m nwU-» KLEEDING naar MAAT KLEERMAKERIJ J. VAN DAM Haarlem is zuinig met water. Buitenbijts IV RIJD AG 23 APR IE 1937 HAAREEM'S DAGBEAD 3 Zm on "men is twit vMowk i i I - ~ji!n V^l GflZONMEST Liniburgsche mijnen vestigen een record. In Maart een nog nooit behaalde productie. Aantal werkkrachten neemt steeds toe. In Maart hebben de gezamenlijke Liniburgsche steenkoolmijnen een net to productie gehaald van 1.227.721 ton, hetgeen een record is. Gedurende het eerste kwartaal van dit jaar werden 3.412.558 ton kolen ge dolven tegen 3.032.599 ton over het zelfde kwartaal van 1936, een hooge- re productie derhalve van ruim 380.000 ton. Indien de huidige gunstige constitutie voor het steenkoolbedrijf het geheele jaar blijft aanhouden, en voorzoover het zich laat aan zien,, wijst daar alles op, dan zal de record productie van het jaar 1931, n.l. 12.900.000 ton, dit jaar in niet onbelangrijke mate overtrof fen worden. Een gunstige factor blijft voorshands, dat het aantal werkkrachten in het kolenbedrijf gedurende de afgeloopen maand wederom ge stegen is en wel met 226, zoodat op 1 April j.l. de totale personeelsterkte 30.260 arbeiders omvatte. Twee broers maakten bet Westland onveilig. Inbraken en brandstichtingen. Beiden aangehouden. De politie van Hoek van Holland heeft dezer dagen een goeden slag geslagen met de arres tatie van twee broers, P. S. en W. S. In 1935 werd bij den tuinder p. te Monster ingebroken, waarbij verschillende voorwerpen werden ontvreemd. Bij verschillende bewoners van den 's-Gravezandschen weg brandden schuren of huizen af en werden gereedschap pen gestolen. De daders van dit alles kon men niet te pakken krijgen. In Januari van dit jaar kreeg men echter argwaan tegen den 45-jarigen P. S., die men, onder verdenking van deze misdrijven te heb ben gepleegd, in arrest stelde. Ook werd hij verdacht van brandstichting in het complex woningen aan den 's-Gra.venzandschenweg, toebehoorende aan den heer N. Van dit com plex bewoonde de 39-jarige W. S., broeder van den aangehoudene, het middelste huis en dit brandde geheel uit. Een der belendende huis, bewoond door ser geant G. van E., liep groot gevaar en drie kin deren, die er op zolder sliepen, konden met groote moeite worden gered. W. S., bij wien de brand ontstond, is kort na dit gebeuren, bij de groote vaart aangemon sterd en langen tijd weggebleven. Toen hij in den Waterweg terugkeerde, werd hij onder verdenking van brandstichting ge arresteerd en evenals zijn broeder P. S. naar het huis van bewaring te Rotterdam over gebracht. Een dappere redder overleden. Jacob Been. t Op 91-jarigen leeftijd is te Den Helder overleden Jacob Been, een van de dapperste redders van de Neder- landsche kust. Het stoffelijk overschot zal Zaterdag morgen om elf pur op de algemeene begraafplaats te Huisduinen ter aarde worden besteld. Twee maanden tegen roekeloos fietser geëischt. Hoogst gevaarlijkovergestoken. Zijn manoeuvre kostte twee studenten het leven. Men zal zich nog het verkeersongeval her inneren, dat in Februari van dit jaar bij den Deyl is gebeurd en waarbij de Leidsche stu denten Swaab en Leckie om het leven zijn gekomen. Op het moment, dat een auto uit de rich ting Haarlem komende, de kom van de ge meente wilde binnenrijden, stak een wielrij der den weg over, zoo plotseling, dat het niet mogelijk bleek nog te remmen. De auto week naar links uit en kwam in botsing met het motorrijwiel, waarop de beide studenten ge zeten waren. Deze werden er af geslingerd en vrijwel op slag gedood. De wielrijder, de 46- jarige landarbeider