GRATIS een ADÖZÖ Middenstandstentoonstelling„Opbloei" ofiLgitvee^e doof 1 ukmJide Een goede bril? VRIJDAG 30 APRIE 1937 HAARDE M'S (S* DAGBLAD T^uizenden asthmalijders hebben in de Adozo tablet ten een krachtig bestrijdingsmiddel gevonden. Adozo geeft inderdaad onmiddellijk verlichting,zelfs bij ernstige aanvallen. De geneesmiddelen, die in deze tabletten zijn verwerkt, zijn tevens een bescherming tegen een hevige aanval. Om alle asthmalijders in de gelegenheid te stellen de proef te nemen, bieden wij U geheel gratis een doos Adozo tabletten aan. Het gaat hier niet om een een voudig monster, maar om een origineele doos, die bij alle apotheken en drogisten verkocht wordt voor f. 1.00. Wij wenschen dat iedereen een proef neemt en zelf .ondervindt, dat wij gelijk hebben. Vul nevenstaande bon in en stuur hem zonder er een cent bij te voegen aan het opgegeven adres. Tabletten tegen asthma. Onmiddellijk verlichting. Verkrijgbaar bij alle apotheken en drogisten. 9 tabletten f. 1.00 27 tabletcen f. 2,50 Stuur mij geheel gratis en zonder I eenige verplichting een origineele I doos Adozo tabletten ter waarde van I f. 1.00. I l Naam l Mijn apotheek-drogist is J I 1 Opsturen aan BOROMAG, Keizers- 1 gracht, 6, Amsterdam C. 36 J (Adv. Ingez. Med.) Reclame-optocht. MEDAILLE VAN DEN BURGEMEESTER. De Hoofdcommissie van "Uitvoering ontving van den burgemeester het verheugende be richt, dat hij een verguld zilveren medaille beschikbaar stelt voor den reclame-optocht. Smuldag. Er wordt nog aan herinnerd, dat de Srnul- De route van de Zaterdagavond te houden 1 fend raambiljet) op Smuldag Dinsdag a.s. zul len uitkomen met zeer verzorgde menu's tegen niet hooge prijzen. OUDERAVOND JUNO-SCHOOL. Woensdag werd in het gymnastieklokaal aan liet Junoplantsoen een goed bezochte ouderavond gehouden. Namens de Haarlem- sche Vereeniging voor schoolmondverzorging zou de heer J. B. Bouwer Jr. tandarts al hier, spreken over: „Mondverzorging in het al gemeen en in schoolverband". Deze was ech ter door ziekte verhinderd, waarom het on derwerp door den heer A. van Eerden, het nieuw benoemde hoofd der school in korte trekken werd toegelicht. Hierna kreeg de voorzitter der oudercom missie, de heer J. Warburg, gelegenheid den heer Van Eerden een woord van welkom toe te spreken. In de vacature van een lid der oudercom- missie werd voorzien door de benoeming van mevr. Spierdijk. Hierna hield de heer Van Eerden een le zing over „Schoolproblemen", een onderwerp, dat, mede door de onderhoudende wijze waar op spreker zijn onderwerp wist voor te dra gen, een aandachtig gehoor vond. De ouder avond werd door circa 140 personen bezocht Wat snijdt dat voordeelig uit Tarvo Brood, mevrouw! U weet wel, het gezonde, licht- verteerbare, overheerlijke brood, dat door Uw eigen bakker wordt gebakken van uitgezocht-beste Zeeuwsche tarwe. Dit is het nieuwe mo del, vierkant. Zeer voordeelig' in 't snijden. Van vandaag af Tarvo Brood op tafel! BROOD Uw Bakker, Uw dokter (Adv. Ingez. Med.) AGENDA VRIJDAG 30 APRIL Veilinggebouw Kl. Houtweg: Opening B. E. L. week en Middenstandstentoonstelling „De Opbloei", 10 uur v.m. Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Cinema Palace: Swing Time met Fred. Astane en Ginger Rogers. 7 en 9,15 uur. Rembrandt Theater: Haar groote zonde met Gustaf Gründgens. 