Zondag naar de bollenvelden bent U De Bloemen- en Lentevreugdeweek. Baardige snelheid. Eek ktaai iedikaulje zéér modern Het belangrijkste S4e JAARGANG No. 16508 Verschijnt Hatelijks, behalve nn Zon- en FeestHagren. ZATERDAG 17 \PFTT. 1937 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Uitgave Lourens Coster Maatschappij voor Courant-Uitgave en Algemeene Drukkerij N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN per week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72V». BureauxGroote Houtstraat 93 DrukkerijZuider Buiten Spaarne 12 Telefoon Nos.Directie 13082 Hoofdredactie 15034 Redactie 10600 Drukkerij: 10132, 12713 Administratie 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord. Telefoon 12230 ADVERTENTIëN 15 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. één lid duim 50.alle leden wijsvinger 60.- Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnès. Levenslange ongeschiktheid 2000.overlijden 400.verlies van hand, voet of oog 200.beide leden duim 100.- één of twee leden wijsvinger ƒ25.alle leden anderen vinger ƒ15.één of twee leden anderen vinger 5.arm- of beenbreuk ƒ30enkelbreuk ƒ15.—, polsbreuk ƒ15.daptma'C Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllus treerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een-ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. lIHUJilN 10 r ALrllNA o. Narcissen en hyacinten in vollen bloei. Oproeping aan Haarlem's burgerij. (Een kapper te Weenen heeft een nieuio wereldrecord, gevestigd, door in 19 seconden tijd een klant te scheren.) Als 'k dagelijks mijn stoppelbaard, Gelaten krab van kin en wang. Doe ik dat rustig en bedaard, Al duurt het dan misschien wat lang. Want bij die dagelij ksche plicht, Schend ik, wanneer het even kan, Maar liever niet mijn aangezicht, Al is dat dan maar van een man. En ga ik naar den kapper toe, Wanneer de tijd mij eens ontbrak, Dan denk ik: doe 't als ik het doe, Zorgvuldig en op uw gemak. Nu lees ik van een Weensch barbier, Een ware snelscheerkunstenaar, Hij speelt het, niet op mijn manier, In negentien seconden klaar. Ik heb, zooals het' past, respect, Voor zulk een vaardigheid van hand, Die echter ook een huivring wekt, Als ik mij indenk als zijn klant. Zoo onder 't flitsend mes te zijn, Trekt mij niet zoo bijzonder aan, De kwade kans lijkt me niet klein, Om ingezeept om zeep te gaan. De kapper wordt met eer vermeld, Omdat hij zulk een snelheid had, Ik vind den klant de grootste held. Die er zoo snel geschoren zat. VAN WEERT - GIERSTRAAT bakker heeft exclusieve, moderne be hangsels tegen lage prijzen. H.M.Bakker,Gen.Cronjesfr.135,Tel.11657 (Adv. Ingez. Med.) (Adv. Ingez. Med.) J. P. Knape. f Met diep leedwezen vernemen wij het over lijden op 62-jarigen leeftijd, van den heer J. P. Knape, die gedurende vele jaren in dienst van onze onderneming heeft gewerkt. Ter drukkerij van Haarlem's Dagblad is hij van September 1906 tot September 1918 en van Maart 19211937 met bekwaamheid en toe wijding als handzetter en gedurende eenigen tijd ook als opmaker in functie geweest. In zijn 28-jarige werkzaamheid in ons bedrijf hebben wij hem gekend als een ijverig man, wien de arbeid lief was. die van zijn vak hield en ook door zijn goede karaktereigenschappen en op gewekte natuur door allen gewaardeerd werd. Het heengaan van dezen kundigen en ervaren typograaf wordt dan ook zoowel door de direc tie als door degenen, die dagelijks met hem samenwerkten, als een verlies gevoeld en be treurd. In de laatste jaren leed Knape aan een kwaal, die zijn lichaam langzamerhand sloop te ofschoon zijn vitaliteit en arbeidslust hem telkens weer zijn werk met moed deden her vatten. De begrafenis zal Dinsdagmorgen plaats hebben op