Vervalsching van reglementen. AKKERTJES ^C5D fir- bij MEUWSEN 1 'n lreiterende Kiespijn... VRIJDAG 23 APRIL 1937 HAARLEM'S DAGBLAD ARR. RECHTBANK. Onhoudbare toestand op de Groote Markt. Doodelijlce aanrijding en kleine diefstallen. Doodelijke aanrijding. In den vroegen morgen van 24 December had op den nieuwen betonweg van Velsen naar Amsterdam, nabij den Machineweg een aanrijding plaats, waarbij 'n bejaarde motor rijder -zoo ernstig aan het hoofd werd ge wond, dat hij den volgenden dag in een zie kenhuis te Amsterdam overleed Een 30-jarige Haarlemsche chauffeur had zich naar aanleiding van dit ongeval te ver antwoorden wegens het veroorzaken van dood door schuld. Zijn collega, een 27-jarige Amsterdamsche chauffeur, die naast verd. in de cabine had gezeten, vertelde dat de auto een snelheid had van 30 a 35 K.M. Het was nog donker, doch toen de auto op ongeveer 5 M. van den Machineweg was verwijderd, zag iget. plot seling van rechts een donkere schim nade ren. Hij gaf toen een luide schreeuw en verd. had onmiddellijk het stuur naar links om gegooid. Een aanrijding was evenwel niet meer te voorkomen en het slachtoffer was met zijn motorrijwiel tegen het rechterspatbord van de auto opgereden. Pres.: Reden jullie met gedempte lichten? Get.: Dat kan ik mij niet herinneren. Pres: Had de motorrijder licht op? Get.: Dat heb ik niet gezien. Pres.: Waar reden jullie? Get. Geheel recht van den weg. Verd. verklaarde vervolgens, met gedemp te lichten te hebben gereden. Hij was juist een tegenligger gepasseerd, terwijl in de verte opnieuw een tegenligger naderde. Hij had daarom de groote lichten niet inge schakeld. Ook hij had het slachtoffer pas on het laatste oogenblik gezien. Een aanrij ding was toen niet meer te voorkomen. Luitenant W. van Hulst van het K.M.D., had als deskundige auto en motorrijwiel on derzocht, De auto had verschillende gebre ken. De remmen werkten onvoldoende, het stuur had te veel speling en het uitzicht uit de cabine naar rechts was slecht. Verder was gebleken, dat in de lamp van de motorfiets geen lampje zat, terwijl het glas heel was. Het slachtoffer moet dus zon der licht gereden hebben. Verdediger: Als de remmen wel gewerkt hadden ,had verd. dan bij de snelheid waar mee hij reed op dien korten afstand nog een aanrijding kunnen voorkomen? Get.: Dat was uitgesloten. Daarvoor was de afstand te klein. De Officier meende, dat de slechte toe stand waarin de auto verkeerde het hoogst roekeloos maakte, er mee te rijden. Daar door heeft verd. schuld aan dit ongeval en spr. eischte een boete van f 50 subs. 25 da gen. De verdediger, mr. Tonino wees er op, dat de toestand van de auto niet de oorzaak van dit ongeval is geweest. De grootste schuld ligt trouwens bij het slachtoffer zelf. Dit heeft zonder licht gereden en bovendien niet gelet- op het verkeer van den weg, dien het moest kruisen. Ook wanneer de remmen goed geweest waren, had verd. het ongeval niet kunnen voorkomen. Verd. was weliswaar in overtreding, doch dit doet aan de oorzaak van het ongeval niets toe. PI. meende dan ook. dat de rechtbank verd. zou moeten vrij spreken. Valschheid in geschrifte. Een waterschapsbestuur in onze omgeving had in 1931 een secretaris aangesteld, die de belangen van dit waterschap moest behar tigen. Deze was mondeling benoemd, en had nimmer een schriftelijke aanstelling gekre gen. Het Provinciaal bestuur had er bij het waterschap evenwel op aangedrongen, een ambtenarenreglement vast te stellen, waar in o.a. ook de positie van dezen secretaris geregeld zou worden. Men had daar niet veel voor gevoeld en dit reglement was dan ook nimmer ingezonden. 