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: William Powell in Ziegfeld, de Revuekoning. 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals TheaterClark Gable en Marion Davies in „De laatste ronde". 2.30, 7 en 9.15 u. La Gaité, Raaks: Belweek programma met Tummers. Tentoonstelling van teekeningen van Henk Henriët, Kunsthandel „Pictura", Gierstr. 31. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. ZATERDAG 1 MEI Stadsschouwburg: H. B. C. Cabaret: Men- schen kijken U aan. 8.15 uur. Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds Tentoonstelling van teekeningen van Henk Henriët. Kunsthandel „Pictura". Gierstr. 31. Dan naar WEBER! GR. HOUTSTRAAT 166, bij de Houtbrug. Ziekenfondsleverancier. (Adv Ingez Med.) De Bilt voorspelt Zwakken tot matigen, in het Noorden meest Noordelijken, in het'Zuiden meest Oostelijken wind. Nevelig tot half of zwaarbewolkt. Droog weer. Iets zachter overdag. BAROMETERSTAND Hoogste 774.3 m.M. te Yarmouth. Laagste 750.7 m.M. te Seydisfjord. In de luchtdrukverdeeling kwam weinig verandering. De kern van den hoogedruk ligt nog over de Britsche eilanden en breidde zich nog naar het Zuidwesten uit. Ver in het Noordwesten en het Noorden liggen nog de pressies. Op IJsland en in Noord-Scandinavië is de lucht, als gevolg hiervan, betrokken met Westelijken wind en plaatselijk regen of sneeuw. In de omgeving van ons land was hedenmor gen een gebied van betrokken lucht door een enkele lage, vrij dunne wolkenlaag, welke in het Oosten van ons land en in West-Duitsch- land plaatselijk tot op den grond reikte, aldus mist veroorzakende. Overigens is de lucht in het hoogedrulcgebied meest licht tot half be wolkt met zwakken tot matigen wind. De och- tendtemperatuur was echter nog vrij laag, alleen op IJsland en in Scandinavië is de tem peratuur boven normaal, in het overige waar nemingsgebied is zij nog daaronder. De hooge Zwitsersche bergstations melden mooi, helder weer met zwakken wind, Jung- fraujoch op 3500 Meter heeft een temperatuur van 13 graden onder het vriespunt. Er mag gerekend worden dat de bestaande weerstoestand voorloopig nog zal aanhouden hetgeen voor ons land beteekent zwakke tot matige wind uit het Noordelijke kwadrant met droog weer, gedurende den nacht vormt zich een wolkenlaag welke overdag weer grooten- deels oplost. De temperatuur zal overdag ver moedelijk nog iets stijgen. BAROMETERSTAND Vorige stand 775 m.M. Stand van heden 777 m.M. Neiging; Vooruit. Opgave van-. Fa. KUIPERS ZN., Opticiens Zijlstraat 97 Telefoon 12726 HOOG WATER TE ZANDVOORT Zaterdag v.m. 6.11 uur; n.m. 18.33 uur. Strand berijdbaar van 11.1516.30 uur. BEKLAAGDEN IN DE AMPULLENZAAK VRIJGESPROKEN. BATAVIA, 29 April (Aneta-A.N.P.) De raad van justitie heeft beide beklaagden in de Ampullen-zaak vrijgesproken, daar_ het ten laste gelegde niet wettig en overtuigend bewezen wordt geacht. (De eisch was tegen den apotheker een jaar gevangenisstraf en tegen den behande lend geneesheer twee maanden hechtenis voorwaardelijk) "WISSELKOERSEN. Amsterdam 10.15 u. Londen 9.03 3/8 Berlijn 73.32 1/2 Parijs 8.18 Brussel 30.80 Zwitserland 41,30 New-York 1.82 3/8 Amsterdam, 12 uur. Londen 9.02y2 Berlijn 73.31 Parijs 8.17 1/2 Brussel 30.80 x/z Zwitserland 41.79 1/2 Kopenhagen 40.25 Stockholm 46.40 Oslo 45.25 New-York 1.82 9/32 