„Nederland" bestelt een schip. Frankrijk verruimt contingent. Onze Vogel. TENTOONSTELLING Opticiens ENDENBURG Het belangrijkste 54c. JAARGANG No. ï'6514 Verscïïijnt dagelijks, Kefialvé op Zori- én Feestdagen. ZATERDAG 24 APRIE 1937 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Uitgave Lourens Coster Maatschappij voor Courant-Uitgaye en Algemeene Drukkerij N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN per week 0.25, per maand f 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.721/*. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buiten Spaame 12 Telefoon Nos.Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132, 12713 Administratie 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-N oord. Telefoon 12230 ADVERTENTIN 15 regels f 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.16. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid f 2000.overlijden 400.verlies van hand, voet of oog 200.beide leden duim 100.één lid duim 50.alle leden wijsvinger 60. één of twee leden wijsvinger ƒ25.alle leden anderen vinger ƒ15.één of twee leden anderen vinger 5.arm- of beenbreuk ƒ30enkelbreuk ƒ15.polsbreuk ƒ15.PAPTNTA'^ Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Ge'ïllus treerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. riilIlrLJN 10 rVUxLJNA o. Het zal sneller worden dan de andere mailschepen. De vloot der maatschappij „Nederland" zal worden uitgebreid met een nieuw passagiersschip, waarvan de bouwkosten twaalf a dertien millioen gulden zullen bedragen. Dit bij de N.V. Nederlandsche Scheepsbouw Maatschappij te Amsterdam te bouwen motor-passa giersschip zal een bruto-register-tonnage hebben van 20.000 ton en worden voortbewogen door drie schroeven. De reisduur zal door dit schip 4 dagen worden bekort. I Het woord is aan Oliver Coldsmifh: Ik ben altijd van meening geweest dat de brave huis vader die veel kinderen grootbrengt meer dienst aan de gemeenschap bewijst dan de man die vrijgezel blijft en alleen maar over bevolking praat. (Eerste zin van den roman „The Vicar of Wakefield".) Figuren uit liet Verleden. Voor grove visch. Ook de fijne visch maakt een kans. De contingenten visch, door Frank rijk aan ons land toegestaan, zoowel dat voor grove visch als dat voor fijne visch, zijn vrij ruim genomen, zoo zelfs, dat in 1936 ongeveer 50 pet. van toegestane kwantum van 4 3/4 millioen K.G. is uitgevoerd. De rege ling van de grove visch had echter dit nadeel, dat de contingenten in den zomen, wanneer over het alge meen veel voor Frankrijk geschikte grove visch wordt aangevoerd, te laag waxen. Gaarne zouden de ex porteurs een hooger zomercontingent ten koste van het wintercontingent hebben gehad. Ben blijde tijding voor de expor teurs was het, dat de Fransche re geering thans de zoo zeer verlangde verruiming van het contingent grove visch voor de zomermaanden heeft toegestaan. Deze verhooging is van dien aard, dat onze vischuitvoer naar Frankrijk in de komende maan den slechts weinig, of wellicht in het geheel niet door de contingenteering belemmerd zal worden. De verhooging bedraagt voor April en Mei 100.000 K.G. per maand, voor Juni niets, voor Juli 100.000 K.G., voor Augustus en September 150.000 K.G. per maand, totaal dus 600.000 K.G. Uit betrouwbare bron vernemen wij voorts nog, dat de kans groot is, dat ook het contingent fijne visch zal worden verhoogd en wel met onge veer 1/3. Ook dit is van groote betee- kenis, vooral voor de kustbooten en de loggers. Wij konden nog geen offi- cieele bevestiging van dit bericht verkrijgen. Onae zegsman verklaarde echter, dat de kans op de verruiming groot is, die echter slechts zou gelden tijdens den duur der wereld-tentoon stelling