Onze Indische Luchtpostbrief. Overkluizing te Alkmaar ingestort. Andra-bemanning in veiligheid? DONDERDAG 22 APRIL 1937 HAAR E EM'S DAGBLAD 3 Ongelukken op het nip pertje voorkomen. Groote schade aangericht. Woensdagmiddag toen de werklie den, die bezig zijn met de vernieu wing van de walmuren van de Mient, te Alkmaar, naar huis waren, heeft de bekisting het begeven, ten ge volge waarvan de tijdelijk droogge legde Mient binnen een uur geheel vol liep. De overkluizing, bekend als de Steenenbrug, stortte daardoor over een afstand van ongeveer 8 M. en over een breedte van ongeveer 5 Meter in. De schade loopt in de duizenden. De firma Blaauw uit Hoorn, die de wal muren van het pittoreske grachtje de Mient vernieuwde, had dit grachtje aan heide uit einden afgedamd en was reeds zoo ver met haar werkzaamheden gevorderd, dat een be gin kon worden gemaakt met storten van beton. De afdamming was op deskundige wijze geschied en theoretisch van ruim vol doende sterkte. Door den hevigen regenval der laatste da gen was het water in de gracht ongeveer 30 c.M. gestegen en de grootere druk was oorzaak, dat Woensdagmiddag de afdamming aan het eene uiteinde lek sloeg. Het water spoot in een klein straaltje het drooggemalen gedeelte binnen, doch nadat het eenmaal een weg had gevonden, werd het lek zienderoogen grooter en binnen en kele minuten was het gat zoo groot gewor den, dat het volloopen van de Mient niet meer was te voorkomen, waardoor de brug onderspoeld zou worden. De heer D. G. G. Margadant, directeur van gemeentewerken, die juist de werkzaamhe den in oogensehouw zou nemen, zag het ge vaar voor een instorting en met de hulp van de politie kon hij de brug laten ontruimen. Nauwelijks was dat gebeurd of een groot gedeelte van de brug zakte weg en stortte daama met donderend geraas in. Het met kracht in de leege Mient stroo- mende water had groote massa's zand, dat niet meer tegenhouden werd door een wal- .muur, meegesleurd en toen de Steenen Brug niet meer werd gesteund, volgde de instor ting. De groote brug, die gebruikt werd als auto-parkeerterrein, sloeg over vele meters weg tot aan het smalle trottoir. Twee auto's, werden meegesleurd en konden pas laat in den middag worden opgetakeld. Terstond begon men maatregelen te ne men om een verdere instorting te voorko men, terwijl de P.T.T. het Prov. Waterleiding bedrijf en de Gem. Gas- en eleetriciteits- werken aan het werk gingen, om de vele be schadigde kabels en leidingen te herstellen. De schade is niet te overzien, maar zeker is, dat alleen het herstellen van de brug vele duizenden zal kosten, terwijl de aannemer, die voor het geheel aansprakelijk is, met de vernieuwing der walmuren geheel opnieuw moet beginnen, andat de nieuwe afdamming zal zijn aangebracht en de gracht weer is leeggepompt. CORRESPONDENTIE VOOR DE „JAVA" EN DE „O 13" EN „O 15". Op 26 April a.s. zullen brievenmalen worden ge zonden naar Hr. Ms. kruiser „Java" en Hr. Ms. onderzeebooten „O 13" en „O 15". Correspondentie voor opvarenden van ge noemde oorlogsschepen, bestemd om in deze brievenmalen te wórden opgenomen, moet op Zaterdag 24 April op een zoodanig tijdstip ter post worden bezorgd, dat Amsterdam nog dienzelfden avond kan worden bereikt. De stukken behooren gefrankeerd te wor den volgens internationaal tarief en voorzien te zijn van twee elkaar snijdende lijnen over het geheele adres. Automobilist dacht. Kind het slachtoffer van zijn niet opletten. Woensdagmiddag omstreeks half drie is het vijfjarig zoontje van den heer Moerland op den Rodenrijschenweg te Berkel (Z. H.) door een auto overreden en gedood. Het knaapje was met eenige andere kinderen op den weg aan het spelen, toen de heer K. met zijn auto kwam aanrijden. K. dacht, dat de