B.LL-ltleek HumMt GOEDWASSCHEN IS EEN VAK TOOVER B.E.L. Week. Modeshow-verbod. Geld beschikbaar Uw kamers om Het belangrijkste 54c JAARGANG No. 16518 Verschijnt cla.e'elijhs. heli al ve op Zon- en Feestdagen. DONDERDAG 29 \PR1T. 19.17 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Uitgave Lourens Coster Maatschappij voor Courant-Uitgave en Algemeene Drukkerij N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN per week 0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72Vs. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buiten Spaame 12 Telefoon Nos.Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132, 12713 Administratie 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230 ADVERTENTIëN 15 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek- Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnès. Levenslange ongeschiktheid 2000.overlijden 400.verlies van hand, voet of oog 200.beide leden duim 100.één lid duim f 50.alle leden wijsvinger 60. één of twee leden wijsvinger ƒ25.alle leden anderen vinger ƒ15.één of twee leden anderen vinger 5.arm- of beenbreuk ƒ30enkelbreuk ƒ15.polsbreuk ƒ15. Nog afzonderlijke verzekering voor afoonnés op het Geïllus treerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden- HEDEN24 PAGINA'S. De Bloemen- en Lentevreugd-Week heeft ons aanleiding gegeven tot het uitgeven van een speciaal nummer. Dat zal niemand verbazen, want wij hebben al meermalen te kennen ge geven dat wij dit frissche initiatief van de Middenstandsvereenigingen, gesteund door het gemeentebestuur, van het grootste belang voor de stad Haarlem achten. Morgenochtend wordt de tentoonstelling Opbloei geopend. Er staat meer op het programma. De groote reclame optocht, de organisaties van een étalageweek in verschillende stadsdeelen, de georganiseer de verkoopactie, de versieringen van de stad van gemeentewege en door toedoen van verscheidene straat-vereenigingen zijn mede zoovele bewijzen dat men de handen ineen heeft geslagen en aan den arbeid is ge togen om nieuw leven in de brouwerij te bren gen. Daarbij is gebleken, en dat verheugt ons bijzonder, dat men van den schoonen naam „Haarlem Bloemenstad" inderdaad een wer kelijkheid wil gaan maken. De gemeentefinan- ciën veroorloven op dit moment nog geen uit voering op groote schaal, maar een goed be gin wordt gemaakt en de uitbreiding zal er spoedig op dienen te volgen. Een begin is ook deze B.E.L.-week. Wij hebben goede hoop op de toekomstige daden van de stichting Haarlem's Bloei, die in de hoofdcommissie van de huidige actie ver tegenwoordigd is en er in volle sympathie mee is. Als Haarlem's Bloei het middenpunt wordt van de komende acties tot het aan trekkelijker maken en adverteeren van Haarlem zal het den steun niet alleen van vele persoonlijke leden maar ook van een belangrijk deel van het vereenigingsleven behoeven. Ik hoop en verwacht dat het die krijigen zal, want er is veel te doen en er zal jarenlange stugge volharding vereischt wor den om resultaten van beteekenis te ver werven. Dit moge men wel begrijpen. Er zullen zich ook in deze aangelegenheid weer veel scep tici doen hooren. Zij vormen de onvermij- delijke begeleiding van elk nieuw plan, voor al als dat uitgaven meebrengt die niet den volgenden dag zooveel percent winst opleve ren. Velen gelooven alleen maar in het di recte winstje. Weinigen kijken ver vooruit. Maar die laatsten zijn de menschen die de groote winsten behalen. Gelukkig beschik ken wij hier over zulke menschen; als zij hun werkkracht en inzicht in dienst van de open bare zaak stellen moet men hen niet alleen