Trage betalingen uit den booze. MEUWSEN MEUWSEN Moeit (LN/T IN UITERE* VRIJDAG 16 APRIL 1937 HAASLEM'S DAGBLAD 7 \c(l.' R.-K. Volksbond. Communisme en Katholicisme. Rede door Verbondsvoorzitter A. C. de Bruyn. Op den laatsten onfcwikkelingsavond in dit seizoen van den R.K. Volksbond, die gisteravond in gebouw St. Bavo gehouden werd, sprak de Verbonds voorzitter de heer A. C. de Bruyn over: Onze moderne Kruistocht. Na een korte inleiding van den voorzitter van de commissie voor arbeidsontwikkeling de heer H. Dekker en na het zingen van het strijdlied nam de heer de Bruijn het woord. De komende strijd aldus begon spr. zijn zeer interessante rede zal zich afspelen tusschen het communisme en het katholicisme. De we reldmacht van Moskou tracht die van Rome te breken. Men moet niet zeggen, aldus spr., het communisme is hier nog zoo sterk niet. Ook in Spanje was het communisme niet sterk en toch heeft het communisme Spanje in een verschrikkelijken burgerkrijg gewikkeld, Enkele landen hebben reeds maatregelen ge nomen tegen het communisme zooals b.v. Zwit serland en in geringere mate ook Nederland. Nog slechts enkele weken geleden heeft de Paus zich in zijn encycliek zeer scherp over het communisme uitgelaten. Onderschatting van het gevaar dat communisme heet, zou er toe •kunnen leiden dat wij in onzen strijd tegen het communisme te weinig actief zouden zijn. Het communisme is een van de gevaarlijkste vij anden van de katholieke arbeidersbeweging en elke relatie met haar moet dan ook afgewezen worden. Het communisme is voor de katholieken vol komen onaanvaardbaar. Als grondslag van het communisme heeft men aangenomen de Hegeliaansche dialectiek; zijn, worden en opnieuw worden. Deze grond- Slag van het communisme is puur materia listisch aldus spr.. De consequentie moet hier van zijn de scherp gevoerde god-loozen actie. Ook tegen het nationaal-socialisme nam spreker stelling, De mensch is in het communisme van den staat en voor den staat. Spreker zag hierin een overeenkomst van het communisme en het nationaal-socialisme. De mensch met zijn geestelijke en cultureele behoeften gaat onder in de collectiviteit, in den staat. Als wegbereider van het communisme zag de Paus in zijn encycliek: de liberale economi sche politiek van de vorige eeuw. In het communisme is de mensch een willoos schepsel in de handen van den dictatorialen staat. In den communistischen staat heeft de ar beidende mensch niets maar dan ook niets te beteekenen. De christelijke sociologie leert dat de maat schappij er is voor den mensch, bij het com munisme is dit precies omgekeerd. Spreker behandelde tenslotte uitvoerig de laatste pauselijke encycliek. De oplossing uit deze sociaal-economische crisis ziet de Paus in instelling van bedrijfs- schappen. Het communisme propageert den wereld vrede maar ook den klassenstrijd. In zijn in nerlijke kern is het communisme slecht en in geen geval mag men op welke wijze dan ook met het communisme samenwerken. De aanvallen van het communisme en na tionaal-socialisme mogen wij niet onderschat ten. Toch geloofde spr. dat het katholicisme deze stroomingen kan weerstaan. De rede van den heer de Bruyn oogstte veel bijval. De avond werd verder opgeluisterd door het muziekensemble J. Nibbering. coll.ectié hóeden. m HAARLEM GROOTE HOUTSTRAAT 32 Alle maten van S3 tot 62. Vanaf f 4,^® TELEFOON 13440 (Adv. Ingez. Med.) REISBOEK DER NEDERLANDSCHE REISVEREENIGING. Deze week is het Reisboek voor 1937 der Nederlandsche Reisvereeniging verschenen. Dit