VEROVERT HAARLEM. Vraagt bonnen. GRATIS PIEPKUIKENS H. J. v. d. Meer Inwijding A. V. R. O.'s Tooneelzaal. Voor Uw oogen Wederom verkrijgbaar! Roomboterkoppen KAREL SAMSON „Famezo"-banden 25 cent per stuk Castricummer Wildhal V K IJ D A G H A SRL'E M'S D A G B E A 13 KANSEN OP PRACHT P R IJ Z E N DE DIJK. DE VREDE. Nadat d« nieuwe Studio der A.V.R.O. eenige maanden geleden werd geopend, is thans ook gisteravond de tooneelzaal in het gebouw te Hilversum op feestelijke wijze ingewijd. Men heeft dit gedaan met een artistiek zeer be langrijk programma, waarin men ook de noodig^ kansen aan jonge Hollandsche kun stenaars heeft gegeven. Althans in het deel voor de pauze, dat ons de uitvoering van het door de A.V.R.O. bekroonde deelamatorium „De Dijk" gedicht van Jan Engelman en muziek van Bertus van Lier bracht. Zonder de compositie van Bertus van Lier naar haar muzikale waarde te willen beoor- deelen, maakte de uitvoering op mij wel sterk den indruk, dat in dit deelamatorium de muziek primair en het gedicht secondair werd beschouwd. Een deelamatorium dreigt al heel spoedig tweeslachtig te worden, en het wordt dit in hooge mate, wanneer de componist zooals hier de muziek hoofdzaak, het gedicht bij zaak blijkt te vinden. De declamatrice Joanna Diepenbrock moest zich in haar voordracht voornamelijk instellen op de muziek en het gedicht van- Engelman kwam daardoor soms sterk in de verdrukking. En dat was wel jammer voor deze kloeke, forsche, beeldende en klankrijke verzen, die zich zoo voortreffelijk voor decla matie leenen. Maar althans naar mijn smaak dan ge- geheel los van de muziek. Zooals het thans werd voorgedragen, was het wel zeer muzi kaal, maar het gedicht, het woord kwam niet voldoende tot zijn recht. Dit was niet de schuld van Joanna Diepenbrock, die een zich voor een deelamatorium zeer góed leenend fraai, vooral open geluid bezit, maar aan den componist, die zich te veel op den voorgrond heeft gedron gen. Wij hopen later De Dijk nog eens door een mannestem waarvoor het gedicht zich beter leent dan voor een vrouwestem te hooren voordragen en zonder muziek. Het lijkt mij wel zeker, dat het dan een sterker, ont roerender indruk zal maken- dan gisteren, bij de voordracht van Joanna Diepenbrock met de begeleiding .van het door den componist zelf gedirigeerde Avro-orkest. Had de uitvoering van De Dijk plaats in de muziekzaal, Aristophanes' De Vrede kwam ten tooneele in de tooneelzaal, welke beide zalen in de Avro-studio echter een zijn. Wij zagen de metamorfose van muziek- tot tooneelzaal voor onze eigen oogen geschieden en 't was Guus Weitzel,'die bij dit changement a vue de noo- dige toelichtingen gaf. Het was vooral tech nisch zeer interessant. Guus Weitzel deed ons soms denken aan een bekenden gooche laar, die met zijn Sim Salam Bim ons telkens weer met een nieuwe toer verbaasde maar het meest verrassende voor ons was toch de totaal indruk, dien de tooneelzaal na de pauze, bij de opvoering van „De Vrede" op ons maak te. Een „intiem" theater, dat voor de Avro in de toekomst vooral, wanneer de televisie groote vorderingen heeft gemaakt nog groo- ter mogelijkheden zal bieden. Voor dezen openingsavond' had de Avro De Vrede van Aristophanes in een bewerking van Mannus Franken gekozen. Misschien zul len sommigen het hebben betreurd, dat ook hier niet een Hollandsch werk tot opvoering kwam, maar daar staat tegenover, dat het bijna 2400 jaar oude werk van Aristophanes nog zoo actueel is, dat de opvoering ervan bijna symbolische beteekenis krijgt. Want wij mogen de Avro dankbaar zijn, dat het juist in dezen tijd op