A* IBIS SHAG DELFTSCHE SLAOLIE INDANTHREN STOFFEN KARPETTEN Dobbelmann lekker... man! Bem.J.v.Liemt Gr. Houtstraat 67 H.D.'Vertellini Buitenbijti Nederland aan den arbeid DONDERDAG 29 APRIL 1937 H A A RLE M'S DAGBLAD 5 Onze est-Indische Koloniën. lezing Tan Mr. Dr. F. L. 3. van Haarsn. In hotel de Leeuwerik hield de afd. Haar lem van het Nationaal Jongeren Verbond gisteravond een bijeenkomst, waar als spre ker optrad mr. dr. F. L. J. van Haaren. bur gemeester van Schiedam, oud-hoofdbestuurs ambtenaar van Suriname. De voorzitter der afdeeling Haarlem, de heer P A. J. van Kessel heette alle aanwezi gen en in het bijzonder mr. dr. Van Haaren hartelijk welkom en hoopte dat deze dezen avond er toe zou bijdragen om de kennis van de West-Indische koloniën te doen toene men. Mr. dr. Van Haaren hield hierna aan de hand van verschillende lichtbeelden een zeer interessante causerie over onze West-Indi sche koloniën. Suriname is bijna 4% maal zoo groot als Nederland en telt slechts 162.000 inwoners, waarvan er 62.000 in Paramaribo wonen. Slechts 1 pet. van dit uitgestrekte land is in cultuur gebracht. Over de toekomst van Suriname dat onze schatkist elk jaar f 3.000.000 kost staat men in sommige kringen zeer sceptisch. Spr. was echter van meening dat onder kundige leiding en met een weloverwogen plan. wat de in cultuur- brenging aangaat, er voor Suriname nog ze ker een toekomst bestaat. Het bestuur wordt uitgeoefend door een gouverneur bijgestaan door een Raad van Bestuur, bestaande uit zes leden. Er bestaan verschillende departementen, precies zooals in het Moederland. De militaire bezetting bedraagt 200 man en bestaat uit Neaerlandsche infanterie, bo vendien zijn er nog 200 man inheemsche po- lit ietroepen. Spreker legde vooral den nadruk op de va derlandslievende gezindheid van de bevol king en vertelde hiervan eenige typeerende voorbeelden. De bevolking is zeer gemêleerd, men vindt er Javanen, Britseh-Indiërs, Chineezen, Boschnegers en Indianen. Van dezen laat- sten, de oorspronkelijke bewoners, zijn er nog slechts 3000 in leven. De band die Nederland met de Oost bindt is 'krachtiger dan die met de West. Doch ook hier maakt onbekend, onbemind. Spr. hoopte dan ook dat door zijn voor dracht de bekendheid met Suriname mocht hebben vermeerderd en dat de belangstelling voor deze kolonie zal toenemen. Voorzitter P. J. A. van Kessel dankte mr. dr, Van Haaren voor zijn boeiende lezing en sloot de vergadering. „ZANG EN VRIENDSCHAP" NAAR NIJMEGEN. Concert op Zaterdag 29 Mei. Op Zaterdag 29 en Zondag 30 Mei zal de Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap" een bezoek brengen aan Nijmegen, waar Zaterdag avond 29 Mei een concert zal worden gegeven in gebouw de „Vereeniging", waaraan mej. Annie Woud haar medewerking zal verleenen. Zaterdagmiddag 2 uur vertrekt het koor uit Haarlem. Zondag wordt na de lunch een groote rijtoer gemaakt door de mooie omgeving van de oude keizerstad. Na het diner wordt de terugreis naar Haarlem aanvaard. EXAMENS VERPLEGING VAN ZENUW- EN GEESTESZIEKEN. Deze examens zijn voortgezet met de ean- didaten uit Meer en Bosch te Heemstede. De uitslag is als volgt: Eerste examen 13 candi dates afgewezen 1, geslaagd: A. van Boe- schoten, K. Bos, S. Haadsma, J. Koster. H. Limburg, S. van der Meulen, B. Niemeyer, L. de Roo. W. F. van Schanke, A. Veenhof, K. Vene- ïna, W. Th. Verbeet. Tweede