Kreymborg Lambach's vliegtuigenfabriek. Prinselijk Paar blijde te Soest begroet VRIJDAG 16 APRIL' 1937 HAARLEM'S DAGBLAD 3 Enthousiasme allerwege Burgemeester na uitspreken welkomstrede onwel geworden De Prinses en de Prins hebben Donderdag: te Soest hun intocht ge daan langs een prachtig versierde route. Reeds vroeg in den morgen heersch- te een opgewekte drukte in de an ders zoo rustige straten. Een week lang had men koortsachtig druk ge werkt om met alles gereed te komen en het was volkomen gelukt. Feeste lijk uitgedost met slingers, bloemen en eerepoorten, wachtte Soest het jonge paar. Overal wapperde het dun doek. Iedereen was in spanning en langs de geheele route stond een dichte haag- van menschen die ver langend uitkeken naar de komst van het prinselijk paar. Bij de grens van de gemeente, wachtte de burgemeester van Soest, mr. G. Deketh in ambstkleedij met ambtsketen om, in een rij tuig den koninklijken stoet op, waarna hij zich aan het hoofd van den stoet stelde. Luide toegejuicht door de bevolking en de vele vreemdelingen reed het prinselijk paar naar het keurig met oranjewimpels versierde raadhuis. De stafmuziek zette het Wilhelmus in, dat door alle aanwezigen geestdriftig werd mede- gezongen. Nadat het eerste couplet van het Wilhelmus beëindigd was, werd het jonge paar begroet door den burgemeester van Soest, en kreeg diens dochter mejuffrouw T. H. Deketh gelegenheid, namens het gemeen tebestuur van Soest H. K. H. een bloemen hulde aan te bieden, waarna de jonge dames Corry van Veeren en Chrisje van Batenburg, Hare Koninklijke Hoogheid namens het feest comité een bouquet theerozen overhandigden De burgemeester stelde vervolgens de beide wethouders, de heeren H. J. Casille en D. A. de Bruijn en de gemeente-secretaris, zoomede het dagelijks bestuur der feestcommissie aan de Prinses en den Prins voor, en sprak daar na een welkomstrede uit. De voorzitter van het feestcomité de heer A. O. Dammers bood het prinselijk paar ver volgens den t2ekst aan van t welkomstlied, ge dicht door den heer E. van Eeden uit Soest, dat-de schoolkinderen begeleid door de staf muziek het prinselijk paar toezongen, gevolgd door „Wij willen Holland houden". Na dat oponthoud, dat ongeveer 20 minu ten duurde vervolgde het jonge paar zijn weg langs de prachtige versieringen. Op vele plaatsen langs de route stonden de plaatse lijke vereeniging en met haar vlaggen en ba nieren opgesteld. Van het raadhuis reed de stoet over den Hoofdweg langs het Koningin-Emmamonu- ment, de S'Óesterbergschestraat, door het Vossenveld, over de Eikenlaan, Beukenlaan, Laanstraat, Koninginnelaan terug naar het paleis. Daar stapten lachend en wuivend de Prin ses en de Prins uit het rijtuig, en op de stoep gekomen keerden zij zich om en wendden zij zich naar het juichende en zingende publiek om dit voor het laatst terug te groeten. Burgemeester onwel geworden. Tijdens het oponthoud van de prin selijke stoet voor het gemeentehuis, is de burgemeester, mr. G. Deketh, direct na het uitspreken van zijn welkomstrede, onwel geworden. Door leden van het gemeentebestuur werd de burgemeester ondersteund en naar het bordes van het raadhuis ge bracht, waar hij op een stoel plaats nam. Zijn toestand was evenwel van dien aard, dat hij de rijtoer niet kon meemaken. De burgemeester is per ziekenauto naar zijn woning vervoerd. De loco-burgemeester, de wethou der H. J. Casille! heeft de verdere honneurs voor den heer Deketh waar genomen, Des avonds werd een vuurwerk gegeven, dat door de vorstelijke personen werd bijge woond. Bezoek van Prinselijk Paar aan Reckenwalde. Men meldt ons, dat het Prinselijk Paar voornemens is Zaterdag as. naar Reckenwalde te vertrekken ten einde een bezoek van