„Kievit-bemanning was bewonderenswaardig kalm. Het Einde van de „Hindenburg". Juist die zonnige dessins? Kroon - Behangsels Woningbureau L. v. d. SCHAAR Teding van Berkhoutstr. 108, Haarlem Nieuwe Stoffen tegen de Oude Prijzen belangrijkste 54c JAARGANG No. 16525 Vérseïïijnt ïïag'eliilJs. EclïaTve op Zon- én Feéstcfag'eri. ZATERDAG S MET 1937 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Uitgave Lourens Coster Maatschappij voor Courant-Uitgave en Algemeene Drukkerij N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTENper week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72Vs. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buiten Spaame 12 Telefoon Nos.Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132, 12713 Administratie 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230 ADVERTENTIëN 15 regels f 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames 0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnès. Levenslange ongeschiktheid 2000.overlijden 400.verlies van hand, voet of oog 200.beide leden duim 100.één lid duim 50.alle leden wijsvinger 60. één of twee leden wijsvinger 25.alle leden anderen vinger ƒ15.één of twee leden anderen vinger 5.arm-of beenbreuk ƒ30enkelbreuk 15.polsbreuk 15.T ,c Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllus treerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. JrlilDEiN 10 1 AU11NA o. De plotselinge vernietiging van het groot ste en nieuwste luchtschip ter wereld heeft algemeen diepen indruk gewekt. Op de groote massa heeft zoo'n ramp de uitwerking van een sensationeel nieuwsbericht en aangezien er zoo veel en velerlei rampen gebeuren zou men kunnen aannemen dat dit nieuws spoe dig weer door een andere schokkende gebeur tenis uit de belangstelling verdrongen zal zijn. Maar er zit, nu het een luchtschip be treft, meer aan vast. Nog altijd heerscht in luchtvaartkringen het dispuut over de vraag of men op den duur voor het verkeer op zeer groote afstanden het principe „lichter dan lucht" dan wel het principe „zwaarder dan lucht" moet toepassen. In het luchtverkeer over den Atlantischen Oceaan concurreeren de beide opvattingen. Immers, de Amerika nen hebben een vliegtuigdienst ondernomen met hun „Clippers", de Air France heeft een vliegtuigdienst op Zuid-Amerika, de Duit- schers werkten met hun luchtschependienst, die nu onderbroken is door de vernietiging van het grootste hunner beide luchtschepen. Er zijn zóó weinig luchtschepen dat de ver dwijning van de Hindenburg onmiddellijk een zeer groote uitwerking heeftOok op de ongelukken-statistiek van dit vervoermid del, die een zeer hoog slachtoffer-percentage aanwijst doordat het zooveel menschen gelijk tijdig vervoert. Nu zijn de Duitschers welis waar bezig een nieuw groot luchtschip te bou- men en zij zullen dien bouw blijkbaar door- zetten ook, maar de verdere ontwikkeling van het luchtschip zal toch zeker door deze ramp nadeelig beinvloed wórden. Ook zal moeten blijken wat het effect is op de lucht vaartdeskundigen in landen, die de instel ling van luchtschipdiensten naar hun over- zeesche gebieden overwegen. Tot die landen behoort het onze; men zal zich herinneren dat indertijd dr. Eckener op uitnoodiging van de Maatschappij Nederland en de Rotter- damsche Lloyd al op reis is geweest om de atmosferische omstandigheden op het tra ject naar Indië te bestudeeren. Natuurlijk zijn er in ons land verscheidene tegenstanders van het lichter-dan-lueht-sys- teem. Onder de bezwaren die tegen lucht schepen aangevoerd worden behoort ten eer ste de te geringe snelheid (de Hindenburg- had een kruissnelheid van 135 K.M. per uur, die dus ver beneden de vliegtuig-snelheden bleef), ten tweede het feit dat men slecht weer slechts kan overwinnen door de slecht weer-gebieden te ontwijken, ten derde het groote gevaar voor brand en ontploffing. Dit laatste wordt alleen volkomen uitge schakeld als men