kleinen wel tijdig op zij zouden gaan. Dit was evenwel met het zoontje van M. niet het geval. De politie heeft tegen K, proces-verbaal opgemaakt. De vruelitboomeu bloeien in Limburg en Zeeland. Maar nog niet in de Betuwe. De K.N.A.C. schrijft ons: Het koude weer van de laatste week houdt den bloei van de vruchtboomen zeer tegen. A.s. Zondag zal er in de Betuwe, Neerland's boomgaarden centrum, nog weinig te beleven zijn, evenmin als in de Beemster. Anders is het met Zuid-Limburg en Zee land. De vruchtboomen in Zuid-Limburg zijn n.l. reeds in vollen bloei, zoodat de kans groot is, dat men daar Zondag a.s. naast kerse en pereboomen ook reeds appelboomen in bloei zal aantreffen. Ook in Zeeland treft men vele boomgaarden aan, welke zich Zondag reeds in hun volle pracht zullen toonen. Zuid-Beveland is daar het eiland, dat op de mooiste boomgaarden mag bogen, maar ook Walcheren telt vele vruchtboomen. Als route over Zuid-Beveland kieze men: Kruiningen, Ierseke, Wemeldinge, Kapelle naar Goes of terug naar Kruiningen, Schore, 's Gravenpolder, Overzande. 's Heerenhoek 's Heer Arenskerke, Goes. Iets, wat men als men toch op Zuid- Beveland is, zeker niet mag overslaan, is een tochtje rond Biezelinge of Kapelle. Deze op zich zelf reeds zoo fraaie dorpjes zullen, als de vruchtboomen in bloei staan, den toerist in extase weten te brengen. Een aanbevelenswaardige tocht over Wal cheren is de volgende: Middelburg, Seroos- kerke. Vrouwenpolder, Oost Kapelle en ver volgens langs den Leisweg naar Middel burg. Tegen blijvend nadeel door militaire verplichtingen. Commissie van onderzoek ingesteld. De Minister van Defensie a.i. heeft een commissie ingesteld, die tot taak heeft te onderzoeken, welke maat regelen behooren te worden genomen om zooveel mogelijk te voorkomen, dat dienst- en reserveplichtigen ten gevolge van hun militaire verplich tingen hun burger-betrekking verlie zen of in ander opzicht blijvend na deel ondervinden. Tot voorzitter van deze commissie heeft de minister benoemd den heer P. W. Ooster- hoff, hoofd van de afdeeling dienstplicht bij het departement van defensie; tot plaatsver vangend voorzitter den heer P. A. Ravelli, referendaris bij genoemd departement; tot leden de heeren W. C. Lignac, referendaris en G. H. J. Strootman, hoofdcommies bij ge noemd departement, mr. J. C. Tenkink, hoofd commies bij het departement van justitie, en mr. A. Stoop, werkzaam bij hetzelfde departe ment, mr, H. B. Wildt Meyboom, hoofd commies en mr. W. Verheul, commies bij het departement van sociale zaken, drs. E. L. Kramer, werkzaam bij het departement van handel, nijverheid en scheepvaart, M. H. E. Nolthenius de Man, secretaris van de Ko ninklijke Nationale Vereeniging tot steun aan miliciens en J. J. M. de Waal, luitenant-kolo nel-titulair der huzaren b.d. en lid van het hoofdbestuur van genoemde vereeniging. Tot secretaris der commissie is benoemd ,de heer J. W. van Ommering, hoofdcommies bij het departement van defensie, Zij zou op weg zijn naar ons land. De toertochten der K. N. A. C. Prijzen heden uitgereikt. Hedenmorgen heeft de K. N A. C. in hotel Witte Brug te 's Gravenhage een bijeenkomst voor haar leden belegd, waarin de bekers zijn uitgereikt aan de vijf deelnemers aan den toertocht „Kent uw eigen land", die er in waren geslaagd te voldoen aan de voorschrif ten voor dezen tocht, namelijk het bezoeken van niet minder dan 1026 Nederlandsche ge meenten. Vele belangstellenden woonden deze bijeenkomst bij. De voorzitter der K. N. A. C., mr. J. Lint horst Homan, wees er op, welk een prestatie het is geweest het totaal aantal punten te bemachtigen. Hij meende te mogen schatten, dat daarvoor minstens 20.000 KM. zijn afge legd, door de 5 energieke deelnemers tezamen 100.000 