Café-Restaurant „LIDO" Hildebrand. Hemelvaartsdag valt op Donderdag Nieuwe Stoffen tegen de Oude Prijzen FOTO- KEIP belangrijkste 54e JAARGANG No. 16523 Verschiint rlageliiks. Seüalvc öp Zon- en Feestdagen. WOENSDAG 5 MET 1937 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Uitgave Lourens Coster Maatschappij voor Courant-Uitgave en Algemeene Drukkerij N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN per week 0.25, per maand f 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand ƒ0.22, p. 3 mnd. ƒ0.65, franco p. post 0.72Vs. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buiten Spaame 12 Telefoon Nos.Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132, 12713 Administratie 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haariem-Noord. Telefoon 1 2230 ADVERTENTIëN 15 regels f 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnès. Levenslange ongeschiktheid 2000.overlijden 400.verlies van hand, voet of oog 200.beide leden duim 100.één lid duim 50.alle leden wijsvinger 60. wlJS,vin?er e. lede°- vinSer 15-één of twee leden anderen vinger 5.arm- of beenbreuk ƒ30enkelbreuk ƒ15.polsbreuk ƒ15.rTV ,c Nog afzonderlijke verzekering voor abonnes op het Geillus treerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. HEDEN14 PAGINA o. De aloude wordingshistorie van het Hilde- brand-monument heeft onlangs weer eens de publieke aandacht getrokken doordat de beeld houwer prof. Bronner de pers ten zijnent uit- noodigde en haar aantoonde hoever hij nu ge vorderd is. Onze medewerker J. H. de Bois heeft daarvan verslag gedaan in een ernstige beschouwing, nochtans niet bevrijd van lichte ironie, die hij „de apologie der vertraging" noemde en waarin hij des kunstenaars beproe vingen in het licht stelde. Die beproevingen gelden, zooals iedereen nu wel beseffen kan, een gewijzigde koers in de beeldhouwkunst van de laatste kwart eeuw, die prof. Bronner tot herhaalde wijzigingen in zijn opvattingen en in de uitwerking daarvan noopte. Een lezer, die lichtelijk twijfelt aan den ernst van de zaak, merkt vandaag in een ingezonden stuk op dat er nochtans niet veel kunstwerken tot stand zouden zijn gekomen als elke artist een kwart eeuw noodig had om zijn opdracht uit te voeren. „Het wei*kelijke talent", schrijft hij, „werkt met energie om tot een spoedige uitvoe ring van zijn gedachten te komen". Het is een beetje gevaarlijk in deze dingen te generaliseeren en het zal ten allen tijde voor den niet-kunstenaar moeilijk blijven den kun stenaar te begrijpen. De eerste, vooral als hij een doorzettend man is die zijn eigen arbeid binnen den daarvoor bestemden tijd met energie volbrengt, zal altijd geneigd zijn onge duldig en ietwat sceptisch te staan tegenover de mysterieuse, voor hem wel zeer wazige be grippen die den arbeid van den laatste beïn vloeden. Dit neemt niet weg dat als de kunstenaar een opdracht aanvaardt en daarvoor betaald wordt, hij verplichtingen op zich neemt. Kan hij die niet nakomen tengevolge van welken inner Ijjken strijd dan ook, dan zóu het beste zijn de taak aan een ander over te laten die door deze remmen niet in zijn activiteit belem merd wordt. Het geval met het Hildebrand- monument is daarom een waarschuwing voor al diegenen, die zich in geestdrift zouden wil len vereenigen om ter eere van eenige groote .figuur- een gedenkteeken te scheppen. Zij handelen verstandig als zij, zooveel dat moge lijk is, zich van contractueele waarborgen ver zekeren ten aanzien van de termijn van uit voering. Inderdaad naderen wij met de wor dingshistorie