Frankrijk's financieele toestand. THIJS IJS EN HET HANENEI _ir^—ii PROGRAMMA Marokko onder Fransch protectoraat. Voor Zelf scheerders RADIO, DON DERDAG 29 APRIL 1937 HAARLEM'S DAGBLAD Geen gedwongen leeningen. Uiteenzetting van Minister Auriol. Woensdag heeft de Fransche minister van Financiën. Vincent Auriol, in de Kamercom missie voor financiën, een uiteenzetting gege ven oyer den financieels! toestand des lands. Minister Auriol deelde mede, dat het gemak kelijk was te bewijzen, dat de voorzieningen door de feiten bevestigd zijn en dat de regeering door de feiten bevestigd is en dat de regeering trouw is gebleven aari de op 5 Maart genomen besluiten. Spreker noemde cijfers ten aanzien van de gewone begröoting en de buitengewone begrooting, benevens van de speciale lasten van de Schatkist. De opbrengst van de defen- sieleening was acht milliard elf millioen. Hiervan is een bedrag van 4.400 millioen ge bruikt voor de nationale verdediging voor het einde van het begrootingsjaar. Met cijfers toonde spreker vervolgens aan, dat de behoef ten van den staat gemakkelijk gedekt zullen worden. „Wij behoeven geen beroep te doen op wat voor gedwongen leening ook, die zeker strijdig zou zijn met de belangen der natie, waarmede wij belast zijn. en der arbeidende klassen, die wij willen dienen en die daarvan een doodelijken weerslag zouden gevoelen." Vincent Auriol. Het is niet juist, dat op de nationale defen- sieleening door het buitenland is ingeschreven. Vervolgens weidde Auriol uit over de effec- tenmarkt, waarbij hij opmerkte, dat. niet be> twijfeld kan worden, dat uitsluitend specula tieve invloeden, die dikwijls samengaan met politieke berekeningen, gesteund door onware berichten die trachten een geest van paniek te verwekken, de markt in den loop van den laatsten tijd schade hebben toegebracht. Dit zou voor een groot deel voorkomen kunnen worden door een verstandig begrip van het collectieve belang. De plicht van alle burgers is het hen te helpen, die de zware taak hebben het openbaar crediet te herstellen. Hetzelfde geldt voor de wisselmarkt. De regeering blijft trouw aan de valuta-afspraken met Engeland en Amerika, Een comité, dat in nauwe over eenstemming en- vol vertrouwen samen met den minister van financiën optreedt, is belast met het beheer over een egalisatiefonds. Waarom schenkt men dezen mannen geen vertrouwen en waarom die sensationeele ge schriften over een nieuwe devaluatie? Het sta bilisatiefonds heeft zijn deviezenhulpbronnen hersteld en hierdoor wordt de eerste verdedi gingslinie van den frank gevormd, waarvan de tweede verdedigingslinie de uitzonderlijk hooge goudvoorraad van de Fransche bank is. Deze geeft een dekking ter hoogte van 66.64 pet. Spreker protesteerde er tegen, dat on roerende goederen in het buitenland gekocht worden door personen, die nog in het bui tenland deposito's hebben of beleggingen ten bedrage van ruim dertig milliard, welke het land zijn uitgevoerd. Het land moet zijn plicht doen. Kan men de regeermg verwijten den haren niet te doen? Auriol sprak er voorts zijn verwondering over uit, dat men zelfs betwist dat er ver betering is ingetreden in den Franschen be- grootingstoëstand. Ook de belastingopbrengst wordt beter en men kan hopen, dat daardoor in een jaar het deficit op de gewone begroo ting zal verdwijnen, wanneer daarnaast de andere noodzakelijke maatregelen genomen zullen worden. De minister besloot met de woorden: „Het is niet iets bijzonders van ons land, dat een beroep gedaan wordt op het crediet ten ge volge van bewapeningen, sociale eischen, DUITSCHE KAPELAAN