te Parijs. De verruiming van het contingent grove visch houdt, naar men meent eveneens verband met deze belangrijke gebeurtenis. MARANATHA-CONFERENTEE. Gedurende de Maranatha-Conferentie, die van 2527 April a.s. onder leiding van den Redacteur van het „Zoeklicht", den heer Jo hannes de Heer, in het gebouw van den Ned. Protestantentbond aan de Jacobstraat wordt gehouden, zal er tusschen de middag- en avondsamenkomst iederen dag een koffieta fel worden aangericht, waaraan bezoekers der Conferentie kunnen deelnemen. Verder zal er 's Zondagsavonds van half 8 tot 8 uur een Zangdienst worden gehouden. De W erkloozen-steun. Voor enkele groepen te Haarlem een verlaging. Vanwege het departement van Sociale Za ken wordt af en toe een onderzoek ingesteld naar de loongroepen voor de beroepen waar voor geen collectief contract is afgesloten. Eenigen tijd geleden werd door enkele rijks ambtenaren te Haarlem zulk een onderzoek ingesteld. Dit heeft tengevolge, dat voor en kele groepen de loonnormen verlaagd zijn. hetgeen leidt tot vermindering van den steun, die immers niet hooger mag zijn dan een zeker percentage van het loon dat in die groep verdiend wordt. Deze week is voor een gedeelte der werk loozen deze verlaging ingegaan, de volgende week zullen er nog een aantal verlagingen volgen. Bij de betrokken diensten kon men nog niet precies mededeelen of het aantal werk- loozen dat een lageren steun krijgt belang rijk is, daar het onderzoek nog niet is afge- loopen, maar wel bestond de indruk dat het aantal niet groot is, daar zeer veel groepen van arbeiders er buiten vallen omdat die onder een collectief arbeidscontract vallen. Van de zijde der vakvereenigingen zag men het evenwel ernstiger in. Er is een vakver- eeniging die reeds deze week de uitkeering van 8 werkloozen moest verlagen. De be dragen varieerden van f 0.25 tot f 1.75. Onze zegsman vreesde, dat er de volgende week nog meer van zijn werklooze leden onder de verlaging zullen vallen, omdat voor groepen van vaklieden een lageren loonvorm is aan genomen. Het vexmoeden bestaat, dat bij het maken van de berekeningen zal blijken, dat- verscheidene werkloozen thans een steun ontvangen die boven het nieuwe maximum ligt. Vooral zal dit het geval zijn bij de groote gezinnen. Ons werd nog verzekerd, dat deze steun verlaging onder de betrokken werkloozen ontstemming heeft veroorzaakt, temeer om dat die geschiedt is zonder 'n enkele aankon diging. Bovendien wekte zij teleurstelling omdat er pas in den gemeenteraad aange drongen was op verhooging van den steun in verband met de prijsstijgingen die een gevolg zijn van de devaluatie. (Een bekend Engelsch luchtvaart- deskundige heeft verklaard, dat het moderne vliegtuig alles kan, wat een vogel kan). De mensch heeft hard en moeizaam lang gestreden, Verklaart een zeer deskundig luchtvaartman, Maar hij mag trotsch zijn op zijn vliegtuig heden, Dat kan nu alles, wat een vogel kan. Door vele eeuwen, tientallen geslachten, Bracht men de vliegkunst weinig naderbij, Dat moest tot onze generatie wachten. De overwinnaars van de lucht zijn wij. Het is een trotsch besef om te vermelden, Daar staat ons vliegtuig, het is af en klaar, Het mag als een volmaakte vogel gelden, Klinkt dat niet trotsch? de vraag is, is 't ook waar? Ons vliegtuig doet verscheiden dingen beter, Dan ooit een enkle vogel heeft gedaan, 't Vliegt zonder rusten veel meer kilometer En het kan sneller en veel hooger gaan. Er zijn daarnaast echter ook andre dingen, Die 't allerbeste vliegtuig nog niet kan, Als: 't kopje in de veeren steken, zingen, En wormen pikken, daar komt ook niet van. Tc Zag nooit een op een telegraafdraad rusten. En als je het wat verder nog