Jeugdherbergen in Nederland. Helene Willfuer V R IJ D A G 23 APRIL' 1937 HAAELE M'S DAGBLAD 7 De aanslaande middenstands- demonstratie. De smuldag. Het is op het gebied van zaken doen niet gemakkelijk iets nieuws te vinden, waarop het groote publiek reageert. Het Comité van de B.E.L.-week is dan ook wel zeer gelukkig' geweest met het creëeren van een Smuldag, waarvan Haarlem de pri meur heelt. Nu zal niet een ieder direct het verband zien tusschen een Bloemen- en Lentevreug- deweek en een Smuldag, maar dit verband bestaat toch wel. Als er in den familie-kring de een of an dere feestelijkheid is, wordt er voor zoo'n dag meestal iets bijzonders op tafel gezet en daar nu geheel Haarlem feest viert is het logisch 'gevolg hiervan, dat de Haarlemsche levensmiddelenhandelaren willen zorgen voor dezen dag bij een ieder iets bijzonder lekkers op tafel te brengen. Hiervoor hebben de groep Banketbakkers een aardig B.E.L.-gebak ontworpen, hetwelk zelfs den meest verwenden smuller versteld zal doen staan. De broodbakkers blijven bij hun collega's de banketbakkers natuurlijk niet achter en zullen op het gebied van hun branche van hun kunnen blijk geven. Voor de fruithandelaren was het niet- ge makkelijk om met iets bijzonders voor -dezen Smuldag te komen, daar de sorteering fruit in dit jaargetijde niet zoo heel groot is. Toch zijn ook zij wel geslaagd en hebben zij een assortiment fruit samengesteld, waar van de aanblik reeds tot loopen lokt, netjes gerangschikt op een fruitschaaltje en voor een kleinen prijs. De kruideniers en comestibleshandelaren, de grootste groep deelnemers bij dezen smuldag (het aantal deelnemers in deze branche bedraagt al reeds meer dan negen tig zaken) hebben hun beste beentje voor- Zij hebben zich hiertoe in verbinding ge steld met een tweetal bekende Haarlemsche industrieën, nl. de N.V. Koffie- en Thee handel A. F. Kremer en de Chocoladefabriek „Union", welke kosten noch moeite gespaard hebben om hun afnemers in de gelegenheid te stellen, voor dezen dag eens met iets heel bijzonders uit te komen. Het pakket wat zij aanbieden bevat 1 ons B.E.L.-chocolade, 1 ons koffie, *4 ons bis cuit, dit alles voor een prijs ver beneden de waarde. De restaurants willen dezen dag ook hun (klanten aan (hun zaak binden door hun een souper of diner voor te zetten, dat onover trefbaar is. Geen enkele Haarlemmer mag dan ook verzuimen zich voor dezen eenen dag dit alles te verschaffen, te meer daar iedere deelnemer zich gaarne belast met de bezor ging van hun Smuldag-attractie. De Smuldag-winkeliers hebben allen een affiche voor hun winkelruit, waaruit hun deelneming blijkt. De étalage- en straat versieringen. Voor deelneming aan den étalagewedstrijd zijn reeds vele .inschrijvingen ingekomen. Het aantal deelnemers zal echter nog kun nen worden uitgebreid. Geeft u daarom spoedig op als deelnemer ibij het bureau van de B.E.L.-week, Lange Begijnestraat nd?*20 of bij den heer J. v. d. Berg, Zijlstraat no. 87a. De inschrijvingstermijn wordt definitief 'gesloten op Dinsdag 27 April a.s. Vraagt adviezen voor het smaakvol in richten van uw étalages aan de bloemenwin keliers, zij zullen u gaarne belangeloos van advies dienen. Er zijn reeds vele prijzen beschikbaar ge steld voor den étalagewedstrïjd, onder meer door: de Middenstandscentrale; de Groote Houtstraat-Vereeniging; de Spaarnwouder- straat-Vereeniging; de Barteljorisstraat-Ver- eeniging; Magazijn „Nederland" en door de heeren Th. S. J. Hooij en Dr. C. J. Koch. Ook de straatversieringen beloven de moeite waard te worden. Vele vereenigingen besloten reeds hun Straten te versieren. Ook aan niet-winkliers wordt verzocht hun huizen een „bloemrijk" aanzien te geven, hetzij door het doen aanbrengen van bloem bakken of door groen. Helpt allen mode Haarlem tot een werke lijke bloemenstad te maken. Het Ballerospel en de