K.M. Hoofdzaak voor de K. N. A. C. is; dat al deze deelnemers de warmste propagandis ten voor het toerisme in eigen land zijn ge worden, waarvoor de heer Homan him een woord van bijzondere hulde toezwaaide. Vervolgens ging spreker over tot de uit reiking van de bekers. Winnaar van de groote zilveren beker was de heer W. Weerrna de Voss, terwijl als souvenir een kleinere beker werd uitgereikt aan de heeren A. P. R. C. ba ron v. d. Borch van Verwolde, J. W. Wilbren- ninck, J. Hofmans en mevrouw A. A. van Hattum-Dekker te Beverwijk. Bovendien ont vingen allen, die 100 punten of meer behaal den, uit handen van den voorzitter een spe ciaal voor deze gelegenheid vervaardigde plaquette, welke het opschrift draagt „Kent uw eigen land". De regeeringspersdienst meldt: Van H.Ms. gezantschap te Lissabon is Woensdagmiddag op het departe ment van Buitenlandsche Zaken de mededeeling ontvangen, dat den tij delijk zaakgelastigde aldaar is bericht dat de Nederlandsche bemanning van het s.s. „Andra" is vrij gelaten en naar huis gezonden. Over de officieren van het schip wordt in dit bericht niet gesproken, behoefde ook niet te worden gesproken, omdat de tijdelijk zaak gelastigde te Lissabon natuurlijk niet op de hoogte kan zijn geweest van de alarmeeren- de berichten, welke Woensdag in ons land de ronde deden. Regeling Ansjovis-aanvoer. Van bevoegde zijde vernemen wij, dat, hoewel ook in het a.s. seizoen zeer waarschijn lijk weinig ansjovis zal kunnen worden aan gevoerd, het zouten van ansjovis zal worden verboden, zoodra een hoeveelheid van 50.000 ankers is gezouten. NIEUWE VLUCHT VAN DEN HEER KHOUW KHE HIEN. BATAVIA, 21 April. De bekende zaken man en sportvlieger Khouw Khe Hien zal voor het einde van de maand een vlucht naar China maken met hetzelfde toestel, waarmede hij heen en weer naar Europa is gevlogen. De heer Khouw Khe Hien zal vergezeld worden door den heer Tan Gie Gan. De reis gaat in vijf etappen naar Sjanghai. DE PIETER DE HOOCH VAN ROTHSCHILD. Museum Boijmans bood tevergeefs. Naar wij vernemen heeft het museum Boij- mens te Rotterdam, gesteund door twee groote vrienden van het museum, een ernstige poging gedaan om het schilderij van Pieter de Hooch uit de één dezer dagen te Londen geveilde col- lectie-Rothschild voor het museum te verwer ven. Eén dezer vrienden was zelf met den direc teur op de veiling aanwezig en was met 17.000 pond sterling de z.g.n. underbidder. Het schijnt, dat dit stuk door de familie Rothschild is te ruggekocht. Voorloopig zal de kans voor het Museum Boijmans om één der zeer schaarsche werken van den Rotterdamschen meester, die nog in particulier bezit zijn, te verkrijgen, wel ver keken zijn. Het doek uit de colleetié-Rothschild was een wonder van intimiteit en prachtig van kleur. LANGS DE STRAAT. Salomo's Oordeel. U kent ze wel, die gemoedelijke oude trammetjes, waarin de passagiers naast el kaar op een lange bank ter weerszijden zit ten. Ze worden bediend door één man en men wordt verzocht met gepast geld te betalen! In zoo'n trammetje schokten wij van halte tot halte en er hing een klamme sfeer van natte regenjassen, benevens een karakte ristiek Hollandsch stilzwijgen. Hollanders gaan bij voorkeur niet naast elkaar zitten, maar laten eenige ruimte over, die dan successie velijk wordt ingenomen naarmate het druk" ker wordt! Regen sijpelt langs de beslagenramen en telkens als het trammetje stopt, komt er met een of 'meer passagiers een vlaag vochtig- kille Aprïllucht naar binnen. Alle passagiers lijken ingedommeld. Maal ais we weer bij een halte stoppen, zijn ze allemaal plotseling volkomen wakker! Wat toch is het geval? Een reusachtig monster is plotseling in den wagen ver schenen! Aan den bouw van het lichaam her kent men een