bevat tal van gegevens nopens het werk der N.R.V.. waaronder de opgaven en samen stelling van de meer dan 700 reizen, die dit jaar weer door deze vereeniging zijn uitge schreven, alsmede vele informaties, die voor den toerist van belang kunnen zijn. Verder bevat het reisboek o.m. artikelen over de zomerverblijven der vereeniging, over de voetreizen en over de wintersport. Bijzonder veel werk is gemaakt van het illustratief gedeelte. Vele foto's, die bijzonder goed geslaagd mogen heeten, verluchten dit reisboek, dat met zijn 430 blazijden en door zijn kloeke uitvoering, voor velen een wel kome vraagbaak zal zijn. Aanmelding en aangifte voor de bevolkingsregisters. In acht te nemen voorschriften. B. en W. van Haarlem brengen ter open bare 'kennis, dat; lo. behoudens afwijkingen, ieder, die in Nederland nachtrust of de daarvoor in de plaats tredende rust geniet, onverwijld moet worden opgenomen^in één der bevolkings registers; 2o. ieder moet worden opgenomen in het bevolkingsregister der gemeente waar hij voornemens is duurzaam of voor onbepaal- den tijd als regel zijn nachtrust of de daar voor in de plaats tredende rust te genieten; 3o. in geval vair onzekerheid omtrent het onder 2o. vermelde bijzondere voorschriften gelden; 4o. behoudens afwijkingen, ieder die Ne derland verlaat onverwijld van de bevolkings registers moet worden afgevoerd en 5o. bij adresverandering binnen de ge meente de noodige wijzigingen in het bevol kingsregister moeten worden aangebracht. Aangifte van vertrek uit of van verhuizing binnen de gemeente, moet mondeling of schriftelijk geschieden op den dag van, of uiterlijk vijf dagen na het vertrek (bij het verlaten van Nederland, ten ohogste vijf da gen tevoren) óf na de adresverandering, met opgave van het laatste adres en van den naam der gemeente, of van het land en de plaats waarheen vertrokken en het nieuwe adres .zoo noodig met opgave van den naam van het hoofd van het gezin). Aan den aangever van een vertrek wordt, behoudens bijzondere gevallen, onmiddellijk een verhuiskaart uitgereikt of toegezonden, welke hem dient als bewijs van afmelding en welke binnen vijf dagen moet worden in geleverd bij het bestuur der Nederlandsche gemeente in welker bevolkingsregister de persoon moet worden opgenomen. Ieder, die in de gemeente nachtrust of cl' daarvoor in de plaats tredende rust genie' en die nog niet in een bevolkingsregister ic opgenomen of die ten onrechte nog in het bevolkingsregister eener andere gemeente is opgenomen, moet zich binnen vijf dagen na zijn aankomst in persoon aanmelden bij het gemeentebestuur onder overlegging van een paspoort of ander identiteitsbewijs, indien hij uit een plaats buiten Nederland en vair een verhuiskaart of legitimatiebewijzen, in dien hij uit een andere gemeente van Neder land is gekomen, tenzij hij overeenkomstig de desbetreffende bepalingen is vrijgesteld van aanmelding. Bestuurders van instellingen, gestichten of schepen, waarin personen onder eenig be stuur inwonen, alsmede hotelhouders, pen- sionhouders en kamerverhuurders moeten uiterlijk vijf dagen na de opneming of huis vesting of na het vertrek, mededeeling doen van den geslach tsnaam en de voornamen van ieder persoon, die langer dan veertien dagen in de instelling, het gesticht, schip, hotel, pension of huis wordt of is opgenomen of gehuisvest, alsmede van ieder zoodanig per soon, die daaruit vertrekt, tenzij de persoon is vrijgesteld van aanmelding. Overtreding van de voorschriften wordt gestraft volgens de wet. Voor