eenige dagen te bren gen aan de moeder van Prins Bern- hard, wier gezondheid nog steeds te wenschen overlaat. De inbrekende glazenwasschers. De rechtbank te Rotterdam' heeft weer von nis gewezen in eenige zaken, die verband hou den niet- de inbraken gepleegd door bemidde ling van de beide beruchte glazenwasschers. De 43-jarige glazenwasscher L. H. P. is wegens Medeplichtigheid van de inbraak in het kan toor van de registratie aan de Ged. Glashaven in October 1935, waar f 4390 werd gestolen, veroordeeld tot één jaar gevangenisstraf met aftrek van den tijd in voorloopige hechtenis doorgebracht. De 35-jarige gedetineerde glazenwasscher H. N, o. werd veroordeeld wegens medeplich tigheid (het verschaffen van inlichtingen) aan bovengenoemde inbraak en aan die in het pand Aelbrechtkade, aan welke transactie hij ongeveer f 2000 verdiend had, tot 2 jaar ge vangenisstraf met aftrek van de .voorloopige hechtenis. De persfotograaf-kantoorbediende M. A. J. die zich had schuldig gemaakt aan heling door het vervoeren, verbergen en sloopen van door" inbrekende glazenwasschers gestolen voorwerpen van waarde, werd veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf en met ontzegging van het recht bij de gewapende macht te die- hen voor den tijd van 6 jaar en 6 maanden. Moord op pastoor Litjens geheel opgehelderd. Vier verdachten leggen een bekentenis af. De vier verdachten van den moord, welke in den nacht van 19 op 20 Januari 1936 te Geysteren is gepleegd op pastoor G. J. J. Litjens, hebben een volledige bekentenis afgelegd. Het zijn J. en W. Jansen uit Belfeld, C. Dut en M. Hendriks, beiden uit Venlo, alle vier te Roermond gedeti neerd. Waarborg -kleeding Heeren -kleeding W aarborg- costnuiiis 23- 2650 2950 3375 3 650tot 65— Populaire costuums 925 1 250 1 475 1 750 1 975 (Adv. inqez. Med.) Mr. Goseling luidt verkiezings campagne R.-K. Staatspartij in. Rede te Delft. Enkele opmerkingen van dr. Colijn besproken. De voorzitter der R. K. Staatspartij, mr. C. Goseling, heeft. Donderdagavond te Delft de verkiezingscampagne ingeluid. In zijn rede beantwoordde hij na tegenover de N. S. B. stelling te hebben genomen enkele uitla tingen van dr. Colijn in de A.R. deputaten- vergadering van 9 April Tl. Ten aanzien van de opmerking van dr. Colijn over critiek op het kabinet in de Katholieke pers, tegen welke critiek de R.K. Staatspartij niet is opgetreden, zeide mr. Goseling: „Wij zijn niet overgevoelig en zoo mogelijk nog minder lichtgeraakt. Maar bij het bepa len van onze houding moeten wij met gepaste fierheid vasthouden aan de „souvereiniteit in eigen kring", en niet minder bij de toepas sing van het wijze directief van eerbiediging van eenig afwijkend standpunt, aan strikte wederfceerigheid. Ik zal het bij deze sobere algemeene opmerking mijnerzijds laten. Wij streven eerlijk en oprecht naar wat vereenigt op zakelijken en vooral op geestelijken grond slag, met te sterker overtuiging, naarmate de gevaren dreigender zijn. En bij dit alles tegenover aangewezen sa men werkers èn onverzoenlijke tegenstandei's: wij bestrijden geen personen. Wij zijn opge voed met de wijze les van Nolens: menigeen is in zijn daden beter dan men op grond van zijn beginselen meende te mogen ver wachten; anderen blijven in hun daden verre beneden hetgeen hun beginselen hen voor schrijven. Dat laatste hebben wij voortdurend te gedenken, niet het minst voor ons zelf." Spr. behandelde hierna vier stroomingen in het politieke leven: communisme, natio- naal-socialisme, socialisme en liberalisme. Ten opzichte van de beide eerstgenoemde zeide hij te kunnen volstaan met te poneeren: „Wij moeten de baan vrijhouden voor onze hoogste geestelijke en staatkundige goede ren, voor den opbouw van een betere orde op waarlijk christelijken grondslag." In de beide andere stroomingen zag mr. Goseling wezenlijke gevaren voor een herstel van de juiste orde in staat en maatschappij. Als een dier stroomingen beschouwde spr. hen, die in de democratie zien een absoluut zedelijke norm, zooals onlangs van S. D. A. P.