Een Vrouw van morgen. Victoria DE GROOT N.V. Oudedags-voorziening Ofu/aileud .,FEMINA" DONDERDAG 29 APRIL 1937 H A A R L E M'S DAGBLAD 7 Blijf dan even kijken! Want dan is 't een Ever- lasting-etalage. Die geeft II 'n idee, wat II allemaal met Everlasting kunt maken. Prachtige handwerken, leuke jumpers, sterke kin- derkleertjes, Everlasting is kleurecht,krimp vrij enblijft prachtig in de wasch. Bij inzending van 5 Everlasting omslagen ontvangt II gratis het nieuwe nummer van „PRATEN EX BREIEN" EVERLASTING FABRIEKEN. HEEZË (Adv. Ingez. Med.) FOPKOOPJES. In de groote Parijsche magazijnen is een nieuw euvel binnengedrongen: dat van de „fopkooipjes"'. Modieuze dametjes in groepjes van twee en drie slenteren het magazijn bin nen, neuzen overal rond, brengen eenige uren door in de theesalon en bedenken bij het weggaan opeens dat zij nog wat noodig heb ben, een paar schoentjes, of een bijou, kousen, handschoenen, een blouse, en al dergelijke. Tenslotte koopen zij ettelijke stuks en laten het thuis bezorgen maar bijna zeker weet het verkoopstertje dat de bezorging niet ge accepteerd zal worden: de darned) dééd al leen maar royaal om haar „vriendinnen" de oogen uit te steken! Dit is inderdaad een heel nieuwe variant op de uitingen van jaloerscliheid van vrien dinnen onderling. Iemand de oogen willen uitsteken met den een of anderen aankoop, dat is al erg genoeg omdat het zoo akelig kleintjes is; maar dat te willen doen met een gefingeerd'en aankoop is al heel mal. Men kan tenslotte van het standpunt uit gaan; als vrouwen zoo dwaas zijn om jaloersch te worden op de aankoopen van een z.g. vrien- ding, dan verdienen zij ook niet beter dan daardoor zoo nu en dan maar eens gestoken te worden. Wat een lamlendige „vriendschap", die eenerzij ds behoefte heeft om jalouzie op te wekken en die anderzijds daar prompt op reageert, zooals gewenscht wordt. Dat alleen al is een aanfluiting van het woord „vrien din", want ook vrouwen kunnen een innige, gezonde en royale vriendschap voor elkaar voelen. Maar ook het personeel van het magazijn wordt bedot,'en dat is erger. Natuurlijk leert een geroutineérde verkoopster haar klantjes wel kennen op den duur; want al kent men in een wereldstad niemand van de vele, vele vrouwen die komen koopen, enenschenkennis doet men op in groote doses en dat geeft ook op de fopkoopsters dadelijk een kijkje. Maar de verkoopster is natuurlijk nooit h e e 1 e- maal zeker van haar kijk op de klanten, en omdat het dus best kan zijn dat zij zich ver gist, slooft zij zich aan alle kanten uit. Totdat de geretourneerde zending op de afdeeling haar voor de zooveelste maal doet bemerken dat haar veronderstelling toch wel juist was, en zij een ervaring rijker is in haar menschen- kennis. ZONDAG: Aardappelen Russische eieren Abrikozenpudding Ossenhaas Vanillesaus Aardappelpurée DONDERDAG: Worteltjes Ham Doperwten Witte boonen MAANDAG: Zure saus Vermicellisoep Dunsel Runderrollade Trommelkoek Gedroogde appelen VRIJDAG: Aardappelen Witte boonensoep Chocoladepudding Brusselsch lof Vanillesaus Gekookte eieren DINSDAG; Aardappelen Haché Gewelde boter Rijst Vruchten Kropsla ZATERDAG: Broodschotel met Varkenscarbonaden rozijnen Spercieboonen uit WOENSDAG: de bus Gehakt Aardappelen Gestoofde sla Rabarber RECEPTEN Russische eieren (4 personen) Benoodigd: 4 eieren, mayonnaise, 11/2 ons garnalen, 1 krop sla. De eieren 10 minuten koken, afspoelen, pel len en halveeren (met een draad). De eieren op de schotel leggen, bedekken met mayon naise. De garnalen er in een rand om heen leggen en de schotel gameeren met wat mooie blaadjes sla. Abrikozenpudding (4 personen). Benoodigd: 11/2 ons gedroogde abrikozen, 3 1 '2 dL. water, 125 gr. suiker, 16 gr. gelatine. De abrikozen wasschen. 