Gesprekken met Duitschers. 0E IDEAL* VOOR TOERIST EN ZAKENMAN! GARAGE „DEN HOUT Ceremonieel bij de Engelsche kroning. ffflgl EuflCITIN DINSDAG 11 MEI 1937 HAARLEM'S DAGBLAD Duitschland vreest een economische crisis. Gebrek aan grondstoffen wordt met den dag nijpender. (Dienst van de G.P.D.) Als men probeert met Duitschers een ge sprek aan te knoopen over den algemeenen toestand, is het tien tegen een, dat dit ge sprek uitdraait op bespiegelingen over het Vierjarenplan, dat zooals bekend Duitsch land, dat zijn grondstoffen aangaat, vrij moet maken van het buitenland. Het Vierjaren plan overheerscht in den letterlijken zin des woords het geheele openbare leven, iedereen geeft blijk volkomen te beseffen, dat van het gelukken van dit geweldige experiment het prestige van het tegenwoordige bewind en wellicht zelfs méér afhankelijk is. Iedereen weet wat de kern is, iedereen is van de details van het plan op de hoogte, een gesprek over het Vierjarenplan is steeds een ernstig ge sprek. Een der dingen nu, die telkens weer op nieuw opvallen is, dat de Duitschers over dit Vierjarenplan een zeer verschillend oordeel vellen. Spreekt men met arbeiders, dan zul len die in verreweg de meeste gevallen hun ingenomenheid met het Vierjarenplan be tuigen. De uitvoering van het Vierjarenplan en de bewapeningsprojecten leggen aan den Duitschen landbouw en de Duitsche industrie een geweldige taak op de schouders en ver schaffen den arbeider werk. En nu moge het waar zijn, dat de Duitsche loonen niet hoog zijn en dat zij, zelfs in dezelfde bedrijfstak ken, dikwijls aanmerkelijk afwijken van de voorgeschreven tariefloonen, de verdiensten van iemand, die werk heeft, liggen toch altijd hooger, dan het inkomen van iemand, die van den steun moet leven. De werkgelegenheid be ïnvloedt het oordeel van den arbeider dan ook in zeer sterke mate. Vandaar, dat het oordeel van den middenstander over het Vierjaren plan belangrijk verschilt van dat van den arbeider! De middenstander is er veel minder mee ingenomen, terwijl het den industrieel in vele opzichten een doorn in het oog is. Het zijn dan ook vooral deze beide bevolkingsgroepen, die aan den lijve ondervinden, wat het Vierja renplan eigenlijk zeggen wil. De midden stander kan tal van artikelen niet meer van zijn vroegere leveranciers betrekken en is vaak genoodzaakt om goederen van mindere kwaliteit te verkoopen dan vroeger. Zulks is het geval met alle goederen, waarin buiten- landsche grondstoffen werden verwerkt, welke nu vaak met Ersatzstoffen worden gemaakt, die nog steeds de oorspronkelijke bestand- deelen niet evenaren. Daarbij komt dan nog de rompslomp van de levensmiddelendistri butie en het geharrewar met klanten, die met alle geweld meer boter, of vetten, of de door Duitschers veel gebruikte Kornkaffee, of maizena en wat dies meer zij, willen hebben, dan, de leverancier hun eigenlijk leveren mag. De middenstander echter is nog verbindings schakel tusschen producent en verbruiker, de industrieel voelt den druk van het Vierjaren plan in nog veel sterkere mate. Wij hadden het voorrecht tijdens een be zoek aan het Derde Rijk met verschillende industrieelen in contact te komen en voorna melijk uit hun mond vernamen wij felle cri tiek. Het economisch leven van Duitschland is door het Vierjarenplan ontwricht, zoo ver klaarden zij, industrieën, die