van het Hildebrand-monument de voltooiing van de kwarteeuw. Ik zou bijna geneigd zijn te zeggen: de eerste kwarteeuw, maar wil er liever ernstig over blijven. Gezien de laatste mededeelingen van prof. Bronner bestaat er hoop dat binnen af zien- baren tijd het monument inderdaad gereed zal komen, al heeft het in elk geval veel en veel te lang geduurd. Want terwijl de niet- kunstenaar wel degelijk moet pogen te begrij pen dat de kunstenaa. »oor andere grootere moeilijkheden kan staan dan hij zelf, heeft de kunstenaar zijnerzijds evenzeer de plicht zijn uiterste energie aan te wenden om aan zijn aanvaarde opdracht te voldoen. Kan hij dat niet dan moet hij een ander de kans geven. Er is geen twijfel aan dat anderen deze op dracht binnen hetzelfde tijdvak in een paar jaar hadden kunnen uitvoeren. Verder napraten over deze oude zaak baat niet veel meer. Maar wij hebben er allemaal wat van geleerd. En diegenen onder ons die geroepen zullen worden dergelijke dingen op touw te zetten en er de gelden voor bijeen te brengen zullen ongetwijfeld hun voordeel met het geleerde weten te doen. R. P. GROOT-BADHUIS, ZANDVOORT HEMELVAARTSDAG Thé dansant. (Adv. mgez. Med.) Nagedachtenis van Dr. A. Ham geëerd. Door den gezant van Zuid-Afrika. Zooals bekend, worden er pogingen in het werk gesteld om oud-strijders, doktoren, am bulance, personeel en anderen, die in den tweede Boerenoorlog diensten hebben bewezen aan de Zuid-Afrikaansche republieken, in het bezit te stellen van de bestaande hermnerings medaille. Naar aanleiding van deze plannen heeft mevr. Ham alhier, weduwe van den in 1923 hier ter stede overleden oogarts dr. A. Ham, een correspondentie gevoerd met de Zuid- Afrikaansche legatie in Den Haag en bij die gelegenheid van den Zuid-Afrikaanschen ge zant, dr. H. D. van Broekhuyzen den volgen den brief ontvangen „Ek herinner Dr. Ham nog besonder goed en die nobel werk wat hij vir ons gedoen het. Mag ek hiermee mij appresiasie uitspreek vir u oorlede eggenoot, vir wat hij in die Boere- oorlog vir ons beteken het. Dit moet vir u altoor 'n troos en bemoediging wees die ge- dagte aan die selfopofferende werk van die Dokter. Daar is baie in Zuid-Afrika, wat met dankbaarheid terugdenk aan sij werk in ons donker dae". w.g. Dr. H. D. van Broekhuyzen. PLEIN. Iedere Vrijdag Opera-avond door het Italiaansche Orchestra „AND- BERTO" met medewerking van de be roemde Tenor Ugo Berni en de Italiaan sche Opera-Sopraan Romana Magistrale (Adv. Ingez. Med.) Jubileum P. de Munuik. 25 jaar machinezetter bij ons blad. Morgen zal de heer P. de Munnik, machine- zetter ter drukkerij van Haarlem's Dagblad, den dag herdenken, waarop hij vóór 25 jaar bij ons bedrijf in dienst trad. Aangezien deze datum echter op Hemelvaartsdag valt, werd het jubileum reeds hedenmorgen herdacht. De zetterij was bij deze gelegenheid fleurig met groen en bloemen versierd en een groot deel van het personeel was bij de huldiging aanwezig. De heer R. Peereboom, directeur-hoofdre dacteur van Haarlem's Dagblad, prees de trouw en de toewijding van den jubilaris, eigenschappen, die juist in een bedrijf als dit van groot belang zijn. De jubilaris doet zijn werk steeds met veel nauwgezetheid en kent zijn vak door en door. Spr. hoopte dat de ju bilaris nog vele jaren in dienst van de firma zou mogen doorbrengen en overhandigde den jubilaris met een geestige woordspeling, na mens de directie een gouden horloge met in scriptie. Namens de Ned. Maatschappij voor Nijver heid en Handel voerde jhr. dr. J. C. Mollerus het woord, die