£én 'èüiisieir Instantine ^Gezellige Pinksterdagen BAD B0EKEL0 PHILIPS-PADIO SITTERS 6% KAR H.D. MAANDAG 10 MEI 1937 HAARLEM'S DAGBLAD 9 Reünie wascliindustrieelen. Jhr. Dr. J. C. Mollerus over de Vestigingswet. Zaterdagmiddag en -avond werd in café restaurant Brinkmann, Groote Markt, een nationale reünie gehouden van georgani seerde waschindustrieelen, onder leiding van den heer J. Kamerbeek, die in zijn ope ningswoord de aandacht vroeg voor de collec tieve reclame-campagne der waschindustriee len, die al zulke goede resultaten heeft opge leverd. Door eensgezindheid en solidariteit is hier veel bereikt. Dit is een verblijdend teeken, Hierna was het woord aan jhr. dr. J. C. Mol lerus, secretaris van de Kamer van Koophan del en Fabrieken in dit district en voorzitter van het Genootschap voor Reclame, die naar aanleiding van de mooie resultaten, op de tentoonstelling „Opbloei" door de waschin dustrieelen bereikt door collectief optreden (waarvoor spr. gaarne hulde bracht) sprak over het begrip „collectief". Eendrachtig optreden is tegenwoordig noo- dig. De tijd van de macht van den eenling is voorbijde macht is gelegd in handen van het conglomeraat. Doel van bovengenoemd ge zamenlijk optreden was niet uitbanning van een gezonde concurrentie, maar tegenover de propaganda-actie die door wereldindustrieën ook in Nederland wordt gemaakt voor het ver zorgen van de wasch binnenshuis was een reactie noodig. Het komt hierbij vooral aan op de leiding der vakorganisaties. Ten opzichte van deze organisaties worden nog fouten ge maakt. Ten eerste meent men voldoende „ge daan" te hebben, als men zijn contributie be taalt. Men eischt dan verder maximale presta ties, maar is niet bereid, er offers voor te brengen. Een tweede fout is het gebrek aan het uitstippelen van principieele lijnen. Van overheidswege wordt meer dan eens in onvoldoende mate begrepen dat het midden- standsbelang een landsbelang is. Ten opzichte van het Vestigingsontwerp kleinbedrijf speelt de overheid weer dezelfde rol. Spr. betwijfelt of er wel die voordeelen van verwacht mogen worden, waarvan men wel eens leest in de middenstandspers. Een bezwaar b.v. van 't ontwerp is, dat het laat zitten wat zit. Het zal alleen een rem zijn op de toekomst: aan jongeren, die mis schien de capaciteiten zullen hebben om een nieuw bedrijf te creëeren zal de wet een „halt!" toeroepen, maar schurken en ondes- kundigen zullen er niet uit de bedrijven door geweerd worden. De overheid had eerst het venters- en maxktbedrijf moeten regelen, want zij die dit de gewone bedrijven zullen gestooten worden, zullen nu zich tot die bedrijven wenden, die neg niet aan een vestigingswet onderworpen eijn. Tenslotte vestigde de heer Mollerus de aan dacht op het groote belang van een goede opleiding in de bedrijven. De heer Han G. D. Coppens, bestuurslid van het Genootschap voor Reclame, sprak vervol gens over het onderwerp „collectieve reclame". Reclame wordt noodig gemaakt door con currentie, aldus zeide deze spr. o.a. Wij kun nen niet buiten de reclame, waaraan ook de idee van continuïteit verbonden is. Een recla mecampagne is een samenstel van middelen, die een bepaalde reactie bij het publiek te weeg brengen; reclame heeft iets van hypnose. Maar zulk een campagne zal alleen goede resultaten opleveren, als men te voren ernstig overweegtvan welke omstandigheden men gebruik wil en zal maken. De waschindustrie b;v. zal kunnen werken op de ij delheid dei- vrouw en op de eischen die menige vrouw stelt. Bedrijfsreclame moet eigenlijk altijd col lectieve reclame zijn, anders maakt zij booze