24 uur weeken en goed gaar koken. De in koud water geweekte gelatine er in oplossen en de massa zeven door een haren zeef. De suiker toevoegen en als de pudding stijf begint te worden over doen in een omgespoelden puddingvorm. Voor het keeren even in kokend water houden. Vanillesaus of geslagen room er bij geven. De toonaangevende Parijsche kappers beter gezegd „haarkunstenaars" schijnen opeens te hebben ontdekt, dat het tot dusver zoo zeer geliefde platinablond, indien het niet de natuurlijke haarkleur is verkregen door verven of bleeken in de praktijk toch niet vol doet. Het haar, op deze wijze behandeld, wordt spoedig droog en breekt af. De nieuwste haarkleuren,' die Parijs voorschrijft, zijn thans Titaanrood, goud of kastanjebruin. BABY-JASJE EN MUTSJE. Benoodigdheden: 150 gr lichtblauwe 2- draads babywol, een restje dunne witte wol; 2 pennen (stalen) no. 2. Het jasje wordt in één stuk gebreid en sluit op zij. We zetten op 200 st. en breien eerst 3 pennen recht. Dan beginnen we aan het patroon: 20 recht, 1 verdraaid recht, 9 recht, 1 verdraaid recht, enz. deze 9 r. 1 verdr. r. herhalen we, tot we nog 20 st. op de pen hebben; laatste 20 st. recht. Terug gaande worden de verdraaide steken ave recht gebreid, de rest recht. Hebben we 50 ribbels klaar, dan splitsen we het werk in drie deelen; 1 voorpand van 70 st., de rug van 90 st., 1 smal voorpand van de overige 40 st. Van het groote voorpand kanten we voor het armsgat 10 st. af; (5 maal 2 st.). Zijn we met het afkanten klaar, dan breien we het voorpand verder recht op, zoodat we het bovengedeelte heelemaal ribbels krijgen. Hebben we nog 20 van deze ribbels, dan kanten we voor den hals eerst 30 st. af, daar na nog 3 maal 2 st., zoodat we voor den schouder 24 st. overhouden. Deze steken zet-* ten we op een draadje. Van het kleine voorpand kanten we voor het armsgat ook 10 st. af (5 maal 2 st.) en breien het vervolgens op als het groote voor pand. Zijn we bij den hals dan kanten we voor de halsronding alleen 3 maal 2 st. af, waarna we de 24 st. van den schouder op een draad zetten. Van den rug kanten we voor het armsgat aan eiken kant 5 maal 1 st. af; zoodat we 80 st. overhouden. Deze 80 st. breien we op als de voorpanden, dus heelemaal recht. Heb ben we 24 van deze ribbels dan zetten we 24 st. voor den schouder op een draad; kanten 32 st. af voor den hals en houden de overige 24 st. voor den anderen schouder. De schouders worden aan elkaar gebreid en afgekant. Mouw. Voor het mouwtje zetten we 30 st. op, meerderen elke pen aan 't eind 2 ste ken, tot we 50 st. hebben, zetten er aan eiken kant nog 15 st bij op, en hebben dan 80 st. op de pen. Na 10 ribbels minderen we om de 4" pennen aan 't begin en aan 't eind van elke pen, tot we 48 st. overhouden. Is de mouw 50 ribbels lang, dan breien we een boord van 2 r, 2 a. op dunne pennen. (20 toeren). Dit boordje wordt later omgeslagen. Kraag. Voor hetkraagje zetten we 120 st. op; en breien eerst 3 pennen recht met de blauwe wol, daarna 4 pennen recht met de witte wol, hierna weer 4 pennen blauw. Nu brien we op dunne pennen 20 toeren 2 r. 2 a. en kanten af. Deze kant naaien we op het jasje en slaan het