NASH PACKARD Waardig besluit van de B.E.L.-week Een bonte reclamestoet trok door de stad AKKERTJES TENTOONSTELLING Prinses Juliana en Prins Bernhard in Londen. MAANDAG 10 MEI 1937 HAARLEM'S DAGBLAD 3 Groote belangstelling van de zijde van het publiek De tentoonstelling trok 18.000 bezoekers. Gadegeslagen en bewonderd door een zeer talrijke menigte, is Zater dagmiddag een kleurrijke en bloem rijke reclamestoet door Haarlem's straten getrokken, een niet te mis kennen bewijs van de veerkracht en de vindingrijkheid van den Haax- lemschen middenstand, en tevens een waardig besluit van de Bloemen- en Lentevreugdeweek, dat eigenlijk geen echt bsluit was, omdat de tentoon stelling nog met een dag is ver lengd. Om ongeveer vier uur zette de stoet, die werd geopend met een reclamewagen van de BBL-week zelf, waarop twee keurig uitge doste herauten de bel luidden, zich van de Dreef in de richting van de stad in bewe ging. Zóó lang was deze stoet, dat de eerste wagens vooraan op de Dreef bij het Plein, en de laatste wagens ver voorbij Dreefzicht stonden. Van de zijde van het pulbliek bestond tijdens het opstellen van den stoet reeds groote belangstelling, doch duizenden en nog eens duizenden hadden zich reeds geruimen tijd te voren langs de route, welke de ver sierde wagens zouden volgen, opgesteld. Vaak in een haag van enkele rijen dik. Door de Groote Houtstraat ging het noordwaarts, tot de Ged. Oude Gracht, waar de stoet zich splitste, om op de oude Groenmarkt weer samen te 'komen voor het défilé langs het Stadhuis, waar de jury, bestaande uit de heeren H. A. J. M. Moerkerk, Jan D. Vos kuil en H. du Ru uit Haarlem en Kees Koeman en H. I. G. Pilger uit Santpoort haar stand plaats had ingenomen. Van het bordes van het Stadhuis af sloe gen de heeren C. Maarschalk, burgemeester van Haarlem, A. G. Boes, wethouder van Onderwijs en W. J. B. van Liemt, wethouder van Bedr- en Werkloosheidszorg, alsmede verschillende raadsleden en bestuursleden van de Middenstandscentrale den voorbij trek kende stoet gade. Langs Jansstraat en Jansweg ging het ver volgens naar Haarlem-Noord, waar de Gen. Cronjéstraat vereeniging voor een origineele en verrassende attractie 'had gezorgd, door op de hoofden van deelnemers een ware regen van confetti en serpentines te laten neer dalen. Een aardige vondst, die in belangrijke mate bijdroeg het feestelijke karakter van deize voor onze stad zoo belangrijke gebeurtenis te accentueeren. Met een groote boog trok de stoet door Haarlem-Noord en het Kleverparkkwartier. waarna hij naar de binnenstad terugkeerde, om daar weer in twee gedeelten te worden gesplitst, een zuid-westelijk en een zuid- zuid-oostelijk, die in de Rustenburgerlaan weer samenkwamen, van waar gezamenlijk koers werd gezet naar de Slachthuis- en Am- sterdamsche buurt. Tenslotte werd de stoet op de Paviljoenslaan ontbonden. Het zou ondoenlijk zijn, elke wagen apart te gaan vermelden. En bovendien overbodig, want gezien de menschenmenigte die op de been was op de Groote Markt kon over de traditioneele hoofden geloopen worden is het nauwelijks aan te nemen, dat er één lezer is, die den stoet niet heeft zien voor bij trekken, en dezen niet van een min of meer verheven standpunt we zoeken het bij dergelijke gelegenheden immers altijd hoogerop met welwillende of critisChe blik ken heeft gadegeslagen. Natuurlijk waren er sterke en zwakke broeders, naturulijk waren er mooie en min der mooie auto's en