gezichten. Concurrentie op prijs moet daarbij worden vermeden, concurrentie op qualiteit is daarbij de eenig goede. Prijs wordt ver geten; qualiteit blijft. Wil men op het gebied van gemeenschappe lijke reclame iets doen, dan moet men er voor zorgen dat liet comité, dat hierbij de leiding zal hebben, niet te groot is. De deelnemers aan de reünie vereenigden zich ten slotte aan een gemeenschappelijken maaltijd in café-restaurant Brinkmann. AANKOOP VAN TERREINEN B. en W. stellen aan den raad voor om voor 18.000 aan te ko—^n het fabrieksgebouw, de woonhuizen en terreinen (tezamen 9120 M2.) van de N.V. Amsterdamsche Watermeterfa- briek in liquidatie aan den Schalkwij kerweg. MAIL- EN LUCHTPOSTVERZENDING VAN 10 T'M. 16 MEI 1937. Nederlandsch Indië, zeepost via Amsterdam per m.s. Poelau Roebiah 14 Mei gewone stuk ken 3.25; mail via Marseille per m.s. Dempo 13 Mei gew. st. 14.vliegdienst Amsterdam Bandoeng 12, 15 Mei gew. st. 2.15. Suriname, vliegdienst vanaf New York 12, 14 Mei gew. st. 18. Aruba, Bonaire. Curacao, mail en zeepost via Amsterdam 14 Mei gew. st. 3.25; vliegdienst vanaf New York 14 Mei gew. st. 18. Vereenigde Staten van Amerika. Canada, Mexico, Cuba en Ecuador 12, 14 Mei gew. st. 18.—. Argentinië, Brazilië, Chili, Uruguay, via Genua 11 Mei gew. st. 13.15; via Southampton 14 Mei gew. st. 6.vliegdienst Duitschland— Zuid Amerika 12 Mei gew. st. 11.35; vliegdienst FrankrijkZuid Amerika 15 Mei gew. st. 12.35. China, Hongkong, Japan, via Siberië 10, 13 Mei gew. st. 18. Vliegdienst als Ned. Indië. Philippijnen, Mantsjoerije, via Siberië 13 Mei gew. st. 18. Vliegdienst als Ned. Indië. Irak (Mesopotamië)via Istanbul—Damas- kus 11, 14 Mei gew. st. 3.25. Vliegdienst ais Ned. Indië. Palestina, via Marseille 13 Mei gew. st. 14. via Piraeus 14 Mei gew. st. 22.30; via Piraeus 16 Mei gew. st. 22.30. Vliegdienst als Ned. Indië. Britsch Indië, via Marseille 13 Mei gew. st. 10.—. Vliegdienst als Ned. Indië. Ceylon, via Marseille 13 Mei gew. st. 14.15. Vliegdienst als Ned. Indië. Penang, Siam, via Marseille 13 Mei gew. st. 10.—. Vliegdienst als Ned. Indië. Singapore, via Marseille 13 Mei gew. st. 14.15. Vliegdienst als Ned. Indië. Egypte, via Piraeus 11 Mei gew. st. 22.30; via Marseille 13 Mei gew. st. 14.15; via Piraeus 14 Mei gew. st. 22.30. Vliegdienst als Ned. Indië. Oost Afrika, via Marseille/Aden 13 Mei gew. St. 10.—. Vliegdienst als Ned. Indië. Unie van Zuid-Afrika, via Southampton 13 Mei gew. st. 16.45. Vliegdienst 'als Ned. Indië. Australië.' via Marseille.'Aden 13 Mei gew. st. 10.—. Vliegdienst als Ned. Indië. Nieuw Zeeland, via Cherbourg/San Francisco 14 Mei gew. st. 18. Vliegdienst als Ned. Indië. van dit moderne produel ïs voldoende om in korfen lijd Uw pijn le stillen, wanl en dit ïs het, waarom dil pro duel de voorkeur verdient—hel werk! onmiddellijk op hel pijncentrum. Ook doet dit product hel gevoel van matheid na de pijn verdwijnen. stilt en voorkomt pijnen! (Adv. Ingez. Med.) Parkeerterreinen. Een reorganisatie van de Oude Groenmarkt. Gebleken is, dat de bestaande parkeerruim ten in de binnenstad, gedurende de avond uren, onvoldoende zijn. Overdag is het par keerterrein op de Groote Markt groot genoeg om de auto's, welke men in het centrum van de stad wil parkeeren, te kunnen bergen; des avonds is dat terrein evenwel te klein. Men plaatst de auto's alsdan op de Oude Groen markt. Dit geschiedt meestal ongeordend en soms direct tegen de gevels van de kosterij der Groote Kerk en de daar ter plaatse aanwezige winkels. Er ontstaat daardoor niet alleen voor de gebruikers van de betreffende perceelen