Ferwerda W&Tieman G. ft OORD De BEEueelt ode Spaamestad PHILIPS N.S.F. N.V. Fotohandel R. van der Werf BRENGT STEEDS „De taal der dieren". Het Dwingelsche Krentenbosch. De kip ill RADIO EN CRAMOFOONSPECIALIST Groote Houtstraat 102 In Foto, Kino en Projectie LUIDT EEN NIEUW TIJDPERK IN 1 tkei Hieuwe AttlUttuietfttifoek. BRANDSTOFFENHANDEL Friesche Varkenmarkt 6—10 DONDERDAG 29 APRIL 1937 HAARLEM'S DAGBLAD 19 COMMISSIE VOOR DE VERKOOPACTIE. Van links naar rechts de heeren H. v. Beek (gedelegeerde der hoofdcommissie)O. Thi Dantuma (secretaris)Jac. v. Maris (voorzitter)B. Prijs en J. J. A. v. d. Linden. BOEKBESPREKING. Vlot boek van G. de Josselin de Jong. Er is in de laatste jaren ontegenzeggelijk een sterk toenemende belangstelling voor de planten- en dierenwereld en we hebben in ons land een heelen staf van schrijvers en een groot aantal tijdschriften over dit onderwerp. We hebben er al vaker op gewezen, dat deze belangstelling ongetwijfeld een gevolg is van de voortschrijdende mechaniseering van dezen tijd en de daarmee gepaard gaande versnel ling van het levenstempo. Dit is de reden, waarom ook het nieuwe boek van onzen stad genoot G. de Josselin de Jong zijn weg wel zal vinden. De heer de Josselin de Jong is door zijn le zingen en radiocauserieën geen onbekende meer in ons landje en bezit een vlotheid van stijl en gezelligen verteltrant die het lezen van dit boek tot een genoegen maakten. Doch het is helaas geen onverdeeld genoegen geweest. Want, waarschijnlijk juist door deze vlotheid van stijl krijgt zijn werk een oppervlakkig heid, die hier en daar zelfs tot fouten leidt. De schrijver heeft ongetwijfeld veel gelezen over zijn onderwerp en is door eigen ervaring- vertrouwd geraakt met een aantal dierengroe- pen, waarvan de doorsnee-lezer maar heel wei nig weet en dus ook graag iets zal lezen. Het best is schrijver dan ook in die hoofdstukken, waarin hij ons vertelt over de „wilde dieren", hetzij in hun natuurstaat, hetzij in gevangen schap. Schr. heeft zelf eenigen tijd in een circus gewerkt en als hij over zijn ervaringen die hij daar opdeed vertelt, merken we onmiddellijk, dat hier iemand aan het woord is, die een groote belezenheid paart aan een gedegen kennis van het onderwerp. Doch wanneer sch. zich waagt aan onder werpen van meer algemeen biologischen aard en in het bizonder wanneer hij vertelt over de tieren- en vogelwereld van ons eigen land, stuiten we herhaaldelijk op slordigheden en soms zelfs op uitspraken, die bepaald fout zijn. Als schrijver het heeft over het natuurlijke evenwicht en hij noemt daarbij als voorbeeld de meeuwenbevolking van het eiland Texel, die volgens hem stationnair zou blijven (pag. 7) weet hij blijkbaar niet, dat juist op Texel de laatste jaren de meeuwen zich, door gebrek aan natuurlijke vijanden zoo sterk hebben uit gebreid, dat zij een gevaar zijn gaan vormen voor de rest van de vogelwereld. Zoo zijn we op meer onjuistheden gestuit: een Jan van Gent is geen meeuw (pag. 8), de ooievaar sterft niet uit, zooals schr. nog steeds napraat (pag. 22) doch is in de jaren 1929 1934 zelfs met 30% toegenomen en de passage over den vogeltrek (pag. 189) is wel zeer opper vlakkig, om enkele voorbeelden te noemen. Doch dat zijn dingen, die de leek niet eens zal opmerken en afgezien van deze kleinig heden, die schrijver bij een zorgvuldiger wijze van werken en voorbereiding gemakkelijk zal kunnen vermijden is ,.De taal der dieren" een vlot en vaak boeiend boek. Haarlem. 27 April '37. KO ZWEERES. De taal der dieren, door G. de Josselin de Jong. Amsterdam, P. N. van Kampen en zoon, N.V. Zondag 2 Mei zal het in bloei staan. (Van onzen G, P. D.