C. K., moest Donderdag voor de Haagsche rechtbank terecht staan we gens het veroorzaken van dood door schuld. Verscheidene getuigen werden gehoord. De politie-agent, die het eerst ter plaatse was ge weest, twee wielrijders, die achter verdachte hadden gereden, de automobilist, die de aan rijding had veroorzaakt en tenslotte diens me depassagier. Uit een en ander kwam vast te staan, dat verdachte, toen hij den weg wilde oversteken wel de auto had zien naderen, maar gedacht had nog gemakkelijk er voor langs te kunnen. De auto had evenwel een grootere snelheid dan de wielrijder meende en toen deze laatste nog pas midden op den weg was, was de wagen al vlak achter hem. Door sterk naar links uit te halen was de wielrijder gespaard gebleven, helaas ten koste van twee andere weggebruikers, die aan de aanrijding niet de minste schuld hadden. De president noemde dit geval een voorbeeld van verregaande en onbe schaamde roekeloosheid, waarmee fiet sers somtijds plegen te rijden. „Als er niet zooveel goede autobe stuurders in Nederland waren, zouden er op deze wijze nog veel meer onge lukken gebeuren", aldus de president. De officier van justitie wees op het tragi sche van dit ongeval, waarvan twee jonge menschen, die later voor de maatschappij van zeer veel beteekenis hadden kunnen zijn, het slachtoffer zijn geworden. De wijze van over steken van den wielrijder noemde spr. hoogst roekeloos en hij eischte een hechtenisstraf van twee maanden. 78 GED. OUDECRACHT 78 COSTUUM met 2 PANTALONS VANAF f 40. VOOR IEDERE FIGUUR, OOK VOOR CORPULENTE HEEREN ZONDER PRIJSVERHOOCINC Fokkers voor Oceaan-verkeer? Over het Amsterdamsche en het Haarlemsche systeem. In onze nummers van 13 en 16 Maart plaat sten wij interviews met den heer W. J. B. van Liemt, wethouder van Haarlem en Ir. F. Graaf van Randwyck, directeur der Haarlem sche Waterleiding. Aanleiding daartoe was het feit, dat er voor ons reden is te veronderstel len, dat de Staatscommissie voor de drink watervoorziening in West-Nederland, in haar binnenkort uit te brengen rapport, zal aan bevelen maatregelen voor te schrijven om de water hoeveelheid, in de wingebieden in de duinen van alle waterleidingen aan te vullen door daarin Lek- of IJselmeerwater te laten vloeien. Amsterdam heeft voor zoo'n aanvul ling reeds maatregelen genomen, terwijl ook de Provinciale Waterleiding van Noord-Hol land zich al den eigendom verzekerd heeft van een stuk IJselmeer. Maar nu zouden ook de gemeente Haarlem, Leiden en Den Haag ge noodzaakt worden als de plannen althans doorgaan dezelfde maatregelen te nemen. Zoowel de wethouder als de directeur waren van meening, dat er geen reden is aan Haar lem die verplichting op te leggen. Door het stelsel van watermeters zijn de Haarlemmers zuinig met water. Daardoor behoeft er aan de Haarlemsche duinen niet zooveel water ont trokken te worden dat voor uitputting ge vreesd behoeft te worden. De Amsterdam mers, die geen watermeters hebben, gebrui ken tweemaal zooveel water als de Haarlem mers. In de interviews werd er de aandacht op gevestigd, dat andere Waterleidingen wel een lageren waterprijs per M3 berekenen dan Haarlem, maar het verplichte minimumver- bruik is veel hooger. Te Haarlem is het slechts 24 M3. Verder werd opgemerkt: „Als wij het normale gebruik voor een mid denstandswoning op 50 M3 stellen moet voor die 50 M3 betaald worden: Haarlem t 18.