Doe als ik MANCHESTER-BROEKEN HENSEN DONDERDAG 29 APRIL 1937 HAARLEM'S DAGBLAD 1 ZWARE STRAF TEGEN BEROEPSINBREKER GEëlSCHT. AMSTERDAM. 28 April. De officier van justitie mr. de Muinck Keizer requireerde" van daag tegen den 31-jarigen Duitscher H. H. D.. die reeds twaalf strafvonnissen achter den rug- heeft. een gevangenisstraf van drie jaar we gens een inbraak te Zunderdorp. Deze man is de langgezochte inbreker, die einde 1936 in tal van plaatsen in en om Am sterdam heeft ingebroken. Bij voorkeur drong hij binnen in afgelegen woningen, waartoe hij zich steeds op dezelfde wijze toegang ver schafte. Hij boorde daartoe een gaatje in de deur, waarna hij met een ijzerdraad het span jolet oplichtte. Zoo heeft hij o.a. ingebroken in Diemen, Ouder Amstel, Landsmeer, Zunder dorp. Haarlemmermeer en Halfweg. Voor de inbraak in laatstgenoemde plaats stond de man reeds vorige week voor de recht bank te Haarlem terecht. De officier vorderde toen negen maanden tegen hem. A. B. C.-CABARET. In de cabaret-revue ..Menschen kijken u aan", waarvan het A.B.C.-Cabaret, onder lei ding van Louis Gimberg, Zaterdag 1 Mei in den Stadsschouwburg te Haarlem een popu laire voorstelling zal geven, zullen medewer ken: Louis Gimberg, Corry Vonk, Lau Ezer- man. Tilty Perin-Bouwmeester, Wim Kan, Cissy van Bennekom. Beuker en Denijs. Ma ria Marletto. JUBILEUM BIJ DE SIERKAN. Heden is het 25 jaar geleden, dat de heer A. F. Buijs, karrijder bij de Haarl. Melkin richting „De Sierkan" bij die onderneming in dienst trad. Bij die gelegenheid ontving de jubilaris van de directie een enveloppe met inhoud en van het personeel een cadeau. De heer Buys had den dag vrij. BOEKENWEEK 1937 Het Boekenfeest zal in 1937 gehouden wor den van 1 tot 8 Mei. Als feestgave zal bij aan koop van een Nederlandsch boek van tenmin ste 2.50 aangeboden worden het „Geschenk" „Rondom het Boek" 1937, onder redactie van Mr. E. Elias. Het bevat o.a. bijdragen van Joh. van der Woude, Dr. J. F. Otten, Ernst Groenevelt, Clare Lennart, Mr. Dr. W. Westerman, Th. B. F. Hoyer, Luc Willink. Voorts een prijsvraag: Aan welke bekende Nederlandsche of Vlaam- sche boeken zijn de opgenomen tien citaten ontleend? De winnaars ontvangen voor een zeker bedrag Nederlandsche boeken naar eigen keuze. Als bijzondere attractie schreef de Haarlem- sche Boekverkoopersvereeniging een prijs vraag uit, namelijk het oplossen van een étala- gepuzzle hierin bestaand, dat op daarvoor ver strekte formulieren opgegeven wordt, hoeveel van bepaaldelijk vermelde boeken in de étala ge van den daarbij genoemden boekhandelaar geëtaleerd zijn. De goede oplossers komen in aanmerking voor een 75-tal boeken als prijzen. Zoo zal de boekhandel, wiens feest toevallig met de B.E.L.-week samenvalt, zeker belangstelling trekken. Doe als ik, laat je kleeden door MGQ. Nederland, je kunt geen betere kleeding wenschen en je houdt nog aardig wat over om eens uit te gaan. Groote Houtstraat 36 (Adv. ingez. Med.) AGENDA DONDERDAG 29 APRIL Hotel „De Leeuwerik": Vereen. Huiseigena ren. 8 uur. Gebouw „De Nijverheid". Jansstraat: Alg. verg. N.V. Alg Holl. Hypotheek- en Crediet- bank. 3 uur. Gebouw Protestantenbond, Berkenstraat: Vergadering Vrijz. Dem. Bond. 3.15 uur. Broederkërk: Spreker J. Sevensma. 