Praag 6.36 1/2 JULIANA-DAG. De Buurtcommissie te Overveen heeft ter gelegenheid van den verjaardag van Prinses Juliana een tweedaagsche kermis georgani seerd. Zaterdag zal men dan ook nog lustig feest kunnen vieren. Op het parkeerterrein en in de Kuil zijn talrijke kermisvermakelijkheden opgesteld: de steilton, zweefmolen, luchtschommel, schiettenten, draaimolen, wedrenspel enz. Vanmorgen hebben wij even een kijkje ge nomen. Er heersehte een gezellige drukte en vooral de jeugd was druk vertegenwoor digd. Het heerlijke weer werkte mee, om de stemming te verhoogen. Vanavond is er tevens gelegenheid tot dansen. In de gemeente wordt druk gevlagd. Hedenmorgen door den Burgemeester van Haarlem geopend. Telegram van gelukwensch aan Prinses Juliana. Wethouder W. Roodenburg herdacht. Hedenmorgen tien uur is de Middenstands tentoonstelling „Opbloei", waarover men ook elders in dit nummer uitvoerige mededeelin- gen kan vinden, in het Veilingsgebouw aan den Kleinen Houtweg geopend. Deze plechtigheid droeg een feestelijk karak ter. Aan alle genoodigden werd bij het bin nenkomen een bloem overhandigd. De belangstelhnig was heel groot. Aanwezig- waren o.a. de Burgemeester van Haarlem, de heer C. Maarschalk en mevrouw; de gemeen tesecretaris Mr. Th. A. Wesstra; de wethou ders W. J. B. van Liemt, A. G. Boes en M. A. Reinalda; de burgemeester van Heemstede, Jhr. J. P. W. van Doorn; de burgemeester van Velsen, de heer M. M. Kwint; de heer Chr. v. d. Bilt, lid der Tweede Kamer; Mr. A. Bruch, lid van Ged. Staten; ir. J. W. Damme, directeur- generaal der P. T. T.; de heer J. H. T. Pfaff, directeur van het postkantoor te Haarlem; de heeren J. J. Swens en Jhr. Dr. J. C. Mollerus, resp. voorzitter en secretaris van de Kamer van, Koophandel; de heer E. H. Tenckinck, commis saris van politie; ir. W. J. Burgersdijk, directeur der N. Z. H. T. M.; de heeren J. L. Bouwer, J. A. A. Ochtman, Dr. F. P. Keijser, ir. M. H. Maas en ir. D. Kruijf, bedrijfshoofden te Haar_ lem; de heer C. J. v. d. Broek, commandant van de Brandweer; de heeren C. ten Boom en P. J. M. van Tetering namens de Middenstands centrale. Verder leden van den gemeenteraad, van de Kamer van Koophandel; bestuursleden van de Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriendschap" en vele leden van het eere comité. De voorzitter van de Hoofdcommissie van uitvoering voor de B. E. L.-week, de heer Th. S. J. Hooy, hield een welkomstrede. Wethouder W. Roodenburg herdacht. „Onze feestvreugde wordt getemperd', zei spreker, „doordat wij een der leden van het dagelijksch bestuur dezer gemeente, wijlen den heer Roodenburg, lid van ons eere-comité en bestuurslid van de Chr. Middenstandsvereeni- ging hier niet kunnen begroeten. Rouw heeft dit gebracht over zijn gezin, over onze stad; omfloerst wordt onze lentevreugde bij de ge dachte aan dit verlies. Dat hij ruste in vrede". De Middenstand is in Haarlem altijd een krachtige en veelbeteekende stand geweest, zei sprekr. De Gildentijd, was de tijd der echte, degelijke, welgestelde burgers. Een gouden tijd. Een symptoon hiervan was wel dit, dat de brouwerijen, de hoofdnering der stad Haar lem waren. Th. S. J. Hoog Wanneer nu eenzelfde maatstaf zou worden aangelegd, dan zou ik moeten constateeren, dat het brouwersgilde lang niet meer die voor aanstaande plaats inneemt en zou men daar uit kunnen concludeeren, dat de welvaart ver te zoeken is. Ongeveer komt dit ook uit. De wel vaart was verdwenen. Slechte jaren hebben onze stad en haar Middenstand geteisterd. Hulde bracht spreker aan den heer H. C. Sprenger, den initiatiefnemer van de B. E. L.