— Provincie Noord-Holland 30. Rotterdam „33.20 Den Haag 16.20 Amsterdam 34. De Hagenaars zijn daarbij dus iets goed- kooper uit den de Haarlemmers, maar de Haarlemmer kan als hij dit wil op zijn water verbruik bezuinigen, want hij behoeft niet meer dan 24 M3. te gebruiken. Elke M3, die hij bezuinigt spaart hem 36 cent uit. Voor de klanten van Noord-Holland, Rotterdam, den Haag en Amsterdam geldt die omstandigheid niet, zij moeten die bedragen betalen, want de voor hen geldende minima zijn 78, 140, 60 en 80 M3. Voor den Haarlemmer is er aanlei ding om niet meer water te gebruiken dan noodig is, maar voor de anderen bestaat die omstandigheid niet." De directie van de Amsterdamsche Water leiding schrijft ons thans over bovengenoem de artikelen Bij het staatje, aangevende de minima, welke in rekening worden gebracht, dient te worden vermeld, dat te Amsterdam per gezin per jaar voor huiselijk gebruik en closetspoe- lino- tezamen 80 M3 zonder bijbetaling kan worden betrokken; dit is bedoeld als sociale maatregel. Het staatje, aangevende het bedrag, dat voor een gebruik van 50 M3 voor een midden standswoning betaald moet worden, vereischt eveneens eenige toelichting, omdat de bedia- gen niet voetstoots te vergelijken zijn. Voor de middenstandswoning te Amsterdam is ge nomen een woning met 4 kamers, 1 keuken, 1 bad en 2 closets. Voor het bedrag ad f 34 kan 170 M3 per jaar worden betrokken, zoo dat het opschrift boven het staatje, dat voor die 50 M3 f 34,moet betaald worden, niet juist is. Van belang is, dat in het bedrag voor Amsterdam een bad en twee closets zijn in begrepen. Zou dat in de middenstandswoning in Haarlem ook het geval zijn, dan is de hoe veelheid van 50 M3 niet voldoende om in een normale behoefte te voorzien. Stel een gezin, bestaande uit 4 personen, waarvan de leden eens per week een bad nemen, dan is daar voor noodig per jaar 52 x 4 x 180 L. 37,5 M3; stel voorts dat dit gezin per dag 8 maal het closet gebruikt, dat vordert dat per jaar* 350 1) x 8 x 8 L. 22 M3. De 50 M3 zijn dan reeds overschreden, terwijl nog niets is gere kend voor het overige gebruik. Hieruit moge blijken, dat de bedragen met vergelijkbaar zijn." Tot zoover de directie der Amsterdamsche waterleiding. Wij teekenen hierbij aan, dat het gemid delde gebruik per jaar per gezin te Haarlem inderdaad niet hooger is dan 50 M3. Het is blijkbaar geen gewoonte dat elk gezinslid elke week een kuipbad neemt, Als een douche wordt gebruikt wordt slechts 1/4 gebruikt van de hoeveelheid water voor een kuipbad benoo- digd. De Haarlemmers komen dus bij lange na niet aan het Amsterdamsche minimum. Bovendien blijkt uit de berekening van de Amsterdamsche directie zelf dat het mini mum van 170 M3 voor een middenstandswo ning veel te hoog is gesteld. Berekend wordt, dat niet meer dan 59.5 M3 water wordt ge bruikt voor bad en closet. Waaraan moeten dan die overige 110.5 M3 besteed worden, want het meeste water vloeit immers weg via bad en closet. Het Asib doet een beroep op ons volk. Voor steun aan behoeftig Indische bevolking. Een Radioluisterwedstrijd. Uit den nood der tijden is op 7 Augustus 1935 het Algemeen Steunfonds voor Inheem- sche Behoeftigen op initiatief van mevrouw A. C. de Jonge, geboren baronesse van Was senaar, echtgenoote van den toenmaligen Gouverneur-Generaal van Ned. Indië opge richt. Het Asib heeft reeds ontzaglijk veel goed gedaan, het werkt in ieder gedeelte van Java en Madoera naar de behoefte van den landstreek en de omgeving. In en om de groote steden, waar het aan tal dakloozen en zwervers nog gestadig toe neemt, worden door Asib-gaarkeukeng dui zenden dagelijks gevoed met een stevig maal van rijst, gedroogde visch en groenten. In Soerabaja alleen is men bezig het aantal por ties per dag tot 2000, zoo mogelijk nog hoo ger, op te voeren, dat beteekent dus, dat alleen op één plaats het Asib binnenkort bijkans een millioen porties rijst per jaar zal ver strekken. De regeering in Ned.