Bloemen- en Lentevreagdeweek. i •AKKERTJES H.D.-V er telling Twee brutale diefstallen. V R IT D A G 30 APRIL 1937 HAARLEM'S DAGBLAD 5 De tentoonstelling „Opbloei" in het Veilingsgebouw. Wandeling langs de stands. In ons vorig nummer hebben we al mede gedeeld, welk een machtigen indruk de Mid denstandstentoonstelling „Opbloei" in het voormalig Veilinggebouw aan den Kleinen Houtweg maakt, vooral dooi* de enorme op pervlakte, die hier gebruikt kan worden. En toen was men nog pas aanhet opbouwen toe. Maar de indruk is nog veel grooter, nu alle stands gereed zijn. De aanblik van het geheel is waarlijk imposant De N.V. Auto Centrale, Official Ford Dealer voor Haarlem en Omstreken, Stationsplein, etaleert schitterende Ford-automobielen. Natuurlijk ontbreekt ook op deze tentoon stelling geen stand van de N.V. Droste's Cicao en Chocoladefabrieken, Harmen jansstraat 2. Hier staan magnifieke vitrines, gevuld met de overheerlijkste bonbons, cacao en choco lade. We kunnen ons niet voorstellen, dat hier niet elke bezoekster en ook bezoeker (want ook mannen houden van chocolade) even komen kijken, want er is ook een fraai middenstuk, dat de aandacht trekt. Zoo mooi als altijd de ruime étalages van de firma Peek en Cloppenburg in de Groote Houtstraat er uit zien, ziet ook de stand van die firma op deze tentoonstelling er uit. Sierlijk gekleede wassen poppen staan midden op een grasveld en laten zien, hoe keurig passend de costuums voor alle ge legenheden er uitzien. De firma H. Kxoese de Vries, Barteljoris- straat 1 en Generaal Cronjéstraait 52, die ook op de laatste Voorjaarsbeurs zoo goed voor den dag kwam, heeft ook hier een ruime conserven en andere lekkernijen goed uit komen. De gezamenlijke wasscherijen (22 in getal) laten voor aan de zaal eenige moderne machi nes in werking zien. De firma Jac. v. d. Noord, Spaame 60. éta- leert in een keurig ingerichte stand allerlei soorten touw, staaldraad, dekkleeden, scheeps- benoodigdheden, watersport- en kampeer- artikelen. In ons vorig nummer vestigden we er reeds de aandacht op, dat de Haarlemsche architecten talrijke foto's van door hen ont worpen bouwwerken exposeeren, Er zijn er bij uit Haarlem. Heemstede, Santpoort, Zaan dam, de R.K. Kerk te Haarlemmermeer, St. Oedenrode^ enz. De Radio-Centrale, Nieuwe Gracht 5, maakt ln stand No. 70, een pakkende propaganda. In de stand van Haarlem's Bloei, Stations plein, vinden we mooie foto's en reclame materiaal. De Vereenigde Electro-Technische Instal lateurs heeft in samenwerking met het Ge meentelijk Electriciteitsbedrijf een enorme si nd ingenomen. Hier kan men de modern ste electrische keuken-apparaten zien. Men kan hier alle gewenschte inlichtingen over het electrisch koken en over de werking van de apnaraten krijgen. Ook een stand van het Stoffenmagazijn „Favoriet", Barteijorisstraat 27, ontbreekt hier niet. Deze is natuurlijk speciaal voor de dames bestemd, want het zijn hier de prach tigste stoffen, die smaakvol geëtaleerd zijn. De NiZ.H.T.M. heeft in het midden van de zaal een stand doen inrichten, waar men kan zien, welke aardige uitstapjes per tram ge maakt kunnen worden. Dit is wel een heel origineele reclame, die bovendien keurig ver zorgd is. De firma J. Marringa, Plein 35, heeft in stand 67 een hoeveelheid radio-apparaten ge ëtaleerd, die de moeite van het bezichtigen meer dan waard zijn. Een heel goede stand is ook die van den Brandstoffenhandel „De Spaarnestad", Frie- sche Varkensmarkt 610. Kano- en zeilsportartikelen, kampeerten- ten, dekkleeden, touw, vlaggen, kaplaarzen, vindt