met zijn geldelijke bijdrage maar ook met vertrouwen steunen. Nog altijd wint de aanhouder. Als het eens tijdelijk tegenvalt met de nieuwe activiteit, die Haarlem gaat ontplooien r— en dat zal vroeger of later zeker wel eens gebeuren zal hij volhouden en zich niet storen aan die bekende groep: de ziejenouwellers. Hij zal het anders zien en doorzetten. Daarbij moge hij krachtigen steun vinden bij velen; dezer zijds kan men er bij voorbaat op rekenen. Haarlem is een groote provinciestad gewor den. Zelf telt het 135.000 inwoners; met de randgemeenten Heemstede en Bloemendaal, die er door aaneengesloten bebouwing en ve lerlei gemeenschappelijke belangen feitelijk één geheel mee vormen, overtreft het district de 170.000. Het is zeer uitgestrekt, het omvat een natuurschoonheid die voor ons inwonen- den overbekend is maar die vermaardheid overal in den lande geniet. Haarlem is beroemd wegens zijn prachtige omstreken. Daarom geloof ik ook dat de actie voor den bloei van dit district, ingezet nu een economische herleving intreedt, zich niet tot een Haarlemsch initiatief zal moeten beper ken maar zoo spoedig mogelijk in het ka dei- van gemeentelijke samenwerking, met de randgemeenten dus, zal moeten worden op genomen. Ook in dit opzicht worden een ruime blik en een breede opzet vereischt. Haarlem en de randgemeenten hebben vele wederkee- rige en gemeenschappelijke belangen; het is dus gewenscht dat zij in nauwe samenwer king handelen. Ik heb den indruk dat deze overtuiging ook bij de gemeentebesturen zeer sterk groeien de is, dat men levendig belang stelt in de uitwerking van het vraagstuk der gemeen telijke samenwerking, dat nu reeds veel meer en geslaagder overleg wordt gepleegd dan vroeger, dat men het districtsbelang gaarne als een geheel wil gaan zien. De wet biedt daartoe trouwens mogelijkheden die vroeger niet bestonden en waarvan het volle gebruik nog moet worden gemaakt. Als de B.E.L. van deze week ook die nieuwe breedere opvatting in vele gemoederen mocht inluiden zou zij mij extra-welluidend in de ooren klinken. Ik hoop dat dit begin een groot succes moge worden en wensch de initiatiefnemers geluk met hun ondernemingsgeest, hun durf en hun activiteit, waarvoor wij allen als stadgenoo- ten dankbaar mogen zijn. R. P. (De minister van Linnenlandsche zaken van Letland heeft voor de toekomst alle modeshoios ver- Loden.) Dat is een daverend besluit, Met alle modeshows is 't uit, Die ij delheid der ij delheden, Wordt eens voor al afdoend bestreden, Dat mag niet wezen naar den zin Der Letlandsche (of der Lettin) Wat hindert dat, zij heeft de mode, Zegt de minister, niet van noode. Zij mag nog wel naar winkels gaan Ên voor de etalages staan, Om de japonnen te bekijken, Die daar op wassen poppen prijken, Maar daarmee is 't ook uit bij wet Zijn alle modeshows be-Let. Heel zacht gezegd is die minister In 't kille Letland, niet van gister, Hij werpt daar de Lettin vol moed De modehandschoen voor den voet, Dat kon hem eerstdaags wel berouwen, Want onderschat hij niet de vrouwen? Hij maakt misschien privé als man Er 'n portefeuillekwestie van, Maar 'k vrees, dat hem dat niet zal lukken, De vrouw zal hiervoor vast niet bukken En binnenkort wordt wel gemeld: De modeshows in eer hersteld, En de minister is op heden, Wegens gezondheid afgetreden. P. GASUS. RESTAURATIE van SCHILDERIJEN en PRENTEN (schoon maken, vernissen, enz.) Vertrouwd adres KUNSTHANDEL R E E K E R, WAGENWEG 102 TELEFOON 14011 (Adv. Ingez. Med.) KOOPT VOOR UW BABY in een speciaalzaak VAN WEERT, GIERSTR. 