbuigt, krijgt dus na indienststelling van den Rijksweg no 4 een zeer secundaire be- teekenis. Het verkeer van en naar den weg langs de Haarlemmertrekvaart kan op den autosnel weg komen via den bestaanden Rijksweg of den oostelijken parallelweg en het eerste viaduct voorbij de Postbrug. Wat de wielrijders betreft wordt aan de oostzijde langs den autosnelweg een rijwiel pad aangelegd voor rijwielverkeer in beide richtingen, terwijl langs het gedeelte ten westen van de Postbrug reeds aan weerszij den een rijwielpad ligt. De uit de richting Den Haag komende wielrijders verlaten het rijwielpad op de Postbrug en gaan via den oostelijken parallelweg en onder het eerste viaduct door naar een nieuw aan te leggen rijwielpad langs den ouden Rijksweg. On middellijk na het passeeren van den spoor wegovergang bestaat voor deze wielrijders gelegenheid langs de spoorbaan naar rechts af te buigen, met de spoorlijn onder den autosnelweg door te gaan. om dan het 'rij wielpad langs dezen weg te bereiken; de uit de richting Amsterdam komende wielrijders doen hetzelfde in tegengestelde richting, doch moeten bij den spoorwegovergang den ouden Rijksweg oversteken om op het rechter rijwielpad te komen, dat zij dan in de rich ting Den Haag kunnen blijven volgen. Tenslotte is ook de aansluiting aan den Warmonderweg zoodanig ontworpen, dat zoo wel de automobilisten uit Amsterdam als die uit Den Haag naar Warmond kunnen af slaan, zonder 't verkeer in de hoofdrichting te kruisen Hiertoe is een viaduct naast den Warmonderweg over den autosnelweg heen gebouwd, waar straks de om te leggen War monderweg op zal aansluiten. De trambaan wordt langs den nieuwen weg omgelegd en mede over het spoorwegvia duct heen gevoerd, waarna zij tezamen met het ver-keer Den HaagHaarlem onder den nieuwen weg door den ouden Rijksweg voor bij den spoorwegovergang bereikt: voor het tramverkeer beteekent de omlegging dus ook een verbetering, daar het veelvuldig wachten voor de gesloten spoorboomen vermeden zal worden. Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1887 15 April: Zooals men weet worden tegenwoor dig de schoonste en zeldzaamste planten in alle deelen der wereld, op de groei plaatsen door geoefende reizigers ge zocht en bij groote hoeveelheden in Europa aangevoerd, als een gevolg van de zich steeds uitbreidende en immer talrijker wordende verkeersmiddelen. De aldus ingevoerde planten worden ge woonlijk in het openbaar verkocht. In het bijzonder geschiedt dit met de zoo groote en belangrijke familie der orchi deeën. De eerste veiling van dien aard in Ne derland en wel van een groote partij Orchideeën, afkomstig van de bekende importeurs de heeren F. Sanders Co., te St. Albans (Engeland) zal op 20 en 21 April a.s. gehouden worden door de firma Groenewegen Co., te Amster dam. De veiling trekt zeer de aandacht van ieder, die in den plantenhandel belang stelt en mag als een belangrijke ge beurtenis op tuinbouwgebied aangemerkt worden. Staking in de Goudsclie wasscherijen geëindigd. Regeling door de arbeidersorganisaties aanvaard. GOUDA, 14 April. Na de hedenmorgen ge houden besprekingen, zijn de door de wassche rijen „De Blauwe Haan", v.h. A. Jaspers, en „Het Wapen van Amsterdam", van de firma N. Peeters, voorgestelde regelingen in collec tief contract door de werknemers-organisa ties aanvaard. Hiertoe behooren de handhaving van de jaarlijksche vacantieweek, de vergoeding van zeventig procent van het loon bij onvrijwillig verzuim en van honderd procent in geval van stagnatie ha het bedrijf. Rancune-maatregelen worden niet genomen. Alle staaksters worden teruggenomen en de beide werkgevers hebben zich bereid verklaard de kosten van één sta kingsdag voor hun rekening te nemen. Vanmiddag wordt in beide wasscherijen het werk door het geheele personeel hervat. PRINS BERNHARD IN DE VERGADERING VAN DEN RAAD VAN STATE. 