men te kust en te keur in de stand 85 van de firma J. G. Hoffmann, Spaarne 44. In de stand 94 van de firma Joh. Swaalf, Nieuwe Gracht 78, Official Chevrolet Dealer, staan slechts twee auto's, maar dat zijn dan ook wagens, waar de kenners met genoegen naar zullen kijken. Die auto's zien er in één woord schitterend uit. Ook ziet men hier een groote hoeveelheid Bata-banden, waarvan de heer Swaalf ook de hoofdvertegenwoordi ger is. De Haarlemsche Jeugd Luchtvaartclub maakt propaganda o.a. voor de Nationale Luchtvaartschool. Zij etaleert eigen modellen, die van Bawako en foto's van vliegtuigen. In een stand met een fraaien oud-Hol landsehen gevel, genaamd „Van ouds de Vulpendokter", étaleert de heer O. Th. Dan- tuma, Zijlstraat 90, moderne vulpennen, 'n Smaakvol standje! De heer Jac Heemskerk, de eigenaar van het Auto-reisbureau aan het Plein 84, maakt op pakkende manier propaganda voor haar bekende uitstapjes per touringcar. De firma K. Hoesbergen, Koningstraat 39, vraagt de aandacht voor haar „Dordrecht" - gasfornuizen, waarmee zij veel bekendheid heeft verworven. Eenige mooie exemplaren zijn aanwezig, alsmede een aantal gasstellen. De firma Wed. L. de Jong, Groote Hout straat. 82—84, ontbreekt ook nimmer op een tentoonstelling. Zij is er dus ook nu weer met een groote verscheidenheid huishoudelijke artikelen, allemaal van de bekende goede kwaliteit. Ook wordt met aardige platen en toepasse lijke lectuur propaganda gemaakt voor het instituut der Jeugdherbergen. De vermakelijkheden. De toegangsprijs tot deze tentoonstelling is heel gering isïechts 30 cents, met inbegrip van belasting, kinderen onder de 12 jaar slechts de helft van den prijs. Maar het is heel goed gezien van het tentoonstellings comité, om voor het bagatel van die 30 cen ten ook nog toegang te verleenen tot alle zalen en attracties, het cabaret, den dans vloer enz. Het gevolg hiervan zal stellig zijn, dat het aantal bezoekers heel groot wordt, en dat kan niet anders dan aan de stand houders ten goede komen. Zoo kan men zich amuseeren in een fraaie caroussel, draai molen, graveertent, auto-racebaan, vliegbom- spel, grijp-automaten. Ook kan men aan ver schillende spelen .deelnemen, bijvoorbeeld aan een berekenings-, oefenings- en een oballospel, enz. Verder zijn er verschillende tenten, waar men even kan uitrusten en tege lijk smullen van allerlei heerlijkheden, zooals koek, nougat en suikerwerken. Zooals gewoonlijk worden ook hier.aan de zooveelste bezoekers geschenken aangeboden. Alle nummers, eindigend op 59, (150, 250, 350 enz.) geven recht op een doos met dale stuk ken seringen-toiletzeep, beschikbaar gesteld door de gezamenlijke waschbedrijven. De nummers 390, 600, 900, 1200, 1590 enz. geven recht op een dag-abonnement van de N.Z.H.T.M. voor een bezoek aan Volendam en Marken, te gebruiken tusschen 6 Juni en 4 September 1937. De nummers 500. 1000, 1500 ,2900 enz. geven recht op een rondreis per tram en touring car van de N.Z.H.T.M. door het Westland en naar Scheveningen tusschen 1 Juli en 15 September 1937. Dirigeerweds tiij den Eenige malen zal in het Cabaret een diri- .geerwedstrijd worden gehouden. Liefhebsters en liefhebbers krijgen de gelegenheid te toonen wat zij kunnen. Zij zullen het orkest Jack Funny moeten dirigeeren, terwijl het een bekend wijsje speelt. Hat orkest tracht den dirigent in de war te brengen. Een jury uit het publiek zal aanwijzen, wie het er het best heeft afgebracht. Eenige prijzen zijn doro verschillende standhouders