- zijde gesteld is. Maar absoluut zedelijke nor men vinden alleen haar grondslag in God. De valsche stelling heeft echter een nieuwe reac tie opgewekt, onder sommigen in eigen kring, waarvoor spr. waarschuwt. Er zijn er nl. die met een zekeren schroom het woord democratie vermijden, alsof zij daarmee een slecht woord uitspreken. ..Maar onder ons kan er toch eigenlijk geen misverstand be staan omtrent de practische beteekenis van dien term. Wij blijven met hart en ziel ver knocht aan een gezond geordende medezeg genschap van het volk. Gezonde volksinvloed en sterk overheidsgezag!" Van de vierde strooming zou men kunnen gaan twijfelen of die nog wel van groote beteekenis is in Nederland. Wie zoo denkt over het liberalisme beschouwt de verschijn selen van den buitenkant. Bestreden moet ook worden het valsche liberalisme, dat on miskenbaar uit het liberale streven voort spruit. Wij moeten aankweeken den waren gemeenschapszin, die alleen in het Christen dom voedingsbodem kan vinden. Tegen liet bekalken van straten. Minister geeft opdracht streng op te treden. De minister van Justitie heeft aan de pro cureur-generaal bij de gerechtshoven een cir culaire gezonden, waar het volgende wordt ontleend: In verband met de a.s. verkiezingen voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal kan in den daaraan voorafgaanden tijd worden ver wacht, dat onrechtmatig gebruik zal worden gemaakt van de openbare wegen en straten, van gebouwen, schuttingen en andere voor werpen aan die wegen en straten gelegen, voor het in het openbaar propageeren van politieke leuzen, hetgeen in het belang van de openbare orde ongewenscht is te achten. Naast de in talrijke gemeentelijke politie verordeningen voorkomende verbodsbepalin gen tegen dit euvel, komt het den minister na overleg met zijn ambtgenoot van binnenland- sche zaken gewenscht voor de aandacht nog eens te vestigen op twee artikelen uit het Wetboek van Strafrecht, die ten deze toepas sing zouden kunnen vinden, t.w. de artikelen 350 en 424. In het bijzonder het eerste artikel zal van belang moeten worden geacht, daar veelal be schadiging of vernieling van de voor genoemde doeleinden gebruikte wegen, straten, muren, schuttingen, enz. het gevolg zal zijn. Het is gewenscht, dat krachtig wordt opge treden tegen de overtreders van genoemde be palingen, zoo noodig met inbeslagneming van de door hen ter zake gebruikte voorwerpen. Uitbreiding rechterlijke maclit. Benoeming van substituut-griffiers en ambtenaren van het O. M. Het ligt in het voornemen der regee ring over te gaan tot uitbreiding met een substituut-griffier van de arron dissementsrechtbank te Rotterdam, Utrecht, Maastricht, Breda, Haarlem, Arnhem en Groningen. Voorts wil de regeering een ambte naar van het Openbaar Ministerie toe voegen aan dé kantongerechten te 's-Gravenhage, Rotterdam, Maastricht en Utrecht. Door auto geschept. Wielrijdster op slag gedood. Op den nieuwen weg langs de Zuid Willems vaart te Berlicum is Donderdagmiddag om streeks half vier een ernstig verkeersongeluk geberud, dat een 38-jarige wielrijdster het leven heeft gekost. Nabij het café „Berlicum's Huis" fietste de 38-jarige mej. B. uit Loosbroek in de richting- Den Bosch. Achter haar reed een personen auto. bestuurd door den heer van Eupen uit Gemert. Bij het passeeren van een stilstaande auto is de wagen van den heer van E. met een hevigen klap