De „moord" in de Haarlemmermeer Huiselijke twist met mes beslecht KAAN Bij eiken schoen- DE W0LBAAL» GRIJZE JASJES HENSEN DONDERDAG 13 MEI 1937 HAARLEM'S DAGBLAD 2 ARR. RECHTBANK Twee en een half jaar tegen jeugdigen dader geëischt In den morgen van 7 Maart verscheen het gerucht van een moordaanslag te Hoofddorp, waarvan P. van D. het slachtoffer zou zijn ge worden. Doch toen wij in Hoofddorp arriveer den, bleek dat het slachtoffer weliswaar ern stige wonden had opgeloopen, doch in tegen stelling tot de eerste berichten nog in leven was. Van D. herstelde ondanks de zware verwon dingen en kon na enkele weken het zieken huis weer verlaten. Hedenmorgen werd deze zaak voor de Haar- lemsche Rechtbank behandeld. Als eerste getuige werd gehoord het slacht offer zelf, een 43-jarige koopman uit Hoofd dorp, die samenwoonde met de moeder van verd. De vrouw had het huis verlaten, doch op den dag van den moordaanslag was zij met de twee jongste kinderen weer teruggekomen. Verd. was toen 's middags ook gekomen, en had getracht zijn moeder te bewegen om weer met hem naar Haarlem terug te keeren. Hieruit ontstond een twistgesprek, waarbij verd. z-ijn moeder een klap gaf. Get. was toen tusschenbeide gekomen, doch had ook een klap gekregen. Hij liep toen naar de slaapkamer, om een gummistok te halen, doch zag toen dat verd. een dolkmes in de hand had. Hij had toen een klewang genomen, doch kon daar niet mee overweg, en had getracht zijn aan valler te „scheppen". Daarbij had hij verschil lende steken in hoofd en rug gekregen, waarbij de long geraakt was. Get. kon zich tenslotte losrukken, en was uit een raam van de slaapkamer gevlucht en bij de buren binnengeloopen. Van daar was hij naai de St. Johannes de Deo overgebracht, waar hij ongeveer twee weken verpleegd was geworden. Verdachte vertelt: Verd. bevestigde, met de bus naar Hoofd dorp te zijn gegaan, met het doel zijn moeder terug te halen. Hij had toen een mes willen koopen, omdat hij „ruzie voorzag". Pres.; Je kunt toch wel ruzie maken zonder mes?! Verd.: Ik wist dat hij wapens in huis had. Het slachtoffer had getracht, verd. te bewe gen ook bij hen in huis te komen, doch deze voelde daar niets voor. Hij had toen, met medeneming van een klok de woning verlaten en was naar een buurman gegaan. Daar had hij ten slotte het mes gekocht, waarmede hij de daad gepleegd heeft. Later was hij weer teruggegaan, en toen was een woordenwisseling ontstaan, waarin ook het slachtoffer zich gemengd had. Toen het slachtoffer weg was gegaan naar de slaapkamer had hij het mes te voorschijn gehaald. De moeder was de woning uitge- löopen. Verd. zag dat het slachtoffer met den gummistok in de hand uit de slaapka mer kwam, doch weer terug ging, om de klewang te halen. Hij bukte zich, waarop verd. hem met het mes in den rug had ge stoken. Op dat oogenblik kwam een buurman bin nen. die verd. van het slachtoffer weg trok. Verdediger: Hoe komt het dat de klewang MORGENMIDDAG 4 UUR FEESTELIJKE OPENING „TROCADERO" Boul. de Favauge - ZANDVOORT Taverne - Old Scotch Bar - Restaurant (Adv. Ingez. Med.) JONGENS EN MEISJES SPORT- EN FANTASIEKOUSEN, zoo sterk als staaldraad „DE WOLBAAL" GEN. CRONJESTRAAT 129 (Adv. Ingez. Med.) AGENDA DONDERDAG 13 MEI Stadsschouwburg, Wilsonspleinlaatste op voering van „Burger-edelman", 8.15 uur. Gemeentelijk Concertgebouw; Concert door den 15-jarigen Wolfgang Kander. 8.15 uur. Groote Kerk: Orgelbespeling door George Robert, 34 uur. Broederkerk, Parklaan: Rede Ds. B. E. J. Bik, 8 uur. Restaurant Dreef zicht: Tentoonstelling Nash en Packard, 10—6 en 7.30—10 uur. Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Rembrandt Theater: „Onder het asphalt van een wereldstad", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „De man zonder hart" 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Op een avond in Mei", 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: William Powell in Ziegfeld, de Revuekoning, geprolongeerd. 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Museum: Tentoonstelling Kunst Zij Ons Doel. 104 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. Zandvoort: Openbare vergadering V. D. B. in Monopole. Spreker Mr. L. G. van Dam uit Haarlem. 8.15 uur. VRIJDAG 14 MEI Protestantenbond, Jacobstraat: Vredesraad Haarlem, Openbare vergadering, 8.15 uur. Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Nieuw programma. Bioscopen nieuw programma. Restaurant Dreefzicht; Tentoonstelling ■Nash en Packard. 10-6 en 7.3510 uur. Frans Hals Museum: Tentoonstelling Kunst Zij Ons Doel. 104 uur. in een greppel achter .het huis werd gevon den? Get.: Dat weet ik niet. Verdediger: Wist verd. dat iu wapens in de slaapkamer bewaarde? Get: Nee, alleen de gummistok was daar altijd. De aard der verwondingen Als tweede get. werd gehoord een arts uit Haarlem, die het slachtoffer had behan deld. Uit den aard van de verwondingen is het waarschijnlijk, dat het slachtoffer in gebukte houding stond. De wonden hadden levensgevaar kunnen opleveren, doch de ge nezing was zeer vlot verloopen. Een gemeente-veldwachter uit Hoofddorp was gewaarschuwd dat er een vechtpartij was geweest, en had zich naar het Modder pad begeven, waar hij het slachtoffer hevig bloedend had aangetroffen. Verd liep op het Modderpad heen en weer en was door get. gearresteerd. De huishoudster van het slachtoffer, moe der van verd., die thans weer in Haarlem woont, vertelde dat verd. haar verzocht had, weer terug te komen. Getuige gaf vervolgens een relaas van het gebeurde, dat overeenstemde met de ver halen van verd. en het slachtoffer. Pres.: Had verd. wel eens gedreigd het slachtoffer iets te willen doen? Get..: Dat heeft hij nooit gezegd! Verdediger: Had het slachtoffer, toen hij naar de slaapkamer ging. al gezien dat verd. het mes in de hand had? Get.: Dat heeft hij niet kunnen zien. De veldwachter verklaarde nog, dat de klewang gevonden werd achter het huis, op een plaats, die het slachtoffer op zijn vlucht gepasseerd was. Het slachtoffer ontleende evenwel, het wapen daar te hebben neerge worpen. Het dochtertje van de vrouw, een half zusje van verd., was naar den buurman ge weest, om te vragen, of deze het dolkmes niet aan verd. wilde geven. Get.: Later gaf Ko Oom Piet een klap. Die is toen naar de slaapkamer gegaan. In ben toen met moeder voor de deur gaan staan. Toen haalde Ko de dolk uit zijn zak. Even later zag ik dat Ko oom Piet met het mes stak. Ik ben toen op de fiets naar het politiebureau gegaan. Pres.: Was Ko nogal vechtlustig? Get.: Het is altijd een stille jongen. Een 33-jarige landarbeider was in de buurt van het huis geweest, en was op het ge schreeuw van de vrouw naar binnen gegaan. Daar zag hij het slachtoffer op den grond liggen en verd. er boven op. Hij had de jon gen er af getrokken, die onmiddellijk kal meerde en de deur uit was geloopen. Tenslotte werd de buurman, een 42-jarige transportarbeider als getuige gehoord, die ver telde het mes aan verd. te hebben verkocht. Pres.: Was de jongen opgewonden? Get.: Nee meneer, hij was heel rustig. Pres.: Had uw vrouw niet gezegd, dat u het niet verkoopen moest? Dat had dat zusje toch gezegd. Get.: Toen had hij het al gekocht. Verdachte had gezegd, dat hij mes zoo weer kwijt zou zijn. Officier: U was toch gewaarschuwd, dat u hem het mes niet moest verkoopen. Dat was toch onverantwoordelijk, wat u