persoonlijke aanmelding en voor mondelinge aangifte voor het bevolkingsre gister zal gelegenheid worden gegeven op werkdagen van 9 tot en met 2 uur (Zaterdags tot 1 uur) bij de af deeling Burgerlijke Stand Bevolking en Verkiezingen der gemeente secretaris, Zijlstraat 70. VRIJZINNIG DEMOCRATISCHE JONGEREN ORGANISATIE. Voorjaarsconferentie op Assumburg. Door de Vrijzinnig-Democratische Jongeren Organisatie wordt op Zaterdag en Zondag a.s. een gewestelijke voorjaarsconferentie ge houden voor de Noord- en Zuid-Hollandsche afdeelingen op het bekende kasteel Assum burg bij Heemskerk. Zaterdagavond spreekt de heer J. C. Deering, algemeen-secretaris der VjD.J.O., over de geschiedenis van de politieke partijen in Nederland. De avond wordt besloten met filmvertooning, voordracht, zang en een kampvuur. Zondagmorgen wordt een bezoek gebracht aan de bloemententoonstelling in het park van Marquette, waarna de heer D. J. A. Geluk, voorzitter van het hoofdbestuur, een inleiding zal houden over de propaganda en het zomerprogramma. Zondagmiddag spreekt Z. Ex. Mr. P. J. Oud, mininster van financiën, over de taak dei- Vrij zinnig-Democra tie in dezen tijd. Deze laatste bijeenkomst wordt in verband met de te verwachten belangstelling uit de om geving, gehouden in de groote zaal van Flora in Heemskerk. De vergadering vangt aan om half drie BUITENGEWONE VERGADERING De „Bond van belanghebbenden bij den verkoop op termijnbetaling" belegt op Dins dag 20 April een buitengewone vergadering te half negen in Hotel „Royal". Mr. B. W. Stomps zal spreken over „De nieuwe wettelijke rege ling van den koop en verkoop op afbetaling en den huurkoop". Het gouden jubileum van „De Deo". Giften kunnen nog in ontvangst genomen worden. De Commissie voor de aanbieding van een geschenk ter gelegenheid van het gouden ju bileum van het Ziekenhuis „St. Joannes de Deo" verzoekt ons mede te deelen in antwoord op enkele aan haar gestelde vragen, dat zij zich nog gaarne beschikbaar stelt tot het in ontvangst nemen van nagekomen giften. Zooals bekend is, zal het bedrag door de Broeders besteed worden voor uitbreiding van het geneeskundig instrumentarium van het Ziekenhuis. VEREENIGING VAN JONG HERVORMDEN. Woensdagavond 21 April a.s. zal dr. K. H. Miskotte een lezing houden over de richtingen in de Ned. Hervormde Kerk. Deze bijeenkomst zal plaats vinden in de bovenzaal van het Ge bouw van de Haarl. Jongem. Ver., Lange Mar- garethastraat NED. NATUURHIST. VEREENIGING. De leden der afd. Haarlem en Omstreken van de Ned. Natuurhistorische Vereeniging1 brengen Zaterdag 17 April een bezoek aan de bloemententoonstelling .Marquette" te Heems kerk. Donderdagavond 22 April doet in de Kroon zaal Brinkmann, ir. T. H. van Wisselingh mededeelingen over vlinders. Zondagmorgen 25 April wordt een voor jaarswandeling gemaakt door het Vogelen- zangsche bosch, onder leiding van de heeren C. Sipkes (planten) en K. Zweeres (vogels). FANCY FAIR „ST. CAECILIA" Er wordt een fancy fair gehouden der R.K. Harmonie „St. Caecilia", in gebouw St. Bavo, Smedestraat. De opening zal heden, Vrijdagavond ge schieden door rector H. C. J. Sondaal. VEREENIGING „DE HAARLEMSCHE MANèGE" Zaterdagavond 24 April en Maandagavond 26 April geeft bovengenoemde vereeniging een groote uitvoering ter gelegenheid van het 25-jarig jubileum in de Haarlemsehe Manége aan de Linnaeuslaan. De uitvoering op Maandagavond is ten ba te van de vereeniging „Kinderbewaarplaat sen" Haarlem Noord. docft Ij&t TUIN-en V GAZONMEST (Adv. Ingez. Med.) Middenstand