Z'JLSTRA AMwees BEHANGSELS Haarlemsche Gemeenteraad. ra Zie R&D's tinten weelde met EIGEN OOGEN! 18 BOUILLONBLOKJES öf 1 flacon aroma van 30 voor... 15 ct. Reeds vanaf f 1. „Confiserie BOS" DONDERDA' G 15 AP R I 1937 BAARIEM'S DAGBEAD Op verzoek t>an den Raad zullen B. en W. bij de Regeering aandringen op maatregelen ten gunste der werkloozen. Woensdagmiddag kwam de gemeenteraad van Haarlem in openbare vergadering bijeen. De voorzitter deelde mede dat de heer Roodenburg (wethouder) tot zijn leedwezen wegens ziekte verhinderd is deze vergadering bij te wonen. Hij is overtuigd namens alle leden te spreken als hij den wensch uitspreekt, dat de heer Roodenburg spoedig hersteld zal zijn (instemming). Hamer stukken. Zonder discussie worden o.a. de volgende voorstellen goedgekeurd: Voorstel om aan te gaan een geldleening van f 250.000, op onderhandsche -schuldbe kentenissen a pari, tegen een rente van 3 pet. per jaar en met een looptijd van vijf jaar. B. en W. stellen voor, met de opbrengst van deze geldleening het restant ad f 250.000.— der 5 pet. geldleening, oorspronkelijk groot f 500.000 (aangegaan bij raadsbesluit van 24 Augus tus 1924) af te lossen. Voorstel om aan te gaan een geldleening van f 960.000 op een onderhandsche schuld bekentenis a pari. tegen een rente van 3 3 4 pet. per jaar en met een looptijd van 20 jaar. B. en W. stellen voor, met de opbrengst van deze geldleening het restant ad f 960.000 der 4 pet. geldleening, oorspronkelijk groot f 1.000.000 (aangegaan bij raadsbesluit van 11 Maart 1936) af te lossen. Voorstel tot verkoop van grond aan de Gijsbrecht van Aemstelstraat (Mij. Vondel kwartier); Bisschop Callierstraat (C. M. van der Beek); Van Wiekevoort Crommelinstraat (Gebr. Van Schuppen). Voorstel tot vaststelling van de verorde ningen en instructies van het personeel van den Keuringsdienst van Waren voor het ge bied Haarlem Voorstel tot aankoop van gronden in den Waar der polder in verband met de voorgeno men gedeeltelijke uitvoering van het Haven plan in dien polder en daarvoor ter beschik king van B. en W. te stellen een bedrag van f 23,700. Voorstel om B. en W. te machtigen, in den Stadsschoxiwburg een tooneelregulateur met regeltransformatoren te doen aanbrengen en daarvoor en voor bijkomende werken, als mede voor de vervanging van de bestaande lierconstructie van het brandscherm te hun ner beschikking te stellen een bedrag van f 12.500. Voorstel om voor het maken van een afras tering om de in het Noordersportpark gele gen hockeyvelden en voor de verlenging van de voor de besproeiing van deze velden aan wezige waterleiding, ter beschikking van B. en W. te stellen een bedrag van f 4.850, Voorstel tot het aanschaffen van een fil ter-installatie in de zweminrichting aan de Houtvaart voor een bedrag van f 7712. Voorstel om te besluiten het tarief voor het zwemmen en baden in de gemeentelijke zwem- en bad-inrichtingen te wijzigen als ■volgt: Art. 3, sub le voor seizoenabonnementen wordt gelezen als volgt: a. voor personen van 18 jaar of ouder f 5. per abonnement, bij aankoop vóór 1 Juni f 4.