examen 11 candidates afgewezen geen, geslaagd: F. Bakker, B. G. van Berkel, H. Bosscher, E. O. van den Brug, J. J. van Eyk, C. Lohman, R. Chr. van Ommering, L. Osinga, D. Smit. W. Sukkel. G. Vos. VOOR DEN- -POLITIERECHTER Belastingzaken Het zal iederen motorbezitter bekend zijn dat hij niet zonder geldige wegenbelasting- kaart mag rijden en tot dusverre hoorden we dan ook niet als excuus opgeven, dat de be keurde niet met de wettelijke bepalingen be treffende die belasting bekend was. Maar de redenen of oorzaken, die worden opgegeven voor het niet voorhanden hebben van de be- lastingkaart zy'n vele; merkwaardigerwijs hoorden we nog nooit: ,,Ik had geen trek om de belasting te betalen" of: „Ik dacht het er maar op te wagen; werd ik niet aange houden, dan spaarde me dat een lieve cent uit." Steeds was het: „Ik was juist op weg naar het belastingkantoor", of: Ik dacht, dat ik de kaart in mijn zak had; dan weer: „Ik wou de motor even probeeren, alvorens hem te koopen en een was er, die in goed vertrouwen met den wagen van een ander had gereden, nadat deze hem gezegd had: Ga je gang maar 't is altijd goed. „Wat beteekende dat?" vroeg de politie rechter en de chauffeur antwoordde: Ja, edel achtbare, dat is het 'm juist, dat weet ik ook niet. Had het hem dan gevraagd. Ja, edelachtbare, zegt u dat wel, maar hij zei: ,,'t is altijd goed" en toen ben ik maar weggereden en heb er onderweg over ge dacht. Aangezien de baas er niet was om te zeggen wat altijd goed was, weten we het niet en is het mogelijk, dat hij bedoeld had, dat ook een bekeuring goed was. En zoo is Let ook. De belasting kent geen uitzonderingen, maar de rijksadvocaat is niet zonder mededoogen als hij weet, dat de over treder arm is, of te voren nog nooit bekeurd werd voor belastingontduiking, dan wel, wan neer werkelijk aangenomen kan worden, dat bij het aantrekken van een ander jasje, de be lastingpapieren buiten de auto waren ge raakt. Zoodoende varieeren de eischen nog al en komen sommigen er met een kleine boete af. Maar als blijkt, dat de bekeurde meer dan eens zijn belastingplicht heeft verzuimd, dan wordt de eisch hoog. Drie en twintigmaal was er een al bekeurd en nog nooit was hij versche nen. Dat werd den rijks advocaat te kras. Zoo'n vasten klant wilde hij wel eens van aan gezicht tot aangezicht ontmoeten en daarom werd verzocht en bepaald, dat de 24e maal of was het de 25e en dus een soort jubileum? de bekeurde door de politie moet worden voorgebracht. Als we hooren, dat bij veelvuldige herha ling vaak boeten van f 50 en f 100 worden op gelegd, dan rijst de vraag of de veroordeelden geld te veel hebben of dat er hier of daar een fek is waardoor het riskeeren van boeten ten slotte' toch nog voordeeliger is dan de wegen belasting betalen. VOOR DE PIJP Rookt IBiS bij voorkeur uil een I BIS-pijp. Bij Uw winkelier verkrijgbaar. (Adv. Ingez. Med.) VEREENIGING „KONINGINNEDAG". Hieronder volgt een chronologisch over zicht van de feestelijkheden op Vrijdag 30 April a.s. in Haarlem, ter gelegenheid van den verjaardag van Prinses Juliana. IN HET CENTRUM: 89 uur: Muzikale Reveille 10.3012.30 uur: Concert op de Groote Markt. 10.3011.30 uur: Muzikale ommegang. 11.3012 uur: Muzikale ommegang. 2.305 uur: Kinderoptocht naar- en kin derfeest in het Gem. Concertgebouw. 2.304 en 46 uur: Concert op de Groote Markt. 