25 Maart 1936 was de secretaris evenwel met ingang 'van 1 Mei d.a.v. ontslagen, en toen deze zich naar aanleiding daarvan tot het Ambtenarengerecht had gewend, had de voorzitter hem verzocht het ambtenaren reglement en zijn officieele aanstelling te zenden. Deze waren evenwel nimmer aanwezig ge weest en de secretaris had toen zelf een aan stelling en een reglement vervaardigd, die hij met de namen van den inmiddels over leden voorzitter en tweeden secretaris had onderteekend. Als gevolg daarvan had verd. zich wegens valschheid in geschrifte te verantwoorden. Verd. gaf toe, de aanstelling zelf vervaar digd te hebben. Hij had er bij het waterschapsbestuur herhaaldelijk aange drongen, hem een schriftelijke aanstel ling te geven, doch dit had dat niet noodig geoordeeld. Het. reglement had verd. ook wel zelf vervaardigd, doch verd. zeide. dat er inderdaad een echt reglement had bestaan. Dit was evenwel nooit ingezonden, en bij •het overlijden van den voorzitter van het waterschap was het zoek geraakt. Dit zou ook uit de notulen van de ver gaderingen moeten blijken, doch deze waren later door verd. aangevuld. Verd. vertelde, dat dit was geschied, omdat hij deze notulen niet zelf had geschreven, doch de inmiddels overleden tweede-secretaris. Deze had verd. er in '33 op gewezen, dat de notulen niet vol ledig waren, en verd. had daarop deze notu len aangevuld. Pres.: Is dat nu wel waar? U staat voort durend te draaien in deze zaak. Aan den vechter-commissaris hebt u een geheel an deren uitleg van deze vervalschlngen ge geven. Verd.: Ik kon me dat alles toen niet zoo goed herinneren. Het is al zoolang geleden. Verd. betoogt nogmaals, dat er wel een echt reglement geweest is. Pres.: Waarom hebt u dan die vervalsching naar het Ambtenarengerecht gestuurd? Get.: Ik wist dat het echte reglement er moest zijn en dacht dat het dus niet zoo erg was. De getuige-deskundige, dr. C. Klem had een psychiatrisch onderzoek naar verdach- te's geestvermogens ingesteld, en was tot de conclusie gekomen, dat verd. buitengewoon leugenachtig en onbetrouwbaar is. "Verd. heeft een moreel defect, doch is lang niet dom in zijn redeneeringen. Hij is eerder sluw te noemen. Verd. is in 1927 in Rijngeest ver pleegd geworden, doch get. is van meening, dat verd. thans volkomen toerekeningsvat baar is. Requisitoir. De Officier noemde verd. een lastig en lis tig persoon. Wanneer men hem tien keer iets vraagt, geeft hij tien keer een verschil lend antwoord. Verd. heeft op sluwe wijze een heele serie knoeierijen begaan, om met succes over zijn ontslag te kunnen proce- deeren. Spr. achtte dit een zeer ernstig feit en eischte een gevangenisstraf van zes maanden. Pleidooi. De verdediger, mr. H. O. Drilsma schetste verd. als iemand, die op de grens staat van toerekeningsvatbaarheid en psychopaat. PI. heeft ernstige bezwaren tegen het psychia trisch rapport, dat te subjectief gesteld is, en het karakter heeft van een requisitoir. Dit ligt niet op het terrein van den psychiator. Dit rapport heeft de rechtbank tegen verd. ingenomen. Verd. is noch sluw, noch listig, doch heeft in tegendeel de eene dom heid op de andere gestapeld. Spr. meent dan ook, dat verd. niet