-; b. voor personen beneden den leeftijd van 18 Jaar f 3.per abonnement, bij aankoop vóór 1 Juni voor twee of meer kinderen uit één gezin f 2,50 per abonnement. Omdat de huisvesting van de politie in het perceel Smedestraat 9 onvoldoende geacht wordt stellen B. en W. voor te besluiten, hen te machtigen tot het verbouwen en inrichten van het perceel Smedestraat 11 en daarvoor 1 8455 beschikbaar te stellen. School aan de Dreef. Voorstel tot het verleenen van medewerking tot verbouwing der Chr. Opleidingsschool voor gymnasiaal en middelbaar onderwijs en inlichting voor M.U.L.O. aan de Dreef 20. De heer W e u s t i n k (r.k.) bracht bij dit voorstel een oude kwestie ter sprake, namelijk de beschuldiging van den heer Posthumus, dat spreker bij het noemen van cijfers onbetrouw baar is geweest. Het betrof hier een vergis sing, meer niet, berustend op een mededee- ling in het verslag van de commissie van toe zicht op het L. O. De heer Posthumus (s.d.a.p.) antwoord de, dat hij nog overtuigd is, dat de cijfers on juist weergegeven waren. Hij zal nog eens de stukken nazien en er eventueel in de volgende zitting op terugkomen. De heer W e u s t i n k vond het een persoon lijke zaak; hij vroeg daarom aan B. en W. een commissie te benoemen om de zaak te onder zoeken. De heer Posthumus: ik zal aan de raads leden voor de volgende zitting een nota sturen dan kan de zaak besproken worden. Het voorstel over de school aan de Dreef werd goedgekeurd. Aula Begraafplaats. Voorstel om ter beschikking van B. en W. te stellen een bedrag van f 8400 voor het aan schaffen van meubilair, gordijnen, een orgel en beeldhouwwerk ten behoeve van de aula op de begraafplaats aan den Vergierdeweg. De heer Visser (c.-h.) vreesde dat een nieuw orgel niet in een nieuw gebouw ge plaatst kan worden omdat er dan gevaar is voor vocht. Misschien kan in den eersten tijd een sterk harmonium gehuurd worden. Bij de keuze van een beeldhouwer en een onderwerp voor dien kunstenaar wenscht spreker B. en W. geluk. De heer Rein aid a <s.d.a.p.t wethouder, zei, dat gezorgd zal worden dat het nieuwe orgel geen schade kan loopen door de nieuw heid van het gebouw. Wat het beeldhouwwerk betreft is op te merken, dat nergens zooveel verschil van meening over bestaat dan over kunstwerken. Spreker hoopt evenwel, dat de kunstenaar er in slagen zal iets goeds tot stand te bren- &€De heer Visser: willen B. en W. aan den raad mededeelen wie het beeldhouwwerk zal maken? De heer Bijvoet: Prof. Bronner gelach». De heer Reinalda zegt toe, dat B. en W. aan den raad den naam van den beeldhou wer zullen mededeelen. Extra hulp aan werkloozen. Voorstel om een bedrag van f 13.420 voor 1937 ter beschikking te stellen ten behoeve van extra hulp aan werkloozen (B-steun), bij wie een zoodanige achterstand is ontstaan, dat het verleenen van die extra hulp nood zakelijk moet worden geacht. De heer Castricum r.-k.) vroeg of dit bedrag gevoegd bij het bedrag dat het Rijk beschikbaar stelt, voldoende zal zijn om in de behoeften te voorzien. Het Crisiscomité te Haarlem kan blijkbaar zelf niet zooveel meer doen dan vroeger. Bovendien heeft de gulden nu minder waarde. De heer Van Liemt (r.