Sigarenwinkeliers. De besturen van de Haarlemsche vereeni gingen van Sigarenwinkeliers berichten ons: „Het blijkt nuttig te wezen, de sigaren winkeliers er opmerkzaam op te te maken, dat het bij de wet verboden is, op eenigerlei wijze bonnen te verstrekken welke de koo- pers in de gelegenheid stellen cadeaux te verkrijgen, of een aanwijzing of kans geven voorwerpen te verkrijgen of te winnen. Bij overtreding beloopt men de kans, zich een verbaal op den hals te halen. Tot zoover dit bericht. Wij informeerden bij den Commissaris van Politie, die ons mededeelde dat de quaestie van het Ballerospel natuurlijk van te voren door de autoriteiten onder de pogen is ge- Er is geen sprake van, dat de geheele Bal- lero-actie iets te maken heeft met de Lote- rijwet. De Haarlemsche sigarenwinkeliers kunnen dus gerust zijn; zij zullen geen pro- ces-verbaal krijgen, als zij aan het Ballero spel laten deelnemen. WIELRÏJDSTER GESLIPT. Donderdagmiddag half vier is een 43-jarige wielrijdster uit Amsterdam in de Groote Houtstraat over de tramrails geslipt en ge vallen. waarbij zij haar onderbeen brak. Door leden van den Ongevallendienst werd zij ver bonden en per ziekenauto naar de Maria- Stichting vervoerd. VEREENIGING „REHOBOTH". De vereeniging voor voorbereidend onder wijs op Gereformeerden grondslag houdt op Woensdag 28 April een jaarvergadering in de dr. A. Kuiperschool aan het Rozenhageplein. Óp Dinsdag 11 Mei wordt een ouderavond gehouden in school „Oost" aan de Zomer- vaart, op Woensdag 12 Mei in school „Noord" aan de Ambachtstraat. Alle vergaderingen beginnen om 8 uur. De inspecteur va npolitie A. Berentsen vertelt aan de Haarlemsche jeugd, hoe de veiligheid van het verkeer het best bevorderd kan worden Vereeniging „De Haarlemsche Manége". Uitvoering voor de Kinderbewaarplaatsen. In ons vorig nummer deelden we mede, dat de belangstelling voor de uitvoeringen van bo vengenoemde vereeniging op 24 en 26 April zóó groot was, dat voor die twee avonden reeds alle kaarten verkocht waren. Die data zijn fout. Bedoeld werden de uitvoeringen van 23 en 24 April. Voor de uitvoering van deze ver eeniging, die Maandagavond 26 April plaats heeft ten bate van de Kinderbewaarplaatsen in Haarlem-Noord, zijn nog kaarten beschik baar bij het secretariaat der vereeniging en bij alle bestuursleden van de Kinderbewaarplaat sen (Mevrouw De Veer, Mevrouw Venema en den secretaris A. J. Torley Duwel, Crayenester- laan 9, Haarlem). BENOEMINGEN IN HET BISDOM HAARLEM Z.H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan te Haarlem (H. Joan nes de Dooper) den weleerw. heer A. S. van Rijn; tot kapelaan te Beverwijk (H. Agatha) den weleerw. heer C. H. Willemse. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. Londen 9.01 3/4 Berlijn 73.411/2 Parijs 8.11 Brussel 30.85 Zwitserland 41.78 New York 1.82 5/8 Londen 9.01 3/8. Berlijn 73.4114. Parijs 8.09 3/4. Brussel 30.84. Zwitserland 41,78. Kopenhagen 40.25. Stockholm 46.40. Oslo 45,25. New—York 1,82 5/8. Praag 6.3 614 Uitbreiding van Haarlem-West. De terreinen aan de Houtvaart. Nu de brug over de Brouwersvaart tegen over de Hyacintenlaan gereed gekomen is, waardoor een rechtstreeksche verbinding zal worden verkregen van den Zijl weg naar de bebouwing ten Westen van den spoorweg' HaarlemLeiden, is een begin gemaakt met het aanleggen van den nieuwen weg op de terreinen langs de Houtvaart. Er is daar al veel veranderd. Het huisje op den hoek Houtvaart—Brouwersvaart is reed's gesloopt; zij, die een wandeling maken over het voetpad langs de Brouwersvaart naar Overveen zullen dit landelijke hoekje missen. Thans wordt een rioleeringsnet in die ter reinen gelegd, terwijl zand aangevoerd wordt om den nieuwen weg vóór de nieuwe brug aan te leggen. Men weet, dat d'e Houtvaart zal worden omgelegd, Westelijk van de nieuwe brug, om bij het Zwembad aan te sluiten op