De Espana. Intermezzo. Jota-Scheermesjes Weber 10% KORTING JAC. VAN WEERT, GIERSTR. 20-23 54e JAARGANG No. 16520 Verschijnt Hagreliik?. Heftaïve op Zon- en Feestdagen. ZATERDAG T MET 1937 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Uitgave Lourens Coster Maatschappij voor Courant-Uitgave en Algemeene Drukkerij N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTENper week 0.25, per maand f 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post 3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72VS. BureauxGroote Houtstraat 93 DrukkerijZuider Buiten Spaame 12 Telefoon Nos.Directie 13082 Hoofdredactie 13054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132, 12713 Administratie 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 1 2230 ADVERTENTIëN 15 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 pier regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 2000.—, overlijden 400—, verlies van hand, voet of oog 200.—, beide leden duim 100.—, één lid duim 50.—, alle leden wijsvinger 60.—, één of twee leden wijsvinger 25.—, alle leden anderen vinger 15.—, één of twee leden anderen vinger ƒ5.—, arm- of beenbreuk ƒ30enkelbreuk ƒ15.—, polsbreuk ƒ15.—. c Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllus treerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. HEDEN 10 r ACjlNA'b. De ondergang van den kruiser Espana, vroeger de Alfonso xm, het grootste schip van de Spaansche opstandelingen, is een merkwaardige gebeurtenis in de tragische historie van den Spaanschen burgeroorlog. Ofschoon de van weerszijden opereerende luchtvloten beperkt van omvang zijn en men in Spanje niet over veel ervaren militaire vliegers beschikt was immers tot dusver uit de Spaansche ondervindingen de meening ontstaan, dat het met de aanvalskracht van dat luchtwapen niet zoo'n vaart liep! Nu wordt daar plotseling een oorlogsschip van 17.000 ton door een enkele zware hom uit een vliegtuig in den grond geboord! Het geeft te denken. Natuurlijk ontbreekt het niet aan „maren". Men zegt: „maar die Espana was een oud schip, in 1913 gebouwd en dus niet tegen de modernste aanvalsmiddelen opgewassen". Dat is natuurlijk juist. Oorlogsschepen ver ouderen evenwel zoo snel, dat men geneigd is te vragen hoeveel procent van de moderne vloten er dan eigenlijk wél tegen bestand is. Bovendien rijst dadelijk de gedachte: wat zou er in oorlogstijd van lichte kustvaartui gen der marine en van koopvaarders en mailbooten overblijven als éen zware bom uit een vliegtuig een oorlogsschip van 17009 ton naar den bodem kan zenden? Het antwoord laat weinig twijfel over. Een andere „maar" omtrent de beteekenis van den ondergang van de Espana geldt het feit dat deze treffer zoo buitengewoon on gelukkig aankwam. De bom zou net in een der schoorsteenen gevallen zijn en in de mu nitiebergplaats van het schip doorgedrongen. Dit is blijkbaar een veronderstelling, meer niet. Misschien komt er nog wel nadere op heldering; de berichten uit Spanje blinken evenwel niet uit door betrouwbaarheid. En zelfs als het zoo gegaan is blijft de ontstel lende uitwerking van het feit zelf: éen vlieg tuigbom heeft een groot oorlogsschip ver nietigd. Wie in staat is zich los te maken van par tijdige inzichten omtrent de gebeurtenissen in Spanje moet wel gevoelen dat dit feit op nieuw de afgrijselijkheid van de moderne oorlogsmiddelen aantoont. In dezen tijd schijnen velen op dit punt weer geheel af gestompt te ra'ken. Zooveel te erger en zoo veel te dommer! Als ooit de Dood uit de Lucht over West- Eui'opa mocht losgelaten worden zal die alle afgrijselijkheden "overtreffen