56.30 uur: Muzikale ommegang. 89.30 en 9.3011.30 uur: Concert op de Groote Markt. 810.30 uur: Muzikale ommegang. IN HAARLEM-NOORD: 1.305 uur: Kinderoptocht naar- en kin derspelen op het Gem. Sportterrein, Afd. van Nesstraat. 78 uur: Muzikale ommegang. 8—^9.45 uur: Openlucht-bioscoop op het Gem. Sportterrein. 9.4510.15 uur: Vuurwerk op het Gem. Sportterrein. IN HAARLEM-OOST: 8.158.45 uur: Muzikale Reveille. 9.3011.45 uur: Kinderoptocht naar- en kindervoorstelling in het gebouw St. Bavo. Smedestraat. 23 uur: Plechtige boomplanting op het Nagtzaamplein. (Op 6 Januari door slechte weersgesteldheid niet doorgegaan). 4.4.30 uur: Revue- en balletdansen door de Footlight girls op het Nagtzaamplein. 9ill uur: Openlucht-bioscoopvoorstelling op de Zomerkade. IN HAARLEM-WEST: 88.30 uur: Muzikale Reveille. 9 uur: Officieele opening der feestelijkhe den op het Leidscheplein. 9.15 uur: Zanghulde van 400 schoolkin deren. 9.3011.30 uur: Kinderspelen in- en voor de Openbare Scholen 5 en 25 op 'het Leid scheplein. 34 uur: Kinderoptocht door het kwar tier. 810 uur: Muzikale ommegang. Gedurende den geheelen dag van 9 uur v.m. tot 12 uur n.m. zijn verschillende ver makelijkheden en ververschingskramen open gesteld op de Nassaulaan, Ged. Oude Gracht, Wilsonsplein, Ged. Raamgracht, Zomerkade, Pretoriaplein, Spaarnhovenplein en Leidsche plein. Voorts zal des avonds van 812 uur de Julianaboom aan het Kennemerplein feeste lijk verlicht zijn. Reorganisatie Cultuur Mij der Vorstenlanden. Nieuwe maatschappij met ƒ10 millioen geplaatst kapitaal. Aan de toelichting der directie van de Cul tuur Mij. der Vorstenlanden op het reorgani satievoorstel ontleenen wij het volgende: Het is ten zeerste in het belang te achten zoowel van onze vennootschap, als van de met haar gelieerde maatschappijen zich te vereenigen tot één nieuwe vennootschap, aan gezien daardoor de rentabiliteitskansen harer suikerbedrijven zoo groot mogelijk zullen wor den. De voor de Java-suiker-industrie zoozeer gewijzigde omstandigheden leiden tot zooda nige samenvoeging van belangen. Voor deze nieuwe vennootschap kozen wij een opzet, waarbij alle nog geheel of gedeel telijk in exploitatie te brengen ondernemingen behoorende tot het concern van onze vennoot schap en de met haar gelieerde maatschap pijen zullen worden vereenigd tot een nieuw gecombineerd productie-apparaat, en zulks op basis van Java-oogsten van 1.500.000 tons, waarop ook de Nederlandsch-Indische Suiker wetgeving van 1936 is ingesteld. Deze opzet is in overeenstemming met het systeem van bedoelde Suikerwetgeving, waar in ondernemingen als die toebehoorende aan de met ons gelieerde maatschappijen niet zijn beschouwd als zoogenaamde „alleenstaande" ondernemingen, omdat is uitgegaan van het denkbeeld, dat tusschen deze ondernemingen en onze maatschappij zoodanige banden be staan, dat onder den drang der omstandig heden tot combinatie-vorming zou zijn over te gaan. Bovendien is de door ons gekozen opzet In overeenstemming met de verwachtingen, die binnen afzienbaren tijd in redelijkheid van de afzetmogelijkheden voor Java-suiker zijn te koesteren. Bedoelde fusie met andere ondernemingen brengt mede. dat ook deze maatschappij haar geheele bedrijf in de op te richten nieuwe ven nootschap zal dienen in te brengen, en zulks in evenredigheid met de overige fusionneeren- de ondernemingen, d.w.z. elk