8 uur. Palace Filmac: 115 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Luxor Sound Theater: „Suzy", 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Helène Wilfuer", 2.30 7 en 9.15 urn-. Frans Hals Theater: „De Jungle Prinses",, 2.30. 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Brandend Goud", 7 en 9.15 uur. Tentoonstelling van teekeningen van Henk Henriët, Kunsthandel „Pictura", Gierstr. 31 Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur. behalve 's Maan dags. Toegang vrij. Heemstede: Raad, 8 uur. VRIJDAG 30 APRIL Veilinggebouw KI. Houtweg: Opening B. E. L. week en Middenstandstentoonstelling „De Opbloei", 10 uur v.m. Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscopen nieuw programma. Tentoonstelling van teekeningen van Henk Henriët. Kunsthandel „Pictura", Gierstr. 31. (Adv. Ingez. Med.) Morgen begint liet. «JE&WEliC Morgen begint de Bloemen- en Lente- vreugdeweek. De Hoofdcommissie van Uitvoe ring dringt er bij alle stadgenooten nogmaals op aan er toe bij te dragen, dat de stad „in de bloemetjes" gezet wordt. Dit kan reeds geschieden door het plaatsen van bloembakken met hyacinten, tulpen, viooltjes, geraniums, etc. Hier en daar worden reeds voorbereidingen getroffen, doch er zijn vele straten, waar nog niets te bespeuren valt. Die zullen toch niet achterblijven? Haarlem Bloemenstad, dat is een belang voor ons allen. Dat men dit beseffe en meehelpe de stad een fleurig aanzien te geven. Ook anderen dan winkeliers kunnen daartoe bijdragen, en dan, steekt ook allen de vlaggen uit! Haarlem viert het Lentefeest. Wij behoeven wel niet te zeggen, dat wij met het denkbeeld „Haarlem in de bloemen" vol komen sympathiseeren en hebben dit ook al op een andere plaats in dit nummer en vroeger doen uitkomen. Ieder werke er zooveel moge lijk toe mede, dat Haarlem waarlijk „bloemen stad" zij! IIMCEZCNEEIM /TUKKEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukketi, geplaatst oj niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. 18 Mei Vredesgang. De tijd roept u op, o, vrouwen! Toen na eeuwen van onderdrukking de kostbare en ver antwoordelijke gave van vrijheid in uwe han den werd gelegd, was dit een wereldgebeurte nis. De krachten van den man zijn anders dan die der vrouw; in de historische tijdperken, die achter ons liggen keerde de mannelijke invloed zich naar buiten, het leven van de vrouw was meer binnenwaarts gericht, zoodat een diep zieleleven ontwikkeld werd. De natuur heeft haar aangewezen als de voedende kracht van het nieuwe leven, dat nog geboren moet worden, zoo moet de vrouw nu op een hooger peil de nieuwe levensfaze der menschheid voeden en doordringen met de innerlijke kracht en schoonheid van haar ziel. Dit is thans haar vreugdevolle taak en plicht. Veel en van verscheiden aard moet gegeven worden voor den groei van dit nieuwe leven der menschheid, maar zeker in de eerste plaats steun aan elke poging om de Vredes- dee te versterken. En in den Vrouwen-Vredes gang komt dit streven krachtig tot uiting. Het is niet alleen het gaan in een stoet, het openlijk getuigen voor den Vrede, maar ook de vredes-gedachten en gevoelens, die van een machtigen invloed zijn. En wanneer de duizen den vrouwen, de ontelbare schare bij het be gin van haar gang door de symbolische Vre- despoort gaat, gevormd door de hoog in de lucht geheven witte Vredesdoeken, dan gaan zij ook zeker door een „innerlijke poort", waarboven voor het oog der ziel geschreven