moeten werken met buitenlandsche grondstoffen, moeten hun productie belangrijk inkrimpen.en het is geen geheim, dat er fabrieken zijn, die over een ruimschoots voldoend aantal orders beschikken en desondanks voor hun arbei ders geen 48 uur per week werk hebben. Neemt men bijvoorbeeld de textielindustrie, dan regent het daar klachten over gebrek aan grondstoffen. Katoenen garens zijn niet of moeilijk te verkrijgen en ook de wol begint reeds schaarsch te worde/Zellwolle (stapelve zei) is er nog niet in voldoende mate, de pro ductie staat nog slechts aan het begin en bovendien is dit product te duur, namelijk 10 a 15 pet. duurder dan katoen, zoodat daar mede het grondstoffengebrek in de textiel industrie niet wordt opgeheven. Zelfs aan kunstzijde begint gebrek te ontstaan, ter wijl men tot voor korten tijd toch nog over ruime voorraden beschikte. Wat voor de textielindustrie geldt, geldt ook voor andere, met buitenlandsche grondstof fen werkende industrieën. Er is gebrek aan ertsen, er is gebrek aan granen, er is gebrek aan oliën en vetten. Er is gebrek aan alles, wat Duitschland niet zelf produceert Wij hebben inzage gehad van de correspon dentie, die gevoerd wordt tusschen fabrikan ten en hun vertegenwoordigers. Terwijl men zou verwachten dat de Duitsche fabrikant na de fnuikende, crisisjaren, die hij achter den rug heeft, tuk is op orders, blijkt het tegen deel het geval te zijn. Legio zijn de verzoeken om orders voor bepaalde artikelen niet meer te accepteeren, niet minder talrijk zijn de verzoeken aan agenten, vertegenwoordigers en reizigers om andere artikelen uit de collec tie monstens te nemen of van aandiedings- lijsten af te voeren. Ons zijn gevallen bekend, waarin textielfabrikanten hun verte genwoordigers voorstelden orders <oor katoe nen goederen te vervangen door kunstzijden dito's en waarin zij tegelijkertijd hun verte genwoordigers verzochten ook met die kunst- zijde-offertes voorzichtig te werk te gaan, want zoo heette het „ook de kunstzijde wordt schaars"Nieuwe klanten nemen tal van firma's niet meer aan. Oude klanten gaan voor: zij hebben de oudste rechten Van groote beteekenis is bij dit alles, dat het tekort aan grondstoffen van dag tot dag nijpender wordt. Toen het Vierjarenplan in het najaar van 1936 werd afgekondigd, be schikte in de eerste plaats de middenstand nog over ruime voorraden en in de tweede plaats hadden toen de fabrikanten nog voor raad genoeg om hun bedrijf eenige maanden gaande te houden. Thans zijn deze voorra den uitgeput en nu doet zich het gebrek in vollen omvang gelden. Bij den middenstand, zoowel als bij de industrieelen. Geen wonder dat men zich begint af te vragen, waar het op deze manier heen moet en dat men poogt, critiek los te laten. Nu is critiek loslaten een gevaarlijk werk, maar het geschiedt desondanks door enkele stoutmoe- digen en welin de jaarverslagen! Op last van de regeering zijn bijv. in het begin van dit jaar de kunstmestprijzen met 30 pet. ver laagd en een flinke.firma waagde het, er in haar jaarverslag op te wijzen, dat deze ge dwongen verlaging een „strop" beteekende. omdat de waarde der voorraden er met 30 pet. door verminderde. In het verslag werd daarom de hoop uitgesproken, dat een zoodanige re geling zou kunnen worden getroffen, dat de firma dit verhes zou worden bespaard. Deze „critiek" is zeer slecht opgenomen