-k.), wethouder, antwoordde, dat het moeilijk is te zeggen of het bedrag voldoende zal zijn. Vroegere be dragen zijn steeds tot den laatsten cent uit gegeven. Het is natuurlijk dat een grooter bedrag ook uitstekend besteed zou kunnen worden, maar de overtuiging bestaat toch. dat met het beschikbare bedrag het meest noodzakelijke kan worden gegeven. Het Crisiscomité is te Haarlem nog blijven bestaan. De burgerij van Haarlem teunt dit Comité nog steeds in onverminderde mate. Dat is gelukkig. De A-steun blijft dus bij dit Comité. Het zou geen succes hebben als Haarlem aan het Rijk verhooging van de bedragen voor den B-steun zou vragen. Het voorstel van B. en W. werd aange nomen De Reiniging. Voorstel tot het aangaan met W. Sernée Sr. van een overeenkomst tot afvoering van vuil- nisstoffen voor den tijd van zeven jaren en negen maanden, een en ander tegen een door de gemeente te betalen vergoeding van f 0.30 per inwoner der gemeente per jaar. De heer V a n E n ge 1 e n (K.D.P.) zei dat de gemeente blijkens de stukken van de nieuwe regeling een voordeel zal hebben van f 5000. Maai- stijgen de rietlanden, die werden opge hoogd niet in waarde, welk voordeel eerst aan de gemeente kwam, maar in het vervolg den pachter ten goede zal komen? Het is trouwens niet goed contracten tus- schentijds te veranderen. Hoe heeft men nu de zekerheid, dat de gemeente de goedkoopste aanbieding heeft gekregen? Het is beter een openbare inschrijving te houden. (Bovenstaande is reeds ijl een deel onzer vorige oplage opgenomen.) De heer van Liemt (r.k.) wethouder, zei, dat de raadscommissie voor de reiniging deze quaestie uitvoerig heeft bekeken. Algemeen ging de commissie met het voorstel van B. en W. mee. De pa-chter heeft in de toekomst den plicht om zelf te zorgen voor terreinen om het vuil te kunnen storten. B. en W. hebben even wel de bevoegdheid die keus goed of af te keu ren. Door de depressie zijn de opgedroogde ter reinen in Leimuiden, waar nu het vuil gestort wordt, niet veel waard. Like gemeente betaalt voor het weghalen van het vuil ten minste 5 cent per inwoner meer per jaar dan Haarlem. B. en W. stellen dus voor een voordeelig contract voor de gemeente aan te gaan. De heer Westerveld (s.d.a.p.) zei dat de raadscommissie overtuigd is, dat de gemeente er uit gehaald heeft wat er in zit. Het contract loopt nog eenige jaren, zoodat het nu niet mo gelijk is een openbare verpachting te houden. De heer Wolzak (A.R.) drong aan op een betere formuleering van het contract wat be treft een veranderden prijs door een wijziging van de economische omstandigheden. De heer B ij v o e t (r.k.) was het met die op merking eens. De heer Schaafsma (C.D.U.) vond het beter het bestaande contract tot 1940 te laten duren en dan een openbare verpachting te houden. De heer vanLiemt, wethouder, verdedigde het voorgestelde contract. B. en W. zullen het door de heeren Wolzak en Bijvoet bedoelde artikel nog eens bekijken en zoo noodig aan vullen. De heer van Engelen bleef aandringen op het houden van een openbare inschrijving als het loopende contract afgeloopen is. De heer de Bra a 1 (A.R.) zei, dat de direc teur der Reiniging alleen het voordeel van f 500 per jaar er voor de gemeente kon uit halen en het loopende contract met 4 jaar verlengd werd. Het voorstel van B. en W. werd daarop aan genomen. Benoemingen. Voorstel tot vaststelling van de lijst van voorzitters, leden en plaatsvervangende leden van stembureaux. Mej. A. Dekker te Heemstede wordt be noemd tot onderwijzeres aan de Dr. Huet- school (Prinsen Bolwerk). Mej. W. G. Roest en mej. D. A. M. Geelen te Haarlem worden benoemd tot onderwijze ressen aan School 14 (Haarlemmerliede- straat De heer C. van Holk werd overgeplaatst van school 34 (Overtonstraat) naar de Centrale School 1 (Weltevredenplein). De Bakenessergracht. De heer