Jped iu 't DINSDAG 11 MEI 1937 HAARLEM'S DAGBLAD 7 Een voetbalmatch gezien van 28 Meter hoogte Overpein zingen op de hoogste zitplaatsen van 't Feijenoord-stadion; Een oplossing van het verkeers-vraagstuk Noodzakelijke verjonging van het Nederlandsch elftalUitblinkers in het afgeloopen seizoen De Oceaan-wedvluchtMerkwaardige incidenten bij den Cup-final. Bezien uit het oogpunt van den treinreizi ger maakt het weinig verschil, of de inter landwedstrijden in Amsterdam of Rotterdam gespeeld worden, want de Haarlemsche voet balenthousiasten, die Zondag jl. het Feijen- oord-Stadion hebben bezocht, werden in een uur tïjds tot vóór den ingang van dit mach tig bouwwerk gebracht, zoodat zij dus om zoo te zeggen van den spoorwagen uit in de tribune konden stappen. Het mag den schijn hebben, dat WhitlocTc hier op zijn gemak de eindstreep passeert, in wer kelijkheid heeft hij er geducht de sokken moeten inzetten om den snelwandeltocht „Dwars door Berlijn" te winnen. Het toeval wilde, dat wij een zitplaats op de bovenste rij van den tweeden ring der Maastribune hadden en derhalve den wed strijd van het allerhoogste punt van het sta dion konden gadeslaan. Om die plaats te be reiken moesten wij niet minder dan 141 tre den, verdeeld over 12 trappen, 'bestijgen, op welk punt men van een hoogte van circa 28 meter het spel kon trachten te volgen. Men deed daarbij ongeveer dezelfde indrukken op als wanneer men voor de eerste maal een lichtwedstrijd ziet, d.w.z. zoolang de bal op den grond is, is de snelheid en de richting vrij nauwkeurig waar te nemen, zoodra ech ter het leder door de lucht wordt gespeeld (en dat gebeurde nogal eens), kan men op geen meters na aanvoelen, waar de bal te recht zal komen en of het een hard, vlak schot dan wel een hooge boogbal is. De fi nesses van het spel zijn zelfs niet bij benade ring te constateer en; bij een schermutseling bij de doellijn kan men niet zien, of de bal corner dan wel achter gaat, evenmin of een speler, die het leder in de vlucht verder wil koppen, daarin slaagt of dat de bal over zijn hoofd vliegt. Schoten, die meters naast gaan, maken den indruk in het net te zullen ver dwijnen, zoodat men niet meer dan een glo- balen kijk op het spel krijgt. Toch gelooven wij niet, dat het zoozeer de groote hoogte is, die de juiste beoordeeling van de match beinvloedt dan wel het feit, dat de bovenste tribune te steil is opgetrok ken, waardoor men in vw houding tot den afstand van den grond feitelijk te dicht bo ven het speelveld komt te zitten. In deze meening wordt men gesterkt door de op merkingen en gedragingen van eenige toe schouwers. die in onze omgeving zaten en die duidelijk last van hoogtevrees ondervon den. Vergelijkt men daarbij de staanplaatsen- accomodatie bij Chelsea op Stamford Bridge met in de helling van een heuvel uitgegra ven treden, welke heuvel zeker even hoog, zoo niet hooger is dan de Feijenoord-tribu- nes, dan staat men op den top daarvan wel iswaar verder van het speelveld af. doch de helling is geleidelijker, wat een aangena mer gewaarwording is en waardoor men het verloop van het spel althans iets beter kan volgen. Daarbij laten we buiten beschou wing, dat de kwaliteit van het op Stamford Bridge vertoonde voetbal in den regel beter is dan de prestaties van het Nederlandsch elftal tegen Zwitserland en België, zoodat men zich voor één shilling niet bekocht voelt. Datzelfde kan niet gezegd worden, wan neer men tegen den prijs van