der samenstel lende ondernemingen zal deelnemen In het kapitaal der nieuwe vennootschap in verhou ding tot het belang, dat zij voor de nieuwe vereenigde onderneming heeft. In afwachting van de vaststelling van de juiste bedragen, waarvoor elk der fusioneeren- de ondernemingen in de nieuwe vennootschap zal deelnemen, heeft het thans aan de verga dering gedane voorstel de strekking, dat onze maatschappij het initiatief neemt tot de op richting eener naamlooze vennootschap, die den naam zal dragen van „Vereenigde Vorsten- landsche Cultuur-Maatschappij N.V.". Deze vennootschap zal een maatschappelijk kapitaal hebben van f 12.500.000, waarvan, na den inbreng der fusioneerende maatschappijen en van nieuw kapitaal, f 10.000.000 zal zijn ge plaatst en volgestort. PERSONALIA. Voor het examen voor apothekers-assistente slaagde te Amsterdam mej. A. F. de Graaff, Bentveld. Wij etaieeren gedurende de B. E. L.-Week en een pracht collectie CALVÉ- KWALITEIT (Adv. Ingez. Med.) OUDERAVOND SCHOOL 33. Dezer dagen werd een ouderavond gehouden in school 33. Na opening door het hoofd der school, den heer Coevoet deelde de voorzitter der oudercommissie, de heer A. T. Grooten- boer, een en ander mede betreffende de kas gelden, waarna de heer Kooiman een boeiende causerie hield over Esperanto. Met belangstelling volgden de vele aanwezi gen het gesprokene, waarna enkele vragen naar genoegen werden beantwoord. Mevr. v. d. GootMauritz bracht na de pauze op korte, treffende wijze het huishoud- onderwijs onder de belangstelling, waarna een aardige propagandafilm vertoond werd. De heeren Grootenboer en Vlaskamp, resp. voorzitter en secretaris werden bij acclamatie herkazen, terwijl de heer Van Brussel als nieuw lid aan het bestuur werd toegevoegd. Na enkele interessante mededeelingen door het hoofd der school kwam de rondvraag aan de orde, waarvan geen gebruik werd gemaakt. (Adv. Ingez. Med.) AANRIJDING. Woensdag reed dokter J. G. M. v. W., arts te Heemstede op den Bloemendaalschenweg van Overveen in de richting Bloemendaal. Bij den Parkweg was de heer v. W. juist een paard en wagen gepasseerd, waardoor hij eenigszins links van den weg reed. Juist op dat oogenblik kwam een auto uit den Parkweg, die ook wat links hield. Een botsing was, ook omdat beide auto's tamelijk snel reden, onvermijdelijk. Beide auto's werden zóó ernstig beschadigd, dat zij moesten worden weggesleept. De inzittenden kregen geen letsel. De burgemeester nam een foto van de si tuatie. 40e JAARVERGADERING A.N.B.B.C.S. Verbetering in den toestand van het bakkersbedrijf. Dezer dagen werd de 40e jaarvergadering van den algemeenen Ned. bond van arbeiders in het bakkers-, chocol.- en suikerbewerkingbe- drijf gehouden. De voorzitter opende de vergadering en sprak er zijn spijt over uit, dat deze vergade ring maar matig bezocht was. In zijn mededeelingen memoreerde spreker het vele werk dat de laatste maanden is ver richt om het bakkersbedrijf, dat in een chaos dreigde onder te gaan, te redden. Dank zij de prachtige samenwerking tus schen patroons- en gezellenorganisaties, is de toestand in het Haarlemsche Bakkersbedrijf echter veel beter geworden. De notulen werden hierna voorgelezen en zonder op of aanmerkingen goedgekeurd. Het zelfde gold ook voor het jaarverslag van den secretaris en het financieel verslag van den penningmeester. Beiden werd dank