het onbrandbare helium-gas toepast. Dit wordt evenwel alleen gewonnen in de Vereenigde Staten en Canada. Internatio naal wantrouwen en deviezen-moeilijkheden van Duitschland hebben beide de levering aan de Duitschers belemmerd. De Hindenburg was dan ook niet met helium gevuld, maar met het zeer brand- en ontplofbare waterstofgas. Wellicht is deze omstandigheid de ooi-zaak van de ramp geweest. Dr. Eckener veronderstelt iets anders, ni. sabotage. Hij had in den laat- sten tijd verscheidene anonieme brieven ont vangen, waarin hij werd gewaarschuwd om de Hindenburg niet op Lakehurst te laten landen. Dit klinkt wel zeer sensatie-roman-achtig, maar men is meteen geneigd te vragen hoe het mogelijk is een luchtschip tot ontploffing te brengen dat zich nog hoog boven het lan dingsterrein bevindttenzij de dader zelf aan boord zou zijn en daarmee zijn eigen dood in de hoogste mate riskeeren. Erg aanneme lijk klinkt dit laatste nog niét. Er zijn natuurlijk tegen luchtschepen nog meer bezwaren dan de boven-aangeduide. Zoo wel aan boord als op de landingsterreinen eischen zij buitengewoon veel personeel, het geen de exploitatie zeèr kostbaar maakt. Zij zijn moeilijk hanteerbaar zoodat men niet gemakkelijk kan aannemen dat een zoo lang durig getrainde keurploeg, als de bemanning der twee Duitsche luchtschepen is, zou uit gebreid kunnen worden tot het groote aantal menschen noodig voor de behandeling van vele luchtschepen. Inderdaad schijnen de Duitsche bemanningen een keurtroep van bui tengewoon gehalte te vormen. Niettemin is de Hindenburg ten onder ge gaan. Het is echt iets voor dezen tijd om „sabotage" maar meteen als de oorzaak aan te nemen. Maar de deskundigen en degenen die zich door hen laten voorlichten met het oog op de ontwikkeling van het luchtschipver- keer zullen dat maar niet zoo voetstoots aan nemen. Zij zullen bewijzen vergen en als die niet uit het onderzoek voortkomen zullen zij de ramp aan andere oorzaken toeschrijven. Ten nadeele van het luchtschip als bruikbaar vervoermiddel voor de toekomst. R. P. U vindt ze in de Collecties (Adv. Ingez. Med.) GEEF MOEDER op MOEDERDAG geen trap. waar zij haar hals op breekt, maar een veilige garantietrap van de Klompencentrale. VADER kan een flinke SCHOP krijgen van 80 cent. Die verkoopt de Klompencentrale oók. Op 't pleintje, Reitzstr. 1, Dr. Leydsstr. 10, Telef. 11784. Levert overal heen franco thuis. (Adv. Ingez. Med.) B. E. L.-Week. Winkeliers opgelet. Voor de Ballero-Verkoop-Actie blijkt een dergelijke grootte belangstelling te bestaan, dat besloten is ook Maandag 10 Mei nog bonnen uit te geven. De Ballero-huizen zullen dien dag dan ook tot 11 uur geopend zijn. Het publiek wordt verzocht met het oog op de groote drukte vooral in de morgenuren te werpen en zijn bonnen reeds van te voren in enveloppen te hebben. Gratis toegang voor kinderen tot „Opbloei". 'Op veler verzoek is besloten, de beide laat ste middagen, dus Zaterdag- en Zondagmid dag aan kinderen tot twaalf jaar onder geleide gratis toegang te verleenen tot de tentoon stelling en het attractieterrein. Ondanks loopende geruchten kunnen wij mededeelen, dat de tentoonstelling Zondagavond onherroepelijk wordt ge sloten. De geheele voorraad nog overge bleven grootere en kleine geschenken wordt uitgereikt. De Reclame-Optocht. Een verrassing in de Gen. Cron jéstraat. Naar wij vernemen heeft het bestuur van de Gen. Cronjéstraat ter gelegenheid van de reclame-optocht van hedenmiddag een verras sing voorbereid. Het bestuur kan ons nog niet mede deelen, waarin deze verrassing zou be staan, maar het was een „Amerikaansch" plan, dat zal worden uitgevoerd tijdens het trekken van den stoet door de Gen. Cronjéstraat (waar schijnlijk tusschen half 5 en 5 uur). De luchtbescherming in Haarlem. Cursussen voor het oefenen met gasmaskers. In navolging van andere groote steden wor den ook te Haarlem cursussen gehouden voor het oefenen