uitgeloofd. Zoekwedstrijden. lederen middag en avond worden op de tentoonstelling z.g. zoekwedstrijden uitge schreven. Per luidspreker wordt bekend ge maakt, dat een voorwerp uit een stand is overgebracht naar een anderen stand, waar het dus niet thuisbehoort en dus voor oplet tende bezoekers is te vinden. Wie zulk een voorwerp meent gevonden te hebben, vraagt den betreffenden standhouder, hem dit te geven. Hïjbezorgt het daarna aan stand 58 (inlichtingenbureau der tentoonstelling) en ontvangt aldaar uit handen van „Vrouwe Fortuna" een geschenk, beschikbaar gesteld door een der standhouders. In het cabaret van „Opbloei" zal telkens het gezelschap van den in den laatsteu tijd zoo gunstig bekend geworden humorist-con férencier Jack Funny zich doen hooren en in het Cabaret-Dancing zal men de schoone danskunst van „Giovana", een jeugdige Nederlandsche solo-danseres, kunnen bewon deren. De dansmuziek is van The Russian Rhythm Kiddies. Ook aan de kinderen is gedacht. Zoo is er Woensdag 5 Mei, des middags van 2—5 uur, een kinder-matinee in den tuin door Mr. Max. De kinderen zullen bezig worden ge houden met snelteekenen, goochelen en het vertoonen van een poppenkast. Ook Zaterdag middag 8 Mei is er een kinder-ma-tinee op het attractie-terrein. Onze lezers moeten vooral niet verzuimen een bezoek aan deze uitstekend georgani seerde tentoonstelling te brengen. GROOT GEVAAR VOOR HAARLEM'S BEVOLKING. Er dreigt groot hygiënisch gevaar als Uw oude stofzuiger defect raakt en U geen geld disponibel heeft om een nieuwe te koopen. Gezinsoorlog is niet ondenkbaar bij verschil van meening over huurkoopsysteem Een gezonde en goede oplossing is een „Primo" te huren, van de stofzuiger centrale Hageman, Ged. Oude Gracht 52, Telef. 12762; voor 69 ets. per week zonder langdurige ver plichting en gratis onderhoud en reparaties. (Adv. Ingez. Med.) V, .3 de verzuchting van zoo me nige vrouw, als ze op gezette lijden alweer van die doffe hoofdpijn te lijden heeft en zich heelemaal zoo onprettig voelt. Neem legen dien lijd eens één Nederlsndsch of twee "AKKERTJES". Ge zult Prooüct verbaasd staan over de goe de werking en in '1 vervolg geen klachten meer hebben. Per 12 stuks slechts 52 cent. recept van Apotheker Dumont (Adv. Ingez. Med.) Vereenigde Huiseigenaren. Twee interessante voordrachten. In hotel „De Leeuwerik" aan de Kruisstraat hielden de Vereenigde huiseigenaren voor Haarlem en om streken gisteravond een bijeenkomst, waar de heeren C. S. Th. van Gink, directeur van Haarlem's Bloei en ir. P. H. Lefebvre, secretaris der directie der Haarlemsche Brandverzekering maatschappij het woord voerden. De voorzitter, de heer H. M. Smorenburg opende den avond met een woord van welkom tot de leden, waarin hij zijn leedwezen uit sprak, over de betrekkelijk geringe opkomst, vooral in verband met de belangrijke onder werpen welke behandeld zouden worden. Daar na leidde hij den heer van Gink met enkele woorden in. Als voorbeeld van de werkzaamheden van Haarlem's Bloei noemde deze de besprekingen met de directie van de K.L.M., waarbij er op gewezen is, dat Schiphol even dicht bij Haar lem ligt als bij Amsterdam, en dus als woon plaats voor de employés o.a. zeer belangrijk is. Het bezwaar is evenwel, dat de verbindingsweg met Schiphol voor een klein gedeelte zeer slecht begaanbaar is. Haarlem's Bloei zal trachten, hierin een verbetering te brengen. Zoo zijn er vele objecten, die de aandacht verdienen, vele toestanden die een verbetering behoeven, om te komen tot het uiteindelijke