TOT ELF JAAR TUCHTHUISSTRAF VEROORDEELD. Het volksgerechtsof te Berlijn heeft von nis geveld in het proces tegen de katholieke jeugdleiders uit Dusseldorf, die er van be schuldigd waren betrekkingen, welke het karakter droegen van hoogverraad, te heb ben onderhouden met leiders van de vroe gere communistische jeugdorganisatie, ten einde een katholiek-communistisch eenheids front tegen het nieuwe Duitschland op te richten. De beschuldigde Rossaint werd wegens voor bereiding tot hoogverraad onder bezwarende omstandigheden veroordeeld tot elf jaar tuchthuisstraf en tien jaar eerverlies, de be schuldigde Steber wegens dezelfde overtre ding tot vijf jaar tuchthuisstraf en vijf jaar eerverlies Twee anderen wegens voorberei ding tot hoogverraad en wegens hulpver leening daarbij resp. tot twee jaar tucht huis met twee jaar eerverlies en tot iy2 jaar gevangenisstraf. Drie werden vrijge sproken. Het vonnis treedt terstond in wer king. fiscale lasten, prijsstijgingen en beursinci- denten als de daling der Staatspapieren. Maar wij kunnen zeggen, dat wij aan het hoofd staan van de sociale hervormingen met het oog op .het herstel. Ook hier eischen het belang en de plicht van alle burgers kalmte, 'geduld, discipline en vooral een gemeen- schappelijken wil bij te dragen tot ihet open baar welzijn. Wij kunnen het". Eau gel sm dl PYRAMIDE VERRIJST L\ HET CENTRUM VAN ISTANBOEL. In het centrum van Istanboel op het Oude sultan Ahmet-plein, zal een meer dan 150 meter hooge pyramide worden gebouwd, ten einde de herinnering aan het verleden van Turkije levendig te houden. Elk der drie zijden van het monument zal een beeld geven van groote gebeurtenissen ni de geschiedenis van Turkije. Een zal een beschrijving geven van den glorietijd van Byzanthium, en een andere van episodes in het Osmaansche tijdperk De derde zijde, die voor het publiek het meest zichtbaar zal zijn, zal laten zien, wat de tegenwoordige Turksche president Kemal Ata turk, en het Kemalistische regime be reikt hebben. Een frontispice zal herinneren aan de herbezetting van Istanboel door de Turksche troepen op 6 October 1923. Eden over zijn besprekingen te Brussel Naar aanleiding van een vraag van den arbeidersafgevaardigde Henderson heeft Eden in het Lagerhuis een verklaring over de on derhandelingen met België ten aanzien van de verplichtingen van Locarno afgelegd. Hij zeide, dat bij de voorbereidende be> sprekingen over een nieuw westelijk veilig heidsverdrag was gebleken, dat België bij geen heden waarborgen wenschte te geven en dat enkele nieuwe overeenkomst andere mogend- de vier andere regeeringen bereid waren daarin toe te stemmen. Met het oog op den langen duur der onderhandelingen heeft men besloten het Belgische verlangen in te willigen. Met nadruk is verklaard, dat daardoor niets wordt afgedaan aan de verplichtingen van Engeland en Frankrijk jegens België en aan de verplichtingen tusschen Frankrijk en Engeland. De verplichtingen van België uit artikel 16 van het Volkenbon dshadvest worden door de Fransch-iBritsche nota niet aangetast. Op een vraag van Mander. fo er plannen bestonden voor overleg tusschen de generale staven der drie mogendheden ter vergemak kelijking der eventueele tenuitvoerlegging van de Fransche en Britsche waarborgen jegens België, antwoordde Eden ontkennend. Engelsche regeering betreurt liet bombardement van Guernica. Eden voor gemeenschappelijk overleg om een herhaling te voorkomen. In het Engelsche Lagerhuis verklaarde minister Eden op vragen betreffende het bombardement van Guernica, de oude hoofd stad van Baskenland, dat