toerekeningsvatbaar ge noemd kan worden. Bovendien acht pl. op juridische gronden het tweede feit niet strafbaar, zoodat verd. hiervoor zal moeten worden vrijgesproken. Pl. zou den man op dezen leeftijd een gevangenisstraf willen besparen en dringt aan op een voorwaarde lijke straf. De rechtbank zal in al deze zaken op 5 Mei vonnis vellen. Gevaarlijke parkeerplaats. Zaterdagavond 17 October wilde een Heemsteedsche automobïelvertegenwoordiger zijn auto op het parkeerterrein aan de Gr. Markt plaatsen, waartoe hij op aanwijzing van den autobewaker achteruit, den vlucht heuvel opreed, om een opengekomen plaats tusschen twee auto's in te nemen. Op dat oogenblik naderde uit de Groote Houtstraat een tram. die de auto aanreed en aan de linkerzijde ernstig beschadigde. De conducteur, wien te snel rijden ten laste was gelegd, was door den kantonrech ter veroordeeld tot f 6 boete subs, drie da gen hechtenis, tegen welk vonnis hij appèl had aangeteekend. Verschillende getuigen verklaarden, dat de tram zeer snel had gereden en schatten de snelheid op pl.m. 20 K.M., in tegenstel ling tot een get. a décharge, die zich in de tram had bevonden en de snelheid op 7 K.M. schatte. De Officier achtte het ten laste gelegde wettig en overtuigend bewezen. De toestand is op dit punt hoogst gevaarlijk en vrijwel onhoudbaar. Doch dit had voor verd. een reden te meer moeten zijn, om de meeste voorzichtigheid te betrachten. Spr. vroeg be vestiging van het vonnis van den kanton rechter. De verdediger, mr. C. M. J. Witlox wees er op, dat het bij verd. niet om de boete gaat. Hij is er zich evenwel van bewust, dat hij onschuldig is en dat is de reden, dat hij zijn verdediger verzocht heeft, appèl te willen aanteekenen. Pl. was van meening, dat het wel zeer on waarschijnlijk is dat verd. op een Zaterdag avond. als er in de Groote Houtstraat steeds veel voetgangersverkeer is, zoo snel zou heb ben gereden. De groote fout ligt bij den autobewaker, die het slachtoffer de gevaar lijke manoeuvre liet uitvoeren. Pl. conclu deerde vrijspraak. Snipperdiefstallen. In de maanden December en Januari ver misten verschillende winkeliers in de Bree- straat en omgeving voorwerpen als pakjes boter, sinaasappelen e.d. uit hun winkel. Dit geschiedde steeds, nadat een juffrouw hun winkel had bezocht, tegen wie tenslotte het vermoeden rees,dat zij wel meer van deze verdwijningen af zou weten. Dit had tot ge- REALLY - om Uw hoed voor 1| af te nemen! Zóó mooi! fel HAARLEM: GROOTE HOUTSTRAAT 32 TELEFOON 13440 (Adv. Ingez. Med.) volg, dat deze juffrouw zich gisteren voor de rechtbank had te verantwoorden, be schuldigd van deze winkeldiefstallen. De bestolen winkeliers verklaarden, na het bezoek van de juffrouw aan hun winkel, ver schillende voorwerpen te hebben vermist, die kort daarvoor nog op de toonbank lagen. Bovendien had een limonadefabrikant ge zien, hoe de juffrouw in een groentewinkel, terwijl de winkelierster zich had omge draaid, om zuurkool uit een vat te halen, een aantal sinaasappelen in haar tasch had gestoken. De verdachte vertelde evenwel, onder veel tranen, dat de schijn weliswaar tegen haar was, doch dat zij aan die diefstallen onschul dig was. Men had evenwel allerlei praatjes over haar rondgestrooid, en daar was zij nu de dupe van geworden. De Officier vond de houding van de juf frouw heel onsympathiek en had het beter gevonden, als zij maar eerlijk bekend