een zeer ongewenschte toestand, maar óók voor de eigenaars van de parkeerende auto's. Daarom komt het aan B. en W. gewenscht voor, op de Oude Groenmarkt een parkeerge legenheid in te richten. Het ligt in de bedoe ling langs het kerkgebouw e.a. een trottoir te doen aanleggen, opdat de parkeerende auto's op voldoenden afstand van dit gebouwencom plex worden gehouden. Voorts zal het trottoir langs de perceelen aan de zuidzijde van de Oude Groenmarkt, alsmede een gedeelte van het trottoir aan de zuidzijde van de Spek- straat, zoodanig worden versmald, dat er te allen tijde, naast de parkeerruimte, een rijweg vrij blijft ter breedte van minstens 6 M. Op de parkeerplaats is een indeeling ge dacht, welke b.v. met gele klinkers kan wor den aangeduid, zoodat automobilisten kunnen zien, op welke wijze zij hun wagens moeten plaatsen. Bij de winkeltjes en de kosterij zal het par keeren overdag niet geoorloofd zijn. De kosten van den aanleg van het parkeer terrein zijn geraamd op 4.000—, waarbij is inbegrepen de vervanging van de zich in slech ten staat bevindende porfier- en greslceibe- strating vap. de Oude Groenmarkt en de Spek- straat door een bestrating van klinkerkeien, hetgeen het aspect dezer wegen aanmerkelijk ten goede zal komen. BOUWTERREINEN B. en W. stellen aan den raad voor over te gaan tot vaststelling van een grondcomplex voor het terrein ten N. van de Pijlslaan tus- schen de spoorbaan en de Houtvaart. Het bedrag dat de gemeente moet uitgeven voor indirecte kosten van openbare werken is be groot op 52.720, terwijl 217.790 uitgegeven moet worden aan directe kosten. De bouwers zullen aan de gemeente moeten betalen voor de kosten van openbare werken 3.80 per M2. voor gewoon bouwterrein, 456 voor meervou dig' bouwterrein en 266 voor minderwaardig- bouwterrein. Diverse allracties - 2 Orchesten Lunches, Diners - Golfbad 20" C DE ZEE OP DE HEIDE (Adv. Ingez. Med.) Werk voor bouwvakarbeiders. De gemeente Haarlem verkoopt meer bouwterreinen. B. en W. stellen aan den raad voor de vol gende bouwterreinen te verkoopen: Aan J. de Vos en A. v. d. Laan de Vries (te gen 11 per M2.) 560 M2. aan de Tromp straat en 349 M2. aan de Van 't Hoffstraat. Op dien grond worden acht huizen gebouwd. Aan H. Mulder voor 11.000 980 M2. aan de Uranusstraat. Op dezen grond zullen 4 woonhuizen en 2 beneden- en bovenwoningen gezet worden. Aan H. Bijl voor 9250 748 M2. aan de Delft laan, voor den bouw van 4 huizen. Aan de N.V. Vondelkwartier (tegen 11.50 per M2.) 575 M2. aan den Muiderslotweg, voor den bouw van 3 woonhuizen en 1 winkelhuis met bovenwoning. Tezamen dus weer bouw van 22 perceelen. UITBREIDING POLITIEBUREAU. De ruimte voor berging van de bij de politie in gebruik zijnde auto, motoi-en met zijspan en losse motoren in de garage van het bureau van politie is onvoldoende. Naast het gevaar voor beschadiging van het materieel wordt ook een vlotte dienstuitvoering belemmerd, omdat bij het in- en uitrijden steeds de uiter ste omzichtigheid moet worden betracht. Hierin is verbetering te brengen door bïj- trekking na verbouwing van het bene dengedeelte van het aan de gemeente behoo- rend perceel aan dë Lange Wijngaardstraat no. 20 bij de bestaande garage. De bovenver dieping van het te vex-bouwen perceel kan dan worden gebruikt als magazijn van onderdee- ien voor de nxotorafdeeling, waarvoor in de bestaande garage evenmin behoorlijk gelegen heid is. De kosten der verbouwing met uitbreiding der centrale verwarming naar de bij te trek ken benedenverdieping worden begroot op 1.600.