beschouwt. Nooit een naar vischjes duiken langs de kusten Of een dat zelf zijn nestje had gebouwd. Wij kunnen ons nu wel op veel beroemen, Maar 't wordt wat al te makkelijk gezegd, Om het voornaamste nog als slot te noemen: Welk vliegtuig heeft er ooit een ei gelegd? Wij menschen weten veel te construeeren. Maar als w' in dezen waarlijk groot-schen tijd, Ons vliegtuig naast den vogel etaleeren, Past ons toch slechte één ding: bescheidenheid. P. GASUS. schilderijen en teekeningen „Het Hollandsche Landschap" Kunstzaal REEKER - Wagenweg Geop. v. 10- 6 - 's Zond. 2-4 - TOEGANG VRIJ. (Adv. Ingez. Med.) Bloemversiering in de stad. Geen precario voor particulieren. Het dagelijksch bestuur van „Haarlem's Bloei" deelt ons mede: In aansluiting op onze opwekking aan de Haarlemsche burgerij, onze stad gedurende eenige maanden in de bloemetjes te zetten, kunnen wij nog mededeelen, dat B. en W. hebben besloten, dat particulieren die ge durende de maanden Mei tot en met Septem ber 1937 bloembakken aan hun gevels han gen boven den openbaren grond mits deze geen persoonlijke reclame bevatten vrij zullen zijn van de betaling van precario. Nederlandsch sportvlieger zoek. Vermist tusschen Pisa en Marseille. Op weg van Johannesburg naar Schiphol. Op Schiphol begint men zich eenigermate ongerust te maken over het uitblijven van be richten betreffende een Zuid-Afrikaansch vliegtuig, de Zacharias Sais, zoo schrijft de N.R.Crt. Dit lichte vliegtuig wordt bestuurd door den Nederlandsche sportvlieger den heer Proost en is eenigen tijd geleden uit Johannes burg vertrokken. Alles ging goed tot j.l. Zon dag. toen de heer Proost om 11.45 uur v.m. Pisa heeft verlaten, op weg naar Marseille. Sindsdien zijn er geen verdere berichten binnengekomen. Zaterdag j.l. was het vliegtuig uit Rome ver trokken en toen had de heer Proost, vergezeld van een passagier, blijkbaar een goede reis ge daan naar Pisa. Te Pisa besloot hij de reis den volgenden dag alleen voort te zetten. Uit ingewonnen inlichtingen blijkt, dat de luchthaven Pisa geen mededeeling aan Mar seille heeft gedaan, dat het sportvliegtuig van den heer Proost spoedig te verwachten was. Marseille wist dus niet, dat er een Nederland sche sportvlieger onderweg was en te Pisa had men geen aanleiding om zich ongerust te maken, omdat het weer op de route uitstekend was. De familie te Amsterdam had evenwel een telegram ontvangen, dat de heer Proost Maan dag aldaar verwacht kon worden. Het is te be grijpen, dat men steeds meer ongerust begon te worden, zoodat men zich in verbinding met de Nederlandsche consuls in Noord-Italië en te Marseille stelde, die onmiddellijk alles heb ben gedaan om inlichtingen in te winnen, nochtans tot dusverre zonder resultaat. Zij hebben echter wel weten te bereiken, dat zoo wel Italiaansche als Fransche militaire vlie gers aan het zoeken zijn langs de route Pisa Marseille. Plannen lagen reeds lang gereed. Contract wordt spoedig geteekend. Na ampele overwegingen is deze belangrijke beslissing door de maat schappij genomen. De scheepvaart is opgeleefd en den laatsten tijd moet de Nedex-land" met haar scheeps- ruimte woekeren. Aan het einde van het vorige jaar, aldus deelde de heer Van Hengel, een van de directeuren der maatschappij in een persconferentie mede, werden door ons na zeer uitvoerige studie prij zen overeengekomen met de N.V. Ne derlandsche Scheepsbouw Maatschap pij voor den eventueelen bouw van een nieuw en snel passagiersschip en met gebr. Sulzer te Winterthur voor den eventueelen bouw van de hoofd en hulpmotoren voor dit schip. Daar er op dat tijdstip verschillende be drijf sf actor en waren, waardoor het niet mogelijk was tot definitieve be stelling