Bevlogen politie. VAIN WEEKT - Glerstr. 54e JAARGANG No. 16511 Verschijnt dagelijks, behalve öp Zon- en Feestdagen. WOENSDAG 21 APRTE 1937 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Uitgave Lourens Coster Maatschappij voor Courant-Uitgave en Algemeene Drukkerij N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN per week 0.25, per maand f1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week ƒ0.05, p. maand ƒ0.22, p. 3 mnd. ƒ0.65, franco p. post 0.72'/2. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12 Telefoon Nos.Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132, 12713 Administratie 10724, 14825 Postgiro 3881 0 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230 ADVERTENTlëN 15 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnès. Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.overlijden ƒ400.verlies van hand, voet of oog 200.—, beide leden duim ƒ100.één lid duim 50.— één of twee leden wijsvinger 25.alle leden anderen vinger ƒ15.één of twee leden anderen vinger 5.arm- of beenbreuk ƒ30enkelbreuk ƒ15.polsbreuk ƒ15. Nog afzonderlijke verzekering voor afeonnés op het Geïllus treerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. alle leden wijsvinger ƒ60. HEDEN 12 PAGINA'S. Het Haarlemsche Rioleeringsplan. Samenwerking met andere gemeenten? Eenigen tijd geleden deelden wij mede, dat het gemeentebestuur van Haarlem zich tot de Regeering gewend heeft met het verzoek me dewerking te verkrijgen voor uitvoering van het plan het groote Haarlemsche riolerings stelsel te laten loozen in de Noordzee bij de Zuidpier te IJmuiden. De bedoeling van Haar lem is, dat de omliggende gemeenten even tueel van dezelfde loozing gebruik zullen maken. Wij vernemen dat Heemstede nog geen be slissing genomen heeft. Er worden wel riolee- ringswerken uitgevoerd, maar daarbij is nog niet beslist hoe in de toekomst een einde ge maakt zal worden aan de loozing in het Zuider Buiten Spaarne. De gemeente staat voor de keus om aan het Spaarne een zuiveringsinstal latie te maken (waarvan de kosten op onge veer f 150.000 begroot zijn) of een aansluiting te maken naar de Haarlemsche persleiding die het rioolvuil naar IJmuiden zal voeren. Zon der meer aansluiten op het Haarlemsche riolen net is niet mogelijk, omdat het Heem- steed'sche net daarop niet gemaakt is. In Heemstede moet nog bekeken worden wel ke oplossing voor de gemeente te verkiezen is. In de gemeeente Velsen zijn en worden ook belangrijke rioleeringswerken uitgevoerd. Daarbij is gerekend op een loozing in het Noordzeekanaal en de zijkanalen. Het zou na- tuurlijik mogelijk zijn om van die uitloozings- punten een persleiding te maken die zou aan sluiten op de persleiding naar zee die Haarlem wil maken. Krijgt Heemstede een concert- en tooneelzaal? Verder ook kleinere vergaderzalen. Te Heemstede bestaat reeds lang groote behoefte aan een gebouw waarin concerten en tooneelvoorstellingen gegeven kunnen worden. Ook is er een tekort aan zalen voor het houden van kleine vergaderingen. De afdeeling Heemstede van den Volksbond tegen drankmisbruik koesterde al eenige jaren het voornemen op een terrein aan de Jacob van Campenstraat, hoek Heemsteedsche Dreef een gebouw te stichten dat in die leemten zou voorzien, maar de geldmiddelen leten nog niet toe daaraan uitvoering te geven. Thans vernemen wij evenwel, dat de plannen in een vergevorderd stadium gekomen zijn, zoodat aan-te nemen is, dat de verwezenlijking nu niet lang meer op zich zal laten wachten. Het gebouw dat gesticht zal wor" den zal een zaal voor 350 personen bevatten die geschikt is voor het geven van concerten en tooneelvoorstellin gen. Natuurlijk zullen er ook verga deringen en uitvoeringen