gebracht voor hun accurate werk. Het volgende punt van de agenda was be stuursverkiezing. Aftredend waren de le en 2e voorzitter, die beiden bij acclamatie werden herkozen. Tevens moest in de functie van een commissaris wor den voorzien door het aftreden van den heer Jac Bergman, die deze functie meer dan 17 jaar had waargenomen. Op zeer hartelijke wijze werd Bergman dank gebracht voor het vele, door hem voor de organisatie verrichte werk, De controle-commissie bracht verslag uit van haar bevindingen en deelde mede, dat de bescheiden van den penningmeester prima in orde waren. Hem werd dank gebracht voor het uitstekende beheer der afdeelingsgelden. Na de leden opgewekt te hebben propaganda te maken voor de organisatie en deel te nemen aan de 1 Mei betooging, sloot de voorzitter de vergadering. La Bella Veneziana Door J. P. BALJé. il Franken was een romantisch man. Hij hield van alles wat een beetje ge heimzinnig was, werd altijd hevig aan getrokken door het ongewone, was dol op rei zen, en had, ofschoon hij al dertig was, zijn H.B.S.-idealen omtrent meisjes ongerept we ten te bewaren. Had Wil eenige eeuwen vroeger geleefd, dan was hij vermoedelijk boekanier geworden, of kruisridder, in ieder geval had hij een leven vol avontuur gekozen. Nu had hij een solide betrekking op een degelijk kantoor, met een behoorlijk inkomen, en het avontuur zocht hij in de zomermaanden, als hij met vacantie naai de vreemde steden ging, die hij gedurende de wintermaanden op het witte doek bewonderd, of waarvan hij hooggestemde tijdschriftartike len over gelezen had. Zoo was hij dan nu naar Venetië gegaan. Jarenlang had hij het plan gekoesterd, het ro mantische Venetië te bezoeken, en zelfs toen zijn financiën hem in staat stelden, aan dat plan uitvoering te geven, had hij het nog weer enkele malen uitgesteld, omdat hij zijn harte- wensch niet al te vlug wilde bevredigen. Dit jaar was het hem te sterk geworden, en zoo zat hij dus in Venetië. Toen hij er nog maar een paar dagen was, had hij haar al gezien, dat tengere, knappe meisje, met die zachte, goede oogen, dat met een zangerig geluidje ..Schóne Coralli, Schóne Coralli", kon zeggen. Haar slanke vingertjes speelden dan met de kleurige kraien, haar roode lipjes in het wat bleeke gelaat waren even in een glimlachje geopend, en haar zwarte oogen blikten hoopvol naar de vreemdelingen op. Het was geen wonder, dat Wil haar al heel vlug opmerkte, want zij was iemand die sprak tot zijn zin voor romantiek, in haar schamele, maar toch nette, propere kleeren, die ze zelfs nog met eenige zwier wist te dragen. Ze was overal, waar vreemdelingen kwamen, en Wil ontmoette haar op zijn zwerftochten door de nauwe, pittoreske winkelstraatjes, op de Ponte di Rialto, op de Riva degli Schiavoni, maar vooral op de Piazza San Marco. Daar liep ze dan langs de terrassen en ze bood, zonder op dringerig te zijn, haar bonte kralen te koop aan. Andere vreemdelingen uit Wil's hotel had den hem verteld, dat ze „La bella Veneziana" eenoemd werd, en datze in Venetië een beken de figuur was. En toch scheen niemand pre cies te weten wat voor meisje ze eigenlijk was. Sommigen zeiden, dat ze al schatrijk moest zijn, want dat ze haar kralen grif wist te verkoopen, dank zij haar lief gezichtje, an deren beweerden dat ze al vele goede huwelij ken had kunnen doen met rijke vreemdelin gen, maar dat ze Venetië niet wilde verlaten, weer anderen meenden te weten, dat ze een goed betaalde betrekking had bij de grootste der vele glasfabrieken, die Venetië telde, voor welke ze dan de kralen aan den man zou brengen. Dat alles wekte Wil's nieuwsgierigheid. Mis schien kwam er ook bij, dat hij, precies als in zijn H.B.S.