—. VERGOEDING AAN HET BIJZONDER ONDERWIJS. Bij Koninklijk besluit van 26 Februari 1937 is ongegrond verklaard het door de gemeen te Ingesteld beroep tegen de beslissing van Gedeputeerde Staten dezer provincie, waar bij met vernietiging van het raadsbesluit van 22 April 1936 aan het bestuur der R.-K. School aan de Ged. Oude Gracht 120 over het tijdvak van 1 Januari, tot en met 31 Augustus 1035, alsnog vergoeding werd toe gekend ingevolge art. 100 der Lager-onder- wijswet 1920. (boventallige ondei-wijzers) Op dezelfde gronden, waarop indertijd aan genoemde school de vergoeding werd gewei gerd, zijn bij raadsbesluit van 27 Mei 1936, eveneens gelijke verzoekexx afgewezen van de bestui-en der bijzondere scholen aan de Dreef 20 en de Nieuwe Gracht 16; van dit besluit zijn de besturen bij Gedeputeerde Staten in beroep gekomen. Gedeputeerde Staten berichten thans aan B. en W. dat. in verband met bovengenoemd Kon. besluit het ten aanzien van deze twee scholen genomen besluit niet gehandhaafd kan worden, waarom dit College, alvorens omtrent de ingestelde beixxepen een beslis sing te nemen, den Raad iix de gelegenheid wil stellen het besluit te herzien. B. en W. stellen den Raad voor daartoe over te gaan. Daarmee is een bedrag gemoeid van f 2853.50. Nationale Jeugdstorm. Propagandamarsch door de stad Feestavond in het Concertgebouw. Zaterdagmiddag hield de Nationale Jeugd Stoim een propaganda-marseh door de stad in verband met de opening van het nieuwe Ban- kwartier te Haaxiem. Met muziek van de afd. Amsterdam voorop werd de volgende route ge nomen; Stationsplein, Kruisweg, Kruisstraat, Smedestraat, Riviervischmarkt, Damstraat, Spaarne. Turfmarkt. Des avonds vond een feestelijke bijeenkomst plaats in de groote zaal van het Concertge bouw die geheel bezet was met belangstellen den en ongeveer 400 stormers van de afdeelin- gen Haarlem, De Meerlanden en Amsterdam. Begonnen werd met een défilé en het hij- schen der vlaggen onder de tonen van het Wilhelmus. Hierna werd door de „Meerlanders" een boerenklompendans uitgevoerd die zeer veel succes had; ook de Pullen stormers van 8 tot 12 jaar oogstten met hun liedjes, waar onder vooral het aardige Jan Hin opviel, veel bijval. Na de lichaamsoefeningen van de Stormers en het zingen van eenige liedjes om het kamp vuur was het pauze. Van de nummers die na de pauze ten beste werden gegeven konden we naast de keurig uitgevoerde lichaamsoefeningen van de storni- sters, den massazang het meest bewoixderen. De hoofdstormer de heer C. van Geelkerken hield een korte toespraak waarin hij nogmaals het doel van den Nationalen Jeugd Storm uit eenzette en zijn tevredenheid uitsprak over den vooruitgang van de afdeeling Haarlem. De Jeugd Storm is volgens spreker niet neu traal, maar uitgesproken een vereeniging die de liefde voor het vaderland aan wil kweeken. Deze jeugdorganisatie is onafhankelijk van eenige politieke partij of van een kerk. Nu zij eenmaal bestaat, is zij volgens spre ker ook niet meer weg te krijgen-. Wij zijn er niet zoo zeer op uit om een ideale jeugd te krijgen, aldus spreker, dan wel een jeugd met idealen. De Nederlandsche jeugd moet een sieraad voor den Staat worden. Nu marcheeren wij nog met honderden, later met duizenden en tienduizenden; de toe komst is aan ons, aldus besloot de heer Van Geelkex-ken. Met het zingen van het eerste en het zesde vers van het Wilhelmus werd de bijeenkomst gesloten. COMITé VAN ACTIE TOT STEUN AAN DE H. O. V. Aan de oproep van het Comité van Actie tot steun aan de H. O. V., tot uitbreiding der mu- ziekbibliotheèk en het verbeterden van de in strumenten, werd reeds door verscheidene per_ sonen