gehouden kunnen worden. Volgens de plannen van ir. F. C. J. Dinge- mans zullen er in het gebouw verschillende vertrekken komen voor kleinere bijeenkom sten. Zoo noodig zullen eenige van die zaaltjes tot één vereenigd kunnen worden. Nadere bijzonderheden kunnen op dit oogenblik nog niet medegedeeld worden, maar wij kregen de verzekering, dat de kans zeer groot is, dat binnenkort tot uitvoering kan worden overgegaan. De Jamboree. Maatregelen van de Ned. Spoorwegen. Om het hoofd te kunnen bieden aan de overgroote drukte, die de Jamboree met zich zal brengen, hebben de Ned. Spoorwegen na tuurlijk buitengewone maatregelen moeten treffen. Aan de Noordzijde van het station te Voge lenzang zullen twee verplaatsbare perrons bijgebouwd worden, die elk naar schatting 260 M. lang zullen zijn en een behoorlijke breedte zullen hebben, zoodat een vlotte gang van zaken mogelijk zal zijn. Alle electrische treinen, waarbij zooals van zelf spreekt ook vele extra-treinen zullen zijn, zullen zoo noodig te Vogelenzang kun nen stoppen. Het ligt ook in de bedoeling goedkoope trei nen te laten loopen voor bezoeken aan het kamp enz. Vooral op de dagen waarop de deelnemers aan de Janjboree naar verschillende deelen van het land moeten vervoerd worden, voor het maken van excursies (10, 11 en 12 Augus tus) en op 30 Juli en 13 Augustus, als de dui zenden padvinders uit alle deelen der wereld naar en van Vogelenzang moeten worden ver voerd, zal groote krachtsinspanning van de Ned. Spoorwegen worden gevi'aagd. Verbod venten met bloemen of planten. In Barrevoete- en Keizerstraat en omgeving. B. en W. van Haarlem hebben bepaald, dat het in het belang van de openbare orde of veiligheid met ingang van 24 April a.s. on geoorloofd is om alhier in de Barrevoetestraat en de Keizerstraat gedurende na te noemen tijdvakken met bloemen of planten te venten op de dagen, gedurende welke de algemeene markt wordt gehouden, en wel op den Maan dag (eventueel Dinsdag) van des voormiddag?. 9 uur tot des namiddags 6 uur en op den Zaterdag (eventueel Vrijdag) van des middags 12 uur tot des namiddags 10 uur. Dit verbod geldt tevens voor de op de Barrevoetestraat en de Keizerstraat uit komende zijstraten binnen een afstand van 35 Meter van de hoeken dezer wegen. Ter gelegenheid van Hitler's 48sten verjaardag werd te Berlijn een groote parade gehouden, waaraan door 15000 leden van Rijksweer, marine en luchtmacht werd deelgenomen. Op de Charlottenburger Chaussee trok de stoet voorbij den Führer. (De beroemde bereden ■politie van Canada zal voortaan voor de ach tervolging van misdadigers van vliegtuigen gebruik maken.) 't Politiewerk in Canada Verschilt nogal van hier, Men jaagt de boosdoeners er na Op andere manier. Er straalt daar om het ambt een gloed Van oerwoudromantiek, Van een geharden heldenmoed, Die spreekt tot het publiek. De mannen trekken weken voort Door ijs en woestenij, Op zoek naar daders van een moord Of mindre schelmerij. Zij gaan te paard of met een slêe, Waarvoor een hondenspan, De dood reist dreigend met hen mee, Hij pakt hen, als hij kan.' En zij gedragen zich als held In dezen harden strijd, In menig boek is het vermeld, Aan dit bestaan gewijd. Maar ziet, de evolutie vroeg Ook hier om sneller gaan, Het paard is niet meer vlug genoeg, De slee kan 't niet meer. aan. De achtervolging door de lucht Is nu de nieuwe leus, Thans gaan de heldenop de vlucht, Er is geen andre keus. Al is de misdaad nog zoo snel, Als instrument des rechts. Betrapt het vliegtuig haar nog wel, Maar ook het vliegtuig slechts. De romantiek vindt haar besluit, Althans in d' ouden zin, De helden vliegen erop uit De boosdoeners er in. P. GASUS. Een m©©i@ WIEG (Adv. Inqez Med.) EEN GEZELLIG INTERIEUR WENSCHT U? Gebruikt KR00N-BEHANGEELS! ALLééN: GR. HOUTSTRAAT 179 - TELEF. 