Engeland beschermt zijn koopvaardij niet binnen de Spaansche territoriale grens RIJ-LAARZEN Rijksmiddelen boven de raming Gretha de Bruyn ZATERDAG 17 APRIL 1937 HAARLEM'S DAGBLAD 3 Goede opbrengst der Omzetbelasting. Eén van de belangrijkste oorzaken van minister Oud's te vredenheid over den gunstigen stand der Rijksmiddelen einde Maart is zeker wel de zeer be hoorlijke opbrengst der Omzet belasting. De opbrengst dezer belasting over Maart is n.I. 7.222.418 geweest, terwijl de raming ƒ5.208.433 was. In de eerste drie maanden van dit jaar heeft de Omzetbelasting 16.949.701 in 's Rijks schatkist gebracht, d. i. 1.324.702 boven de raming. Dit feit is nog des te verheugender, omdat de raming dezer belasting voor dit jaar is verhoogd. De „O v e r g' e Middelen" heb ben in het eerste kwartaal een aan zienlijk hooger bedrag opgebracht dan het vorig jaar. Aan het einde dei- vorige maand was er al een gunstig verschil van f 12.902.985. Ook de opbrengst der Directe Belastingen is hooger dan in 1936. Toen was er einde Maart f 40.245.349 binnen gekomen tegen nu f 41.082.773. In Maart is voor de inkomstenbelasting wel bijna 4 ton minder op kohier gebracht dan in Maart 1936, doch het is nog te vroeg in het jaar, om over het eindresul taat van deze belastingen iets te zeggen. De motorrij tuigentoelasting heeft in de eerste drie maanden van dit jaar f 3.943.921 opgebracht tegen f 3.765.744 in 1936. Uit deze verschillende feiten kan inderdaad terecht geconcludeerd worden, dat er, zooals dr. Colijn Vrijdag in zijn rede te Rotterdam heeft gezegd, „werking in de lucht zit". Stoom op tank gezet. Terwijl er nog mannen in waren. Slachtoffers ernstig gewond. Vrijdagmiddag is aan boord van het zee tankschip „Ingeborg" van het Algemeen Vrachtenkantoor te Rotterdam, dat gerepa reerd wordt bij de N.V. Marckmann's ma chinefabriek en scheepswerf te Capelle a. d. pel, een ernstig ongeluk gebeurd. Enkele leden van de bemanning waren bezig een tank, waarin verhard yet aanwezig was, te reinigen. Om het schoonmaken te verhaasten hebben zij stoom op de tank gezet, waarbij zij er geen acht op sloegen, dat zich twee mannen in de tank bevonden. Deze, de 48-jarige stuurman v. Desertine uit Rotterdam en de 29-jarige matroos J. v, de Swan uit Vlaardingerambachtwerden door den ingelaten stoom getroffen en kre gen hevige brandwonden. Eerstgenoemde was er het ernstigste aan toe. Jurgens maakt bijna dezelfde winst als in 1936. Thans 12.330.652. Aan het verslag over 1936 der Anton Jur gens' Vereenigde Fabrieken ontleenen wij: De winst over het jaar 1936, na aftrek van alle onkosten, bedroeg f 12.330.652 tegenover een bedrag van f 12.296.5.29 over het jaar 1935. Deze resultaten zijn verkregen nadat de verliezen, welke voortvloeiden uit de ver koop van valuta's waarin geen dekkings operaties mogelijk waren, in mindering zijn gebracht. Een niet onbelangrijk deel dezer winsten is behaald in landen met beperkt be talingsverkeer, doch gebruik makend van de bestaande wettelijke mogelijkheden zijn wij er m geslaagd uiit die landen bedragen te trans fereeren welke, in guldens en sterling, per saldo het equivalent voor de aldaar gemaakte winsten uitmaken. Het batig saldo der inkomstenrekening is f 12.430.130 12.393.501Hiervan komen in min dering: vacantiegelden van commissarissen, jaarwedden der directie, salarissen, reiskosten accountantsonkosten en diversen f 99.477 (96.972, zoodat er overblijft een saldo van van f 12.330.052 (13.073.092).Dit bedrag moet worden vermeerderd met het onverdeelde Winstsaldo van 1935 f 810.252 (776.562). To taal f 13.140.904 (13.000.919). In Augustus 193i6 werd een interim-dividend uitgekeerd van 3 pet. dus op basis van Pet. per jaar over het halve jaar Januari- Juli 1936 op de: cumulatief preferente aan