Schoonmaken! N.V. CEMSTO THEEPRIJZEN KOFFIEPRIJZEN OVER BLOEMEN. l/taaql Uwen UfinkeAiet Uwen U/iukeèiet exposeeren wij in onze toonkamers Hulzen te Huur. l5"" FRANKEN'S ALLINSON BROOD IFIM@I1S£§ RIJWIELEN vanaf f41. NETTO GEWICHT NETTO GEWICHT Herman A. Roosemalen Makelaars SNOECK BOXS o ver we V U IN U K K D A G 29 APRIL 1937 HAARLEM'S DAGBLAD li MOTOREN: H.D.-, Rudge-, B.M.W.-, B.S.A.-, Francis Barnelt Belastingvrij: Gillet, Hercules, D.K.W. r.t. Kleeding:SuèdeenLedervoordamesenheeren j)0 J)o WMM K©©TEM Cr. Houtstraat 140, Tel. 12349-12000 per ons Special40 ets. Afternoon 36 ets. Blauwmerk 34 ets. Jaarbeurs32 ets. Roodmerk 32 ets. Groenmerk 30 ets. per ons Goal Para 30 ets. Zwartmerk 28 ets. Bruinmerk 27 ets. Reclame 25 25 ets. Reclame 24 24 ets. Reclame 23 23 ets. Door directen import van Koffie en Thee uit de pro ductielanden en vakkundige behandeling, brengen wij de beste mélanges in den handel, welke uitmunten door fijnheid van smaak en aroma. De uitstekende reputatie van onze zaak, welke sinds 1792 is gevestigd, waar borgt U100% kwaliteit voor den prijs, welken U besteedt per half pond Roodmerk 50 ets. Blauwmerk 45 ets. Wltmerk 40 ets. Groenmerk 37 ets. per half pond Bruinmerk 32 ets. Reclame 27 ets. Anti-Cadeau 22 ets. Zuivere Koffie 18 ets. Kremer's VERPAKTE KOFFIE- EN THEESOORTEN HET DAMES-COMITé. Staande van links naar rechts: Mevr. J. W. Sprenger—Warlé (secr.); Mevr. M. W. Bremer— Blits- Mejuffrouio A. du Maine, Mej. A. Pielage. Zittend: Mevr. C. F. Gysinclc—Van Wagenin- gen, Mevr C. E. Schmidt—Müsler (presidente), Mevr. J. G. Kaasenbrood—v. d. Mark. Engelen, Duivels en Bloemversiering. Er zal wel niemand zijn, die niet van bloe men houdt, hetzij mannen, vrouwen of kin deren. i „Laat bloemen uw tolk zijn" is een gezegde, dat bij menige gelegenheid in toepassing wordt gebracht. Bloemen zijn het geschenk aan geliefden of vrienden; bloemen getuigen van medele ven in blijde of droeve dagen; bloemen bren gen vreugde en licht in een donkere kamer en aan het bed van een zieke; bloemen, in overdadige hoeveelheid uitgestald in étalages, trekken ons aan; bloemen in de vrije na tuur hebben voor velen een bijzondere be koring. Wie geniet er in dezen tijd niet van de bol lenvelden? Gloeiend paars ligt er naast hel derwit, vroolijk rose naast zachtgeel. En al deze kleuren veranderen van de schaduwen der wolken die in snelle vaart over de velden glijden. Iedereen kent den man van de weten schap, met zijn groene plantenbus. Hij loopt spiedend rond, knielt bij het kleinste plan tje en als hij het niet kent bladert hij in het dikke boek dat „Flora" heet, of wel hij legt het in zijn bus om het thuis tusschen vloeipapier te begraven. Maar veel meer menschen zijn er, die de bloemen liefhebben om hun schoonheid zelf. De zomer woont in een veelkleurige bos la thyrus, de lente wordt uitgeroepen door de gele narcissen, die er als gouden herauten staan op de krachtige grijsgroene stengels. En kent u, dicht bij Den Haag, dat veldje Oost-Indische kers, dat zoo vroolijk ligt te bloeien tusschen de stemmige stammen van oude boomen? In de kruidtuinen waren de bloemen en planten verzameld, die een rol in de genees kunst spelen of gespeeld hebben; en lang geleden, in den ouden tijd, leefden de bloe men in de talrijke mythen en legenden. Ik wil er enkele navertrellen uit het mooie boek van Tine Cool. DE HAAG-WINDE. Het was op een avond in September, in Vlaanderen. Een voerman reed met zijn wa gen naar de stad. Man noch paard letten op, de weg was slecht, de weg was smal en lag tusschen meidoornhagen; de wagen bleef in de modder steken. De voerman wist niet goed wat te begin nen; hij stapte af. Hij probeerde de wielen te draaien, hij zette zijn paard aan, maar het mocht hem niet lukken, de wagen be woog zich niet. Er kwam een arme vrouw den weg af; zij was de Moeder Gods, maar de voerman wist het niet. „Ik heb dorst", zei ze, „heb je wat voor mij te drinken, dan zal ik je