die de wereld oorlog al in zoo ontzettenden mate heeft ge toond. En daarvoor is het lot van de Espana en haar opvarenden een waarschuwing die hopelijk door velen verstaan zal worden. Mis schien ook door degenen, van wier beslissing het eens zou kunnen afhangen of deze hel zou worden ontketend. Dit was nog een zwaar bewapend oorlogsschip. Het heeft nog met zijn luchtafweergeschut gewerkt en geen enkel vliegtuig kunnen treffen. Wat zou het lot van een Normandie, een Queen Mary, een Nieuw-Amsterdam zijn? Wat zou het effect van zoo'n vliegtuigbom wezen op het onbe schermde centrum van Parijs, Londen, Am sterdam? Of op Berlijn of Rome? want alle steden zijn even kwetsbaar. Nog steeds is de wedstrijd-in-bewapening, in volkomen strijd met het gezond verstand en in dreigend gevaar voor de Westersche be schaving, in vollen gang. Een einde is er niet aan te zien. Het wereldherstel wordt erdoor be lemmerd, de welvaart wordt erdoor tegenge houden, afbraak wordt erdoor bevorderd en ondergang ermee aangekondigd. Zal men bij tijds tot inkeer komen of niet? Er schijnt in den laatsten tijd minder neiging te zijn om de tegenstellingen te verscherpen, men begint beducht te raken voor de kw:De geesten die men, als Goethe's Leerling Toovenaar, zelf heeft opgeroepen. Er is nog een Weg Terug. Misschien zal het lot der Espana een waar schuwing beteekenen die op het goede oogen- blik komt. R. P. Inbraak aan de Ramplaan. 100.gestolen. Vrijdagavond tusschen half negen en half elf heeft iemand zich tijdens afwezigheid van de bewoonster toegang verschaft tot een per ceel ana de Ramplaan. In de achterkamer is een schrijfbureau met een bijtel opengebro ken; een ongesloten kistje, dat daarin stond, werd een bankbiljet van 100 ontvreemd. Door de politie wordt een onderzoek ingesteld. ORANG OETANG IN ROTTERDAMSCHE DIERGAARDE GEBOREN. Vrijdag is in de Diergaarde te Rotterdam een orang oetang-baby geboren. Dit is de eerste maal dat deze interessanten mensch apensoort, welke alleeen op Sumatra en Bor neo in het wild wordt aangetroffen, zich in een Nederlandsche Diergaarde heeft voort geplant. Ik heb vandaag een zeer belangrijk punt Dat u niet wereldschokkend vinden kunt, Maar 't is voor mij van groote importantie, 'k Ga, moet u weten, heden met vacantie. Het is wat vroeg, dat geef ik gaarne toe, Maar 't heeft een voordeel ook, als ik het doe, Want als uzelf 't dan later hebt gekregen, Dan vindt u mij althans niet op uw wegen. Ik ga eruit en heb daarbij een doel, Waarin veel voorkomt van een luien stoel, En niets, maar dan ook werklijk niets, van rijmen, Meer zeg ik niet, dat hoort tot mijn geheimen. Moge de zon voortdurend met u zijn. Dan profiteer ik tevens van haar schijn, Moge de wereld u niet verontrusten, Dan kan ik ook eens luieren naar lusten. Ik wil gaan dwalen onbezorgd en vrij, Ik maak de maand van Mei de maand van mij, Die dichterlijke vrijheid heb 'k genomen, Over drie weken hoop ik weer te komen. Dan liggen mijn papier en pen weer klaar, Dan ga ik weer aan d' arbeid voor een jaar, Dan zijn z'er weer de zorgen en problemen, Maar dat 's voor straks, n u ga 'k vacantie nemen. P. GASUS. Keukentafels en Stoelen, ladders, huistrappen, strijktafels, dróóg-rekken' enz., vindt U in zeer. groote verscheidenheid in, de Klompencentrale, op 't pleintje, Reitz- straat 1 ,Di\ Léydsstra,at 10,Telefoon 11784. Levert overal heen. Franco thuis. (Adv. lngez. Med.) IETS MOOIS IN UW KAMERS? KROON - BEHANGSELS ALLEEN GR. HOUTSTR. 179 TELEF. 