Smêdaa Heel Haerlem eet en koopt in de Smuldagrestaurants en winkels H EN S E N FLANEL PANTALONS STOFFEN COLBERTS Kunst zij ons Doel. MAANDAG 3 MEI 1937 H A A R t.E.M'S DAGBEAD !2 De Bilt voorspelt Zwakken tot matigen Oostelijken tot Zuidelijken wind, helder tot licht of half- bewolkt, later wellicht toenemende be wolking, droog weer, weinig verandering in temperatuur. BAROMETERSTAND Hoogste 767.6 m.M. te Libau. Laagste 739.0 m.M. te Vestmanoer. Het gebied van hoogen luchtdruk begon zich Zaterdag reeds naar het Oosten te ver plaatsen en aan de westzijde sterk af te ne men. Hierbij draaide de wind naar Oost. Droge en warme continentale luchtmassa's deden de bewolking geheel verdwijnen en de guurte der laatste dagen maakte plotseling plaats voor zomerwarmte. Bij de Azoren blijft de luchtdruk hoog. De verbinding der beide gebieden van hoogen luchtdruk is nog niet verbroken, doch ligt thans Zuidelijk over Frankrijk. Bij IJsland blijft de luchtdruk laag en hier passeert de eene diepe depressie na de andere. Langs de Noordkust van dit eiland waaien Arctische winden en brengen hier sneeuw en temperaturen onder het vriespunt. Van de Oostkust van Groenland wordt minus zestien graden gemeld. De secundairen der depres sies liggen tot Ierland, doch gaven daar nog geen aanleiding tot regen. Ten Westen van Ierland melden schepen op den Oceaan stij gende barometers en veel lagere tempera turen. In de Alpen is de Nulisotherm thans tot 2500 Meter hoogte gestegen. Boven Noord-Duitschland werd de temperatuur van het vriespunt reeds op 3300 Meter hoogte aangetroffen. Boven het vasteland heerscht in de atmosfeer groote droogte. Het is te verwachten, dat het warme en droge voorjaarsweer nog eenigen tijd zal aanhouden doch dat de secun dairen van de Oceaan-depressie tot de kustlanden zullen doordringen en afkoeling zullen veroorzaken. BAROMETERSTAND Vorige stand 774 m.M. Stand van heden 763 m.M. Neiging: Achteruit. Opgave van: Fa. KUIPERS ZN., Opticiens Zijlstraat 97 Telefoon 12726 De Blank en Bruin' wedstrijd» Luister- Mevrouw A. C. de Jonge, geboren Baronesse van Wassenaer, de echtgenoote van den vo- rigen Gouverneur-Generaal van Neder- landsch Oost-Indië, eerepresidente van het Algemeen Steunfonds voor Inheemsche Be- hoeftigeh (A.S.I.B.) schrijft ons: Het aantal oplossingen, binnengekomen op den radio-lüisterwedstrijd van Zaterdag avond .24 April j'L, ten behoeve van het A.S. I.B.. beloopt thans reeds vele duizenden. Een gelukkig verschijnsel is daarbij, dat vele briefkaarten (welke uit alle oorden van ons land komen) voorzien zijn van meer dan 30 cent; zelfs was er een inzending bij, waarop meer dan tien gulden geplakt was! Het Ne- derlandsehe volk geeft blijk, dat het niet on verschillig staat tegenover Indië, zooals men wel eens hoort zeggen. Hier kan nood gelenigd worden, onder Nederlandsehe onderdanen en daaraan wil len duizenden in bet Moederland gaarne me dewerken. Hoewel het Hoofdcomité van het A.S.I.B. in Nederland dit met groote dankbaarheid con stateert, is het toch van meening, dat velen de oplossing nog niet ingezonden hebben en dit uitstellen tot den laatsten dag. Deze laatste dag is Woensdag 5 Mei. Vrij dag' d.a.v. zal de notaris Mr. S. K. D. M. van Lier te 's-Gravenhage de prijswinnaars