wagens, waren er deel nemers, die hun wagen in een rijdend bloem stuk hadden omgetooverd, en deelnemers die op minder uitbundige, doch vaak niet min der fraaie wijze, hun wagens door een enkele welgekozen en fraai aangebrachte versiering- een apart cachet hadden weten te geven. En tenslotte was het voor alles een reclame-op tocht, en al kan het niet anders, of een der gelijke optocht moet in Haarlem, de bloe menstad, tevens een bloemenoptocht worden, reclame was en bleef hoofddoel. Een doel, dat gezien de enorme belangstelling onge twijfeld bereikt is. Ook voor de leiders van dezen optocht, de heeren F. Duyn, J. P. Kraakman, W. J. Mis set en H. C. Sprenger moet de groote deel name en de groote belangstelling van het publiek een voldoening zijn geweest en een vergoeding voor de moeite die de voorbe reiding van deze gebeurtenis ongetwijfeld gevergd heeft. En Haarlem's Middenstand tenslotte, heeft met dezen schitterend geslaagde manifestatie een prachtig bewijs geleverd van haar on gebroken optimisme en veerfkr.Acht. De prijstvinnaren. In het overvolle cabaret van de „Opbloei' tentoonstelling werd Zaterdagavond de uit slag van de wedstrijd bekend gemaakt en werden tevens de prijzen uitgereikt. De heer F. Duyn. voorzitter van de com missie voor den Recleme-optocht, sprak een woord van welkom, waarin hij de voldoenini van de commissie over het groote succes van den optocht tot uiting bracht. Spr. bracht dank aan hen, die voor dezen optocht me dailles en andere prijzen beschikbaar hadden gesteld en bracht daarbij een driewerf hoera uit op H.M. de Koningin, waarmede de aan wezigen instemden. Tenslotte bracht spr. dank aan de jury voor de voortreffelijke wijze waarop zij zich van haar moeilijke taak had gekweten. Alvorens tot de bekendmaking van den uitslag over te gaan, hield de voorzitter der jury, de heer H. A. J. M. Moerkerk een korte rede, waarin hij Haarlem geluk wenschte met den welgeslaagden optocht, die echter voor een deel toch nog beneden de verwachtingen van de jury was gebleven. Spr. wees er in dit verband op, hoe moeilijk het is, reclame en schoonheid te doen samengaan. Ook in dezen optocht was men daarin niet steeds I geslaagd, en spr. gaf als zijn meening te ken- I nen, dat het zonder de hulp van bekwame 1 reclamekunstenaars ook zeer moeilijk is. Doch de reclame is een belangrijk deel van de schoonheid van de stad, zoodat het noodig is, in die reklame ook het gevoel voor schoon heid tot uiting te brengen. Vervolgens ging spr. over tot de bekend making van den uitslag, die als volgt luid de: Hoofdprijs, zilveren medaille, beschikbaar gesteld door H. M. de Koningin: firma Rijn bende, Wijnhandel: verguld zilv. medaille, beschikbaar gesteld door den heer C. Maarschalk, burgemeester van Haarlem: firma van den Hoek. bloemen- huis; verg. zilv. medaille gemeente Haarlem: fa. Doodeheefver, gedistelleerd; verg. zilv. medaille Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken: Oddens Betonbouw. verg. zilv. medaille Kon. Ned. Midden standsbond (voor de mooiste wagen uit het Middenstandsbedrijf)firma Lommelaars, huishoudelijke artikelen; zilv. medaille. Middenstandscentrale voor Haarlem en Omliggende gemeenten: Noor- derbad, Zandvoort. zilv. medaille Vereen. „Nederl. Fabrikaat", afd. Haarlem en omstr. (voor den mooisten wagen met Ned. Fabrikaat)Bijenstand „Mel- lona", Santpoort; verg. zilv. medaille De Hanze, Bisdom Haarlem: Cremer's Fruithandel; verg. zilv. medaille Stichting Haarlem's Bloei: Lotisico; zilv. lauwerkrans Gen. Cronjéstraativer- eeniging: den heer E. de Haan, agent K. V. W.