Peper (communist) vroeg wat B. en W. zullen doen met het adres der bewoners der Bakenessergracht. De heer Reinalda (s.d.a.p.). wethouder, zei dat B en W. de quaestie bekijken, maar voorloopig is van een praeadvies nog geen sprake. De steun der werkloozen. Aan de orde kwamen de vragen van den heer Peper (communist) omtrent verhooging van de loonen in de werkverschaffing en uitbeta ling na 1 April van den brandstoffentoeslag in den vorm van duurtetoeslag. De heer vanLiemt (r.k.), wethouder, zei, dat de betreffende aangelegenheid al in de Kamer besproken is. De regeering heeft ver zoeken afgewezen. Daarom zou het verkeerd zijn als de gemeente Haarlesm nu onmiddellijk weer een verzoek in zou dienen. Misschien is het mogelijk om de werkloozen op een andere wijze te helpen. De heer Peper meende dat er iets gebeu ren moet ten gunste van de werkloozen. Wat willen B. en W. doen? De toestand der Haar lemsche werkloozen is zeer slecht. Werkloozen hadden tot voor kort de gewoonte oud brood bij de bakkers te halen tegen den halven prijs. Dit brood is nu in prijs gestegen met 25% en bovendien is de gelegenheid om oud brood te koopen beperkt geworden. Daardoor kunnen minder werkloozen er van profiteeren. De heer Castricum (r.k.) meende dat men elke gelegenheid moet aangrijpen om de positie van de werkloozen wat te verbeteren. Er moet van den raad aandrang uitgaan dat de kolentoeslag, die nu weer vervallen is, om gezet wordt in een duurtetoeslag. Alle ge meenteraden moeten zoo'n uitspraak doen, dan zal de regeering misschien nog tot andere gedachten komen. De heer van Liemt (wethouder) zei, dat B. en W. het voorstel van de heeren Mars en Noordhoff overnemen. Dit voorstel luidt: „De Raad overwegende dat de in de ge zinnen der werkloozen bestaande achter stand door de aanhoudende stijging van de prijzen van verschillende voor deze gezin nen onontbeerlijke levensbenoodigdheden meer en meer wordt vergroot; van oordeel, dat maatregelen ter voorziening hierin niet achterwege mogen blijven; noodigt B. en W. uit. zich tot de Regeering te willen wen den met het verzoek een nader vast te stel len bedrag te willen vrijstellen van de be palingen inzake aftrek van 2/3 van gezins- inkomsten en gaat over tot de orde van den dag". De heer Mars (s.d.a.p.) lichUe het voor stel nader toe. Na den val van den gulden heeft het N. V. V. zeer spoedig bij de regeering aange drongen op verhooging van den werkloozen- steun en goedkoope levensmiddelen te ver strekken. Veel is er evenwel door de regee ring nog niet gedaan. Er is bak- en braad vet beschikbaar gesteld, maar het margarine rantsoen is verminderd. De regeering heeft afgewezen het verzoek om den brandstoffen- toeslag om te zetten in een duurtetoeslag. Na die afwijzing hebben de vakbonden op nieuw bij de regeering aangedrongen op het geven van een duurtetoeslag. De prijzen der levensmiddelen (o.a. brood. vet. aardappelen en kruidenierswaren) zijn vrij belangrijk ge stegen. De werkloozen zijn daardoor in groo ter nood gekomen. Er moet daarom hulp ver leend worden. Spreker en de heer Noordhoff hebben nu gevraagd aan de regeering te vragen in het vervolg minder dan 2/3 van het gezinsinko men af te trekken. Als een gezin een oude vader of moeder in huis neemt die ouder domsrente heeft wordt van de f 3, f 2 afge trokken als gezinsinkomen. Ook als een vrouw uit werken gaat heeft een gezin er te weinig voordeel van. De heer Castricum (r.