had. De bewijzen tegen haar zijn te overstelpend, dat men aan haar schuld zou kunnen twij felen. Het betreft hier een soort kruimeldief- stad of kleptomanie, en spr. meent tegen verd. een gevangenisstraf van zes maanden te moeten eischen. Verdachte breekt in een luid gejammer uit en houdt vol, dat zij onschuldig is. De verdediger, mr. H. O. Drilsma zeide. verd. er op te hebben gewezen, dat zij, wan neer zij bekende, nog kans had op een voor waardelijke veroordeeling. Zij had evenwel volgehouden, onschuldig te zijn en dus niet te kunnen bekennen. Pl meende, dat dit hardnekkige ontkennen op kleptomanie wees en dus een ziekelijke afwijking is. Verd. is zich misschien niet eens haar daden bewust en pl. verzocht een psychiatrisch onderzoek in te stellen. zoo'n tergende pijn, die U bijna razend, maar ten slotte murw maakt die U doet grijpen naar alles, waarvan Ge maar hoopt, dat het U van die kwelling zal afhelpen. Zoo'n razende kiespijn... die bedaart onmiddellijk met 'n "AKKERTJE". Het lijkt een wonder, maar zooals olie ge stort op de golven, de ziedende zee doet bedaren, evenzoo verwonderlijk is de uit werking van één of twee "AKKERTJES". Zorg ze altijd in huis te hebben. Ze ko men elk oogenblik van pas, misschien vannacht nog, als Ge geplaagd wordt door: Hoofdpijn, Kiespijn, Zenuwpijnen, Rheu- matische pijnen, Vrouwenpijn, nerveuse Slapeloosheid. Bovendien helpen ze U af van 'n gevatte kou. Griep, influenza. Overal verkrijgbaar. Per 12 stuks 52 cent. Volgens recept van Apotheker Dumont (Adv. ingez. Med.) Prettige Dansavond. Uitreiking certificaten van geoefendheid. In de groote zaal van den Haar- lemschen Kegelbond had gister avond de feestelijke uitreiking plaats van het certificaat van geoefend heid aan de leerlingen van de Haar lemsche dansleeraren Micgielse, van Ake en A. Kwekkeboom en de Am sterdamsche dansleeraren W. Boen- demaker, H. Eykholt en G. Kroese. Nadat de heer A. Kwekkeboom een kort welkomstwoord had gesproken, waarin hij den wensch uitte, dat deze avond een vroolijke en gezellige avond mocht worden, hield de prae- ses van den Eersten Algemeenen Nederland- schen Danssportbond, de heer W. Boende- maker uit Amsterdam een korte rede, waarin hij zeide dat de bond de mogelijkheid tot verkrijging van een certificaat van geoefend heid heeft opengesteld, teneinde de excessen op het gebied van den modernen dans tegen te gaan. De dans moet als sport beoefend worden en spr. hoopte dat de mogelijkheid tot het verkrijgen van een certificaat daar toe een aansporing mocht zijn geweest. Tijdens het dansen der leerlingen op de muziek van de „Harlem Swingers", waren wij in de gelegenheid de prestaties eenigen tijd gade te slaan, en wij moeten erkennen, dat de leeraren ongetwijfeld in htm opzet geslaagd zijn. De verschillende dansen werden over het algemeen onberispelijk uitgevoerd, waarbij de tango met tango-variaties, en niet zooals gebruikelijk met foxtrot-variaties werd uitgevoerd, die dan bovendien ook nog voor Engelsche wals een slow-fox gebruikt plegen te worden. In den loop van den avond werden aan een honderdvijftig-tal Haarlemsche en een vrij wel evengroot aantal Amsterdamsche leer lingen de behaalde diploma's uitgereikt, waarna men nog geruimen tijd in een gezel lige, vroolijke stemming bijeen bleef. Waarom geen Spaansche kinderen naar Nederland? PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP ZATERDAG 24 APRIL 1937. Progr. I. Hilversum I. Progr. n. Hilversum n. Progr. m. 8.00 Keulen. 