-sigarenf abriek zilv. medaille Haarlemsehe Burgerwacht: Van den Burg's Automobielbedrijf; zilv. medaille firma Joh. Enschedé en Zonen: firma Th. S. J. Hooy, wijnhandel; verg. broneen medaille den heer J. J. L. van Zuylen: Bakhuys Conserven. verg. bronzen medaille den heer J. H. Th. Pfaff: firma van Weerd, kinderwagens; verg. bronzen medaille ir. D. Kruyff: Van Vollenhoven's Bieren; warmwatergeyser, firma Leo Meyers: Lehman's rijwielhandel; kunstvorowerp, kunsthandel „Pictura"; Ver. Schilderspatroons, afd. Haarlem; bermlamp, Bond van Automobielhandelaren en Garagehouders: Bogerd's reformbakkerij; rijwiel, Bond van Rijwielhandelaren in Nederland, afd. Haarlem: fruithandel F. Fonville. De laatste avond. Ook den laatsten avond heersohte er op de tentoonstelling een gezellige drukte, hoe wel het bezoek van Hemelvaartsdag niet ge ëvenaard werd. Talloos velen maakten evenwel van deze laatste gelegenheid om de tentoon stelling te bezoeken gebruik, zoodat aan het einde van den 'avond bekend kon worden gemaakt, dat het totaal aantal bezoekers ruim 18.000 heeft bedragen. Omstreeks elf uur sloot de vorozitter der hoofdcommissie de tentoonstelling met een korte rede, waarin hij dank bracht aan de standhouders, die door hun deelneming- in zoo belangrijke mate hebben bijgedragen aan het welslagen, aan den heer J. J. L. van Zuylen, voor de krachtige leiding, aan den heer H. C. Sprenger, die door het vele werk dat hij verrichtte ook zoo'n belangrijk aan deel in het succes had, en ten slotte aan het Haarlemsehe publiek, dat door zijn leven dig belangstelling er voor gezorgd heeft dat deze tentoonstelling een succes is gewor den. Tenslotte uitte spr. den wensch, dat de tentoonstelling „Opbloei" ook aan den Haar- lemschen middenstand nieuwen bloei zou brengen. Zware slag voor onze druivenkweeker s Grootsch avondfeest ten bate van liefdadige instellingen. Donderdagavond 17 Juni zal op het kasteel Nijenrode te Breukelen een grootsch avondfeest gegeven worden ten bate van alle instellingen, ver- eenigingen en comité's op het gebied der weldadigheid in den lande. De entree is gesteld op honderd gulden per persoon, een bedrag dat toegewezen zal worden aan die ver eeniging, die door den schenker daar toe zal worden aangewezen. Den laatsten tijd heeft men van verschillen de zijden een beroep gedaan om in het park van het kasteel Nijenrode feesten te mogen organiseeren ten bate nu eens van deze ver eeniging, dan weer van dat comité. Zoovele aanvragen bereikten bijv. Nijenrode, dat het niet mogelijk bleek alle verzoeken in te willigen. De heer Goudstikker opperde toen het denkbeeld op een grootsch weldadigheidsfeest de verschillende vereenigingen en comités in de gelegenheid te stellen, hun kasmiddelen te versterken. Dit denkbeeld vond groote instem ming bij een comité, dat zich constitueerde onder voorzitterschap van mr. J. L. A. Trip, president van de Nederlandsche Bank. Nog andere motieven hebben er toe geleid, tegen den zeventienden Juni op Nijenrode een avondfeest onder den naam „Weenen aan de Vecht" te organiseeren, dat even grootsch van opzet als oorspronkelijk van gedachte belooft te worden. De Nederlandsche Handelsmissie huistoe. SANTIAGO DE CHILI, 9 Mei (ANP) De Nederlandsche handelsmis sie is te Valparaiso aan boord gegaan van de Reina del