en zelfs in de dagbladen heeft deze firma aan scherpe aanvallen blootgestaan. Haar rede neering was volgens de pers volkomen on juist, omdat de officieel vastgestelde prijs wel niet onredelijk zou zijn enomdat bij een prijsverlaging van 30 pet. toch ook de omzet wel met 30 pet. zou stijgen! Een groote automobielfabriek klaagde er in haar jaarverslag over, dat haar export in vergelijking tot de productie voor de binnen- landsche markt met 50 pet. was teruggeloo- pen; grondstoffen- en deviezenmoeilijkheden waren daarvan de oorzaak. Wegens deze klacht werd bedoelde firma echter op de vingers getikt. Zij kreeg te hooren, dat zij over voldoende reserves beschikte om in deze moeilijke jaren een dergelijk verlies te dragen De mededeeling der directie, dat met het tot de helft terugvallen van den export de grens van de draagkracht der onderneming was be reikt, werd met nadruk van de hand gewezen. Intusschen wordt het grondstoffengebrek, zooals reeds gezegd, met den dag nijpender. En men vraagt zich af, waar het heen moet. Het oordeel in industrieele kringen luidt al gemeen, dat het Vierjarenplan op veel te ri- goreuze wijze wordt doorgevoerd, dat meer soepelheid moet worden betracht, dat men de grond stof fenleveranties in een veel gelei delijker tempo op de schouders van het bin nenland moet leggen. De scherpte, waarmede nu wordt opgetreden, heeft allerwege prijs stijging tengevolge, ondanks de werkzaam heid van den Rijksprijsregelingscommissaris. De kosten van het levensonderhoud worden hooger, want al blijkt dit niet uit de statistie ken, de werkelijkheid wijst uit, dat weliswaar tal van goederen gelijk blijven in prijs en zelfs dalen, maar dat het juist de dingen zijn, die men in het dagelijksch leven geregeld noodig heeft, die wel degelijk duurder worden. Hoe nijpender het grondstoffengebrek, hoe onver- mijdelijker prijsstijgingen zullen worden Vandaar dat men in industrieele kringen aandringt op een gematigder doorvoering van het Vierjarenplan en dat men de vrees uit spreekt, dat als dit niet geschiedt en Duitsch land met een slechte oogst zou moeten gaan rekenen voor zijn landbouwartikelen, er een economische crisis zal ontstaan, zooals men er sedert jaren geen gekend heeft. Door som migen, zoo bleek ons, wordt met een derge lijke crisis zelfs ernstig rekening gehouden en men verwacht, dat in het najaar van 1937 noogedwongen tot meer soepelheid in de uit voering van het Vierjarenproject zal moeten worden overgegaan. Wat immers zou een eco nomische crisis beteekenen? Niets minder dan een regeeringscrisis. Het prestige, de autoriteit van het nationaal socialistische re gime zou bij een economische crisis in het gedrang komen. En vermoedelijk kan en wil niemand een dergelijk risico voor zijn reke ning nemen onder de leidende Duitsche fi guren. Hier en daar meent men, dat de jongste verklaring van dr. Schacht reeds in de rich ting van matiging wijzen en dat zij geen an der doel hebben dan het Duitsche volk voor te bereiden op een gewijzigde economische poli tiek, die dan vrijwillig zal schijnen, maar in werkelijkheid het resultaat zou zijn van hare noodzaak, van de oude waarheid, dat de wer kelijkheid altijd anders is dan de theorie. Ook ten aanzien van een Vierjarenplan. Wij exposeeren van 12 tot en met 22 Mei de complete serie nieuwe Adler modellen. De topprestaties van