zeide, met veel genoegen het diploma van de maatschappij aan den jubi laris uit te reiken en uitte den wensch, dat de heer De Munnik nog vele jaren zou mogen medewerken aan het omhoog brengen van het bedrijf. De heer J. G. de Jong, chef ter drukkerij, prees eveneens den ijver en de ambitie van den heer De Munnik, die steeds die nauwge zetheid betracht, welke speciaal zijn werk eischt. Namens het gezamenlijke personeel bood spr. den jubilaris een pendule met coupes aan. De jubilaris dankte met enkele woorden voor de toespraken en geschenken en begaf zich, na door het personeel te zijn gecompli menteerd, naar huis, waar het feest verder in intiemen kring gevierd zal worden. De werkloozensteun. Over den aftrek van het gezinsinkomen. Aangedrongen wordt ook iets te doen voor de overige werkloozen. In ons vorig nummer is reeds medegedeeld, dat er een wijziging gekomen is in de steun regeling voor werkloozen .Door de regeering is bepaald, dat in het vervolg bij de bereke ning van het gezinsinkomen van een werkloo- ze zal worden vrijgesteld: 2 van de verdien sten van iederen inwonenden minderjarige en 4 van de verdiensten van iederen inwonen den meerderjarige. Tot heden werd van de verdiensten van alle inwonenden slechts 1/3 vrijgesteld. De nu ingevoerde wijziging is voor vele ge zinnen van werkloozen van veel beteekenis. Maar dit voordeel beperkt zich natuurlijk tot die gezinnen, waar buiten den steun eenig in komen wordt genoten. Hetzij dat er groote kin deren zijn die iets verdienen, dat er groot ouders inwonen die eenig inkomen hebben, of dat de vrouw van den werklooze uit werken gaat. Hoewel dit uit de publicatie van den regee- ringspersdienst niet duidelijk blijkt, moet het naar wij vernemen de bedoeling zijn, dat hetgeen in die gezinnen meer inkomt dan de vastgestelde bedragen zooals voorheen ook 1/3 wordt vrijgesteld van den aftrek van den steun. De regeering heeft evenwel geweigerd gevolg te geven aan verzoeken om ook den steun van werkloozen die geen gezinsinkomen hebben, te verhoogen. De minister heeft deze verzoeken afgewe zen o.a. op grond van de overweging, dat het voordeel, dat de ondersteunden van de door de regeering in distributie gebrachte levens middelen hebben, financieel van zooveel be teekenis is, dat de prijsstijging, die een gevolg is van de devaluatie, daardoor ruimschoots wordt opgevangen. Zooals men zich herinneren zal is in de laatste raadsvergadering te Haarlem algemeen aangedrongen op verbetering van den werk loozensteun. Aan B. en W. werd gevraagd bij de regeering namens den raad aan te dringen op verlichting van de regeling over den af trek van het gezinsinkomen, alsook op een verhooging van den steun van alle werklooze in verband met de prijsstijging als een gevolg van de devaluatie. Naar wij vernemen hebben de wethouders van Sociale Zaken der zeven groote gemeenten r waar onder natuurlijk ook Haarlem valt) Dinsdag een bijeenkomst gehouden, waarin de wijziging van de steunregeling werd bespro ken. Het ligt in de bedoeling dat alsnog bij de regeering zal worden aangedrongen om ook iets te doen voor de werkloozen die geen gezins inkomen hebben. Aan een later door ons ontvangen commu niqué over deze te Rotterdam gehouden be spreking ontleen en wij nog: Besproken werd de wenschelijkheid bij de regeering stappen te doen om te komen tot verbetering van de rijkssteunregeling voor werkloozen op verschillende punten. De aanwezigen hebben op zich genomen hieromtrent overleg te plegen met hun gemeente besturen. waarna eventueel aan den Minister van Sociale Zaken gevraagd zal worden over dit onderwerp een be spreking toe te staan. NOORDERBAD-ZANDVOORT CAPé en ZONNEBAD GEOPEND. WINDBESCHUTTE TERRASSEN HEMELVAARTSD. 