hond, maar de muil is die van een wilde en bloeddorstige hyena en de grootte die van een pony! Hij snuffelt aan alle laarzen en doet dat met een opdringerig gesnuif, zijn groote natte staart zwiept over knieën en handen en zijn natte machtige flanken bevuilen rokken en broekspijpen! De dame die kennelijk de eigenaresse is, omdat zij gelijk zijn ingestapt heeft thans betaald en zegt: „Hier Bello! Kom bij 't vrouwtje". Gehoorzaam komt het beest terug en ge dwee springt hij naast haar op den bank, De aanwezige dames kijken met een vies ge zicht, maar de heeren hebben een blik vol bewondering voor dat knappe vrouwtje, dat een dergelijk monster er zoo goed onder heeft! Kalm zit het beest daar, maar in zijn oogen ligt toch zoo iets van: „Raak mij of mijn bazin eens aan!" Langzamerhand wordt het drukker en reeds hangen eenige heeren aan de lus. Dan komen er twee dames binnen die geen plaats meer kunnen vinden. En omdat er geen enkele heer meer zit, kijken ze giftig naar den hond. die echter kalm en zich van zijn waardigheid bewust terug blikt! „Ken die hond niet van de bank, juffrouw? Op zijn plekkie kunnen wij samen wel zit ten!" ,,'t Spijt me wel dames, maar als hij niet naast me zit, kan ik hem moeilijk bij me houden en 't is ook veel te lastig in dat smalle looppad. Bovendien, ik heb voor hem betaald!" „Nou een mooie boel is dat, 't lijkt wel een beestewagen!" Mopperend hangen zij aan de lus. Eén wendt zich tot den wagenvoerder, maar die heeft het veel te druk met zijn beslagen yoorruit! Dan stapt een controleur in en dadelijk vallen ze op hem aan! Of die hond zitten moet en zij staan? De controleur overziet kalm de situatie en zegt dan: „Ja dame, die hond kan daar niet blijven zitten!" „Maar meneer, ik heb voor hem betaald. Als ik toch een kaartje voor hem neem. heeft hij toch ook recht op een plaats?!" „Ja, ja, natuurlijk dame. zegt de controleur, en het triomphantelijk lachje negeerend, vervolgt hij: „Maar dan moet hij zich ook als een passagier gedragen en niet met zijn pooten op de bank zitten!" De eerstvolgende halte was voor de dame met den hond! P. H. K. Onze Indische correspondent schrijft ons dd. 14 April uit Batavia: Zouden wij in den loop der tijden 'nog ooit in „behagelijke" tropen onze woonsteden bouwen als de experimenten met het „air conditioned" verblijf, die professor Mom te Batavia en Bandoeng op het oogenblik neemt, resultaten afwerpen? Men zou kunnen ver wachten, dat de ervaringen in Amerika, waar men reeds het verst is met de tempera- tuur-beteugeling door luchtbehandeling in openbare gebouwen of particuliere woningen en deze op min of meer groote schaal toepas sing vindt, daartoe nog eenmaal kunnen lei den, nadat ook hier een uitvoerige toetsing der resultaten en ondervindingen zal hebben plaats gehad. Het verschil is „slechts", dat de abnormale hitte in Amerika tijdelijk is en deze daarentegen hier het duurzame milieu is, waar wij dag en nacht in moeten leven. Trouwens wij kunnen nog niet zoo dadelijk aannemen, dat het aangenaam is om, na een kwartier te verblijven in een „geluchte" ka mer, waarbij onze huid droog wordt en een aangenaam koudegevoel overblijft, bij het naar buiten treden niet in des te sterkere mate te bemerken hoe warm het hier eigen lijk is, waardoor het ons zal voorkomen, als of... buiten de kachel brandt. Immers in ze keren zin vergeten wij hier, dat we in een temperatuur van boven de 28 graden leven en werken, doordat er zoo weinig afwisseling in is. Wellicht is het mogelijk, dat de vochtig heidsgraad van 90 met een buiten-tempera tuur van 30 kan worden teruggebracht tot een binnen-temperatuur van 25 en een vochtigheidsgraad van 70, doch het is toch aan gerechten twijfel onderhevig, óf in de ko mende decennia niet