de Britsche re geering ten zeerste het bombardeeren van de Spaansche burgerbevolking betreurt, onver schillig op welke plaats dit geschiedt en on verschillig wie ervoor verantwoordelijk is. De Britsche regeering zal zich blijven bezig houden met de vraag of nog andere maat regelen, dan die welke reeds genomen zijn, mogelijk zijn, om een herhaling vah, derge lijke betreurenswaardige gebeurtenissen te voorkomen. Op de vraag, of hij er zich van zou kunnen vergewissen, of de bombardementsvliegtui gen en hun bestuurders van buitenlandsche afkomst zijn, verklaarde Eden, dat hij er voor alles de voorkeur aan zou geven in gemeen schappelijk overleg te streven naar een rege ling, waardoor een einde zou kunnen worden gemaakt aan deze wijze van optreden, die dooi de geheele beschaafde wereld moet worden betreurd, wie zich er ook aan schuldig maakt. Durango door de Baskische troepen ontruimd. Spaansche Nationalisten rukken verder op in het Noorden. Reuter meldt uit Bilbao dat de Baskische troepen gisteravond te zes uur Durango heb ben ontruimd. Men verklaart hier, dat- er geen verliezen zijn geleden: alle troepen en al het oorlogstuig zijn in veiligheid gebracht. De Baskische troepen houden de hoogten ten zuiden van de stad nog bezet. Gistermor gen vielen Mooren, die uit de bergen ten noordoosten van de stad afdaalden en „re- quetes" Durango aan, terwijl zij voortdurend door de luchtmacht gesteund werden. De vliegtuigen bestookten de stad met bommen en machinegeweervuur en opereerden verder langs den hoofdweg naar Bilbao tot Amore- bieta. Het klooster aldaar, dat als ziekenhuis dienst deed, is eveneens door machinegewe ren beschoten. De Nationalistische zender „Radio Nacio- nal" heeft gisteravond opnieuw verklaard, dat Guernica verwoest is door een brand, die de linksehen hadden gesticht vóór hun ver trek. Het dorp Lequsito, dat thans door de rechtschen bezet is, is volgens deze zender eveneens tevoren in brand gestoken. De be richten volgens welke de rechtsche lucht macht de branden veroorzaakt zou hebben, worden tegengesproken. Uit Bilbao wordt daarentegen vernomen, dat de beweringen der rechtschen, dat Eibar door de Asturiërs in brand zou zijn gestoken, en Guernica door de anarchisten, heftig aan de kaak is gesteld door den president der Baski sche republiek. In een nieuwe proclamatie verklaart Aguirre, dat de buitenlandsche journalisten en consu laire vertegenwoordigers kunnen bewijzen, dat Duitsche vliegtuigen de heilige stad gedurende drie en een half uur hebben gebombardeerd en met mitrailleurvuur bestookt en de stad in de asch hebben gelegd. Fascistenleider en kolonel Yague gearresteerd? Uit Hendaye: Volgens een van het front ontvangen bericht is Manuel Hedilla, de leider van de Spaansche Phalanx gearresteerd. Hij had geweigerd zekere maatregelen van gene raal Franco toe te passen met betrekking tot diens besluit tot vereeniging der milities en fusie van alle partijen. Kolonel Yague de leider der „Tercio", is in verzwaard arrest gesteld, wegens zijn verzet tegen hetzelfde besluit. Yague is een en der meest vooraanstaande Phalanxisten en een van de belangrijkste fi guren der tegenwoordige militaire compagne. Het verblijf van Manuel Hedilla in de ge vangenis zal van korten duur zijn, doch zijn arrestatie is er niet minder interessant om, aldus Havas. Hoofdpijn, Kiespijn Al wat U noo- dig heeft om deze pijnen te verdrijven is een Mijnhardfs Poeder. P. stuk 8 ct.; doos 45 ct. Bij Uw Drogist (Adv. Ingez. Med.j Een bedelaarscongres in Polen. Een „bedelaarskoning" gekozen. Onze Weensche correspondent schrijft ons; In