KfHfyttedet* Drukke bollendag. Het belangrijkste 54e JAARGANG No. 1652J Verscliiinf rtas'eliiks. Kelialve op Zon- en Feestdagen. MAANDAG 3 MF.T 1937 HAARLEM S DAGBLAD Directie :P.W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Uitgave Lourens Coster Maatschappij voor Courant-Uitgave en Algemeene Drukkerij N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN per week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72V-. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12 Telefoon Nos.Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132, 12713 Administratie 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 1 2230 ADVERTENTIëN 15 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnès. Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.overlijden ƒ400.verlies van hand, voet of oog ƒ200.beide leden duim ƒ100.één lid duim ƒ50.alle leden wijsvinger ƒ60.—, één of twee leden wijsvinger ƒ25.alle leden anderen vinger ƒ15.één of twee leden anderen vinger f5.arm- of beenbreuk ƒ30enkelbreuk ƒ15.polsbreuk ƒ15. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllus treerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden, HEDEN 14 PAGINA S. Het Prinselijk Paar naar Indië. Brutale inbraak in Aerdenhout. BATAVIA, 3 Mei (Aneta/A.N.P.) In een interview met Aneta heeft de oud-Gouverneur-Gene raal Van Limburg Stirum, die een reis maakt door Nederlandsch- Indië, verklaard, dat het voor nemen tot een bezoek van het Prinselijk Paar aan Indië thans vast staat, echter nog niet het tijdstip, waarop dit bezoek ge bracht zal worden. Dr. J. J .van den Hoek. f Dr. J. J. van den Hoek. Zaterdagmiddag te ongeveer 8 uur is alhier, Op 59-jarigen leeftijd, eenige uren nadat hij de begrafenis van wethouder W. Roodenburg had bijgewoond, plotseling overleden dr. J. J. van den Hoek, directeur der 2e H.B.S, aan het Santpoorterplein. Dit tragisch verscheiden heeft natuurlijk in de kringen van genoemde school in de eerste plaats, diepen indruk gemaakt. Hedenmorgen heeft de waarnemende directeur in tegen woordigheid van alle leeraren en leerlingen, een korte herdenkingsrede uitgesproken, waarin hij de verdiensten van den overleden directeur en de grootte van het verlies dat de school door zijn heengaan lijdt, schetste. •Inderdaad is het verlies voor de school zeer groot. De heer Van den Hoek was een bemin nelijk en hoogst bekwaam man, die de achting en de genegenheid had van leeraren en leer lingen. Hij was ook een bescheiden man, die zich geheel wijdde aan zijn school en zich Weinig met het operv .re leven bemoeide. Dr. Van den Hoek werd in Pernis geboren, volgde het gymnasium te Schiedam en stu deerde vervolgens aan de Leidsche Universi teit. Hij promoveerde op een historisch proef schrift tot doctor in de letteren. In 1904 werd hij benoemd tot leeraar in de geschiedenis en staatsinrichting aan de H.B.S. te Brielle. In 1905 volgde zijn benoeming tot leeraar in de geschiedenis en de Nederlandsche Taal aan de H.B.S. met 5-jarigen cursus te Haar lem, waarvan destijds dr. Brongersma direc teur was. Dr. Van den Hoek doceerde ook eenige ja ren aan de Hoogere Handelsschool (thans H.B.S. A) alhier. Bij de oprichting van de Hoogere Burger school B met 5-jarigen cursus aan het Prin- senbolwerk (1919) werd hij aan deze school tot leeraar in de geschiedenis en plaats vervangend directeur benoemd. Sedert dien bleef hij aan de H.B.S. B, die in 1929 naar het Santpoorterplem verplaatst werd, ver bonden. Op 15 Juli 1931 werd dr. v. d. Hoek door den gemeenteraad benoemd tot directeur dier school, in de vacature dr. A. D. Donk. Ais reserve-officier is dr. Van dei Hoek ge durende de geheele mobilisatie in werkelijken dienst geweest. In 