ZEILEN ATHLETIEK BOKSEN ROEIEN WIELRIJDEN PAARDENSPORT DAMMEN M A A N D A G 10 M E T 1937 HAARLEM'S DAGBLAD S Zaterdagmiddag hield de Haarlemsehe Jachtclub onderlinge wedstrijden de start van de jollen. Onderlinge wedstrijden Haarl. Jachtclub. Zaterdag en Zondag zijn de Onderlinge Seriewedstrijden der H. J. C. voortgezet. Zater dagmiddag woei er een mooi briesje uit het Westen, zoodat de rakken op het Spaarne be- zeild waren en alleen in den Mooien Hel ge- kruisd behoefde te worden. Een 15-tal jollen vertoonden een fraaie start, terwijl 10 minuten later de handicap klasse vertrok. Hoewel de weersgesteldheid nu geheel anders was, dan op Hemelvaartsdag, wisten dezelfde zeilers zich weer naar voren te werken. In de A.-afd. der Clubjollen wist Brusse weer één wedstrijd te winnen, in den tweeden had hij echter 'n aanvaring, erkende ongelijk en gaf op. In de handicapklasse bleek Mees weer de beste, hij won twee keer op on bedreigde wijze. Zijn nieuwe schip de Swalker, welke hij uit Friesland gehaald heeft, is wel zeer snel. Bij de particuliere jollen behaalde Venema twee overwinningen en verkreeg daardoor eveneens een groote punten-voor- sprong. Des Zondags was er, vooral In de middag wedstrijden wel wat weinig wind, zoo weinig zelfs, dat de laatste wedstrijd op een afgekorte 'baan plaats had. In de eerste race wist Ev. de Visser na een mooien start, bij de jollen met grooten voorsprong te winnen. In de tweede race zeilde de veteraan-jollenzeiler M. v. Breemen, die vroeger in deze klasse zoo vele prijzen gewonnen heeft, nog eens mede. En het bleek al spoedig, dat hij de kunst van het jollenzeilen nog lang niet verleerd was, want na een keurig gezeilde race, bereikte hij onder veel getoeter en gejuich als eerste de finish. De laatste wedstrijd was weer voor Venema die daarmede tevens den len hoofdprijs van zijn af deeling won. Bij de clubjollen-A. won R. Brusse den len prijs met 74 punten. De strijd om den tweeden prijs was zeer spannend, maar Bier verkreeg tenslotte met 'n kleinen voorsprong de tweede plaats. Bij de clubjollen-B. was de prijs voor P. Schoen Jr. Het vertoonde in deze af deeling van beginnende wedstrijdzeilers was nog wel matig. Deze jonge zeilers mogen nog wel eens duchtig oefenen. De uitslagen luiden; 12-voetsjollen: 1. Ma rionet. R. Venema, 81 p., 2. Elf, Ev. de Visser. 56 p., 3. Hella. J. Gerbranda 43 p. Clubjollen A.: 1. R. Brusse 74 p., 2. J. Bier, 67 p.. 3. M. de Zwart 64 p. Clubjollen B.: 1. P. Schoen, 68 p., 2. J. Wijn berg 64 p. Handicap-klasse1. Swalker, R. Mees, 84 p., 2. Trekvogel, J. v. d. Bruggen, 49 p., 3. Sylnocht J. Flemming, 47 p. Nieuw wereldrecord polsstok- hoogspringen. Uit New York: Tijdens atletiekwedstrijden te Palo Alto in Californïë slaagden William Sefton en de Olympische kampioen Earl M-eadow er in, het wereldrecord polsstokhoog springen te verbeteren en te brengen op 4,48 meter. Sefton sprong op 11 April van dit jaar te Los Angelos 4,454 meter, doch deze prestatie werd in een ha.ll verricht. Wereldrecordhouder was George Varoff (V.S.) met een sprong van 4,43 meter, gemaakt in 1936 te Princetown. Buitengewone vergadering K. N. A. U. Te Utrecht werd Zondag een buitengewone algemeene vergadering van de K. N. A. U. ge