's-GRAVENHAGE, 14 April. Gistermiddag heeft Z. K. H. Prins Bernhard deelgenomen aan de gewone wekelijksche vergadering van den Raad van State. „De Groot-Noordhollaiidsclie van 1845". Stijging- verzekerd kapitaal ruim 1.380.000. Aan het verslag ontleenen wij: Niettegenstaande de economische omstan digheden in het jaar 1936 nog zeer weinig ver beterden ten opzichte van de voorgaande boek jaren, stemmen de resultaten in het afgeloo- pen jaar tot tevredenheid. De netto-winst is iets lager dan het voorgaande jaar f352.388 tegenover f 372,570 in 1935. De oorzaak van dezen geringen achteruitgang moet gezocht wor den in het iets minder gunstig verloop van de sterfte, welke geheel parallel loopt met de to tale bevolkingssterfte, zooals dit blijkt uit het jaaroverzicht van het Centraal Bureau voor Statistiek. Natuurlijk heeft de daling van de rente, die na het loslaten van den gouden standaard in steeds snellere mate voortgang heeft gevonden, ook bijgedragen tot mindere rentewinst. De afdeeling Lijfrente gaf weder om een klein verlies nJ. f 3.270 tegenover f3.417 in het voorgaande jaar. In verband met de steeds dalende gemiddel de rente hebben wij het noodig gevonden om een aanvang te maken met het omrekenen van een deel onzer reserve van 3y2 pet. op 3 pet. basis. Deze omzetting betreft hoofdzakelijk Volksverzekeringen. Om deze verlaging tot stand te brengen hebben wij een bedrag van f 113.612 extra aan de wiskundige premie reserve toegevoegd. Sedert het boekjaar 1927, toen wij een aanvang maakten met de extra versterking van de wiskundige premiereserve, hebben wij aan deze reserve in totaal een be drag van f 1.028.010 extra toegevoegd. Door de toevoeging van het laatste jaar is de gemid delde benoodigde rente gedaald tot beneden 3/2 pet. deze bedroeg n.l. 3.44 pet. Het ligt in ons voornemen in het jaar 1937 met verdere verlaging voort te gaan, hetgeen wij dringend noodzakelijk achten in verband met de hui dige positie van den renstestand. Productie. De productie was in 1936 slechts een weinig lager dan het voorafgaande boek jaar n.l. f6.195.442 tegen f6.536,579 ha 1935. Het royement is in gelijke mate gedaald n.l. in 1936 f4.809.546 (in 1935 f5.216.079). In het productiecijfer is begrepen een bedrag aan renteverzekering van f73.655, tegenover f 60.731 in 1935. Iia totaal nam ons verzekerd kapitaal dus toe met f 1.385.895, waardoor het verzekerd bedrag ultimo 1936 gestegen is tot f49.291 733. Effecten. Tengevolge van de algemeene stij ging van het koerspeil van obligatiën, welke stijging is ingetreden na de devaluatie hier te lande waardoor de onrust van de voorafgaan de maanden, vooral ontstaan na het deva- lueeren van de Belgische franc in 1935, spoedig verdween, waren de koersen der effecten op 31 December 1936 zeer belangrijk hooger dan aan het einde van het vorige boekjaar. Tenge volge hiervan gaf onze effectenportefeuille een koersstijging van f 295.724, welk bedrag aan de reserve geldbelegging werd toegevoegd. Hierbij dienen wij nog op te merken, dat wij voor de waardeering van de effecten den 31 Decem- berkoers volgden met als maximum den koers van aflossing. Door dezen maatregel is de totale effectenportefeuille ongeveer f21.000 lager ge noteerd dan de beurswaarde op het einde van het boekjaar. De premiereserve is in het afgeloopen jaar gestegen tot f 10.056.443 (vorig jaar f9.488.727). In deze stijging is begrepen een extra verster king wegens verlaging van den rentevoet voor eenige groepen van 3 V2 pet. op 3 pet. De extra-reserves komen in de Balans van 1936 voor met een bedrag van f2.074.770 (vorig jaar f 1.663.735). Dit is ruim 20 pet. van de wiskundige reserve. De financieele positie van De Groot-Noordhollandsche van 1845 is dus in 1936 opnieuw krachtig versterkt, zoodat wij vol vertrouwen de komende jaren tegemoet gaan.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 5