het verdere gedeelte van de Houtvaart. AANBESTEDING. Hedenmorgen werd door den Rijkswater staat te Haarlem aanbesteed het herstellen van stormschade aan het Noorder- en Noord- duinshoofd vóór de Heldersche Zeewering bij Huisduinen. Het laagst werd ingeschreven door P. Daalder's Aannemingsmaatschappij N.V. te Alkmaar voor f 30.954. VOUWBLAD „HAARLEM ALS WOONSTAD'' Een reclame-vouwblad. Het Gem. Grondbedrijf alhier heeft uitge geven een reclame-vouwblad" „Haarlem als woonstad", waarin, in beknopten vorm, de gegevens verwerkt zijn, waarnaar telkens door hen, die vestiging in deze gemeente overwegen, gevraagd wordt. De verspreiding zal in samenwerking met de Stichting „Haarlem's Bloei" en een in den Haag gevestigd Indisch Inlichtingenbureau plaats hebben. Het vouwblad is o.a. verlucht met een kaartje van Haarlem en afbeeldingen van verschillende woonwijken in onze stad. Latere openstelling van cafés. Gedurende de B. E. L.-Week. De Burgemeester van Haarlem brengt ter kennis van belanghebbenden, dat gedurende de in deze gemeente te houden BK.L.-week van 30 April tot en met 8 Mei 1937, de loka liteiten, waarvoor krachtens de Drankwet ver gunning of verlof is verleend, tot des nachts 2 uur geopend mogen blijven en dat in die lokaliteiten waarvoor een muziek-vergunning is verleend, tot uiterlijk des nachts 1 uur muziek mag worden gemaakt. JAOHT OP KORHANEN. De Burgemeester van Haarlem brengt ter openbare kennis, dat de Minister van Land bouw en Visscherij heeft bepaald, dat de jacht op korhanen met uitzondering voor de provinciën Friesland en Drenthe geopend zal zijn op 29 en 30 April en op 1 Mei 1937. OPMERKINGEN VAN LEZERS GEVAARLIJK STUK WEGDEK IN DE GROOTE HOUTSTRAAT Een lezer schrijft ons. dat de t-oestand van het wegdek in de Groote Houtstraat, tegen over de slagerij van de firma v. d. Sluys van dien aard is. dat daar dagelijks eenige wielrij ders vallen. Op één dag van de vorige week vielen er zelfs 17. Inzender vraagt spoedige voorziening. KLACHT VAN EEN BLOEMENVENTER. Een bloemenkoopman vestigt er onze aan dacht op, dat terwijl in Haarlem de bloe- menkooplieden in het bezit moeten zijn van een ventvergunning, waarvoor 2 per jaar moet worden betaald, de controle op die ventvergunning van dien aard is, dat er meer bloemenkooplieden zonder dan met ventvergunning rondloopen, vooral in de buitenwijken. Dan ziet deze inzender ook een onbillijk heid in het feit, dat met één ventvergunning verschillende artikelen kunnen verkocht wor den, zoo zijn er groenteventers, die ook met bloemen venten, ja bloemen worden zelfs in de groente winkels verkocht. Er zijn er 67 in ons land. En ruim 32000 „trekkers". Het was op 24 Februari 1929, dat in Haar lem's Dagblad de eerste opwekking voor kwam om te komen tot de oprichting van een Jeugdherberg in Kennemerland. Dat was wel aan het prille begin van de Jeugdherberg beweging in ons land, toen er nog slechts twee of drie jeugdherbergen waren. Sinds dien is er wel heel wat veranderd. Dat komt wel zeer sterk naar voren, wanneer we de nieuwe uitgave zien van de „Gids 1937" van de Nederlandsche Jeugdherberg Centrale, gevestigd te Amsterdam. Nu komen we eerst recht tot het besef, dat het enthousiasme van de voortrekkers alles zins gewettigd was. In de jaren, die achter ons liggen, kreeg de jeugdherbergbeweging een omvang als wel geen enkele andere jeugdorganisatie kent. Spraken we in 1929 van enkele jeugdherbergen omringd door een klein getal „trekkers" J. H.