haar openingsavond een vredeswerk bracht, een werk, dat nog HET TOONEEL 1 niets van zijn frischheid en oorspronkelijkheid verloren heeft. Welk een woorden van diepe beteekenis spreekt Hermes, de bode der go den, over oorlog en vrede! Het moge waar zijn, dat Franken den tekst hier en daar zeer gemoderniseerd heeft hij brengt er zelfs Hugo de Groot, Erasmus en de Nöbel-prijzen bij te pas het is toch Aristophanes, die ons de eeuwige waarde van den Vrede voor oogen houdt en over 24 eeuwen heen ons waarschuwt voor den waanzin van den oorlog. Aristophanes bewijst ons, dat er in diepste wezen niets veranderd is bij de menschen. Dit blijspel, waarin Frygaeus, de wijnboer, op een mestkever naar het gebied der goden stijgt om daar de steen van den vrede los te werken, doet ons, moderne menschen vooral ook door de bewerking van Franken soms meer aan een. revue dan aan een blij spel denken. Is dat tooneel bijvoorbeeld tus- schen Frygaeus en de oorlogsleveranciers, die hun attributen te koop aanbieden, als het feest van den vrede wordt gevierd, niet vol komen revue? Maar welk een hoogte bereikt dit werk in de rede van Hermes, waarin hij de menschheid de waarheid in het gezicht slingert, dat zij te weinig doet om den vrede te bewaren. Dit vooral is een tooneel, dat eeuwigheidswaarde bezit en blijkbaar diepen indruk maakte op het publiek, ook door de voortreffelijke, bezielde wijze, waarop het door Frits van Dijk die trouwens heel den avond uitmuntend was werd gezegd. De Avro had zich voor de opvoering van deze oud-Grieksche comedie van de medewerking van eenige der beste speelkrachten verzekerd. Niemand minder dan Albert van Dalsum speelde Frygaeus en hij deed dat met een ko mische gemoedelijkheid en nuchterheid, die haar effect niet miste. Louis van Gasteren was een prachtige, decoratieve figuur als Po lemos, de God van den oorlog en verraste door zijn zeer komisch spel in de doublure van den eersten wapenhandelaar in het tweede deel. Zeer geslaagd waren ook de de cors van Koen Limperg. Wat er op dit tooneel van de Avro-studio technisch bereikt kan worden, bleek wel uit de verandering van dé cors ook een changement a vue waarbij wij met Frygaeus van de aarde naar den he mel stegen. Hoe geestig die Olympus met dat wachthuisje van Hermes! Abraham van der Vies had het geheel ge regisseerd. Het was wel merkbaar dat men hier niet met een geroutineerd tooneel-ensem ble te doen had. Vooral in het werk der ko ren was, zoowel in spel als in zang op mu ziek van Robert de Roos nu en dan iets di lettantisch, waaruit wel duidelijk bleek, dat deze spelers uit liefhebbers waren gerecru- teerd. Maar daartegenover stond zooveel goeds van de hoofdpersonen, dat de opvoering van De Vrede ons toch veel vreugde schonk. Het was een avond voor louter genoodig- den. Onder de gasten zagen wij tal van be kende personen o.a. Willem Mengelberg en generaal Snijders en nog zeer velen uit de Am- sterdamsche kunstwereld die met groote aandacht de opvoering volgdén en zoowel na het deelamatorium als aan het slot van De Vrede luide hulde brachten aan de uitvoeren den en de geste van de Avro, die dezen avond had georganiseerd. IEDER boontje ongebrand, Komt uit het beste koffieland ONZE mélanges, fijn van smaak Zijn het geheim van onze zaak VERSCH gebrand en pas gemalen, Graag zullen wij ze bezorgen, of komt U ze halen? PROBEERT EENS: NERFBOON melange52 e». p. half pond (Adv. ingez. Medj AGENDA Heden: VRIJDAG 23 APRIL Groote Houtstraat 93: Algemeene verga dering van aandeelhouders van Lourens Cos- ter. 2.30 uur. Ged. Oude Gracht 41: Jaarlijksche leden vergadering Haarl. Vereeniging tot bestrij ding der tuberculose, S uur. Palace Filmac: 115 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Luxor Sound Theater: „Suzy", 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Helène Wilfuer", 2.30 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „De Jungle Prinses",, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Brandend Goud", 7 en 9.15 uur. Tentoonstelling van teekeningen van Henk Henriet, Kunsthandel „Pictura", Gierstr, 31. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. ZATERDAG 24 APRIL La Gaité, Raaks: Groot Nachtfeest. 8 uur. Palace Filmac: 115 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Tentoonstelling van teekeningen van Henk Henriët, Kunsthandel .Pictura", Gierstr, 31. Santpoort: Ledenvergadering „De Lichthoeve", 3 uur. J. B. SCHUIL VOORBEURS TE AMSTERDAM Hoewel het verloop van wisselmarkt de laat ste dagen weer sterker de aandacht vraagt, viel hedenmorgen toch weinig bijzonders te be speuren en boden de eerste koersen geen spe ciale stof tot bespreking, meerendeels lagen de noteeringen iets onder het hoogste peil dat gis teren bereikt werd. De toen waargenomen vaste stemming voor ponden was heden ver dwenen, hetgeen wel het best op de Londen- sche markt tot uiting kwam waar de dollar hedenmorgen na een lichte schommeling spoe dig weer op het slothiveau van gisteren kwam, zoodat van een internationaal flauwe stem ming voor het Amerikaansche devies niets meer te bespeuren viel. Fransche francs open den in Londen zwakker op 111.25 en schenen de daling aanvankelijk voort te zetten, maar weldra trad een herstel in tot 111.18. Hier waren de schommelingen zeer beperkt en had de affaire een regelmatig karakter. Het pondsterling verschilde practisch niet van de offieieele noteering van gisteren en deed 9.01]/2 a Y- Parijs bleef met 8.11 iets beneden het offieieele peil en in den stand van den dollar kwam met 1.82 5/8 geen verandering. Ook de „kleinere deviezen" boden weinig va riatie. Marken op 73.40 a 43, Belga's op 30.84 a 86. Zwitserland op 41.77 a 79. Voor drie maands termijnponden bleef een disagio van ongeveer 2 5/8 gehandhaafd. Later sloeg de franc weer een dalende richting in en zakte het devies in tot 8.09Y- De gedrukte stemming op de New-Yorksche markt bleef hier ter beurze niet zonder uit werking. In het effectenverkeer van heden morgen was de affaire van zeer rustigen aard en viel feitelijk voor geen enkel fonds eenige belangstelling van betekenis te constateeren. Meerendeels konden de koersen het slotniveau van gisteren niet handhaven. Ook aandeelen van scheepvaartondernemingen en rubber maatschappijen waarin deze week nog betrek kelijk het meeste is omgegaan, bleven zeer kalm. Amerikaansche waarden lagen gedrukt. OPMERKINGEN VAN LEZERS ERGERLIJKE KINDEREXPLOITATIE. Een lezer schrijft ons o.a.: 's Morgens in de vroegte trekt een 12-tal minderjarige kinderen (tusschen 4 en 12 jaar) „en caravane" langs de Kleverlaan en den Kleverparkweg in de richting Bloemen- daal. Eenige handkarren duwen zij met groote moeite voort. 's Avonds, tegen schemer dikwijls, ziet men hen in groepjes van twee of drie terugkeeren met als buit eenige zakken met lompen en oude kranten. Na onderzoek is mij gebleken dat het mee- rendeel dezer stumperds, kinderen zijn van lompenkooplieden en werkloozen, die er op uitgestuurd worden om „er iets bij te ver dienen." Het schijnt dat de kinderen aan de huizen hier en daar eten krijgen. Inzender vindt dat aan deze oogluikend toegelaten kinderexploitatie spoedig een ein de moet komen. Hij geeft hiervoor in over weging: Strenger onderzoek op de scholen naar de gevallen van verzuim; medewerking van het publiek door geen oude kranten, lom- dpen enz. af te geven aan kinderen; het ter kennis brengen van bedoelde gevallen van kinderexploitatie aan den Armenraad. Een officieel onderzoek zou aan het licht kunnen brengen in hoeverre hier sprake kan zijn van kinderexploitatie uit hebzucht der ouders of van werkelijke gezinsarmoede. naar den dokter Voor uw bril naar WEBER! GR. HOUTSTRAAT 166, bij de Houtbrug Ziekenfondsleverancier. 