voor de meer dan 2500 prijzen (de 1ste prijs is een luxe 4-persoons Renault-auto) aanwijzen. Het Hoofdcomité hoopt, dat duizenden land- genooten alsnog hun briefkaart (met of zonder de oplossing van den slagzin; ver melding van de 14 te vinden woorden is niet noodzakelijk) zullen inzenden aan het Se cretariaat van het A.S.I.B., Koningin Emma- kade 194, den Haag. Nederland kan de Inheemsche bevolking van Java en Madoera thans helpen! VAKKLEED1NGSMAG AZIJN RAARLAARSTEEG 1 - Tel. 12842 (Adv. Ingez. Med.) AGENDA MAANDAG 3 MEI Veilinggebouw Kleine Houtweg: Tentoon stelling „Opbloei". 1017.30 en van 19.3023 ^Gebouw „De Nijverheid": Voordracht Frank Reusch, over „Vlot spreken". 8.30 uur. Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Cinema Palace: Swing Time met Fred. Astaire en Ginger Rogers. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: Haar groote zonde met Gustaf Gründgens. 2.30, 7 en 9.15 uur Luxor Theater: William Powell in Ziegfeld, de Revuekoning. 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: Clark Gable en Marion Davies in „De laatste ronde". 2.30, 7 en 9.15 u. Frans Hals Museum: Tentoonstelling Kunst Zij Ons Doel. 10—4 uur. DINSDAG 4 MEI Groote Kerk: Orgelbespeling door George Robert, 8.159.15 uur. Veilinggebouw Kleine Houtweg: Tentoon stelling „Opbloei". 1017.30 en van 19.3023 uur. Remonstrantenhuis: Lezing Ir. J. F. Car rière. Ned. ver. van Spiritisten. 8.15 uur. Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Frans Hals Museum: Tentoonstelling Kunst Zij Ons Doel. 10—4 uur. Voorjaarstentoonstelling van werken der leden, in het Frans Hals museum (tot 16 Mei a.s.) Een zestigtal werken, van even zoovele werkende leden onzer Haarlemsche Schil- dersvereeniging komen in de ruime expositie zaal van ons museum, nu uitstekend tot hun recht. Het aantal exposeerende leden van K.Z.O.D. schijnt zich nog steeds uit te breiden: telkens ontmoeten wij nieuwe na men, namen die misschien beloften inhou den, doch waarvan de dragers nog niet allen vrij van debuut-koorts zijn. Doch dat went wel; men ziet dat hier en elders aan een klein aantal vaste comparanten van jaren her, die regelmatig even onvast op de beenen voor het voetlicht (hier: bovenlicht) blijven komen en toch de emotie van het optreden niet verzuimen willen. Wij zullen hun het leven niet onnoodig moeilijk en onze lezers liever attent maken op wat ons voorkomt meer of min geslaagd of opmerkelijk te zijn. Twee groote landschappen trekken aan den achterwand de aandacht: een gezicht op Toledo door Huysser en een ander, op een dorp in de duinen, door Rees. Van den laat sten zag ik in tijden niet zulk een goed door dacht en verantwoord werk, er is iets ruls, iets draderigs in de schilderwijs, maar in het licht zit een beweging en door het geheele gegeven waart een intimiteit van aanschou wing, die het tot een prettig geslaagd schil derij maken. Zag Rees zijn dorp in de duinen van boven af en in de diepte liggen, Huysser zag Toledo omhoog rijzend tegen den berg op, in lichte zon-doorgloeide kleur. Van intimiteit is daar door minder sprake dan wel van een zekere majesteitelijkheid van een levendig gebou wencomplex waarvan het lijnensamenspel op harmonieuse manier vertoond wordt. Op andere wijs dan Rees is