staat: Vurige toewijding aan het Vredes- ideaal, onveranderlijk geloof aan de zegepraal van den Vrede, onwankelbare Vredeswil. Gij Vrouwen, in wier harten de smartkreet der wereld weerklank vond, neemt deel aan den Vrouwen-Vredesgang of geeft een gelde lijke bijdrage om dit pionierswerk te steunen. Helpt allen mede, doet nu een Vredes-daad. En twijfelt nooit aan de overwinning van het Licht over de duisternis. Vrouwen en Moeders, geeft dus gehoor aan den Vredesoproep en stroomt samen op 18 Mei in grooten getale, niet denkende aan wat ons scheidt, maar aan het Vredes-Ideaal, dat ons verbindt. J. A. en J. S. HEIJDEMAN. De Bilt voorspelt: Zwakken tot matigen wind, in het Noor den uit Noordelijke, in het Zuiden uit Oostelijke richtingen, nevelig of licht of half bewolkt, droog weer, iets zachter overdag. BAROMETERSTAND Hoogste 773.7 m.M. te Malinhead. Laagste 753.8 m.M. te Isafjord. Het hooge drukgebied breidde zich belang rijk uit en nam in beteekenis toe. De kern ligt thans over de Britsche eilanden. De luchtdruk is in vrijwel het geheele waarnemingsgebied aanzienlijk boven 760 m.M., alleen nabij IJs land en hoog in het Noorden liggen nog de pressies. In een groot gedeelte van het hooge drukgebied, waaronder ons land, is het weer somber als gevolg van een lage wolkenlaag, welke den geheelen hemel bedekt en plaatse lijk tot het aardoppervlak reikt, aldus mist veroorzakende, met vrij lage temperaturen. In Zuid-Scandinavië, Zuid-Engeland en Frankrijk is de lucht echter meest helder, De temperatuur is op IJsland, in Schotland en Scandinavië boven normaal, in vrijwel het geheele overige waarnemingsgebied is zij ech ter nog onder normaal. De Zwitsersche bergstations melden mooi helder weer met temperaturen tot minus veer tien graden. Voor onze omgeving kan gerekend worden op droog weer, met zwakken tot matigen wind in het Noorden uit Noordelijke- en in het Zui den uit Oostelijke richtingen, nevelig of licht tot half bewolkt. Overdag zal het vermoedelijk iets zachter worden. BAROMETERSTAND Vorige stand 772 m.M. Stand van heden 775 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van; Fa. KUIPERS ZN., Opticiens Zijlstraat 97 Telefoon 12726 HOOG WATER TE ZANDVOORT Vrijdag v.m. 5.26 uur; n.m. 17.51 uur. Strand berijdbaar van 10.3016.00 uur. HET ADRES VOOR VAKKLEEDING MAGAZIJN PAARLAAR STEEG 1 TELEF. 12842 (Adv. Ingez. Med.) De Belastingen. Over opbrengsten en ramingen. Wij vernemen van den Hoofdinspecteur der Belastingen te Haarlem (ook de omliggende gemeenten behoor en tot deze inspectie) dat hij niet ontevreden is 'óver' het resultaat van de belastingontvangsten over het loopende belastingjaar. De indertijd gemaakte ra mingen worden gehaald. In dezen tijd van het jaar moeten op de kantoren van de belastinginspectie de ra mingen gemaakt worden voor de belasting opbrengsten voor het komende belastingjaar. Wat de Vermogensbelasting betreft heeft de Hoofdinspecteur voor het belastingjaar 1937/1938 een hoogere ontvangst durven ra men. De raming voor de Inkomstenbelasting is evenwel overeenkomstig de opbrengst over 1936/1937. Dit is sinds het intreden van de crisis even wel het eerste jaar dat de opbrengst van de Inkomstenbelasting niet lager is geraamd. Als de opleving, die thans hier en daar te constateeren is, bestendigd wordt, kan wel verwacht worden, dat het belastingjaar 1938/1939 