raakt daardoor in groote moeilijkheden. Schuld ligt bij cliënt en leverancier. Eienige maanden geleden werd in een vergadering, waar leiders van grootere en kleinere bedrijven aanwezig waren, van meer dan één zijde de klacht geuit, dat zich op onrustbarende wijze het kwaad voortplant, dat de betalingen hoe langer hoe minder vlot verloopen. Ieder weet daarvan in zijn eigen omgeving voorbeelden te noemen. Menigeen bezondigt zich daaraan zelf, maar ontdekt deze fout alleen bij an deren. Het zijn vooral de middenstandsbe- drijven, die in dit opzicht steen en been kla gen. Naast vele andere oorzaken zijn zij mede daardoor in moeilijke omstandigheden geko men. De leek vraagt zich onwillekeurig af, waarom deze bedrijven hun leveranties aan de wanbetalers niet stopzetten. Oogenschijn- lijik ligt daarin het geneesmiddel. Theorie en praktijk dekken elkander zooals in vele 9°v?, hen ook hier niet De gedupeerde mid- naast vele andere zorgen, ook nog de zorgen voor het behoud van zijn klantenkring. De bestaande concurrentie noopt hem terecht of ten onrechte al les in het werk te stellen, zijn clientèle niet te verliezen. Zelfs in die, gevallen, dat ach terstand in de betalingen bestaat, durft men <wuu,e leveranties niet stop te zeuven, eenerzij ds in de hoop levend, dat die achterstand geleidelijk ingehaald zal worden, anderzijds door de overtuiging, dat dit soort klanten elders, zonder eenige moeite, nieuwe leveranciers vindt. Het is droevig, maar in de praktijk is het nu eenmaal niet anders. Nu moet men bij de bespreking van dit on derwerp voorzichtig zijn en de schuld niet voor de volle honderd procent op den klant werpen. Ook de leverancier gaat in vele ge vallen niet vrij uit. Hoe dikwyls wordt de toekomstige kooper niet geanimeerd over te gaan tot aanschaffing, omdat over de wijze van „betaling" te spreken valt, of omdat het aantal „termijnen'' te regelen is. Zoo lang van deze aangeboden faciliteiten een pas send gebruik gemaakt wordt, zal niemand daardoor gedupeerd worden. Maar het is al gemeen bekend, dat de leveranciers ook in dit opzicht dikwijls op overdreven wijze te gen elkander opbieden, waarvan menige klant dankbaar meent te moeten profiteeren. Men heeft het koopend publiek ook in dit opzicht verwend, met alle onaangename gevolgen daaraan verbonden. Het vertrouwen is ge schokt. Zoodra dat verdwenen is, schuilt in het geven van crediet een gevaar. Met aller hande fraaie toezeggingen en waardelooze aantsekeningen kan men als cliënt den indruk vestigen solide te zijn, maar tijdelijk in moei lijkheden te verkeerén, doch dit spelletje kan men niet blijven volhouden. Het aantal mid delen om zoo lang mogelijk de rol van den volkomen bona-fiden klant te kunnen blijven spelen is legio. De vindingrijkheid op dat ge bied is groot. Want gebrek aan klinkende munt is lang niet altijd de oorzaak van de niet-betaling. Laksheid, grenzenlooze slor digheid, dikdoenerij enz. spelen een rol, maar daarnaast ook al weder de geboden gelegen heid om zich tijdelijk aan zijn betalingsplicht te onttrekken. Het giro biljet speelt daarbij een zeer belangrijke rol. Het stereotype: zal gireeren, moet wel een der meest voorkomen de achterschriften op kwitanties zijn. Met de bekende onverschilligheid wordt de beteeke- nis van het achterschrift vergeten en de le verancier wacht en weet ten slotte niet wat hem te doen staat, 't Repertoire is daarmede geenszins ten einde. „Alleen Maandags be taaldag"', „Mevrouw is uit", „Over 14 dagen terugkomen", „Specificatie