houden, onder voorzitterschap van den heer A. J. G. Strengholt. Deze deelde mede, dat het conflict met de commissie voor dames-athle- tiek is opgelost en dat de studenten- en jeugd- athletiek thans de volle belangstelling hebben. Aan drs. Van Leeuwen werd voor het finan cieel beleid over 1936 décharge verleend. In de vacature drs. W. F. van Leeuwen, secretaris- penningmeester, werd benoemd Mr. W. Veniet te Haarlem. Europeesche kampioenschappen voor amateurs. Dekkers in den eindstrijd Uit Milaan: Onze landgenoot Dekkers is er in geslaagd, den eindstrijd in het middenge wicht te bereiken door in de halve finale van den Italiaan Zorzenon on punten te winnen. De overwinning van Dekkers was volkomen verdiend. De Hagenaar kwam nu in de finale tegen den Pool Chmielewski uit. Uit Milaan: Onze landgenoot bokste een uit stekende partij. Vooral in de laatste ronde ontwikkelde hij een snelheid en een techniek, waartegen de Pool niet op kon. De Hagenaar was overwegend sterker; zijn puntenvoor- sprong was door goed geplaatste stooten zoo duidelijk, als maar mogelijk was, maar toch spraken de rïngrechters een puntenzege voor den Pool uit, zoodat aan onzen landgenoot de Europeesche titel ontging. De Nederlandsclie Kampioen schappen. Naar wij vernemen heeft het bestuur van den Ned. Roeibond besloten ter gelegenheid van de Nederlandsche kampioenschappen, welke op 1 Augustus op de Bosch-baan te Am sterdam worden gehouden, de volgende bij- nummers uit te schrijven: achtriemsgieken, vierriemsgieken met stuurman, vierriemsgie- ken zonder stuurman, tweeriemsgieken met stuurman, tweeriemsgieken zonder stuurman en skiff. Deze nummers zijn open voor roeiers, die niet voor de nationale kampioenschappen hebben ingeschreven. Achilles. Zondag hield bovengenoemde vereeniging haar derden, tevens laatsten rit van haar korte- afstand-competitie over 20 K.M. Vooral de renners die in de C-klassen start ten, schenen er nog al zin in te hebben, daar Koelemij en v. Sprundel direct na den start uit het peloton wegvluchtten en ondanks het jagende peloton achter hen, toch met een voorsprong van 2 min. binnen kwamen, waar bij van Sprundel na een felle eindspurt als eerste over de streep ging. De uitslagen waren als volgt: A-klasse: 1. G. v. Wees, 2. J. Klinkenberg, 3. P. Gruyter, 4. C. Siebeling, 5. B. de Vries. B-klasse: 1. C. de Vos, 2. D. Claasen, 3. C. v. Egmond, 4. F. Schrama, 5. T. Jansen. C-klasse: 1. A. v. Sprundel, 2. H. Koelemij, 3. W. Rijneveld, 4. P. v. Leeuwen, 5. J. Stet. Junioren: 1. J. Bouman, 2. P. Duijns, 3. M. Mantel, 4. F. v. d. Enden, 5. C. Portegies. De totaal-uitslag van de korte-afstand-com- petitie is: A-klasse: 1. G. v. Wees, 12 pnt., 2. J. Klin kenberg 10 pnt., 3. C. Siebeling 10 pnt., 4. P. Gruyters 6 pnt., 5. B. de Vries 4 pnt. B-klasse: 1. T. Jansen, 10 pnt., 2. C. de Vos, 9 pnt., 3. P. Moison 5 pnt., 4. D. Glaasen 9 pnt., 5. C. v .Egmond 5 pnt. C-klasse: 1. H. Koelemij, 14 pnt., 2. A. van Sprundel 13 pnt., 3. J. Stet 6 pnt., 4. W. Rij neveld 5 pnt.. 5. P. v. Leeuwen 5 pnt. Juniores: 1. P. Duijns 13 pnt., 2. J. Bouman 9 pnt., 3. C. Portegies 9 pnt., 4. M. Mantel 3 pnt., 5. H. de Reus 3 pnt. Hedenavond half negen vergadering m het clubgebouw, Ged. Oude Gracht 