6 en ZONDAG 9 Mei: I**- dansen -Tp( VANAF PINKSTEREN: DICK VAN AKE. FAMILTECABINES per seizoen 30. (Adv. Ingez. Med.) WAAROM NEEMT U NIET EEN MODERNE WONING? De MOOISTE woningen van Haarlem zijn nu reeds TE HUUR voor 6.— per week. Prachtig van indeling, badkamer of badcel. WONINGBUREAU VAN DER SCHAAR, Teding van Berkhoutstraat 108. Bezichtiging iedere dag. (Adv. Ingez. Med.) U valt één dag eerder, wanneer U geen veilige garantietrap koopt in de KLOMPENCENTRALE op het Pleintje Reitsstr. 1, Dr. Leijdsstr. 10, Tel. 11784. Levert overal heen, franco thuis. (Adv. Ingez. Med.) LANSDORP EN ROBAT Heeren Kleedermakers. Kruisweg 6. Haarlem Telef. 11787 Abonnementen vanaf f 10 per maand. Vraagt vrijblijvend stalenbezoek. (Adv. Ingez. Med.) OUDERCOMMISSIE U. L. O. SCHOOL B De Oudercommissie van de U. L. O. school B houdt een ouderavond op Woensdag 12 Mei in het gymnastieklokaal der school aan het Juno-plantsoen. De agenda vermeldt de verkiezing van 1 lid in de Oudercommissie ter voorziening in de vacature ontstaan wegens vertrek naar el ders van Mevr. Leechburg Auwers, en een Causerie door den heer E. de Kat, teekenlee- raar aan de U. L. O. school, over het onder werp: „Het nut en het doel van het teeken- onderwijs en het onderwijs in de Kunstge schiedenis op de U. L. O. school". NOG EEN VOORSTELLING VAN HET A. B. C. CABARET Aangemoedigd door de stampvolle zaal op Za terdag ji. zal het A. B. C. Cabaret onder lei ding van Louis Gimberg, op Vrijdag 7 Mei, in den Stadsschouwburg, nog 'n populaire voor stelling geven van de cabaret-revue „Men sehen kijken U aan!" Enkele wijzigingen zullen in het program ma worden aangebracht; o.a. zal Corrie Vonk. op verzoek, voordragen „Het gebed van een Schoffie". Tot slot zal voor de pauze worden opgevoerd „Zomer in Zwitserland", een va- cantie-sketch, waarin het geheele ensemble zal optreden. HET VERTREK VAN DR. J. W. LINDENBERGH In ons nummer van Dinsdag werd vermeld, dat bijdragen voor een aan dr. J. W. Linden- bergh bij zijn vertrek uit Haarlem aan te bie den geschenk, kunnen worden gestort op post rekening 52, Haarlem-Noord. Dit had moeten zijn: postrekening 273334. Weer een fabriek die groot iverd door doel m ati g adverteeren Toen de productie der Schick Dry Shaver Inc. (fabrikanten van een electrisch scheerapparaat) in 1935 meer dan 80.000 van haar appara ten kon afwerken per jaar, durfde men pas met adverteeren be ginnen. Men plaatste voor Kerstmis in enkele plaatsen advertenties in couranten. Al de winkelvoorraden verkocht men met deze reclame campagne meteen. Nadat de pro ductie in Juli weer bij was, adver teerde men opnieuw; nu in meer plaatsen. Hoewel de voorraad 750.000 had bedragen, was men weer uitverkocht. Het is te begrijpen, dat de firma besloot haar productie voor 1937 tot anderhalf millioen apparaten op te voeren. Kinder Herstelling» en Vacantie- kolonies. Uit het jaarverslag over 1936. Gisteravond vergaderde de af deeling Haarlem en omstreken van het Centraa! Genootschap voor Kinderherstellings- en Vacantiekolonies. Aan het op deze vergadering door de secretaresse, mevrouw Hazevoet uit gebrachte verslag, is het volgende ontleend De hoop, geuit in het vorig jaarverslag, dat het ons gelukken mocht, alle op de lijst voorkomende kinderen in 1936 uit te zenden is helaas niet verwezenlijkt. Nadat in October die kinderen waren uitgezonden, dit dit het meest