'Adv ingez iviea./ De Bilt voorspelt: Matigen, later afnemenden Noordweste^ lijken tot Westelijken wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, iets kouder. BAROMETERSTAND Hoogste 769.3 m.M. te Brest en Scilly. Laagste 753.6 m.M. te Kopenhagen. Sinds gisteren kwam er een belangrijke wij ziging in de luchtdrukverdeeling. De luchtdruk steeg in het Noordwesten regelmatig door zoo dat zich een verbinding vormde van het ge bied van hooge luchtdruk over de Golf van Biscaye en dat over Groenland. De depressie over het Skagerak kreeg ver sterking, eenerzijds door een daalgebied van den luchtdruk uit de richting Schotland, en anderzijds door luchtdrukdalingen over de Baltische staten en het Oostelijke Oostzee gebied. In Oost-Duitschland en Polen dalen de baro meters. Deze verandering tezamen met de stij ging van den luchtdruk in het Noordwesten en Noorden zal de wind in het Noordwesten houden en luchtaanvoer uit koudere streken tengevolge hebben, met geleidelijke daling van temperatuur in onze omgeving. De regenval werd geringer. In de Alpen viel nog veel sneeuw (Saentis meldt in den nacht nog 29 m.M. neerslag), doch in den nacht af name van de zeer groote koude. (Jungfraujoch hedenmorgen minus 8, Saentis minus 4 gra den). In het Westen is het in de bovenlucht zeer warm. evenzoo bij ons boven 2000 meter. BAROMETERSTAND Vorige stand 765 m.M. Stand van heden 768 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van- Fa. KUIPERS ZN., Opticiens Zijlstraat 97 Telefoon 12726 HOOG WATER TE ZANDVOORT Zaterdag v.m. 2.20 uur; n.m. 14.30 uur. Strand berijdbaar van 7.3012.30 uur. if r C T een GOED ADRES voor de Jra». JL Ju O I aanschaffing van Uw, bril. Alléén ZIJLSTRAAT 97 OPTICIENS. (Adv. Ingez. Med.) Buma krijgt gelijk. Uitspraak van het Amsterdamsche Hof. Donderdag heeft het Amsterdamsche ge rechtshof arrest gewezen in het civiele ge ding tusschen het Buma (Bureau voor Muziek- auteursrechten) en de radïo-omroepvereeni- gingen A.V.R.O., K.R.O. en V.A.R.A. Het Hof heeft het Buma in het gelijk gesteld. Buma eischt betalingen voor de uitzending van muziekwerken van bij dit bureau aange sloten componisten; een regeling is nog steeds niet getroffen en het Buma verbood reeds in 1934 muziekwerken van haar repertoire uit te zenden, zoolang geen contract was afgesloten. Toen hieraan geen gevolg werd gegeven, vroeg het bureau den rechter in dit verbodsrecht te worden beschermd. Het hof overwoog in zijn arrest o.m., dat de Auteurswet aan den auteur het absolute recht geeft het gebruik van zijn werk te verbieden en aan het toestaan daarvan condities omtrent betaling kan stellen. Omtrent de bewering dat een verbod van het répertoire van Buma te onbestemd zou zijn om te kunnen worden opgevolgd, overwoog het hof, dat wie een werk wil uitzenden, .zich te voren moet verzekeren van de toestemming- van den rechthebbende, hetgeen in dit geval des te eenvoudiger is, daar Buma een lichaam is, waarbij ongeveer alle componisten zijn aangesloten, zoodat het eenvoudig is daar omtrent het répertoire inlichtingen te verkrij gen. Voorts overwoog het hof, dat van mis bruik van recht in dezen geen sprake was, daar dit verbod gevraagd wordt om tot exploi tatie te kunnen komen en geenszins om de an dere partij onnoodig nadeel toe te brengen. Op deze gronden werd een verbod uitgespro ken voor de radiovereenigingen om, zoolang zij daartoe geen toestemming hebben verkre gen van Buma, het répertoire van dat bureau uit te zenden, met oplegging van een dwang som van 400.