deed. Officier (tot verd.)Waarom heb je nu eigenlijk die dolk gekocht? Zeg dat nu eens eerlijk! Verd.: Ik wou hem graag hebben! Pres.: Was je bang dat er ruzie komen zou? Verd.: Ja, dat wel. Pres.: Dus je wilde zelf ook gewapend zijn, als veiligheidsmaatregel. Verd.: Ja, meneer. Requisitoir De officier wenschte het slachtoffer geluk met zijn voorspoedig herstel. Wat het misdrijf betreft, was spr. van meening, dat er bij verd. niet onmiddellijk opzet tot doodslag aanwezig is geweest. Daartegenover was het feit, dat verd. te voren het wapen heeft gekocht, weer bezwarend'. Het betreft hier dus een grensge val tusschen poging tot doodslag en zware mishandeling. Uitvoerig ging spr. de voorgeschiedenis na, om tenslotte het misdrijf te reconstrueeren. Verd. heeft tenslotte het slachtoffer aangeval len en ernstig gewond, waarschijnlijk in een vlaag van woede. Een der buren is toen bin nen gekomen, wat waarschijnlijk erger heeft voorkomen. Van noodweer is geen sprake. Verd. was de aanvaller. Het rapport stelt verd. in een gunstig daglicht. Het is een „groot kind, met een goedig karakter, doch met een stijven kop". Er zijn verschillende verzachtende omstan digheden voor dezen jeugdigen verdachte. Spr. eischt daarom twee en een half jaar gevange nisstraf tegen verdachte.. Het pleidooi: De verdediger mr. O. H. van Wijk was van meening, dat verd. geenszins de bedoeling heeft gehad, het slachtoffer te dooden. Bo vendien heeft hij het mes pas te voorschijn gehaald, toen het slachtoffer naar de kamer was gegaan om een wapen te halen. Spr. meende dan ook, dat de achtergrond van deze zaak verd. in een zeer sympathiek daglicht stelt. Zijn geheele jeugd heeft hij moeten worstelen tegen een milieu, dat hem tegen de borst stuitte. Juist toen hij dacht, dat de zaak eindelijk gewonnen was, en de moeder met de kin deren naar Haarlem was gegaan, trok de moeder weer naar Hoofddorp terug. Dit was een bittere teleurstelling voor verd. PI. drong aan op de uiterste clementie, vooral ook, daar herhaling uitgesloten moet worden geacht. Verd. is nog jong en zijn le ven kan nog in goede banen geleid worden. Spr. drong aan op een gedeeltelijk voor waardelijke straf. Uitspraak over veertien dagen. Standbeeld van George II vernield. Bomaanslag te Dublin. DUBLIN, 13 Mei (Reuter-A.N.P.) Het rui terstandbeeld van George II is vanmorgen te kwart over acht door een bom vernield. In November 1928 werd het standbeeld eristig beschadigd, eveneens door een bom aanslag. Het was hier gisteravond overigens kalm. De anti-kronings-bijeenkomsten die slecht bezocht waren, verliepen zonder bijzondere voorvallen. ZILVEREN JUBILEUM BIJ DE POST. De heer T. W. Th. van de Water, adj.-com mies bij de P. T. T. alhier, herdacht heden den dag, waarop hjj vóór26 jaar bij de Ned. Posterijen in dienst trad. De jubilaris ontving hedenmorgen te zijnen huize aan den Overtonweg bezoek van den directeur van het Postkantoor en den chef van het bureel Directie. De directeur sprak hem hartelijk en waar- deerend toe. Namens het personeel werd den heer van de Water een bloemenhulde gebracht. HEROPENING MODELSLAGERIJ ZIJLWEG 102. Hedenmiddag zal de modelslagerij Zijlweg 102 worden heropend. Deze moderne slagerij, die thans in handen van dé héeren Gèerlings en Hak is overgegaan, voldoet aan alle eischen die men aan een hygiënisch bedrijf kan stellen. Ook is thans een lamsslagerij aan deze zaak verbonden. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. 