DONDERDAG 29 APRIL 1937 HAARLEM'S DAGBLAD 3 Verduistering bij tewerkstelling. Acht personen uitgesloten. De hoofduitvoerder van den tribunebouw bij de groote roeibaan, die bij de Coenenkade in het nieuwe Amsterdamsche boschplan is ge projecteerd, diende korten tijd geleden bij de politie van Nieuwer-Amstel een klacht in, dat op onverklaarbare wijze materialen van het terrein van de werkzaamheden verdwenen. De politie besloot een razzia te houden om op deze wijze de daders te ontdekken. Bij het eindigen van het werk zijn gisteren ruim 150 man stuk voor stuk gefouilleerd. Inderdaad bleken acht te werk gestelden gestolen mate rialen bij zich te hebben, het waren geen voor werpen van groote waarde: een busje verf, een stuk lood, een flesch terpentijn, een busje me nie enz., doch in totaal is de gemeente op deze wijze in den loop van den tijd voor een tame lijk belangrijk bedrag benadeeld. Toen de ar beiders zagen dat zij gefouilleerd zouden wor den, gooiden enkelen de gestolen voorwerpen weg. Tegen acht personen is proces-verbaal op gemaakt. Zij zijn echter niet in hechtenis ge houden. Een deel van de betrokkenen is van de te werk stelling uitgesloten. Op een onbewaakten overweg gegrepen. Kippenkoopman door trein gedood. Woensdagmiddag heeft een rangeerende lo comotief op een der onbewaakte overwegen tusschen Doetinchem en Zelhem een kippen koopman aangereden. Het slachtoffer was ter stond dood. De man liep naast zijn fiets, waar op hij een korf met dertig kuikens vervoerde. Hij heeft blijkbaar niet opgelet, zoodat de ma chine hem greep. Postwisselvervalscliers voor de rechtbank. Zware straffen tegen een Rus en een Duitscher geëischt. Weer stonden postwisselvervalschers voor de arr.-rechtbank te Amsterdam terecht. Ditmaal betrof het een zaak van kleiner formaat, doch de beide daders, de Duitscher W. en de Rus P. waren niet minder brutaal te werk gegaan. De officier van justitie vorderde tegen den Duitscher, die reeds zware gevangenisstraffen in zijn vaderland achter den rug heeft, twee en een half jaar gevangenisstraf en tegen den Rus een straf van twee jaar. Het tweetal had vijf valsche postwissels ver vaardigd: de stempels en andere dienstaan wijzingen op de wissels waren met carbonpa pier en stempelinkt vrij goed nagemaakt. Zij bleken echter met de postusances niet volko men op de hoogte te zijn, zoodat het bedrog na aanbieding van den vijfden postwissel ge merkt werd door de juffrouw, die het post agentschap aan den Admiraal de Ruyterweg beheert. Zij waarschuwde de politie, die het tweetal inrekende. De verdachten, die korten tijd ge leden naar Nederland waren gekomen om werk te zoeken, legden een bekentenis af. De vermiste globetrotter Schocli. In Nieuw-Guinea vermoord. MANOKWARI, 28 April (Aneta-A.N.P.) De militairen die onder commando van luitenant De Bruyn op onderzoekingspatrouille waren gegaan, op zoek naar den vermisten Duitschen globetrotter P. T. Schoch, zijn op 27 April te ruggekeerd. De heer Schoch blijkt vermoord te zijn door zijn eigen koelie en is te Sidei (Kleine Geelvinkbaai) begraven. Het stoffelijk overschot werd echter door de patrouille op gedolven en medegenomen en is heden te Ma- nokwari opnieuw ter aarde besteld. De moor- denaa- is gevat. Dr. Joh. Wagenaar verlaat het Kon. Conservatorium. Sem Dresden volgt hem op. Bij beschikking van den minister van onderwijs, kunsten en weten schappen is aan dr. Joh. Wagenaar, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als directeur van het koninkljik conservatorium voor muziek te 's Gravenhage, met dankbetuiging- voor de vele en belangrijke diensten, door hem als zoodanig bewezen. Benoemd tot directeur van dat con servatorium in vasten dienst: S. Dres den, te