Otwock, voorstad van Warschau, heeft een bedelaarscongres plaats gehad, waaraan ettelijke honderden bedelaars deelgenomen hebben, die uit alle deelen van Polen hier heen gestroomd zijn. Er stonden verschil lende aangelegenheden op het programma, o.a. ook het vraagstuk van het bedelen in de „Kur" en badplaatsen in de buurt van de hoofdstad. In de laatste jaren is het aantal bedelaars daar namelijk zoo ontzettend toe genomen, dat tal van logé's, die er vroeger steeds heen plachten te komen, nu eenvoudig niet meer verschijnen. Dit is natuurlijk een groot verlies voor de hotels en pensions en daarom heeft de vereeniging van hoteliers en pensionhouders zich tot de vakorganisatie van de bedelaars gewend en haar een voorstel ge daan. De hoteliers en pensionhouders bieden den bedelaars voor eiken „Kur"-gast en eiken logé een zeker bedrag aan, mits de bedelaars beloven de plaatsen niet meer te bezoeken. De bedelaars hebben op hun congres be sloten het voorstel van de hoteliers en pen- sionbezitters niet aan te nemen, daar het niet met de traditie van het bedelaarsgilde strookt en het bovendien in strijd is met de bedelaarseer! Verder werd er op het congres een „bede laarskoning" gekozen. Met een groote meer derheid van stemmen werd een bedelaar tot deze hooge waardigheid uitverkoren, die er zich alleen op beroemen kan, dat zijn ouders reeds bedelaars waren, doch wiens grootouders ook reeds gebedeld hebben. Hij beschouwt het bedelen als een buitengewoon mooi beroep, hij heeft aoht kinderen, die alle hetzelfde vak uitgeoefend hebben. Toen twee van zijn zoons de traditie van de familie ontrouw zijn ge worden en als kooplieden hun brood begon nen te verdienen, was de nieuw-verkoren Ma jesteit zóó boos, dat hij hen uit zijn woning zette en hun verbood ook maar ooit weer een voet over den drempel te zetten. Hij wil niets meer met de afvalligen te doen hebben. DE GEZONDHEIDSTOESTAND VAN DEN PAUS. Havas verneemt uit Vaticaanstad, dat de gezondheidstoestand van den Paus opnieuw ongerustheid wekt. ofschoon de Paus op nor male wijze audiëntie verleent. Hij heeft gisteren duizend jonge paartjes ontvangen. Er vertoonen zich weer teekenen van ver moeidheid en de beenen zijn opnieuw ge zwollen Herklasseering Kantongerechten. Maximum-formatie Gerechtshoven en Rechtbanken gewijzigd? Ingediend is een wetsontwerp, houdende nadere wijziging van de wet van 5 Juli 1910 ,tot regeling van de samenstelling van den hoogen raad, de gerechtshoven, de arron- dissements-rechtb$nken en de kantonge rechten en van dé jaarwedden der rechter lijke ambtenaren alsmede van de klassen der rechtbanken en kantongerechten. (Her klasseering van kantongerechten). Naast reclassificatie van de kantongerech ten brengt het wetsontwerp enkele wijzigin gen in de maximum-formatie van enkele dezer gerechten ten einde te voorzien in een reserve, waarmede in het algemeen de for matie dient te blijven boven het getal der feitelijk aanwezige functionarissen In verband daarmede worden o.m. de vol gende wijzigingen voorgesteld in de maximum bezetting: kantongerechten 1ste klasse onder letter d: ten hoogste 3 kantonrechters in plaats van2; kantongerechten 1ste klasse onder letter d. ten hoogste 2 substituut-griffiers in plaats van 1 kantongerechten 1ste klasse onder letter d, ten hoogste 18 kantonrechters-plaatsver- vangers in plaats van 14 Wijziging maximum-formatie van gerechtshoven en rechtbanken. Tevens is een wetsontwerp ingediend tot nadere wijziging van de wet van 5 Juli 1910. tot regeling van de samenstelling van den hoogen raad, de gerechtshoven, de