drie gulden van een onoverdekte zitplaats op ruim 28 meter hoogte af een partij voetbal mag gadeslaan, zooals verleden week Zondag door het natio nale team werd opgediend. Er zijn vele harde woorden ge\ 'llen over de verkeersregeling op den weg van Rotter dam naar Feijenoord. doch men had al deze narigheid kunnen voorkomen, door het Sta dion ten Noorden van de Maasstad te bou wen. b.v. aan den nieuwen weg naar Den Haag. waarmede men een centrale ligging zou hebben verkregen. Want al bouwt men nu drie bruggen en even zoovele tunnels, dan blijft toch het feit bestaan, dat de onmiddel lijke toegangsweg tot het Feijenoord-Stadion altijd een hinderpaal zal blijven vormen. Van onze hooge zitplaats toch viel duide lijk te constateeren. dat deze ..trechter" zich als het ware wringt tusschen rechts de ri vier de Maas en links het emplacement en de hoofdlijnen van de spoorwegen. Daarom lijkt ons de eenige oplossing van dit verkeersprobleem, dat men de automo bilisten. komende van ten Noorden. Oosten en Westen van Rotterdam, verplicht, in de nabijheid van het Delftsche Poort-station hun wagens te parkeeren, om daarna de reis per pendeltrein naar Feijenoord (een afstand van ruim vijf minuten) voort te zetten. Voor de uit het Zuiden komende bezoekers zou men desnoods een dergelijke regeling van Dordrecht af kunnen treffen. Intusschen wordt het nu toch wel hoog tijd. dat het Nederlandsch elftal eens wordt verjongd Het is natuurlijk niet wenschelijk om ir —"i r eam, waarvan de spelers aan elkaar gewend zijn, niet dan bij hooge nood zaak veranderingen aan te brengen, doch evenmin is het aan te bevelen, zulk een ploeg tezamen te oud te laten worden. Een geleidelijke verjonging is de aangewezen weg, doch wij vreezen, dat daarmede bij ons na tionale elftal te lang is gewacht. Ten min ste vier spelers zullen het volgende seizoen moeten worden vervangen, te weten Ande- riesen, Van Heel, Van Nellen en Wels. De Delftenaar heeft reeds te kennen gegeven, niet meer voor verkiezing in aanmerking te willen komen en wat de drie overigen be treft, is het duidelijk, dat zij over hun hoog tepunt heen zijn. In plaats van Wels kan met vol vertrou wen Vrauwdeunt worden opgesteld, maar waar haalt men twee halfbacks met de noo- dige capaciteiten en vooral de noodige rou tine vandaan, die zich tevens aan het spel type van de ploeg kunnen aanpassen? En ook de linker vleugelspelers zijn dun gezaaid, al heeft de linksbuiten van H.R.C. uit Den Helder o.i. de vereischte kwaliteiten om het ver te brengen. Het is overigens opmerkelijk, hoe weinig werkelijk veelbelovende jonge spelers men in den loop van een geheel seizoen op de velden ziet. De groote massa verheft zich niet boven de middelmaat en schiet vooral in tactiek en aanvoelen van het positiespel te kort. In het afgeloopen seizoen hebben wij, behalve den bovengenoemden H.R.C.'er. in dit district slechts vier K.N.V.B.-voetballers aan het werk gezien, wier spel een meer dan normale belofte inhoudt voor de toekomst en wellicht ook het nationale elftal. Het is wel licht nuttig, hun namen hier te vermelden; het zijn: doelman Sinkeldam van D.W.V. (Amsterdam), linkshalf, Stijger van de Vole- wckers (Amsterdam), spil Van Male van Excelsior (Rotterdam) en de jeugdige rechts binnen Stoffels van D.E.C. (Amsterdam) De luchtrace van New-York naar Parijs, georganiseerd ter herdenking van den tien den verjaardag van Lindbergh's tocht over den Oceaan, schijnt thans inderdaad door gang te zullen vinden. Aanvankelijk waren er bezwaren van de Amerikaansche Lucht vaart Association, die den wedstrijd een jaar wilde uitstellen, doch tenslotte is men dan toch tot overeenstemming gekomen. Twee en twintig vliegtuigen zijn voor de race inge schreven, waarvan 9 Italiaansche, 5 Ameri kaansche. 