-vrienden uit de jeugdbeweging, die veelal in Duitsch- land kennis met de jeugdherberg hadden ge maakt thans is het aantal in den gids vermelde jeugdherbergen 67, met als ge bruikers een aantal van ruim 32.000 trek kers. Velen hebben een juist idee van de jeugd herberg, doch voor degenen, die met de te huizen voor onze jeugd nog niet bekend zijn, doen we het best uit de inleiding van den gids de volgende karakteristiek te geven. Wat zijn jeugdherbergen? „De jeugdherbergen zijn bestemd tot het verschaffen van een goedkoope en veilige overnachtingsgelegenheid aan trekkers, dat zijn zij, die te voet of per fiets van plaats tot plaats reizen en die dus aan dergelijke overnachtingsgelegenheden behoefte heb ben. Het dagelijksch beheer van een jeugdher berg is toevertrouwd aan de herbergouders. die "voor de geestelij ke en lichamelijke be hoeften van de trekkers zorgen. De ouders geven uitsluitend leiding. De geheele jeugd herberg berust op het principe van zelf werkzaamheid, zoodat de gasten verplicht zijn, de door de herbergouders opgelegde huishoudelijke en andere werkzaamheden te verrichten en krachtig mede te werken, om de goede sfeer in de jeugdherbergen te be vorderen. De jeugdherberg leert ons zoodoende op eigen beenen staan, kweekt eerbied voor elkander en poogt eerlijke zelfstandige men sehen te vormen, die geleerd hebben elkaar te helpen en te eerbiedigen. En bovendien leert zij ons een land en bevolking kennen en waarnemen en juist daardoor gaat men deze waardeeren en liefhebben". Na deze omschrijving wat de jeugdherberg wil zijn, kunnen wij uit ervaring bekennen, dat de jeugdherberg hier inderdaad ook aan beantwoord, ja zelfs imeer is. Wie. als wij, reeds jaren een jeugdherberg leidt, weet, welk een vreugde de J. H. kan verschaffen aan zoo'n groepje groote-stads-kinderen zoo als wij ze zoo vaak krijgen. Zoo'n heelen dag uit, zonder het jachtende '-s avonds weer naar huis terug te moeten en inplaats daar van liet samenzijn in het ruime dagverblijf met zang en spel, het leuke slapen op de jongens- of meisjesslaapzalen in een twee verdiepingen-bed. En dan 's morgens het helpen in de huishouding van de J. H„ stof fen, bezemen, dekens kloppen, helpen afwas- schen en al zulke dingen, die ze thans meest al niet graag doen, Dan de vereenigings- en schoolgroepen, waar het week-end zulke mooie gelegenheden voor biedt. Ach ja, er zijn wel van die onderwijzers, die het niet graag doen en die het veel gemakkelijker vinden zich met de heele klas in te schepen in een autobus en dan den heelen dag rond te sjokken, maar wij zien liever den onder wijzer op trek met zijn meisjes en jongens, zoo met den rugzak op of met de spullen in de fiebstasschen. Dan is er sprake van ge nieten, dan dringt de jeugd in tot het sc-hoo- ne van ons land en de natuur, dan is er de gelegenheid ook tot het los komen van de dagelij ksche drang van plichten en school werk bij het spel buiten in bosch of speel weide. Wat fijn was het een der voorgaande jaren in onze J. H., toen daar een hoofdon derwijzer en zijn kinderen kwamen aange fietst op één dag van Oud-Beierland, wat een prachtige sfeer van vriendschap heersch- te er 's avonds bij het samenzijn tusschen leeraar en leerlingen. En vergeten wij niet die groote groep zelfstandigen, jeugdige in- dividueele trekkers. Zij vormen het grootste contingent der J. H.-bezoekers, die hun week-ends en vacanties buiten doorbrengen en dan van de jeugdherberg als veilig on derdak gebruik maken en om er de maal tijden mee te maken of zelf te bereiden. Waar vinden we de jeugdherbergen? De jeugdherbergen liggen als een net over ons land verspreid. Was aan vankelijk het oprichten en aansluiten bij de N.J.H.C. zeer willekeurig, waarbij dan ook de fouten niet uitbleven, thans worden slechts na uitvoerige overwegingen betref fende bestaansmogelijkheid, ligging ten op zichte van naburen enz., nieuwe jeugdher bergen gesticht. De geheele beweging is ondergebracht in de stichting „Nederlandsche Jeugdherberg Centrale", gevestigd te Amsterdam, verdeeld in 4 groepen, nl. a. vereenigingen of licha men die zich op het gebied van vrije jeugd - vorming bewegen; b. vereenigingen of licha men (daaronder begrepen inrichtingen voor onderwijs) niet behoorende