1928 werd hem als reserve majoor eervol ontslag verleend. De teraardebestelling zal plaats hebben Woensdagmiddag a.s. te 2 uur, op de Alg. Be graafplaats aan de Kleverlaan. Met ontsteltenis hebben wij het plotseling overlijden vernomen van den uitstekenden onderwijs-man die dr. J. J. van den Hoek was. Vele leerlingen van de 2e H.B.S. b maar ook tallooze oud-leerlingen, die sinds lang in het volle maatschappelijke leven staan schrij ver dezer regelen is éen hunner zullen zich met dankbaarheid zijn lesuren herinneren, en de vriendelijkheid en opgewektheid van den bekwamen docent evenzeer De persoon lijkheid van dr. van den Hoek blijft zeker voor ons allen verbonden aan goede en pret tige schoolherinneringen. Hij wist belangstelling voor zijn vakken te wekken en vast te houden en wij mochten hem allen graag. Zijn stille bescheidenheid belette niet dat hem zes jaar geleden het directeurschap van de 2e H. B. S. ten deel viel: zijn bekwaamheden en karaktereigen schappen moesten hem zulk een onderschei ding wel brengen en toen zijn oud-leerlingen het vernamen hebben zij die hem ongetwij feld allen van harte gegund. Te vroeg is hij heengegaan uit een kring, waarin men hem algemeen hartelijke sympathie en respect toe droeg. R. P. Een inbreker gaf zich uit voor politicman. Zaterdagnacht is ingebroken in de villa Borgerweg No. 1 te Aerdenhout. In de beneden vertrekken is veel overhoop gehaald. Vermist worden enkele met juweelen bezette sieraden, waarvan de waarde vermoedelijk op eenige honderden guldens te stellen is. Een lade van een schrijftafel is ook onderst boven gehaald, maar een portefeuille met 200 gulden die daarin lag, is niet gevonden. Het blijkt dat hier een brutale inbreker aan den gang geweest is, die ook over tegenwoor digheid van geest beschikt. De ouders waren afwezig, de kinderen die op de eerste verdie ping sliepen waren alleen thuis met de dienst bode, die haar kamer op den zolder heeft. De inbreker is binnengekomen door eerst op een balcon te klimmen, daarna een deur te forcee- ren, waarna hij kwam in de slaapkamer van het 11-jarig dochtertje. Hij liet het licht van zijn eleetrisehe lantaarn op haar gelaat schij nen, waardoor zij wakker werd. De inbreker heeft toen gezegd: „schrik maar niet, ga maar weer slapen, er is hier ingebroken, ik ga nog even naar de kamer van je vader, ik ben van de politie Daarop heeft de inbreker nog de kamers van de benedenverdieping doorzocht. In de kamers waar de andere kinderen slapen is hij niet ïweest. De politie van Bloemen daal heeft een uit gebreid onderzoek ingesteld, waarbij ook door de hondenbrigade van de Haarlemsehe politie ;assisteerd werd. Het dochtertje kon van den ibreker slechts een vaag signalement op geven, niet alleen was het kind natuurlijk door het onverwachte bezoek en de mededeeling dat er in huis was ingebroken, overstuur, maar het is altijd moeilijk iemand op te nemen die •lf een lantaarn in de hand heeft. Tot heden heeft het onderzoek nog geen direct resultaat opgeleverd. Nieuw contingent Duitschers in het Nationalistische Spanje. 1500 man zou in San Sebastiaan aan wal gezet zijn. LONDEN, 1 Mei (Reuter). Van de zijde der Baskische regeering wordt officieel mede gedeeld, dat Maandag j.l. 1500 Duitschers te San Sebastian aan land zijn gezet. WISSELKOERSEN AMSTERDAM 10.15 uur. Londen 8.99?4. Berlijn 73.281/z. Parijs 8.17 y2. Brussel 30.77y2. Zwitserland 41.71. New York 1.82 5/16. ,KNIPS" zegt Uw Kiektoestel laat ons het verder doen. KEIP naast Luxor (Adv. Ingez. BEZOEKT de RENAULT AUTOMOBIEL TENTOONSTELLING in „DREEFZICHT", Den Hout, alwaar alle modellen, zoowel Luxe- als Bestelwagens zullen worden geëxpo seerd, vanaf ZONDAG 2 MEI tot en met 5 