doel, nieuwe opbloei van handel en industrie in de Spaarnestad. Een belangrijk onderdeel van deze actie is ook de propaganda in de koloniën, om de re- patriëerenden te animeeren zich in Haarlem en omgeving te vestigen. Verschillende festiviteiten als bloemen corso's, feestweken en dergelijke zijn van be lang voor den bloei van een stad, en Haarlem's Bloei zal gaarne haar advies bij het organisee- ren daarvan geven. Tenslotte wees spr. er op, dat Haarlem's roep als bloemenstad weer hersteld moet wor den. Haarlem's Bloei zal daartoe zoo veel mo gelijk medewerken. Na de pauze hield ir. P. H. Lefebvre een cau serie over brandverzekering, waarin hij er op wees. dat een brand in de Middeleeuwen voor de slachtoffers een ramp beteekende. In ons land ontstond de eerste verzekering in Gronin gen, doch doordat de wet deze lichamen aan vankelijk niet wilde erkennen, was hun slechts een kort bestaan beschoren. Eerst in 1744 werden zij in een keur van de gemeente Am sterdam erkend. Pas later werd de 'brandver zekering in de Code Commerce, later het Wet boek van Koophandel geregeld. Omstreeks 1890 ontstonden, eerst in Amster dam, later ook in andere plaatsen, grootere brandverzekeringsmaatschappijen, waarvan er thans nog verschillende bestaan. Thans zijn er in ons land 350 Nederlandsche maatschappijen en 140 buitenlandsche. Het is zaak, dat de verzekerde de maatschap pij kan vertrouwen. De soliditeit van de maat schappij blijkt uit het aandeelenkapitaal. Bo vendien is het aantal verzekerden een waar borg, aangezien de premies de enkele schade gevallen moeten dekken. Verder moet de maat schappij zorgen, goéd belegde reserves te hebben. Spr. besloot zijn rede met een korte uiteen zetting van de wijze en voorwaarden, waarop men zich tegen brand kan verzekeren. Enkele vragen uit de vergadering werden door spr. beantwoord. Een kijkje in de groote zaal van het Veilingsgebouw aan den Kleinen Houtweg, waar hedenmorgen tien uur de Burgemeester van Haarlem de Middenstands tentoonstelling „Opbloei" geopend heeft. Vrijz.-Dem. Bond. Mr. L. G. van Dam spreekt in Haarlem-Noord. Voor de afd. Haarlem van den Vrij. Dem. Bond sprak gisteravond het raadslid mr. L. G. van Dam in het gebouw van den Protestan tenbond in de Berkenstraat, over het onder werp: Niet Mussert! Niet Moscou! Maar Nederland! Vrijzinnig democi-atie is volgens spr., een cultuurwaarde; fascisme en communisme zijn crisisverschijnselen. .Deze twee grootheden zijn dus eigenlijk niet met elkaar te vergelijken. Gaat de crisis voorbij, aldus spr., dan ver dwijnen deze extremistische uitingen vanzelf. Spr. zag van deze opvatting de bevestiging in de nederlaag van het Rexisme in België. Wat is nu- eigenlijk democratie? Democratie is volgens spreker een regeering die door het volk zelf is gekozen en waar het volk steeds invloed op kan uitoefenen. In de democratie wordt de vrije meenings- uiting onbelemmerd toegestaan, dit in tegen stelling met de landen waar de dictatuur heerscht, hier wordt n.l. de invloed van het volk op de regeering uitgeschakeld. Het nationaal-socialisme heeft ons weer bewust doen worden van de groote cultureele waarde die democratie heeft, van de groote waarden die de geestelijke vrijheid en de vrijheid van drukpers voor ons beteekenen, aldus spieker. Doch ook de verdraagzaam heid en het respect voor andersdenkenden kenmerken van een gezond volk worden door het nationaal-socialisme aangetast. Ook het recht en de internationale ver dragen worden in de staten waar extremisti sche stroomingen