ook voor de Inkomstenbelasting een hooger kohier zal aanwijzen. Dat dit voor 1937/1938 nog niet mogelijk is vindt zijn ver klaring in het feit, dat in het algemeen in komstenbelasting betaald wordt naar het in komen dat in het voorafgaande jaar genoten is. De belastingheffing komt niet alleen in een afgaand tijdvak achteraan bij den feite lijken toestand, maar ook in een tijd van herstel. „ïersclie brigade" uit Spanje teruggeroepen. DUBLIN, 29 April (Reuter). De „lersche brigade" die in Spanje aan de zijde van Franco strijdt, zal binnen enkele weken Spanje verlaten, overeenkomstig de nieuwe wetten in Ierland op het dienstnemen in vreemden krijgsdienst. Frankrijk kweekt sinds eenigen tijd zelf tulpen, zij het nog op kleine schaal. Deze foto van een tulpenveld te Aulnay sur Bois getuigt van de reclame die men er voor maakt. De Tentoonstelling „Opbloei" Het bouwen der stands. Woensdagavond is op de kruising van de Zeestraat en de Koningstraat tc Beverwijk een motorrijwiel gegrepen door een vrachtauto. De bestuurder van de motorfiets, de heer A., uit Zaandam en mej. R.. uit Beverwijk, die op de duo had plaats genomen, werden ernstig gewond naar het Roode Kruis Ziekenhuis overgebracht. Vrijdagochtend tien uur zal de Midden standstentoonstelling „Opbloei", waarover den laatsten tijd al zooveel gesproken is, in het voormalig Veilinggebouw aan den Kleinen Houtweg door den burgemeester van Haar lem geopend worden. Een feit van groote beteekenis voor onze stad en haar inwoners. Niet voor niets is aan deze tentoonstelling de naam „Opbloei" gegeven, want gehoopt wordt dat zij een tijdperk van nieuwen bloei voor onze middenstand, en dus voor de geheele bevolking, zal inluiden. We hebben er vanmorgen alvast een kijkje genomen, maar kunnen er nog niet veel van aan onze lezers vertellen, want er was uit den aard der zaak nog een groote chaos. Men is druk bezig met het opbouwen en afwerken der stands. Timmerlieden, schilders en ande re vaklieden zijn ijverig aan het werk zoodat we wel vertrouwen, dat de tentoonstelling morgenochtend op tijd gereed zal zijn. Maar dan zal men ook een expositie kunnen bewonderen, zooals men er nog niet veel in onze stad gezien heeft. Reeds de ingang is imponeerend. Aan het begin van de poort is een massief ijzerwerk opgericht, waarop een electrische verlichting- is aangebracht, die 's avonds den Kleinen Houtweg in een hellen gloed zal zetten. Aan het eind van de poort, vlak bij den ingang- van het Veilinggebouw, staan hooge witte zuiien met aan den linkerkant in groote roode letters het woord „Opbloei". Tusschen de zuilen, heelemaal in de hoogte, hangen drie reusachtige klokken, de B. E. L.-week symboliseerend. Ais men deze bellen niet kan hooren luiden, kan iedereen toch zien waai de klepels hangen, want ook die zijn van enorme afmetingen! En welk een schitterende gelegenheid biedt dit gebouw voor een tentoonstelling. De zaal is zoo onmetelijk breed, lang en hoog, dat de honderd stands er allemaal een flinke plaats hebben gekregen en dan is er nog ruimte in overvloed voor het publiek om tusschen en langs de stands te .vandelen. De aankleeding belooft schitterend te wor den. Er is geen vlaggedoek gespaard en ook het aantal bloemen aan de wanden is heel groot. We herinneren er nog eens aan dat de letters B.E.L. vormen de beginletters van de woorden: „Bloemen- en Lentevreugde". Wel nu, wie hier een kijkje komt nemen, zal stellig niet teleurgesteld worden. En op het attractieterrein achter het ge bouw kan men genieten van vroolijke muziek dans en andere vermakelijkheden. De werken van Haarlenische architecten. De Kring Haarlem van het Nederl. Insti tuut van Architecten, N.I.V.A., heeft gemeend ook haar steentje te moeten bijdragen tot het welslagen van de Middenstandstentoonstelling „Opbloei" en de B.E.L.