ook Huyser wel wat droog in de manier van schilderen, vooral in groote stukken van den voorgrond maar als door den tijd dit schilderij wat rijper geworden zal zijn, kan het een fraai doek in het senore van den schilder worden. Tus- schen beide landschappen in, hangt een stilleven met prij en vruchten door Janus Wagemaker. Ook hij is ditmaal best op dreef en van een droge verfbehandeling kan men bij hem niet sprkeen. Integendeel: het vloeit alles friseh en vroolijk door de lustig opge zette compositie, luchtigheid die ernst niet buitensluit, men lette op de vast en zwierig geschilderde prijstengels bijvoorbeeld. Mij persoonlijk trekt zulk een stilleven van hem meer aan, dan veel vroeger geziene figuur stukken, waaraan mij altijd iets tweede hands scheen te kleven. Wat hij hier nu exposeert schijnt mij ook vrijer van anderen invloed te zijn geraakt en blijft me bij als een der prettigste dingen dezer expositie. Een omvangrijk en belangrijk werkstuk is Verwey's Heremiet, een eenvoudig man zit tend aan een tafel met boeken, voorwerpen etc. Wanneer er ooit nog eens van een Haar lemsche Schilderschool der 20e eeuw sprake zal zijn, dan zal men geen moeite hebben daar Verwey's Heremiet bij in te deelen en zal men voor H. F. Boot als voornaamste re presentant dier groepeering een eerezaal in te richten hebben, in een eventueel museum van moderne kunst onzer goede stad. Deze heremiet vaart wederom in Boot's schuitje en misschien vaart hij er wel bij, want hij vaart ernstig en voorzichtig. Een ander schilder Cihr. Pointl, mij tot heden onbekend, heeft blijklbaar in dat zelfde schuitje gezeten; zijn groot stilleven is typisch Haarlemsche school, maar met een welbewuste afwending van het te gezocht- burgerlijke naar het meer precieuse toe. Men zou van dien schilder meer werk moeten kennen om te weten of die wending opzette lijk of instinctief zou zijn Of Jac. Handgraaf een leerling weer van Verwey is, is mij niet bekend, maar van den laatsten zag ik eenigen tijd geleden een stil leven met een mand en vruchten, dat met dat van Handgraaf hier, veel gelijkenis vertoonde, maar toch veel sterker was. Boot zelf heeft hier een landschap bij Amstelveen ingezonden, dat bijzonder zuiver van licht en stemming is. Mogen wij om niet te uitvoerig te worden - verder volstaan met enkele kantteekenin- gen die wij, al kijkend, maakten, en verder 't een en ander onbesproken laten, dat tot die aanteekeningen geen aanleiding gaf, doordat het weinig afwijkt van wat als 'bekend ver ondersteld mag worden, of wel te weinig be langrijk is. Een stilleven van Albert Arens behoort men te onthouden om zijn fijne, hoewel zeer een voudige kleurensamenstelling van melkig-wit en blauw, waarmee een aristocratisch schilde rijtje verkregen werd, ondanks de zeer dage lij ksche dingen die er op zijn voorgesteld. Waalko Dingemans zond een Negerportret, dat knap geschilderd is en boeit. Aan een Na,- zomer te Spa am dam door W. Z. van Dijk zit een sympathieke kant, ondanks een haast naieve onbeholpenheid. Gerbrands heeft een aantrekkelijk landschap uit het Maasdal, zeer gedocumenteerd weergegeven en toch meer dan louter illustratief. Een ietwat schetsmatig portret van onzen schaakkoning Dr. Euwe, door S. de Heer, is kantig in elkaar