deelen f 1.200.000 (onv.) cumulatief preferente winstdeelende aandeelen ,,B" f 972.000 (onv). cumulatief preferente winstdeelende aan- deelende aandeelen „C" f 576.000 (onv.) I Voorts werd in Februari 1937 een slot- j dividend uitgekeerd van 3 pet. dus op basis van 6 pet. per jaar over het halve jaar JuliDecember 1936 hetgeen vereischte f 2.748.000 (onv.) zoodat ter nadere verdeeling overblijft een saldo van f 7.644.904 (7.577.092) Voorgesteld wordt dit bedrag te bestem men voor: reserve diverse belangen f 1.000.000 (600.000), uitkeering van 8 pet. (onv.) divi dend op de gewone aandeelen f 5.280.000 (onv.)tantièmes aan directeuren en be ambten f 517.437 (511.295), saldo op nieuwe rekening f 847.466 (v.j. f 810.252 en over 1935 nog f 375.544 aan het reservefonds toe gevoegd). Boot en vliegtuig werken samen. Aansluiting op Indische mail schepen. Luchtdiensten van Milaan en Marseille. In gemeenschappelijk overleg heb ben de Stoomvaartmaatschappij Ne derland en de Rotterdamsche Lloyd eenerzijds en de K. L. 'M. anderzijds gedurende de laatste jaren proeven met een organisatie genomen, welke ten doel heeft repatrieerenden, die zich te Genua en Marseille ontschepen in de gelegenheid te stellen op de snelste wijze, per vliegtuig, Nederland of hun bestemming in andere landen van Europa te bereiken. Thans is een definitieve regeling getroffen. De ad ministrateurs aan boord der mail booten zijn uitgerust met volledige gegevens omtrent de luchtlijnen Rome-Milaan-Fr ankfort - Amsterdam, geëxploiteerd door de K. L. M., de Deutsche Lufthansa en de Avioline Italiane en Marseille-Lyon-Par ijs- Brussel-Rotterdam-Amsterdam, welke tot Parijs door de Air France geza menlijk onderhouden wordt. Plaatsreserveering geschiedt bij de admini strateurs, die bovendien terstond reisbiljetten afgeven naar alle Europeesche bestemmingen. Op zee worden de reserveeringen per radio aan Genua en Marseille doorgeseind. De mail schepen komen zoo vroegtijdig voor den wal, dat er steeds een goede aansluiting is op de vertrekkende vliegtuigen. Te Genua wordt ge bruik gemaakt van een onmiddellijk aanslui- tenden trein naar Milaan, waar de reizigers een vertegenwoordiger van de K. L. M. vin den, die hen naar het vliegveld Taliedo brengt. Van het vliegveld Marseille, waarheen de passagiers per auto vervoerd worden, bestaan twee diensten, een ochtendverbinding, welke om 9.30 uur en een middagverbinding welke om 13.50 uur vertrekt. Deze machines berei ken Parijs om resp. 12.45 uur en 17.00 uur, Rotterdam om resp. 15.55 uur en 22.55 uur en Amsterdam om 16.25 uur en 23.25 uur. Tien arbeiders door het vuur ingesloten. Bij brand in goederenloods. Allen min of meer gewond. Vrijdagmiddag om half vijf heeft in de vrachtgoederenloods van de Nederlandsche Spoorwegen te Leeuwarden een hevige brand gewoed, waarbij de geheele voorraad vracht goed is verbrand en waarbij niet minder dan tien arbeiders min of meer ernstige snij- en brandwonden hebben opgeloopen. Op de plaats, waar twee vrachtauto's van van Gend en Loos stonden, welke met vijf tien balen zouden worden geladen, schoot plotseling een steekvlam naar buiten, welke beide wagens blakerde. Over den inhoud van de balen tast men in het duister, daar ook de vrachtbrief is verbrand, maar men vermoedt, dat zij celluloid hebben bevat. Het vuur deel de zich vervolgens mede aan de groote voor raad goederen in de loods, welke voor een aanzienlijk gedeelte door het vuur is ver nield. De tien arbeiders, die in deze loods werkzaam zijn, bevonden zich in het schaftlokaal. Toen zij den brand ontdekten, waren zij al door de vlam men ingesloten. Met veel moeite wisten zij zich door de vlammen heen te slaan en zich aldus in veiligheid te stellen. Zij liepen daarbij verschillen de snij- en brandwonden