kraagje om en strijken het plat. Van de witte wol draaien we een koordje, maken er bolletjes aan en leggen dit koordje onder het kraagje door, zoodat de hals een beetje kan worden ingehaald. Muts. Voor de muts zetten we 100 st. op en breien op de dunne pennen 15 toeren 2 r. 2 a., daarna breien we op de gewone pen nen 55 ribbels recht. Als we nu nog 2 pennen breien met de witte wol en hiermee afkanten zit er een leuk wit randje langs het mutsje. Het mutsje wordt van achteren dicht ge- naa£l en 15 ribbels van boven af wordt het ingerimpeld en vastgenaaid. De bovenkant wordt omgelegd en plat gestreken. Nu strijken we alles onder een vochtigen doek en naaien daarna aan het jasje nog 3 witte knoopen en lusjes. Sp. Th. De citroenen zijn tegenwoordig duur. Als men slecht een paar druppels citroensap voor het een of ander noodig heeft, prikt men met een vork eenige gaatjes in de schil en perst op deze manier het sap eruit. Men houdt de citroen hierdoor frisscher dan wanneer men hem in tweeën snijdt en beide helften apart bewaart, waardoor zij veel meer uitdrogen. VOOR HANDIGE VINGERS Ditmaal geven we een origineel schortje, vervaardigd uit twee groote vierkante zakdoe ken! Van een der beide zakdoeken wordt een punt afgeknipt en hiervan vervaardigt men de banden, waarmee de andere punt om den hals wordt bevestigd. De tweede zakdoek wordt in zijn geheel ge bruikt, slechts ingehaald aan het lijfje gezet. Als ik op tijd naar bed toe ga, dan krijg ik altijd van mijn ma als troost biscuits of chocola: OORORECHT (Adv. Ingez. Med.) Dr. Magda de Spui* in ons land. Het geestelijk moederschap een brug tusschen vrouwenhar ten. Haar karakteristiek van de Hollandsclie vrouw. EN uitnoodiging van den Ned. Bond van vrouwen, werkzaam in bedrijf en beroep, die tezamen met de Ned. Vereeniging voor vrouwenbelangen en gelijk Staatsburgerschap een lezing in de Amsterdamsche Vrouwenclubs had georga niseerd, bracht mij naar de hoofdstad. Niet zoozeer om de gewichtigheid van de twee lange namen; vooral om den naam en het portret van de spreekster: dr. Magda de Spur-Feltoronyi uit Boedapest. Ook zij reist met een groote bagage van gewichtigheid: doctor in de Hongaarsche geschiedenis in de algemeene geschiedenis der middeleeuwen, in de diplomatiek en de heraldiek, presidente van de Soroptimisten- club te Boedapest, vice-presidente van de Hongaarsche vereeniging van vrouwen met academische opleiding, voorzitster van het uitvoerend comité van de Internationale Vrouwenweek te Boedapest, enz. enz. Dr. Magda de Spur stamt uit een geslacht van grondbezitters; ze studeerde o.a. aan de Sorbonne te Parijs en aan de Universiteit te Rome en promoveerde in Boedapest „summa cum laude". En nudr. de Spur zélf, ontdaan van haar bagage; een charmant, temperament vol, gewiekst, maar bovenal lieftallig per soontje; geen „blauwkous", zooals we ons misschien nog wel eens dergelijke, zwaar met praedicaten beladen vrouwen voorstellen: overigens zéér ten onrechte in 1937! Ze is dus natuurlijk gesoigneerd van haar goudblonde permanent tot de spitsen harer zwarte suède schoentjes, elegant ge kleed in een zwartfluweelen japon met zeer wijde mouwen en eenvoudige goudversiering. Maar wat vooral opvalt is de echt vrouwe lijke glans van haar wezen: een vrouw, die wel een groot intellect bezit, maar bovenal hart heeft; een vrouw, die waarschijnlijk beter dan een van ons de internationale po litiek kent, maar er zich niet in verwart, die boven