Pacifique, waarmede de terugreis naar het vaderland is aanvaard. Zweden gaat hoog invoerrecht heffen. Zweden, dat in 1936 twee en een half millioen K.G. druiven van ons heeft gekocht tegen 400.000 K.G. in 1935 heeft besloten op den Neder- landschen druivenimport een invoer recht van 35 Kr. (f 16.00) per 100 K.G. te heffen. Dit is een geweldige slag voor onze druivenkweekers, daar Zwe den ruim 25 pet. van onzen totalen export voor zijn rekening nam, terwijl het invoerrecht bovendien even hoog is als de marktprijs aan de Neder landsche veilingen. „Weenen aan de Vecht". De „Jolian Maurits" naar de Spaansche wateren. Om de „Hertog Hendrik" af te lossen. Volgens een bij het departement van De fensie ontvangen telegram is H.Ms. „Johan Maurits van Nassau" 7 Mei van Curacao ver trokken, ten einde H. Ms. „Hertog Hendrik" eind Mei in de Spaansche wateren bij Gi braltar af te lossen. Nerveuze slapeloosheid Kunt Gij den slaap niet vatten? Te helder, nog opgewonden van drukke besprekingen? Is Uw geest nog te veel vervuld van al die problemen, die het leven nu zoo moeilijk maken, zorg dan tot rust te komen en heerlijk in te slapen: Neem 'n "AKKERTJE" dat U kalm zal ma ken en een ongestoorde nacht rust zal geven. Morgen „frisch" Volgens recept van Apotheker Dumont Metalen zak-etui met 3 stuks 20 cent. Glazen kokertje met 12 stuks 52 cent. (Adv. Ingez. Med.) De valsche biljetten voor den Nederland—België-wedstrijd. Twee arrestaties te Antwerpen. Thans is gebleken, dat de personen, die na den Nederland-Beïgië-wedstrijd in het Feijenoord-Stadion zijn aangehouden wegens den verkoop van valsche entree-biljetten, zelf bedrogen zijn. De kaarten bleken uit Ant werpen afkomstig te zijn, waar een Neder- landsch verzekeringsagent C. K. en de Belg F. M., een bokser, zijn aangehouden. Zij wor den er van verdacht de valsche biljetten aan vijf Amsterdammers te hebben verkocht, het geen zij evenwel ontkennen. VAN MAANDAG 10 MEI TOT EN MET ZONDAG 16 MEI HOUDEN WIJ IN DE ZALEN VAN HET RESTAURANT „DREEFZICHT" FONTEINLAAN 1 - HAARLEM WELKE WIJ VOOR DEZE GELEGENHEID IN EEN BLOEMENTUIN HEBBEN HERSCHAPEN, EEN van de nieuwe en 1937 MODELLEN. Een prachtige Automobiel-Show in een sprookjesachtige omgeving. GEOPEND VAN V.M. 10 UUR TOT N.M. 6 UUR EN VAN DES AVONDS 7.30 EOT 10 UUR. OOK DE Isle PINKSTERDAG N.V. H. ENGLEBERT'S AUTOMOBIELHANDEL DEN HAAG - AMSTERDAM (Adv. Ingez. Med.) Ter bijwoning van de Kroningsfeesten. De stoet passeert het stadhuis, waar verschillende autoriteiten en de jury hem gadeslaan. Hartelijke ontvangst. HOEK VAN HOLLAND 9 Mei. Zon dagochtend, enkele minuten voor half tien, zijn Prinses Juliana en Prins Bernhard ter bijwoning van de Engelsche kroningsfeesten van Hoek van Holland aan boord van Hr. Ms. oorlogsbodem „Gelderland" naar Har wich vertrokken. In het gevolg van de vorstelijke personen bevonden zich jkvr. baronesse Van Heemstra, hofdame van de Prinses, E. H. Juckema van Burmania baron Rengers van Warmenhuizen, dientsdoend grootmeester van de Prinses en luitenant ter zee der eerste klasse jhr. E. J. van Holthe. Bij de loopplank begroette de commandant de vorstelijke gasten, die zich onmiddellijk na aankomst aan boord begaven, hartelijk toe gejuicht door de op de kade verzamelde menigte.' Aan boord van de „Gelderland" inspecteer den Prinses Juliana en Prins Bernhard de aan dek opgestelde bemanning, waarna zij zich naar de hut van den commandant begaven. Inmiddels was aan de achtermast