tegen het rijwiel van mej. B. ge botst. De wielrijdster werd als het ware door de auto geschept. Zij kwam eerst tegen het spatbord van den wagen terecht en vervolgens tegen de voorruit. Mej. B. was op slag dood. „DE TUINBOUW-ONDERLINGE". Donderdag werd te Amsterdam in een dei- zalen van de „Industrieele Club" onder voor zitterschap van den heer Ruys te Dedems- vaart de jaarlijksche algemeene ledenverga dering gehouden van de vereeniging .De Tuinbouw-onderlinge" bedrijfsvereniging in- gevolge de land- en tuinbouwon ge vallen wet 1922. Uit het verslag over het boekjaar 1 Novem ber 1935 t.m. 31 October 1936. hetwelk werd goedgekeurd, bleek, dat per 31 October 1936 bij de vereeniging waren aangesloten 7011 werkgevers, terwijl 1108 patroons persoonlijk vrijwillig verzekerd waren en 329 leden voor hunne kinderen aan de vrijwillige ongevallen verzekering deelnamen. Het door de gezamenlijke leden uitbetaalde loon bedroeg over het bedoelde boekjaar bijna vijftien millioen gulden. In het verslagjaar werden bij de vereeniging aangegeven 2036 ongevallen, waarvan twee ongevallen met doo- delijken afloop. Deze beide gevallen gaven aan leiding tot het toekennen van renten aan na gelaten betrekkingen. In totaal moest aan contante waarden van toegekende en nog toe te kennen blijvende renten worden opgebracht ruim f 20.000. De vergadering herkoos tot leden van het bestuur de heeren J. Blaauw te Boskoop en B. Ruys te Dedemsvaart. Tot plaatsvervangend lid van het bestuur werd herkozen de heer W. Bolhuys te Groningen en werd benoemd in de vacature Kuiper de heer J. Nieuwenhuis te Harderwijk. Jong Delftsch Ingenieur richt een nieuw bedrijf op te Voorburg. Het vliegtuig, waaraan in Lambach's vliegtuigenfabriek wordt gebouwd en dat vóór Pinksteren gereed moet zijn. Eerste opdracht onderhanden. Toen eenige jaren geleden de Delftsche Studenten Aeroclub besloot een eigen vlieg tuig te bouwen, maakte haar lid de heer J. W. H. Lambach daarvoor het ontwerp en belastte zich met de leiding bij den bouw er van. In een afdeeling van het Rij ksnijver heidslaboratorium aan de Nieuwelaan werd gedurende de vacanties door studenten en eenige vaklieden aan het vliegtuig gewerkt. En op een mooien zomeravond werd met het zelfgebouwde toestel op Waalhaven voor het eerst gevlogen door luitenant Asjes. Nog goed herinneren wij ons het succes van deze eerste proefvlucht waarna Dick Asjes verrukt de buitengewone vliegeigenschappen op somde. Een eigen bedrijf gesticht. Thans is er geruimen tijd verstreken. Het toestel, de P,H.D.S.A., is opgenomen in de rij der sportvliegtuigen. En vermoedelijk zou het aan de vergetelheid van het groote pu bliek zijn prijsgegeven, ware het niet, dat de heer Lambach inmiddels ir. Lambach ge worden een vliegtuigenfabriek heeft ge sticht. Dat hij daartoe is overgegaan, vindt in het volgende zijn oorzaak. In een het vorig jaar gehouden kunstvlieg-wedstrijd voor sport vliegers moesten onze landgenooten het af leggen tegen hun Duitsche collega's, omdat deze met beter materieel waren uitgekomen. Nu zal op den aanstaanden Tweeden Pink sterdag op het vliegveld Eelde wederom zulk een wedstrijd worden gehouden en het is begrijpelijk, dat de onzen ditmaal beter voor den dag wenschen te komen. Daarom heeft een aantal sportvliegers de koppen bij el kaar gestoken en besloten voor gezamenlijke rekening een vliegtuig te laten bouwen, waarmee een redelijke kans op slagen zou be staan. Zij stelden zich in verbinding met ir. Lam bach, die zich bereid verklaarde het vlieg tuig te leveren. Omstreeks half December werd een ontwerp gemaakt en werden voor loopige besprekingen gevoerd. Ir. Lambacl' huurde een afdeeling in de werkplaatsen van de N.V. „Starlift' aan de Vlietweg te Voor burg en daar werd op 11 Januari een aan vang gemaakt met de uitvoering van ae eer ste opdracht aan Lambach's Vliegtuigen fabriek. De technische staf wordt gevormd door ir. Lambach en drie technisch geschoolde mede werkers, terwijl in de fabriek wordt gearbeid door 10 man, onder leiding van een oud studiegenoot van den directeur, ir. H. K. Zoete lief Nor man, als bedrijfsleider. Het personeel is vroeger grootendeels werkzaam geweest bij Pander, terwijl enkele menschen reeds medewerkten aan den bouw van do P.H.