het R.K. Kerkhof St. Barbara na de H.H. Uitvaartdiensten in de Parochiekerk O.L. Vrouw. De Ned. Vleescli- en Conserven- fabriek. Op 23 Maart heeft zooals men weet de Haar- lemsche Rechtbank afgewezen de aanvraag om surséance van betaling van den heer H. A. de Bruyn te IJmuiden. handelende onder den naam Ned. Vleesch- en Conservenfabriek te IJmuiden. Dadelijk is een nieuwe aanvraag om sur séance van betaling ingediend, die daarop voorloopig verleend is. Mr. P. Tideman te Haar lem werd tot voorloopig bewindvoerder be noemd. Heden werd in het Paleis van Justitie een nieuwe vergadering van crediteuren gehouden om over deze aanvraag gehoord te worden. A.s. Dinsdag 1 uur zal de rechtbank uit spraak doen. Het woord is aan Inayat Khan: De waarde van. het offer ligt in de geioilligheid waar mee het gebracht wordt. Arts E. S. Frank, j Arts E. S. Frank, f Met leedwezen maken wij melding van het plotselinge overlijden, op Vrijdagavond, van den heer E. S. Frank, den bekenden kinder arts, in den ouderdom van 56 jaar. Dokter Frank was in tal van gezinnen in onze stad bekend als een zeer bekwaam arts; het aantal zuigelingen, die in hun eerste le vensdagen aan de goede zorgen van dokter Frank werd toevertrouwd, was zeer groot. De overledene gold als een autoriteit op het ge bied van zuigelingenzorg; hij hield over dit onderwerp herhaalde malen lezingen en werd door collega's zeer vaak in consult geroepen, niet alleen in Haarlem, maar ook in andere plaatsen. Arts Frank werd 11 Januari 1881 te Bergen op Zoom geboren. Hij bezocht de H. B. S. al daar en te Goes en studeerde daarna aan de Gein. Universiteit van Amsterdam, waar hij in 1906 het artsdiploma behaalde. Daarna was hij twee jaar assistent voor kinderziekten in het Binnen-Gasthuis te Am sterdam. In 1908 vestigde dokter Frank zich als kinderarts te Haarlem. Hij was hoofd der kindera f deeling van de Mariastichting en van het Diaconessenhuis en secretaris van de oprichting af van de Vereeniging „Zuigelingenzorg". Voorts vervulde hij nog o.a. de volgende functies: voorzitter van de commissie voor onderwijs aan zieke en zwakke kinderen; voorzitter van de Commissie voor Kinderhygiëne in de pro vincie Noord-Holland en lid van de Onder wijscommissie der Volksuniversiteit. Met dokter Frank is een zeer bekwaam en consciëntieus arts heengegaan; zijn overlij den zal in tal van gezinnen in Haarlem als een groot verlies worden gevoeld. De crematie zal plaats hebben te Wester- veld, op Dinsdagmorgen a,s., na aankomst van trein 11.41. KROON - BEHANGSELS. Ook voor Uw hal en trappenhuis. GROOTE HOUTSTRAAT 179, bij de Houtbrug. (Adv. Ingez. Med.) Zondag naar de bollenvelden. 1 Oproep aan Haarlem's Burgerij voor de bloemen- en lentevreugdeweek. 1 Vrijdagavond is arts E. S. Frank te Haar lem overleden. 1 )e rijksmiddelen brengen meer op dan de raming. 3 Er wordt een aansluitende luchtdienst op de mailbooten uit Indië geopend. 3 Mussolini niet naar Duitschland? 4 De Belgische minister-president Van Zeeland zal een bezoek aan Amerika brengen. 4 ARTIKELEN, ENZ. Dr. M. Euwe: Aljechin nog meester van klasse. 2 P. v. d. Hem: Engeland beschermt zijn koopvaardij niet binnen de Spaansche territoriale grens. 3 Bijzondere correspondentie: Een vorst in ballingschap. 4 Frits Schuurman: Internationaal Mu ziekfeest te Baden Baden. 5 Financieel- Economisch weekoverzicht Reactie op grondstoffenprijzen een ge zonde) reactie. 5 K. de Jong: Joh. Steenman's orkest. 5 J. II. de Bois: Litteraire Kantteekeningen 8 Bioscopen. g De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op 6 Dicht bij Haarlem is ook nog vrij veel kleurenrijkdom te bewonderen. Hierboven een hyacintenveld aan de Houtvaart. Stadgenooten, De B.E.L.