der rekening ver zocht", „Reeds betaald", „Voor lidmaatschap bedankt" enz. Voor een luttel bedrag laat men dikwijls een groot aantal malen de kwi tantie presenteeren. Van welk een invloed die trage betalingen zijn. beseft men eerst, wan neer men eens kennis heeft kunnen nemen van de groote bedragen, die op die manier nog onbetaald in de boeken te vinden zijn, groot, in verhouding tot het beschikbare be drijfskapitaal. Want daar zit 'm de kneep. Vele handelaren en klein-industrieelen zijn in moeilijkheden geraakt, doordat zij over on voldoende liquide middelen beschikken. In veel gevallen zijn de klanten de schuldigen. Laatstgenoemden beseffen niet welk een on heil zij door hun houding stichten. Helaas, interesseert dat een zeker gedeelte allerminst. Toch zijn zij het, die een deel dezer leveran ciers noodzaken ten slotte naar de openbare kassen te gaan, omdat zij den strijd om het bestaan niet langer hebben kunnen volhou den. Zou deze klanten-houding onder nor male economische omstandigheden al laak baar zijn, in dezen tijd, nu duizenden worste len om het bestaan, is een dergelijk optreden misdadig. Hij verzoekt de belooning voor de door hem bewezen diensten. Wordt hem deze onnoodig laat ter hand gesteld, dan ontstaat een zekere stagnatie. Deze, aanvankelijk klein van omvang, misschien ook niet direct van grooten invloed, breidt zich snel, als de be kende olievlek, uit. Juist daarom moet met kracht opgetreden worden tegen dit euvel. Dat lean, omdat diezelfde klanten bij hun aankoopen in warenhuizen en langs coöpera tieven weg, óf genoodzaakt zijn a contant te koopen, óf genoegen moeten nemen met een beperkt crediet. Bij de vele pogingen, die al lerhande vereenigingen en comité's doen, om de bestaande moeilijkheden het hoofd te bieden en waar het mogelijk is, deze uit den weg te ruimen, zou groote hulp verleend kun nen worden, indien het koopend publiek zou willen begrijpen, dat iedere leverantie op tijd betaald behoort te wordem Men handele dienovereenkomstig. Dat kost nu eens niets. MOLLERUS. Vereeniging voor Huisvrouwen. Macbeth. Causerie door mej. G. Lely. Voor de Vereeniging voor Huisvrouwen heeft mejuffrouw G. Lely gisterenmiddag in het Ge bouw van Zang en Vriendschap ter inleiding van de opvoering van Macbeth door de Am- sterdamsche Tooneelvereeniging op 30 April een causerie gehouden over Shakespeare's drama. Velen der aanwezige dames zullen zich zeker teruggedacht hebben in de dagen van hun H.B.S.- of Gymnasiumtijd, toen enthou siaste leeraressen hun nog inwijdden in_ de schoonheid van Shakespeare's of Molière's werken. Ik althans kon die gedachte niet van mij afzetten, toen ik daar zat te luisteren naar mejuffrouw Lely's toelichtingen op Shake speare's tragedie. Van groote bewondering voor Macbeth ge tuigde deze causerie van mej. Lely ongetwij feld en het lijkt mij wel zeker, dat de vele aanwezigen door haar toelichting van het drama dichter tot het werk van Shakespeare zijn gekomen. Macbeth moge spelen in de elfde eeuw, zei spreekster, de personen zijn voor ons toch menschen, die wij in hun hartstoch ten en hun gebreken kunnen begrijpen, ook al hebben zij abnormale, bijna bovenménsche- lijke kwaliteiten. Shakespeare bezat de groote macht van sfeer te kunnen scheppen, een sfeer die dikwijls suggestief en schokkend dan weer ontroerend is. Zijn Macbeth, dat hij heeft ge schreven in zijn rijpsten tijd namelijk in 1606 is een treurspel van felle hartstocht, waarvan de motorische kracht de zonde, de misdaad is. Maar op