- D.SA.., zoodat zij dus geen vreemden in het bedrijf zijn. Het toestel, waaraan thans gearbeid wordt, zal slechts plaats bieden aan den bestuurder en zal speciaal geschikt worden gemaakt voor do acrobatiek. Nieuwe constructies zullen bij den bouw niet worden toegepast, zoodat men zou kunnen zeggen, dat het op klassieke wijze wordt opgebouwd. Het zal bestaan uit een staalbuizen romp en houten vleugels, terwijl het voorzien zal zijn van een Gipsy-mayor-motor, welke een speciale rugcarburatie zal bezitten, zoodat zonder eenig bezwaar op den rug zal kunnen worden gevlogen. Met man en macht wordt er gewerkt om te zorgen dat het toestel met Pinksteren aan den wedstrijd zal kunnen deelnemen en de heer Lambach meende dan ook zeker, dat dit nog mogelijk zal zijn. Vermoedelijk zullen reeds aan het einde van deze maand op het vliegveld „Ypenburg" de eerste proefvluchten kunnen worden gemaakt. Moed op de toekomst. Op onze vraag, wat er zal gebeuren, wan neer het toestel afgeleverd zal zijn, deelde ir. Lambach ons mede, dat het zijn bedoeling is het bedrijf als Lambach's Vliegtuigenfa briek gaande te houden en zich daarin een bestaan te scheppen. Voornamelijk zal hij zich echter toeleggen op den bouw van sport vliegtuigen en eventueel op kleine verkeers- toestellen voor het binnenlandsch luchtver keer. Over de vooruitzichten toonde de heer Lambach zich vol goeden moed. ook omdat de fabriek zeer gunstig gelegen is ,n.l. aan de spoorlijn, aan den nieuwen verkeersweg Den HaagUtrecht endichtbij het vliegveld „Ypenburg". Verkeerswaarnemingen op vier dagen. Hoe en door wie wordt de weg bereden? Waarnemingen door werklossen. De Regeeringspersdienst meldt: De Rijkswaterstaat zal op 16. 21 en 26 April, alsook op Hemelvaartsdag langs de rijkswegen verkeerswaarne mingen doen houden met verschil lend doel. In de eerste plaats zal een onderzoek wor den ingesteld naar het wegverkeer en het railverkeer, dat zich op spoorwegovergangen voordoet, teneinde hieruit o.a. te kunnen af leiden aan welke spoorwegovergangen in het bijzonder het wegverkeer hinder van de ge- lijkvloersche kruisingen ondervindt. Hiervoor is het van belang perioden van afsluiting der overwegen, alsmede de veelvuldigheid ervan te noteeren. Voorts het wachtende wegverkeer te telien en al het wegverkeer dat den over weg passeert. Deze tellingen omvatten onge veer honderd spoorwegkruisingen. Bovendien zullen aan ongeveer 130 andere waarnemingspunten op rijkswegen nog waar nemingen van geheel anderen aard worden ge houden. Hiervoor wordt een beroep gedaan op de medewerking en de mededeelzaamheid van den weggebruiker. De waarnemingen worden echter, teneinde niet teveel oponthoud te veroorzaken niet aan alle punten tegelijk gehouden. Daarom zijn de waarnemingspunten zoodanig over de waarnemingsdagen verdeeld, dat op eiken teldag ruim 40 punten in de waarnemingen zijn begrepen. De bedoeling van deze waarnemingen is een indruk te krijgen van het afstandsverkeer en van het zaken- en toeristisch verkeer. Voorts zal een onderzoek worden ingesteld naar den bezettingsgraad der personenvoertuigen, waartoe het aantal passagiers zal worden ge noteerd. terwijl het tevens van belang