van de „Gel derland" de standaard van de Prinses gehe- sclren, de wacht op de kade ingerukt en waren de trossen losgegooid. Slechts enkele minuten vertoefden Prinses Juliana en Prins Bernhard in de hut van den commandant, want spoedig begaven zij zich naar de brug om getuige te kunnen zijn van het vertrek. Vriendelijk wuivend naar de belangstellen den op den wal, bleef het prinselijk paar ge- durenden den tijd, dat de oorlogsbodem met behulp van een sleepboot was gedraaid, op de brug. Langzaam stoomde de „Gelderland" om even over half tien de monding van de Nieuwe Maas uit, Engeland tegemoet. Buitengaats wachtte de torpedoboot Z. V, die de „Gelderland" op de reis naar Harwich zou escorteeren. Onder zeer groote belangstelling zijn H. K. H. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bern hard te Harwich aangekomen. Het was jammer, dat deze eerste zeereis van het prinselijk paar niet door beter weer werd begunstigd. De regen striemde over Par- keston Quay, waar onze Prinses werd opge wacht door den Nederlandschen Gezant te Londen, jhr. mr. R. Marees van Swinderen, die vergezeld was van den marine-attaché A. de Booy, den marine-commandant van Har wich, kapitein-ter-zee Alexander, den Neder landschen vice-consul te Harwich Cann en eenige havenautoriteiten en leden van de di rectie der Londen North Eastern Railway Company. Te kwart over zeven meerde de kruiser. Een loopplank werd uitgelegd, vanwaar een roode looper door een der loodsen naar het perron leidt. Ondanks het slechte weer was een zeer groot aantal bewoners van Harwich en om geving aanwezig om de aankomst van het prinselijk paar te zien, en vele binnenkomen de reizigers, die de douane zijn gepasseerd, maakten van 't oponthoud gebruik om het schouwspel eveneens gade te slaan. Toen de Prinses en Prins aan dek versche nen zetten de pijpers het „Wilhelmus" in. De Prinses nam afscheid van den commandant overste P. B. M. van Straelen en de overige of ficieren en terwijl zij, gevolgd door Prins Bernhard, de loopplank afdaalde, werd lang zaam de prinselijke standaard van de ach termast gestreken. Nauwelijks stond de Prin ses op de kade, of de commandant, die boven op de statietrap was teruggetreden, roept luid: „Leve de Koningin", een kreet, die dooi de matrozen en door de Nederlanders onder het wachtende publiek luide werd herhaald. En toen deze kreet was verklonken, dreunde over het water het eerste van een salvo van 34 saluutschoten, waarmee de „Gelderland" afscheid nam van zijn hooge passagiers. Zwaar rolden de schoten over de reede. On beweeglijk stond de prinses, die gekleed was in een lichtblauw mantelpak en een roode hoed droeg. Het gezicht had zij naar den kruiser gewend. Blootshoofds stond aan haar zijde Prins Bernhard, in donker colbert met donkere overjas. Nadat de schoten ver storven waren, klonk opnieuw gejuich en begaf de Prinses zich over den looper naar het per ron, waar het salonrijtuig, dat voor de hooge bezoekers was bestemd, achter den Pullman wagen van den boottrein naar Londen was gekoppeld. De aankomst te Londen. Op den normalen tijd, om vijf minuten voor acht, vertrok de trein uit Harwich. Gedurende de reis gebruikte het gezelschap in het salon rijtuig den maaltijd en precies te half tien stoomde de trein Liverpoolstreet station bin nen, waar een groote menigte op het perron stond te wachten op de aankomst van de Nederlandsche kroonprinses en haar gemaal. Onder de aanwezigen