alleen de toepassing hiervan wel technisch mogelijk zal zijn in de open, ruime Indische huizen, maar ook of het economisch uitvoerbaar zal zijn en wer kelijk zooveel gunstiger voor het physiek. De gelijkmatige warmte in de tropen is een van de voordeelen, die ze dragelijk maakt, en door deze droge luchtbehandeling' op groote schaal zouden we die weer gaan afwisselen. We leven hier te veel „buiten" en een draag bare koelkast lijkt ons überhaupt nog een illusie, ondanks de op wetenschappelijk ge bied zeer zeker buitengewoon interessante proeven, thans door de Indische hoogleeraren genomen. Voor scholen en kantoren, evenwel zou de arbeidsprestatie tijdelijk wellicht iets erdoor kunnen worden opgevoerd, al zal de reactie in den avond, als men weer in de „gewone" temperatuur terugkomt des te ster ker zijn, Binnenkort viert de Vereeniging voor Christelijke scholen te Batavia haar vijftigja rig bestaan en het is bij deze gelegenheid dat het bestuur der Vereeniging eenige feiten in herinnering heeft gebracht, die er op wij zen welken zegenrijken arbeid deze oudste en grootste Nederlandsch-Indische vereeni ging op het gebied van het Christelijk onder wijs in die periode heeft verricht. Van een klein schooltje met enkele tientallen leerlin gen op Pasar Baroe, in een huurhuis geves tigd ,bij de opening waarvan de toenmalige directeur van Onderwijs aanwezig was, breidde zich het aantal leerlingen zoodanig uit, dat zich in 1900 reeds een 190-tal leer lingen in dit gebouw verdrongen en een nieu we woning moest worden betrokken. In 1928 telde men in Batavia reeds meer dan 500 leer lingen, en in October 1935 moest een derde school worden geopend. De bloei werd be vorderd toen subsidie werd gegeven sinds 1900, de Koningin-Moeder deed een schen king, en in 1924 kon een gebouwen-complex aan den Oranje-boulevard tegenover de Cen trale Burgerlijke Ziekeninrichting worden ge opend, dat naar alle moderne eischen is inge richt. Waren vroeger de schooltijden net als in Holland van tot 12 en van 2 tot 4 uur, later is dit veranderd en wordt na l uur geen on derwijs meer gegeven, waartegenover echter om 7 uur 's morgens met de lessen wordt aan gevangen. Dit schijnt ons voor „opneming-ca paciteit" der leerlingen ook heel wat gunsti ger dan vroeger, toen zooveel dingen nog op Hollandschen leest waren geschoeid en te weinig rekening werd gehouden met de ge heel andere condities, waaronder het leven ook van de kinderen zich hier in de tropen afspeelt. De vereeniging zal over eenige maanden ook een Christelijke H. B. S. openen wat in zekeren zin de kroon op het werk is in Bata via. Naast hare vertakkingen in de hoofdstad is echter ook te Soekaboemi Buitenzorg, Ban doeng, Modjokerto en Cheribon de goede wer king der vereeniging zichtbaar in de aldaar gestichte scholen voor jongens of meisjes en met grooten moed gaat de nieuwe vereeniging, na de zware crisisjaren gunstig te zijn door gekomen, een nieuwe periode tegemoet. Nu het eerste ontwerp voor de begrooting 1938 is binnengekomen en een voorwerp van interdepartementale besprekingen xaat uit maken, is het wel 1° verwachten, dat daarbij weer aan enkele dragende wenschen zal kun nen worden voldaan. Immers mag verwacht worden, dat deze nieuwe begrooting voor 1938 een aanzienlijk gunstiger beeld zal vertoonen dan die der vorige jaren. Wel zal van den anderen kant getracht worden, zooveel mo- veel mogelijk elke niet volkomen noodzake lijke uitbreiding tegen te houden, doch bij de algemeene tendenz dezer gunstiger tijden zal men tenslotte weinig meer daartegen kunnen doen. Is eenerzijds te verwachten dat de middelen met het doel om geen oneven redige gunstige toekomstideeën te wekken, betrekkelijk laag zullen worden geraamd, anderzijds