gezet en typeert goed. Kamp zond een kundig gemaakte en aantrekkelijke kleine aquarel van een Brug in Brugge. Clara Klinghoffer een meisjesportret waarvan men, op eenigen afstand, de vlotte kundigheid eerst recht opmerkt. Een aardige Winterimpressie zond Kloesveel staat er niet op, maar wat er op staat, is zeer goed'. Een teekening van D. de Lange heeft de innige doordachtheid van het vroegere werk van Moulijn, een ge bonden verdroomdiheid, die een niet-alledaag- schen geest verraadt. In het stilleven van Maria Rompelman is een frissche durf van schilderen, maar zij laat gansche brokken (als de liggende witte doek) geheel onverantwoord wegzwemmen. Frans Tullingh's Stilleven is zelfs in deze lichte zaal donker als de nacht, zal het in een gewoon vertrek te zien zijn? Een heel mooi schilderijtje is Verboog's Maan nacht, dat bewijst, dat zoo deze schilder zich weet te.concentreeren hij een der sterkste fi guren onder Haarlemmers zijn kan. Het groote formaat van Mej. Verheus' Leidschevaart wordt mijns inziens door niets gemotiveerd; zij is fijner in kleiner dingen, meen ik. In De Wyn's portretstudie is het tapijtje van den achtergrond solider dan de kop, die iets on zekers, iets schoolsch nog heeft. Twee beeldhouwers tenslotte. J. B. de Lange, die in een Ijsbeer en een Konijntje aardige typeer ing geeft en Mej. Van Someren Gr eve die, met het portret van Prof. van Moerkerken nog' een zeer subtiel jongenskop je exposeert. J. H. DE BOIS. B. E. I,.-Week. .WEEK Een smnldagproclamatie. De Hoofdcommissie van Uitvoering van de B.E.L.-week heeft een „Bekendmaeckingh" aen de Haerlemsche burgherij verspreid, waarin de aandacht wordt gevestigd op den Smuldag, op Dinsdag 4 Mei. De proclamatie, die in het oud-Hollandsch is opgesteld, wekt de burgerij op, „de blijde incomste van 't voor- jaer, feestelyek te herdencken, hetsij door in zijn woningh 'n feestmael aen te rigten, hetsij door feestelyek voor sich te doen op dienen in een der heerenlogementen, koffy- huysenof herberghen van de stadt Haerlem". De Smuldagrestaurants en de Smuldagwin kels „syn te kennen aen de vensterbekent- maeckinghen". De Etalagewedstrijd. Vrijdagavond had in de Kroonzaal van Café-Restaurant Brinkmann, de prijsuitrei king plaats voor den Etalage-wedstrijd. Haarlem was voor dezen wedstrijd in drie rayons verdeeld. De hoofdprijs; bestaande uit een eere-me- daille, beschikbaar gesteld door de directie van de N. V. Café-restaurant voorheen Gebr. Brinkmann, en een Delfsche Bloe- menbak werd gewonnen door de firma Wed. Oosten en Zoon. De tweede hoofdprijs (gewonnen door de fa. Hommen Co) bestond uit een eere medaille, beschikbaar gesteld door de Bartel- jorisstraatvereeniging en een schemerlamp. De 3e hoofdprijs, toegekend aan de fa. Wed. L. de Jong, bestond uit een eer e-medaille van de Spaarnwonderstraat-Vereeniging en een boekenmolen. In rayon A. was de prijsverdeeling als volgt: 1. Fa. B. J. van Liemt, Groote Houtstraat 67, plaquette, beschikbaar gesteld door den heer H. J. L. Klein-Schiphorst. 2. Fa. Bosse, Groote Houtstraat 130, ver guld zilveren medaille, beschikbaar gesteld door mr. A. J. Honig. 3. Fa. J. S. v. Duren, Groote Houtstraat 10, zilveren medaille, beschikbaar gesteld door de Middenstandscentrale". 