9.20 Pauze. 10.20 Droitwieh. 12.20 Vlaamsch Brussel. 1.20 Keu len. 2.35 Fransch Brussel. 3.20 Keulen. 4.20 Parijs Radio. 6.30 Vlaamsch Brussel. 6.50 Lon don Regional. 7.20 Keulen. 9.20 Vlaamsch Brussel. 9.30 Fransch Brussel. 10.35 Berlijn. Pogr. IV. 8.00 Vlaamsch Brussel. 8.20 Pauze. 9.35 London Regional. 12,20 Droitwieh. 2.20 London Regional. 3.20 Droitwieh. 5.50 London Regional. 6.05 Droitwieh. 11.20 Parijs Radio. Progr. V. 8.007.00 Diversen. 7.00 Eigen gra- mofoonplatenconcert: Verzoekprogramma. 8.00 12.00 Diversen. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. Inlichtingen over gevonden voorwerpen aan het bureau van politie Smedestraat uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Terug te krijgen bij: Handschoenen en ceinturen: Politiebureau Smedestraat. Postduif: Sabelis, Rozenhaee- straat 61 en Prins, Emostraat 3. Handbescher mer: v. d. Pol, Assendelverstr. 34. Mokerhamer: v. Koot, Potgieterstraat 8. Colbertjasje: v. Mierlo, Genestetstraat, 18. Jas: Punts, Teij- lerplein 15. Kinderjurkje: Grimberg, Santpoor terstraat 24. Zilv. medaille: v. d.' Wiel, Gen. Bothastraat 81. Rijwielplaatje: Ekel, Lijster straat 28 en Keizer, Korte Zijlstraat 7. Heeren- ring: Tak, Dr. Schaepmanstraat 117. Heeren schoen: Hoogenboom, Oranjestraat 92. Dames- t.asch met inhoud; Kion, Scheeperstraat 10. Hond (boxer)J. C. Sloothaak, Vogelenzang straat 28 II Amsterdam (W.) na 18 uur. De Diamanten Armband Van een kleinood, dat verloren werd en een teruggevonden liefde. Kees glimlachte, maar het leek meer op een grijns. „Ik had vanavond niet veel zin in werken", zei hij zacht. „Ik kreeg er een beetje genoeg van. Bovendien had ik zoo'n idee, dat je hier eenzaam zoudt zitten, bij een kopje thee." Janny luisterde staande naar hem. Zij zag er verrassend jong uit. Haar hoedje een tikje scheef op de blonde krullen, haar vriende lijke blauwe oogen, haar even opgemaakt ge zicht. haar slanke gestalteneen, nie mand zou haar reeds 6 jaar getrouwd geven. „Ik ga toch iedere week een avond bridgen bij de Breunings. Maar als je liever wilt, dat ik hier blijf „Geen sprake van. Ga genist naar de Breu nings en amuseer je, lieveling. Maar voor je weggaat, wil je misschen wel even vertellen waar je dien prachtigen armband vandaan hebt." Kees' hand had haar pols gegrepen. Hij draaide spelenderwijze de diamanten arm band rond. die onder het zachte lamplicht scherpe lichtpijlen afschoot. Janny sloot de oogen. maar het was niet alleen van de schittering. Zij dacht sneller, dan zij ooit te voren gedaan had. En het was noodig ook. „Ik ben erg blij. dat je mij er naar vraagt. Kees", antwoordde zij tenslotte met een ge- forceerden glimlach. „Ik stond nog in be raad wat ik er mee zou doen. Wat denk jij er van? Ik hc-b hem gevonden". Kees wreef over zijn kin. „Gevonden?" her haalde hij. „Ja. gisteren ging ik winkelen op de Galerij en toen zag ik hem schitteren vlak bij de parkeerplaats. Ik geloof, dat wij het beste een advertentie kunnen plaatsen. Denk je ook niet? Misschien krijgen we nog een beloo ning." Janny lachte nu voluit, maar Kees voelde dat het niet van harte ging Het kleine intieme café was vol rook en bezoekers. Het leek echter alsof het strijkje alleen voor de mollige looper speelde, die van den ingang naar het podium liep. De gasten zaten in boxen en slechts hun stemmenge- mompel