6 Fransche, 1 Engelsche en 1 Duit- sche machine. Deze zullen worden gevlogen door 9 Italiaansche, 3 Amerikaansche, 3 En gelsche, 2 Roemeensche, 1 Zweedsche en 4 Fransche bemanningen, zoodat er geen Duitsche piloten aan de race deelnemen. Hoewel de techniek in de laatste jaren groote vorderingen heeft gemaakt, kan men zich toch niet onttrekken aan een zekere vrees voor het lot van enkele dezer 22 be manningen, waaronder er zijn, die niet de minste ervaring van een vlucht over den Oceaan hebben. De Engelsche bekerfinale heeft eenige in cidenten opgeleverd, waarvan Preston over de geheeie linie het slachtoffer is geworden. Nadat Frank O'Donnell zijn club de leiding had gegeven, kreeg Preston onmiddellijk daarna een hoekschop te nemen, die zoo goed genomen werd, dat de bal bijna in den bovenhoek draaide. Met uiterste inspanning wist keeper Mapson het leder te bemachti gen, doch op hetzelfde oogenblik werd hij door twee Prestonians met bal en al in het doel geloopen. De scheidsrechter keurde het doelpunt echter af, omdat juist op het mo ment, dat de beide voorwaartsen den keeper bereikten, deze het leder uit zijn handen had laten vallen om het direct daarna weer te grijpen en er mede over de lijn te rollen. Het zal wel zelden voorkomen, dat op deze wijze door een fout van den doelverdediger een doelpunt ongeldig wordt verklaard, want had de keeper den bal klemvast gevangen, dan zou Preston een 20 voorsprong heb ben gehad en zou Sunderland zich niet zoo snel hebben hersteld. Enkele minuten later stormde O'Donnell met den bal op een open doel af. toen hij op het moment van schieten door den Sunder- land-spil zoo zwaar werd omver geloopen, dat de referee daarvoor een waarschuwing moest geven. Hiermee ging een fraaie kans voor Preston verloren. Vermakelijk was het incident na de pauze, toen Sunderland uit een hoekschop gelijk maakte. De bal werd door Patsy Gallagher ingekopt, echter zóó zacht, dat de dichter bij het doel staande Gurney dezen met het hoofd nog een zetje moest geven, alvorens hij in het net verdween. Vrijwel iedereen meende, dat het doelpunt in buitenspel-po sitie was gescoord, maar niet de Sunder- Met deze vreemdsoortige torpedo het is een stroomlijn 500 c.c. Gilera motor heeft de Italiaan Taruffi onlangs 195.106 KM. in een uur tijds afgelegdwaardoor hij de wereld records over 50 K.M., 50 mijl, 100 KM., 100 mijl en tevens het uurrecord heeft verbeterd. land-spelers zelf, die onmiddellijk den scheidsrechter omringden om te betoogen, dat de score geldig was en den arbiter over te halen, den goal toe te kennen. Referee Rudd wees echter naar het midden en plot seling waren de rood-witten verdwenen om plaats te maken voor de Prestonians, die thans heftig protesteerden en verlangden, dgt de arbiter den grensrechter zou raad plegen. Mr. Dudd bleef echter bij zijn beslis sing en de gelijkmaker gaf aan Sunderland zooveel zelfvertrouwen, dat de beker met 31 gewonnen werd. LAWNTENNIS. OM DEN DAVIS CUP. ZUID-AFRIKA—NIEUW ZEELAND (2—1) Uit Brighton: Maandag is te Brighton de Davis-cupwedstrijd in de tweede ronde van de Europeesche zone' tusschen Zuid-Afrika en Nieuw