4. Fa. Jaeger, Barrevoetestraat, zilveren medaille, beschikbaar gesteld door Dr. C. J. Koch. 5. Fa. C. Stiens, Gierstraat 27, eervolle ver melding. 6. Fa. O. Th. Dantuma, Zijlstraat 90, eer volle vermelding. 7. Fa. J. van Moorsel Zn., Groote Hout straat 31, eervolle vermelding. 8. Weefhuis Jenny, Groote Houtstraat, eer volle vermelding; 9. Fa. F. Fonville, Zijlstraat 55, eervolle ver- Aan dé Fa. J. v. Moorsel Zn, Groote Hout straat, werd tevens nog een extra prijs toege kend een zilveren medaille, beschikbaar ge steld'door de Groote Houtstraatvereeniging. In rayon B. was de prijsverdeeling als volgt. 1 Fa Holt, Anegang 33, plaquette, beschik baar gesteld door directie Magazijn „Neder- 1&2dFa Goossens, Potgieterstraat 5, verguld zilveren medaille beschikbaar gesteld door mr. dr A. F. H. Schreurs. 3. Maison Meyer. Anegang, zilveren medaille, beschikbaar gesteld door Notaris G. Wol- Z34 Fa^v. Beem, Amsterdamstraat 25, zilveren medaille, beschikbaar gesteld door den heer C J. v. d. Broek. 5. Fa. Gebrs. Hart, KI. Houtstraat 49, eer volle vermelding. 00 6. Fa. D. J. v. Ellinckhuijsen, Anegang 32, eervolle vermelding. 7. Fotohuis Engel, Spaarnwouderstraat 38, eervolle vermelding. 8. Fa. L. H. J. Buijs, Voorhelmstraat 28, eei- volie vermelding. 9. Fr. H. F. v. d. Zwet, Spaarnwouderstraat 124^ eervolie vermelding. In rayon C. was de prijsverdeeling als volgt: 1. Fa. Lippits, Kruisweg 72, plaquette, be schikbaar gesteld door Mr. J. H. J. Simons, Mr. A. Bruch en Mr. T. A. M. A. v. LobenSeis. 2 Fa. Mooy, Rijksstraatweg 8, verguld zilve ren medaille, beschikbaar gesteld door den Kamer van Koophandel. 3 Hoek's Bloemenmagazijn, Kruisweg 40, zil veren medaille, beschikbaar gesteld door den heer E. v. d. Wall. 4 Fa. Franken, Kruisweg 55, zilveren me daille, beschikbaar gesteld door den heer Th. %J'pa°°J.' G. v. Hoften, Gen. Cronjéstraat 81, eervolle vermelding. 6. Fa. J. H. Korstjens, Gen. Cronjéstraat 82, eervolle vermelding. 7. N.V. Weill Zn., Barteljorisstraat 26—28, eervolle vermelding. 8. Fa. v. Dam, Gen. Bothastraat 38, eervolle vermelding. 9. Fa. W. J. G. Garritsen, Zijlweg 98, eervolle vermelding. Wie kan helpen aan een 5-per- soons open auto? De Commissie voor den Reclame-optocht moet voor de jury een 5-persoons open auto charteren, doch is tot de ontdekking gekomen, dat deze open wagens tegenwoordig niet zoo gemakkelijk meer te krijgen zijn. Is er onder de lezers iemand, die zulk een auto bezit en deze a.s. Zaterdag van ongeveer 3 tot 7 uur wil afstaan? Of weet men een adres op te ge ven, waar zulk een auto ter beschikking is? (Hiernaar gelieve men dan eerst te infor- meeren). Bericht te zenden aan den heer H. C. Sprenger, Wilhelminastraat 15, alhier, tele foon 1-3-8-6-8. Verkoop-actie. (Ballero). lederen dag neemt de belangstelling toe. Vele mooie prijzen zijn reeds toegekend, o.a damesfiets, serreameublement, stofzuiger, di van, dressoir,, electrische hanglamp, boeken kast, keukengarnituur, lederen fauteuil, electr. klok, enz. enz. Het blijkt, dat sommige winkeliers nog steeds niet weten, waar men deze bonnen kan ver krijgen. Het eerst moet men zich aanmelden aan het bureau van de B.E.L.