zullen zich bepaalde noodzakelijke voorzieningen zoo urgent voordoen, dat naast de gewone stijging van materieele uitgaven ook aan personeelsuitbreiding zal moeten wor den gedacht. Om slechts bij de wenschen van het onder wijs te blijven, zal de sterke uitbreiding van het aantal leerlingen per klasse moeten wor den verbeterd en zal men tenminste weel moeten komen met op elke Muloschool even veel leeraren als klassen te hebben, terwijl de normale taak van de leeraren tot een ge ringer aantal lesuren zal moeten worden teruggebracht. Het leermateriaal vereischt een allernoodzakelijkste vernieuwing en ook het meubilair draagt den stempel der zeven ma gere jaren. Dit waren zoo enkele van de wenschen, die op de vergadering van Mulo leerkrachten in Bandoeng naar voren werden gebracht en elke dienst of bedrijf heeft er zulke op de lijst staan. - Daarbij zal het echter niet blijven. De bezetting op de departementen is ondanks uitbreiding van hun werkzaamheden tot op het been afgekloven. Aan herstel van wegen en gebouwen is het noodzakelijkste nagelaten, dat nu in duurdere tijden met hoogere kosten zal moeten worden verricht. En niet het minst sterk zullen tenslotte de verlangens naar voren komen tot lastenverlaging om de noodige spankracht voor volgende slechte tijden wederom te scheppen. In dien zin is het vroegere woord der Regeering te ver staan, dat deze begrooting voor 1938 er een van de moeilijks to zal zijn sinds de crisis, omdat namelijk in juiste mate zal moeten worden tegemoet gekomen aan vele urgente wenschen, en onder de veelheid dezer wen schen een rechtvaardig afwegen der verschil lende belangen de zwaarste taak zal zijn, waarvoor de Regeering zich zal zien gesteld. Waarbij dan nog over salarisverhooging of het ongedaan maken van vroegere kortingen worde gezwegen. Hoewel Gouverneur van der Hoek in een interview met Aneta ontkende, dat de huidige rampokterreur in West-Java een gevolg zou zijn van de bezuinigingen, welke In de af- geloopen jaren bij de politie en het Binnen- landsch Bestuur hebben plaats gehad, moet toch aangenomen worden, dat dit weer op gedoken rooverskwaad in de omstreken van Batavia door het gemis aan voldoende toe zicht op een bijzondere wijze in staat is ge steld een dusdanige activiteit te betoonen, dat thans met millitairen een extra verster king van de veldpolitie en van bestuursambte naren een groote machtsvertoon moet worden ten toon gespreid om de bevolking weer ge rust te stellen. De veronderstelling, dat dit om Batavia rondzwervend boevenpak steeds heeft be staan en nog afstamt van de oude roovers- benden uit de Compagniestijd, welke na eiken strijd als restanten van de terugtrek kende inlandsche legers van roof en plun dering een handwerk maakten, kan moeilijk voor de Inheemsche bevolking tot geruststel ling leiden. Hoe het zij, de heeren gebruiken bij hun moorden en diefstallen de nieuwste Amerikaansche methoden, gaan openlijk in groote getale over tot aanvallen op patrouil- leerende mareehaussee's, schrijven hun slachtoffers een broefje, of ze zoo vriende lijk willen zijn een bedrag in geld zoo spoe dig mogelijk te deponeeren, knevelen autobus ondernemers om tegen 'n vergoeding zonder te worden aangehouden hun bedrijf uit te oefenen en duiken in benden van 20, 30 man in de kampongs op om zonder veel omhaal weer te verdwijnen; meestal te vlug om ach tervolgd te worden, aangezien de bevolking te bevreesd is de politie te waarschuwen. In het bijzonder schijnt in den tegenwoor- digen tijd de dessapolitie, zoowel op de par ticuliere landerijen als in gouvernements- gebied met deze ongure boeven te heulen en dit laatste kan alleen zijn geschied door de sterke verslapping van het toezicht van hoogerhand. Dessahoofden verwenen