-Indië verstrekt rijst aan de bevolking, wanneer er in een bepaal de streek voedselschaarschte is. dus wan neer er geen rijst- te krijgen is, (door misoog sten of andere natuurrampen) maar niet aan de bevolking die geen geld heeft om de aanwezige voorraden te koopen. Deze groep, die langzamerhand het grootste contingent der Asib klantjes vormt, is het gedeelte dei- bevolking dat door deze moeilijke tijden heen geholpen moet worden, voordat het door langdurige ondervoeding, te zwak is gewor den om te werken en voordat de ouders en hun kinderen ten prooi zijn gevallen aan alle ziektes, die op hen loeren, zooals t.b.e., lepra, berri-berri en allerlei oog- en huidziekten. Daar waar alle Asibwerk con-aniore geschiedt, achtte mevr. de Jonge een flinke regeerings- steun of een bijdrage uit het 25 millioenplan zeker op zijn plaats, maar het is de taak van het hoofdbestuur aan het Asib in Batavia om stappen in die richting te doen. In verband met den huidigen stand dei- geldmiddelen heeft het hoofdcomité van het Asib voorloopig moeten afzien van school voe ding en andere noodig geoordeelde steun maatregelen in de groote steden. Men wacht in Batavia op geldelijken steun uit Neder land. Zonder dezen steun blijft het Asib werk in de groote steden stagnatie onder vinden. Morgenavond een radioluisterwedstrijd Teneinde in Nederland een aanzienlijk be drag ineens voor Indië bijeen te brengen, zonder te zware nieuwe lasten op de reeds zoo dikwijls aangesproken Nederlandscbe be volking te leggen, heeft het hoofd-comité in Nederland zijn toevlucht genomen tot het be proefde en aantrekkelijke middel van een ra- dio-luisterwedstrijd. Zij heeft daarbij de ge waardeerde medewerking gekregen van de P. T. T„ de vier groote omroepvereenigingen en tal van particuliere instellingen op het gebied van industrie en bedrijfsleven. „Blank voor Bruin" zal het motief zijn van de uitzending, die Zaterdagavond van 8.35 tot 10.uur zal geschieden over de beide Nederlandsche omroepzenders en waarbij een gemengd Nederlandsch-Indisch programma ten gehoore zal worden gebracht, terwijl mevr. de Jonge, mr. d. Fock en de minister van staat, oh. Weiter, eenige woorden zullen spreken. Tegen het einde van deze uitzending- zal dan de onbekende conferencier het ge deelte inleiden, waarvoor de eigenlijke luis terwedstrijd geldt, en waaromtrent de bladen der omroepvereenigingen van Vrijdag jl. uit voerige mededeelingen bevatten. De oplossingen moeten worden ingestuurd bij het hoofdcomité van het Asib. Koningin Emmakade 194, 's Gravenhage, op briefkaar ten, die boven het normale porto zijn be plakt met extra postzegels ter waarde van tenminste 25 cent. Alles, wat boven het nor male porto is geplakt, wordt door de pos terijen afgedragen aan het Asib, dat aldus een aanzienlijk bedrag bijeen hoopt te krij gen. Het spreekt dus vanzelf, dat het ten zeerste op prijs wordt gesteld, als men een hooger bedrag dan juist 25 cent aan extra- postzegels op de briefkaarten plakt. Voor den morgen te houden luisterwed strijd zijn meer dan 2500 fraaie prijzen be schikbaar gesteld, welwillend afgestaan door tal van Nederlandsche industrieele en han delsondernemingen, het hotelwezen, stoom vaartmaatschappijen, spoorwegen, K.L.M., enz. hoofdprijs is een fraaie automobiel. 