-Week, Lange Begijne straat 20 en daarna zijn de bonnen, op vertoon van de Iegitimatiekaart, die aan het Bureau verkregen wordt, verkrijgbaar aan de volgen de adressen: Het Hoofdkantoor en alle bijkantoren van de Nutsspaarbank, de Boaz-bank, Ned. Mid- denstandsbank. Bureau B.E.L.-Week. Bij de heeren Th. S. J. Hooy, KL Houtstraat 57, H. van Beek, Kleverparkweg 11, B. van Odijk, Amsterdamstraat 12, J. J. A. v. d. Linden, Kl. Houtstraat 8, Jac. v. Maris, Barrevoetestraat 21, B. Prijs, Gen. Cronjéstraat 54. VIJFTIGJARIG BESTAAN DER REM. KERK In de Godsdienstoefening' van Zondag 30 Mei in de Rem. Kerk zal de voorganger Dr. A. H. Ilaentjens spreken over het 50-jarig bestaan der kerk aan de Oranjekade. Mej. Cor Igesz zal dit kerkelijk feest met haar zang opluisteren. JUBILEUM BIJ DE FIRMA ENSCHEDé EN Zn. Heden herdenkt de heer H. P. Waleveld den dag dat hij voor 25 jaar bij de firma En schedé en Zn. in dienst trad. Den heer Waleveld, die als drukker werk zaam is. heeft het dezen dag niet aan be langstelling ontbroken .Hij werd door een commissie uit het personeel van huis ge haald en op het kantoor toegesproken door den heer Heyningen, die hem vier stoelen en bloemen aanbood. Ten kantore werd de jubilaris toegespro ken door den oudten directeur Mr. H. J. D. D. Enschedé die den jubilaris de gebruike lijke enveloppe met inhoud overhandigde. Den verderen dag bracht de heer Wale veld in huiselijken kring door. HEEMSTEDE ERNSTIGE AANRIJDING OP DEN GLIPPERWEG. Zaterdagmiddag reed J. M. met een met een paard bespannen melkwagen van zijn erf naar den Glipperweg alhier, waar hij de trambaan wilde oversteken. Hij schonk zijn volle aan dacht aan de tram (Leidenaar) komende uit de richting Haarlem. Op dat zelfde oogenblik nadei'de uit de richting Bennebroek eveneens een Leidenaar met volgwagen, welke tram door M. blijkbaar niet werd opgemerkt. Een aanrijding het die tram volgde. M. werd daar bij van den wagen geslingerd en kwam onge veer 15 M. verder langs de trambaan te liggen. De eerste hulp werd Verleend waarna hij ver volgens door Dr. R. is behandelden op diens advies overgebracht naar de Maria-Stiehtmg te Haarlem. Hij had een schedelfractuur. Op den wagen waren nog twee knechts gezeten die geen letsel hebben. Tram en wagen wer den door de aanrijding beschadigd. Het paard kreeg weinig of geen letsel. A. J. BREDA KLEYNENBERG OVERLEDEN In den ouderdom van zeventig jaar is hier de heer A. J. Breda Kleynenberg, kapitein ter zee b. d., die zich sinds enkele jaren in onze gemeente had gevestigd, overleden. De heer Breda Kleynenberg, die reeds ge- ruimen tijd den militairen dienst verlaten had, is sindsdien eenigen tijd werkzaam ge weest bij de Belastingen te Amsterdam. De overledene was bovendien bestuurslid van vele vereenigingen. Zoo bekleedde hij het penningmeesterschap van het Zeemanshuis te Amsterdam en maakte hij deel uit van het bestuur van het Nederlandsch Bijbelge nootschap. De teraardebestelling zal plaats vinden op Woensdag 5 .Mei, des middags half twee, op de Alg. Begraafplaats te Heem stede PLOTSELINGE DOOD. Zaterdagmiddag werd de heer B. v. K. op den Glipperweg alhier onwel waarbij hij viel en op het voetpad bleef liggen. Een der leden van de .EH.B.O. heeft hulp verleend, doch Dr. R. die. eveneens ter plaatse kwam constateerde eenige oogenblikken daar na dood door hartverlamming. VRIJWILLIGE BURGERWACHT. Eenige dagen geleden werd ons het be richt gezonden dat de heer L. E. Posthumus bedankt had als voorzitter van de Heemsteed- sche Burgerwacht. Het bestuur deelt ons even wel mede, dat dit bericht onjuist is. ZESTIG JAAR ORGANIST. Zondag herdacht de heer A. v. d. Horst den dag waarop hij vóór 60 jaar werd be noemd tot organist der R.