— per dag, voor het geval dit verbod zou worden overtreden. Voorts werden de omroepvereenigingen elk in de kosten van het proces veroordeeld, be groot op 400.—. Het arrest werd niet uitvoerbaar verklaard bij voorraad. SANTPOORT DE BAZAR VAN „WILHELMINA". Zooals wij dezer dagen reeds schreven, heeft „Wilhelmina" geld noodig voor den aankoop van noodzakelijke instrumenten. Zij organi seert daartoe een bazar. Gisteren, voor de opening hebben wij even rustig een kijkje kunnen nemen. De heeren ErbrinkVisser c.s. waren nog bezig de laat ste hand te leggen aan de verschillende tentjes en terwijl zij dat deden, konden wij rustig bewonderen, wat nijvere handen met beperkte middelen gemaakt hadden. De door den heer Visser ontworpen décors voor de verschillende tentjes „deden" het heel goed, zoodat de zaal van „De Weyman'' reeds direct een feestelijken aanblik bood. De voorzitter van de bazarcommissle prees de groote medewerking, welke de commissie van de zijde van neringdoenden en particu lieren had ontvangen. Natuurlijk kan men op dezen „Wilhelmina"- bazar tal van artikelen koopen, doch boven dien zijn er tal van attracties, waardoor men in het bezit van mooie prijzen kan kornet. We noemen o.a. de sjoelbak, het voetufflspel, de schiet- en vischtent, het rad van avon tuur. het draaibord, het trekbiljart enz. Men ziet er is „elck wat wils" en bovendien de prijzen zijn niet al te hoog gesteld. De bazar werd gisteravond geopend dooi den wethouder van financiën, den heer Jac. P. Nijssen. Vooraf sprak de heer Erbrink, de voorzitter van de bazarcommissie, een kort woord. Spr. dankte voor de spontane medewerking, welke de commissie had ondervonden. Meer in 't. bijzonder dankte hijden heer Visser, die hoewel hij op. geen enkele wijze aan „Wilhelmina" verbonden is, tal vati uren op geofferd had om den bazar een prettig aan zien te geven. Ook tot de Santpoortsehe neringdoenden richtte hij zich afzonderlijk. De heer Nijssen prees o.a. de aardige in richting van den bazar en zeide, dat het hem goed deed, dat „Wilhelmina" zoo'n goede plaats in vele Santpoortsehe harten innam. Van harte hoopte spr., dat de bazar zou slagen. Heden en morgenavond is de bazar nog geopend. IJMUIDEN Twintig jaar Kinderkerk IJmuiden-Oost. Feestelijke herdenking op 10 Juni. Donderdag 6 Mei zal het twintig jaar geleden zijn dat door mej. R. MeijerBlom, beter be kend als tante Reintje de kinderkerk IJmui- den-Oost werd opgericht. In een schuurtje achter het perceel Kalver- straat 49, waar thans het modemagazijn van den heer Groen gevestigd is, begon mej Meijer 6 Mei 1917 haar arbeid. De eerste sa menkomst werd bezocht door 19 kinderen. Den tweeden Zondag waren het er 39, maar langen tijd bleef het aantal jeugdige bezoekers tus schen twintig en dertig. Het eerste Kerstfeest werd gevierd met 30 kinderen. Het volgend jaar was het al drukker en in 1918 bezochten 50 kinderen het Kerst feest. Daarna ging het crescendo en spoedig bleek het schuurtje te klein. In 1919 kreeg mej Meijer de beschikking over de P.