- week, zonder wiens medewerking deze week van feestvreugde niet gekomen zou zijn. In begin September van het vorig jaar werd de Bel geluid. Oorspronkelijk was het de Noodklok, die alle weerbaren opriep om te vechten voor hun bestaan, en hoewel aan vankelijk slechts weinigen gehoor gaven en zich schaarden achter hun leiding, mogen wij nu toch constateeren, dat de Haarlemsehe middenstand, mede aangespoord door een gunstige economische wending, die belxoep, heeft gehoord, daaraan heeft gevolg gegeven, en massaal zich nu schaart achter de leiding, om verloren ten'e in terug te winnen en om nieuwe terreinen te ver overen. We hebben den wind in de zeilen. Het ge vaar, dat het nog slechter zou worden, is voorbij. Het werkloosheidscijfer loopt met flinke sprongen terug. We krijgen weer ver trouwen, weer moed, weer durf. Onder de tot dank stemmende medewerking van het ge meentebestuur, van Haarlem's Bloei, en van tallooze anderen, gaan we „de bloemetjes buiten zetten", aldus eindigde spreker. Giovana danst den „Opbloei-dans". Na de rede van den heer Hooy, die met luid applaus beloond werd kwam het veertienjarig meisje Giovana, schitterend gekleed als een bloemenfee, te voorschijn en danste onder zeer groote belangstelling den „Opbloei"-dans wat zij waarlijk onverbeterlijk en sierlijk deed. Het langdurig en dankbaar applaus, dat na afloop opklaterde, was welverdiend. Rede van den Burgemeester. De Burgemeester van Haarlem, de heer C. Maarschalk, kreeg hierop het woord om de tentoonstelling te openen. „Nu ik voor de taak sta", zei spreker, „om de B. E. L.-week en „Opbloei" met een kort woord officieel te openen, vraag ik mij toch af, of ik mij moet Burgemeester C. Maarscüaik. beperken tot de gebruikelijke overigens ten volle verdiende waardeerende woorden aan den Haarlemschen Middenstand, voor zijn initiatief, zijn durf en energie, waarmede hij deze demonstratie heeft voorbereid en tot stand gebracht. En dan meen ik hier meer den nadruk te moeten leggen op de gedachte, dat deze demonstratie een grooter beteeke- nis heeft, dan alleen die, welke door het be lang van den Middenstand wordt uitgedrukt. Indien ooit, dan heeft men gedurende den troosteloozen crisistijd kunnen leeren en aan den lijve ondervinden, dat de verschillende maatschappelijke groepen niet zoo maar zon der meer naast elkander kunnen leven en werken en haar eigen specifiek belang dienen; dat integendeel de verschillende belangen in elkander grijpen en van lkander afhankelijk zijn en dat uiteindelijk het belang van één groep niet is gediend, indien daarmede niet gepaard gaat het belang van het algemeen, de welvaart van geheel het volk. Daaruit volgt, deze deze actie de belangstelling behoort te hebben van allen, ook van hen, die niet direct betrokken zijn bij den Middenstand. Nu de middenstand op deze wijze uiting geeft aan zijn vertrouwen in de toekomst, maar ook in eigen kracht en daarbij terecht een beroep doet op de geheele burgerij, opdat men zijn belang zal zien als een factor voor het algemeen