den Europeeschen Automobielbouw! Hypermodern van constructie: Voorwielaandrijving 4 onafhankelijk veerende wielen.... ruime carrosse rieën... groote bagageruimte... lage wegenbelasting en ongekend zuinig in benzine- en olieverbruik. ADLER TRUMPF 1.7 Liter 4 cyl. 4 tact ADLER TRUMPF JUNIOR 1 Liter 4 cyl. 4 tact ADLER DIPLOMAT 3 Liter 6 cyl. 4 tact WAGENWEG 164-168 TEL. 1213 8 (Adv. Ingez. Med.) De drie bedrijven van den kroningseed. In geen land ter wereld met een consti- tutioneele monarchie is wel zoo sterk de ge hechtheid aan oud ceremonieel in stand ge bleven als in Engeland. Trouwens door heel het Britsche sitaatsrecht heen, kan men tel ken male een merkwaardige trouw aan ge bruiken van eeuwen her waarnemen. Als straks, op den 12en Mei, de kroning plaats vindt van Koning George VI moet men die plechtigheid beschouwen als een overblijfsel uit "de aloude Angel-Saksische tijden, dus nog vóór den inval der Noorman nen in het jaar 1000. toen de Witenagemot, ook wel Witan geheeten, d.w.z. de nationale vergadering van de bevolking, zich een Ko ning koos! Uit 't ceremonieel van een daarop volgende kroning putte de uitverkorene als het ware de geestelijke bevestiging en be krachtiging voor het verrichten van de op hem rustende verplichtingen, terwijl hij aan de daarop door de edelen afgelegden eed van trouw de zekerheid ontleende van werkelijke ondersteuning van zijn wettelijke en reli- gieuse aanspraken als Koning. Intusschen maakt sinds en dank zij de wet van 1701 betreffende de troonopvolging, de kroningseed, welke het staatshoofd heeft af te leggen, een wezenlijk bestanddeel uit van heel de plechtigheid. Deze begint er mee, dat de aartsbisschop van Canterbury, vergezeld door eenige an dere hooge heer en, die hiervoor zijn aange wezen, den Koning aan de aanwezigen ter kroningsceremonie voorstelt en hun vraagt of ze bereid zijn hem alle hem toekomende eer te bewijzen. Het volk, bestaande uit hen, die in de Westminster Abdij bijeen zijn, geeft door gejuich zijn instemming te kennen. En het zijn dan speciaal de knapen van de West minster-school, die plegen voor te gaan in het aanheffen van den kreet: God zegene Koning George! (in dit geval, hetgeen hun te voren voor alle zekerheid nog eens netjes wordt ingestudeerd! In dit onderdeel der plechtigheid moet men zien een herinnering aan het oude keur- of kies-Koningschap. Vervolgens legt de Koning den eed af in handen van den aartsbisschop. Hij zweert het volk van het Vereenigde Koninkrijk en van de Dominions overeenkomstig de wetten, rechten en gebruiken te zullen regeeren. voor de handhaving der goddelijke wet ten en van het protestantsche geloof zorg te zullen dragen enz. In dezen eed ligt opge sloten de verbintenis, die de vorst tegen over het volk aangaat om goed te zullen re geeren en de wetten te zullen eerbiedigen. Hiermee is dan het eerste bedrijf van de kroning ten einde gebracht. Tweede bedrijf, bestaande uit drie tafe- reelen. Eerst de zalving op het hoofd, de borst en de palmen van beide handen van den vorst; daarna de bekleeding met den koningsmantel, de sporen, het zwaard, den rijksappel en den scepter. Het zwaard is het teeken van de rechtvaardigheid, van de be scherming voor weerloozen en bestraffing van aanranders. De Aartsbisschop overhan digt het aan den Koning, de Lord Groot Kamerbewaarder gordt het aan en