bevonden zich het geheele personeel van de Nederlandsche le gatie en talrijke leden van de Nederlandsche kolonie, waarvan velen voor de eerste maal Prins Bernhard aanschouwden. Bij het betreden van het perron door het vorstelijk jaar klonk de kreet: „Leve de Prin ses, leve Prins Bernhard", doch ook het En gelsche publiek liet zich niet onbetuigd en herhaaldelijk hoort men. „Hurrah for princess Juliana". Het was een ontroerend moment toen, ter wijl het prinselijk paar omstuwd door een menschenmenigte, op het perron stond, de wachtende Nederlanders het „Wilhelmus" in zetten, dat door vele stemmen werd meege zongen. Te ruim half tien stapte het Prinselijk paar met de leden van het gevolg in de wachten de hofauto's waarmede naar Buckingham Palace werd vertrokken. Bemanning van de „Hordena" in veiligheid. Zij het in gevangenschap te Ferrol. Op het departement van Buitenland- sche zaken is het bericht ontvangen dat de volgende Nederlandsche opva renden van het onder Panameesche vlag varende s.s. „Hordena", zich thans gevangen te Ferrol bevinden: C. Barels, kapitein; J. A. Sundquest; R. Driessen ter Meulen; B. Brongers; L. Handel; P. van Stein; P. Bravenboer; P. Schin kels; A. Boerendonk; A. van der Meer; G. Pieck; J. Lange; L. Roelsen; J. O. Kleeft; H. de Jager. Deze personen bevinden zich in goe den welstand en ontvangen een goede behandeling van de autoriteiten. Po gingen worden thans in het werk ge- steld om deze personen weder in vrij heid te laten stellen om naar Neder land terug te keeren. Tuinbouw producten naar Rusland. Kwestie in den Tuinbouwraad besproken. In de laatste vergadering van den Neder landschen Tuinbouwraad is van gedachten ge wisseld over afzetmogelijkheden van tuinbouw producten in Sovjet-Rusland. Op een officieel verzoek van den raad om te mogen inzenden bij gelegenheid der in Juli 1937 in Moscou te houden tuinbouwtentoonstelling werd nog al tijd geen antwoord ontvangen. Van verschil lende zijden werd betoogd, dat men ter plaatse onderhandelingen diende te openen. Besloten werd deze aangelegenheid binnenkort weder onder het oog te zien. Comenius-Mausoleum Ic Naarden ingewijd. Minister dr. Slotemaker de Bruïne en dr. Franke spreken. Honderden bekende personen uit Neder landsche en Tsjechische wetenschappelijke handels- en onderwijskringen, hebben Zater dagmiddag de plechtige inwijding van het Comenius-mausoleum te Naarden bijgewoond. Na redevoeringen van minister Slotema ker de Bruine en den Tsjechischen minister dr. Franke, in de Groote Kerk, begaf zich een lange stoet naar het mausoleum. Daar hebben de beide ministers en de ge zant der republiek, dr. Krno, het woord ge voerd en heeft ir. Cermak namens de Tsje chische regeering de sleutels van het bronzen hek overhandigd aan minister Slotemaker de Bruine, aan den burgemeester van Naarden en aan den Tsjechischen gezant. Daarna begaf de stoet zich naar het mu seum, waar dr. Krno den voorzitter, den heer Jac. Smits, een gouden boek overhandigde ten gebruike op inschrijving van hooge gasten Vervolgens heeft in het raadhuis de gezant den burgemeester, den heer J. E. Boddens Hosang, de eereteekenen van de Tsjechische orde van den Witten Leeuw overhandigd. De Nederlandsche minister van buitenlandsche zaken, jhr. mr. de Graeff, deelde den tsjechi schen consul, den heer J. Kokes, mede, dat hij benoemd is tot officier in de orde van Oranje Nassau.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 5