-tijd, een schuchtere verliefdheid in zich voelde opkomen, voor dat teere, fragiele meisje dat hem vooral zoo aantrok door haar natuurlijke gratie en den innigen blik van haar donkere oogen. De romantische sfeer van de lagunenstad wakkerde dit nog aan, en soms kon hij een uur lang op een oud, verweerd bruggetje staan droomen, starend naar een smal, donker kanaaltje, waar zoo nu en dan stil een gondel doorgleed. Dan hoorde hij niet den roep van de gondeliere, die maar door gingen hun Gondola, góndolauit te krij ten, noch lette hij op de tallooze uitnoodigin- gen: „Glass Factories, Glasfabrik", waarmede men hem naar één der vele glasblazerijen wilde lokken, om hem daar de even fraaie, als kost bare producten aan te smeren, maar hij dacht aan het aardige Italiaansche verkoopstertje van „Schóne Coralli" (waarom gebruikte ze toch steeds dat Duitsche woord „Schóne", zeker voor de vreemdelingen?) aan „La bella Vene ziana". die zoo erg op Wiesje van Santen leek, z'n groote liefde van de H.B.S., die hij alleen maar van uit de verte had durven bewonderen. Gisteren had hij een snoer kralen van haar gekocht. Ze stond bij Santa Maria delle Sa lute, die hij juist bezichtigd had, en ze had een kleur gekregen, toen hij haar inplaats van de vijftien lire, die ze vroeg, twintig lire had gegeven. Heel erg rood was ze geworden, en ze had zich gehaast, hem vijf lire terug te geven. Toen was ze heel snel op een vaporetto toege- loopen, die juist aankwam, en ze was verdwe nen. voor hij van zijn verwondering bekomen was. Ze was wel heel vreemd, „La bella Vene ziana". en hij moest glimlachen, als hij aan de kellners van de Piazza San Marco dacht, die een zekere virtuositeit aan den dag legden in het steeds maar weer bedenken van nieuwe trucjes bii het verkeerd teruggeven van geld! Vanmorgen had hij boven op de Campanile, den hoogen uitkijktoren, genoten van het schitterende gezicht, dat hij over Venetië had, toen hij haar weer als een minuscuul wezentje over de Piazza San Marco zag loopen. Hij had zich naar beneden gehaast, maar toen hij op het groote plein kwam, was ze er niet meer. Den heelen morgen had hij rondgedwaald, en hij had haar niet gevonden. Misschien was ze naar het Lido, daar ging ze ook wel een enke len keer heen. Er was onrust in hem, zonder dat hij zich kon verklaren waarom. En toen, plotseling, in een heel nauw. vuil steegje, stond hij tegenover haar. Zij zag onnatuurlijk bleek, en haar toch al zoo groote oogen, schenen nóg grooter. Ze leunde tegen den muur en het drong tot hem door. dat ze zich niet goed moest voelen. Hij ondersteunde haar, en ze wees hem haar woning. Even rilde hij, toen hij het donkere gat zag, waar de trap moest zijn. O, zeker. Venetië was heel erg romantisch, maar als als je in zoo'n hol woonde, verdween er veel van die romantiek. Hier kwam zeer zeker nooit één streepje zon. In een klein kamertje, nauwelijk schemer achtig verlicht door een vierkant gat, dat geen venster mocht heeten, scheen „La Bella Vene ziana" te wonen. Drie kinderen van 5 tot 10 jaar, zaten