124. Halfwegsche Wielerbaan. Zondagmiddag werden op de wielerbaan te Halfweg internationale wedstrijden gehouden, waarvan de uitslagen luiden als volgt: Sprintwedstrijd voor nieuwelingen: Uitslag finale over 4 ronden (800 M.)1. C. Terburg, tijd 15 sec., 2 Luppens, 3 D. Valkman, 4 G Smit. Omniumwedstrijd voor amateurs: sprint wedstrijd over 4 ronden (800 M.) in series en finale. Uitslag finale: 1 H. Hoek, 2 G. Wilde- rom, 3 T. Ooms, 4 C. Vis. Amerikaansche jachtrace met levende gang makers over 4 K.M. (20 ronden)1 H. Hoek, 2 C. Vis, 3 B. Schild, 4 G. Wilderom. Totaal uitslag van den omniumwedstrijd: 1 H. Hoek 8 punten, 2 C. Vis 4 punten, 3 G. Wilderom 4 punten, 4. B. Schild 2 punten. 2-uurs koppelwedstrijd met 8 klassementen: 1 A. Meerschaert—J. v. d. Heiden 23 punten, 2. J. Riethoven—J. de Reus 18 punten, 3 Jac. van EgmondB. van Dijk 18 punten, 4. H. J. Dieterman—J. Hiddes 3 punten, 5 S. Jonker B. Glas, 3 punten, 6 B. Franken—F. Wumans, 3 punten, 7. J. van IsseltM. Buron 2 punten. De afgelegde afstand bedroeg 82,4 K.M. Na 1 uur was afgelegd 40.8 K.M. H. S. V. „De Kampioen". Zondag werd begonnen met de Zomercom petitie voor alle klassen. Precies 9 uur vertrok ken 14 A-klassers, 18 B-klassers, 14 C-klassers, elk 5 minuten na elkaar voor 60 K.M., gevolgd door 10 Juniores voor 35 K.M. De uitslagen waren als volgt: A-klasse: 1. Schaper 6 p., 2. de Best 5 p., 3. Th. Drost 4 p., 4. R. Hessels 3 p., 5. v. d. Heyden 2 p., Burger, Scheidier, D. Drost, v. Rooyen, Jansen, Kinket, Moerkerk alle 1 punt. Tijd 1 uur 42 min. 58 sec. B-klasse: 1. S. Bos 6 p., 2. Esveld 5 p., 3. J. Bos 4 p., 4. Valkman 3 p., 5. v. Halst 2 p., Hen- sen, Meyer, Terburg de Lange, v. d. Mark, Schenk, v. Noorden, Huyg, v. d. Nes, alle 1 punt. Tijd 1 uur 43 min. 16 sec. C-klasse: 1. Bakker 6 p., 2. Feye 5 p., 3. Wolff 4 p., 4. Keizerswaard 3 p., 5, v. d. Pols 2 p., de Jong, Koelemeyer, Jordaan, Steinman, de Win ter, Hogenbirk, alle 1 punt. Tijd 1 uur 50 mi nuten. Juniores: 1. Laan 6 p., 2. Keizer 5 p., 3. Eldik 4 p. 4. v. d, Anker 3 p., 5. Veen 2 p., Sipma en Bakker elk 1 punt. Tijd 1 uur 2 min. 10 sec. In den uitslag van de B-klasse der Voor jaarscompetitie is nog eenige wijziging geko men; de uitslag luidt: 1. J. Bos 16 p., 2. S. Bos 16 p., 3. Esveld 16 p., 4. Valkman 15 p.. 5. v d. Nes 13 p.; 6. Terburg 13 punten. A.s. Dinsdagavond vergadering in verband met deelneming aan het kampioenschap der Federatie en bespreking Clubbaanwedstrijden met Alkmaria en Olympia. NED. KORFBALBOND De Uilslagen. Westelijke Promotie-degradatie. D.D.V.—Luto 4—5 Tweede klasse. Z.K.V.—Blauw Wit II 7—6 Promotie-degradatie. Sport VereentVogel 22 Derde klasse: Rohda III—B.E.P. H 3—2 Promotie-degradatie. Oosterpark nIndo 54 WatervlietHaarlem ET OrientoAmsterdam Zuid II 27 Watervliet 2 verliesp. w.n.o. Sport Vercent 1—Vogel 1 (2—2) Voor den tweeden keer heeft Sport Vereent zich in een thuiswedstrijd met een gelijk spel tevreden moeten stellen, na twee maal de lei ding te hebben gehad. De thuisclub weet door A. Menet de leiding te nemen, doch direct daarop werd de gelijk maker gescoord. De gasten, die steeds iets zwakker waren, kwamen nu opzetten, doch S. V. wist zich staande te houden, waarna rust kwam met gelijken stand (1—lj. Na de rust wogen de twaalftallen vrijwel tegen elkaar op, totdat S. V. door K. v. d. Rol de leiding nam, welke circa 10 minuten vóór het einde weer te niet werd gedaan. Hoewel den 3den aanval van S. V. menige goede kans werd geboden, bleef de stand ongewijzigd; de punten werden eerlijk verdeeld. S. V. behoudt daardoor een behoorlijke kans tot promotie naar de 2e klasse N.K.B. Prom. degr. N. K. B.