helpen". „Och vrouwtje, ik heb niets bij mij". Maar terwijl hij dat zei hoorde hij de zwa luwen over het water scheren en hoewel hij zeker wist, dat er nergens een dronk te ha len was, ging hij toch over de haag kijken, waar hij tot zijn verwondering een water plas zag. Hij verwonderde zich niet lang, doch zocht een gat tusschen de meidoornstruiken en stond bij 't water. „Als we nu maar een glas hadden!" „Hier is er een", zei Onze-Lieve-Vrouw. Zij plukte een witte heggewinde, die daar bloei de, en gaf haar den man. Deze schepte water in den kelk, als in een glaasje en bood het de dorstige vrouw. Zij dronk en verfrischte zich, nam toen een rank van de winde, wond die om het wiel, en ziet, zonder verder moeite trok het paard aan; de wagen ging voort. De voer man groette eerbiedig. Hij zag nu wel, wie hem geholpen had. Hij vertelde het in het dorp en de meisjes daar dronken in het vervolg ter herinnering hieraan den 8sten September uit windekelken een afscheids groet tot de zwaluwen, als deze vogels van Onze-Lieve-Vrouwe weer naar het Zuiden trokken. „Op een behouden terugkeer in April", klonk het, terwijl zij de bekertjes hieven. De heggewinde noemden zij voortaan: „Onze- Lieve-Vrouwen glazekens". Hoewel ook de Duivel in vele planten heet te leven en te werken, waarover ik straks nog'iets wil vertellen, eerst uit hetzelfde boek nog de aardige legende van: HET MOSROOSJE. Als het nog vroeg in den zomer is, dan bloeien de rozen in den hof, dan geurt het overheerlijk en wel niet alleen door de rozen, die de knoppen openen, neen, de lavendel, in dichte bossen groeiend, geeft haar sterken kruidig aroom, terzijde van den steenen wa terput, waarover in sierlijk smeedwerk het I emmertje gereed hangt diep neergelaten te worden in het koele water, om dit boven te halen tot een verfrisschenden dronk. In den hof is het stil. Een hooge muur houdt het eikenbosch verre een poortje geeft toe gang tot de lommerrijke lanen. Nu echter is de zware eikenhouten deur gesloten en de aandacht gaat niet uit den rozenhof weg maar blijft toeven rond een rozenstruik, die niet als de anderen is, een die grover van blad is en waarvan de nog spitse gesloten knoppen vreemd zijn gevormd en bekleed. Het is de aloude mosroos, die weinig meer wordt aangetroffen, maar die hier tusschen de rozen haar plaatsje vond. Hoe kwam deze mosroos toch aan haar eigen typisch voorkomen? Het is reeds lang geleden, dat er een engel vergat intijds langs den hemelladder op te gaan, vóór de avond viel. Hij had gepoosd tusschen de bloemen en niet gemerkt, hoe de zon daalde en de gouden stralen, de verbin ding tusschen den hemel en de aarde was in getrokken. Opeens had zij het lied van de wereld op hooren klinken de hymne aan den sterven den dag en hij had in schoone kleuren den hemel zich zien verven. Helaas het was te laat; de hemelladder was ingehaald! Over de aarde gleed de schaduw en de duisternis sloop naderbij. Toen legde zich de engel onder een rozenstruik in het mos te slapen en voelde zich eenzaam zonder het licht. Maar de rozenstruik spreidde bescher mend zijn takken waaraan de knoppen groei den, over zijn bezoeken en waakte in den nacht, waarin de geuren de lucht vervul den. Toen de ochtend gekomen was en de eerste ozonnestralen door het lichte gebladerte gleden, ontwaakte de engel en zag de be zorgdheid waarmee de roos hem liefkozend had omgeven. Hij vroeg zijn beschermster een wensch te zeggen, opdat hij dien zou kunnen vervullen. De roos wenschte een herinneringsteeken aan dit bezoek, zich uitend in een eigenschap die geen van de andere rozen zou bevat ten. Toen dacht de engel na en nam voorzichtig van het bronzen mos dat hem tot zachte rustplaats had gediend en zocht de grootste gevederde takjes en versierde er vaardig de rozenknoppen mee. Toen kuste hij de knop pen, die opengingen, en de blanke bloem blaadjes lagen als twee schelpen tusschen de bemoste kelkblaadjes. De rozenstruik was tevreden. Hij