14269 (Adv. lngez. Med.) Veilig verkeer. Cursus in automobielverlichting. De Vereeniging voor Veilig Verkeer van Haarlem en omstreken houdt op 4, 7, 11 en 14 Mei van 8 tot 9.30 uur des avonds, in de Ambachtschool aan den Kleverparkweg al hier een cursus in automobielverlichting, meer in het hijzonder betreffende de nieuwe eischen, die de Motor en Rijwielwet thans aan deze verlichting stelt. Aan dezen cursus, die gegeven wordt door den heer H. G. Hofman, reserve le luitenant bij den Motordienst, een bekend deskundige op het gebied van automobielverlichting, nemen deel garagehouders en automobiel monteurs. Vakmenschen, die zich alsnog hiervoor wenschen op te geven, kunnen zioh op Maan dag 3 Mei a.s. te half negen 's avonds ver voegen aan het bureau van politie, Smede- straat. afdeeling Verkeerswezen. De deelneming is geheel gratis. PERSONALIA. Onze stadgenoote mej. Chr. v. d. Berg is benoemd tot onderwijzeres aan de Chr. School te Groesbeek. De mooie bloem- versiering die de gemeente op het Stationsplein heeft laten aanbrengen. De 1 Mei-viering in Haarlem. Kinderfeesten in het Gem. Concertgebouw. Ter gelegenheid van de viering van den 1 Meidag hadden hedenmorgen in het Gem. Concertgebouw jeugdfeesten plaats, die ge organiseerd werden door de Soc.-Dem. Vrou wenclub. Zoowel de groote zaal als de turn zaal waren geheel gevuld met een schare opgewekte kinderen. In de groote zaal werd de bijeenkomst ge opend door de voorzitster van de Soc.-Dem. Vrouwenclub, mevr. Maas die de kinderen hartelijk welkom heette. De Federatievoor - zitter der S.D.A.P. te Haarlem de heer S. P. Doek hield een korte openingsrede. Het kinderprogramma werd hier verzorgd door het bekende ensemble „De Jonge Spe lers". Vooral de vertelling van Richard Flink had een daverend succes, doch ook het op treden van den gooclMaar was voor de kin deren in den waren zin van het woord een feest. De opgewekte gezichten zeiden boek deel en. Voor de pauze werd nog een tooneelstukje opgevoerd ..Het arme meisje" terwijl diverse tractaties de feestvreugde ten top deden stijgen. Ook na de pauze hadden de verschillende nummers weer buitenge woon veel succes. Het moet voor een tooneelgezelschap wel een dankbare hoewel geen gemakkelijke taak zijn om voor kinderen op te treden. In de tuinzaal werd de bijeenkomst ge opend door de tweede voorzitster van de Soc. Dem. Vrouwenclub. mevr. van Sinderen. Hier was de verzorging van het programma in handen van de A.J.C. Allereerst werden lichtbeelden vertoond van Bulletje en Boo- nestaak, die natuurlijk weer geweldig insloe gen. Hierna werden verschillende speellied- jes opgevoerd terwijl de morgen besloten werd met de opvoering van „Assehepoester". Ook hier werd de feestvreugde door tracta ties nog verhoogd. Des middags zal in het Concertgebouw een bijeenkomst plaats vinden, terwijl de dag besloten zal worden met een openlucht-mee ting aan de Paviljoenslaan en een fakkel optocht. Dood door schuld. In Februari van dit jaar is onder Wasse naar een verkeersongeluk gebeurd, dat aan twee Haagsche studenten het leven kostte. Een automobilist moest plotseling uitwijken voor een wielrijder, die juist den weg over stak .De autobestuurder reed daarbij tegen een motorrijwiel, waarop twee studenten zaten. Wegens het veroorzaken van dood door schuld werd de wielrijder tot twee maanden hechtenis veroordeeld. BEZOEKT de RENAULT AUTOMOBIEL TENTOONSTELLING in „DREEFZICHT", Den Hout, alwaar alle modellen, zoowel Luxe- als Bestelwagens zullen worden geëxpo seerd, vanaf ZONDAG 2 MEI tot en met 5 MEI. Hoofdagent GEERT HOOGEVEEN, Mr. Cornelisstraat 56 Telefoon 16270 (Adv. lngez. Med.) exfra dun, vlijmscherp, 0.10 m.m. 10 stuks /0.35 ook verkrijgbaar bij GR. HOUTSTRAAT 166, bij de