-Erkende Bonden. Voor bovengenoemde competitie, welke ver speeld wordt tusschen Oriento I (Amster dam); Amsterdam Zuid II, Watervliet (Vel- sen) en Haarlem II, een halve competitie om twee plaatsen in den N. K. B., was voor gis teren vastgesteld Watervliet— Haarlem II. In verband met het niet opkomen van Water vliet is deze wedstrijd niet doorgegaan. Deze club is dan ook de competitie zeer slecht be gonnen, nl. door het inca seeren van twee verliespunten; de wedstrijd wordt, opnieuw vastgesteld. NOORD-ZUID (5-7) Voor Haarlem was het gisteren een belang rijk evenement op korfbalgebied. Deze wed strijd is de belangrijkste van het geheele sei zoen, het treffen tusschen de vertegenwoor digende ploegen van Noord- en Zuid-Hol land. Deze wedstrijd is eenigszins teleurstellend geweest. Wel waren er verschillende fraaie staaltjes van korfbal-techniek en -taktiek te zien, maar vooral Noord had eenige perio des van inzinking, waarvan Zuid dankbaar profiteerde. Vooral de eerste helft was rijk aan doelpunten en de in totaal 12 gescoorde doelpunten gaven aan het talrijk aanwezige publiek wel waar voor het geld. Noord wint den toss en kiest den wind mee. Haar aanval roert zich geducht, verschillende mooie kansen ontstaan. Als Zuid zich een beetje beter heeft ingespeelt, lost mej. De Graaf een ver schot, dat doeltreft. (01). Wanneer bij een Noord-aanval de bal uit handen wordt geloopen, kent scheidsrechter Kramer een strafworp toe, die gemist wordt. Noord komt opzetten. De Zuid-verdediging kan zich nog maar juist herstellen na foutief plaatsen, maar het is slechts uitstel, want mevr. Meijer-Moos maakt met een doorloopbal gelijk. Bij Zuid speelt Seits een keurige partij Hij maakt 12 en even later Ebeli 13. B. de Cock v. Delwijnen weet zijn tegenspeler han dig te ontloopen en te scoren (2—3). Zuid komt nu geducht opzetten en is in de derde opstelling sterker, wat zij in doelpunten van Neil en mej. De Graaf weet uit te druk ken. Nog voor de rust maakt de invaller Heicher 26. Na de hervatting weet Noord zich te herstel len; de partijen gaan nu weer gelijk op. Met een handigen doorloopbal verkleint A. de Cock van Delwijnen den achterstand tot 3—6. Een mooie vrije kans voor Noord gaat verlo ren. Als reactie maakt Seits na 25 minuten 37. Nadat B. de Cock van Delwijnen een strafworp heeft gemist, weet hij 47 te ma ken en 10 minuten voor het einde scoort Sie- belist (57). Na afloop reikte de heer S. A. Wilson na een kort speechje van den heer Boekei, den aan voerder van Zuid, den beker uit. HAARL. KORFBALBOND T. H. B. Secretaris: P. Uljee, Amsterdamstraat 76. Gespeeld: Zondag 9 Mei Promotiewedstrijd Watervliet 2T.H.B. 2 07. Zilveren Nieuws van den Dagbal: T.H.B.Amsterdam Zuid 5—4. Alle T.H.B.'ers spelen Maandag 17 Mei 2e Pinksterdag op de seriewedstrijden van Wa tervliet. Zondag 23 Mei wordt op het T.H.B. terrein gespeeld de propaganda wedstrijd om den Honing's Maizena Beker tusschen de twaalftallen van den H.K.B. en N.H.K.B. om 2 uur. Oosterkwartier 1—H. K. B.