gehoor gegeven. Reeds werden de volgende giften ontvangen: ïxxej. H. B. Scli. f25, den heer en mevr. P. T. f 15. mevr. H. R. f 10, mr. C. M. J. de J. f 5, mej. M. M. V. f 5, mevr. H. C. M. B. f 2,50, mevr. A. H. G. N. f 1,50, mevr. J. J. M. f 1,50. In deze Bel-week luidt het Comité eveneens de bel en hoopt dat velen het voorbeeld der gevers zullen volgen door een gift te willen storten op postgiro no. 75132 van den secreta ris van het Comité, ir. F. C. J. Dingemans of op rekening der H. O. V. bij de Twentsche Bank. VOOR UW OUD PHILIPS TOESTEL BIJ AANSCHAFFING VAN EEN NIEUWE SCHOTERWEG 1, TELEFOON 16659. (Adv. Ingez. Med.) De Operatie door J. P. Baljé. r,Hoe komt het toch dokter?" vroeg de nieuweling in het gezelschap, .,dat U geen practijk meer uitoefent? U is toch nog niet zoo oud, en een jaar of zes, zeven geleden, had U zulk een uitstekenden naam als chi rurg!" Er viel een plotselinge stilte. Men vermeed het, den dokter aan te zien, die zich een wei nig nerveus over het hoofd streek, een pijnlijk glimlachje om den mond. De gastvrouw zette haar kopje neer, en haar nerveuze handen stietten het lepeltje van het schoteltje. Rinke lend viel het op den grond. Iemand kuchte, een ander bewoog zich onrustig op zijn stoel heen en weer. Dè vrager besefte, dat hij een onderwerp had aangeroerd, waar men in dit gezelschap altijd pijnlijk over gezwegen had. „Pardon," zei hij kleurend, „ik wist niet het is misschien onbescheidenhet is beter. dat Maar Dr. Greve maakte een afwerende be weging. Zijn grijze oogen stonden ernstig, maar zijn stem was rustig, toen hij antwoord de; ..Och nee, meneer Heimans, Uw vraag was heel gewoon. Het is inderdaad vreemd, dat ik destijds een carrière opgaf, die zoo veelbelo vend scheen. Ik heb het altijd gerespecteerd, dat mijn vrienden intuïtief gevoeld hebben, dat ik er liever niet oversprak. Misschien door mijn houding gewaarschuwdMaar nu. het is al weer zoo lang geleden, en ik geloof wel, dat ik er thans over kan spreken, zonder dat het me nog iets doet; zonder al te veel pijn." Opnieuw streek hij zich over het voorhoofd, en dan keek hij den kring rond. „Tja", zei hij dan met een lichten zucht, „mijn reputatie was aan het groeien, ik geloof zon der zelfoverschatting te mogen zeggen, dat ik bezig was een goeden naam te vestigen en dat ik succes had. En het heeft iedereen verwon derd. dat ik plotseling mijn werk, waar ik van hield, heb neergelegd, en nu alleen nog maar artikelen schrijf in medische bladen of een enkel boek uitgeef. Eén avond heeft me die ommekeer gebracht! Of misschien is het verkeerd, van één avond te spreken. Want er was al zooveel aan voor afgegaan. Misschien heeft dat, wat voorafging, den eigenlijken stoot ertoe gegeven. Maar ik dce beter, wat regelmatiger te vertellen." Zijn blik vestigde zich op een voorwerp in het vertrek, als las hij daarvan het verleden af. En terwijl hij met zijn zachte, duidelijke stem vertelde, deed hij zoo nu en dan een lichte haal aan zijn sigaar, werktuigelijk, als putte hij daaruit de stof van zijn verhaal. „Het was op den avond van den vijf-en- twintigsten Februari, nu zeven jaar geleden," begon hij, „en ik herinner mij dien avond als den dag van heden. Ik had dienst in het groote ziekenhuis en het liep al tegen tien uur, toen de hoofdzuster bij me binnen kwam. „Dr. Greve," zei ze. er is zoojuist een ernstige gewonde binnen gedragen. Auto-ongeluk. Dr. van Marle heeft den man onderzocht en hij acht onmiddellijke operatie hoogst noodzake lijk. Wilt U komen?" Ik had dien dag drie operaties verricht, die allen goed waren verloopen, en ik