met gasmaskers in het kader van den gemeentelijken luchtbeschermingsdienst. Aan deze cursussen die ongeveer 4 maanden duren nemen op het oogenblik 84 leden deel van de transportcolonne van het Roode Kruis, van Snelverband en van de Haarlemsche Red dingsbrigade. De oefeningen staan onder lei ding van den directeur van den geneeskundi gen dienst, den heer W. B. Smit. De cursisten zijn over een drietal klassen verdeeld; leeraren zijn de heeren Bartels, Odink en Kramer. De gasmaskers worden door het Rijk ver strekt. De cursussen worden eerst gehouden in de school aan de Prins Hendrikstraat doch zullen later ook buiten plaats vinden om de cursisten b.v. ook het gewonden-vervoer met gasmaskers te leeren. De cursussen omvatten echter niet alleen het praetisch, oefenen met gasmaskers, ook de manier waarop de verschillende gassen verspreid kunnen worden, hun bestrijding, de inrichting van bom- en gasvrije kelders wor den besproken. Ook op dit gebied blijft Haarlem dus bij andere groote steden niet ten achter, integen deel. onder leiding van het hoofd van den luchtbeschermingsdienst den heer E. H. Tenckinck worden alle maatregelen getroffen om onze stad van een doelmatigen gasbescher- mingsdienst te voorzien. Ongetwijfeld zullen deze cursussen er toe bijdragen om dit doel te bereiken. Ooggetuige vertelt van zijn wedervaren. Geen paniek onder de passagiers. Woensdagmiddag, 4 uur 10. De Kievit, op weg van Batavia naar Schip hol, nadert Athene. Zij vliegt op ongeveer 900 M. hoogte. De reis is goed geweest tot dit oogenblik. Maar in de buurt van Athene gaat het in eens over regenwolken heen en onder regenwolken door. Het weer wordt steeds slechter. 4.30 Het vliegtuig zweeft boven Athene. De vallei, waarin het vliegveld Tatoï ligt, is niet te zien. Er is een geweldige onweersbui los gebroken, met felle bliksemstralen aan alle kanten. Op 600 M. hoogte blijft de Kievit eenige malen boven Athene cirkelen. Het is duidelijk, dat van een landing op Tatoi geen sprake kan zijn. 4.40. De tweede piloot Bos komt den pas sagiers namens den gezagvoerder Moll zeg gen, dat het vliegtuig voorloopig blijft rond cirkelen, om het optrekken van de bui af te wachten. Ieder is volkomen genist en ver heugt er zich op, straks, na de bui, Athene en omgeving nog te kunnen bewonderen. Maarin plaats van op te trekken, komt de bui langzaam nader. De Kievit wordt bo ven Athene weggedreven naar Piraeus en later vandaar naar een badplaats in de buurt van die haven: Cliphada. 4.50 De Kievit cirkelt rond, is nu zelf ook in de onweersbui. Moll is volkomen rustig. Hij moet de zijruiten open maken om beter zicht te krijgen. De passagiers zijn ook kalm, er zijn er bij, die al zeer veel gevlogen heb ben. Zij bespreken onderling de kansen en komen tot de conclusie, dat zeer zeker een noodlanding zal moeten volgen. Moll zal wel trachten te landen op een nieuwen breeden a-spbnltweg, die van boven af te zien is, zoo meenen de passagiers. Maar: die weg staat vol steamrollers. Een noodlanding daar is dus uitgesloten. 5 uur: De bui verdrijft de Kievit van Cliphada; het vliegtuig -wordt gedreven langs het strand, naar meer bergachtig terrein. Het Tweede Kamerlid H. S. v. HOUTEN spreekt D.V. MAANDAG 10 MEI 's avonds 8 uur, in den PROTESTANTENBOND over „DE C. D. U. EN DE KOMENDE VERKIEZINGEN". DÉBAT VRIJ TOEGANG 15 ets. (Werkloozen 5 ets.) (Adv. Ingez. Med.) Mooie, goedkope winkelhuizen TE HUUR, in nieuwe buurt BILLIJKE HUURPRIJZEN! (Adv. Ingez. Med.) LANSDORP EN ROBAT Heeren Kleedermakers. Kruisweg 6. Haarlem Telef. 