droeg bloemen zooals geen andere roos ze had. Dit is al lang geleden, maar de mosroos in den hof bij de lavendel en den waterput, heeft in de overlevering den kus van den geluk kigen engel bewaard, en zij weet van haar opgewekten groet, toen zij den zonnestraal, haar hemelladder, weer mocht opgaan. Veel planten en bloemen zijn er, die, vol gens het volksgeloof, met den Duivel ver band houden. In sommige meent men een of ander lichaamsdeel van den Duivel te zien, zooals bijv. duivelskoppen (de lischdodde en de wor- terstokken van de witte waterlelie); duivels- oogen, duivelshaar (warkruid), duivelsklauw valeriaan, handekenskruid)duivelsblad (els) enz. Verder zijn er planten waarmee de Duivel zijn kwaad bedrijf uitoefent, die hem tot voed sel, huisraad of speelgoed dienen. Al deze gewassen behooren tot de z.g. „Flora diabolica" waartegenover men ook de „Flora antidiabolica" kent. Want het volksgeloof heeft den menschen ook een groote hoeveel heid planten gegeven, waarmee zij zich tegen den Satan kunnen verdedigen. Zoo vindt men bijv. bij vele huizen op het land een vlier, die er den Duivel moet bannen. O. L. Vrouwebed- stroo en lavendel jagen hem door hun geur op de vlucht. Ondanks de aanwezigheid van zooveel „duivelsplanten" hoeven we niet bang te zijn om met de bloemen ook den Duivel in ons huis te halen. Integendeel, zij brengen zon en licht. De tegenwoox-dige huizeix met hun breede vensterbanken, die veelvuldig met bloemen en planten worden gevuld, hebben een fleurig aanzien, maar toch is het jammer dat zoo weinig meer bloembakken aan venstei'banken of op balconranden worden gebruikt. Want wat staat het niet aardig, zoo'n bak met kleurige, grootbloemige bolbegonia's of fijne lichtblauwe lobelia's. En hoog geplaatste bak ken kunnen prachtig gevuld worden met over hangende Oost-Indische kers of petunias met hun fleurige klokken. Haarlem moet bloemenstad zijn en de ge meente wil voorgaan met haar dien naam waardig te maken. Wij inwoners, kunnen daarbij helpen, door oxxze huizen zooveel mo gelijk met bloemen te tooien en onze stad het aanzien te geven dat Ixaar toebehoort, het aanzien van eexx echte „bloemenstad" Drs. Olxr, H, A, Van onder tot boven Van binnen en buiten Nassaulaan 30-32 - Haarlem - Telef. 11363 1 MÏ tijdens de tentoonstelling Ide modernste en nieuwste modellen eetkamers salonameublementen slaapkamers, zitkamers enz. vanaf heden etaleeren wij een geheel aparte en stijlvolle eetkamer prijs f 450. Een bezoek van U aan onze toonkamers stellen wij op hooge prijs. Vraagt vrijblijvend offerte v.h. alg chef Van Basten's Woninginr. N.V. Baan 3-5 - Telefoon 14952 - Haarlem behanger ij - stof f e e rderij - meubelmakerij Het gezonde volkoren brood, dat alléén gebakken wordt in FRANKEN'S BROODFABRIEKEN Haarlem - Heemstede - Bloemendaal WPFRPNTÏ-II TTyRM Planetenplexn, 6 kamers, compl. o badkamer etc., voor- en achter tuin, 45.- p. mnd; Zijlweg, zeer groot huis 1000 - p. jaar; Iordensstraat, 8 kamers, etc. ƒ45.- p. mnd; Orionweg, 4 kamers, badkamer, hall etc., zolder, 35 - p. maand. TSÏ7"M17inil!7Ml-ÏI T!7ïTM. K- v- Manderstraat, 4 kam., 15iliNlLUilINriUlZ.IllNserrei etc., tuin, schuur, ƒ35.- p. mnd.; Wester houtstraat, 2 kamers, sex-re, keukexi, kelder etc., gx-oote tuin, 27.50 p. mnd. d/~\"\7I7TVTIJT TT7CMVerspronckweg, 6 kamers, badkam., DU V IN il UI Zit. IN serre etc.; /45._ p. mnd.; K. van Manderstraat, 7 kamers etc., 37.- p. mnd.; Transvaalstraat, 4 kamers etc., 5.25 p. week; Marnixstraat, 5 kamers etc., 30.- p. mnd.; Krelagestraat, 6 kamers etc., zolder, ƒ27.50 p. maaxxd; Warmoesstraat, 4 kamers etc. ƒ30 - p. maand; Pr. Bolwerk, 6 kamers etc., zolder 35.- per maand. GARAGES - WERKPLAATSENne,3 SpS pakhuis met bovenwoning, 12 - per week; Burgwal, flinke werk plaats etc., met achterex-f, ƒ12.- p. week; Ridderstraat, garage voor 8 wagens, 40.- per maand. STATIONSPLEIN 15 TEIEFOON 1714S.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 18