van het sehip over te gaan, werd tegen de overeengekomen prij zen een optie voor den bouw genomen. Tegen betaling van een schadevergoe ding zou de maatschappij „Neder land" het overeengekomene kunnen annuleeren, indien de omstandighe den daartoe onverhoopt aanleiding mochten geven. Gunstige vooruitzichten Het verheugt ons daarom, zoo ver volgde de heer Van Hengel, thans te kunnen mededeelen, dat de ontwikke ling der omstandigheden voor ons be drijf het ons thans mogelijk gemaakt heeft tot definitieve bestelling van een nieuw passagiersschip over te kun nen gaan. Binnen enkele dagen zullen de contracten met de Nederlandsche Scheepsbouw Maatschappij en gebr. Sulzer worden geteekend. Het wordt een fraai, uiterst snel en In alle opzichten modern schip, dat KROON- BEHANGSELS SMAAKVOLLE BEHANGSELS. Alléén Gr. Houtstraat 179 Telefoon 14269. (Adv. Ingez. Med.) WAAROM NEEMT U NIET EEN MODERNE WONING? De MOOISTE woningen van Haarlem zijn nu reeds TE HUUR voor f 6.per week. Prachtig van indeling, badkamer of badcel. WONINGBUREAU VAN DER SCHAAR, Teding van Berkhoutstraat 108. Bezichtiging iedere dag. (Adv. Ingez. Med.) door de groote snelheid Indië over zee weer dichter bij Nederland zal brengen. Afmetingen. De hoofdafmetingen van dit schip van een nieuw type zijn: lengte op de lastlijn 630 voet, breedte op de lastlijn 83.6 voet en holte tot schottendek 38.4 voet. Het schip, dat slechts één schoorsteen en één laadmast zal voeren, zal over een diénstvaart van 21 mijl kunnen beschikken, waarvoor 27.000 A.P.K. noodig zijn. In 13 dagen zal het traject Genua—Sa- bang worden afgelegd, veertien dagen zal de reis naar Belawan duren, in 15 dagen wordt Singapore bereikt en het geheele passagiers traject Genua—Batavia zal 16 dagen in beslag nemen. Dit beteekent een winst van vier da gen, daar de mailschepen van de „Nederland" nu 20 dagen doen over het traject Genu—Ba tavia. Het schip zal worden ingericht voor het ver voer van 513 passagiers le en 2e klasse, 148 passagiers 3e klasse en 52 passagiers 4e klasse. Het bouwbedrag wordt geheel uit eigen middelen betaald: de datum van oplevering is vastgesteld op 1 Juli 1939. Een naam voor het schip, dat de „Johan de Witt", die na de ramp van de „P. C. Hooft" weer dienst deed, zal vervangen is nog niet vastgesteld: voorloopig zal het onder het werfnummer N.S.M. no. 270 staan. Dank zij de genomen optie kan het schip voor 12 a 13 millioen worden geleverd. Thans zouden de bouwkosten ca. 20 pCt. hoo ger zijn. De kielplaat zal waarschijnlijk einde Juni of begin Juli worden gelegd. De heer Van Hengel besloot met de mede deeling, dat door de aanschaffing van dit nieuwe schip de Zeppelinplannen geenszins op den achtergrond zijn gekomen. Lourens Coster N.V. In de Vrijdagmiddag gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders van de N.V. Lourens Coster werden balans en winst- en verliesrekening goedgekeurd en het dividend vastgesteld op f 75 per aandeel (onveran derd). De heer M. N. Peereboom te Diepenveen, aan de beurt van aftreding als commissaris, werd bij acclamatie als zoodanig en tevens als gedelegeerd commissaris herkozen. De Ballero-actie. Etalage met prijzen in de Zijlstraat 95. Gisteren is de Balleroactie in Haarlem be gonnen. Een étalage met fraaie prijzen is in de Zijl straat 95 te bezichtigen, stofzuigers, fietsen, dressoirs, ameublementen, zilveren lepels en vorken, bowlglazen, lampekappen, ja zelfs damesschoenen en gouden heerenhorloges, al les kan men door het Ballerospel verkrij gen. Eiken dag worden twee hoofdprijzen, zooals een fiets en een aumeublement beschikbaar gesteld. Wij herinneren er nogmaals aan dat de Bal- lerohuizen gevestigd zijn aan den Gasthuis singel