arrondis- sements-rechtbanken en de kantongerechten en van de jaarwedden der rechterlijke ambte naren alsmede van de klassen der rechtban ken en kantongerechten. (Wijziging maximum formatie van gerechtshoven en rechtban ken) Andere rechtbanken 1ste klasse (Amster dam en den Haag uitgezonderd) ten hoogste 4 substituut-griffiers in plaats van 3. Vijfentwintig jaar koloniaal beleid en de voorgeschiedenis. Vrijdag 30 April is het vijf en twintig jaar geleden dat Frankrijk zijn protectoraat over Marokko proclameerde. Juist in deze dagen is het feit van een ongemeen groote beteekenis, vooral daar hieraan een geheele voorgeschie denis was voorafgegaan, welke herhaaldelijk tot Europeesche conflicten heeft geleid, die bijna op een wereldoorlog waren uitgeloopen. Wij moeten daarom even terugtreden in de historie van het land. Marokko behoorde tot de zeeroover-staten, waartegen ook van Ne- derlandsche zijde (o.a. in de jaren 1716 en 1816) werd gestreden. Spanje was de eerste Europeesche mogend heid, die in Marokko vasten voet wist te ver krijgen. Daarop volgde Frankrijk, welk land in 1844 door zijn steun van Algiers met Marokko in Oorlog geraakte en een voor- deeligen vrede wist af te dwingen. Ook Enge land en Duitschland trachtten gebruikmakend van mishandelingen van Europeanen door de Marokkanen en van wege de gevaren, waarin hun consuls verkeerden rechten te verkrijgen. In 1880 kwam te Madrid tusschen alle belang hebbende mogendheden een overeenkomst tot stand, waarbij de positie van Marokko werd geregeld en zijn onafhankelijkheid gewaar borgd. In 1904 werd door 'n Fransch-Engelsch verdrag buiten medeweten, van Duitschland aan Frankrijk de vrije hand gelaten om in Marokko administratieve hervormingen aan te brengen. Dit leidde tot het demonstratief bezoek van Keizer Wilhelm van Duitschland aan den „on- afhankelijken" sultan van Marokko. Frankrijk voor een oorlog bevreesd, liet zijn minister van Buitenlandsche zaken Dalgassé, de be werker van het verdrag, vallen en stelde een conferentie voor, die in 1906 te Algeciras werd gehouden, waarbij Duitschland slechts door Oostenrijk werd gesteund en Frankrijk, hoe wel het beginsel van „open deur", werd aan genomen, een bevoorrechte positie verkreeg. Hiervan gebruik makend, bezette Frankrijk het jaar daarop Casablanca, hetgeen aan leiding werd tot een in 1909 tusschen Frank rijk en Duitschland gesloten overeenkomst, waarbij een gemeenschappelijke handels politiek in Marokko werd geregeld. De Duit sche kooplieden echter bleven mokken en toen dan ook in 1911 de Franschen Fez bezet ten, zond Duitschland het oorlogsschip Panther naar Agadir. Deze oorlogsdrei ging werd gebroken door het Marokko- Kongo-verdrag van Berlijn, waarbij Frankrijk in Marokko de vrije hand kreeg en aan Duitschland als tegenprestatie in ruil voor een deel van Kameroen een gedeelte van Fransch Kongo werd toegewezen. Frankrijk vond steun bij den sultan van Marokko, Moelai Hafid, een zoon van Moelai Hasan. Deze had in Augus tus 1907 zijn halfbroer Abdoel Azis van den troon gestooten en was in 1909 door de groote mogendheden als sultan erkend. Zijn sym- pathiën voor Frankrijk wekten echter den strijdlust van een aantal stamhoofden, die ten noordwesten en ten zuiden van de hoofd stad tegen den sultan optrokken. Dit was voor de Franschen die onder Lyautey op vreed zame wijze hun invloed in Marokko steeds verder hadden uitgebreid, het sein om ge wapenderhand op te treden en den sultan in zijn strijd om de orde te herstellen, steun te verleenen. Toen nu bovengenoemde overeenkomst met Duitschland was aangegaan, voelde