belang, nu moge die stand ook beseffen, dat de tijd nog niet zoo ver achter ons ligt, datbij vele middenstanders een op vatting bestond, die, naar veler meening te zeer op het directe eigenbelang was ingesteld. Ook indien de tijden en omstandigheden gun stiger worden en óe zaken beter gaan, zal men zich meer dan voorheen op een breede basis moeten stellen, waar het betreft de beoordee ling van wat in het algemeen belang nuttig en noodig is. Ik behoef dit gelukkig niet te zeg gen als een verwijt, want het is mij bekend, dat bij de officieele middenstandsorganisaties deze overtuiging leeft; ik stip het hier aan meer als aansporing, omdat ik vrees, dat bij de individueele middenstanders die opvatting nog niet overal grondig wordt aangevoeld en men zich nog te veel uitsluiten richt op het geen het directe belang van het eigen bedrijf schijnt. Ook in dit opzicht kan deze tentoon stelling van groote waarde zijn. Indien dit het algemeen resultaat mag zijn van de B.E.L.- week en deze tentoonstelling, een meer er kennen en begrijpen van de wederzijdsche be langen door den handeldrijvenden en in- dustrieelenmiddenstand en door hen, die niet tot dien stand behooren, dan zou dat tot groote voldoening strekken. De wijze waarop deze middenstandsactie is opgezet en voor bereid, de medewerking, die zij van alle zijden hefet ondervonden, de groote deelneming o.a. aan den reclame-optocht en aan de belang rijke tentoonstleling, het zijn alle gunstige omstandigheden die met reden een algemeen medeleven van de burgerij mogen doen ver onderstellen. Aan de organisaties, die tot deze actie het initiatief hebben genomen, aan de deelnemers en niet het minst aan de hoofd commissie van uitvoering en de daarbij be- hoorende subcommissie wensch ik van harte toe, dat de uitkomst zoodanig zij, dat zij daarin een aansporing moge vinden om ook in de toekomst hun krachten te wijden aan den Haarlemschen middenstand. Hiermede verklaar ik de Blernen- En Lentevreugde week en de tentoonstelling „Opbloei" geopend. (Ap plaus) Telegram van gelukwensch aan Prinses Juliana. De heer B. W. Lasschuit, vice-voorzitter en pennigmeester van de Hoofdcommissie van Uitvoering, herinnerde aan den verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana. Hij verzocht den aanwezigen het Wilhelmus te zingen, wat staande met geestdrift gedaan werd. Spreker deelde vervolgens mede, dat de Hoofdcommis sie een telegram aan de Prinses had gezonden, waarin Zij en haar Koninklijke gemaal met dezen dag werden gelukgewenscht en waax-in Haar eerbiedige hulde wordt gebracht. De heer Lasschuit hield hierop nog een uitvoerige rede, waarin hij er aan herin- nerde, dat hij in Septem- j ber 1936 in de bestuurs vergadering van de Haarlemsehe Handels- vereeniging het voorstel deed om ter gelegenheid van het 45-jarig bestaan dezer vereenigign een middenstandstentoonstel ling te organiseeren. Na een uitvoerige bespreking werd besloten, dit voor-B. W. Lasschuit. stel over te hevelen naar de Middenstandscentrale. Het Bestuur van deze Centrale was aanstonds bereid, dit belangrijk onderwerp in studie te nemen. „De kansen voor het welslagen van deze tentoonstelling werden van alle kanten bestudeerd en na eenigen tijd werd besloten om aan de 3 aan gesloten middenstandsvereenigingen, n.l. de