Houtbrug. (Adv. lngez. Med.) Burgemeester Maarschalk metselt de oor konde in voor de planting van den Juliana- boom op het Nagtzaamplein. - Het verslag dezer plechtigheid vindt men op pag. 4. ,KNIPS" zegt Uw Kiektoestel laat ons het verder doen. KEIP naast Luxor. (Adv. lngez. Med.) Fransche onderscheiding voor den heer E. H. Krelage. De heer E. H. Krelage. Naar wij vernemen is de heer Ernst H. Krelage, oud-voorzitter van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur, be noemd tot eerelid van de Société nationale d' horticulture de France. De Spaarne Bank. Dividend 3 Aan het verslag over het boekjaar 1936, uit gebracht door de directie en den Raad van Commissarissen op de algemeene vergadering van aandeelhouders van de Spaame-Bank N.V., gehouden op 30 April, is het volgende ontleend De directie zegt o.a.: Reeds in het vorige jaarverslag mochten wij er de aandacht op vestigen, dat de be drijfswinsten per kwartaal genomen een stij gende lijn volgden, welke vooruitgang zich in den aanvang van de thans afgesloten boe kingsperiode scheen voort te zetten. Inder daad heeft het jaar 1936 in dit opzicht niet teleurgesteld en mogen wij, na de voorafgaan de jaren van teruggang, thans met voldoe ning vaststellen, dat de resultaten over het afgesloten boekjaar gunstig zijn geweest. Natuurlijk heeft het verlaten van den gou den standaard, welke maatregel op 27 Sep tember 1936 zelfs de overtuigde voorstandei's van muntcorrectie nog heeft verrast, niet na gelaten ook voor onze Vennootschap op de thans aan de orde gestelde bedrijfsperiode een bijzonder stempel te drukken; direct door invloed ten gunste uit te oefenen op de po sitie van velen onzer debiteuren, indirect door het bevorderen van een zeer levendigen fond senhandel. welke laatste factor mede heeft bijgedragen tot een verbeterde uitkomst van onze provisierekening. Anderzijds slaagden wij er in, door middel van een meer rationeele arbeidsverdeeling ondanks de sterk toegenomen administratieve werkzaamheden het totaalcijfer der on kosten verder omlaag te brengen. De op een ruime liquiditeitspositie ge richte bedrijfspolitiek, welke een waarborg biedt voor onze volkomen onafhankelijkheid, gevoegd bij de in 1936 geldende lage geldta- rieven, hebben tengevolge gehad, dat de ge kweekte rentewinst bij die van het vorige jaar ten achter bleef. De tegenover debiteuren in rekening-cou rant aanwezige zichtbare en onzichtbare re serves, vermeerderd met het restant der winst over 1936, bieden voldoende dekking tegen de uit dien hoofde loopende risico's. Daarentegen bestaat de wenschelijkheid om de boekwaarde van den post .Kantoorge bouwen en Inrichtingen" door extra-af schrijving terug te brengen, teneinde deze meer in overeenstemming te brengen met de waarde, welke in de huidige omstandigheden aan deze activa kan worden toegekend. Nu de winsten, ook in het thans loopende boekjaar wederom in ruimere mate beginnen te vloeien, komt het ons voor, dat deze wen- schelijk geachte afschrijvingen geleidelijk uit de resultaten der eerstvolgende jaren kunnen geschieden In dit licht mogt ons voorstel worden be zien, om te besluiten tot uitkeering van een dividend van 3 pet. Wij stellen derhalve voor uit de nettowinst van f 76.733.65 een. dividend uit te keeren van 3 pet. (f 30.000) en het dan, na aftrek van belasting resteerende saldo over te brengen naar de extra-reserve. De balans per 1 Januari 1937 sluit met een bedrag van f 3.595.374.84 en de verlies- en winstrekening over 1936 met een bedrag van f 198641.11. De algemeene vergadering keurde de direc tievoorstellen goed. alsmede de balans en