noodig hadden, bleven er nog een zes tigtal over, die wachten moesten tot het voorjaar 1937. Wat het aantal uitgezonden kinderen be treft, dat bleef ongeveer gelijk aan dat van de vorige jaren. In 1936 was dit aantal 304 (in 1935: 315, in 1934: 308). Het aantal kinderen waarvoor de Kolonie- artsen een herhaald verblijf noodig achten, was dit jaar minder dan andere jaren. In 1935 was dit 30 pet., in 1936 slechts 20 pet. De reden hiervan is, dat er onder de voldoend verbeterde kinderen verscheidene waren, die voor den tweeden, zelfs enkele, die voor den derden en vierden keer werden uitgezonden. De gemiddelde gewichtstoeneming schom melde tusschen 4.5 K.G. in de zomergroep in het Riivierhuis en 2.2 K.G. in de zomergroep te Wijk aan Zee. Laagste gewichtstoename was 0.1 K.G. in de Februarigroep te Wijk aan Zee. Het aantal contribueerende leden liep ook dit jaar weer met 40 terug, zoodat op 31 December 1936 dit aantal 413 bedroeg. Ge lukkig, dat ook wederom in het afgeloopen jaar de heer Goeting zijn jaarlijksche gym- nastiekuitvoering der Kweek- en Leerschol leerlingen gaf ten bate van onze kas en die van Liefdadigheid naar Vermogen. Ook van de uitvoering van' het „Orkest Steenman'' onder leiding van den heer Felix de Nobel, kwamen de baten aan onze kas ten goede. Nadat de heer W. F. Beeremans, namens de kascommissie, had gerapporteerd, dat de commissie de rekening en verantwoording had in orde bevonden, werd de penning- meesteresse, mevrouw M. R. RobbersTen Oever, décharge verleend. Als afgevaardigden naar de te Rotterdam te houden algemeene vergadering werden benoemd mevrouw Robbersten Oever en mevrouw A. SteenmanOlman. Als leden van 't bestuur werden herbe noemd de doktoren A. H. Garrer, A. Ae. S. Sluyterman en A. A. G. Land. Besloten werd weer een bedrag van f 10 voor de Centrale Kas van het Genootschap te zenden. Mej. A. Melohior werd aangewezen als al gemeen bestuurslid van den Plaatselijken Raad van den Nationalen Vrouwenraad. In de kascommissie werden benoemd mej. Oh. J. Farret en de heeren D. Peereboom en W. F. Beeremans. KWALITEITSWERK ONTWIKKELEN, AFDRUKKEN, VERGROOTEN GROOTE HOUTSTRAAT naast Luxor (Adv. Ingez. Med.) Wijze raad is goud waard. Zooals deze Plaats een „Groentje" in Haarlem's Dag blad, wanneer er aanleiding toe bestaat. Ernstige aanrijding in de Kloosterstraat. Autobus tegen winkelpui gereden. Op den hoek van de Kloosterstraat en de President Steynstraat heeft Dinsdagmorgen een ernstig verkeersongeluk plaats gehad. Door dat de bestuurder van een Brockway-autobus geen voorrang verleende aan een vrachtauto, die van rechts kwam, had tusschen deze twee wagens een botsing plaats, waardoor de vracht auto omviel. De autobus reed tegen den gevel van het winkelperceel Kloosterstraat 11, be woond door den heer K. Hakkesteegh. Deze jevel werd ernstig beschadigd. De bestuurder van de vrachtauto kreeg onbeduidende snij- wonden aan den linkerarm, die door leden van den Ongevallendienst verbonden werden. Daarna werd hij per ziekenauto naar het Sint Elisabeths Gasthuis vervoerd; later kon hij per taxi naar huis terugkeeren. In de autobus zat een 65-jarige dame. die door den schok voorover viel; zij kreeg een lichte hersenschudding. Ook zij werd door le den van den Ongevallendienst verbonden, waarna zij per taxi naar haar woning vervoerd werd. Een klein meisje, dat in den winkel stond, werd door een vallenden steen licht gewond. Beide wagens, die zwaar beschadigd werden, zijn in beslag genomen. Ze zijn naar het ter rein van de Motorkazerne gesleept. Tegen den