het heft in handen hebben niet nagekomen. Het gelijkmaken van de ontwikkelings mogelijkheden voor alle menschen, is volgens spr. de grondslag van de sociale democratie. De vrijzinnig democraten zijn-dan ook altijd opgekomen voor de economisch-zwakkeren. Het levenspeil van de geheele bevolking is, een kleine inzinking door de crisis natuurlijk uitgesloten, in de laatste tientallen jaren sterk gestegen, dank zij de democratische par tijen. De verkiezingsstrijd zal gaan vóór of tégen de democratie, maar dan voor een democratie, niet alleen op staatkundig maar ook op sociaal gebied, aldus besloot de heer Van Dam zijn rede. Na de pauze was gelegenheid tot vragen stellen. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP ZATERDAG 1 MEI '37. Progr. III. 8.00 Fransch. Brussel. 8.20 Pauze. 8.40 Keulen. 9.20 Pauze. 10.05 London Regional. 11.35 Parijs Radio. 12.20 Vlaamsch Brussel. 1.40 Fransch Brussel. 3.20 Keulen (Deutschland- sender). 5.20 Londen Regional. 6.20 Vlaamsch Brussel. 6.50 London Regional. 7.20 Diversen. 7.50 Weenen. 9.20 Vlaamsch Brussel. 9.30 Fransch Brussel. 9.50 Weenen. 10.50 Parijs Radio. Prog. IV. 8.00 Vlaamsch Brussel. 9.20 Pauze. 9.35 Droitwich. 12.20 London Regional. 4.20 Droitwich. 5.50 Parijs Radio. 6.05 Droitwich. Prog. V. 8.007.00 Diversen. 7.00 Eigen gra- mofoon platen-concert: Verzoekprogramma. 8.0012.00 Diversen. HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor 8 ct. en 25% zwaarder dan de meeste andere. (Adv. Ingez. Med.) De Redding. Ik was alleen thuis en stellig van plan dezen rustigen avond eens heel nuttig te be steden met het schrijven van een paar brie ven. Juist was ik vlijtig mijn penhouder aan het beknabbelen om een geschikten aanhef te vinden voor een brief aan den Inspec teur der belastingen, toen er gescheld werd. Lang, dringend, aan één stuk door werd de stilte in huis door het schrille belgeluid ver scheurd. Van den weeromstuit kreeg ik zelf ook haast en rende naar de voordeur, die ik echter niet zoo snel kon openen of mijn vriend Bram, die de veroorzaker van het bel-rumoer bleek te zijn, stootte eerst flink zijn hoofd tegen de deurpost, terwijl hij de gang intuimelde. Hij zag er buitengewoon ontdaan uit. De uitdrukking op zijn gezicht deed denken aan iemand, die vast aan spoken gelooft en in de stellige overtuiging verkeert, door een of andere vaag-witte gedaante te worden na gezeten. „Kom mee, gauw!", hijgde hij. „Vooruit dan toch", drong hij aan, daar ik eenigszins perplex bleef staan kijken. „Ja, maar", wierp ik tegen, toch gaarne eenigen uitleg over dit plotselinge en zonderlinge bezoek hebbend, „vertel me tenminste wat er aan de hand is". „Dat weet ik niet, ga nou tocih mee", bracht mijn vriend er naar-adem-happend uit. Nu maakte zijn manier van doen mij toch een beetje angstig. Op deze wijze bij iemand „op bezoek" komen en dan zelf niet weten wat er aan de hand is? Terwijl ik m'n jas aanschoot, deed ik nogmaals een poging, iets uit hem te krijgen. „Ja, 't is, 't is", hakkelde hij, ,,'t is hier vlak bij, schuin tegenover jou huts. Daarom kom ik hier. 