de partijen uit de handen van andere vrouwen grijpen en vasthouden wil. Een sterk moederinstinct, een onweerstaan bare drang om te helpen, een bewust, bijna kinderlijk naief negeeren van alles, wat ons verdeelt, wat er onder ons leeft aan haat en wanbegrip, aan klassen- en rassenstrijd. Enkele punten uit dr. de Spur's rede wil ik u. in vogelvlucht, laten zien. De vrouw van heden zoo zegt zij strijdt niet. als vóór 50 jaar op de barricade om haar rechten; ze is zich hare capaciteiten bewust geworden, ze weet. dat de tijd zal komen, dat- men haar bij den opbouw der maatschappij niet missen kan. Alle kwaliteiten der vrouw komen voort uit één kern: haar geestelijk moederschap, haar drang tot zorgen voor de gemeenschap. Door dit sterke ideaal, dat in alle vrouwen leeft, wordt zij practisch, flink, vasthoudend en toch soepel in het nastreven van haar doel. Onder de matriarchaten die staatsvor men, waarbij de vrouw de leiding had wer den de eerste steenen huizen gebouwd, de eerste kleederen genaaid ontstond de cul tuur van bloemen. De groote sociale tendenz. die zich in on zen tijd baanbreekt. wortelt in dit geestelijk moederschap. Juist in de 20ste eeuw vindt dus de vrouw de grootste mogelijkheden tot ontplooiing. De tijden regeei*en en onze tijd zegt: de eeuw van de vrouw is gekomen. Over de geheele wereld is een tendenz merkbaar, de vrouw van de arbeidsmarkt te rug te dringen, doch daartegenover staat de gedachte, die zich thans overal baanbreekt, dat de vrouwen van de geheele wereld soli dair moeten zijn, willen ze ooit haar groot- sche taak aan de menschheid vervullen. Die solidariteit is een moeilijk probleem, verdeeld als wij zijn in politieke groepjes. Doch er is een gebied, waarop alle vrouwen elkaar kunnen vinden. Dat gebied ligt daar, waar zij gelukkig kunnen maken. Dr. de Spur heeft veel gereisd en kan dus veel verhalen. Ze bestudeerde de landen met geheel geëmancipeerd vrouwendom Bel gië. Nederland. Engeland. Scandinavië de half geëmancipeerde. Frankrijk. Hongarije. Polen. Balkanstaten en tenslotte de lan den onder dictatuur: Duitschland, Italië, Turkije. Vooral over deze nieuwe staten ver telt ze merkwaardige dingen: zoo over de Turksche vrouw, plotseling door Kemal Ata- turk gebombardeerd tot de totaal gelijke van den man. volledig geëmancipeerd, werkend in alle beroepen, in alle hooge functies en nu na een internationaal congres, waar bij de dictator de „nieuwe vrouw" aan de wereld presenteerdeplotseling door de opheffing van haar organisatie afgesloten van het internationale vrouwendom. De Italiaansche vóór dsn oorlog een indi- vidualiste in hart en nieren, een weinig on rijp. opgaand in eigen kringetje; thans door Mussolini gegrepen in haar teere punt. haar moederhart, en hard werkend op sociaal gebied. Zwoegend aan den haar voorgestel den groot-en plicht: te zorgen voor alle Ita lianen. Wars van alle politiek, doch met zeer goed begrip voor internationalisme. Tenslotte Duitschland: een moeilijk pro bleem. De Duitsche vrouw is tot in de per fectie georganiseerd; ieder kent de Duitsche Frauenwerke, waarbij 200 millioen vrouwen betrokken zijn: een staat in den staat met- slechts den Führer boven zich. Natuurlijk zijn deze vrouwen niet vrij en toch willen ze internationaal contact. Op een vrouwencongres te Hamburg waren 51 na ties vertegenwoordigd en 35000 gasten, w.o. vele Joodsche vrouwen. Men heeft daar den vredeswil der vrouwen diep gevoeld. De vrede is voor de vrouw geen probleem: wij allen willen, vrouw voor vrouw, alles doen wat we kunnen om oorlog te voorko men. We hebben slechts ons minderwaardig heidsgevoel af te leggen, ons bewust te wor den van onze macht. Wij vertegenwoordigen de helft van de menschheid, dat moeten we vasthouden. Als de oorlog eenmaal is uitge broken. kunnen de vrouwen practisch niets meer doen. Glashelder is het betoog van deze kleine, blonde vrouw: eenvoudig zooals groote ge dachten altijd zijn. 