Frankrijk zich sterk om zonder zich verder aan Spanje te storen het protectoraat over Marokko te aanvaarden, waardoor dit land tot Frankrijk in de zelfde verhouding kwam te staan als Tunis. Nadat Moelai Hafid zijn land onder Fransch protectoriaat had gesteld, deed hij afstand van den troon en werd in Augustus 1912 opgevolgd door zijn jongeren broer Moelai Joessoef, die enkele maanden tevoren tot kalief van Fez was uitgeroepen. De sultan werd thans bijgestaan door een resident- generaal, die te Rabat zetelt. Hiertoe werd benoemd maarschalk Lyautey. die deze functie tot 1925 bekleedde. In dat zelfde jaar brak onder Abd El-Krim een opstand uit tégen het Fransche en Spaansche gezag. Op 20 Augustus van dat jaar trok een gezamenlijke Fransch-Spaansche troepenmacht, resp. onder aanvoering van generaal Pétain en generaal Primo de Rivera tegen de opstandelingen te velde. Na zijn onderwerping werd Abd El- Krim naar Madagascar overgebracht en op 3 Juli 1936 geïnterneerd. De opstandige be weging zette zich echter in een guerrilla- krijg voort totdat tenslotte de leider der re bellen, Merebbi Rebo, in Maart 1934 naar Spaansch-Marokko de wijk nam. Het verzet der laatste stammen werd door generaal Huré gebroken, waarmede in April 1934 de pacifatie van het geheele Anti-Atlas gebied was vol tooid. Moelai Joessoef, die trouw het Fransche ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLINC. bewind gesteund heeft, overleed in 1927 op 46-jarigen leeftijd. Zijn voorganger Moelai Hafid, die thans 62 jaar oud is, verblijft mo menteel te Enghien-les-Bains, waar hij door storingen in den bloedsomloop zwaar ziek ligt. Zijn geneesheeren hopen den gewezen vorst echter in het leven te kunnen houden. Ondanks de moeilijke tijdsomstandigheden heeft Frankrijk in het onrustige Marokko goed werk verricht. In snel tempo werd na de pacificatie ook de sociaal-godsdienstige rust hersteld, werd de veiligheid er verwezen lijkt en vond voorts de economische uitrus ting een rassen voortgang. De industrieele ontwikkeling maakt sindsdien snelle vorderin gen, zoodat in de modern georganiseerde ha vensteden een nieuwe, toenemende bedrijvig heid valt te constateeren. Spaansche partijen gebruiken geen gifgassen. Mededeelïng aan de Britsche regeering. Minister Eden heeft in het Engelsche Lager huis medegedeeld, dat de Britsche ambassa deur te Hendaye uit Salamanca de verzekering heeft ontvangen, dat de rechtsche autoritei ten nooit gifgas als strijdmiddel hebben ge bruikt en dat ook niet van plan zijn te doen. De Spaansche regeering heeft eveneens de verzekering gegeven, dat zij nooit het initia tief zal nemen tot het gebruik van gifgassen. Eerst een weinig Purol inwrijven en daarna inzeepen dan scheert men zich schoon, zacht en pijnloos. (Adv. Ingez. Med.) Thijs vindt het een heel vreemd geval en hij wil er natuurlijk meer van weten. „Ik ga met je mee, Sim," zegt hij. „Dickie moet toch naar school, dus heb ik mooi de gelegenheid dat hanenei eens te bekijken, Laten we maar dadelijk gaan." Dat vindt Sim een goed plan en de twee vrienden begeven zich op weg. Thijs breekt zich onderweg het hoofd met allerlei gissingen. Een hanenei! Wat kan daar nu weer voor vreemds achter zitten! VRIJDAG 30 APRIL HILVERSUM I, 1875 M. Algem. progr. verzorgd door den KRO. 8.009.15 en 10.Gramofoonmuziek 11.30 Bijbelsche causerie. 12.Berichten. 12.15 De KR/O-Melodisten, solist en gramofoonmuziek 2.Orgelconcert 3.Zang en piano. In de pauze Gramofoonmuziek. 5.KRO-orkest 5.455.55 Gramofoonmuziek 6.Land- en tuinbouwhalfuur. 