verraadde hun aanwezigheid. Janny's knieën beefden. Haar hand rustte in die van Jan Tempel, die haar fluisterend probeerde te overtuigen, dat alles in orde was, „Luister nu toch, schat", zei hij voor den zesden keer, „je man kan onmogelijk iets weten. Hij weet niets van ons samenzijn. Hij weet niet dat ik je den armband gaf. Hij weet niet, dat we elkaar al zoo'n tijd hier ontmoeten. Je zenuwen spelen je parten en daarom denk je, dat je man wantrouwend was". Janny zweeg. „Bovendien", ging Jan Tempel verder, „je vroeg hem een advertentie te plaatsen. Dat moet je toch vertrouwen geven. Wat kan er dus gebeuren? Niemand komt den armband natuurlijk halen en jij kan hem houden. Nogal eenvoudig, niet?" Janny knikte nadenkend. Zij had niet veel anders kunnen doen, want inderdaad was de zaak zoo klaar als frisch geschept bronwater. Toen zij vroeger dan gewoonlijk afscheid na men spraken zij af elkaar twee dagen later weer te ontmoeten. Dan wist Janny meer en konden zij hun houding bepalen. Janny ging naar huis. Zij was verdietig ge stemd, omdat de zaken niet goed gingen. Zij wilde Kees voor geen geld prij s geven en Jan niet laten schieten. Bovendien was zij reeds gehecht geraakt aan het diamanten kleinood. Soms is het leven wel ingewikkeld, vond zij. „Heb je veel gewonnen bij de Breunings?" vroeg Kees den volgenden morgen ironisch aan de lunch. „Neen, mompelde Janny, „ik bleef niet zoo lang. Ik had wat hoofdpijn". „Tja", sympathiseerde Kees, ..waarschijn lijk kreeg je die hoofdpijn van het tobben over de armband. Nu. je hoeft niet langer te piekeren. Vanmorgen heb ik een advertentie laten zetten. Het is nog al een kostbaar sieraad en degeen, die hem verloren heeft zal zeer ze ker de advertenties nakijken.. Dan weten we het morgenavond al". Janny slikte. „Ja", antwoordde zij zacht, ..dat denk ik ook". Kees ging den volgenden avond niet over werken op de zaak. Hij zei er liever bij te willen zijn. in het geval iemand om den verlo ren armband kwam. Hij legde sterk den klemtoon op de woorden „in het geval" en dat gaf Janny een schok. Om half acht werden de zenuwen haar de baas en zei ze, dat ze een vriendin nog even moest bezoeken. Het was de avond van de afspraak van Jan Tempel. Direct ging ze naar het kleine cafétje. Daar wachtte zij. Het strijkje speelde onverstoor baar door het geroezemoes van de gedempte stemmen heen. Janny wachtte en de minuten hadden de geladenheid van uren. Zij wachtte en bestelde de eene cocktail na de andere. Jan verscheen niet. Toen hij tenslotte een uur over tijd was belde zij zijn hotel op. Met vriendelijke stem deelde de telefoniste haar mede. dat mijnheer Tempel omstreeks 7 uur weg was gegaan en naar het buitenland ver trokken. „Geen nadere boodschap?" .Heen" zoemde de telefoon, „geen nadere boodschap". De eigenaar-directeur van deze kleine in tieme inrichting herkende direct de reeds zoo veelvuldig voorgekomen scène van een krijt witte vrouw, die dringend een taxi bestelde. Hoffelijk en voorkomend als altijd zorgde hij, dat alles glad van stapel liep. Janny spoorde den chauffeur tot spoed aan. Alles was haar nu duidelijk. Wat een schurk was die Jan om haar nu in den steek te laten. „Wat een schurk" mompelde zij nog in zichzelf, toen de taxi remmend voor haar flat stopte „Ik ben een schurk' fluisterde Kees aan baar oor, terwijl hij haar vast omarmde en haar gezicht bedekte met kussen. „Janny, vergeef