14269 (Adv. Ingez. Med.) Centraal Comité voor Werkloozen. Ontspanningsavond voor cursisten. Dinsdagavond werd in het gebouw St. Bavo de sluitingavond gehouden van de school voor volwassen werkloozen. Een zeer groot aantal cursi-sten had aan de oproeping gehoor ge geven. De algemeene leider de heer E. A. van dei- Haar opende de bijeenkomst met een korte inleiding, waarna hem door de cursisten een bloemenhulde werd gebracht voor zijn werk zaamheden. Tevens werden aan verschillende leerkrachten, zooals de dames Olff en De Haan en de heer dr. Heymans, Blom en Mook- hoek eenige aardige attenties bewezen. Toen hierna de conférencier de heer C. Kuy- per ten tooneele verscheen bleek de stemming er dank zij eenige pittige marschen van de Spaarne Band reeds goed in te zitten. Onder groote hilariteit werd een viertal door den heer Kuyper vervaardigde en op de school toepasselijke liederen gezongen. Tevens werden twee partijen gekiend. Nadat de algemeene leider dank had ge bracht aan de medewerkenden werd deze goed geslaagde avond om half twaalf gesloten. „Een bril slaat mij niel Als U de collectie moderne flatieuse brillen van KEIP eens doorziet Gr. Houtstraat naast Luxor (Adv. Ingez. Med.) WAAROM NEEMT U NIET EEN MODERNE WONING? De MOOISTE woningen van Haarlem zijn nu reeds TE HUUR voor 6.per week. Prachtig van indeling, badkamer of badcel. WONINGBUREAU VAN DER SCHAAR, Teding van Berkhoutstraat 108. Bezichtiging iedere dag. (Adv. Ingez. Med.) Nazi-agitatie te Weenen. Ter gelegenheid van Hitler's verjaardag. WEENEN, 20 April. (Havas-A. N. P.) Aan den vooravond van den 48sten verjaardag van rijkskanselier Adolf Hitler hebben overal in Oostenrijk demonstraties plaats gehad. Men heeft den indruk dat deze demonstraties, hoe wel niet van ernstig karakter, systematisch zijn georganiseerd. Te Weenen hebben de nationaal-socialisten papieren haken-kruisen gestrooid en vuur werk in den vorm van hakenkruisen afgesto ken. De politie heeft een aantal arrestaties verricht. De orde werd nergens verstoord. Ook in de provincie zijn verscheidene ar restaties verricht. ONEERLIJKE NOTARIS TOT VIJF MAANDEN VEROORDEELD. LEEUWARDEN, 21 April. De rechtbank te Leeuwarden heeft vandaag vonnis gewezen in de zaak van M. L. S., 77 j., gewezen notaris te Gorredijk, die terecht stond wegens verduis tering van geldbedragen tot een bedrag van 1423. Op verschillende tijdstippen had ver dachte zich, in zijn kwaliteit van penning meester der Vereeniging tot bevordering van de verkrijging van onroerend goed door land arbeiders „Eigen Kracht", in de gemeente Oosterland, gelden uit de kas dier vereeniging toegeëigend. De officier van justitie had, wegens verduis tering, vijf maanden gevangenisstraf geëischt. Het vonnis luidde heden eveneens vijf maanden gevangenisstraf. De Emmabloem-collecte. 60.000 bloempjes 800 verkoopsters. Weer of geen weer, de jongedames, die zich elk jaar beschikbaar stellen voor den ver koop van de Emmabloempjes ten bate van de tuberculosebestrijding, trekken er enthousiast op uit om te trachten een zoo groot mogelijk succes te behalen. 