MEI. Hoofdagent GEERT HOOGEVEEN, Mr. Cornelisstraat 56 Telefoon 16270 (Adv. Ingez. Med.) HAARLEM HEEMSTEDE (Adv. Ingez. Med.) voor de Baby met 10% korting VAN WEERT - GIERSTRAAT (Adv. ingez. Vrouw door gas verstikking om het leven gekomen. Zaterdagmiddag wilde de 62-jarige juffrouw K. R., wonende in het Mepschen-gasthuis te Groningen thee zetten, waartoe zij op een gascomfoor water aan den kook zou brengen. Zij stak een lucifer aan en in de veronderstel ling dat het gas inderdaad brandde, zette zij zich in een stoel om te wachten tot het water kookte. Eenigen tijd later ontwikkelde zich een sterke gaslucht in het gebouw. Men ging op onderzoek uit, waarbij bleek, dat de vrouw door gasverstikking om het leven was ge komen. De bijeenkomst der Oxford- groepen te Utrecht. Groote belangstelling uit binnen- en buitenland. 's GRAVENHAGE, 3 Mei. Het perssecreta riaat der Oxfordgroepen te Utrecht deelt mede, dat thans uit binnen- en buitenland de aankondigingen tot deelneming aan de bij eenkomst tusschen 6 en 17 Mei in groote hoe veelheden binnenkomen. Uit Engeland werden vijfhonderd aanvra gen ontvangen. De drukte in verband met de kroningsfees ten in Engeland maakt het noodzakelijk,- dat daarvoor speciale maatregelen worden getrof fen. De Denen kondigden aan, dat zij op Zon dag 9 Mei ten getale van tweehonderd in een autokaravaan Utrecht zullen binnenkomen. Tot op dit oogenblik werden honderddui zend „folders" aangevraagd. In het binnenland werden in verschillende steden voorbereidende bijeenkomsten gehou den van doctoren, zakenlieden, burgemeesters onderwijzers en andere groepen. Tien Neder landsche burgemeesters hebben een rond schrijven gericht aan al hun collega's, waar bij deze tot een bijeenkomst aan een geza- menlijken maaltijd gedurende de Oxford-da- gen worden uitgenoo. .digd. Uit enkele gemeenten werden reeds massa bewegingen aangekondigd. Zoo meldde een gemeente van zeventienhonderd leden, dat duizend hunner met autobussen in Utrecht zullen arriveeren. Ook uit het bedrijfsleven werden verschil lende collectieve afvaardigingen aangekon digd, zooals uit een fabriek tweehonderd ar beiders, uit een andere honderd arbeiders, talrijke kleine bedrijven, waarvan de leider met administratief personeel en arbeiders zou overkomen. In Utrecht werd de beschikking gekx-egen over een aantal localiteiten, die voorzien worden van luidsprekers, o.a. de groote loods der groentenveiling, waar omstreeks zesdui zend menschen kunnen worden onderge bracht, Tivoli, enz. De laatste schooldag van de 5e klasse der 11. B. S. A aan de Raaks ging met een feestelijken optocht gepaard. (De leerlingen krijgen nu verder gelegenheid thuis te studeeren voor hun eindexamen.)De vroolijke stoet passeert de Paviljoenslaan. Onafgebroken stroom van voertuigen. Het mooie weer lokte duizenden. Kleine verkeersongevallen in Haarlem. Een stralende zomerhemel koepelde over het bollenland en heeft de bezoekers uit alle streken des lands naar den bloementuin van Kennemerland, die als een kleurige stalen kaart langs de wegen lag, gelokt. In een onafgebroken stroom trokken fiet- sei's, automobilisten en waxxdelaars langs deze kleurexipraeht Niettegenstaande de concur rentie van den voetbalwedstrijd te Rotterdam waren zeer velen gekomen al was het na af loop van den wedstrijd merkbaar drukker. Uiteraard passeerden ook vele auto's van be zoekers aan den wedstrijd de bollenstreek. In Hillegom. Den geheen dag brachten ook de trams vele bezoekers aan, die vaxi Hillegom uit te voet langs de velden trokkerx'. Voor de voertuigen werd het éénrichtingver- keer toegepast, zoodat stagnatie uitbleef. On gevallen kwamen ditmaal gelukkig ook niet voor, zoodat de verschillende E.H.B.O.