en in de Kloosterstraat. Dat ieder zijn geluk beproeve. Vereeniging „De Haarlemsche Manége" 25 jaar Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van bovengenoemde vereeniging wordt he den- en Maandag avond in de Manége een ruiterfeest geor ganiseerd, waarvoor Vrijdagavond de gene rale repetitie gehouden werd. Hiernaast een moment van de vos senjacht. Op den voor grond de vos met de gestolen kip. Een nieuwe rubriek. In dit nummer beginnen wij met een nieuwe serie artikelen van de hand van onzen mede werker Dr. P. H. Schroder. In „Figuren uit het Verleden" zal in chronologische volgorde een reeks persoonlijkheden voor het voetlicht wor den gebracht wier daden en levenservaringen de Historie beïnvloed hebben en hun tijd ken merken. Deze reeks zal de laatste anderhalve eeuw der geschiedenis betx*effen: zij begint dus bij dexx aanvang der Fransche Revolutie. Ofschoon zij opent met een zeer groote figuur, namelijk Mirabeau, zullen in deze serie arti kelen xxu juist eens velexx „optreden" die niet tot de allergrootsten van hun tijd behoorden, maar wier levensloop, minder algemeen bekend bij het nageslacht, niettemin van markante beteekenis is geweest. Wij vex-wachten dat dit de belangstellixxg voor deze rubriek zal doen stijgen. Het „cliché" der historie wordt er in vermeden. De schrijver, bij onze lezers al wel bekend door velerlei bijdragen van zijn hand, heeft als historicixs de juiste bronnen weten vinden om dezen blik op de geschiedenis der laatste anderhalve eeuw in ongewonen en door haar ongewooxxheid juist bijzonder boeienden vorm te geven. Eiken Zaterdag zal een artikel in de nieuwe rubriek verschijnen. Wij zullen eei'stdaags in een tweede mededeeling de reeks namen ver melden die de serie „Figuren uit het Ver leden" beheerscht en haar bijzonder cachet teekent. OVERIJSELSCHE ONTSPANNINGS VEREENIGING. De afdeelixxg Haarlem van de Overijselsche ontspanningsvereeniging houdt op Woensdag 28 April in den Stadsschouwburg een tooneel- avond, waar de tooneelclub „De Liester" onder regie van den heer Huib Tuninga een opvoe ring zal geveix vaxx ..De Schande", een tooneel- spel in drie bedrijven van D H. Scheffer. EERST NAAR UW OOGARTS DAN NAAR UW OPTICIEN: RIJKSSTRAATWEG 6 BIJ HET SOENDAPLEIN (Adv. Ingez. Med.) GEEFT UW VROUW EEN FLINKE TRAP. Maar kijk uit dat het stempel der Klompen centrale er op staat. Op 't Pleintje. Reitzstr. 1, Dr. Leydsstr. 10, Telef. 11784. Levert overal heen, franco thuis. (Adv. Ingez. Med.) pag. De Stoomvaart Maatschappij „Nederland" bestelt een nieuw, snel mailschip. 1 Frankrijk veiTuimt het contingent voor grove visch. 1 Binnenkort is een Koninklijk Besluit te venvachten inzake renteverlaging van geldleeningen voor woningbouw. 3 De heer Hoekstra heeft een Nederlandsch zweefvliegrecord verbeterd. 3 De resultaten van 't onderhoud Schusch- niggMussolini. 4 Drie Engelsche schepen met levensmid delen hebben Bilbao bereikt. 4 Japan en Rusland bereiken een prineï- pieele overeenkomst. 4 Moet Bloemendaal een eigen lyceum stichten? 5 Bioscopen. 8 ARTIKELEN, ENZ. Dr. P. H. Schroder: Figuren uit het ver leden. 3 P. v. d. Hem: De Kamerverkiezingen en de dwergpartijen 3 Bijzondere correspondentie: Een onder houd met den Tsjechischen president dr. Benesj. 4 Jac. P. Thysse: In Thysse's Hof. 5 Jules Kammeijer: Blijft Fit. 5 Dr. M. Euwe: Zeven grootmeesters spelen Simultaaix. g J. H. de Bois: Litteraire Kantteekeningen 8 K. de Jong: Leerlingenuitvoering Haar lem's Muziekinstituut 8 Fin. Econ. weekoverzicht: „Betrekkelijk stationnaire toestand" in ternationale politiek en economie. 9 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op tj

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1