daarop legt de Koning het op het altaar, waarna het tegen een vasten prijs van den Deken van Westminster wordt teruggekocht en voor de rest der cermoniën gedragen wordt door een daarvoor speciaal aangewezen Lord. Ten slotte komt het dan derde tafereel tot de eigenlijke kroning. Terwijl de Koning ge zeten is in den zetel van den eersten Eduard. plaatst de aratsbisschop de kroon, die op 't altaar lag, op 's vorsten hoofd. En dan heft het volk de kreet „God behoede de Konin;. aan. trompetgeschal klinkt, en de kanonnen van den Tower lossen saluutschoten. De „peers" zetten hun kroontjes op, de Koning krijgt een exemplaar van den bijbel ten ge schenke van den aartsbisschop, een Te Deum wordt aangeheven. En nadat aldus achtereenvolgens de Ko ning als zoodanig door zijn. volk is aanvaard, hij in zijn eed de noodige toezeggingen ge daan heeft en de Kerk 's volks keuze gesanc tioneerd, men mag wel zeggen, geheiligd heeft, is het oogenblik daar, waarop het laatste bedrijf aanvangt: dat van de troons- verheffing. De Koning bestijgt den troon, na door den aartsbisschop, de bisschoppen en andere peers er op geheven te zijn. Nu be tuigen de geestelijke en wereldlijke Lords hem hun hulde als onderdanen. Hierbij pleegt de aartsbisschop van Canterbury het episcopaat te vertegenwoordigen, de troonopvolger de overige leden van het Koninklijk Huis, terwijl voorts het oudste lid in eiken adelsrang de rest representeert. Aldus deden in 1911 de laatste kroning, die er heeft plaats gevon den, want de huidige Hertog van Windsor bracht het niet tot de kroningsplechtigheid! de Hertog van Norfolk, de Markies van Winchester, de Graaf van Shrewsbury, Vis- sount Falkland en Lord de Ros. welke de kroon oven aanraakten en den Koning op den linkerwang kusten een en ander nog ge paard gaande met het uitspreken van een formule van trouw. Met 'n variant op het gezegde, dat vader wor den niet, maar vader zijn wel moeilijk is, zou ik ten opzichte van een Engelschen Koning willen opmerken, dat voor dezen ook reeds het worden van gekroond staatshoofd niet zoo eenvoudig is. Vandaar zeker ook, dat men voor de plechtigheid een generale repetitie heeft gehouden! Dr. E. v. RAALTE. Clir. Democratische Unie. Het Kamerlid H. S. van Houten spreekt In het gebouw van den Protestantenbond hield de Chr. Dem Unie gisteravond een ver gadering waar als spreker optrad het Tweede kamerlid de heer H. S. van Houten met het onderwerp „De C.D.U. en de komende verkie zingen". Na een korte inleiding van den voorzitter der afdeeling Haarlem den heer Windzig, nam de heer van Houten het woord. De C.D.U. is het met de gevoerde regeerings- politiek niet eens: De politiek van Dr. Colijn was volgens spreker liberaal. Spreker wijdde vervolgens een uitvoerige be schouwing aan de devaluatiepolitiek der regee ring. De loonen in ae overheids en particulie re bedrijven werden aangepast. De huur, de rente en de pachten werden echter niet aan gepast. Van het begin van de crisis af heeft Dr. Colijn het advies gegeven, versobering, minder uitgeven, minder laten doen. Dit ad vies is. aldus sprekesr. tevens propaganda voor meerdere werkloosheid. Want door die ver sobering wordt de productie ingekrompen, wordt meerdere rationalisatie ingevoerd komen dus ook meerdere werkloozen. Voor het individueele bedrijf was dit advies wel juist, niet echter voor de