11787 Abonnementen vanaf f 10 per maand. Vraagt vrijblijvend stalenbezoek. (Adv. Ingez. Med.) Het cirkelt boven een strandje; de bui na dert weer. Het is duidelijk; er kan nu niet langer gewacht worden, anders is straks het strand ook niet meer te zien. 5.10: Het gezicht van Moll krijgt een har den, vastbesloten trek. „Ik zet hem aan den grond!" zegt hij tot den 2en piloot. Deze komt in de cabine, geeft den passagiers in structies, om de riemen vast te maken. De mécanicien komt naast Moll om de motoren te bedienen. De marconist krijgt instructies, post te vatten bij de achterdeur. Hij haalt een stoel weg om ruimte te maken, opent den zij-nooduitgang in de cockpit, gaat achter in de machine staan, houdt de deur van de cabine open Een oogenblik later cirkelt de machine voor het laatst rond, daalt, ontwijkt eenige strand paviljoen tj es, passeert rakelings eenige ce menten strandparasols; Moll trekt de machine weer wat op om over een prikkeldraadversper ring heen te komen en lande dan op een smal strand. De Kievit taxiet. op den hoofdver keersweg aan. Aan het eind van het strand zijn eenige kuilen, waardoor de machine gaat springen; de remmen helpen dus niet meer. Het gaat met een behoorlijke vaart op den hoofdverkeersweg aan. Door een van de kui len breekt het rechterwiel van het landings gestel; de rechtervleugel pikt nog even een houten strandhuisje weg, dan zwaait de ma chine 180 graden om, botst met den neus te gen een gecementeerd klein huisje, dat vol komen vernietigd wordt en'komt tot stilstand. De marconist gooit de achterdeur open en en schreeuwt: „Er uit!" Elk verlaat, in volkomen kalmte de cabine. Ieder steekt, 'eenmaal op den beganen grond, een sigaret op Wij danken dit verhaal van de noodlan ding v&n de Kievit aan de welwillendheid van den heer A. van Woerkom, uit Aerden- hout, een der passagiers van de Kievit. De heer van Woerkom maakte al zeven keer de reis per vliegmachine naar Indië en was vol lof over de kalmte die de bemanning, vooral de gezagvoerder Moll, onder deze moeilijke omstandigheden ten toon spreidde. Van een paniek was geen sprake. Uit het openhouden van de deur bleek wel, dat men op alles voorbereid was. „Waren er geen kuilen aan het eind van het strand geweest", zoo zeide ons de heer van Woerkom, „dan had Moll de machine gewoon tot stilstand kunnen brengen en dan was er heelemaal niets gebeurd. Het was nu nog een geluik bij een ongeluk, dat het wiel brak waardoor de machine 180 graden om zwaaide, in plaats van op den hoofdverkeers weg, met aan beide zijden hoogspannings draden, terecht te komen. Was het vliegtuig met de draden in aanraking gekomen, dan zou zeker brand zijn ontstaan". INBRAAK IN HET KENAUPARK. Iemand heeft zich Vrijdagavond toegang verschaft tot het tehuis der Deutsche Evang. Gem. aan het Kenaupark 22. Via de Rolsteeg is de inbreker door een openstaande poort deur binnen kunnen komen; door een onge sloten deur in het sousterrain kwam hij op de eerste verdieping. Uit een ongesloten kast werden ontvreemd: zes doosjes en een lederen étui, tezamen bevattende een bedrag van ongeveer f 112. In de vertrekken aan de an dere zijde van het huis zaten de bewoners van het huis en eenige Duitsche meisjes, die niets van dit ongewenschte bezoek gehoord hadden. Aangifte werd gedaan aan de poli tie, die trachten zal den inbreker aan te hou den. WIELRIJDER TEGEN EEN PAAL GEREDEN. Vrijdagavond half tien is de 18-jarige pak huisknecht E. op de Amsterdamsche Vaart met zijn racefiets tegen een paal gereden, dien hij volgens zijn verklaring niet had op gemerkt. Door leden van den Ongevallen- dienst werd hij per ziekenauto naar het Sint Elisabeths Gasthuis vervoerd, waar bleek, dat hij vrij ernstige kwetsuren had opgeloopen. Zijn linkerschouder was ont wricht; het linkeroor op twee plaatsen inge scheurd; hij had een groote vleeschwond in de linkerknie en een scheur in de knieschijf. Wonderlijk genoeg was van het rijwiel al leen het stuur verbogen. De jongen blijft ter observatie in het Ziekenhuis. OPENSTELLING DER TENTOONSTELLING ..OPBLOEI" OP ZONDAG. In aansluiting op het communiqué in ons vorig nummer over de openstelling van de ten toonstelling „Opbloei" op Zondag a.s.. ver zoekt de hoofdcommissie van deze tentoon stelling ons ter aanvulling nog mede