tot de categorie a. die het jeugdherbergwerk wenschen te steunen)c. vereenigingen of lichamen die éen of meer jeugdherbergen in exploitatie hebben; d. personen, die individueel de jeugdherbergen wenschen te gebruiken. Het dagelijksch bestuur bestaat uit de heeren Prof. Dr. G. A. van Poelje, voorzitter, L. Meilink, secretaris en onze stadgenoot H. H. Holthuis, penningmeester. Om met een groep toegang tot de jeugd herbergen te krijgen, moeten de leiders in •het bezit zijn van een leiderskaart, die ver strekt wordt a f 1.wanneer de betrokken school, gemeentebestuur of vereeniging is ingeschreven in groep a of to. Een trekkerskaart wordt verstrekt a f 1. voor jeugdigen van 1521 jaar, terwijl voor boven 21-jarigen de contributie f 2.50 toe draagt. Tenslotte bestaat nog de mogelijkheid van de gezinskaarten, waarop ouders hun kin deren van 10—15 jaar kunnen meenemen. Hoe wordt men trekker? Sinds de laatste jaren is het propaganda- instituut van de N.J.H.C. sterk gedecentrali seerd, zoodat nu in de plaatsen waar jeugd herbergen zijn gevestigd, een volledigen inlichtingendienst in de jeugdherberg is ge vestigd. Zoo kan men in Haarlem alle ge- wenschte inlichtingen verkrijgen in de jeugdherberg „Jan Gijzen", aan de Jan Gij- zenvaart (Noorder-Sportpark) in Haarlem- Noord op Maandag- en Donderdagavond van 710 u. Hier kan men zich direct als trekker laten inschrijven en alle N.J.H.C.-artikelen zijn hier ten verkoop aanwezig. De plaatselijke propaganda is zooveel mo gelijk in handen van een propagandist, die de N.J.H.C. vertegenwoordigt. In Haarlem zal door de plaatselijke Jeugdherberg-stich ting „De Kennemer Jeugdherberg" o.m. een stand worden bezet op de a.s. tentoonstelling „Opbloei", om zoo ruim mogelijke voorlich ting te kunnen geven en tevens zal op Zon dag 9 Mei de jeugdherberg ter bezichtiging worden opengesteld, zoodat men het werk van zeer nabij zal kunnen gadeslaan. De prijzen. De prijzen voor overnachting en maaltij den zijn zoo laag mogelijk gesteld, zelfs voor sommige jeugdherbergen met een klein be zoek to laag om steeds een sluitende begroo ting te maken. Per overnachting betaalt de trekker f 0.30, f 0.40 of f 0.50, naar den leef tijd. Voor vele ouders is het toch altijd nog een heele stap, hun kinderen zoo zelfstandig „den boer op te laten gaan" en de jeugd herberg-organisatie doet dan ook steeds haar uiterste best, het verblijf zoo veilig mo gelijk te stellen. Het jeugdherbergreglement omvat velerlei voorschriften, o.m. zijn nico tine en alcohol buitengesloten, jongens en meisjes worden steeds in afzonderlijke slaap zalen ondergebracht, er is doorloopend toe zicht van de herbergouders, om 10 uur is het bedtijd, godsdienstige en politieke overtui gingen worden absoluut geëerbiedigd-, enz. De beweging rekent het zich tot een eer en ziet het als een bevestiging van de juiste richting van haar werk, dat een ondei-wijs- autoriteit als Prof, van Poelje, het voorzit terschap heeft willen aanvaarden. Wie den gids heeft gezien en gelezen met al zijn leuke prentjes van nieuwe en oude jeugdherbergen, verbouwde scholen, kastee- len en zelfs een oude kazerne, zal onmiddel lijk op stap willen gaan. Doe het, en u zult zeker een ras-echte trekker worden in het groote N.J.H.C.-trekkersgezin. M. H. GROENENDAAL Jr. Propagandist N.J.H.C. 62 jaar - doet mee aan volksdans. Oude dame verklapt het geheim van haar levenskracht. „Kruschen Salts werd mij aanbevolen door een dame .van 62 jaar, die nog aan volks dansen meedoet als een jong meisje, en wan neer men vraagt naar de oorzaak van haar lenigheid, antwoordt ze altijd „Kruschen". Zij adviseerde mij Kruschen Salts om van de hevige hoofdpijnen, waaraan ik leed en de i'heumatische pijnen in mijn beide schouders, af te komen. Kruschen volbracht het kunst stuk mijn hoofdpijn verdween, evenals mijn rheumatische pijnen." Mevr. F. B. W. Kruschen