'Vanmorgen zeven uur al posteerden zich eenige meisjes bij den in- en uitgang van het station, bij de haltes van de autobussen, van de E.S.M. aan de Tempeliersstraat en van de Noord-Zuid op het Plein en Groote Markt, Ze waren waarlijk niet te benijden, want de temperatuur deed aan die van December her inneren en bovendien begon het te regenen. Dit alles vermocht echter niet den ijver van de meisjes te breken. Er waren niet veel fo rensen, die zonder met een bloempje getooid te zijn hun dagelijksch reisje naar Amsterdam begonnen. Een dezer meisjes deed in de Tem peliersstraat een leelijken val. Verkleumd van de kou en pijn lijdend ging zij naar het Con sultatiebureau aan de Ged. Oude Gracht, waai de administrateur de heer G. van Waard en zijn echtgenoote haar liefderijk weer wat op verhaal brachten. Het meisje wilde toen niet naar huis gaan, maar trok er weer dapper met een kussen vol speldjes op uit! De heer Van Waard deelde ons mede, dat weer 800 jongedames (allemaal boven de veer tien jaar) zich voor den verkoop hadden aan gemeld. En over het aantal estafetterijders, die den voorraad bloempjes van de meisjes tel kens aanvulden, had hij ook niet te klagen. Het waren er ongeveer honderd, die door Haarlem, Bloemendaal, Overveen en Aerden- hout reden. Er haderi ook eenige meisjes heel handig bij de verkeerslichten bij het Verwulft post gevat, waar menige automobilist en wielrijder voor één dag gedecoreerd werd. Natuurlijk stonden er ook al vroeg verkoopsters bij de voornaamste bruggen. Het comité mocht weer van verschillende zijden zeer gewaardeerde medewerking ont vangen, o.a. van directies en hoofden van ■scholen en van de directie der N.Z.H.T.M.. die weer verlof gegeven had, de bekende vlagge tjes op de trams te doen aanbrengen. En tot groot genoegen van den heer Van Waard had de burgemeester weer toestemming verleend, in de middaguren muziek te laten maken om den verkoop aan te moedigen. Het waren het E.S.M. Tramfanfarecorps, de Post- fanfare en de Haarlemsche Politie Muziekver- eeniging. die hun welluidende medewerking aanboden. Er zou voor gezorgd worden dat het bij de Ziekenhuizen stil zou zijn en dat het verkeer in de binnenstad geen hinder onder vond. Allemaal factoren dus, die naar wij hopen er toe zullen bijdragen het resultaat van de collecte in het vorig jaar niet alleen te even aren. maar zoo mogelijk te overtreffen. Het vorig jaar werd een bedrag van f 5735.67 gecollecteerd. Daar kwam later als opbrengst van een ruiterfeest der Vereeniging „De Haarlemsche Manége" nog f160.bij. 1 Het woord is aan PARATYPHUS DOOR HET GEBRUIK VAN EENDENEIEREN. 's-GRAVENHAGE, 21 April. De afdeeling volksgezondheid van het ministerie van sociale zaken schrijft: Nu en dan worden gevallen van paratyphus besmetting bekend, veroorzaakt door het ge bruik van eendeneieren. Om het optreden van deze ziekte door het gebruik van eendeneieren te voorkomen is het noodig voor direct gebruik deze eieren had te koken (8 minuten) en ze in bakwaren slechts te gebruiken, indien deze hard gebak ken worden. Aangeraden worde daarom: eendeneieren niet te gebruiken voor de bereiding van pudding, vla, slagroommengsels e.d., taartvul- lingen, consumptieijs, zacht gebak, koitom: niet voor eetwaren, die niet of onvoldoende verhit worden. Stakingsgolf over England. LONDEN, 21 April (D.N.B.) De in den lande heerschende stakingsbeweging heeft zich gis teren verder uitgebreid. De mijnwerkers heb ben zich met overweldigende meerderheid voor staking uitgesproken. De reeds verschei dene weken in staking zijnde arbeiders der Beardmore-fabrieken te Glasgow hebben met vrijwel algemeene stemmen besloten de sta king voort te zetten. Santayana: Wie zich het verleden niet kunnen herinneren zijn ver oordeeld het te herhalen. Phalanxisme grondslag van het Nationalistische Spanje. Teleurstelling bij de Carlisten. HENDAYE, 21 April (Reuter)Het besluit van generaal Franco, alle politieke partijen, die hem steunen, te vereenigen in één groote partij, de „Falange Espanola Traditionalist» y de la J- O. N. S." beteekent ontegenzeggelijk zoo meldt de Reutel-correspondent een overwinning voor de Spaansche Phalanxisten, de fascisten, die vergeleken kunnen worden met de Italiaansche zwarthemden en de Duit- sche