-k.) was het eens met de quaestie van het gezinsinkomen, maar er moet ook iets gedaan worden voor de ge zinnen der werkloozen die geen gezinsinko men hebben. De heer Kuiper (r.-k.) vond het noodig. dat de werkloozensteun wettelijk geregeld moet worden. Nu heeft de minister van So ciale Zaken het in de hand alle dringende verzoeken van de hand te wijzen. De twee grootste vakcentrales in het land hebben reeds dadelijk na de devaluatie gevoeld, dat er maatregelen genomen moesten worden voor de werkloozen. De levensmiddelen stij gen in prijs, hoewel de regeering poogt die stijging zooveel mogelijk te beperken. Maar de werkloozen worden toch thans reeds zwaar getroffen door de prijsstijgingen, in het bijzonder van brood, het voornaamste voedsel in een werkloozengezin. De gezinnen moeten 50 en 60 cents meer per week geven voor brood. De gemeente moet moreelen druk op den betrokken minister uitoefenen om nog iets. te doen om het lot der werkloozen te ver zachten. De regeering is er den laatsten tijd op uit de loonnormen lager te stellen. Daarvan zijn vooral de gezinnen met kinderen de dupe, want hun steunnormen worden immers la ger. Dat is een zuinigheid die de wijsheid bedriegt, want de volksgezondheid eischt. dat de volkskracht in stand gehouden wordt. Er is alle aanleiding als gemeentebestuur van Haarlem den grootst mogelijken moree len druk uit te oefenen. Het voorstel Mars-Noordhoff is onvoldoen de, het streven moet zijn de gezinnen van alle werkloozen te hulp te komen. Het is verkeerd zich alleen te bemoeien met het gezinsinkomen, want er zijn werkloozen die geen gezinsinkomsten hebben. De grootst mogelijke materieele nood is juist in de ge zinnen die geen gezinsinkomsten hebben. Mede namens Mr. Bijvoet stelde spreker voor het voorstel Mars-Noordhoff als volgt te amendeelen: noodigt B, en W. uit zich tot de Regeering te willen wenden met het verzoek aan steun- trekkenden een duurtetoeslag te verleenen en een nader vast te stellen bedrag te willen vrijstellen van de bepalingen inzake aftrek van 2/3 van gezinsinkomsten. De heer Visser (c.-h.) betoogde dat ver laging van den aftrek van het gezinsinkomen bevorderlijk zou zijn aan het werk aanne men door werkloozen. De heer Noordhoff (s.d.a.p.) zei, dat de opmerking van den heer Kuiper volko men juist is. Spreker heeft zijn voorstel evenwel beperkt omdat hij vreest, dat de re geering geen duurtetoeslag zal geven nu de minister van Sociale Zaken zoo'n verzoek pas heeft afgewezen. Nu B. en W. evenwel het voorstel willen aannemen heeft spreker tegen de aanvulling geen bezwaar. De heer Van Liemt, wethouder, zei, dat hij vaak op het departement bepleit heeft om soepeler te zijn met de bepalingen over het gezinsinkomen. Het voorstel Mars-Noord hoff ligt dus in de lijn van het standpunt van B. en W. Wat de heer Kuiper gezegd heeft is ook volkomen juist. De grootste gezinnen zijn het zwaarst getroffen door de verlaging van den werkloozensteun. Als er een kind in een groot gezin bij komt, wordt de steun met slechts 20 cent verhoogd. Het geamendeerde voorstel nemen B. en W. in zijn geheel over. Het college van B. en W. zal trachten er voor de werkloozen uit te halen wat mogelijk is. De heer Peper (communist) zei, dat Haarlem in veel gevallen nog minder steun geeft dan de reegering toelaat. Laten B. en W. daar ook een einde aan maken. Hierna werd de vergadering gesloten. DE KAMERVERKIEZINGEN. Candidatenlijst Kath. Dem. Partij. De lijst der candidaten in den kieskring XI (Haarlem),, ter verkiezing van de leden der Tweede Kamer der Staten-Generaal, van de Katholiek Democratische Partij is als volgt samengesteld: 1. Mr. P. M. Arts, Tilburg; 2. C. D. Wesseling. 