deze misdaad volgt bij Shakespeare de vergelding, dat is de straf, zoowel voor Macbeth als voor Lady Macbeth. Bij het vertellen van den inhoud van het drama, belichtte mej. Lely in het bijzondèr de beteekenis van de heksen in dit werk, die zij de zusters van het noodlot noemde. Zij maken in Macbeth de onvergelijkelijke eer zucht, die in hem sluimert, wakker, wanneer zij hem voorspellen, dat hij eens koning zal worden. Zijn innerlijk wezen is verwant met die boodschap, en er is van het begin af aan een geheime harmonie tusschen de heksen en Macbeth. De rechtschapen en groote krijgsman, die Macbeth oorspronkelijk was, wordt een ander mensch, wanneer de eer zucht hem van de eene slechte daad naar de andere voert. Het gesprek met de heksen is dus feitelijk niet anders dan het psychisch conflict, dat deze schijnbaar sterke man doormaakt. Mejuffrouw Lely gaf een uitvoerige karak teristiek van Macbeth en Lady Macbeth. Bei den zijn volgens haar menschen van groot formaat. Er zijn punten van overeenkomst in hun karakter, maar in veel opzichten wij ken zij sterk van elkaar af. Beiden zijn zij eer- en heerschzuchtig in hooge mate, trotsch en vol liefde voor elkander. De man is oorspronkelijk een rechtschapen, eerbaar mensch en als hij deze vrouw niet naast zich had gehad, zou hij bijna zeker niet tot de misdaad zijn gekomen. Hij is van nature loyaal, dankbaar tegenover zijn koning en van een buitengewone lichtbewogenheid en een rijke verbeeldingskracht, die hem hallu cinaties en visioenen voortoovert. Hij heeft in het begin nog gewetensbezwaren en hij zou niet tot de eerste misdaad den moord op zijn koning zijn gekomen, .wanneer zijn vrouw hem er niet toe aangezet had. Lady Macbeth daarentegen weet niet, wat twijfel is. Zij is heel beslist in haar hande lingen en nuchter, zij heeft stalen zenuwen en een bovenmenschelijke wilskracht. Zij is 'n trouwe eega, maar ook zijn kwade genius, want zij kent zijn zwakheden en weet precies hoe zij hem tot het kwaad moet aanzetten. Toch is zij geen duivelin. Zij is wel een slechte, trotsehe vrouw, maar zij is sterk en toegewijd aan haar man. Nu en dan toont zij sporen van echter vrouwelijkheid en als de straf op haar neerdaalt, is dat een ge volg van haar karaktereigenschappen. Zij breekt eerder dan Macbeth, die van kwaad tot kwaad gaat. Na de eerste daad is Lady Macbeth reeds uitgeput. Dan is zij niet langer de vertrouwde van haar man en interesseert zij zich ook niet meer voor zijn activiteit. Alleen, wanneer zij op het banket vreest, dat Macbeth bij het zien van den geest van Banquo zich zelf verraden zal, flikkert nog eens haar oude geestkracht op. Maar dan ook is haar kracht gebroken en zij eindigt in waanzin Macbeth gaat dan zijn eigen weg, steeds verder en verder waadt hij door bloed. Hij zoekt geen steun -meer bij zijn vrouw, alleen nog bij de heksen. Hij wordt de barbaarsehe tyran, die komt tot den moord op Lady Macd-uff en haar kinderen. Pas op het laatst wordt het hem duidelijk, dat de heksen hem verlokken. Op het eind komt nog eenmaal de groote krijgsman in hem boven, al is het dan met een verweerde ziel, en hij sterft in het open veld als soldaat. Mejuffrouw Lely „verluchtte" haar causerie met de voordracht van eenige fragmenten uit het drama o.a. van de verschijning van den geest van Banquo en de waanzinscène van Lady Macbeth welke fragmenten zij in het Engelsch voordroeg. Hierbij vooral herinnerde zij mij aan de leerares, omdat zij deze frag menten nu en dan ter verduidelijking ver taalde. Dit