stil in een hoekje, een meisje van misschien twaalf jaar was aan het vegen. Een zwarte poes, zóó mager, als Wil nog nooit in zijn leven gezien had, kwam spinnend op hen toegeloopen. „La bella Veneziana" bleek ziek te zijn. Ze had koorts, en Wil wist niet goed, wat te be ginnen. Maar het zusje van 12 was al weg, en kwam even later thuis met pillen. Ze scheen zooiets al meer te hebben meegemaakt. Van dit kleintje hoorde Wil ook de droeve historie. Moeder was gestorven, vader al jaren geleden verdwenen. Marietta „La bella Vene ziana", zorgde nu voor de broertjes en zusjes. Ze mocht coralli verkoopen voor een klein fa briekje en voor ieder snoer, dat ze verkocht, kreeg ze een halve lire. O. zei de kleine on schuldig, Marietta zou heel veel meer hebben kunnen verdienen, had ze gehoord, maar wilde niet, ze was trotsch, en ze hadden genoeg voor hun vijven en de poes, waarvan Marietta zoo heel erg hield. Als nu Marietta maar niet te lang ziek was, want dan werd het heel naar. net als de vorige keer, toen ze geen geld meer hadden Toen had Wil eens geglimlacht, en hij had even gekeken naar Marietta's koortsachtig gloeiend gezichtje, waarin de oogen nu geslo ten waren. En een heel teeder gevoel had zich van hem meester gemaakt. Het kleine zusje had hij tweehonderd lire gegeven, en gezegd, daar goed voor te zorgen, en niet te vertellen, dat hij ze gegeven had, als Marietta wakker werd.. Toen was hij weggegaan. Nu stond hij op het bruggetje te soezen. Een dag eerder zou hij Venetië moeten verla ten, in verband met die tweehonderd lire, en hij had het gevoel, dat hij een dwaas was. En desondanks voelde hij zich nu toch even gelukkig als destijds, toen hij het gewaagd had, Wiesje van Santen een bouquet roode rozen te zenden op haar verjaardag, en hij gezien had, dat zij één van zijn rozen op de borst droeg Hij zou Venetië verlaten, zonder „La bella Veneziana" terug te zien, en in zijn hart zou hij de zoete herinneringen meedragen aan een wonderschoon, wonderlief Italiaansch meisje, dat zoo dapper voor haar vier broertjes en zus jes zorgde, levend in armoe, maar als een fijne, ongerepte bloem.... WENSCHEN IN ZAKE STEUN REGELING. Te Utrecht is een buitengewoon druk be zochte vergadering gehouden van het R.K. Werkliedenverbond. De heer H. J. Kuiper, ver- bondsbestuurder, hield een inleiding over de wenschen der katholieke arbeidersbeweging in zake de steunregeling. Dé huidige omvang van de werkloosheid, aldus spreker, alsmede haar lange duur, met daarnaast de nog betrekkelijk zwakke en moeilijke positie van het bedrijfsleven wetti gen eenerzijds niet de veronderstelling, dat binnen zeer afzienbaren tijd een einde aan de werkloosheid zal zijn gekomen en dat ander zijds een zoodanige afdoende wettelijke rege ling van de werkloosheidsverzekering zal kun nen worden getroffen, dat de steunregeling voor de werklooze arbeiders zal kunnen wor den gemist. Wel wordt verwacht een opleving van de bedrijvigheid en vermindering van de werkloosheid als gevolg van de al of niet gezond zijnde opgaande conjunctuurgolf, die in de wereld valt waar te nemen en van de in ons land sedert October 1936 gewijzigde monetaire verhoudingen. Met deze realiteit voor oogen dient de katholieke arbeidersbe weging alles er op te zetten, zeide de heer Kuiper, om te voorkomen, dat de zorg voor de valide onvrijwillig werklooze