Amsterdam. WILLEM ANDRIESSEN OPVOLGER VAN DRESDEN TE AMSTERDAM? Willem Andriessen. Dezer dagen zal, naar de Tel. ver neemt, de officieele benoeming af komen van Willem Andriessen tot directeur van het Amsterdamsche Conservatorium, als opvolger van Sem Dresden. Inzittende gedood, chauffeur licht gewond. Woensdagmiddag omstreeks vier uur is op den Rijksstraatweg bij Oldebroek een auto, bestuurd door den 24-jarigen chauffeur G. Pikkert over den kop geslagen. De inzittende 28-jarige heer J. Wamst uit Harendermolen kwam hierbij om het leven. Het ongeluk ge beurde, doordat op het moment, dat P. een hooiwagen passeerde, een tegenligger nader de. De auto's raakten elkaar nog juist. P. remde krachtig waardoor de auto over den kop sloeg. De bestuurder kwam er met lichte verwondingen af. De heer Wamst werd echter uit den wagen geslingerd en bleef zwaar ge wond liggen. Hij overleed enkele oogenblikken na het ongeluk. De inzittenden van den tegen ligger liepen geen letsel op. OOR FRANKRIJK SLECHTS BEWIJS VAN NEDERLANDERSCHAP NOODIG Naar de persberichtendienst van de Neder- landsche Reisvereeniging ons meldt, zullen reeds van 1 Mei a.s. af Nederlandsche reizi gers in het bezit van een bewijs van Nederlan derschap, dus zonder dat een paspoort wordt vereischt, in Frankrijk worden toegelaten. Deze bepaling blijft van kracht tot 15 No vember a.s. Aanvankelijk was bepaald, dat Nederlandsche reizigers met een bewijs van Nederlanderschap slechts van den datum der opening van de Parijsche wereldtentoonstelling af in Frankrijk zouden worden toegelaten. Naar reeds is gemeld, wordt deze tentoon stelling op 25 Mei voor het publiek openge steld. Op de scheepswerf der firma De Vries Aalsmeer heeft zich Woensdagmiddag i ernstig ongeluk voorgedaan. De 29-jarige G. de Vries verrichtte werkzaamheden op een vaartuig,.terwijl achter hem een lier stond op gesteld. Plotseling kwam deze lier in beweging en gleed van het schip af, De Vries meesleu rende. De Vries geraakte te water, waarbij hij onder de lier terecht kwam. Eerst een kwartier na het gebeurde kon men den man uit zijn be narde positie bevrijden, doch toen waren de levensgeesten reeds geweken. EUWE Het moet heerlijk zijn om goed te kunnen scnaken. Maar het moet akelig zijn zóó goed te kunnen schaken, dat ze u overal fotografeeren: in een vliegtuig, voor de klas en in het bad. Wanneer ik Euwe was schaakte ik Caissa en ging met haar naar een onbewoond eiland. Want schaken blijft schaken en de onbescheidenheid van persfoto grafen is een van de pestilentiën onzer dagen. En Euwe lijkt me héél geschikt voor een onbewoond eiland, want hij ziet er niet naar uit of hij behoefte heeft aan jazz-muziek en tap-dance. Hij is de mager-vleesch geworden soliditeit, een Holland- sche Gandhi met een boordje. Degelijk en knap en goedmoedig. Het moet heerlijk zijn om Euwe te zijn. Kind door vrachtauto gedood. Onvoorzichtig- de straat overgestoken. Woensdagavond omstreeks half acht stak een vierjarig meisje, dat in de Spaarndammer- straat te Amsterdam woonde, onvoorzichtig deze straat over. Zij werd daarbij gegrepen door een petroleumtankauto. Een wiel van den zwaren wagen ging het kind over het hoofd, waardoor de dood onmiddellijk intrad. Blij kens getuigenverklaringen treft den chauf feur niet de geringste schuld. ONEERLIJKE VELDWACHTER GESCHORST. De burgemeester der gemeente Heerde heeft den te Wapenveld gestationneerden veldwach ter H. B. aldaar, uit zijn functie geschorst, na dat B. er op heeterdaad op betrapt was, dat hij eenige pakjes onvermengde margarine, be stemd voor de werkloozen en opgeslagen in een kamer in het gemeentehuis, had ont vreemd. Voor den Officier van Justitie te Zwol le geleid, heeft B. een volledige