- proef twaalf tal. Op het terrein van Oosterkwartier werd bovengenoemde wedstrijd gespeeld. Voor rust was het een aantrekkelijke strijd de eerste helft eindigde door goed verdedi gen van de H.K.B.-verdediging en door ge miste kansen van Oosterkwartier, zooals zij begon (00). Na rust kreeg de grootere routine van Oosterkwartier de overhand. Toch duurde het 20 minuten alvorens A. Drogtrop voor Oosterkwartier de score opende. (10). Mej. W. de Korte bracht den stand op 20. De volgende Oosterkwartier-aanval bracht binnen 10 minuten den stand op 40 door mej. J. Wange en J. Voordeling. In de derde opstelling scoorden mej. D. Sigerius en N. Struikenkamp. (60). Even voor het einde kreeg de H.K.B.-aan- val een paar mooie kansen om de eer te redden; het mocht echter niet gelukken, zoo dat het einde kwam met een 60 overwin ning voor Oosterkwartier. d s. v. Secretariaat: Romolenstraat 11. Gespeeld: Haarlem 4D.S.V. 1 21. Op Tweeden Pinksterdag neemt D.S.V. met 2 twaalftallen deel aan de serie wedstrijden van Watervliet te Velsen. Hierover volgt be richt. Bestuursvergadering. Dinsdag te 8.15 uur Van Beresteynstraat 26. Ledenvergadering: Donderdag 13 Mei Hofdijkstraat 56. Aangenomen als lid: mej. D. Kwantes en de heeren J. Scheffer, M. Bogaardt en P. Bonkerk. Adsp. jongenss: P. Bouwens. Voorgesteld de heer J. Kruyff. Oosterkwartier. Secretaris: A. Engberink, Busken Huet- straat 14. Gespeeld 6 Mei: Oosterkwartier 3Haarlem 3 40 Zaterdag 8 Mei: Adspiranten Oosterkwartier BSport Ver eent B 120 Zondag 9 Mei: Oosterkwartier 1H.V.B. Proef 12-tal 60 Voor Zaterdag 15 Mei zijn geen adspirantwed strijden vastgesteld. Zooals den leden bekend is neemt deze club deel aan de series van Watervliet met 5 twaalftallen op len en 2en Pinksterdag. De spelers(sters) ontvangen in den loop van de week hun aanschrijving met vermel ding van den dag, dat ze moeten spelen. Seriewedstrijden te Hillegom. Zaterdagmiddag werden op het terrein der Speeltuïnvereeniging „Patrimonium" te Hille gom serie-korfbalwedstrijden gehouden. Van half drie tot half acht werd er door de twaalf tallen flink gestreden om de prijzen, die na een propagandistisch woord van den voorzitter, den heer Van Kampen, door den leider werden uit gereikt. In afdeeling A werd de wisselbeker gewonnen door Zuiderkwartier A uit 'Leiden; terwijl Animo A van de uitschrijvende vereeniging een verzilverde medaille verwierf. In afdeeling B won Animo B den lauwertak en Noorder kwartier B uit Leiden een bronzen medaille. Het int. concours-hippique te Parijs. Uit Parijs: Het internationaal concours- hippique te Parijs is Zaterdag voortgezet met een springwedstrijd om den prijs van gene raal Blacque Belair. In totaal kwamen negen van de 64 deelnemende paarden zonder fou ten over het zware parcours, waarop acht hindernissen waren opgesteld. Hieronder was ook de eenige Nederlandsche deelnemer, rit meester baron Sirtema van Grovestins met „Ernica". De beslissing, wie ten slotte de eerste plaats zou bezetten, hing dus van den tijd af. We derom bleek de Fransche luit. Chevalier