was moe. Maar het gebeurde wel vaker, dat ik, ook na een drukken dag, dergelijke spoedgevallen be handelde. Dus volgde ik de zuster. Toen ik bij den patiënt kwam, stond Dr. van Marle over hem heengebogen, zoodat ik hem niet direct zag. Pas toen mijn collega zich oprichtte, keek ik hem in het gezicht, en ik kan op dit oogenblik nog px*ecies navoelen, wat er toen door me heen ging Daar voor me lag Bolkestein. Bolkestein, de ouderejaarsstudent, die mij ontgroend had. toen ik als jong broekje college ging loopen. die me getreiterd en vernederd had, zoolang hij op de xniiversiteit was. Geen gelegenheid liet hij na, me te sarren, en het is mogelijk, dat ik de sul, de slappeling was. waar alle andere studenten mij al spoedig voor hielden, toen ik niet wist, hoe mij tegen hem te ver zetten. Ik duldde al dat getreiter, ik onder ging alle vernederingen en tenslotte de min achting van vrijwel al mijn mede-studenten. Bolkestein was een even groote bolleboos in het bedenken van allerlei plagerijen, als hij een nietsnut was tijdens de colleges. Hij boe melde en pierewaaide, en van zijn studie kwam weinig. Wanneer het daar slechts bij gebleven was, zou het misschien ïxog niet zoo heel erg ge weest zijn. Maar ik had in dien tijd kennis ge maakt met een meisje, dat voor mij het ideaal, de vervulling van mijn leven beteekende. Vrienden had ik niet, en des te meer hechtte ik mij aan haar. Dat kwam Bolkestein ter oore. Het was één van zijn slechtste „grappen" t-cen hij zijn pogingen begon mij ook dit te ontnemen. En het gelukte hem helaas. Hij had, ik moet het bekennen, zijn uiterlijk ïxiee. Tegenover anderen kon hij heel innemend zijn, en het kostte hem niet eens zoo erg veel moeite, mij in haar oogen belachelijk te ma ken. Ik was immers belachelijk, ik was een lafaard, die zich liet tiranniseeren, die niet op kon tegen zijn brute kracht, zijn schampere ironie, ik stond een beetje onbeholpen in het leven. Hij was de viveur. de getapte student ik de stakker, de boekenwurm, die niets an ders had dan zijn vurige ijver om wat te be reiken in het vak, dat zijn volle liefde had. Misschien als ik toen wat flinker was ge weest, als ik toen van me afgebeten had, dat dan Maar ik kón niet. Misschien was het, dat ze in mij was teleurgesteld, mogelijk ook voelde ze meer voor den knapperen Bolkestein, in ieder gevalik verloor haar. Tenslotte verdween Bolkestein van de uni versiteit. Hij ging in den handel. Later hoorde ik, dat hij met haar was getrouwd. Uit mijn gezichtskring was hij verdwenen, maar het gif van de haat was in me achtergebleven. In weinige seconden ging dat alles door mijn hoofd. Mijn collega van Marle lichtte mij in omtrent zijn toestand. Verzocht mij, zijn diag nose te controleeren. Het zweet parelde mij op het voorhoofd. „Laat Dr. de Vrij halen," stelde ik voor, „ik kan niet." Verwonderd keek mijn collega mij aan. „On mogelijk!" zei hij, „hier dient onmiddellijk te worden ingegx'epen. Iedere minuut kan fataal zijn." Hij begreep mijn aarzeling niet. Hoe zou hij ook gekund hebben? En toen ik daar zoo wer keloos stond, zag ik, dat zijn verwondering tot een lichte wrevel werd. Zooiets had hij vaxx mij nog nooit gezien. „Het gaat om een menschenleven," zei hij. scherper dan tevoren, als iemand hier redden kan. dan ben jij het." „Goed!" zei ik toonloos, „ik zal het doen." We troffen alle voorbereidixxgen. Van mijn kant ging alles als in een roes. Maar toen het critieke moment gekomen was, was mijn hoofd koel en mijn hand vast." Dr. Greve hield even op. In de kamer was het schemerduister en zijn trekken waren niet zoo duidelijk