de Verlies- en winstrekening. Als commissarissen werden wegens perio dieke aftreding herkozen de heeren Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, J. W. A. Beynes en J. W. Lucas. AFSCHEID G. D. HAGEBOUT. Vrijdag 30 April was het de laatste dag, dat de heer G. D. Hagebout, chef van de afdeeling georganiseerde werkloozen bij den Dienst van Maatschappelijk Hulpbetoon in functie was, aangezien hij met ingang van 1 Mei den ge meentedienst met pensioen zou verlaten. Het was te voorzien, dat het afscheid van dezen algemeen geachten ambtenaar niet on opgemerkt zou plaats vinden. Vrijdagmiddag werd de scheidende ambtenaar ontvangen door den Directeur van Maatschappelijk Hulpbetoon in het bijzijn van alle ambtenaren, terwijl mede tegenwoordig waren tal van bestuurs leden van organisaties, waarmede de heer Ha gebout krachtens zijn functie heeft samenge werkt In de eerste plaats werd de heer Hagebout toegesproken door den directeur van Maat schappelijk Hulpbetoon, den heer S. C de Haas van Dorsser. die hem als voorbeeld stelde aan allen voor de trouwe plichtsbetrachting, waar mede de heer Hagebout steeds zijn moeilijk werk heeft verricht, de hoop uitsprekende dat het hem gegeven moge zijn nog lang van zijn welverdiend pensioen te genieten. Namens het geheele personeel bood hij den heer Hagebout, als herinnering een uitstekend geslaagde pen- teekening in lijst aan, voorstellende het ge bouw van Maatschappelijk Hulpbetoon, als mede een fraaie bloemenmand. Verder voerden het woord de heer Jongbloed, chef-commies bij Maatschappelijk Hulpbetoon, die den heer Hagebout dank bracht voor de prettige collegiale samenwerking; de heer A. Mars, voorzitter van den Haarlemschen Be- stuurdersbond, die zeide overtuigd te zijn niet alleen te spreken namens de penningmeesters van de organisaties, wanneer hij den heer Ha gebout bedankte voor de prettige samenwer king, doch ook namens de georganiseerde werkloozen voor het vele dat hij voor dezen heeft gedaan. De heer C. Pauw bracht dank namens de organisaties aangesloten bij den R.K. Volks bond. terwijl de heer 'J. Hollander sprak als voorzitter van den Centralen Nederlandschen Ambtenaarsbond. Daarna dankte de heer Hagebout voor al deze vriendelijke woorden en het hem ge schonken aandenken, waarna hij van ieder der aanwezigen persoonlijk afscheid nam. WAAROM NEEMT U NIET EEN MODERNE WONING? De MOOISTE woningen van Haarlem zijn nu reeds TE HUUR voor f 6.— per week. Prachtig van indeling, badkamer of badcel. WONINGBUREAU VAN DER SCHAAR. Teding van Berkhoutstraat 108. Bezichtiging iedere dag. (Adv. lngez. Med.) Wij geven ter gelegenheid en voor reclame van de B. E. L.-week op al onze artikelen gedurende dien tijd 10 pet. KORTING. O.a. BABY UITZETTEN LEDIKANTJES - - WIEGEN ENZ. ENZ. ENZ. (Adv. lngez. Med.) Het Londensche buspersoneel is in sta king gegaan. 4 Von Neurath's reis naar Italië. 4 De viering van den Julianadag in onze stad. 4 Dr. Colijn heeft gisteravond in het Kre- lagehuis te Haarlem gesproken. 5 Bioscopen. 7 ARTIKELEN, ENZ R. P.: De Espana. 1 G. P. D.-dienst: Een minister spreekt en werkt. 3 P. v. d. Hem: Diplomatieke trekvogels. 3 Dr. P. H. Schroder: Figuren uit het ver leden. 5 Dr. M. Euwe: Landau dringt naar voren. 6 C. J. Groothof f: NederlandBelgië 6 J. B. Schuil: Macbeth. 7 J. H. de Bois: Litteraire Kantteekeningen. 7 Dr. Jac. P. Thysse: In Thysse's Hof. g Fin. Ec. weekoverzicht: Scherpe koersin- zinking door psychologische factoren veroorzaakt. 8 Voor de Jeugd. 9 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op g

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1