met „d'Huïs", welke combinatie ook den openings prijs had gewonnen, de snelste. Met een tijd van 59,2 sec. werd hij eerste, op den voet ge volgd door ritmeester Hasse (Duitschland) op „Fridolin", die er slechts 1/5 seconde langer over deed. De uitslag luidde: 1. Luit, Cheva lier 59,2 sec.; 2. ritmeester Hasse 59,4 sec.; 3. luit. de Foucau (Frankrijk) l min.; 4. rit meester baron Sirtema van Grovestins 1 min. 0,6 sec.; 5. kapt. Corry (Ierland) op „Owen Roe", 1 min. 1,2 sec. Zondag is het internationaal concours hip- pique te Parijs voortgezet met het zwaar jacht- springen om den grooten prijs van Parijs, waaraan in totaal 99 paarden deelnamen. Op het zware parcours waren 18 hindernissen van 1.30 meter tot 1,60 meter opgesteld. De resultaten van de Nederlandsche rui ters waren: ritmeester baron Sirtema van Grovetins op Ernica, 8 fouten, 1 min. 25 sec.; luit. Van Schaick op Santa Bell, 16 fouten, 1 min. 22 sec.; luit. Ruys de Perez op Kestrelle, 12 fouten, 1 min. 28 sec; ritmeester baron Sirte ma van Grovestins op Isardt, 8 fouten, 1 min. 25 sec.; luit. Van Schaik op Lismore, 12 fouten, 1 min. 30 sec.; luit. Greter op Carina, 7 fou ten, 1 min. 36 sec;, luit. Ruys de Perez op Denise, (gevallen en afgebeld). De match Raichenbach—Springer. De match om het wereldkampioenschap tusschen Raichenbach en Springer is thans definitief vastgesteld van 29 Mei tot en met 26 Juni. De officieele opening heeft plaats Zaterdag 29 Mei, nam. 6 uur te 's Gravenhage. Het rooster luidt: le partij 29 Mei 1937, den Haag, 2e partij 20 Mei 's Hertogenbosch, 3e partij 1 Juni Am sterdam, 4e partij 2 Juni Rotterdam, 5e partij 4 Juni Utrecht, 6e partij 5 Juni Deventer, Te partij 7 Juni Groningen, 8e partij 8 Juni Am sterdam, 9e partij 10 'Juni den Haag, 10e partij 11 Juni Leiden, 11e partij 13 Juni Bor- culo 12e partij 14 Juni Büthoven, 13e partij 16 Juni Den Haag, 14e partij 17 Juni Ermelo, 15e partij 19 Juni Bolnes, 16e partij 20 Juni Amsterdam, 17e partij 22 Juni Breukelen, 18e partij 23 Juni Dordrecht, 19e partij 25 Juni Amsterdam, 20e partij 26 Juni Den Haag. De 20e partij in den Haag begint te drie uur nam. Na afloop dezer partij heeft de of ficieele huldiging en sluiting plaats. Na elke twee partijen is een rustdag vastgesteld. Er wordt gespeeld met een tempo van 25 zetten per uur. Clubkampioenschap le kl. van Nederland. Voor bovengenoemde competitie speelde de Damcl. „IJmuiden" n te Amsterdam tegen de Christelijke Damvereeniging Amsterdam I De uitslag' luidt als volgt: A'dam I: Damcl. IJm. II: J. GokkelD. Ott 2—0 J. LeenaarsJ. Smit 20 G. Couprie—A. Kraai 11 G. OudhofK. de Jong 2—0 J. de JongT. Postma 20 J. LanghenkelH. Schaap 11 K. SandersL. Koetsier xx Jut. SchroderJ. v. d. Heijde 11 F. AbramseJ, van Straaten 20 W HoeveJ. Brand xx Voori. uitslag 13—3 De met een x gemerkte partijen werden af gebroken; die worden arbitrair beslist. Wanneer IJmuiden n ook de returnmatch te IJmuiden zou verliezen, zijn de IJmuide- naren in deze kampioenscompetitie uitge schakeld en komt de Christelijke Damver eeniging Amsterdam I in de finale tegen den clubkampioen van het district 's Gravenhage. MEVROUW RUTH TOBI Zij zaten weer zoo gewoonweg gehurkt op den grond, in een halven cirkel op het