20 EN 23 (Adv. mgez. Medj De Belastinginspectie. Een wijziging voor Zandvoort en Bennebroek. De Minister van Financiën heeft bepaald dat met ingang van 1 Mei 1937 de aanslag regeling in de belastingen naar Vermogen en Inkomen in de gemeente Zandvoort overgaat van de Inspectie der Directe Belastingen te Haarlem naar de Inspectie der Registratie en Domeinen te Haarlem. Daarentegen gaat die voor de gemeente Bennebroek van de Inspec tie der Registratie en Domeinen over naar de Inspectie der Directe Belastingen. De aanslagregeling voor de Personeele Be lasting van Zandvoort blijft bij de Inspectie der Directe Belastingen. De Personeele Belasting te Zandvoort. Voor 1938 komt Zandvoort in de 5de klasse. De gemeente Zandvoort is thans voor de Personeele Belasting ingedeeld in de 6de klasse. Naar wij vernemen heeft de Regeering thans goedgevonden dat Zandvoort voor het belas tingjaar 1938 wordt ingedeeld in de 5de klasse. Auto-botsing op de Kleverlaan. Op de Kleverlaan hoek Delftlaan had Woensdagavond ongeveer zeven uur een bot sing plaats tusschen een auto, bestuurd door een autohandelaar uit Haarlem, rijdende in de richting Bloemendaal, en een voor hem van rechtskomende auto, bestuurd door een koop man uit Haarlem, met het gevolg dat eerst genoemde wagen tegen de plank reed, waar mee het voormalige trambruggetje werd af gesloten. Deze auto kantelde om en werd aan dé rechterzijde geheel ingedeukt. De 31-jarige Van L., uit Haarlem, die in deze auto zat, raakte bekneld en bewusteloos; hij werd door omstanders bevrijd en in een perceel aldaar binnengebracht, waar leden van den Onge- vallendienst hem weer bij kennis brachten. Het bleek dat hij een lichte hersenschudding en een bloedende schaafwond aan de rechter hand had gekregen. Hij werd naar huis ver voerd. De andere auto is aan den voorkant beschadigd. Tegen den autohandelaar, die bovendien snel zou hebben gereden, werd proces-verbaal opgemaakt. Aanrijding op den Rijksstraatweg Wielrijdster ernstig gewond. Woensdagavond kwart voor negen is op den Rijksstraatweg bij den Vergierdeweg de 30-jarige wielrijdster V., wonende te Sant poort, aangereden door een personenauto, bestuurd door een 47-jarigen schilder uit Haarlem. Zij werd naast de auto op straat gesmakt, tengevolge waarvan zij een schedel- basisfractuur kreeg. Na door leden van den Ongevallendienst verbonden te zijn, werd zij per ziekenauto naar het St. Elisabeths Gast huis vervoerd. De getuigenverklaringen over de ooi-zaak van dit ongeluk loopen uiteen. De autobestuurder deelde mede, dat hij met een kalmen gang uit de richting Sant poort reed. Ter hoogte van de Eemstraat zag hij, dat een wielrijdster in schuine richting naar hem toe reed. Hij dacht, dat zij achter zijn auto om de straat wilde oversteken, maar plotseling probeerde zij dit nog vlak vóór de auto om te doen. De bestuurder trachtte nog door het stuur om te gooien een botsing te voorkomen, maar dit lukte niet. Het achterwiel van de fiets werd nog juist door het rechter voorspatbord van de auto gegrepen. De auto werd voorloopig in beslag geno men; de remmen bleken in orde te wezen. Aan hen, die meenen nog inlichtingen over dit ongeluk te kunnen geven, wordt ver zocht zich aan het Politiebureau Smede- straat te willen aanmelden. Hoewel de toestand van de wielrijdster hedenmorgen iets beter was, moc'ht zij nog niet verhoord worden. PAARD OP HOL GESLAGEN. Een paard, dat voor een melkwagen van De Sierkan nabij het in aanbouw zijnde po litiebureau op den Bloemendaalscheweg stond sloeg op hol in de richting- Zijlweg. Een agent zag dit uit het bureau, liep het span achterna, klom van achteren op den wagen greep de teugels en