- Vermeulen- school. IJmuiden-Oost, toen nog Velseroord groeide snel en de groei van de Kinderkerk hield daarmee gelijken tred. Want nog maar kort was de Kinderkerk in de P. Vermeulen- school gevestigd of deze werd reeds door 150 kinderen bezocht. Het spreekt vanzelf, dat „tante Reintje" het werk alleen niet meer af kon. Zij kreeg echter de noodige hulp, uit welke hulp tevens een bestuur werd gekozen. Tot 1929 vond de Kinderkerk huisvesting in de P. J. Venneulenschool. Door omstandig heden kwam hieraan een einde, waarna de Kerk verhuisde naar de Julianastraat, waar ze thans nog gevestigd is. Het voornemen bestaat, op 10 Juni het 20- jarig bestaan op feestelijke wijze te herden ken. Voor dit doel heeft zich een commissie gevormd. Maandag 3 Mei wordt een Ouder avond gehouden, waartoe ook oud-leerlingen worden uitgenoodigd, om de plannen voor het herdenkingsfeest nader te bespreken. MARKTPRIJZEN Tarbot per K.G. f 1.50 Tongen per K.G. f 1.200.94 Kleine schol per 50 K.G. f 175.90 Schar per 50 K.G. f 3.60—1.80 BESOMMINGEN Heden alleen aanvoer van schuitjes. BEVERWIJK Een VARA-avond in het Luxor- Theater. De heer A. de Vries over de verkiezingen. Gisteravond hield de plaatselijke afdeeling van de V. A. R. A. Omroepvereeniging een druk bezochte propagandavergadering in het Luxor Theater. Medewerking aan dezen avond ver leenden Kees Pruis, Stella Seemer, Emmy Ar- bous, Louis Kapper en A. de Vries, voorzitter van het hoofdbestuur van de omroepvereeni ging. De voorzitter van de afdeeling Beverwijk, de heer Ph. van Groningen, sprak een woord van welkom, dat hij in het bijzonder richtte tot den districtsbestuurder, den heer Boersma en de medewerkenden. Voorts deelde spreker mede, dat deze avond het slot was van de zoo geslaagde tournée door Nederland. Kees Pruis droeg daarna met daverend suc ces eenige liedjes voor. Stella Seemer oogstte veel applaus met haar liedjes „Voorheen en thans" en „Aanpassen", evenals haar collega Emmy Arbous met „Le vensmoede" en de „Zeemanskroeg". .De artisten werden door Louis Kapper met vaardige hand aan den vleugel begeleid. Hierna sprak de heer A. de Vries de propa- gandarede uit. Spr. herinnerde er aan, dat dit de laatste avond was van het optreden van dit ensemble. In een paar maanden werden niet minder dan 76 plaatsen in Nederland bezocht en overal was het succes even groot. Spreker dankte namens het hoofdbestuur het ensem ble voor de genotvolle avonden, die zij den be zoekers in de afgeloopen maanden bezorgd hadden. Onze omroeporganisatie, aldus spr., is een voornaam ding in de moderne arbeidersbewe ging in Nederland. Wij brengen voor de luis teraars ontspanning en verkondigen onze be ginselen. Is het noodzakelijk, dat wij in Nederland een sterke arbeidersbeweging hebben? Dit is nood zakelijk, waarbij spreker den nadruk legde op de a.s. verkiezingen. De heer A. de Vries eindigde zijn rede met er op te wijzen, dat welvaartspolitiek noodzake lijk is en dat is ook noodig om de V. A, R. A.- omroepvereeniging tot eer. machtig bolwerk te maken. Zijn rede werd met een langdurig applaus beloond Het programma werd verder afgewerkt en ook nu was het succes van de optredende ar tisten zeer groot. De voorzitter heeft daarna den avond met een woord van dank gesloten. VERKIEZINGSVERGADERING CRISTE- LIJKE HISTORISCHE UNIE. Donderdagavond hield de Christelijke Histo rische Unie een openbare vergadering in het vereeniginggebouw aan de Oosterwijkstraat, waar het Tweede Kamerlid, de heer J. M. Krij ger als spreker optrad. De voorzitter, de heer Runia, opende met gebed, waarna hij de aan wezigen en in het bijzonder den lieer Krijger welkom heette. Hierna was het woord, aan den heer Krijger. De verkiezingsstrijd, aldus begon spreker