meer te onderscheiden. Alleen aan de lichte trilling in zijn stem was te con- stateeren. dat hij bewogen was, toen hij verder ging. „De operatie mislukte. Bolkestein stierf onder mijn handen. Ik zweer, dat ik alles deed om hem te redden, dat ik den vasten wil had het tot een goed einde te brengen. En ik had moeilijker gevallen dan dit met succes behan- deld.Tóch stierf Bolkesteixx! Toen is in mij die twijfel gekomen! Die vernietigende twijfel. Of ik misschien tóch, onderbewust, zijn dood ge wild hadOfwaren mijn capaciteiten te kort geschoten? Die gedachten ondermijn den het vertrouwen in mezelf. Ik durfde het risico niet meer te nemen, een operatie te ver richten. Altijdaltijd zou ik Bolkestein weer voor xxxe hebben gezien Daarom heb ik mijn praktijk er aan gege ven. En ik verbeeld mij. dat ik me nu nuttiger kan maken met het schrijven van medische verhandelixxgen en boeken. Tets wil ik toch nog doen!" Dr. Greve lachte maar het was geen verlos sende lach, en de stilte in de kamer was be klemmend, even beklemmend, als het verhaal van den dokter was geweest. FEESTAVOND VAN „DE OOSTHOEK". De Overijselsohe, Geldexsche vereeniging „De Oosthoek" gaf Zaterdagavond in restau rant „Dreefzicht" haar sluitingsavond, die een bijzonder geanimeerd verloop heeft ge had. De opkomst was groot en de aanwezigen hebben zich met het gevarieerde programma uitstekend geamuseerd. Aan het begin van den avond wexd een openingswoord gesproken door den voorzitter, den heer M. Helder, waarna het feest een aanvang nam. De „gangmaker" was de con férencier Johnny Rovo, die er slag van heeft zijn publiek bezig te houden. Hij oogstte met zijn praatjes en liedjes groot succes. Ook het optreden van de soubrette Wiesje Koolhoven sloeg in. Een muzikaal trio, bestaande uit de heeren J. van Oosten, J. Wljnands en J. Kuiper, bracht eenige nummers ten gehoore, waar naar met aandacht geluisterd werd. Boven dien waren er „The funny Players", drie vroolijke muzikanten, die met hun „Schlagers" spoedig het gewenschte contact hadden. Het kranige korfbalteam van de vereeni ging. dat er in geslaagd is een kampioenschap te behalen, viel een passende huldiging ten deel. De voorzitter sprak het team, dat met den leider op het tooneel in sportcixstuum „aantrad", in hartelijke woor den toe. De ploeg viel een aardige souvenir ten deel. Een ba! vormde het slot van het alleszins geslaagde feest. ORGELCONCERT. Orgelbespeling in de Groote- of St. Bavo- kerk te Haarlem op Dinsdag 11 Mei 1937, 's avonds van 81/491/4 uur, door deix heer George Robert. Programma. Werken van J. S. Bach (16851750). 1. Toccata en Fuga d kl. t. 2. Wenn wir in höchsten Nöthen sein (koraal en 2 bewerkingen) 3. Passacaglia en dubbelfuga c kl. t. 4. a. O Mensch, bewein denx Sünde gross, b. Wer nixr den lieben Gott lösst walten. 5. Preludium en tripelfuga Es gr. t. EINDEXAMENS H.B.S. EN LYCEA. De minister heeft tot deskundigen en ge committeerden aangewezen bij de eind examens van de Rijks H.B.S. te Velsen op 9, 10, 12. 13, 14, 15 en 16 Juli; A. J. A. Busquet, te 's-Gravenhage; dr. J. Boeseken te Delft en dr. J. de Zwaan, te Leiden bij de eindexamens van de 1ste C ;m. H.B.S. B te Haarlem op 14. 15, 16. 17, 18, 19, 21, 22, 23, 24, 25, 26 en 28 Juni: dr. J. van der Bilt, Utrecht; dr. C. Lakeman, Heemstede en mej. dr. C. Serrurier, te Leiden; bij de eindexamens van de 2de Gem. H.B.S. B te Haarlem op 26. 28. 29. 