op. Alle gewonden werden naar een lokaal op het stationsemplacement overgebracht, waar hun door verscheidene geneesheeren een voor- loopig verband werd aangelegd. Daarna zijn zij naar het diaconessenhuis en naar het St. B'onifacius-hospitaal vervoerd. Daar zijn zij verder behandeld, waarbij werd vastgesteld, dat geen van hen in le vensgevaar verkeert. De brandweer had na een uur hard werken den brand onder de knie. Belgische autodiefstallen opgehelderd. Twee personen in ons land gearresteerd. De laatste jaren zijn herhaalde malen in België automobielen ont vreemd, waarvan men vermoedde, dat zij via de Nederlandsche grens naar het centrum van Nederland werden gebracht teneinde daar verkocht te worden. De centrale opsporingsdienst van automobielen te Rotterdam is er thans is geslaagd om, in samenwer king met de brigadecommandant van de marechaussee te Breskens, en de inspecteurs van de douane te Am sterdam en Vlissingen, klaarheid te brengen in deze mysterieuze auto diefstallen. Twee personen, de 43-jarige bookmaker, J. P. C„ een Nederlander en een vrouw, de 24-jarige P. K. uit Amsterdam, zijn te Am sterdam gearresteerd en naar Rotterdam overgebracht, waar zij thans zijn opgesloten In de kamer van de gearresteerde vrouw in Amsterdam, heeft de politie een koffer aan getroffen, welke tegelijk met een auto te Brussel was ontvreemd, toen de wagen voor het gebouw van de opera aldaar stond. De koffer zoowel als de auto behoorden toe aan den heer J. J. wonende te Avon (Frankrijk). In totaal is de politie de diefstal van vijf Citroëns en een Peugeot op het spoor ge komen PROF. RINKEL AARTSBISSCHOP OUD-KATHOLIEKE KERK. De op 16 April verkozen aartsbisschop van Utrecht, de Hoogeerwaarde Heer Andreas Rin kel, professor aan het seminarium en pastoor te Amersfoort, heeft de benoeming aangeno- „Ik bemoei me alleen met wat op den openbaren weg gebeurd" f 13"-f 14" voor dames en heeren „SPORTMAGAZIJN" Twi jnderslaan 7tel151 16 (Adv. Ingez. Med.) Woekerplanten in Neerland's financiëele tuinen. Regeering onderzoekt of nadere maatregelen noodïg zijn. Het Tweede Kamerlid dr. I, II. J. Vos richtte onlangs eenige vragen tot den minister van justitie betreffende het nemen van maatre gelen tegen de bedrijvers van malafide prac- tijken op financieel gebied. Zoo vroeg de heer Vos of de minister had kennis genomen van de zitting van de rechtbank te Amsterdam, waarin de officier van justitie gewaagde van het optreden der justitie tegen „de woeker planten in Neerlands financieele tuinen", klaarblijkelijk doelende op een publicatie on der dezen titel, waarin eenige honderden ge vallen van financieele practijken van ver dacht allooi worden vermeld. Voorts of de minister had kennis genomen van deze publi catie en of de minister niet van oordeel was, dat door practijken van dezen aard groote fi nancieele en moreele schade wordt toege bracht aan de slachtoffers. Minister van Schaik heeft op deze hier omschreven vragen bevestigend geantwoord en op de overige vragen van den heer Vos het volgende antwoord medegedeeld: Door de bewuste praktijken, welke zich meermalen tot over de grenzen van ons land uitstrekken de bedoelde instellingen zijn overigens uiteraard evenzeer in andere lan den gevestigd lean inderdaad aan den goe den naam van ons land schade toegebracht worden. De Nederlandsche justitie heeft in- tusschen door het verstrekken aan de justitie in het buitenland van gegevens, die bij de aanhangige strafzaken aan het licht zijn ge komen, er toe kunnen medewerken, dat ook in het buitenland tegen de personen, die al daar werkzaam zijn en slachtoffers hebben gemaakt, is kunnen worden opgetreden. Het Amsterdamsche parket deelt mede, dat tot. nu toe niet is gebleken, clat aan de hand van de bestaande strafbepalingen niet vol