zijn rede, zal dezen keer bijzonder fel zijn, temeer, omdat de omstandigheden, waarin wij leven, zich bij uitstek leenen voor politieke kwakzalverij. Daarom dienen wij op de hoogte' te blijven van de beginselen van verschillende politieke partijen. Daarbij moeten wij ons laten leiden door den geest Gods en stelling nemen tegen alle beginselen, die ons van het Evangelie afbrengen. Bij vele partijen be schouwt men den Godsdienst als bijzaak. Bij ons, hi de C.H.U. staat de Christus als de groote figuur in ons midden. Bij al onze han delingen en gedachten dienen wij den Chris tus als uitgangpunt te beschouwen. Wij kun nen niet buigen voor een Fiihrer of een men- schelijken Dictator. Waar het gaat om Chris tendom met het kruis, nemen wij stelling tegen die partijen, die het Christendom in ge vaar brengen. Fel hekelde spreker de Natio- naal-Socialisten en de Communisten. De C. H. U. komt op voor gezag en vrijheid, orde en welvaart. Orde is onmogelijk zonder gezag. Oranje laten wij niet, zooals vele partijen in den schaduw staan. Oranje is ontleend aan Gods macht en niet aan de volkssouvereiniteit. Willen de Communisten het Koningshuis ver wijderen, de Nationaal-Socialisten willen het opsluiten. Dit kunnen en mogen wij niet toe staan. Wij moeten zoeken naar eenheid. Die eenheid vinden we in de C.H.U., waar we ge leid worden door een Groote Macht, „Nieuw Leven" sloot het seizoen. Met „Menschen in Pension". De Geheelonthouders tooneelvereeniging „Nieuw Leven" heeft Donderdagavond het sei zoen gesloten met een opvoering van de come die „Menschen in Pension" van A. Bromet. Het Kennemer Theater was stampvol en wanneer de aanwas van het ledental van het tooneel- fonds der vereeniging in dit tempo door blijft gaan, zal de wensch van den voorzitter in ver vulling gaan, namelijk, dat in het volgende seizoen twee opvoeringen van hetzelfde stuk zullen moeten worden gegeven. „Menschen in Pension" schetst het leven van den pensionnaires van den huize Govers met al hun zorgen en kleine vreugden. Een zeven tal personen zijn bijeengebracht in dit huis, waar de rust van het leven „op kamers" nu en dan gestoord wordt door niet-alledaagsche voorvallen. De auteur teekende de karkters scherp, er was handeling te over en het geval was niet al te gecompliceerd gemaakt. Het stuk had hier en daar dit bezwaar, dat het soms te veel uitgesponnen was. In sommige scènes wa ren de dialogen van te langen duur. „Nieuw Leven" speelde het goed van tempo en ook van stijl. Het publiek toonde zich dankbaar gestemd en bracht hulde aan spelers en leider, den heer G. Berghuis, die weer op serieuze wijze de regie had gevoerd. Een gezellig bal met muziek van Roemer's Band, die ook de pauze had aangevuld, besloot den avond. ORANJE VEREENIGING. Burgemeester Scholtens heeft het Eerë-voor, zitterschap, hetwelk met algemeene stemmen werd aangeboden, aanvaard. Hoogfiine van ruim 1 pond voor 78ct. 1 pond VOLVETTE KAAS 25 ct. 10roomversche EIEREN28ct. Gierstr. 44, Tel. 10942 omleggen. BUITENBANDEN 68 - 75 - 85 - 98 - 1.10 - 1.39 BINNENBANDEN 35 - 45 - 58 Een jaar garantie. Het adres v. Bakfietsbanden. Ook alle buitengewone en Kindermaten in voorraad. Zoolang de voorraad strekt nog: Spatborden compleet 0.49 Kettingkasten 0.49 Kettingrandjes 0.28 Rubber pedalen, paar.0.49 Kettingen 0.48 Duozitjes 0.35 Zwarte sturen 0.83 Bellen 0.13 Jasbeschermers 0.29 Velgen o.59 Stuurtasschen vanaf 0.39 GROOTSTE EN VLUGSTE REPARATIE-INRICHTING SCHAGCHELSTRAAT 7 en Filiaal Cronjéstr. h.Schoterw. A. TROMP Smedestr. 36,T el. 12735

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 2