't Is blijkbaar toch te simpel voor het audi torium, dat in politiek -verward zit. Want de lezing ontaardt helaas in een onvruchtbaar geharrewar, waarin enkele dames, propvol hatelijkheden tegenover bepaalde politieke stroomingen. mevr. de Spur scherp aanval len. haar onpartijdigheid in twijfel trekken. Maar ze weert- zich dapper en wat er ge zegd wordt vermag niet, de zon van dit stra lende optimisme te verduisteren. 't Is allemaal ook al zéér onbelangrijk: 't geharrewar bedoel ik. 't Werpt alleen even een schel licht op het feit. dat een ruim, moederlijk type als dr. Magda de Spur eigen lijk nog voluit „de vrouw van morgen" is. 't Zal nog wel een poosje duren, eer wij, over de heele linie, dat onwaardig gehakketak op zij zetten en onze vrouwenkrachten onze ge moedskrachten inschakelen. Na de lezing blijf ik een poosje met dr. de Spur napraten. „Vind u het prettig hier in Nederland?" „Zeer prettig. Ik heb genoten op het con gres van den Nationalen Vrouwenraad in Utrecht. De burgemeester heette ons welkom, de stad was geïllumineerd ter eere der vrou wen.... wirkïich sehr nett! U beseft niet, welk een voorrechten u hebt!" „Sommige van ons beseffen het wél. Wat is als cosmopolite uw indruk van de Hollandsche vrouw?" „Een zeer gunstige. Zij is beschaafd, zeer betrouwbaar, goed en liefdevol, en daarbij arbeidzaam in hooge mate. Of zij ook in staat zal zijn, offers te brengen voor de ge meenschapik weet het- niet. Dat zal ze moeten bewijzen, als de tijd daar is". Tenslotte vertelt mevrouw de Spur nog in enthousiaste bewoordingen over de interna tionale Vrouwenweek te Boedapest te houden van 5 tot 12 Augustus. „Wij willen solidari teit in practischen vorm. Het vorige jaar kwamen te Boedapest 500 vrouwen bijeen uit alle landen ter wereld, wellicht komen er dit keer duizend. We praten met elkander, we trachten elkaar te begrijpen, t-e helpen, lief te hebben. Vele vrouwen, die elkaar daar ontmoet hebben, blijven correspondereen. worden vrienden voor het leven. „Een congres?" „O neen. juist géén congres. Geen lange redevoeringen. We wandelen, maken excur sies, vertellen elkaar van ons werk en we laten u heel veel zien van ons mooie land! U komt toch ook?" En dr. de Spur drukt me de hand met de bemoedigende woorden: Auf wiedersehn in Budapest! R. DE RUYTER-V. d. FEER. ontvangen wij geregeld de laatste Nouveautés KRAAGJES JABOTS CEINTUURS KNOPEN GESPEN, enz. GR. HOUTSTRAAT 98 ALLES VOOR NAAISTERS EN KLEERMAKERS (Adv. Ingez. Med.) voor werkende vrouwen. De Nederlandsche Vereeniging voor Werken de Vrouwen (thans afdeeling Amsterdam van den Bond van Vrouwen, werkzaam in bedrijf en Beroep) heeft bij haar oprichting naast an dere punten ook op haar programma geplaatst het verkrijgen van een pensioen of lijfrente voor die werkende vrouwen, die daarop geen aanspraak kunnen doen gelden volgens wette lijke bepalingen of andere overeenkomsten. Zij werd daartoe gedreven door voorbeelden uit de praktijk, waarbij maar al te vaak voor