Zeeland voortgezet met het dubbel spel. De Zuid-Afrikanen Farquharson en Kirby wonnen met 75, 62, 62, van Mal- froy en Andrews en brachten den stand daar mede op 21 ten gunste van Zuid-Afrika. FRANKRIJKNOORWEGEN (4—1) Te Parijs is Maandag de Davis-Cupwed- strijd tusschen Frankrijk en Noorwegen ge ëindigd. In het laatste enkelspel won Petra voor Frankrijk, maar daar deze laatste speler reserve is, kwam dit punt toch ten gunste van Noorwegen. De uitslagen luidden: Destremeau (Frankrijk) sl. Bjurstedt (Noorwegen) 75, 62, 61. Petra (Frank rijk) sl. Jenssen (Noorwegen) 7—5, 62, 36, 75. Door deze overwinning komt Frankrijk in de derde ronde tegen den winnaar van den wedstrijd Polen—Tsjechoslovakije. iTALIë—MONACO (5—0). Uit Bologna: De laatste twee enkelspelen van den wedstrijd tusschen Italië en Monaco zijn Maandag te Bologna door Italië gewon nen. De uitslagen hiervan waren: De Stefani (Italië) sl. Medecin (Monaco) 61, 75, 75, Canapele (Italië) sl. Landau (Monaco) 60, 6—4, 6—1 In de derde ronde zal Italië tegen Duitsch- land moeten spelen. HONKBAL. SPORTCLUB HAARLEM Naar wij vernemen heeft „Haarlem" thans ook nog met een derde negental voor de com petitie ingeschreven. De voorgenomen tocht van Haarlem naar Antwerpen op Tweeden Pinksterdag gaat wegens onvoldoende deelneming niet door DEMONSTRATIE TE HILVERSUM. De eerste negentallen van „Haarlem" en R. C. H. spelen op verzoek van den N. H. B. op Tweeden Pinksterdag een wedstrijd in het Sportpark te Hilversum. Er wordt op het oogenblik hard gewerkt om honkbal in het Gooi ingevoerd te krij gen. De heeren Dekker, oud-speler van „Haar lem" en thans directeur van het Sportpark te Hilversum en Wulfhorst, die te Bussum woont werken daarin samen. (Dames) HAARLEMSCII ELFTALZAANDAMSCH ELFTAL (3—2). Met een invalster voor mej. Poorter speel de het Haarlemsch elftal een wedstrijd, die met 32 door de Haarlemsche dames werd gewonnen. Nadat Zaandam de leiding geno men had, wist mej. R. Sjouwerman spoedig de partijen op gelijken voet te brengen (11) waarna M. Duyff voor rust aan de Haarlem sche ploeg een 2—1 voorsprong gaf. Na de rust kwam Zaandam door een mis verstand der beide Haarlemsche backs aan den gelijkmaker, waarna R. Sjouwerman aan het Haarlemsch elftal de overwinning be zorgde. (32). (Heeren) ZAANDAMSCH ELFTALLIJNDEN (5—4). Met rust had het Zaansche elftal een 32 voorsprong, die tot kort voor het einde op 5—3 gebracht werd; eerst toen slaagde Van Santen er in, den stand op 54 te brengen. WANDELSPORT. NATIONALE WANDELTOCHTEN „DE PRINCEVLAG" Het bestuur van bovengenoemde vereeni- ging heeft in verband met de groote deelne ming aan de nationale wandeltochten rond Amsterdam op tweeden Pinksterdag, beslo ten om aan alle korpsen en vereenigingen. welke aan de tochten deelnemen, een keurig uitgevoerd diploma uit te reiken. De inschrij ving sluit 15 Mei bij den heer G. C. Schuts St. Willebrordusstraat 7. Amsterdam (Zuid) Voor hen, die iets van den fleurigen stoet willen zien, wordt medegedeeld, dat de deel nemers te ca. vijf uur worden verwacht bij de Berlagebrug. Hiervandaan zal met muziek via de Amstellaan. Noorder Amstellaan Apollolaan, Olympiaweg. Amstelveenscheweg naar Schinkelhaven worden vertrokken. Hr' vertrek heeft plaats te 10, 11 en 12 uur van de Schinkelhaven (Amstelveenscheweg tegen over het Vondelpark). BILJARTEN. OM DE MOLLERUS-SCHAAL. Om bovengenoemden prijs spelen de B. C. H. E. T. E. IJ. (Amsterdam) en B. C. H. een massakamp. die Woensdagavond in café Metz in de Barteljorisstraat wordt beëindigd met de volgende partijen: 7.30 uur: de JagerHagenaar, 175 car. cadre 35/2. 