-week. Op de tentoonstelling zullen foto's in groot formaat worden geëxposeerd van werken, die door haar leden zijn uitgevoerd. Aan de inzendingen is alle zorg besteed; de Kring Haarlem hoopt dan ook, dat haar initiatief Dij de bezoekers van „Opbloei" in ruime mate belangstelling zal mogen ondervinden. In ons volgend nummer komen we nader op deze tentoonstelling terug. VERGADERINGEN R. S. A. P. Door de R. S. A. P. wordt a.s. Maandagavond in de zaal van café Heitlager Wilhelminaplein 4 te Heemstede een openbare vergadering ge houden met als spreker den heer D. Schilp uit Amsterdam. Deze zal spreken over .Afbraak van Wel vaart en Democratie". P. A. S. en R. S. A. P. houden op Zaterdag avond 1 Mei een openbare vergadering in het gebouw Caecilia. Jansstraat. Sprekers zijn de heer F. Bosman uit Zaandam, raadslid aldaar, en een jeugdspreker uit Amsterdam, Nico Engelsman. Tevens wordt er op Zondag een kinderfeest gehouden met een gevarieerd programma van Mr. Lawoe. OPLICHTSTER TOT ANDERHALF JAAR VEROORDEELD Het Haagsche gerechtshof hier ter stede be vestigde Woensdag het vonnis van de Haag sche rechtbank, waarbij de 44-jarige mej. W. P. van D. wegens oplichting was veroordeeld tot een gevangenisstraf van anderhalf jaar. Mej. D. had op fantastische wijze geld en goederen weten los te krijgen van 'de 66-jarige gepensionneerde ambtenares mej. B,, wie zij had verteld, dat een jeugdvriend smachtte met haar, mej. B., in kennis te komen. Deze kennismaking moest langs „magnetischen" weg geschieden en daarvoor was veel geld noodig Vier jaar lang had mej. Van D. op deze wij ze haar slachtoffer weten te bedriegen, totdat de zaak uitkwam en bij de politie aangifte werd gedaan. VOORBEURS TE AMSTERDAM Op den prijs van 1.82 3/8 bleek het egali satiefonds hedenmorgen weer als kooper van dollars in de markt te komen. In deze no teering kwam tijdens het ochtendwisselver- keer geen wijziging. De koers bleef zich be wegen op 1,82 3/8 a 7/16. Op de Londensche markt opende het Amerikaansche devies wel iswaar zwakker, maar hierin trad spoedig een hei-stel op. De vaste stemming voor het pond sterling is thans blijkbaar geweken en de koers was hier vrijwel op hetzelfde niveau als waarop hij gisteren de markt verliet, n.l. 9.01 yA a Vz- Overigens was er weinig nieuws aanwezig om de markt heden op een of an dere wijze te beïnvloeden. De internationaal vastere houding voor Fransche francs houdt aan. Na een opening in Londen op 110.71 volgde een verder herstel tot 110.46. Hier noteerde Parijs 8.15 a 16. Tegen gistermiddag officieel 8.12^. De overige koersen boden, weinig variatie. Brussel gold 30.80V2, Zwit serland 41.79 tot 81. Berlijn 73.32 tot 35. Nadat reeds gistermiddag hier ter beurze te bespeuren viel, dat de opening van Wall- street sterk teleurstellend was, het verdere verloop en slot is zoodanig geweest, dat de New Yorksche markt wederom bepaald flauw is