S.A. en S.S. De naam van de nieuwe partij bestaat niet alleen uit den naam Falange Espanola, die niet veranderd is, doch tevens wordt er de „J. O. N. S." in genoemd, de nationale vakver- eenigingsjeugd, welke partij georganiseerd is om de denkbeelden van Franco onder de massa's ingang te doen vinden. De eenige bij drage der traditionalisten in den naam dei- nieuwe partij is het woord „traditionalista". Bovendien wordt in de inleiding van het de creet uitdrukkelijk gezegd, dat de „26 punten" der Phalanxisten den grondslag vormen van het programma der nieuwe partij. Actieve Carlisten, met wie de correspondent van Reuter over het nieuwe decreet heeft ge sproken, verhelen geenszins hun teleurstel ling en angstige voorgevoelens. De Carlisten zijn een fanatieke partij, zooals men in Europa geen tweede vindt. Zij zijn monarchisten, doch hun trouw aan een „pretendent" voor den Spaanschen troon is waarschijnlijk niet zoo alles-overheerschend of zoo onverzettelijk als hun militaristisch Carlisme en hun droom, de oude glorie van Spanje in het hedendaag- sche Europa weder eenigszins te doen op leven. Alleen in het noorden, in het bijzonder in Navarre, wortelt het Carlisme werkelijk in de massa. Elders telt het Carlisme zijn aanhan gers voornamelijk onder de aristocratie. De plotselinge verschijning in Navarre in den nacht van 40.000 ..roode baretten" - zooals de Carlisten wegens hun uniform worden ge noemd was het, die een militaire opstand deed uitgroeien tot een nationalistische be weging, zij het ook toen nog op geringe schaal. Sedertdien hebben de Carlisten, met generaal Mola als hun voornaamsten woordvoerder, voortdurend getracht den groei van het Pha lanxisme te beletten, dat zij beschouwden als een verzameling „verkapte anarchisten en bolsjewieken". JAARLIJKSCHE ALGEMEENE BONDSVERGA DERING KON. NED. MIDDENSTANDSBOND 19 MEI 1937. De Kon. Ned. Middenstandsbond zal op Woensdag 19 Mei in Hotel-Café-Restaurant .Krasnapolsky", Warmoesstraat te Amsterdam, zijn 'jaarlijksche algemeéne bondsvergadering houden. KA en moet iets niet ingewikkeld maken, als het eenvoudig gedaan kan worden. Plaats een „Groentje" in Haarlem's Dagblad. Niets is eenvoudiger en niets succesvoller. i egrijlkste Koning Farouk van Egypte is in Londen aangekomen, waar hij zijn land bij de kroningsfeesten zal vertegenwoordigen. Hij werd bij zijn aankomst verwelkomd door den hertog van Gloucester. Krijgt Heemstede een concert- en too neelzaal? 1 Samenwerking met andere gemeenten inzake het Haarlemsche rioleerings plan? 1 Het aantal haringschepen, dat mag uit varen, is bekend gemaakt. 3 Er zijn in ons land ruim 600.000 radiotoe stellen. 3 Voor de Kamerverkiezingen zijn minder lijsten en minder candidaten dan in 1933 3 De Theseus is het eerste schip, dat de in ternationale controle te Dover is ge passeerd. 3 Neville Chamberlain heeft gisteren de Britsclie begrooting ingediend. 4 ARTIKELEN, ENZ. Mr. E. Elias: Haagsche indrukken. 2 J. H. de Bois: Kunst in Haarlem en daar buiten. 3 In het rapport van het Internationale Arbeidsbureau wordt geconstateerd dat de wereldvaart in 1937 toenam, doch dat de internationale handel beperkt bleef. 4 Zonnebloemen 6 Het leed der olievogels. 6 H. D. Vertelling: De tijd vernielt. 6 J. H. de Bois: Het Hildebrand-monument in afzienbaren tijd gereed. 7 G. J. Kalt: Hecmstccdsch Gem. Koor. 7 K. de Jong: Haarlem's Kinderkoor. 7 IC. de Jong: Haarlem's Muziekinstituut 7 Damrubriek. 7 Van onzen Weenschen correspondent: De wereldpremière van „Dr. Faustus" te Weenen. n Van onzen Londenschen correspondent: Londen, de groote slokop. n De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op 9

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1