1) Met in achtneming twee weken. van een vacantie van GRIJSAARD BIJ AANRIJDING GEDOOD. Donderdagmiddag om half één is nabij de garage Faszbender op d'en Udenscheweg te Veghel (N.-B.), de 76-jarige A. Verbeek, toen hij plotseling den weg overstak, door een vrachtauto overreden en op slag gedood. LADING KOLEN OP HET LICHAAM. Donderdagmorgen was de 34-jarige kolen- werker D. Looy uit de Dillenburgstraat aan het werk op het terrein van de Nederlandsche Spoorwegen aan de Oostmaaslaan te Rotter dam bij het gemeerd liggend schip „Johanna in". Op een gegeven oogenblik liep een lier uit zijn werk, waardoor een bak met onge veer 400 K. G. kolen van een hoogte van on geveer vijf meter neerstortte. De man kreeg de lading gedeeltelijk op het linkerbeen. Met een verbrijzeld dijbeen en wonden aan het hoofd is hij in het ziekenhuis aan den Cool- singel opgenomen. Ontwerp ligt gereed. AmsterdamNew-York zou in 20 uur afgelegd worden. De Engelsche radio-dienst meldde Donderdagavond, dat eerlang een ge regelde vliegdienst zou worden ge opend tusschen Amsterdam en New- York met een vijftal Fokkers, die elk 36 passagiers konden vervoeren en een snelheid van 230 mijl zouden be zitten. Naar de Maasbode verneemt, is het bo venstaande radiobericht voorbarig. Echter kan worden meegedeeld, dat de N.V. Ned. Vliegtuigenfabriek Fokker reeds geruimen tijd het ontwerp van een landvliegtuig voor Oceaanverkeer gereed heeft liggen. Het pro ject betreft een multi-motorigen eendekker met slaapgelegenheid voor 16 a 20 passagiers en in staat den afstand Amsterdam—New- York, met een kruissnelheid van 300 K.M. per uur, in 20 uur zonder tusschenlanding af te leggen. De Fokker-fabrieken zijn nog niet tot den bouw overgegaan. Deensche journalisten in ons land. Op uitnoodiging van de K.L.M. zijn heden zeven Deensche journalisten in gezelschap van den K.L.M.-vertegenwoordlger te Ko penhagen naar ons land gevlogen, en wel in de Douglas DCS, met welk type vliegtuig de Deensche pers op deze wijze kennis kon ma ken. Het gezelschap zou hedenmiddag op Schip hol officieel door de K.L.M. worden ontvan gen, waarna een tocht langs de bloemenvel den op het programma staat, Mevrouw Gey- sendorffer, die Deensche van gebooi*te is, zou haar landgenooten te haren huize in Aer- denhout een thee aanbieden. NEDERLANDSCH VERPLEGEND PERSONEEL NAAR SPANJE. Donderdag begaven zich zes verpleegsters en een verpleger, uitgezonden door de commissie „hulp aan Spanje" op weg naar Parijs, waar zij zich zullen aansluiten bij een groep Ameri- kaansche en Tsjechische verpleegsters en ver plegers om gezamenlijk naar Spanje te gaan. Zij zullen daar in een internationaal hospitaal in Onteniente werkzaam zijn. De Nederlandsche ambulance is gistermid dag op het Spaansche gezantschap in Den Haag ontvangen door den gezant en mevrouw De Semprun y Gurrea, waarna het groepje den middagtrein naar Parijs nam. Werklieden door politie uit fabriek verwijderd. Loonconflict te Vriezenveen. Donderdagmiddag' werd de hulp van den burgemeester van Vriezenveen als hoofd van de politie ingeroepen door den directeur der afdeeiing weverij van de fabriek der firma Jansen en Tilanus, daar een 18-tal jeugdige werklieden, na aanzegging van de directie, de fabriek niet wenschten te verlaten. Het con flict moet worden gezocht over een loonrege ling. Bedoelde werklieden, die reeds enkele jaren in de fabriek werkzaam zijn en loonen verdienen van ruim vier gulden en vijf gul den per week, hadden om loonsverhooging ge vraagd en in verband daarmede een onder houd met de directie verzocht, het welk niet werd toegestaan, terwijl hun verder te ken nen zou zijn gegeven, dat op verhooging niet moest worden gerekend. De burgemeester der gemeente, de heer A. P. F. A. J. Albarda, heeft zich persoonlijk met politie en marechaussee naar de fabriek be geven, waar-op de betrokken werklieden, op aanzegging der directie onmiddellijk het fa brieksterrein verlieten. Een K.N.A.C.