is ge bleken, hierbij aan te teekenen, hoeveel z.g. „mederijders" of ..autoparasieten" hieronder begrepen zijn. Onder deze laatstgenoemde categorie va" "issagiers moet het welbekende enden laatst tijd zoo veelvuldig voorkomen de type worden verstaan dat aan den open baren weg de gastvrijheid heeft gevraagd van den bestuurder van een voorbijrijdend motor rijtuig. Tevens zal worden nagegaan in hoeverre de oliemotor reeds ingang heeft gevonden bij het wegverkeer. Hierbij zal ook het gewicht, van de motorrijtuigen worden opgenomen, hetwelk van de wegenbelastingkaart wordt afgelezen. Het is dus van belang dat men in het bijzonder op de waarnemingsdagen zich overtuigt de wegenbelastingkaart bij zich te hebben. Eenige vragen. In verband met het bovenstaande zullen den bestuurders de volgende vragen worden ge steld 1. Heeft het motorrijtuig een benzine- of een oiiemotor? 2. Wat is het eigen-gewicht (wegenbelas tingkaart) 3. Wat is het aantal zitplaatsen (niet in begrepen de chauffeursplaats) 4. Hoeveel passagiers (niet inbegrepen de chauffeur) 5. Hoeveel z.g. „mederijders" bevinden zich onder de passagiers? 6. Wat is het doel van de reis: zaken of toe risme? 7. Waar bent, u vandaag gestart? 8. Welke pleisterplaatsen doet u vandaag aan of hebt u aangedaan? 9. Waar eindigt vandaag de reis? Ten aanzien van de onder 8 gestelde vraag kan nog worden opgemerkt, dat onder een pleisterplaats ook wordt verstaan de plaats waar b.v. een forens zijn dagelijkschen arbeid verricht, de plaats die tijdelijk wordt bezocht voor het doen van boodschappen, het afleggen van bezoeken, het volgen van een voorstel ling en dergelijke. De waarnemingen zullen weer door werk- loozen worden verricht, terwijl het verkeer nabij de waarnemingspunten door de Konink lijke marechaussee en de Rijksveldwacht zal worden geregeld. De waarnemingen vinden plaats van 6 tot 22 uur. Kon armen niet boven haar hoofd heffen. Nu al ruim een jaar vrij van pijn. Deze dame was nagenoeg hulpeloos door martelende rheumatische pijnen in haar rug, armen en beenen: „De pijn in mijn armen en beenen was werkelijk ondragelijk, vooral in mijn armen; ik kon niet boven mijn hoofd reiken. Na twee maanden besloot ik Krusehen Salts te gaan probeeren en heb ik nu gedurende meer dan één jaar niet het minste symptoom van rheumatische pijnen gehad." Mevr. H. E. Krusehen Salts spoort de afvoerorganen, lever, nieren en ingewanden op geheel natuur lijke wijze aan tot actievere werking, zoodat de gevaarlijke afvalstoffen, als urinezuur e.d., welke maar al te vaak de oorzaak zijn van rheumatische pijnen, snel en afdoende worden weggevoerd. Krusehen Salts is ver krijgbaar bij alle apothekers en erkende dro gisten a f 0.40. f 0.75 en f 1.60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch. zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Han dels Mij., Amsterdam, voorkomt. (Adv. Ingez. Med.) REORGANISATIE CULTUUR MAATSCHAPPIJ „DE OOSTKUST" N.V. In de Donderdag gehouden vergadering van den raad van beheer der Cultuur Maat schappij „De Oostkust" N.V. werd besloten in de eerstvolgende algemeene vergadering voorstellen, strekkende tot balans-reorgani satie, ter goedkeuring aan aandeelhouders voor te leggen. Worden deze voorstellen goed gekeurd, dan zullen door vermindering van het geplaatste kapitaal met 50 pet.' en af boeking van de reserve tegen rubberaanplanten de geleden verliezen kunnen verdwijnen ALLES RUSTIG IN DARTMOOR? Uit Londen. 15 April: Naar aanleiding van de geruchten omtrent een dreigenden opstand in de gevangenis te Dartmoor heeft de secre taris van de gevangeniscommissie heden ver klaard, dat het bericht ongegrond is. (Reuter).

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 5