-redacteur). In m'n hart vind ik het wel ietwat raar om in Drente te informeeren naar de plaats waai de krententuin moet liggen. Maar wanneer iemand er, alleen met de wetenschap dat deze „ergens bij Dwingelo uithangt", op uit getrokken is, dan moet hij de stoute schoenen wel eens aantrekken en zoo argeloos mogelijk den nog argeloozer voorbijganger om nadere inlichtingen vragen. Een vrij smalle, goed onderhouden klinker weg met opzij een blauw K.N.A.C.-A.N.W.B.- bord: Dwingelo. Er passeert een landman. „Ja, de krententuinDan moet u een eindje terug rijden tot het kruispunt. Dan bent u er". Keeren en terug. Nog eens vragen. „Een K.M. verder". En inderdaad, daar zie ik een bordje tegen een boom gespijkerd: de kren tentuin is gevonden. „Het beste doet u met naar den oud-burgemeester, Dr. Westra van Holthe te gaan. Die is mede-eigenaar en hij kan u alle gewenschte inlichtingen verschaf fen". Terug naar de „Olde Gaerde", waar de oud-burgemeester resideert. De bezoeker wordt daar op echt Drentsche wijze gastvrij ontvangen. Een kopje koffie, rookmateriaal „Of u maar even wilt wachten". Zóó maak ik kennis met Dr. J. G. Westra van Holthe, die zich meteen bereid verklaart mij in te lichten over het krentenbosch (en niet krententuin), dat in Dwingelo Dwingel zegt men in Drente reeds 30 h.a. groot is. „Hoe het ontstaan is? Wel, een der vorige eigenaars van „Olde Gaerde" is een professor geweest. En nu vermoed ik, dat hij een kren- tenboom (Amelanchier Canadensis) in den tuin heeft laten planten. Die boom, welke la ter is omgewaaid, is het begin geweest. De vruchten (veel op een mispel gelijkend of schoon ze veel kleiner zijn) werden en worden door de vogels met graagte genuttigd. De za den verorberen zij eveneens. En zoo is het krentenbosch ontstaan. Zoodra hier in de buurt de zaden via de vogels op den grond kwamen, ontkiemden ze. En langzamerhand is zoo het geheele bosch ontstaan. Wat wij met de vruchten doen? Niets, of liever gezegd; nog niets. De menschen in de omgeving hier eten ze even graag als de vo gels, terwijl sommigen er jam van maken, 't Eigenaardige is nu dat ik eenigen tijd gele den aan een jamfabriek een paar kilo van deze vruchten heb gestuurd. Het antwoord was echter dat men er daar niets mede begin nen kon. En nu wacht ik eigenlijk op het on derzoek dat Prof. A. M. Sprenger te Wage- ningen instelt. Op zijn verzoek heb ik hem ook eenige kilo's vruchten gezonden en nu ge loof ik, dat hij wil probeeren er een soort zoe te most van te maken. Waarschijnlijk zal pro fessor Sprenger mij dezen zomer uitsluitsel kunnen geven. Het is dus niet onmogelijk dat er nog economische mogelijkheden in het krentenbosch schuilen. Momenteel laten wij ieder tegen betaling van een dubbeltje tot het bosch toe. En dan mag men zooveel men wil van de vruchten eten. De meeste bezoekers zijn er dol opWeet u wat mooi is? Wan neer de boomen in bloei staan. Ook dan ko men er duizenden, speciaal uit Groningen en Friesland, kijken. Wij rekenen den bloeitijd altijd met Zondagen. Welnu. Zondag 2 Mei kan men het bosch in bloei zien. De vroegste bloei is geweest op 22 April, de laatste op 8 Mei. Meestal bloeit het bosch tus- schen deze data in. Er ligt dan een witte wade van bloesem over de boomen. Jammer dat de bloei maar zoo kortstondig is. Maar tegen den tijd dat de vruchten rijp zijn komen er nog eens duizenden bezoekers. En dan is er maar één wachtwoord: eten. Er zijn bezoekers die zich niet eens den tijd gunnen om de vruch ten te plukken. Die happen ze zoo van de takken. Vroeger heeft men de krentenboomen hier net zoo behandeld als hakhout. Natuur lijk heeft men daarbij veel schade aangericht, hetgeen thans niet meer mogelijk is. De bak kers gebruikten het hout n.l. erg graag