9 uur: P. Kobus—P. de Leeuw, 500 car. cadre 35/2. De stand is momenteel: B. C. H. 1881 car., H. E. T. E. IJ. 2010 ca ramboles, zoodat het aan spanning niet zal ontbreken. Jhr. Dr J. C. Mollerus zal na afloop den prijs uitreiken. BOKSEN. VAN KLAVEREN WINT VAN DEN BELG WEGNER. Zijn eerste optreden in den ring na zijn operatie heeft de Nederlandsche Welterge- wichtbokser Van Klaveren Maandagavond in de Doelenzaal te Rotterdam gevierd door zijn tegenstander, den Belg J. Wegner. in de zesde ronde tot opgeven te dwingen. WIELRIJDEN. CLUBONTMOETING EXCELSIOR—D.T.S. (Zaandam). Eerst kwamen de A-klassers aan den start, de af te leggen afstand bedroeg 7214 K.M. Direct werd er een hoog tempo ingezet. Jam mer was het, dat de volgende renners door een valpartij werden uitgeschakeld: J. West broek, Handgraaf, T. Jansen, J. Walgien, Koekenbier, F. Jansen. De uitslag werd: 1 Van Buuren, 2 Blaauw, 3 Tel, 4 Swart, 5 van de Stroom, 6 W. Fennis. De B-klassers reden over een afstand van 60 K.M. De uitslag werd: 1 Schaft. 2 Bakker, 3 Been, 4 Nijkamp, 5 De Vries, 6 G. Jansen.. De juniores reden over een afstand van 37 1/2 K.M. Uitslag: 1 Van Dokkum, 2 H. v. Es, 3 Ve- nema, 4 Vos, 5 J. Jonker. Hierna overhandigde de voorzitter, de heer J. Westbroek, de prijzen. De voorzitter van D.T.S. dankte voor de goede organisatie en noodigde Excelsior uit, om in Zaandam een revanche wedstrijd te komen rijden. Dit werd aangenomen. De Jonge Kampioen. Zondag liet bovengenoemde vereeniging een recordrit verrijden rond de Haarlemmer meer voor A- en B-klassers: 1. J. Munk, 1 u. 50 min. 30 sec. 2. Peters 1 u. 50 min. 32 sec. 3. J. Smit 1 u. 50 min. 42 sec. Is. Munk, 1 u. 52 min 22 sec., 5. J. de Vries 1 u. 53 min. 25 sec. 6. T. Hoogland 1 u. 55 min. 30 sec. 7. J. Vonk. Juniores: 37.5 KM. 1. K. Myer 1 u. 17 min. 15 sec. 2. K. Neef 1 u. 17 min. 48 sec. 3. Ger ritsen 1 u. 22 min. 10 sec HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor 8 ct. en 25°/. zwaarder dan de meeste andere. (Adv. Ingez. Med.) De race verliep voor dezen jockey erg ongeluk kig, maar hij zal er zeker de leering uit hébben getrokken, dat h\j voortaan niet meer op een dorstig paard moet gaan zitten. CRICKET IN ENGELAND. Te Taunton won Essex 229—5 (gesl.) en 1024 Maandag reeds van Somerset 223 en 106 (Nichols 4—20) Surrey (149) batte Zater dag tegen de Nieuw Zeelanders zwak op een zeer goed wicket. D. J. Knight (b. Roberts) en Sandham kwamen tot 18 als ODeningspaar. Sandham (31) Gregory (30) en de fastbowler Watts (36) zorgden voor de runs. De linksche slowbowler Gallichan (444) maakte een goe den indruk, evenals Roberts (3—31). Come, medium fast, nam 341. De Nieuw Zeelanders waren voor 11 op Gover reeds Page en Vivian kwijt. Maandag kon eerst na de lunch wegens regen begonnen worden. Het fielden van Surrey was minder goed. Vooral op Gover, die in 28 overs 657 nam. werden heel wat vangen gemist. Donnelly (32) en vooral Carson (85) batten zeer goed. Nieuw Zeeland 1ste innings 233. Surrey 2de innings 1274 (Fishlock 39 x). Wor cester 136 en 1556 staat er zeer goed voor tegen de kampioenen Derbyshire 242 en 89 (Howorth 427). Middlesex 260 en 264 tegen Northants 234 (Timms 92 en Davis 65) gestaakt wegens slecht licht. Sussex 232 en 1164 tegen Notts 176. Gloucester 336 (Hammond en Bar- nett 202 voor