-posten geen dienst behoefden te doen. De bloemenverkoopers maakten een goeden dag, want vele fietsers, en automobilisten tooiden zich met slingers goudgele narcissen bloemen, en vele waxidelaars namen een kleurigen bloemenrijker mee naar huis. In de Haarlemmermeer. Zondag passeerden in Haarlemmermeer, vooral op de primaire wegen honderden wiel rijders, jong en oud, beladen met bouquetten en guixiandes van hyacinten exx tulpen, even als een groot aaxital met bloemen omhangen axxto's, hetgeen eexx gezellige drukte teweeg bracht. Een groot verschil bij den vorigen Zondag toen het wel heel erg stil was met het verkeer langs de mooie wegen in den pol dér. De wielrijders hadden het met den sterken Oostenwind tegen niet gemakkelijk, maar de mildere natuur en het heerlijke zonnetje maakten veel goed, zoodat de lange rijen in een opgewekte stemming voorbij trokken. Ook in de Haarlemmermeer zelf, waar de bloembollenteelt in de laatste jaren belangrijk is uitgebreid, heeft men Zondag nog in ruime mate van een ware bloemenpracht kxinnen genieten. Op Marquette. Reeds gedurende de geheele afgeloopen week was het belangrijk dx*ukker op „Mar quette" waar de tentoonstelling van bollen in den vollen grond nu wel op haar mooist is. Verschillende scholen brachtexi een bezoek aan de tentoonstelling, evenals vele particu lieren. Doch Zondag was de dx-ukte zeer groot. Vooral in de middaguren schuifelden de dui- zendexx bezoekers voetje voor voetje langs de kleurige nerken, waar de tulpen wedijverden in pracht met de andere bolgewassen. De res taurants waren overvol en 's middags con certeerde de muziekvereeniging „Voorwaarts" uit Haarlem op het tentoonstellingsterrein. Te Heemstede. Reeds vroeg in den morgen trokken drom men wielrijders en files autos langs den Hee- renweg om in zuidelijke richting naar de bloe menvelden te gaan. Dit verkeer nam in de latere morgenuren sterk toe met het oog op den interlandwedstrijd in Rotterdam. Vooral in de omgeving van de Zandvoortschelaan, welke nog steeds voor het verkeer gestremd is, zoodat het verkeer over Aerdenhout nu ge heel over de Laan van Rczenburg moest gaan, was het overweldigend druk en had de politie de handen vol om het vei'keer te regelen. Maar dank zij genomen maatregelen vond geen stagnatie plaats. De N.Z.H.T.M. had alle ma teriaal in dienst exx heeft weer heel wat men schen vervoerd. Groenendaal heeft veel be zoekers gehad die volop genoten van de pracht van de beginnende lente. Om 7 uur in den avond was het verkeer weer eenigszins nox-maal en konden de ver keersagenten inrukkexx. Behalve bij de elders vermelde ongelukken aan den Glipperweg heeft de eerste hulpdienst niet behoeven op te treden. Drukte in Haarlem. Uiteraard is een groot deel vaxi de bezoe kers aan de bollenstreek de Spaarnestad ge passeerd, waardoor het daar soms zeer dx-uk was. Ernstige verkeersongevallen kwamen ge lukkig niet voor, al is de Zondag niet geheel zonder verkeersongevallen verloopen. Zondagmorgen reed de 16-jarige wielrijdster N. de la S. uit Amsterdam met haar zuster op den Schalk wij kerweg. Doordat de meisjes te dicht naast elkaar red n, haakten de sturen in elkaar, zoodat mej. De ia S. kwam te vallen. Zij brak haar linkerpols en is, na door een lid van O.D. voorloopig te zijn behandeld, naar de Mariastichting overgebracht. Omstreeks elf uur raakte een 17-jarige wiel rijdster uit Amsterdam met de trapper van haar fiets, het rijwiel vaxx de naast haar rij dende jongedame. 