te dee len, dat de vertegenwoordiger der Chr. Mid- denstandsvereeniging zich tegen deze open stelling op Zondag op principieele gronden verzet heeft. IN DE ENGELSCHE PROVINCIE NEEMT DE AUTOBUSSTAKING AF. LONDEN, 8 Mei (Reuter-A.N.P.) Terwijl Londen heden den achtsten dag zonder auto bussen ingaat, verbetert de toestand in de provincie, vooral in het graafschap Kent. Hier hebben hedenochtend de stakers den arbeid hervat. Het woord is aan Bismarck Nooit wordt zooveel gelo gen als na een jachtpartij, gedurende een oorlog en vóór een verkiezing. Diamanthandelaren voor 31 mille opgelicht. Sluwe oplichters slaan op geraffineerde wijze hun slag. Twee diamanthandelaren hebben bij de politie aangifte gedaan, dat zij door drie buitenlanders zijn opge licht voor een partij diamanten ter waarde van ruim f 31.000. Van de drie buitenlanders staat nog niet vast tot welke nationaliteit zij behooren. Een van hen is vermoedelijk een Belg; de beide anderen spraken resp. Engelsch en Duitsch. Met hun drieën vervoegden zij zich Dins dag op het kantoor van de beide diamant handelaren, dat gelegen is in het centrum van de oude stad. Na korten tijd haddeh zij hun belangstelling gevestigd op een partij kostbare diamanten, waarover langen tijd werd onderhandeld. Woensdag kwamen zij terug en na lang heen en weer gepraat wa ren de a.s. koopers het tenslottie vrijwel eens. Zooals de gewoonte is, waren de dia manten verpakt in een enveloppe. Na de geslaagde onderhandelingen zeiden zij Vrijdag terug te zuïïen komen om de koopsom te deponeeren. Zij zouden tegelij kertijd de kostbare steenen in ontvangst nemen. Wie er echter kwam opdagen, de drie bui- tenlandsche diamantkooplieden niet. Ten slotte kregen de beide Amsterdamsche han delaren argwaan. Zij bekeken nog eens nauwkeurig de enveloppe en kwamen toen tot de ontstellende ontdekking, dat deze tijdens de laatste onderhandeling verruild was voor een andere enveloppe, met een volkomen waardeloozen inhoud. De recherche werd onmiddellijk van het gebeurde in kennis gesteld en direct werd een onderzoek ingesteld in de hotels, waar de vreemdelingen gezegd hadden verblijf te houden. Begrijpelijkerwijze hadden zij het bezoek van de politie niet afgewacht, de vo gels waren met de diamanten gevlogen. C en „Groentje" in Haarlem's Dagblad. Dat is in de jaren de goede leuze ge worden van den Haarlemmer, die iets op te ruimen of te vragen heeft. Banken gaan meer in couranten adverteer en» Onlangs bleek bij aen enquête, gehouden door de organisatie van reclame-chefs in bankbedrijven, dat 44 der Amerikaansche ban ken in 1937 méér zal gaan adver- teeren. Tevens bleek, dat 98 der ondervraagde bedrijven couranten reclame gebruiken. PaS- Een passagier van de „Kievit" vertelt van zijn wedervaren. i De H. V. A. verdubbelt haar dividend. 3 De bemanning van de „Janu" is vrijge laten. 3 Werklooze onderwijzers als ambtenaren 3 Het onderzoek naar de ramp met de „Hin denburg" is begonnen. 4 Kapitein Lehmann, die bij de ramp met de „Hindenburg" gewond werd, is over leden. 4« Te Barcelona keert de rust terug. 4 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Het einde van de „Hindenburg" 1 P. v. d. Hem: Het Rotterdamsche Sta dionprobleem. 3 Van een bijzonderen medewerker: Hel grootste stadsbosch van Europa. 3 Van onzen Londenschen correspondent: Westminster Abbey, het tooneel van de Engelsche kroning. 4 Dr. Jac. P. Thysse: In Thysse's Hof 5 Dr. P. II. Schroder: Figuren uit het ver leden. 5 Dr. M. Euwe: Uit den simultaan wedstrijd. 6 Dr. W. G. N. van der Sleen: Naar de Hol- landsclie Kolonie Ansnorveld bij To ronto. 17 Jules Kammeyer: Blijft Fit. 7 Frits Schuurman: Muziekfeest te Baden- Baden. g J. H. de Bois: Litteraire Kantteekeningen. 8 Financieel-Economiseh weekoverzicht: De devaluatie en de woninghuren. 9 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op ju

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1