too- neel van onzen Stadsschouwburg, de kleu ters en de jonge meisjes in het wit en dat was als altijd voor ons, toeschouwers een beko rend gezicht. De jeugd heeft ons dan reeds veroverd voordat zij nog iets heeft gedaan. Het begon met de kleuters, die hun rhytmi- sche bewegingen uitvoerden, als of het lou ter een spelletje was. Eigenlijk had het niets van een openbare les. Het ging alles zoo onge dwongen en gewoon, alsof er geen mensehen in de zaal naar zaten te kijken. Het liep ook dikwijls in de war, maar daar lette niemand op. Integendeel, je vond het juist aardig, om dat het kleuters waren. Er zit systeem in zoo'n opvoering van mevr. Tobi. Want hoe ouder de leerlingen zijn, hoe geoefender en men ziet in de verschillende klassen dan ook als het ware de ontwikkeling gedemonstreerd, den langzamen, geleidelijken overgang van de spontane beweging tot de kunstuiting, den dans. Wie dat met aandacht volgde en dat deden uit den aard alle oude ren in de zaal, die daar hun kinderen of ken nisjes zagen optreden zag zoowel in het groepsgewijze als het individueele bewegen de disipline, de beheersching over het lichaam en het rhytmisch gevoel groeien, al naarmate de leeftijd ouder werd en er dus meer ge traind was. Vooral de prestaties der meest- geoefenden van deze klassen wekten bewon dering door de kracht, de spanning, de zuiver heid en fraaiheid van gebaar en de rhytmiek, waarmede de bewegingen werden uitgevoerd. Het was natuurlijk louter leerlingenwerk en de kunstcriticus kwam er dus bij de be oordeeling niet bij te pas. Wij vroegen ons af, of er onder deze kinderen nog toekom stige Yoma Sasburgjes zouden zijn, maar wer kelijke danstalentjes mevrouw Tobi zal de eerste zijn om dat te beamen moet je met een lantaarntje zoeken. Misschien het blonde meisje, dat in een der klassen voor danste? Zij bracht iets mee, dat de leerares haar niet kan bijbrengen, omdat zij het van nature, uit zichzelf dus, heeft. En uit zulke meisjes groeien wellicht eens de danseressen. Het deel na de pauze, dat meer den dans gaf, kon ik tot mijn spijt niet bijwonen, omdat mijn aanwezigheid elders gevraagd werd. Alleen het tweede door Yoma Sasburg ge danste volkslied heb ik na mijn terugkomst notf gezien en dat overtuigde mij weer van het zeer persoonlijk danstalent van deze leerlinge van mevrouw Ruth Tobi. Het was een zeer mooi slot van deze bewegings- en dansaemonstratie MEVROUW LILY ORGODET RHYTMISCHE GYMNASTIEK EN DANS Tegelijk met mevrouw Tobi gaf ook mevr. Lily Orgodet Zaterdagmiddag een demon stratie, die zij in het programma „van oefe ning tot dans" noemde. Mevrouw Lily Orgodet gediplomeerd leerlinge van de Audley-school te Londen is pas sinds een jaar te Haarlem werkzaam en. de matinée die in de zaal van denH.K.B. plaats vond was dus bescheidener van opzet dan die van mevrouw Tobi. Wij zagen een kinder klasje lichaamsoefeningen uitvoeren, die zooals het „kichs en duikelen" meer zuiver gymnastiek was, al werd dan ook in het rhyt misch maatloopen het gevoel voor rhytme bii de kinderen ontwikkeld. Het kinderballet „Poppen in Droomenland was blijkbaar meer als divertissement, een vulling dus van het programma bedoeld nex, was aardig van uitvoering en de kinderen hadden er plezier