bracht het paard tot stilstand. -OVHTUIGTÜ V4H DEZE WAADHEICL EËM VOLLEDIGE-WASSCHESU IN WmGWQQOTUGEDMM) DOQMFUMIircmLU STAM öm,OPBLOEI" Het bombardement van Guernica. President Aguirre doet een beroep op de „beschaafde wereld". (Zie ook pag. 4.) BILBAO, 29 April (Havas-A.N.P.) De president van de Baskische regeering Aguirre, heeft nogmaals verklaard: „Ten aanzien van het cynisme van de op standelingen, die ons verantwoordelijk dur ven stellen voor het in brand steken van ste den, protesteer ik krachtig voor geheel de wereld en doe ik een beroep op het getuigenis van de talrijke journalisten en consulaire ver tegenwoordigers, die met afschuw het vernie lende instinct van de huurlingen in dienst van de Spaansche fascisten konden vaststel len. Voor God en voor de geschiedenis, wel- kae over ons zal oordeelen, bevestig ik, dat gedurende drie uur dertig Duitsche vlieg tuigen met ongekende hardnekkigheid de on verdedigde bevolking van de historische stad Guernica bombardeerden en de vluchttende vrouwen en kinderen met hun mitrailleur- vuur achtervolgden. tebestuur Ik vraag thans aan de beschaafde wereld of zij zal toestaan dat een volk, welks eerste zorg steeds was de vrijheid en de democratie te verdedigen, waarvan de boom van Guernica sedert eeuwen het symbool was. wordt uitgeroeid. Ik geloof dat de mo gendheden de 300.000 vrouwen en kinderen, die een toevlucht hebben gezicht in Bilbao te hulp zullen komen. Voor de mannen vragen wij niets, want de onwrikbare wil om de vrij heid van het volk te verdedigen zal ons de kracht geven, de grootste offers met kalmte te brengen". Regeeringstroepen telden 300 dooden voor Durango. SALAMANCA, 29 April (Havas-A.N.P.) Radio Nacional heeft een bericht van het groote hoofdwdartier van de troepen van Franco gepubliceerd, waarin wordt gezegd, dat Durango door de troepen van Franco is genomen, niettegenstaande den dichten mist, welke het aan artillerie en luchtmacht onmo gelijk maakten op te treden. De vijand had een groot aantal baljons te Durango gecon centreerd om hardnekkigen tegenstand te bieden, doch dit was nutteloos, het front werd doorbroken en talloozen werden krijgsgevan gen gemaakt. De regeeringstroepen verloren in de loopgeraven voor de stad meer dan drie honderd dooden. De colonne van de rechtsche troepen, die de rechtervleugel van de aanvallers vormde, is na het bezetten van Lequeito, vier kilometer voorbij deze plaats opgerukt. Van de overige fronten wordt weinig bij zonders gemeld. De actie beperkt zich tot het Baskenland, waar de rechtsche troepen we derom een aantal dorpen hebben bezet. De voorhoede staat thans twee kilometer voor Guernica. Het groote hoofdkwartier van Franco verklaart verder van Baski sche vluchtelingen vernomen te- hebben dat Guernica en andere steden door de volksfrontmilitie wer den verwoest, dat de rechtsche lucht macht Guernica niet kon bombardee- ren blijkt wel uit het feit, dat de rechtsche luchtmacht door den dich ten mist niet kon opstijgen. Venezolaansch vliegtuig in oerwoud neergestort. Acht personen aan boord. CARACAS (Venezuela), 29 April (A.NB.) De regeering van Venezuela heeft gisteravond bevestigd, dat het sinds vijf dagen vermiste lijntoestel met vijf passagiers en een be manning van drie personen, in de oerwouden van zuid-oostelijk Venezuela is neergestort, toen het verleden week Vrijdag van de Bra- ziliaansche grens terugkeerde. (Adv. Ingez. Med.) Delmotte's toestel in brand gevlogen. Vlieger redt zich met valscherm. ESTRE, 29 April (Havas-A.N.P.) Heden ochtend is het vliegtuig van den vlieger Del- motte verongelukt bij een poging om het snelheidsrecord te verbeteren. Twee minuten na het vertrek van het vliegveld vloog he» toestel in brand. Men zag een zwarte stip zich losmaken van het vliegtuig: het was Del- motte. die met zijn parchute omlaag sprong. Hij bereikte ongedeerd den grond .alleen lie: hij enkele schrammen in het gelaat op. Het vliegtuig stortte brandend neer, er is niets van over. VRIJZ.