geworden, hetgeen hier uiteraard zijn uit werking niet miste. Hoewel de stemming van de ochtendbeurs nog niet een voorbode van de officieele markt behoeft te zijn, waren de koersverliezen toch reeds zoo groot, dat de beurs een weinig aangenaam vooruitzicht bood. Niet slechts de Amerikaansche fond sen boden een sterk gedrukten aanblik, ook de leidende sociale waarden liepen krachtig terug. Niettemin was de handel nog van weinig beteekenis. Van groot aanbod kon niet gesproken worden en in hoofdzaak vernam men nog slechts advieskoersen. GOUDEN DOCTORAAT Dinsdag 4 Mei a.s. zal het vijftig jaar gele den zijn, dat dr. G. F. Hellema, rustend arts te Haarlem, aan de Leidsche Universiteit promo veerde tot doctor in de geneeskunde. HEEMSTEDE TUINLIEDENVEREENIGING. Woensdagavond hield de tuinliedenvereeni- ging „Aerdenhout en Omstreken" een verga dering in café-restaurant Hof van Heemstede, 0.a. werden de prijsvragen besproken. Hier bij bleek behalve voor de jaarlijksche Lathy rusprijsvraag ook veel animo voor andere bloemen, zoodat besloten werd dit jaar ook prijsvragen te houden met Zinnia's, Ster van Bethlehem, chrysanthemum Indicum en dah lia's. Data zullen nog nader worden bespro ken. De eerste kleine excursie zal a.s. Zaterdag om 4:30 uur n.m. gaan naar de kweekerïj van den heer Smits in Aerdenhout. Indien toe stemming verkregen wordt, zal er op Hemel vaartsdag een bezoek gebracht worden aan de Haarlemsche stadstuinen, terwijl de groote jaarlijksche excursie vermoedelijk zal zijn een bezoek aan de Landbouwhoogeschool te Wage- ningen en naar de Hooge Veluwe. De heer C. van Iperen had ter opluistering ingezonden een collectie Primula's, uit zaad gewonnen, die zeer de aandacht trokken. STEMMEN IN EEN ANDERE GEMEENTE Wij vestigen er de aandacht op, dat de mogelijkheid bestaat aan de stemming voor de verkiezing van de leden der Tweede Kamer der Staten Generaal deel te nemen in een andere gemeente dan in die op welker kie zerslijst men voorkomt. Voor hen die na 1 Januari j.l. van woon plaats zijn veranderd is de door de kieswet geboden gelegenheid van groot belang. Im mers zij zijn thans in staat aan de stemming deel te nemen in hun nieuwe woonplaats. Ook voor hen die op den dag der stemming op reis zijn is die bepaling van belang, omdat zij dan kunnen stemmen in de gemeente waar zij op 26 Mei 1937 zullen vertoeven. Degenen, die zulks wenschen moeten zich p e r s o o n 1 ij k vervoegen ter secretarie van een gemeente voor het afleggen en teekenen, der door de kieswet geëischte verklaring. Ge legenheid daartoe bestaat tot 14 dagen voor den stemmingsdag, dus tot 12 Mei 1937. Naar wij vernemen zal ter secrtarie der ge meente Heemstede op Maandag 10 en Dins dag 11 Mei a.s. tot het afleggen der bedoelde verklaring ook gelegenheid worden gegeven des avonds van 7.30—8.30. SPAARNDAM VIERING JULIANADAG. Ter gelegenheid van den verjaardag van H.K.H. Prinses Juliana, geeft het Spaarn- damsch Fanfarecorps „Crescendo", dir. F. A. Dekker a.s. Vrijdagavond een concert op de West Kolk van 810 uur. Het programma luidt als volgt. 1 .Volksliederen 2. Koning voetbalmarsch 3. Egmond ouverture 4. Suite Ballet 5. Bandietenstreiche, ouv. 6. Cortege Ballet 7. Lippe Detmold, marsch W. Schootemeijer L. v. Beethoven F. Popy F. v. Suppé L. Montague L. Slede

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 2