bekentenis af gelegd. Toen bleek ook, dat hij zich reeds eer der aan een dergelijk delict had schuldig ge maakt. B., die als politieman uitstekend be kend stond, schijnt door huiselijke omstandig heden tot zijn gedrag te zijn gekomen. De bespeling van den Amster- danischen Stadsschouwburg. Bestaande toestand voor het komende seizoen bestendigd. Ofschoon met onverholen tegenzin heeft de meerderheid van den gemeenteraad zichWoens dagavond vereenigd met het voorstel van B. en W. om, in afwachting van een principieele beslissing over de voorstellen der tooneelcom- missie, den bestaanden toestand voor het seizoen 19371938 in hoofdzaken te hand haven. Door deze beslissing is de N.V. Am sterdamsche Tooneelvereeniging, directeuren A. van Dal sum en A. Defresne, tot eerste be- speelster van den stadsschouwburg aange wezen. De schouwburg wordt ook buiten de weekends voor ten minste 80 speelkeeren, waaronder de feestdagen, aan de Amster damsche tooneelvereeniging ter bespeling af gestaan. De minimum-huur van den schouw burg wordt van f 250, op f 175 verlaagd, waar tegenover de gemeente 25 pet. zal ontvan gen in de recette boven f 450, tot een maxi- mumhuur van f 425. Aan de Amsterdamsche tooneelvereeniging wordt wederom een sub sidie verleend van f 30.000, voor subsidies aan andere tooneelgezelschappen en voor bui tengewone gebeurtenissen op kunstgebied wordt een bedrag van f 10.000 bestemd. Het 17de Internationale Landbouwcongres. Van 1624 Juni te Scheveningen. Van het 17de internationale landbouwcon- gres dat van 16—24 Juni a.s. te Schevenin gen zal worden gehouden, is het Eerste Ka merlid mr. A. G. A. Ridder van Rappard. voorzitter en de secretaris van het Kon. Ned Landbouwcomité dr. H. Molhuysen, secretaris Dezer dagen hebben deze heeren enkele me dedeelingen over dit congres gedaan. Over de geschiedenis der internationale landbouwcongressen weidde mr. A. G. A. Rid der van Rappard uit, die naar men weet herhaaldelijk als vertegenwoordiger van de Nederlandsche regeering aan de werkzaamhe den dezer congressen deelnam. De congressen mogen zich in een voortdu rende belangstelling verheugen, zooals wel blijkt uit de aantallen deelnemers. Te Parijs kwamen in 1923 556 congressisten, van wie 298 uit het buitenland; te Warschau in 1925 827 deelnemers, onder die 276 vreemdelingen, in 1927 resp. 1318 en 811, in 1929 1328 en 701, in 1931 964 en 519, in 1934 1291 721. Mr. Ridder van Rappard zette vervolgens de beteekenis dezer congressen uiteen en ein digde met het uitspreken van den wensch, dat dit congres een succesvol verloop zal hebben. De secretaris van het congres, dr. H. Mol huysen, die hierna het woord nam, ging uit voerig in op het nut dezer congressen. Vervolgens deelde hij eenige bijzonder heden mede, over het 17de internationaal landbouwcongres, dat van 1624 Juni te Scheveningen wordt gehouden en waarvan Hare Majesteit de Koningin het Bescherm vrouwschap heeft aanvaard. Dit congres wordt I gehouden onder de auspiciën van de inter nationale Landbouwcommissie. waarvan Mar quis Louis te Voglié president is. Deze internationale Landbouwcommissie heeft in de verschillende landen haar natio nale afdeelingen. Zoo is er in ons land een afdeeling welke is samengesteld uit de hee ren mr. A. G. A. Ridder van Rappard (voor zitter)A. N. Fleskens, ir. D. S. Huizinga. Th. Verheggen, mr. J. J. Wintermans (leden: en dr. H. Molhuysen (secretaris) en welke af deeling zal optreden als comité voor de or ganisatie van dit congres.. De openings- en sluitingsvergadering van het congres zullen worden gehouden in de ridderzaal te 's-Gravenhage. terwijl de sectie Auto over den kop geslagen. Arbeider onder lier terecht gekomen. DIEMEN'S GEMEENTES ODE GESOHORST. Naar wij