-week, dat is de Bloemen- en Lentevreugdeweek, nadert. De organisatoren daarvan hebben, zooals u ongetwijfeld reeds bekend is, een plan uit gewerkt, om in de eerste dagen van Mei, als alles in de natuur in en rondom Haarlem spreekt van herleving, van opbloei, alsde velden rondom Haarlem herschapen zijn in geurige en kleurige tapijten, die tienduizen den belangstellenden trekken, welke tien duizenden even zoovele enthousiaste be wonderaars zijn van het Feest der Lente, dat Kennemerland hun biedt, om in die eerste dagen van Mei in het hart van Kennemer land in de mooie stad Haarlem, een bloemen en lentefeest aan te richten. In Haarlem, de lentestad bij uitnemend heid, een feest, dat de Haarlemmers- gelegen heid geeft uiting te geven aan hun vreugde over de nieuwe Lente en over den rijken oogst aan voorjaarsbloemen, die het stukje Nederland, waarvan Haarlem het centrum vormt, oplevert! Spreekt het eigenlijk niet vanzelf, dat zulk een feest moet komen? En dat daarbij in dezen tijd de gedachten als vanzelf uitgaan naar die andere, opleving, waarnaar zoo vurig verlangd wordt en waar van de eerste schuchtere doch hoopvolle tee kenen hier en daar in het bedrijfsleven aan wezig zijn, behoeft evenmin verwondering te wekken. Het is daarom, dat de organisato ren de Bel niet alleen kozen als afkorting van „Bloemen- en Lentevreugde" maar ook als symbool, waarmede de middenstand een nieuw tijdperk van opleving wil inluiden. Stadgenooten! Om aan dit alles uiting te geven moet de stad er feestelijk uitzien in de dagen van 30 April t. m. 8 Mei a.s. Dat wil op de eerste plaats zeggen: de Haarlemmers moeten Haarlem „in de bloe metjes zetten". Overal moeten bloemenver sieringen te zien zijn. In de straten, op de pleinen, tegen de gevels der huizen, in de winkels (vooral in de étalages), in de ven sterbanken, in de traqïS, auto's en andere voertuigen, overal zullen voorjaarsbloemen te zien moeten zijn. Werkt daartoe mede, zooveel gij kunt! Zet overal bloembakken in uw vensterban ken, gevuld met het product der Kennemer- landen waarop Haarlem trotsch mag zijn. Steekt de vlaggen uit om het feestelijk aan zien van de stad nog te verhoogen. En laat ook het symbool van de B.E.L.-week. de bel in de versieringen niet ontbreken. De orga nisatoren doen hun uiterste best om door een goed geleide propaganda duizenden naar Haarlem te lokken. Doet gij het uwe om de moeite der organisatoren te beloonen in dien zin, dat de duizenden die hier komen, ook in de stad zelf wat te zien zullen krij gen. Dat komt uw stad en dus alle Haarlem mers ten goede. Het zal eenig overleg vergen einde April deze buitenbakken met bloemen te vullen, doch als voorlooper van de latere bloemen versiering, zullen hyacinten, tulpen e.d. een prachtig effect geven. Hoe vroeger de bloe menweelde in Haarlem's stadsbeeld ver schijnt, des te meer zal dit opvallen Werkt allen mede om van de B.E.L.-week een feest te maken, de Bloemenstad Haar lem waardig. Het Dagelijksc-h Bestuur der Stichting „Haarlem's Bloei", W. J. B. VAN LIEMT, voorzitter Jhr. Dr. J. C. MOLLE RUS, vice-voorzitter A. RAUWERDA, Secretaris H. P. DEINUM, penningmeester J. PANMAN, 2e secretaris B. W. LASSCHUIT. lid A. W. SCHAEFER, lid J. W. A. STALPERS, lid P. J. M. VAN TETERING, lid. De Hoofdcommissie van Uitvoering der B.E.L.