in. Van de dansen der ouderen zag ik alleen Prelude op muziek van Rachmaninoff, door 4 dames uitgevoerd. Het geheel was wat schoolsch en getuigde niet van groote fanta sie, maar het kleine tooneelvan den H.K.B. is ook niet bepaald geschikt voor zulke dansen. Wii willen met ons oordeel over het dansen van Lily .Orgodet wachten, tot wij haar op een grooter tooneel en onder gunstiger omstandig- heden hebben gezien. J B g0HÜIL MUZIEK Fanfare-Orkest „Kunstgenot Het Zaterdagavond in de groote zaal van het gebouw St. Bavo door „Kunstgenot' ge geven concert heeft over 't geheel genomen bij dit Fanfare-orkest vorderingen op den ar- tistieken weg doen waarnemen. In de uitvoe ring van meerdere nummers konden we nu eens individueele bekwaamheid, dan weer goed samenspel opmerken. No. 3, de Polka voor trompet en bugel, openbaarde de beide genoemde factoren: de twee solopartijen wa ren in al haar dooreenstrengelingen en tong- slag'versieringen duidelijk en gelijk. De Fan tasie „Euterpe"' gaf verdienstelijk uitgevoerd bugelwerk te hooren; de bassen weerden zich echter minder goed. In de Wals „Mathilde" leverden de trompetten na een niet heel ge lukkig begin goed werk; ook hier waren de de bassen de zwakste broeders, evenals in de Ouverture „Magdala", die niet meer dan een banale potpourri bleek te zijn. We komen daarmee vanzelf op een ander punt: het ar tistieke peil der uitgevoerde werken. Dat leek ons niet hoog genoeg om den critischen hoor der „kunstgenot" te verschaffen, zelfs wan neer we de frisch gespeelde, maar als gewoolijk zich weinig of niet boven het alledaagsche verheffende marschen buiten beschouwing laten. Wat marschen betreft willen we den dirigent Henri Schulpzand eens wijzen op de vrij talrijke, die Schubert wel voor piano 4- handig geschreven heeft, en die vermoedelijk zeer goed voor blaasorkest te bewerken zijn. En een grooter verscheidenheid van nuancee ring zouden we over 't algemeen mogelijk achten en willen aanbevelen. Eén nummer bracht een verrassing: de zaal werd in 't donker gezet. Toen zagen we op 't podium twee jonge lieden, nl. den zoon van den heer Henri Schulpzand en zijn be geleider. Henri Schulpzand Jr. vertolkte zui ver de bekende Berceuse van Gounod op zijn altsaxofone; de begeleiding zou beter ge klonken hebben als de piano niet zoo ont stemd was geweest en als haar dempers be ter hadden gewerkt. Toch schijnt ons de combinatie saxofone en klavier zelfs bij ge bruik van een goeden vleugel précair, omdat de timbres zich weinig bij elkaar zullen aan passen. Het dubbelmannenkwartet „Aurora", onder leiding van den heer K. Zeilmaker, werkte aan dit concert mede. We hoorden dit ensem ble nog kort geleden in het geb. v. d. Kegel bond. Het zong nu een zestal nummers, waar van „Quam dilecta" van Loots het beste slaagde. In de andere nummers, die behalve Schubert's „Die Nacht" van minder gehalte waren, merkten we nogal wat onzekere in zetten op; in „Die Nacht" zongen de tenoren herhaaldelijk te hoog; strakker zang en le vendiger tempi zouden ook den indruk der andere ten voordeele hebben kunnen strek ken. Overigens schonk de zang van dit dub- belkwartet ook vele goede momenten. K. DE JONGt

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 12