vernemen hebben B. en W. van Diemen, hangende het onderzoek naar de verdwenen bewijsstukken uit het politiebureau aldaar, den gemeentebode J. J. A. M. G. ge schorst. Bij de, in de woning van G. plaats gehad hebbende huiszoeking zijii weliswaar de vorenbedoelde stukken van overtuiging niet gevonden, doch wel werden onder de in- beslaggenomen bescheiden, tal van stukken aangetroffen, welke niet in de woning van den gemeentebode op hun plaats waren. Binnen het uur van Amsterdam naar Rotterdam. Voor de a.s. Kamerverkiezingen. De verkiezingsdienst van het A. N. P. deelt mede: Het aantal stemgerechtigden voor de Tweede Kamerverkiezingen, welke op 26 Mei a.s. zullen worden gehou den, bedraag 4.442.134. Bij de vorige Tweede Kamerverkie zingen, gehouden in April 1933, be droeg het aantal kiezers 4.126.490, van wie 3.899.655 (94.50 procent) aan de stemming hebben deelgenomen. Bij de verkiezingen voor de Provin ciale Staten, gehouden in April 1935, bedroeg het aantal kiezers 4.238.446, van wie 3.945.456 (93.09 procent) aan de stemming hebben deelgenomen. Het aantal kiezers in de onderschei dene kieskringen is bij de aanstaande verkiezingen als volgt: Kieskring I 's Hertogenbosch 244.851 Kieskring II Tilburg 216.807 Kieskring Hl Arnhem 249,182 Kieskring IV Nijmegen 214.641 Kieskring V Rotterdam 330.703 Kieskring VI 's-Gravenhage 278.304 Kieskring VII Leiden 230.802 Kieskring VIII Dordrecht 290.315 Kieskring IX Amsterdam 449.009 Kieskring X Den Helder 204.155 Kieskring XI Haarlem 253.618 Kieskring XII Middelburg 139.779 Kieskring XIII Utrecht 244.421 Kieskring XIV Leeuwarden 227.127 Kieskring XV Zwolle 290.498 Kieskring XVI Groningen 223.550 Kieskring XVII Assen 103.786 Kieskring XVIII Maastricht 250.586 Snelle proefritten van electrische treinen. Woensdag zijn tusschen Amsterdam en Rot terdam in groot tempo met een electrisch treinstel proefritten afgelegd. De proefritten begonnen, naar de Tel. melc om half tien in den morgen te Rotterdam. Op deze eerste trip naar de hoofdstad pau zeerde de proeftrein volle acht minuten te 's Gravenhage en nog legde hij het geheele traject af in den tijd van één uur en vijf mi nuten, hetgeen vijf minuten korter is dan de rijtijd der electrische sneltreinen volgens de officieele dienstregeling. De terugrit werd een nog mooiere record verbetering. De uit zes wagens bestaande elec trische trein, slechts bezet met het bestuur- derspersoneel en enkele ingenieurs van tractie zette er reeds dadelijk een kolossale vaart Het vertrek was te 11.13 uur. Te 11.25 werd Haarlem met groote snelheid gepasseerd, om 11.51 stopte hij te 's Gravenhage. De afstand AmsterdamDen Haag dus in 38 minuten. De Pullman doet daarover 47 minuten, de ge wone electrische 49 minuten. Na één minuut oponthoud zette de proef- expres zijn tocht voort: aankomst Rotterdam 12.09 waarmede de geheele reis, 86 KIM. ver, 56 minuten was volbracht. (Deze duurt thans 70 minuten). De proefrit werd als uitstekend geslaagd beoordeeld. Er was slechts een enkele wijzi ging aan het treinstel aangebracht; de vouwbalgen, de „harmonica's", die de wagons verbinden waren gestroomlijnd en daartoe evenwijdig met de zijwanden der wagons af geschermd. Deze snelheidsproeven houden, volgens het met de bedoelingen der Ned. Spoorwegen om blad. naar alle waarschijnlijkheid verband in de toekomst het drukke traject Amster dam-Rotterdam in één uur te rijden, zoodat zij het kunnen opnemen tegen het wegver keer, dat eerlang op den auto-snelweg tusschen deze beide steden eveneens in hooge mate bespoedigd zal worden. KRINGLEIDER TROK ONRECHTMATIG STEUN. De marechaussee te Hoensbroek heeft een klacht onderzocht, welke tegen den kringlei der K. van de Nationaal Socialistische Neder