12 uur. Londen 8.99 3/32. Berlijn 73.00. Parijs 8.15 1/4. Brussel 30.77. Zwitserland 41,66. Kopenhagen 40.10. Stockholm 46.35. Oslo 45.15. New-York 1,81 7/8. Praag 6.34'/2. een passende kous Jê/fo/ffafjj* Keus uit 1001 tinten GEN. CRONJESTRAAT 129 (Adv. Ingez. Med.) De Bilt voorspelt: Zwakken tot matigen Zuidwestelijken tot Zuidelijken wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaring, aanvankelijk nog kans op regenbuien, later iets warmer. BAROMETERSTAND Hoogste 762.6 m.M. te Nordoyan in Noor wegen. Laagste 751.2 m.M. te Isafjord in IJsland. De depressie die reeds eenige dagen in onze omgeving lag trok naar de Noordzee, de vol gende in de golf van Biscaye is iets naderbij gekomen, die bij IJsland werd weer dieper. In Midden-Europa is de luchtdruk stijgende, de hoogedruk in Scandinavië nam af. Scandi navië heeft in het Zuiden rustig en vrij zonnig weer, in het Noorden valt eenige regen. In Duitschland is de wind over het algemeen zwak met ochtendnevel in de omgeving van Berlijn, vrij hooge temperatuur in het Oosten en zware bewolking met regenkans in het Wes ten. In Zwitserland valt regen, in Zuid-Frank rijk is veel windstilte en zal de temperatuur in den middag vrij hoog worden, in het Noor den valt ook eenige regen, evenals in Engeland. In Schotland en Ierland is het nog 'droog, maar in Ierland kan later nog regen komen. Nadat de depressie op de Noordzee nog eenige regen heeft gebracht is tijdelijke op klaring te wachten waarbij des ochtends mist kan optreden, later volgt wellicht eenige stij ging van temperatuur. BAROMETERSTAND Vorige stand 758 m.M. Stand van heden 759 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van- Fa. KUIPERS ZN., Opticiens Zijlstraat 97 Telefoon 12726 HOOG WATER TE ZANDVOORT: Vrijdag v.m. 5.18 uur; n.m. 17.50 uur. Strand berijdbaar van 10.15—16.00 uur. Met Pinksteren mooi weer! Koop nu nog een R. S. Stokvis-fiets (Adv. Ingez. Med.) Reeds hedenavond de uitgebreide reportage van de KRONINGS FEESTEN te LONDEN (Adv. Ingez. Med.) VAKKLEEDINGMAGAZIJN PAARLAARSTEEG 1 TELEF. 12842 (Adv. Ingez. Med.) Koningin Elizabeth verlaat Westminster Abbey na de kroning. Uit Haarlem's Dagblad van 1887 13 Mei: De Schuurman-Schianmel-van Oute- ren-stichting alhier, heeft weder gelden beschikbaar voor het schooljaar 1887 1888, tot het verleenen van toelagen aan verdienstelijke jongelieden van beiderlei kunne, die door mingunstige geldelijke omstandigheden anders niet in staat zou den zijn, hunne studiën aan een der te Haarlem bestaande inrichtingen van meer uitgebreid Lager Onderwijs, Gym nasiaal, Teeken- of Muziek onderwijs aan te vangen of voort te zetten. Belangstellenden gelieven zich met vrachtvrije brieven aan te melden bij den secretaris den heer R. II. J. G.allandat Huet, Jansstraat no. 1, alhier, onder overlegging, zoo mogelijk, van die be scheiden, welke het Bestuur de gelegen heid kunnen geven om te beoordeelen, wie der aanvragers, volgens de bepalin gen der Statuten, het meest voor eene toelage in aanmerking komen. Uitspraken van de Rechtbank. Zijn eigen broers bestolen. Tegen een 19-jarigen loopjongen uit Bloe- mendaal, die een geldkistje, toebehoorende aan zijn broers had weggenomen, was acht maanden gevangenisstraf geëischt, waarvan 4 maanden voorwaa-rdelijk, met een proeftijd van l jaar. De rechtbank veroordeelde verd. conform den eisch. Inbraak te Zaandam. Een Amsterdammer, die 28 Augustus bij een medicus te Zaandam had ingebroken daar een hoeveelheid tafelzilver, verschillende sieraden en een damesrijwiel had ontvreemd, had een jaar gevangenisstraf tegen zich hoo- ren eischen. De rechtbank veroordeelde verd. tot 6 maanden. BLOEMENDAAL BLOEMEND AALSCHE REDDINGSBRIGADE De Bloemendaalsche Reddingsbrigade ver gaderde Woensdagavond in Hotel „Roozen- daal" onder voorzitterschap van Dr. W. van Oldenborgh. Het secretariaat werd wegens ongesteldheid van mej. Evers tijdelijk