mij. Ik dacht, dat jij dien armband had gekregen van een vriend. Zelfs bleef ik wantrouwend, toen jij over een advertentie in de courant sprak". Kees zweeg even en Janny was sprakeloos. Dat was gelukkig voor Kees, want zij had hem alles willen vertellen. „Wat een idioot ben ik geweest", ging Kees verder. „Want vlak achter je kwam de eige naar van den armband." Janny zweeg nog steeds, hoewel zij een ge baar van verrassing maakte, dat Kees als een vergevende liefkozing aanvaardde. „Ja", ging Kees verder. „Hij zei, dat hij den armband aan zijn vrouw cadeau had gege ven. die hem verloren had. Hij gaf me een nauwkeurige beschrijving en dus kreeg hij den armband direct mee." .Aardige kerel was hij. Heette zoo iets van Tempel Nieuwe actie van het Huisvestings-comité. Het Centraal Huisvestingscomité Spaan sche kinderen, hield gisteravond in het ge bouw van den Protestantenbond in de Jacob- straat een openbare vergadering ter be spreking van de nieuwe actie die het huis vestingscomité zal voeren nu geen Spaan sche kinderen in Holland worden toegelaten. Sprekers op dezen avond waren de heer J. Leene en mej. Selma Meijer uit Amsterdam. Na een korte inleiding van de voorzitster der afdeeling Haarlem mevr. H. Bigot nam mej. Meijer het woord. Volgens spreekster scheen het allereerst alsof de Spaansche kin deren wel in Nederland zouden worden toe gelaten. Eerst later is door den minister van Justitie deze komst verboden. De actie wordt nu omgeschakeld onder het motto: De Spaansche kinderen komen niet naar Holland welnu dan moeten wij naar de Spaansche kinderen. Om dit doel te bereiken zal in Spanje een kindertehuis worden gesticht dat onder Hol- landsche leiding zal staan. In Zuid-Frankrijk bestaat reeds een derge lijk tehuis. Ei- zullen gelden ingezameld wor den die uitsluitend voor het instandhouden van deze kindertehuizen gebruikt zullen wor den. Laten wij allen helpen, aldus besloot spr. om het leed van deze kinderen te verzachten. Vervolgens sprak de heer J. Leene over: „Waarom geen Spaansche kinderen naar Ne derland?" Uitvoerig besprak de heer Leene de bezwaren die de minister van Justitie te gen de huisvesting van Spaansche kinderen heeft gemaakt. Spr. was van meening dat' de regeering met dit verbod een anti-christelijk gebaar ge maakt heeft. Vooral de mededeeling van den minister dat het lang niet zeker is dat alle Spaansche ouders hun toestemming zouden verleenen, heeft volgens spr. alom verbazing gewekt. Concludeerend kon spr. zieh dan ook niet aan den indruk onttrekken dat dit ver bod niet zoozeer aan de regeering dan wel aan den „R. K. Clerus" te danken is. Kinderen naar hier laten komen, kunnen wij niet, laten wij echter naar de kinderen gaan en helpen zooveel als in ons vermogen ligt. Aldus besloot de heer Leene. Door de vergadering werd besloten een protest-telegram te zenden aan den minister van Justitie. Na de pauze zong mej. Menagé Challa liederen. Centrale Tandheelk. Klinielc KENAUPARK 26 A TELEF. 