'k Liep er toevallig langs. Kom nou, ben je klaar?" Mij bij een mouw meetrekkend, rende hij weer de straat op, die stil en verlaten was. Schuin tegenover mijn woning stond een leeg huis. De bewoners waren pas gisteren ver trokken. Hier scheen dan ook de plaats des ónheils te zijn. „Sssst, luister!" zei mijn vriend. Met onze hoofden dicht bij -het raam luisterden we scherp toe. Geen geluid. Niets. Absolute stilte. .Non", zei ik, heb je last van spoken of niet? Je hebt van die menschen die geen leeg huis kunnen zien of het spookt er. Je moest Een scherpe kreet, gevolgd door een reeks onverstaanbare woorden uit het leege huis, deden mij plotseling zwijgen. We keken elkaar verschrikt in de verbleekte gezichten. Rauwe, onsamenhangende klanken drongen nu tot ons door. Schrikbeelden tooverden zich voor mijn geest. Visioenen van dieven en moor denaars die bankloopers e.d. berooven en hun slachtoffer dan in een leeg huis opslui ten om ongemerkt den aftocht te kunnen blazen. Er was echter geen tijd om te mij meren, daar een angstige kreet uit de zwarte ruimte achter het raam ons tot han delen dwong. We namen moedig het besluit, te trachten het raam te openen. Het eenige hulpmiddel, mijn zakmes, liet ons echter in den steek, met achterlating van de helft, die onder het raam bleef steken, kon ik de geschonden rest weer in mijn zak laten glijden. Terwijl mijn vriend bij het leege huis de wacht hield, holde ik naar mijn woning terug om zwaar der gereedschap te halen Gewapend met een zaklantaarn, een schroeven-draaier en een nijptang, de meest-bimikbare voorwerpen welke ik bij m'n inventaris had kunnen vin den, keerde ik terug. „Zullen we niet liever een agent halen?" stelde vriend Bram voor. „Als er „toevallig" een langs komt, worden we misschien ver dacht van inbraak". Doch ik was nu blijkbaar in een dermate moedige stemming gekomen, die alle moge lijke gevaren trotseeren wilde. Opgewonden viel ik uit: „Denk je, dat we daar onzen tijd aan gaan verknoeien, terwijl hier binnen iemand om hulp ligt te kermen? We hebben eenmaal a gezegd, nu ook dooi'zetten!" Met vereende krachten van ons beiden en het meegebrachte gereedschap, lukte het nu het raam op een kier te schuiven. Nu zou het slechts nog een kwestie van een oogen- blik zijn om ons toegang tot den ongeluk kige te verschaffen We hielden krijgsraad en besloten tenslotte, dat ik naar binnen zou gaan, terwijl mijn vriend buiten de wacht zou houden om de eerste de beste politie agent te hulp te roepen. De kreten waren nu verstomd. Slechts hoorden we af en toe een zachtreutelend ge luid. Ik greep al mijn moed bij elkaar en kroop onder het raam doorhet onbe kende tegemoet. Het licht van de zaklantaarn sneed een fel-witten kring in de duisternis van de ka mer. Ik schrok. Er stonden nog verscheidene meubelen. Een zacht-hijigend geluid kwam van achter een kast die eenzaam, als verge ten in de groote kamer stond. Op m'n teenen sloop ik er heen. Mijn adem stokte. Het schijnsel van de lantaarn belichtte „iets", dat door een zwart kleed aan het oog ont trokken was. Zou ik toch maar eerst m'n vriend binnen roepen? Neen, dat niet! Ik huiverde, nam voorzichtig een punt van het kleed op. om het dan plotseling, met een ruk, weg te trekken. Zoo hard als toen, heb ik nadien nooit meer gelachen. Daar, tusschen een paar kus- §ens en wat klein huisraad, prijkte een groo te kooi met een grauw-groene papegaai, die knipoogend tegen het felle licht van mijn lantaarn en daardoor waarschijnlijk in de war gebracht, mij een heesch „morrege" toekrijschte. We kwamen weer thuis, gelukkig zonder door een agent gesignaleerd te zijn. (Adv. Ingez. Med.) ARR. RECHTBANK. Zijn eigen broers bestolen. Een 19-jarige loopjongen uit Overveen stond terecht, omdat hij Zaterdagavond 13 Februari uit een linnenkast een geldkistje had weggenomen, waarin -zich de spaarcen ten van zijn beide broers, bijwie hij inwoonde, bevonden. Hij was daartoe opzettelijk dien avond thuis gebleven, terwijl