landsche Arbeiders Partij (Partij-Kruijt) was ingediend door een boven dezen staande in stantie, die K. beschuldigde van verduistering van papieren. De marechaussee vond geen reden aanwezig om tot aanhouding over te gaan, en heeft den man heengezonden. Toch is K. tegen de lamp geloopen. Bij het verhoor bleek, dat hij onrechtmatig steun trok, met het gevolg, dat hij een proces-verbaal heeft gekregen wegens oplichting van het burger lijk armbestuur. Amsterdamsche Bank keert vijf procent uit. In de Woensdag gehouden vergadering van den Raad van Commissarissen der Amster damsche Bank N.V. is besloten aan de eerlang uit te schrijven algemeene vergadering van aandeelhouders voor te stellen over 1936 een dividend uit te keeren van 5 pCt. op de ge wone aandeelen en zulks na afschrijving van f 133.589.62 op onroerende goederen verhoo ging van de algemeene debiteuren-reserve met 2.500.00. en toevoeging van 500.000. </fl/TEDSTAtt*vX Ion* - „Washington-! ding" „PresiJenl Roose-rdfJ u. „Monhollon' „President Hording" WeVelgksche verbinding losscheL- HAMBURG SOUTHAMPTON IE HAVRE NEW-YORK Retourpossoge vanai Rollerdom, in do oilraunlende lourislenklosse 221— (2 jaor geldig) Volledige inlormofies, possogeprijien, geïllustreerde brochures, etc. bij de Genetool-Agenlen voor Holland: N.V. Rotterdam Oceaan Scheepvaart Mij Atlantic Huis - Westplein 2 - Rotterdam (Adv. Ingez. Med.) Bijna 4millioen stem gerechtigden. Weet U, wie goed „voeren" kan Van den Brul op pag. 24 (Adv. ingez. Med.) Afdeeling Britsche soldaten door inboorlingen overvallen. vergaderingen zullen plaats hebben in het i aan het reservefonds, waarna 202.862.90 op Kurhaus, het Palace-hotel en het Oranjehotel nieuwe rekening zal kunnen worden overge- 1 te Scheveningen. bracht. Aanvallers na hevig gevecht teruggeworpen. Aan de noordwestelijke grens van Britsch- Indië is een afdeeling Britsche infanterie slaags geraakt met aanhangers van den fakir van Ipi. De inboorlingen overvielen het kamp van de Britsche ti'oepen in het dal van de Khaisora. Na een hevig gevecht werden zij teruggeworpen. UIT DE STAATSCOURANT. Bij kon. besluit ls aan P. L. de Gaay Fort man, op zijn verzoek, met ingang van 1 Mei 1937, eervol ontslag verleend als burgemees ter der gemeente Dordrecht, met benoeming tevens tot ridder in de orde van den Neder- landschen Leeuw. Bij Koninklijk besluit is met ingang van 15 Mei 1937 benoemd tot burgemeester der ge meente Maastricht: jhr. mr. W. Michiels van Kessenich, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester der gemeente Beek. Jhr. Michiels van Kessenich, die mr. L. B. J. van Oppen opvolgt als burgemeester van Maastricht, is op 16 October 1902 te Langen- brüch (Duitschland) geboren. Hij studeerde aan de rijks-universiteit te Utrecht, waar hij in 1929 zijn meestertitel behaalde. Vervolgens was hij werkzaam ter gemeentesecretarie van Geldrop tot hij op 22 April 1933 met ingang van 15 Mei d.a.v. benoemd werd tot burge meester van Beek (Limburg). In samenwerking met den thans overleden commissaris der koningin baron van Hövell tot Westerflier, richtte hij in 1931 het „Lim- burgsche Landschap" op. Jhr. Michiels van Kessenich was tevens se cretaris van de streekplancommissie „De Meie rij" in Noord-Brabant. Sedert eenige jaren maakt hij deel uit van het hoofdbestuur van den A. N. W. B. Tijdens zijn korte ambtsperiode te Beek kwamen onder zijn bestuur o.m. tot stand een nieuwe RK. kerk te Genhout-Beek, uvee nieuwe R.K scholen voor lager onderwijs, een algemeene begraafplaats en een gasdistri'ou- t-ienet. J In 1936 werd jhr. Michiels van Kessenich benoemd tot algemeen voorzitter van den |R.K. Limburgschen Kiezersbond.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 5