6.20 KRO-orkest 7.Be richten 7.15 Causerie n.a.v. den verjaardag van H.K.H. Prinses Juliana 7.35 Musica catho- lica. 8.— Berichten ANP. 8.15 Carillonconcert 8.35 De Koninklijke Militaire kapel 9.Het Koninklijk 's Hertogenbosch' Mannenkoor. 9.15 Vervolg Militaire kapel. 9.40 Vervolg Mannenkoor 9.55 Gramofoonmuziek 10. Zang en piano 10.15 De KRO-Melodisten en solist. 10.30 Berichten ANP. 10.40 KRO-Me lodisten (vervolg). 11.0012.Gram.muz. HILVERSUM II, 301 M. 8.— VARA. 10.— VPRO. 10.20 VARA 12.— AVRO. 4.— VARA. 7.30 VPRO. 9— VARA 10.40 VPRO. 11.— VARA 8.— Gramofoonmuziek 10.— Morgenwijding 10.20 Gramofoonmuziek 10.40 Declamatie 11,VARA-Groot-Oorkest (opn.) 12.Gra- mafoonmuziek 12.30 Kovacs Lajos' orkest en de „Zaankanters". 2.Juliana van Stolberg op de Dillenburg, causerie. 2.45 Orgelspel 3. AVRO-Dansorkest. In de pauze: Sportfepor- tage. 4.Orgelspel 4.30 De Ramblers 5. Kinderuurtje 5.30 Vervolg dansmuziek. 6.05 Gramofoonmuziek. 6.30 Politiek radiojour naal. 6.50 Viool en piano. 7.Hoofdmomen ten uit de geschiedenis der Nederlandsche Arbeidersbeweging, causerie. 7.20 Vervolg concert. 7.30 Berichten VGP. 7.35 Wie her kent Christus, causerie. 8.Aan den avond van 30 April, causerie. 8.10 Vrouwenkoor „Vox Jubilans". 8.30 Reportage. 9.De Fliereflui ters, soliste, het Zuider Vrouwenkoor „Mig non" en gramofoonmuziek. 9.30 VARA-Or- kest. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Avondwij ding. 11.Jazzmuziek Cgr.pl.) 11.3012. Gramofoonmuziek. DROITWICH, 1500 M. 10.0510.20 Causerie over Babyverzorging. 10.4010.50 Pianovoordracht 11.10 Orgelcon cert. 11.50 BBC-Dansorkest 12 351.20 Bir- minghamsch Philharmonisch strijkorkest en soliste. 2.40 Gramofoonmuziek 3.20 Gevarieerd programma. 3.50 Sportreportage 4.10 Gramo foonmuziek 4.35 John Reynders en zijn orkest. 5.20 Berichten 5.45 BBC-Harmonie-orkest en solist. 6.30 Voor tuinliefhebbers. 6.50 Viool en cembalo 7.20 Revue-programma 8.20 Be richten. 8.40 The responsibilities of Empire, causerie. 8.55 BBC-orkest en solisten. 10 30 Herman Darewski en zijn Band. 10.50r-11.20 Dansmuziek (gr.pl.) RADIO PARIS, 1648 M. 6.10 en 7.20 Gramofoonmuziek. 11.35 Co lonne-orkest en zang 3.20 Gentilkwartet 4.50 Pianovoordracht 5.05 Zang 5.50 Vervolg piano voordracht 6.05 Vervolg zang 6.20 Gramofoon muziek. 7.05 Celloconcert 7.35 Zang 7.50 Cello en piano 8.20 Gevarieerd programma 9.50 Gramofoonmuziek 10.2012.20 Parijsch Phil harmonisch Orkest. KEULEN, 456 M. 5.50 Militair concert 6.30 Gramofoonmuziek 7.50 Kwintet en balalaika-kwartet. 8 50 Gra mofoonmuziek. 11.20 Westduitsch Kameror kest. 1.35 Gevarieerd concert 3.20 F. Kouff- mann's orkest. 5.20 Dresdensch Philharmo nisch orkest en solist. 7.30 Voor soldaten (mi litair concert en oproep voor oud-strijders.) 9.50 Pianovoordracht en declamatie 10.30 11.20 Omroep-Amusementsorkest. BRUSSEL 322 M. 11.20 Gramofoonmuziek 11.50 Kleinorkest 12.30 Salonorkest 12.501.20 Gramofoonmu ziek. 4.20 Fud Candrix' dansorkest 5.05 Sona te-concert 5.35 Gramofoonmuziek 5 50 Zang 6.20 Gramofoonmuziek 7.20 Salonorkest 7.50 Radiotooneel 8.50 Omroepdansorkest 9.30 Dito. 10.0010.20 Gramofoonmuziek. BRUSSEL, 484 M. 11.20 Gramofoonmuziek 11.50 Salonorkest 12.30 Klein-orkest. 12.50 Zang 1.00—1.20 Gra mofoonmuziek 4.20 Accordeonmuziek 4.50 Pianovoordracht (gr.pl.) 5.35 en 6.10 Gramo foonmuziek 6.35 Zang 7.20 Symphonie-orkest en soliste. 9.3010.20 Gramofoonmuziek DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.30 Orgelspel (gr.pl.) 7.50 Het Omroepor kest, Mannenkoor en solist. 9.20 Berichten 9.50—11.20 Omroep-Amusementsorkest. Om 10.05 Weerbericht.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 6