kwam, dat vrouwen, die haar heele leven had den gewerkt om in haar levensonderhoud te voorzien, bij het bereiken van den leeftijd, waarop geen prijs meer werd gesteld op haar werkkracht, of wanneer zij door ziekte niet meer in staat waren haar arbeid te verrichten, plotseling voor het feit kwamen te staan, af hankelijk te worden van familie-leden of moesten steunen op hulpverleening uit ande ren hoofde. Het bestuur meende en terecht dat het mogelijk moest zijn om die vrouwen in de ge legenheid te stellen, zich op aannemelijke voor waarden een lijfrente of pensioen te verzeke ren en heeft dus eenigen tijd geleden een com missie, bestaande uit de dames A. J. Hoek van Nieuwkerk, Mr. N. S. Corry Tendeloo en A. H. Wijers, verzocht een onderzoek in te stellen naar de wij ze,-waarop dit doel het beste zou zijn te bereiken. Dit rapport is thans gereed gekomen een vrij uitvoerige uiteenzetting. Het behandelt achtereenvolgens: De voorziening krachtens de Pensioenwet en de sociale verzekex-ingswetten, en de voorziening krachtens het particulier initiatief. Bij het eerste onderwerp luidt de conclusie van de commissie, dat het noodzakelijk is, zich ervan op de hoogte te stellen, dat deze rege ling allei-minst voor alle gevallen afdoende is, eix dat ook voor ambtenaren met pensioen een particuliere regeling, die voorziet in een ult- keering in al die gevallen, waarin de wet niet voorziet, niet alleen alleszins gewenscht, maar naar de meening van de commissie ook hoogst noodzakelijk is. Ook in geval van uitkeering. van een pensioen krachtens een der sociale verzekeringswetten moet er op gewezen wor den, dat deze uitkeering steeds laag is en slechts als aanvulling beschouwd kan worden. Het is dus volgens het oordeel van de com missie dringend noodzakelijk, dat alle werken de vrouwen tijdig door zelf een verzekei'ing te sluiten, maatregelen nemen voor den ouden dag. Zulk een particuliere verzekering kan dus danig worden ingericht, dat men hetzij het kapitaal, hetzij de gestorte premies terug ont vangt. wanneer uitkeering bij invaliditeit of pensioen niet aan de orde komt; men heeft dan dus gespaard. Dit rapport lijkt ons in hooge mate belang rijk voor alle werkende vrouwen om eens rustig kennis van te nemen. Men kan het aanvragen bij de secretaresse van den Bond van Vrouwen, werkzaam in Bedi'ijf en Beroep, Mej. M. C. Bouwmeester, Bronckhoi-ststraat 22, Amster dam-Zuid. VERZORGING VAN BLOEMEN Tulpen, vooral de enkele met lange stelen, gaan soms zoo lastig en leelijk over den rand van de vaas hangen. Een stukje van de stelen afsnijden? Dit helpt soms wel, soms niet. Een middeltje dat bijna altijd helpt, ishet werpen van een cent in het water, de tulpen herleven dan binnen korten tijd. Als ze erg ver heen zijn, geef ze dan een halven stuiver. De meeste andere bloemen zullen er fris scher gaan uitzien als u een aspirinetabletje in het water oplost. Seringen en in het alge meen bloemen met houtachtige stengels, blijven veel langer goed als u het onderste eindje van de stelen (ongeveer 10 cM.) met een hamer platslaat. Het spreekt vanzelf, dat alle stengels frisch moeten worden bijgesneden voor men de bloemen in water zet en dat het water eiken dag moet woi*den ververscht. is de helderheid en de afwerking van uw WASCH, indien deze behandeld is door de Stoomwasscherij 1 RECENTESSELAAN 40 Telefoon 13466 U- H Na 5.30 Tel. 16262 (Adv. Ingez. Med.)

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 11