-K. kerk aan den Heerenweg. Deze dag is voor den jubilaris een ware feestdag geworden. Het feest werd ingezet met een plechtige H. Mis om half elf, welke werd gecelebreerd door een zoon van den jubilaris, die kape laan is^te Amsterdam met -assistentie van kapelaan R. Oud als diaken, kap. J. Klein als sub-diaken en kap. Fransen als Presbij- ter Assistent. Het versterkte zangkoor voerde uit Dritti Missa van A. Faist voor 4-stemmig gemengd koor, voorafgegaan door een Veni Creator voor 4-stemmlg gemengd koor van H. v. d. Besterd, besloten met Regina Caeli van Lotti. Als organist fungeerde de heer Th. Steman. Tijdens deze Mis hield pastoor C. van Mierlo een feestrede. S.pr. schetste het grootsche van de kerk muziek die het Liturgische gebed kracht en aan de godsdienstige oefeningen luister bij zet en groote veranderingen die op het ge bied der kerkelijke muziek hebben plaats ge had. De jubilaris heeft zich daai'bij voorbeel dig weten aan te passen en was' een voor beeld voor anderen. Daarvoor bracht spr. den heer v. d. Horst mede namens de vroegere geestelijken har telijk dank. Tevens bracht hij den jubilaris den dank van den Bisschop over, welke dank gepaard ging met den Bisschoppelijken zegen Ingekomen was een Pauselijk telegram van gelukwensch. Na de H Mis werd de jubilaris in de pasto rie gelukgewenscht door het kerkbestuur en een deputatie van de Bavo-zangertjes, welke gelukwenschen met stoffelijke blijken van waardeering en bloemen gepaard gingen. Des middags hield de heer v. d. Horst een zeer druk bezochte receptie. Ook talrijke //HEERL'JK DIE LENTEGEUREN/ //MAAR KINDLIEF JE RUIKT DE RUPE TABAK." NIEMEUER's STERTABAK VAN 5TOT15 CT. P. HALF ONS (Adv. Ingez. Med.) bloemstukken mocht hij in ontvangst ne men. De plechtigheden werden besloten met een plechtig Lof in de kapel van Huize St. Bavo. SANTPOORT BOND VAN LAND- TUIN- EN BLOEMIST- ARBEIDERS. Gisteren herdacht de afd. Santpoort van den Bond van Land- Tuin- en Bloemistarbei ders haar 5-jarig bestaan. Nadat alle leden de PI. Mis in de R.K. kerk hadden bijgewoond, werd het ontbijt in „De Viersprong" gebruikt. De voorzitter, de heer M. H. v. Dorp, bracht allen hartelijk dank, die tot hiertoe de af dee ling hadden geholpen. In het bijzonder richtte spr. zich tot de beide voorgaande geestelijke adviseurs en het bestuur van den R.K. Volks bond, dat door zijn dagelijksch bestuur was vertegenwoordigd. Tijdens het ontbijt werd nog het woord ge voerd door kapelaan Rek, den huidigen gees telijk adviseur, die ook reeds tijdens de H. Mis de leden had toegesproken, den heer P. de Jong namens den R.K. Volksbond en den heer Van der Ploeg namens het hoofdbestuur. HET 1 MEI-FEEST. De organisaties van Santpoort en Bloe- mendaal, aangesloten bij de moderne arbei dersbeweging vierden gezamenlijk haar Mei feest, deels te Santpoort, deels te Bloemen- daal. Plet dagprogramma werd n,l. te Sant poort