voor hun ovens". Zoo langzamerhand ben ik aardig wegwijs geworden ten opzichte van het krentenbosch, totdat ik informeer naar de plaatsen waar de krentenboom ook nog voorkomt. Dr. Westra van Holthe zegt dan letterlijk: „Merkwaardig genoeg schijnt alleen in Dwingelo het kren tenbosch te gedijen. Ik heb de zaden ook naar andere plaatsen gestuurd, maar daar worden het meestal struiken en slechts een enkele maal een boom. Tot een bosch komt het ech ter nieten stellig niet tot een bosch van zulk een groote afmeting als hier. Waar dat in zit? Tja, dat weet ik zelf ook niet. Waarschijn lijk is de grond hier juist van die samenstel ling welke vereischt wordt voor de voorspoe dige ontwikkeling van de krentenboomen. En in andere plaatsen schijnt dat niet zoo te zijn. Het juiste weet ik er ook niet van, maar. dat hoeft ook niet. Ik weet, dat mijn oosch 'het klinkt niet zonder trots) b.v. door een vereeniging als de A. N! W. B. van voldoende belang geacht wordt om er excursies heen te maken. U weet misschien.dat deze Bond toch ten naar alle provincies maakt en daarbij vier merkwaardige dingen van elke provincie be zoekt. Welnu: het krentenbosch is ook daar onder opgenomen Met deze woorden nog naklinkend in mijn ooren ben ik opgestapt om nog even naar het krentenbosch te wandelen. Er was echter niet veel te zien, maar dat deed er ook niet toe. legde de eieren Versche eieren - natuurlijk Wij maakten er advocaat van. Fijne advocaat, zooals ge ze maar zelden zult proeven. - Bestelt U eens een flesch. Cherry Brandy p. '/a fl-190 1.50 Marasquin 1.90 -1.50 Oranje Curasao 1.90 -1.50 Portwijnen p.fl L45 -1-25 Paloma, Sp. wijn rood en wit p. fl. 1.05 Vraagt toezending onzer volledige prijscourant voor Wijnen en Gedistilleerd. HAARLEM, Groote Houtstraat 5, Telefoon 10159 Advocaat Bruin etiket p.fl, 1.50 Advocaat Blauw etiketp.fl. 1.75 Zeer Oude Jenever Prima p. L. 3.25 Voorburgp. fl 235 Half om Half p. ,/2fl 1.90 1.50 GROOTE HOUTSTRAAT 108 - HAARLEM TELEF. 13046 Vertegenwoordiger van His Master's Voice, Columbia, Odeon, Parlophon, Polydor, Telefunken, Decca, Brunswick, Kristal, Pathé. Koffergramofoons, - Electrische gramofoons - Radio-gramofoons - Pickup-cómbinaties Onze collectie PLATEN is één der uitgebreidste in den lande en voldoet aan de hoogste eischen. Meest moderne inrichting voor „Service" en Reparaties. |oor onze jarenlange ervaring zijn wij in staat U bij aankoop van een foto of filmtoestel de meest uitgebreide inlichtingen te geven. Koopt daarom bij ons en laat uw fotografisch werk door ons behandelen. U kunt rekenen op vakkundige afwerking. Heeft van der Werf de grootste collectie GEHEEL VRIJBLIJVEND NOTEEREN WIJ VOOR MEI EN JUNI: Victorious99 Wales 22/35 2.45 Victorious99 Wales30/50 2.45 VictoriousWales 15/20 2.10 Seven Sisters99 Wales 22/35 2.30 Seven Sisters99 Wales32/45 2.30 „Seven Sisters99 Wales 15/20 2.00 „Brynteg" Wales (3e z.g. Belg. kwal.) 20/30 f 2.20 30/50 f 2.05 15/20 f 1.95 1e soort Belgische 20/30 f 2.20 30/50 f 2.05 15/20 f 1.95 2e soort Belgische of Limb.kwal. 20/30 f 2.05 30/50 f 1.90 15/20 f 1.80 ,.Emlyn" Wales (de allerbeste) 22/35 f 2.80 30/50 f 2.70 12/20f 2.25 „Donetz" (1 H.L. 85 k.g.) 22/35 f 2.65 30/50 f 2.65 15/20 f 2.15 „Seven Sustecs" e*i „\hcioüous" Wales Qujn al- ietn biy ons McUcij.q.t>a.ac Deze prijzen zijn in clusief omzetbelasting, franco bergplaats, Haar lem en omgeving. Leveringen uitsluitend a contant, tenzij anders overeengekomen. "TpL (SPAARNE BIJ VIADUCT) TELEF. 14164 I'' li»:ififHsllt1 Warmoesstraat 14 Nieuwe Knoopen, Kant, Jabots, Gespen, Ceintuurs, Corsages, Shawls e. a. Modesnufjes. Exclusief Fransche en Weener modellen

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 23