en blij ken te hebben geheuld met de dieven, doch het vertrouwen bestaat, dat een verbetering van het gehalte der hoofden, zoowel op de gouver- nementsgronden als op de particuliere lan derijen die zelf voor bestuur, politie e.d. moeten zorgen tenslotte mede zal helpen aan deze ongewenschte toestanden spoedig een einde te maken. (Nadruk verboden). Welelijksdie verbinding lusschen Homburq - ?a»!hompton - Le Hövre - New York met de s.5. „Monholtan .Washington - „President Harding" „President Roosevelt - Retourpassage vonal Rotterdam in de uitnemende touristco- klosse 229.— (2 jaar geldig). Volledige informaties, possogeprijzen, geïllustreerde brochures, etc. bij de Generool Agenten voor Holland: N.V. Rotterdam Oceaan Scheepvaart Mij. Atlantic Huis - Westplein 2 - Rotterdam (Adv. Ingez. Med.) Ziekenauto over den kop geslagen. Na botsing met luxe auto. Woensdagmiddag te half zes is een auto van den Rotterdamschen Genees kundigen Dienst, waarin een Noorsche patient, een zeeman, die op een schip aan den Hoek van Holland een onge luk had gehad en daarbij enkele ribben had gebroken, werd vervoerd, op den Hofweg te Overschie in botsing geko men met eên personen auto, bestuurd door J. F. B. uit Hilligersberg. Na de aam-ij ding botste de zieken auto tegen een verkeerspaal en sloeg vervolgens tweemaal over den kop. De carrosserie werd totaal vernield. On middellijk schoten van alle kanten voorbijgangers te hulp, die den patient, den chauffeur en den broeder uit de auto bevrijden. Met ernstige snijwonden zijn de drie slachtoffers per Roode Kruis zieken auto uit Overschie naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd. De ziekenauto en de personenauto zijn dooi den burgemeester van Overschie, die persoon lijk het onderzoek leidde, in beslag genomen. Over „Goeie Maat" ge sproken! Kijk eens naar Van den Brul op pag. (Adv. Ingez. Med.) Opbrengst Emmabloem-collecte, Elk jaar minder. HAARLEM Donderdag. De opbrengst van de Emmabloem-collecte, die Woensdag te Haarlem, Bloemendaal, Oveiween en Aerdenhout ten bate van de tu berculosebestrijding gehouden werd, heeft f 4950 opgebracht. Dat is ongeveér f 800 min der dan het vorig jaar. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN. HAARLEM Donderdag. De agenda voor de 122ste vergadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken, te houden op Dinsdag 27 April 1937 des namiddags te 8 uur in het gebouw der Kamer, Nassauplein 46, Haar lem, luidt: 1. Installatie nieuw gekozen lid. 2. Notulen. 3. Ingekomen stukken. 4. Mededeelingen. 5. Subsidie-aanvragen: a. Nederlandsch- Indische deelneming tentoonstelling Parijs 1937 te Amsterdam; b. Nationaal Bureau voor Onderwijs op Economischen Grondslag te Am sterdam; c. Haarlem's Bloei te Haarlem; d. Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer Zand- voort; 6. Goedkeuring verzonden brieven aan: a. Burgemeester en Wethouders van Velsen, in zake rioleeringswerkzaamheden; b. Directeur van het Postkantoor te Beverwijk, inzake openstelling kantoor; c. Burgemeester en Wet houders van Beverwijk, inzake posttarieven Beverwijk—Wijk aan Zee; d. Hoofdbestuur der P.T.T. te 's-Gravenhage, inzake posttarieven Beverwijk-Wijk aan Zee; e. Directeur van het Postkantoor Beverwijk, inzake openstelling kantoor; f. Minister van Financiën te 's-Gra venhage, inzake verlaging accijns, bier en gedistilleerd; g. Directie Nederlandsche Spoor wegen te Utrecht, inzake algemeene abonne- ments kaarten. 7. Concept-schrijven aan den minister van Waterstaat, inzake canon-regeling IJmui- den. 8. Concept-schrijven Commissie Makelaars aan den Ned. Bond van Makelaars, inzake schrijven dd. 18 Maart 937. 9. Rondvraag. 10. «^sloten zitting.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 5