zal velen wellicht welkom zijn ge weest Shakespeare is nu eenmaal niet ge makkelijk maar 't verhoogde den artistieken indruk niet, remde daarentegen de voordracht sterk. In de waanzinscène bereikte mej. Lely het meest, waarschijnlijk ook, omdat zij die zonder onderbrekingen en vertalingen in haai geheel gaf. De voorzitster van de Haarlemsehe afdee- ling, mevrouw J. L. VisserBr-utel de la Ri viere, die de spreekster had ingeleid, dankte mej. Lely aan het eind van den middag voor haar boeiende voordracht, welke tot doel had gehad velen niet onvoorbereid voor de opvoe ring van het machtige drama te doen staan. J. B. SCHUIL. BLOEMENDAAL VLIEGDEMONSTRATIES IIAARL. JEUGD LUCHTVAARTCLUB. De vliegdemonstraties van bovengenoem de club, die verleden week wegens slecht weer moesten worden uitgesteld, zullen morgen bij goed weer plaats hebben. De vliegtuïgmodellenfabriek Bawako de monstreert met haar nieuwste modellen. De Amsterdamsche Model Club, de Amsterdam- sche J. L. C. en vele leden der H. J. L. C. zullen ook met hun modellen komen. De Vara. Propaganda-feestavond. THé DANSANT H. H. V. Op Zondag 18 April van 3—6 uur organiseert de H. H. V., vereeniging van oudleerlingen der Hoogere Handelsschool, een thé dansant in de bovenzalen van café restaurant Brinkmann. De afd. Bloemendaal-Santpoort van de Vara hield Donderdagavond een propagandafeest- avond in de groote zaal van het Jeugdhuis. De voorzitter, de heer Kranenburg, heette allen welkom en m het bijzonder de mede werkenden en vertegenwoordigers van de zusterorganisaties en drukte zijn spijt er over uit, dat de zaal niet geheel gevuld was. Dit was ook inderdaad jammer, want voor dezen avond was wel een zeer bijzonder afwis selend en interessant programma samenge steld n.l. muziek, zang, declamatie en propa- gandalezing. Spreker was de heer Meyer, lid van den Ver- eenigingsraad te Spaarndam. Wanneer onze voorgangers, begon spr., 30 a 40 jaar geleden niet dagelijks hun propagan distische werk hadden gedaan, dan zou het huidige geslacht niet kunnen luisteren naar de muziek, zooals hedenavond of naar de Vara. Wat de Vara doet valt wel in den smaak, ge tuige de 350 goed bezochte feestvergaderingen in den lande. Het groot aantal aanhangers van de Vara vindt zijn verklaring in de zeggingschap van de leden over de samenstelling van de pro gramma's De minste opleving heeft direct toeneming van het aantal Vara-leden ten gevolge. Spr. deelde nog mede, dat de Radio-Contröle Commissie een 6-tal strijdliederen weer zal toelaten (applaus) en hield verder een propa- gandarede voor de a.s. verkiezingen, omdat de Vara een cultureele organisatie is, die het goed gaat, als de moderne arbeidersvereeni- ging sterk is. Van den heer Jan Lemaire hoorden wij een tweetal voordrachten. Uit Man-us Peet van Is. Querido de ontmoe ting op het vlieringkamertje tusschen Manus en Blonde Corry en Jan Papier een fragment uit „Het is verboden" van Nico Slob en Onslee. De heer Lemaire wist het publiek door zijn knappe voordracht van het begin tot het einde te boeien en ontving een hartelijk applaus. Mevr. L. Ha-zelhorstTros zong met begelei ding van mevr. DamstraCliristiaans liede ren van Handel, Franök en Zweerts en had eveneens ee ngroot succes. De eerste twee het Largo van Panis Angelicus werden mede uitgevoerd met violoncel van den heer den Heyer. Met pianobegeleiding speelde deze ook liederen van Massenet, Saint-Saëns, enz. Eindelijk moeten wij nog een quintet noe men, dat met groot succes een aantal num mers van