-DEMOCR. BOND (AFD. HAARLEM) VANAVOND spreekt Mr. L. G. VAN DAM in het gebouw van den Protestanten Bond, Berkenstraat, Haarlem-Noord. Onderwerp „NIET MUSSERT, NIET MOSCOU, MAAR NEDERLAND!" AANVANG 8.15 uur. TOEGANG VRIJ. (Adv. ingez. Medj Nieuwe processen tegen de geestelijkheid iu Duitschland. Uitzending per radio BERLIJN, 29 April (Havas) De Duitsche regeering is voronemens de processen tegen geestelijken wegens zedendelicten door middel van de radiozenders te verspreiden. De ochtendbladen, die melding maken van dit plan van propaganda tegen de kerk, noe men een aantal van deze processen. De actie in de pers tegen de kerk is feller dan ooit. De „Voelkische Beobachter" schrijft: „Rukt de sexueele misdadigers de maskers af". Het blad verheelt niet, dat het de bedoeling is van de leiders om door middel van deze processen druk uit te oefenen op het Vati- kaan. De argumentatie van de „Volkische Beo bachter" wordt door alle bladen overgenomen. Men wijst er op, dat zoo groot mogelijke pu bliciteit moet worden gegeven aan de pro cessen, die binnenkort zullen begin..en tegen meer dan. duizend leden van de kerk, die in staat van beschuldiging zijn gesteld. Deze houding van de pers doet veronder stellen, dat de Duitsche autoriteiten voor nemens zijn binnenkort een reeks nieuwe maatregelen te nemen tegen de katholieke geestelijkheid, voornamelijk op onderwijs-ge- bied. door GEMEENTELIJK goedgekeurde bank. Personen met VASTE betrekk. zonder borg. Bedragen van 50500. WETTELIJKE TARIEVEN. Crediet wordt ook verstrekt op levensverz. po lissen of effecten. Inl. mond. en schr. (zegel v. antw.). - Kant. SCIINEEVOOGTSTRAAT 7, TELEF. 17081. N.V. CREDIETBANK Amsterdam-Haarlem. (Adv. ingez. Med.) Verjong Uw kamers, verfrisch Uw huis, moderniseer het met behang uit de fantastisch mooie collectie van H.M.Bakker,Gen.Cronjéstr.135,Tel.11657 (Adv. Ingez. Med.) pag. Zandvoort is voor de Personeele Belasting in de 6de klasse ingedeeld. 1 Dr. Joli. Wagenaar verlaat het Kon. Con servatorium in Den Haag; Sem Dresden zal hem opvolgen. 3 Willem Andriessen zal benoemd worden tot directeur van het conservatorium te Amsterdam. 3 Voor de a.s. Kamerverkiezingen zijn bijna V/> millioen stemgerechtigden. 3 Minister Auriol over Frankrijk's financiee- Ien toestand. 4 De Spaansche Nationalisten rukken verder op aan het noordelijk front. 4 Nedeiland aan den arbeid. 6 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: B.E.L.-week. 1 Tijdgenooten: Euwe. 3 Marokko onder Fransch protectoraat. 4 HJ). vert.: La Bella Venezïana. 6 Voor de Vrouw 7 Naar den Kleinen Houtweg 13 W. J. B. van Liemt: „Opbloei" zal opbloei brengen. 13 Jhr. dr. J. C. Mollerus: Onze tuinbouw- export. 14 Ko Zweeres: De stad is geen dorre steen woestijn 15 Drs. Chr. H. A.: Over bloemen. 16 ..Opbloei" en de middenstand; een onder houd met den heer Th. S. J. Hooy 17 Mooi waterland 18 Van onzen G.P D.-redacteur: Het Dwin- gelsche Krentenbosch. 19 Ko Zweer es: De taal der dieren. 19 Wandeling door den Stadskweektuin. 20 J. B. Schuil: Jonkvrouwe de la Seiglière. 21 B. Schuil: Hverijselsehe Ontspannings- vereeniging. 21 De Burgelijke Stand van Haarlem is opge nomen op g

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1