waar genomen door den heer Eisker. Onder de ingekomen stukken was mede- deeling van het gemeentebestuur, dat de red- dingsflotteur op 15 Mei in het strandhuis aanwezig zal zijn. De Amhemsche Brigade verzocht aan de Bloemendaalsche zustervereeniging om voor de Arnhemsche leden op Zondag 18 Juli een demonstratie in zee te houden. Hoewel de aanvrage werd gewaardeerd, zal aan Arnhem bericht worden, dat, indien het op dien dag mooi weer, dus druk bezoek zal zijn, het Bloe- mendaal niet mogelijk zal wezen, te demon- streeren; de veiligheid voor baders en zwem- mers mag niet voor een demonstratie verwaar loosd worden. Amsterdam en Haarlem hebben aan het Bloemendaalsche bestuur verzocht of leden dier brigades mogen deelnemen aan de oefe ningen aan het strand. Het bestuur zal zich nader beraden, in hoeverre aan deze verzoe ken gevolg zal kunnen worden gegeven. Over wogen zal worden, van elke brigade een be perkt aantal leden te doen deelnemen op een anderen dan den gewonen oefenavond. Van het bestuur van de Christ. Dem. Unie werd een verzoek ontvangen, om op den Landdag, 2en Pinksterdag, die waarschijnlijk weer door duizenden bezocht zal worden, eer ste hulp te verleenen; vele leden verklaar den zich daartoe bereid. De brigade heeft een zuurstofkoffer aan geschaft; Dr. van Oldenborgh heeft de leden met het gebruik van het apparaat onderricht De heer Kuyl bracht namens de kascom- missie verslag uit van de bescheiden van den penningmeester, den heer de Graaf. Ze wa ren keurig in orde. Hierna volgde de uitreiking der prijzen, be haald bij de onderlinge wedstrijden, in Stoop's Bad gehouden. Mevrouw Dauzon, die niet minder dan 4 eerste prijzen won, had te ken nen gegeven, geen 4 prijzen te willen ontvan gen; aan haar werd een boekwerk geschonken Bij de bespreking van de zomercampagne gaf de hoofdleider, de heer Budding uitleg. Het strandrooster is samengesteld; alle Za terdagen en Zondagen (ook Maandag 17 Mei) tusschen 16 Mei en 12 September zullen da mes en heeren leden stranddienst waarnemen Wanneer de reddingsflotteur in zee is en er dreigt gevaar voor baders of zwemmers, dan zal onmiddellijk de brigadevlag verwisseld worden voor een witte vlag met roode baan; de lijn waarin waarin de drenkeling ligt, zal kenbaar gemaakt worden door een roode vlag op het strand. De roeiers in zee moeten ook aandacht aan het strandhuis blijven schen ken. Dr. van Oldenborgh deelde mede, dat hij door den burgemeester is aangezocht als hoofd van de geneeskundige formatie voor den luchtbeschermingsdienst; Bloemendaal is ingedeeld in de derde ge vaar klasse. Dr. Van Oldenborgh verzocht aan de brigadeleden, zich beschikbaar te stellen voor dien dienst; vele leden verklaarden zich bereid. SANTPOORT AANWINSTEN „TINHOLTHUIS". De vlinderkasten zijn gereed gekomen, en reeds gedeeltelijk gevuld, waardoor de vlin ders beter en meer overzichtelijk onderge bracht zijn, en bovendien enkele vitrines zijn vrijgekomen voor de steeds grooter wordende schelpenverzameling. Ook is een zeedierenaquarium in gebruik ge nomen. Dit heeft een inhoud van 2000 liter. Het is reeds aardig gevuld met allerlei vreemd soortige visschen en zeedieren, zooals inkt- visschen, zonnevisch, snot-dolven, zeepaardjes en een zeer vreemdsoortige visch, welke nog niet gedetermineerd kon worden. Voorts ontving het „Tinholthuis" van be langstellende bezoekers o.m. een mooi opge zette zeeschildpad en (in bruikleen) een zeer mooi skelet van een Christusvisch ingebouwd in een spiegelkast je waardoor ook de rug zijde zichtbaar is. Tenslotte zijn nog ver meldenswaard twee vrij groote Chineesche wolhandkrabben.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 2