volksgemeenschap. Deze politiek van eenzijdige aanpassing is overal mislukt. Zoowel in de Ver. Staten onder Hoover, in België onder het kabinet Theunis liep deze politiek spaak. Er zijn streken, aldus spreker, waar men per hoofd van 1316 ct. leven moet. Tegen deze politiek moeten wij ons verzetten. In België is de devaluatiewinst tenslotte be steed om groote openbare werken uit te laten voeren, waardoor ce werkloosheid afnam. Het resultaat van deze verstandige politiek is dat daar nog maar 100.000 werkloozen zijn. Onze ministers zijn niet overtuigd van de mogelijkheden die de devaluatie biedt. Het uit voeren van werken op groote schaal in vlug tempo is dus een van de eerste voorwaarden om de werkloosheid te verminderen. Ook de cumulatie van inkomens moet worden voor komen. De verzorging van de ouden van dagen moet door de ouderdomsverzekering worden gere geld. Premievrij staatspensioen is volgens spr. een correctie op ons maatschappelijk leven. Wanneer de plannen van Dr. Colijn voor de fensie doorgang zullen vinden zal per jaar f 83.000.000 méér voor defensie worden uitge geven. Wie den weg der bewapening opgaat, moet des noods gaan tot de grens van de financieele ruïne, heeft Dr. Colijn eens ver klaard. Onze regeering zegt niet: kanonnen zijn beter dan boter, zooals Goering in Duitschland doet. Haar politiek komt echter op hetzelfde neer. Spreker nam tenslotte nog stelling tegen het communisme en het nationaal-socialisme het daarmee samenhangende militairisme. Wie het waarlijk oprecht meent met den vrede die brenge zijn stem uit op de laatste ontwapenaar in het parlement, op de lijst der C.D.U. aldus besloot de heer van Houten zijn rede. Na de pauze was gelegenheid tot vragen stel len. HEILGYMNASTIEK EN MASSAGE. Het Nederlandsch Genootschap voor Heil gymnastiek en Massage hield in het Jaar beurs-restaurant te Utrecht zijn 127ste alge- meene vergadering onder leiding van den voorzitter, den heer W. P. Nuyten. Haarlem, In het wetenschappelijk gedeelte sprak Dr. J." B. v. d. Weyden, den- Haag over „Con tracturen". Vervolgens sprak de heer A. Meilink. Haarlem, over: ..Het bewaren van evenwicht, bij mensch en dier". Hij wees er op, dat het evenwicht bewaren een der ingewikkeldste werkingen was, zoo zelfs dat onze landge noot Magnus tot de volgende uitspraak kwam: „Als een mensch 's morgens bij het opstaan wist, wat ei" allemaal gebeurde, voor hij stond, dan. zou hij in bed blijven liggen!" Alle'reest besprak de inleider de organen die helpen bij het evenwicht en noemde het gevoel, 'het oog en het labyrinth. Al deze or ganen zijn goed ontwikkeld bij zwevers, zwem me'-s, vliegers en hoogpootige dieren. Valt een dezer zintuigen uit, dan beteekent dat een zeer groot onherstelbaar verlies. Discon gruentie tusschen deze drie geeft allerlei stoornissen als duizeligheid, zeeziekte, enz. Als zenuwcentra voor het evenwicht noemde hij o.a. de kleine hersenen, middenhersenen, verlengd merg. De ontwikkeling der kleine hersenen gaat parallel met den eisch van kracht en coördinatie der spiergroepen, roode kernen uit de middenhersenen zijn van belang b;j het opstaan uit liggende hou ding, het vrninderen van vallen. Bij den mensch spelen een groote rol de reflexen en spier- en huidgevoel. CONCERT IN HET BLOEMENDAALSCHE BOSCH. Het programma voor het concert door de Harmonie „Euphonia", directeur J. W. Lefeber. in het Bloemendaalsche Bosch op Woensdag 12 Mei. des avonds 8.15 uur is als volgt samen gesteld: 1. Marsch „Hup Holland" W. Schootemeyer 2. Ouverture ,L>e Gouden schaal" E. Deneüfbourg 3. „De kip en de ezel", polka Trespaillé-B. 4. „Aprillach" wals M. Deprêt 5. Marschpotpourri „Op marsch" W. Ciere 6. „Koning Voetbal"-marsch W. Schootemeyer. 