Salts is een combinatie van 6 natuur-zouten, welke Uw lever, nieren en spijsverteringsorganen aansporen tot gezonde werking. De „dagelijksche dosis" zorgt voor een geregelde inwendige schoonmaak en houdt Uw bloed zuiver. Kruschen Salts is ver krijgbaar bij alle apothekers en erkende dro gisten a ƒ0.40, 0..75 en ƒ1.60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Mij., Amsterdam, voorkomt. (Adv. Ingez. Med.) FILM-VOORSTELLING VOOR WERKLOOZEN Donderdagmorgen heeft in het Rembrandt Theater een filmvoorstelling voor werkloozen plaats gehad. Dit ,was de vijfde keer in dit seizoen, dat de heer W. Bakker zijn Theater ter beschikking van het Centraal Comité voor Werkloozen had gesteld. Het behoeft geen betoog, dat het Comité voor dit sympathieke gebaar zeer erkentelijk is. En wij spreken zeker namens allen, die de voorstellingen mochten bijwonen, als wij den heer Bakker hartelijk dank zeggen. Zooals steeds, was ook nu de zaal weer ge heel gevuld met werkloozen en hun huisge- nooten en is er volop genoten van het als altijd zeer verzorgde programma. Met glundere gezichten en zeer voldaan keerde men huiswaarts. HAARL. CABARET- EN REVUEGEZELSCHAP. Dinsdag 27 April a.s. brengt het Haarl. Ca baret- en Revuegezelschap onder leiding van Mart. v. Delden voor introducés en genoodig- den een avond van vroolijkheid, zang en dans, in het Gebouw „La Gaité". Medewerkenden zijn o.a.: Henk Smal en Leo v. Norde, Johnny Prins, mevr. Lily Orgodet, Bob Bosma, The Foot- light Girls" e.a. Begeleiding J. Krab. De dansmuziek wordt verzorgd door Harry Crown en zijn orkest. Op dezen avond zal de huldiging plaats vin den van Henk Smal wegens zijn 12>/2-jarig ju bileum als humorist. FILMKUNST Fransche verfilming van de roman van Vicky Baum Rembrandt Een voorbeeld van de voortreffelijke fotografie van deze Fransche fil?n. De Fransche avant-garde is ondergegaan, na een verbitterenden strijd tegen de com- mercieele filmproducenten. Doch iets van de idealen van de oude avant-gardisten, iets van het vaak sublieme peil en de vrijwel vlekke- looze fotografie van de films van Dreyer, Man Ray, Feyder, Dulac en René Clair, is soms terug te vinden in de enkele films die uit Frankrijk naar ons land komen. Elementen die ongetwijfeld ook aanwezig zijn in de Fransche verfilming van Vicky Baum's roman „Hélène Willfuer, chemisch studente" Een verfilming die door en door Fransch is, zonder dat daarbij aan den roman ge weld werd gedaan. Een verfilming ook. die uitmunt door de uitstekende fotografie, die ons herinnerde aan die van de best-gefotografeerde zij het helaas niet de best-gespeelde Neder- lansche speelfilm „Jonge Harten". Jean Benoit Levy en Marie Epstein, die ons destijds met de fijnzinnige film „La Maternelle" (De Bewaarschool) verrasten, geven ook in deze film weer blijk van hun juist gevoel voor verhoudingen en hun talent voor een in alle opzichten voortreffelijke milieu-schildering. Doch daarnaast is het het voortreffelijke spel, dat deze film maakt tot een der beste Fransche films, die ons dit jaar bereikten. Madeleine Renaud geeft een zuiver en zeer mooi getroffen typeering van de Fransche Hélène Willfuer, het dappere Fransche meiske dat ondanks alle tegenslagen en teleurstel lingen haar optimisme weet te bewaren en anderen met haar vitaliteit weet op te beuren en te steunen. Jean Louis Berraut geeft een uitstekende creatie van den droomenden musicus, die medicijnen moet studeeren, om dat zijn vader arts is, maar droomt van de muziek die hij voelt als een roeping, waar aan hij tenslotte het leven offert. Ook de bijrollen zijn uitstekend bezet en Constant Remy geeft een sympathieke iit- beelding van prof. Amboise, den in zijn werk verdiepten geleerde, die de hardheid van het leven met eigen hardheid wil vergelden. Z. j

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 13