-tocht naar Indië? Plannen voor de viering van het 40-jarig bestaan. In de Donderdagmiddag in hotel „Witte- brug" te 's Gravenhage gehouden jaarlijksche algemeene vergadering van de Kon. Ned. Automobielclub, onder voorzitterschap van mr. J. Linthorst Homan, werden de aftreden de bestuursleden, de heeren mr. J. Linthorst Homan, voorzitter, en H. J. Jannink en Jhr. J. van Vredenburch, bestuursleden, her kozen. Het jaarverslag' en de rekening van baten en lasten over 1936 van den secretaris-pen ningmeester werden goedgekeurd. De begrooting van ontvangsten en uitga ven voor 1937 werd goedgekeurd op een be drag" van f 184.725. Op een desbetreffende vraag deelde de voorzitter mede, dat de post propaganda in 1936 ongeveer f 12.000 hooger is geweest dan was geraamd, door verschillende aanschaf fingen enz., die ten vorigen jare moesten worden gedaan. Door de lagere raming voor dit jaar is de begrooting sluitend gemaakt. Deze bezuiniging zal echter de service welke aan de leden gegeven wordt, niet vermin deren. Het verslag' van de Stichting bestemd tot het bijbrengen van een Pensioenfonds ten bate van employé's der Kon. Ned. Automo biel Club over 1936 werd goedgekeurd. Bij de rondvraag vroeg de heer Dudok van Heel, of de K.N.AC, niets kan doen aan de hinderlijke lichtkeuringen, De voorzitter antwoordde dat dit een heel moeilijk vraagstuk is. Over het heele land bestaan veel klachten daaromtrent. De zaak heeft de aandacht van de Commissie voor Wegen en Verkeer en van de Verlicbtings- commissie. Tenslotte deelde de voorzitter mede, dat de K.N.A.C. het volgend jaar 40 jaar bestaat. Het bestuur overweegt thans, hoe dit zal worden herdacht of zoo mogelijk gevierd, waarbij niet uit het oog zal worden verloren, dat de K.N A.C. plichten heeft ten opzichte van de reputatie van ons land op verkeers gebied. Er bestaan plannen voor een tocht naar Ned.-Indië. Deze plannen zullen echter pas verwezenlijkt kunnen worden, .wanneer 25 personen zich hiervoor hebben opgegeven. Aan het begin der vergadering werden te legrammen van eerbiedige aanhankelijkheid gezonden aan de Koningin en aan h«t Prin selijk Paar. (Adv. Ingez. Med.) Hoog water bedreigt weer ons land Groote schade voor de boeren. Onze rivieren wassen weer en de nieuwe hoogwaterperiode is begonnen, tot groote schade van de boeren. Veel grasland al, dat er uitstekend voorstond, overstroomt, wat het land geen goed doet, terwijl zij bovendien hun vee langer op stal moeten houden. Zoo tracht men op vele plaatsen het water met be kistingen te keeren, maar of dit zal lukken, staat te bezien. Tusschen Doornik en Haalde- ren is reeds een bekisting van kilometers lengte aangebracht. Hedenmiddag zou men ook be ginnen met het aanbrengen van een bekisting op de Beersche Overlaat voordat deze kan gaan werken. Verkeersstremmingen. De A.N.W.B. meldt: VierlingsbeekBergen: voor auto's gestremd; overtocht voor voetgan gers en rijwielen per roeiboot. Huizen't Loo: gestremd voor auto's; voetgangers en wielrij ders worden per motorboot en roeiboot over gezet. AfferdenSambeek: geheel gestremd. BatenburgDemen: gestremd voor auto's, voetgangers en rijwielen per motorboot. Box meerHeyen: geheel gestremd. BaarloSteyl: gestremd; voetgangers en rijwielen per roei