arbeiders op den duur ontaarden zou in armenzorg. De hui dige regelingen dienen z.i. op grond van sociale overwegingen op tal van onderdeelen te worden herzien en verbeterd. In Nederland moet, naar spr.'s meening, evengoed als in Engeland is geschied, de steunregeling bij de wet worden geregeld, waarbij aan de onvrijwillig valide werklooze arbeiders een recht op steun wordt verleend tot redelijke en menschwaardige instandhou ding van zichzelf en hun gezinnen. De vergadering vereenigde zich met de door den Inleider ontwikkelde opmerkingen en ver langens. ti Het allernieuwste! Ceta-Bever „Buitenbi jts*7 Kan tegen regen en zonneschijn! Dekt met één maalGroen, geel, oranje, bruin, rood, wit en blauw. Smeert geweldig uit! Prachög- mooi, veel gemakkelijker en goed- kooper. Vernietigt alle schimmels en bacteriën. Frissche, pittige geur! Ceta-Bever y2 K.G. BUS 55 CT. -1 K.G. BUS 90 C Voor landhuizen, mcelen, schuren, schuttingen hokken en hekken. (Adv. Ingez. Med.) F1LMNIEUWS Vlotte film' reportage Nederland heeft, volgens de getallen welke in dit filmpje verwerkt zijn, 500.000 werkloo- zen. Misschien zijn het er op dit oogenblik wat minder, maar dat doet er weinig toe. Het is niet de bedoeling geweest, te laten zien, dat er zooveel werkloosheid in ons land heerscht. Dat kan men overal om zich heen zien. Het is in tegendeel de bedoeling geweest, te laten zien, wat er nog wèl gebeurt, wat er wèl tot stand komt en reeds gekomen is, en ook, wat er gedaan wordt om het lot van hen, die dopr de werkloosheid getroffen zijn, een weinig lichter te maken. Fabrieken zijn gesloten, de schoorsteenen rooken niet meer, de kranen staan werkloos op de werven, de schepen liggen doelloos in de havens en de werkloozen dwalen doelloos door de straten der stad. Is er dan geen nuttige bezigheid voor deze honderdduizenden? De film vraagt het, en geeft ook zelf het antwoord. Een vlotte reportage, van ontgin ningen, in het veen en op de heide, werkkam pen. ergens op de Veluwe, werkplaatsen, waar een vak geleerd, of het geleerde onderhouden kan worden. Op de akkers golft het graan, de maaiers komen, machtige figuren tegen transparante wolkenluchten. Maar de film neemt ons mee. Nieuwe plan nen worden gemaakt. De Maas zal verder ge normaliseerd worden, andere objecten zullen worden uitgevoerd. Dan toont de film ons, wat gedurende de laatste vijftien jaar reeds tot stand kwam, ge deeltelijk voor de crisis. De afsluitdijk werd voltooid, rijks- en provinciale wegen werden aangelegd, groote Maaswerken uitgevoerd, IJmuiden kreeg de grootste schutsluizen van Europa, spoorwegen werden aangelegd of ver beterd, bruggen werden gebouwd, kanalen ge graven. De film toont het ons, met duidelijke, on opgesmukte beelden, met nuchtere, ronde ge-, tallen. En de conclusie? Ook die geeft de film ons zelf: „De regeering doet wat menschelijkerwijs .gedaan kan worden om den arbeider produc- i tieven arbeid terug te geven," Deze film, die bedoeld is als aanvulling op het onlangs met steun van het ministerie van Sociale Zaken uitgegeven boek „Het werkende land", werd vervaardigd door de Profilti- maatschappij in den Haag, en is voor een deel samengesteld uit de bekende journaals van deze maatschappij. De film wordt van Vrijdag a.s. af in het voor programma van het Rembrandttheater vei*- toond.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 10