afgewerkt, dat van den avond in het het Jeugdhuis te Bloemendaal. Des morgens kwamen de Meivierders(sters) bij „De Toorts" te zamen, alwaar mevr. Ha- zelhorst—-Tros een openingsspeoh hield en gezamenlijk het „Planlied" werd gezongen, waarna de traditioneele Meiboom werd ge plant. Nadat dit was geschied, trok men in op tocht naar „Terras" te Santpoort-Dorp. Ge lukkig klaarde het weer, dat er aanvanke lijk niet al te best uitzag, meer en meer op. Op „Terras" heerschte weldra een feeste lijke stemming. Men bracht den tijd door met het gemeenschappelijk zingen van liede ren, kinderspelen en het beluisteren van de clamatie van Jo van Essen. In „De Weyman" werd, der gewoonte ge trouw, de broodmaaltijd gebruikt, waarna een optocht met muziek door het dorp werd ge maakt. Weer op het feestterrein teruggekeerd, hield de heer C. Schulz een rede, waarna de ver dere beschikbare tijd werd doorgebracht met dans, handbal, touwtrekken enz. waaraan door oud en jong met animo werd deelgeno men. Om kwart voor zeven was het weer op stellen van den stoet bij „De Toorts". Van hier trok men in optocht naar het Jeugd huis aan de Donkere Laan te Bloemendaal waar het avondfeest werd gevierd. Avondfeest m het Jeugdhuis. De avond-feestvergadering van de organi saties aangesloten bij de moderne arbeiders beweging der afd. Bloemendaal-Santpoort werd Zaterdag in het Jeugdhuis gehouden. Met de muziek aan het hoofd marcheerde de lange stoet van de Toorts via een ge deelte van het dorp naar de Donkere Laan. De zaal was flink bezet. De heer W. Noor man wees er in zijn openingswoord op dat de 1 Mei viering van internationaal standpunt bekeken een somber beeld vertoont. In vele landen zijn de democratische regeeringen verdwenen. Toch willen wij niet kleinmoedig zijn, gaat spr. voort. Onze strijd bij de komende ver kiezingen misschien de strijd van ons leven, onze strijd voor het Plan van den Arbeid, zal zwaar zijn en daarom wekt spr. allen op om de uiterste krachten in te spannen. Morgenrood zong buitengewoon goed een drietal liederen, welke aansloten bij de Mei viering en wel Ecce quo mo do moritur, Meiplanting en Ford Foleson. De heer D. J. Wansink uit IJmuiden, sprak de Meirede uit. Spr. wees op de twee zijden van de viering van den Meidag en wel ernst en verantwoor delijkheid aan den eenen kant, vreugde en vroolijkheid aan den anderen kant. Voor het eerste wendt spr. zijn oogen naar het buitenland, Duitschland, Rusland, Italië en Spanje en naar het binnenland waar na 4 jaar aanpassing veel leed en armoede wordt geleden, waar ondervoeding- is, wantoestanden en zijn op woninggebied en bij het onderwijs. 400000 menschen werkloos. Lichtzijden zag hij in de geslaagde so cialistische regeeringen in Scandinavië. Spr. critiseert dan de regeering Colijn en de N.S.B. en wekt op om te strijden voor een planmatige politiek. Als slot wijst hij op het belang van de Mei viering voor de internationale gebondenheid. Na de pauze gaf de Sportbond een demon stratie en zong Morgenrood een tweetal nummers „Vrede en „Tenebrae factae sunt" Van dit koor moeten wij nog' vermelden twee goedgeslaagde spreekkoren. De gravers, van Adema van Soheltema en In dagen van strijd, van J. W. Jacobs.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 2