30 Juni, 1, 2, 3, 5 en 6 Juli; L. A. M. Willemse, Rotterdam; dr. L. Wolff, Heemstede; nxevr. dr. J. van den Bergh van EysingaElias, Santpoort; bij de eindexamens van de afdeeling H.B.S. van het R.K. lyceum voor Jongens te Haarlem op 15, 16, 17 en 18 Juni; van het Christ. Ly ceum te Haarlem op 28, 29, 30 Juni, 1 en 2 Juli; van het Kennemer Lyceum te Bloemeix- daal op 3, 5. 6, 7 en 8 Juli: dr. N. H. Kolkmeijer, de Bilt;, dr. L. Seekles, Utrecht; mr. dr. A. Fon tein, 's-Gravenhage. Als gecommitteerden bij de eindexamens der A afdeeling van de Rijks H.B.S. te Velsen op 14, 15 en 16 Juni zijn aangewezen dr. S. Elzin- ga, te Haarlem; mr. dr. E. Tekenbroek, Wasse naar en nxej. dr. A. Posthumus, 's-Gravenhage. EENHEID DOOR DEMOCRATIE. De afdeeling Haarlem van de Nederlandsche Beweging voor Eenheid door Democratie houdt op Donderdag 20 Mei te 8.15 in de groote zaal van het Gem. Concertgebouw een open bare vergadering, waar het Behoud der Demo cratie zal worden bepleit. Sprekers uit verschillende groepen der maat schappij, voor het meerendeel Haarlemmers, zullerx als vertegenwoordigers van godsdienst, wetenschap, kunst, letterkunde, opvoeding en onderwijs, de waarde van onze democratische staatsinstelling belichten. Onder meer zullen de volgende sprekers het woord voeren: dr. H. Faber, alg. voorz. E. D. D.; H. C. Caxxnegieter, C. J. E. Dinaux, H. J. Hee- ring, mr. A. E. M. Povel, en ds. M. van der Voet. De volledige sprekerslijst zal zoo spoedig mo gelijk worden bekend gemaakt. SPORTTERREINEN De R.K. S.V. „Onze Gezellen" alhier, welke thans reeds één der speelvelden van het ge meente-sportterrein aan den Vergierde-weg op Zondagmiddag in gebruik heeft, vraagt aan de gemeente haar het tweede veld van dat ter rein voor het geheele jaar in huur af te staan. Dit sportterrein bestaat slechts uit twee vel den, welke bestemd zijn voor de gemeente. Door bijvoeging van het noordelijk aangren- zexxd terrein, hetwelk thans als voetbalveld door werkloozen wordt gebruikt, zal het mo gelijk zijn op het dan verkregen terrein vier speelvelden aan te leggen, waarvan er twee ter beschikking van de gemeente blijven, één kan worden verhuxird aan „Onze Gezellen" en één in gebruik kan blijven bij de werkloozen. Het zal dan noodig zijn de afwateringssloot, welke het thans bestaand sportterrein van het noordelijk terrein scheidt, te dempen, enkele kuilen aan te vullen, de grasmat bij te wer ken en de indeelixig van het terrein eenigszins te wijzigen. De kosten van deze werkzaamheden ramen B. en W. op pl.m. 1.000.—. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSOHE RADIO CENTRALE OP DINSDAG 11 MEI '37. Wijzigingen vorobehouden. Progr. I Hilversum I. Progr. n Hilversum n. Progr. III. 8.— Keulen. 9.20 Pauze, 10.20 Droitwich, 10.20 V laam.se h Brussel. 1.20 Keulen. 2.05 Danmarks Radio (of diversen). 2.20 Droitwich. 3.20 Keulen. 4.20 Vlaanxsch Brussel6.05 Parijs Radio. 6.35 Fransch Brus sel. 8.20 London Regional. 9.20 Fransch Brus sel. 10.15 Berlijn (Zie Hanxburg) 11.20 Diver sen of pauze. Progr. IV. 8.Vlaamsch Brussel. 3.20 Pauze. 9.35 Londen Regioixal. 3.50 Droitwich 11,20 Diversen of pauze. Progr. V. 8.007.00 Diversen. 7.Eigexx gx'a- mofoonplatenconcert: zang. 1. Avé Maria, Martha Eggerth. 2. Come Le Rose, Hélène Cals; 3. An Schwager Kx'onos Heinrich Schlussnuss; 4. La Traviata, Erna Berger; 5. Die Afrikanerin. Costa Milona; 6. Serenade. Martha Eggerth; 7. Die Lorelei, Emmy Bettendorf; 8. Ein Masken Ball, Hein rich Schlussnuss: 9. Santa Lucia, Hélène Cals; 10. Parelvisschers, Costa Milona: 1). Der Soldat, Heinrich Schlussnuss; 12. Rigoletto, Erna Berger; 13. Aoh, wie 1st 's moglich denix, Emmy Bettendorf; 14. Paljas, Heinrich Schlussnuss. 8.00—12.00 Diversen

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 13