doende repressief kan worden ingegrepen. Bijna steeds zal er sprake zijn van verduiste ring of oplichting. De minister is voornemens zich nader om trent eventueele buitenlandsche maatregelen op dit gebied op de hoogte te stellen. De onderwerpelijke manipulaties hebben reeds lang de bijzondere aandacht van den minister. Naast strafrechtelijk ingrijpen van justitiewege heeft met zijn machtiging suc cessievelijk de uitwijzing plaats gehad van een vrij groot aantal vreemdelingen, die bij hier te lande gevestigde ongewenschte bank zaken betrokken waren. De minister heeft zich met zijn ambtgenoot van financiën in verbinding gesteld, ten einde na te gaan of er voor eenigen naderen maat regel of voorziening voldoende grond en mo gelijkheid bestaat Kwestie met twee Duitsclie vluchtelingen. Uitleiding naar Duitschland. Van de zijde van de Internationale Roode Hulp, district Rotterdam, bereikte ons de me de deeling, dat twee Duitsche politieke vluch telingen, Paul Lauer en Walther Muller, die eenigen tijd geleden te Rotterdam zijn gear resteerd en in verband daarmede nog steeds in het hoofdbureau van politie te Rotterdam vertoefden, aan de Duitsche regeering zouden worden uitgeleverd. De emigrant Lauer zou, toen hij de desbe treffende aanzegging kreeg, zich uit wanhoop in den pols gesneden hebben, zoodat hij in het ziekenhuis moest worden opgenomen. Van de zijde van de I. R. H. is den minister van justitie telegrafisch verzocht de uitwijzing te verhinderen, daar deze voor de betrokkenen de ernstigste gevolgen zou hebben. De vreemdelingendienst, tot wien wij ons om nadere inlichtingen hebben gewend, be vestigde, dat de 33-jarige metaaldraaier W. M. en de 36-jarige kapper P. L. eenigen tijd gele den zijn aangehouden en opgesloten. Lauer, die zich politiek vluchteling noemt, heeft zich in Duitschland inderdaad aan een politiek delict schuldig gemaakt. Hij is daar voor veroordeeld, hij heeft zijn straf in haar geheel uitgezeten en is ontslagen. Daarop is de man naar Nederland gekomen, waar hij in kx-achtige termen zijn misnoegen over het Duitsche regime heeft geuit. Evenwel: hoe zeer Lauer ook als politiek agitator beschouwd moet worden, men was in den Haag van mee ning, dat er geen enkele reden was om Lauer niet naar Duitschland terug te zenden, aan gezien hij zijn straf daar volledig achter den rug had. Er is hier dus geen sprake van uit levering; men heeft hier te doen met een ge woon geval van uitleiding. Toen de politie Lauer mededeelde, dat hij uitgeleid zou worden, is de man, volgens ver klaring van den vreemdelingendienst, balooi'ig geworden, hij heeft wat hocus-pocus gemaakt en zich eenige lichte verwondingen toege bracht. Aangezien de man in nogal opgewon den toestand verkeerde, is hij op advies van den dokter naar het ziekenhuis aan den Cool- singel vervoerd, waar hij is opgenomen. Zijn verwondingen zijn evenwel van onbeteekenen- den aard, Met Müller is het een geheel andere zaak. M. is geen politieke emigrant en het is ver wonderlijk, dat de Internationale Roode Hulp dezen man in haar schrijven noemt, aange zien zij onomwonden vei-klaard heeft, dat zij met M. niets te maken heeft, aangezien hij niet van haar richting is. M. is niet ingeno men met het huidige Duitsche regime, doch dit stempelt den man nog niet tot een politiek agitator. Uit niets is gebleken, dat M. actief politiek is wei'kzaam geweest en er was, naai de vreemdelingendienst meedeelt, omtrent M. dan ook nog geen enkele beslissing genomen inzake uitleiding. Een en ander is vooral reeds met den pro cureur-generaal in Den Haag overlegd. Mo menteel wordt de zaak, nadat minister Van Schaik van deze laatste gebeurtenissen op de hoogte is gesteld, nog eens nader onderzocht.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 5