't Meisje kwam te vallen exx werd door 'n ach ter haar rijdende auto waarvan de bestuurder uit alle macht remde, geraakt en aan het hoofd gewond. Het meisje heeft zich, na door een lid van OU. voorloopig te zijn verbonden, loopend naar het Diaconessenhxiis begeven, waar zij verder behandeld wei'd. Zondagavond omstreeks kwart over zes had op den hoek van de Groote Markt en de Bar- teljorisstraat een aanrijding plaats tusschen een auto, bestuurd door een xnonteur uit Leende (N.B.) en den 19-jarigen fietser H. De jongen kwam te vallen en brak de linkerpols. Bovendien liep hij enkele schaafwonden op. Het ongeval moet worden toegeschreven aan een fout van den automobilist, die door het stopteeken van den verkeersagent was ge reden. Tegen den autobestuurder is procesver baar opgemaakt. Auto en rijwiel werden licht beschadigd. Om 7.30 wilde een 53-j. dame de Tempeliers straat bij het Houtplein oversteken. Zij aar zelde evenwel en liep tegen een motorrijwiel op, bestuurd door een monteur uit Rotterdam. De daixie viel exx is, na door O.D. te zijn be handeld naar het St. Elisabeths gasthuis ver voerd, waar bleek dat zij het lxnkerbe§n ge broken had. Het slachtoffer is ter observatie opgenomen CREMATIE DR. TH. v. d. VELDE. In grooten eenvoud heeft Zatex-dagmiddag ixx het crematorium op Westerveld te Velsen de crematie plaats gehad van het stoffelijk over schot van dr. Th. H. v. d. Velde, vroeger vrou wenarts alhier en directeur van de Vrouwexx- kliniek aan het Wilsonsplein, die voor de Kx-aamverzorging alhier zeer veel heeft ge- daaix exx op 64-jarigen leeftijd te Locarxxo in Zwitserlaxid overleed. Van hier waren aaxxwezig mej. dr. F. C. van Hasselt, vrouwenarts, dr. Scheffelaar Klots en dr. P. Wolterson. Gesproken heeft mr. J. A. Philipse uit Den Haag, die zeide dat naar verzoek van de we duwe alleexi hij een persoonlijk woord zou spreken. Spr. herdacht de vriendschap met dexi overledene en ook hoe deze als arts te Haarlem aan de spits der medische weten schap stond. Hij heeft echter de artspraktijk verwisseld voor het schrijfbureau in Locarno, waar hij zijn boeken schreef en de wereld in zond. Door de jongeren werd nimmer tevex-- geefs een beroep op hem gedaan. Nadat de kist onder orgelspel was gedaald, heeft mr. Philipse op verzoek der weduwe voor de belangstelling bedankt. De uitgever, die meer dun 1.250.000 boeken ver- kocht. Wanneer in Amerika een boek een oplaag van 15 a 25.000 haalt, kan men het reeds een succes noemen. Onlangs overschreed een boek echter het millioen. Ixx Juni vorig jaar begon men in couranten te adverteeren met kleine adverten ties; daar het boek goed was, steeg de verkoop dadelijk reeds tot 250.000 exemplaren. In Augustus xxoteerde men reeds ruim 300.000. Aangemoedigd door dit succes ver grootte men de advertexxties en.... op den 31sten October had men Begin Februax-i j.l had men de 700.000 boeken ver-kocht. 1.250.000 reeds overschreden en nog steeds vindt het boek geweldi gen aftrek. pag. Dr. J. J. van den Hoek is Zatex-dagmiddag overleden. 1 Te Aerdenhout is Zaterdagnacht een bru tale inbraak gepleegd. 1 Het Prinselijk Paar zal een bezoek bren gen aan Oost-Indië. 1 De bollenzondag is goed geslaagd. 3 Bij een scheepsramp op de Noordzee zijn tien menschen verdx-onken. 3 Er zijn weer verschillende verkeersonge lukken gebeurd. 3 Acht Fransche sportvliegers hebben een bezoek aan de bollenstreek gebracht. 3 Het resultaat der verkiezingen in Japan. 4 Het Nederlandsch Elftal heeft een niet geheel verdiende overwinning op de Belgen behaald. 5 De 1 Meiviering van S. D. A. P. en H. B. B. 3 ARTIKELEN, ENZ. J. H. de Bois: Kunst zij ons Doel. 2 Jhr. dr. B. de Jong van Beek en Donk: Zwitserland herdenkt „Broeder Klaas". 4 J. B. Schuil: Het A. B. C.-cabarct. 9 K. de Jong: Han Beuker en Wouter Denijs. 9 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op 2,i

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1