-week, TH. S, J. HOOY, alg. voorzitter B. W. LASSCHUIT, vice-voorzitter H. C. SPRENGER, alg. secretaris L. LAM, lid. Gaarne steun ik deze opwekking aan de burgerij om mede te werken Haarlem een kleurig'en fleurig uiterlijk te geven. MAARSCHALK, Burgemeester van Haarlem. WAAROM NEEMT U NIET EEN MODERNE WONING? De MOOISTE woningen van Haarlem zijn nu reeds TE HUUR voor 6.per week. Prachtig van indeling, badkamer of badcel. WONINGBUREAU VAN DER SCHAAR, Tedoimg vara Beffkheutstraat 1Ö8. Bezichtiging iedere dag. (Adv. Ingez. Med.) Hillegom is het centrum van de bollenteelt. Een kijkje aan den Doodweg. Vele mooie velden in onze omstreken. Morgen vlagt er de lente!.... We kunnen onzen lezers nu met een gerust geweten aanraden, een tocht langs de schit terende bollenvelden te maken, want de bol gewassen zijn nu, dank zij het daarvoor geschikte weer, tot vollen wasdom gekomen. Als het morgen zonnig voorjaarsweer wil zijn, belooft het dus weer een echte bollen- Zondag te worden. dat hij van de prachtige vergezichten volop heeft genoten. Zooals men in vorige nummers van ons blad al heeft kunnen lezen, kan men ook fraaie velden ten noorden van Haarlem vinden, tot Alkmaar toe. In Heiloo moet men bij het witte kerkje met het roode pannendak scherp links af slaan en den weg tot a,an de spoorbaan vol gen. Voor den spooroverganglinks afslaan en den weg volgen, die langs vele mooie bol lenvelden gaat. Nabij Limmen komt men dan op den grooten weg om weer naar Haarlem terug te keeren; Maar wie eenmaal in de om geving van Limmen en Castricum is, verzuime niet, nabij Heemskerk den weg naar Marquette in te slaan, om daar een bezoek te brengen aan de bekende bloemententoonstelling, die heel veel fraais -laat zien. Naar Groenendaal. Ook een bezoek aan Groenendaal kan nu niet genoeg worden aanbevolen, want daar vindt men een ongekende weelde van nar cissen, dankbare overblijfselen van de groote bloemententoonstelling Flora. Wie zich de moeite wil getroosten, de Belvédère te beklim men, zal rijkelijk beloond worden, want dan ziet hij de grootbloemige goud-gele narcissen zoo ver het oog reikt. Vooral door de schit terende omgeving komen ze nog mooier uit. Aan de Leidschevaart even voorbij de Zilk. En er is weer voor elck wat wils! Voor hen, die niet ver van huis willen of kunnen gaan, valt ook dichtbij veel te ge nieten van het feest der lente; van het licht rose en te ere wit, waartegen het diepe blauw en rood en andere donkere kleuren zich zoo fel af teekenen. Het zijn nu hoofdzakelijk de narcissen en hyacinten, die de aandacht vragen. Maar ook kan men hier en daar al vele velden met vroege tulpen bewonderen. Het is als het Ware één bloemententoonstelling in de vrije natuur, waarvan ieder, die er maar oog voor heeft, lean genieten. Voor de Haarlemmers, die een rustige en niet te lange wandeling prefereeren, is de volgende route aan te bevelen: rijden met autobus lijn 2 der N. Z. H. tot het eindpunt aan de Ramplaan. Daar ziet men al spoedig eén grooten bloementuin. Men wandelt de Ramplaan uit, langs de Marcelisvaart en over de Houtvaart naar Haarlem terug. Ook via verschillende binnenpaadjes kan men hier vlak langs de bollenvelden wandelen. En passant kunnen de wandelaars dan zien, hoe de lente de fraaie omgeving van Elswout weer tot een levend schilderij ge maakt heeft. Wie wat verder van huis wil gaan, bijvoor beeld per fiets of auto, rijdt eerst naar Hil legom. Van de Oosteinderbrug gaat men rechts de Pastoorslaan in om via den Sta tionsweg naar Hillegom terug te keeren. Dit laatste behoeft echter niet, want men kan ook den Loostenveg om endan verder naar de VeenenburgerlaanHier zijn overal schit terende velden. Van Lisse uit gaat men langs' het station over den grooten bitumenweg in de richting van het dorp Noordwij kerhout en van daar ria Piet Gijzen naar Sassenheim. Wie een maal tot zoover gevorderd is, kan zeggen WANDGEDIERTE RATTEN MUIZEN enz. ABSOLUTE VERDELGING onder geheimhou ding en schriftel. garantie. ZUIVERINGSONDERNEMING „RADICAAL", Gen. Cronjéstraat 135 Telefoon 11657 (Adv. Ingez. Med.)

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1