het 3de wicket) en 1736 tegen Glamorgan 71 (Hammond 4—14) en 19—0. Leicester 367 en 62—1 tegen Hamsphire 231. Lancashire 149 (Paynter 66 in 2y2 uur, Hop- wood 39) en 35—1 tegen Oxford 334. (Adv. Ingez. MedJ VOETBAL. De nieuwe voorzitter van „Bloemendaal". II. A. JANSEN. In de jaarvergadering van de voetbalver- eeniging „Bloemendaal" werd in de plaats van den heer A. Cassée, die wegens drukke werkzaamheden bedankt had, de heer H. A. Jansen tot voorzitter gekozen. Het programma voor Tweeden Pinksterdag. Kampioenschap van Nederland. AjaxBe Quick (Zondag). FeijenoordGo ahead. Afdeeling I. Promotie tweede klasse: Hilversum—R.C.H. Derde klasse C: Allen WeerbaarV, V. A. OosterparkRapiditas. Promotie vierde klas se: B. V. C.A. P. W. C. GermaanHalfweg Aalsmeer—A. P. G. S. Promotie reserve twee de klasse: Zeeburgia 2't Gooi 2 (Zondag) De Kennemers 2—A, F. C. 2 (Zondag). Afdeeling II. Promotie derde klasse: The Rising Hope Fluks. De Hollandiaan—E D. S. (Zondag). Afdeeling IH. Promotie derde klasse: U. D.Labor; S. M. L. SpatramT. E. C. Afdeeling IV. Promotie tweede klasse: Willem IIMiran da; M. V. V.Middelburg. Promotie derde klasse: Axel—Terneuzen; T. O. P.E. S. V. TivoliGudok; Kampioen 3e klasse G—Kerk- rade. Afdeeling V. Promotie tweede klasse: Friesland—Heeren veen. Om den Ned. Voetbalbeker: De Kenne mersRoermond. ANTI-REV. VERKIEZINGSVERGADERING. Op Donderdag 20 Mei wordt in het gebouw van den Ned. Protestantenbond aan de Jacob- straat een vergadering gehouden door de A. R. Kiesvereenigingen van Haarlem en omstreken, waar als sprekers zullen optreden: prof. mr. P. A. Diepenhorst, lid der Eerste Kamer en ds. K. G. van Smeden, Chr. Geref. pred. te En schedé. EEN 15-JARIG FLUITIST. Donderdagavond a.s. zal de 15-jarige Wolf gang Kander, fluitist, in de kleine Gem. Con certzaal een concert geven, met medewerking van Theo van der Pas. Wolfgang Kander is een leerling van Jan Prins, den bekenden solo fluitist van het Residentie-orkest. Hij speelt zoowel klassieke als moderne muziek en be weegt zich ook op het terrein der romantiek. DE ETALAGEWEDSTRIJD. De hoofdcommissie van uitvoering van de BB.L.-week, deelt ons nog mede, dat abusie velijk was verzuimd te vermelden, dat door den heer H. J. L. Klein Schiphorst, voorzitter van de afdeeling Kleinbedrijf van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken een plaquette beschikbaar is ge steld voor den étalage-wedstrijd. PROT. CHR. DRANKBESTRIJDING. Deze week, de bekende, ieder jaar terugkee- rende „Blauwe Week", organiseeren de hier ter stede werkende Prot. Chr. Drankbestrij dersorganisaties een gezamenlijken Propa- ganda-avond en wel op Vrijdag 14 Mei des avonds 8 uur in „Het Blauwe Kruis" Oude Groenmarkt alhier. Behalve de Nat. Chr. Geheel Onth. Ver. (afd. Haarlem-Centrum, Heemstede (Meer en Bosch) en Haarlem-Noord nemen hieraan deel de Gereformeerde Ver. voor Drankbe strijding, afdeeling Haarlem, de N. C. J. G. O. V., „de Schakel" en de J. C. G. O. B. Als prekers zullen dien avond optreden Dr. M. van der Voet, Ned. Herv. Pred. te Haarlem- Noord met het onderwerp „Bezinning en Be zieling" en ds. A. Doridorp, Gereformeerd Pred. te Heemstede over „Waarom ik ge heelonthouder ben geworden". Een muziekclubje, bestaande uit broeders van de stichting „Meer en Bosch" te Heem stede verleent muzikale medewerking, terwijl verder het programma declamatie en samen zang vermeldt. HANDBAL.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 11