de andere ge zinsleden uit waren gegaan. Nadat hij het geld had weggenomen, Ihad hij een auto ge huurd, en zich met een vriend naar IJimui- den laten brengen, waar de jongelui met een paar meisjes van het gestolen geld goede sier hadden gemaakt. De vader van verd. was 's avonds om on geveer half negen thuis gekomen. Hij zag toen, dat de linnenkast open stond, en had onmiddellijk het geldkistje gemist. De broers hadden daarop aangifte van den diefstal ge daan, wat. tot gevolg had, dat verd. werd ge arresteerd. Hoewel hij aanvankelijk ontkend had, had hij later toegegeven, het geld te hebben weggenomen. De Officier wees er in zijn requisitoir op, dat verd. reeds eerder verschillende misdrij ven had gepleegd, die nimmer waren aan gegeven. Men had verd. -telkens weer willen helpen, tot het tenslotte te erg werd. Zoo had hij verschillende valsche kwitanties ge- ind, en bovendien verschillende malen munt gasmeters gelicht. $£r. requireerde een ge vangenisstraf van acht maanden, waarvan vier voorwaardelijk, met een proeftijd van drie jaar. Pleidooi. De verdediger, Mr. B. W. Stomps wees er op, dat verd. blijkbaar een manie had voor autorijden en vergeleek verd. met den hoofd persoon uit Ilja Ehrensburgs „Der besessene Autofahrer". Verd. trachtte steeds, op welke wijze ook, aan geld te komen, dat hij be steedde aan autotochtjes. Spr. was van imeenïng, dat verd. hard moet worden aangepakt. Dat zal hem misschien kunnen genezen. Spr. drong echter aan op een gecombineerde straf, waarbij volgens hem echter de onvoorwaardelijke straf zoo kort mogelijk zou moeten zijn. Een geboren inbreker". Terwijl een Zaansc'he medicus eenigen tijd met vacantie was. had een 37-jarige Aanster- damsche timmerman van deze gelegenheid gebruik gemaakt om een bezoek aan de wo ning van den geneesheer te brengen, om te zien, of hij daar misschien iets kon vinden dat van zijn gading was. Hij had daartoe aan de achterzijde een ruitje ingedrukt, waarna hij een raam kon openschuiven en zonder veel moeite in de woning binnen dringen. Daar had hij alle kasten overhoop gehaald en den inhoud daarvan over den vloer ver spreid, voor zoover hij dien niet de moeite waard had gevonden om -mee te nemen. Zoo was een kistje met geld en documenten, een hoeveelheid tafelzilver en een aantal siera den door den nachtelijken bezoeker buit ver klaard. Deze had alles achter op een dames- rijwiel, dat in de gang stond, gebonden en was vervolgens vertrokken. Het rijwiel was den volgenden dag door een 64-jarigen grondwerker op den berm van den Zwanenburger dijk gevonden, toen deze zich naar zijn werk begaf. Dfe andere gestolen voorwerpen werden echter nimmer terugge vonden. De timmerman, die zich wegens dezen diefstal had te verantwoorden, bekende een bezoek aan de woning van den dokter te hebben gebracht, en daar de opgesomde voorwerpen te hebben meegenomen. Deze voorwerpen had hij later verkocht. De pa pieren, welke zich in het geldkistje bevon den, had hij in een sloot geworpen. De Officier zeide, dat het inbreken verd. blijkbaar in het bloed zit. Hij is reeds zeven maal wegens diefstal veroordeeld. Cp het oogenblik ondergaat hij nog een gevangenis straf van anderhalf jaar. Doch zoodra verd. buiten de gevangenis is, vervalt hij ook on middellijk weer tot diefstal. Spr. meende dat hier een strenge straf noodzakelijk was en requireerde een gevangenisstraf voor den tijd van een jaar. De rechtbank zal over veertien dagen in beide zaken vonnis vellen.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 10