R.K. Middenstandsvereeniging, Chr. Midden- standsvereeniging en de Haarl. Handelsver- eeniging, eenige mannen uit hun midden aan te wijzen die plannen zouden ontwerpen, welke moesten dienen tot welslagen van deze ten toonstelling. Aan het energieke werk en de bekwame voorlichting van deze menschen is het mede te danken dat de Bloemen- en Lentevreugde- Week en de Middenstandstentoonstelling „Op- blaoei" totstand zijn gekomen." Spreker dankte den burgemeester voor zijn bereidwilligheid, de tentoonstelling te willen openen. Ook dankte hij allen, die hadden medege werkt om de plannen te verwezenlijken en deze B. E. L.-week te organiseeren, vooral den heer Sprenger, en den organisatir den heer Van Zuylen. Hij eindigde met den wensch uit te spreken dat de B. E. L.-Week in al haar onderdeelen niet alleen zal slagen, maar den Middenstand zal geven zegen en voorspoed in zaken. Leve de B. E. L.-Week, Leve de Middenstand! Alle aanwezigen stemden hiermee in. De genoodigden" maaakten daarop een rond gang door de tentoonstellingszaal. Wijziging in het programma. Het programma voor deze B. E. L.-Week is nader als volgt vastgesteld: Zaterdaagmiddag van 2—5 Kindermatineé van Mr. Max. Zondag: Camille Grohmann. Maandag: Danseres en Camille Grohmann. Dinsdag: Straatséance van den telepaath Mahloïtz. Vertrek van het tentoonstellings terrein te 12 uur. Woensdag: Jan v. Riemsdijk; 's middags van 25 Kindermatineé van Mr. Max en Dirigeer- wedstrijd. Donderdag: Maloïtz. Vrijdag: Camille Grohmann Zaterdag: Maloïtz. Zondag: Camille Grohmann. HEDENAVOND ORANJEBAL R. K. B. THE RHYTHM SELLERS 9.302 uur. Het Bestuur behoudt zich het recht voor een ieder zonder opgaaf van redenen den toegang te ontzeggen. (Adv. Ingez. Med.) LOUIS DAVIDS AVOND. Marco Marcelly, een bekend parodist-imi- tateur, die in de grootste buitenlandsche theaters is opgetreden, zal Zondag 2 Mei bij het Louis Davis Cabaret ook zijn medewei'king verleenen. Verder optreden van Louis Davids, Wiesje Bouwmeester, Alex de Meester, Sylvain Poons en Cor Lemaire. De avond vindt plaats in het Gem Concertgebouw. KAASMARKT ALKMAAR Aangevoerd 41 stapels, zijnde 108.000 KG. Fabriekskaas kleine f 17.50 per 50 K.G. Boerenkaas kleine f 18 per 50 K.G. Boerenkaas commissie f 20 per 50 K.G. Handel: matig. INEEZINDEN /TUKKEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst oj niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. De burgemeester van Haarlem opent de Middenstandstentoonstelling „Opbloei" in het Veilinggebouw. De Spoorwegovergang Kleverlaan. Geachte Redactie, Terecht stelt de Rector van een groote one ^rwijsinrichting welke bij de grens van Bloemendaal en Haai'lem gelegen is, vol be zorgdheid de vraag: „Wanneer wordt de ver- keerstoestand aan den spoorwegovergang ver beterd? Als er dooden gevallen zijn?" Helaas: er heeft al een ongeluk met doodêlijken afloop plaats gehad. Een mijner toenmalige leer lingen, een veelbelovende jongexi kwam. op weg naar de 2de gemeentelijke H.BJ3. te Haarlem, op zijn fiets bij bedoelden spoorweg overgang te vallen en geraakte onder een vrachtauto; een en ander door de slechte be strating en den veel te smallen weg. Gaat „bezuiixiging" boven menschenlevens? DR. G. A. VAN DEN BERGH VAN EYSINGA, Hoogleeraar. Bloemendaal, 29 April 1937.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 2