12644. KUNSTTANDEN EN GEBITTEN ZIEKENFONDSTARIEF Spreekuren9—11 en 1—2, Dinsdagsavonds 6.30—8.30 uur. (Adv. Ingez. Med.) Haarlemsche Meisjesclubs. Uitvoering in den Stadsschouwburg. De Haarlemsche Meisjesclubs gaven Donder dagavond onder de beproefde leiding van me juffrouw C. ten Boom een uitvoering in den Stadsschouwburg. De elf vorige uitvoeringen hebben in de Gemeentelijke Concertzaal plaats gehad. Ook nu weer was de belangstelling ïn dit Christelijk jeugdwerk heel groot. En. we zullen het maar dadelijk zeggen, niemand zal onvoldaan naar huis zijn gegaan, want er werd een alleraardigst programma met vaak heel verrassende effecten afgewerkt. Met mej. Ten Boom voorop marcheerden de schier ontelbare meisjes van twee kanten uit de zaal het podium op, begeleid door het eigen orkest „Musica". Op het podium werd de op- marsch, die al dadelijk een kranigen indruk maakte, voltooid. Mej. Ten Boom sprak een welkomstrede uit. Zij uitte haar blijdschap over de groote belang stelling in het werk der clubs. Zij deelde mee wat er op dezen avond alzoo te zien en te hoo- ren zou worden gegeven door de kinderen, die bij de voorbereiding er van zoo bij uitstek hun best hadden gedaan. „Het doel van onze clubs is om aan alle leden ontspanning en ontwik keling te geven", zei spreekster, ,.en hun ook het evangelie van Jezus Christus te verkondi gen." Mej. Ten Boom vroeg mild in de critiek te zijn en te denken aan Phaeton, die toen hij zag hoe zijn zoon vergeefs trachtte de wilde paarden van zijn vader te temmen, sprak: „al kon hij het waagstuk niet volbrengen, de wil dien hij getoond, heeft, was goed en te prijzen". Zij hoopte dat de critiek der aanwezigen even welluidend als die van Phaeton zou zijn. Zij ging daarop voor in gebed. Toen werd met de afwerking van het rijk voorziene programma begonnen, nadat de kinderen eerst gezongen hadden: ,.De Heer is mijn Herder". Eerst liet de Mondorgelclub „Da Capo" zich met een vijftal stukjes hooren. Vooral het Gon dellied werd keurig uitgevoerd. De Costuumnaaiclub stelde een modeshow voor. wat gevolgd werd door een korte zang uitvoering van de Engelsche zangclub. die veel succes had met het bekende lied „My grand father's clock". Zeer in den smaak vielen de pittige en rhyth- misch heel zuiver uitgevoerde volksdansen. De dansen maakten een aardigen indruk. De mandolineclub „Semper Melior". waar van de meisjes in fleurige Tyroler costuums gekleed waren, bracht een drietal mooie num mers ten gehoore en wel op zulk een fraaie wijze dat ze door de enthousiaste aanwezigen teruggeroepen werd. Volgde een Driehoekdemonstratie, bestaan de uit het vormen van een grooten levenden driehoek: het brengen van een seingroet met vlaggen („Wij roepen u een hartelijk welkom toe!")het spel „De kikker bij den vijver" (dank zij de bekwame leidster alleraardigst voor het voetlicht gebracht)het houden van onderlinge wedstrijden in aardappel schillen, knoop aan zetten, stoelen aan elkaar binden, een route door Haarlem op papier brengen (een meisje teekende in nog geen minuut den weg van het clubhuis naar den Stadsschouwburg) en net vertoonen van sterrebeelden. Het publiek beloonde de meisjes na elk num mer met een klaterend en welverdiend applaus. Na de pauze werd onder groote belangstel ling het kinderzangspel in drie bedrijven „Lentebloemen" van Catharina van Rennes op gevoerd. Ook hiermee oogstten de meisjes een groot succes. Aan mejuffrouw Janny Schagen, die dit mooie stuk met. de meisjes had ingestudeerd, komt een woord van lof toe. Er werd heel be schaafd gespeeld. De Haarlemsche Meisjesclubs (onderafdee- ling van de Nederlandsche Vereeniging ter be hartiging van de belangen der jonge meisjes) kan met veel voldoening op dezen feestavond terugzien. Alles was uitstekend voorbereid en verzorgd.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 10