boot. GrubbenvorstVelden; gestremd voor autoverkeer; voetgangers en rijwielen per mo torboot, WessemMaasbracht: gestremd voor auto's; voetgangers en rijwielen worden per roeiboot overgezet. Dekt met één maal! Zet Uw landhuizen, priëelen, schuren, schuttingen, hekken en hokken met één kwastje „Buiten- bijts" mooi in de kleur! Groen, geel, oranje, rood, wit, blauw of bruin. Geen taaie, nadeelige resten in de bus! Smeert geweldig uit. Frissche, pittige geur! Vernietigt schimmels en bacteriën. Ceta-Bever V,K.G. BUS 55 CT. - 1 K.G. BUS 90 CT. Het nieuwe prachtproduct van Ceta-Bever (Adv. Ingez. Med.) De ramp van de „Van der Wyck" Getuigenverhoor voortgezet. BATAVIA, 22 April. (Aneta-ANP) De raad voor de Scheepvaart heeft heden het onder zoek naar de ramp, welke het s.s. „Van der Wyck" getroffen heeft, voortgezet. De derde stuurman van de „Van der Wyck" de heer A. C. Verseput. verklaarde op de vraag van den voorzitter of er iets gebeurd is, dat volgens den getuige in verband kon staan met het vergaan van de „Van der Wyck" dat het schip op een gegeven moment scheef ge vallen is. De oorzaak is hem onbekend. De voorzitter zeide, dat dit echter ver klaarbaar was, omdat vast is komen te staan, dat in de bunkers stookolie is overgepompt. De getuige had toezicht uitgeoefend bij het laden van ruim 2. Het openzetten van patrijspoorten van het tusschendek geschiedde op last van den twee den stuurman, toen te Boeleleng vruchten werden ingeladen. Tusschen Boeleleng en Soerabaja zeide de eerste stuurman tot den getuige: „Denk er om, de poorten moeten ge sloten worden bij toenemenden wind en zee." Getuige verklaart verder, dat bij het ver trek uit Soerabaja het schip practisch recht lag. Even voor het vertrek werd getuige door den gezagvoerder naar de brug geroepen om wacht te doen. Zoodoende heeft hij eigenlijk de ruimen in den steek moeten laten. Het sluiten is dan ook door anderen geschied. Bij het manoeuvreeren heeft getuige niet gemerkt, dat het schip groote slagzij kreeg. In ieder geval was die niet zoodanig, dat het zijn aandacht heeft getrokken. Te midder nacht werd getuige door den vierden stuur man afgelost. Het schip lag op dat oogenblik absoluut recht. Getuige ging toen slapen. Toen getuige wakker gemaakt werd, kreeg hij order, den marconist te waarschuwen, het S.OS.-sein te geven. Getuige trof den mar conist in zijn hut aan. Deze was reeds bezig S. O. S.-seinen te geven. Daarna kreeg getuige orders voor het verlaten van het schip. De voorzitter: „Is in al dien tijd bij u geen gedachte opgekomen aan de openstaande poortjes?" Getuige antwoord daarop positief: „Neen". Op de vraag van liet lid van den raad den heer E. Davis, of naar getuige's meening achteraf, zwaardere lading in het onderruim dan wel op het tusschendek aanwezig was, antwoordt getuige, dat z.i. in het onderruim de zwaarste lading was gestuwd, want het schip had ook een lading rijst in. De roerganger Marlie, die van middernacht af de roer-torn waarnam, legde er den na druk op. dat hij eerst om kwart voor een des nachts merkte, dat het schip eenige slagzij vertoonde. MAHARADJA'S OP SCHIPHOL. De Djalak, die Donderdagmiddag om- streks half vier op Schiphol landde, had twee maharadja's aan boord, die op weg waren naar Londen om daar de kroningsfeesten bij te wonen. Het waren de maharadja's van Jodh- poer, die vergezeld was van zijn echtgenoote, de maharini, de de maharadja van Jaipoer. Het gevolg' bestond uit vier heeren. Na getankt te hebben is de Djalak om vier. uur naar Londen gestart.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 5