Keler-Bela, Mozart, Chopin en an deren ten gehoore bracht en dat bestond uit mej. Rie Vink (piano), Anton Smits (le viool), Dien v. d. Veen (2de viool). Kees den Heyer (cello) en C. Baart (contra-bas). Het was een uitstekend geslaagde avond. RAADSVERGADERING Fietspaden Zeeweg niet vóór seizoen gereed. I De Bloemendaalsche Gemeenteraad kwam Donderdagmiddag in een zeer korte open bare zitting bijeen, onder leiding van den burgemeester, Jlir. Mi". C. J. A. den Tex. Zonder hoofdelijke stemming werden aan genomen de voorstellen betreffende: over neming van grond voor verbreeding van de Verlengde Koepellaan;, verkoop van grond aan de Mauricialaan; vaststelling kohier Hon denbelasting 1937; ontheffing winkelslui tingswet voor de wijk Vogelenzang geduren de de Jamboree; intrekking uitbreidingsol an 1913; regeling rechtspositie der tewêrVae- stelden; intrekking en opnieuw vaststelling van de verordening op de heffing van schoolgeld L.O en U.L.O.'en van de retribu tieverordening V.H.O. en M.O.; conversie geldleening. Ontheffing bebouwings voorschriften. Ontheffing van bepalingen der bebouwings voorschriften werd verleend aan: a. Fa. J. Keyzer en H. Oxsener voor bouw van 2 garages en 4 woonhuizen aan de As terlaan. b. N.V. Handelsvennootschap v.h. P. J. Voorneveld voor bouw van 2 garages bij drie te bouwen woonhuizen aan de Mauricialaan. c. J. W. Heuperman voor verbouw der schuur bij de perceelen Vogelenzangscheweg 135 en 137. d. P. Joosten, voor bouw van twee garages aan de Mauricialaan; e. Jhr. A. Bas Backer voor bouw van 2 landhuizen aan den Midden Duin en Daal- scheweg; f. Ir. F. Kruger, voor bouw van 2 huizen tusschen Lonbar Petrilaan en Kweekduin- weg; g. M. Scheffers, voor bouw van twee gara ges aan de Mauricialaan; h. C. S. Wonink, voor -bouw van vier ga rages aan de Mauricialaan; i. N.V. Breöero's Bouwbedrijf voor bouw van twee garages aan de Vrijburghlaan; k. A. Schulte, voor bouw eener garage bij perceel Ruysdaelweg no. 7; 1. W. L. Beijnes, voor bouw van een villa aan de Nachtegalenlaan. Bij de rondvraag vroeg de heer Cassée (V.D.) inlichtingen over de sportterreinen aan den Brederodeweg. De voorzitter zegde deze toe voor de volgende raadsvergadering. De heer Noorman (S.D.A.P.) vestigde er de aandacht op. dat de kosten voor levens onderhoud zijn gestegen en de loonen der te- werkgestelden gedaald. Hebben B. en W. dat onder de oogen gezien? De voorzitter zeide, dat er nog geen plannen bestaan, maar dat B. en W. deze zaak zullen bezien De heer Bou vy (R.-K.) vond de nieuwe vluchtheuvels te groot en meende dat de vluchtheuvel bij de Ramplaan in den weg ligt voor het verkeer bij het maken van bochten en maar liever moest worden ver wijderd. De voorzitter beloofde onderzoek. De heer Van Riessen (A.-R.) vestigde de aandacht op de standplaats van taxi's op een smal gedeelte van den Zeeweg. De voorzitter meende dat men tot een regeling zal moeten komen betreffende de taxis, maar kon er verder nog niets van zeggen. De heer Ouwehand (C.H.) vond, dat er vooral des Zondags te veel auto's op den Noorder-Stationsweg staan; de weg is dan dikwijls versperd. O^k dit zal onderzocht worden. De fietspaden langs den Zeeweg. Wethouder Prinsenberg (R.-K.) deel de mede. dat de fietspaden langs den Zee weg. niet. zooals eerst door hem was toege zegd. geheel vóór het seizoen gereed zullen zijn. Het aantal tewer-kgestelden is nl. ver minderd; er zijn er thans 130 a 140. Hierna sluiting der openbare zitting.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 13