7. Xentedroomen", wals Joh. Strauss 8. Populaire Potpourrie No. 7 A. Renaud 9. „Zonen der dapperen", marsch T. Bidgood PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIOCENTRALE OP WOENSDAG 12 MEI 1937. Programma I: Hilversum I. Programma II: Hilversum II. Wijzigingen voorbehouden! Programma LEI: 9.00 Keulen. 9.50 Pauze 11.20 Keulen. 2.50 Londan Regional. 4.20 Keu len. 5.20 London Regional. 6.40 Vlaamsch Brus sel, 8.20 Pauze. 8.25 Weenen. 9.30 Boedapest (of diversen). 9.55 Berlijn. 11.20 Danmarks Radio. Programma IV: 8.00 Vlaamsch Brussel. 8.20 Pauze. 9.20 Droitwich. 11.20 Diversen (n.m.) Programma V. 8.00—7.00 Diversen. 7.00 Eigen gramofoonplaten concert: Cabaret program ma. l. Chante Gitana, Miss Bartira. 2. Don 't say forever, Lucienne Boyer; 3. Mon bel Ami go, Charlotte Dauvia; 4. Le chaland qui passe. Lys Gauty. 5. Violon dans la nuit, Miss Bar tira; 6. You're my luckey star. Connie Boswell. 7. Ich heb' dich geliebt-. Mimi Thomas. 8. When you're in my arms, Lucienne Boyer. 9. Dans ses bras, Charlotte Dauvia; 10. L'étoile d'amour, Lucienne Boyer. 11. Zwischen heute und morgen. Tatjana Birkigt. 12. J'aime tes grands yeux, Lys Gauty; 13. Ein Schiff fahrt nach Shanghai. Mimi Thomas: 14. I've got a feeling you're fóolin' Connie Boswell; 15. J'ai rêvè de t'aimer, Lucienne Boyer; 16. Nur eine Stunde. Totjana Birkigt. 8.0012.00 Diver- sen. Een halve eeuw geleden Uit Haarlem s Dagblad van 1887 11 Mei: Uit het verslag van de Zwem- en Bad inrichting aan de Houtvaart alhier, blijkt dat er in het badseizoen 1886 ruim 17499 baden werden gebruikt, en wel 12453 door mannen en 5046 door vrou welijke personen. Een groot aantal da mes en meisjes zoowel als aankomende jongeüeden zijn als geoefend in het zwemmen en duiken tot de groote bas sins toegelaten. In den loop der maand Juli 1886 werd een wedstrijd gehouden in het snelzwemmen op de borst en op den rug en in het duiken. De prijzen, die door verschillende heeren waren uit geloofd, werden door de jury, bestaande uit de heeren André de la Porte, jhr. J. J. Sandberg, B. Nachenius, A. W. van Vloten en A. J. v. d. Steur, aan de na volgende heeren uitgereiktjhr. C. G. A. Sandberg, K. Pander Jr., F. Riet, A. Eiken, Van Brero en André de la Porte. Aan het verlangen om het groote bas sin dieper te graven is gevolg gegeven tevens is door het verbouwen van de wachtkamers de gelegenheid gemaakt, dat aan de inrichting voor heeren 56 en aan die voor dames 20 personen van de kleedkamertjes gebruik kunnen maken. Het tarief is aanmerkelijk lager gesteld, Wat het gehalte van het water betreft, is niet de minste klacht ingekomen. In het vervolg zal des morgens van 68, des middags van 122 en des na middags van 46 een persoon aan den overweg van het spoor, bij de Leidsche- straat, worden geplaatst als wachter. Ten einde te voorkomen, dat personen te lang in het water of in de kleed kamertjes vertoeven, zijn eenige bepa lingen vastgesteld en aan belangheb benden kenbaar gemaakt. Chr. Boeren en Tuinders