's Gravenhage; 3. P. G. van Engelen, Haar lem; 4. G. J. Bik, Rotterdam; 5. L. Waterloo Amersfoort; 6. W. C. Setteur, Utrecht; 7. Nic. J. Driesen, Rotterdam; 8. Chr. W. Limburg, Purmerend; 9.1. A. A. Grijseels, 's Gravenhage 10. A. van Miert. Roosendaal N. B.; 11. J. P. Stormmesand, Nijmegen; 12. C. J. A. van Rijt. Delft; 13. W. F. N. Bronkhorst. Hilversum; J. H. H. Hendriks, Amsterdam; 15. M. de Haan, Schiedam. R D-stalenboeken toonen U de behangsels op volle breedte van de rol! Dat is gedaan om U een zoo zuiver mogelijken indruk te geven van het effect aan den wand Hoe gemakkelijk kiest U zoo! Hoe duidelijk kunt U zich daarbij voorstellen, hoe Uw geheele interieur zal winnen aan sfeer en schoonheid met zulk een nieuw prachtig R D-behangsel, uitgevoerd in de fijne, degelijke „Fixa-Cclor" tinten die alléén R&D brengt. Zonnig lichte of stemmig donkere behangsels - de R D- collectie 1937 biedt ze U in boeiende verscheidenheid! En zoo verbazingwekkend goedkoop! Vraag Uw behanger vooral de mooie Serie 50 en de boeken 16, 47, 48 en 49, de reclame-series van R&D, die extra laag geprijsd zijn. Eenige fabrikante: Behangselpapierfabriek van Rath Doodeheefver N.V., A msterdamToonzalen in 19 steden des lands. Toonzaal te Haarlem: Parklaan 69. Een goede rel: iet ZijIsAra-kolfi bij aankoop van ƒ1.waren, waa.r- onder Yi pond koffie, thee of cacao. Geldig tot en met Donderdag a.s. Uitgezonderd suiker, roomboter, slaolie, margarine. Koffie >4 pond 18-22-27-30-40-50 c. Thee, pond57-67-80-92-105 c. Cacao, pond 20-35-50 c. Goudse kaas, pond 16-26 c. Volvette boerenkaas, pond.. 35-40 c. Edammer kaas, pond 16-26 c. Leidse kaas, pond 16 c. Huishoudjam, kilo-emmer 46 c. Tam, pondspot 26-36 c. Appelsiroop, bus 20-35 c. Sardines, blik 12-25-70 c. Zalm, blik 15-25-40-50-55 c. Vermicelli, pond 14-15-18 c. Macaroni, pond 17 c. Capucijners, pond10-12-16-20 c. Groene erwten, pond 6-8-10 c. Spliterwten, pond 9-11-14 c. Bruine bonen, pond 7-9-10 c. Uitmuntende waren ènspaarzegels bij koffie, thee en 150 andere artikelen. Boven dien 4 spaarzegels voor 10.cassabons. Voor de spaarzegels ontvangt U serviezen, tafelzilver en linnengoed. 75 KRUIDENIERSWINKELS HAARLEM - BARTELJORISSTRAAT 25 - TELEF. 14793 levert de Tel. 11417 - Kleverparkw. 12 U een delicatesse zonder weerga. HAZELNOOT-, NOUGATINE en FLORENTINE TAART. Levering reeds vanaf 1. ROOIJERS LEVERWORST en ROOKWORST is iets aparts om haar HEERLIJKEN SMAAK. Men komt er op terug Opgericht 1815. BARTELJORISSTRAAT 36—38 TELEFOON 10195 B o 1 d o o t Scheercrême maakt de stug ste baard zacht, zoodat het mes er, snel en gemakkelijk doorglijdt. Binnen twee minuten klaar! De lanoline welke in deze crème is verwerkt voorkomt trekken en schrijnen van de huid. Een groote tube voor 50 ct. Probeer het eens. The popular Home Journal ot Great Britain The journal that tells how Britishers live think, work, and play SPLENDID STORIES and BrightArticles

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 8