bestuurder van de autobus werd proces-verbaal opgemaakt. Het woord is aan Vauvenargues: Lediggang vermoeit eerder dati arbeid." HEMELVAARTSDAG. In verband met Hemelvaartsdag zal het volgend nummer van ons blad Vrij dagavond a.s. verschijnen. Dinsdag kwam de 5000ste bezoekster Poststempel-tentoonstelling:. Zooals men weet is er een brievenbus op de tentoonstelling met 3 lichtingen per dag. Wij vernemen, dat de hoofdcommissie er in geslaagd is cle medewerking van den Direc teur-generaal der P.T.T., alsmede van den di recteur van het Postkantoor te Haarlem er toe te verkrijgen, dat de poststukken, die in de brievenbus op de tentoonstelling „Opbloei" worden gepost, worden afgestempeld met een poststempel, luidend: „Tentoonstelling Opbloei", B.E.L.-week Haarlem." Voor Postzegelverzamelaars een belangrijk bericht! Opbloei-Sirene. Het ijverige tentoonstellingsbestuur laat niets na om de aandacht van de Haarlemmers op de indrukwekkende tentoonstelling aan den Kleinen Houtweg no. 16 te vestigen. Het nieuwste middel daartoe is een sirene, die het tentoonstellingsbestuur zich heeft aange schaft. Deze sirene zal zoo nu en dan zijn door dringend geluid over Haarlem doen loeien, om de Haarlemmers, die nog verzuimden deze tentoonstelling te bezoeken er aan te herinne ren, dat het nog tijd is dit verzuim te her stellen. Na heden resten nog slechts drie dagen, zoo dat men zich dient te haasten wil men zich de gelegenheid niet laten ontgaan al het moois dat ^.Opbloei" biedt te zien. Er kan nog medegedeeld worden, dat giste ren de 5000e bezoekster een regenmantel van de firma Peek en Cloppenburg heeft ontvan gen. Het bezoek is Dinsdag zóó druk geweest, dat de bezoekers queue moesten maken De Smuldag". De Smuldag heeft Dinsdag een prettig en voor velen onzer stadgenooten voordeelig ver loop gehad. Van de verschillende „smulrestau- rants" waren er vele stampvol en ook de eige naars der „smuhvinkels" waren zeer tevreden. Concert aan den Kloppersingel. Van de commissie voor kunst en amusement vernemen wij, dat door de vereeniging „Har monie Crescendo" op Vrijdag 7 Mei a.s. des avonds om 8.15 uur een concert zal worden gegeven op een verlicht vlot op den Klopper- singel. Tegen ongeveer 9 uur zullen verlichte Ka no's der Kanovereenigingen „Trekvogels" en der Haarlemsche Kanovereeniging het mu ziekfeest komen opluisteren. PERSONALIA Benoemd is tot ontvanger der Directe be lastingen, Ivoerrechten en Ascijnzen te Am sterdam de heer E. L. Lieve, voordien Com mies der Dir. bel. Inv. en Acc. alhier. pag. De Shell heeft thans weer drie tanksche pen in ons land besteld. 3 Een aantal wegen waar met ingang van De Indische landsmiddelen herstellen zich zeer sterk. 3 In Catalonië hebben de Anarchisten ge poogd zich meester van de regeering te maken. 4 De kans bestaat, dat ook het Londensche trampersoneel in staking gaat. 4 1 Juli voorrang zal gelden, zijn aange wezen. 7 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Hildebrand. 1 E. v. R.: Indrukken uit de internationale rechtzaal. 2 J. H. de Bois: Kunst in Haarlem en daar buiten. 3 Pierre Etïenne Flandin: De verplichtin gen uit het Volkenbondspact. 4 H. D. Vertelling: Een familiekwestie. 6 K. de Jong: Haarlem's Muziek instituut. 6 L. S.: Nog eens zaadbloemen. 7 P. A. Lammerts van BuerenDe opvoed kundige waarde van cricket voor de jeugd. 9 Schaak rub riek 9 Damrubriek. g Voor de Vrouw. io J. B. Schuil: Gezelschap Cor Ruys. 13 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op li

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1