vergaderen te Haarlem. Dr. Colijn zal daar spreken. Naar wij vernemen, ontving het hoofdbe stuur van den Chr. Boeren- en Tuindersbond van den Minister-President. Dr. H. Colijn, be richt dat hij bereid is op de Algemeene Ver gadering van den Bond, welke gehouden zal worden op Dinsdag 6 Juli a.s. hier ter stede, een slotwoord spreken. LANDDAG VAN DE JONG HERVORMDEN. Landdag 1937. Dit jaar zal de Landdag van de Federatie van Vereenigingen van Jong-Hervormden in Nederland plaats vinden op den 2den Pink sterdag in Den Haag'. 's Morgens zal er een godsdienstoefening worden gehouden in de Groote of St.-Ja- cobskerk, waarin Ds. A. K. Straatsma hoopt voor te gaan. Daarna is er gelegenheid de lunch te gebruiken in gebouwen in den om trek. 's Middags wordt er een bijeenkomst gehou den in het Kurhaus te Scheveningen, waar o.m. leden van de Vereeniging van Jong-Her vormden te 's-Gravenhage een leekenspel zul len opvoeren HAARLEMS MUZIEK-INSTITUUT. Molière's „Burger-Edel man". Donderdag 13 Mei a.s. zal voor de 3e en laatste maal de Ballet-Comedie „Burger-Edel- man" van Molière met de oorspronkelijke mu ziek van Molière's tijdgenoot J. B. Lully in den Stadsschouwburg worden opgevoerd. Ook dit maal werkt het Ballet ensemble van Tilly Sylon weer mede. benevens het aan Haar lem's Muziek-Instituut verbonden operakoor, de tooneelklas, het orkest, 4 solisten alles on der muzikale leiding van den heer W. Rettich en onder regie van den heer F. Primo. De enorme belangstelling die voor de eerste twee opvoeringen bestond, heeft den heer Nico Hoogerwerf, directeur van Haarlem's Mu ziek-Instituut tot een derde opvoering ge noopt. De aanvragen voor opvoering te Am sterdam, Den Haag en Zandvoort moesten voor dit jaar worden afgewezen, omdat de schitterende costuums door verbintenis elders, weer naar België moeten worden terugge zonden. De kans, dit jaar het werk nog eens te zien en te hooren is na Donderdag absoluut uitge sloten. OPENBARE VERGADERING V. D. B. De afd. Bloemendaal van den V. D. B. houdt een openbare vergadering op Woens dag 12 Mei in Rusthoek. Mr. Dr.s L. S. Römelingh zal spreken over: „Wat willen de Vrijzinnig Democraten?" VEE3LARKT ROTTERDAM. Totaal aanvoer 1833. Vette runderen 635, Vette kalveren 232. Nuchtere kalveren 11, Schapen en lammeren 124, Varkens 788. Zuig- lammeren 52. Bokken 1. Vette koeien per kilo le kwaliteit f 0.74, 2e kwaliteit f 0.66, 3e kwaliteit f 0.52 tot f 0.60. Vette ossen per kilo le kw. f 0.72, 2e kw. f 0.66, 2e kw. f 0.52 tot f 0.62. Vette kalveren per kilo le kw. f 0.90 tot f 0.75, 2e kw. f 0a50 tot f 0.60. Varkens (levend gewicht) per kilo le kw. f 0.68 tot f 0.47. 2e kw. f 0.46. Schapen per kilo le kw. 55, 2e kw. f 0.49 tot f 0.39. Lammeren per kilo le kw. f 0.58 2e kw. f 0.48 tot f 0.37. Schapen per stuk le kw. f 38, 2e kw. f 31. 3e kw. f 26. Lammeren per stuk le kw. f 31, 2e kw. f 26, 3e kw. f 19. Zuiglammeren per stuk le kw. f 18, 2e kw. f 14, 3e kw. f 12. Vette koeien, aanvoer iets kleiner, handel matig, prijzen hooger. Vette kalveren, aanvoer iets kleiner, handel vlot, prijzen omhooggaande. Schapen en lammeren, aanvoer minder, handel willig, prijzen iets hooger. Varkens, aanvoer ruimer, handel levendig, prijzen te handhaven. Zuiglammeren, aamvoer als vorige week. handel vlug, prijzenn hooger.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 13