THE Rubriek voor Vragen V R TJ D A G 14 M E I 1937 HAARLEM'S DAGBLAD 7 IIMEOUNBEN /TUKKEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukkenge-plaatst oj niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Baskenland in nood. Gedurende 10 maanden woedt in Spanje de burgeroorlog. Het Spaansche volk bloedt uit vele wonden. Het meest getroffen wordt in deze dagen het Baskenland. Het Baskische Volk zag zijn heilige stad Guernica verwoes ten. Durango en vele andere steden en dorpen werden uitgemoord. Uit de burgerbevolking vallen honderden slachtoffers, getroffen door de bommen en granaten van de opstande lingen. Huizen en kerken zijn verwoest, het laatste bezit werd vernietigd. Het Baskenvolk lijdt honger. De delegaties van de Britsche geestelijkheid, waaronder de bisschop van Canterbury, zeide in haar ver slag: „Wij hebben den indruk gekregen, dat het gebrek aan levensmiddelen wel het ergste is, waaronder dit land gebukt gaat. Vooral de jonge kinderen hebben er ernstig door te lijden. Wij meenen dat 't menschelijk plicht is, dat het buitenland levensmiddelen naar dit deerlijk gehavende land zendt". Alle bijdragen, hoe gering ook, kunnen bij dragen om de nood waarin de bevolking ver keert, te helpen verlichten. De Nederlandsche commissie „Hulp aan Spanje" zond van de drie transporten naar Spanje, er twee naar Baskenland, twee transporten levensmiddelen en kleeding. Op dit oogenblik werkt zij met volle kracht om zoo spoedig mogelijk een vierde transport naar Baskenland te zenden. Ingezetenen van Haarlem en Omstreken. Maakt het ons mogelijk een groote zending levensmiddelen naar de Basken te zenden. Gij vrouwen, maakt pakketten levensmidde len gereed voor de diep getroffen Baskische gezinnen. Een groot gebrek vooral is er aan melk, suiker, cacao, speciaal aan levertraan ook, daar dit de zoo noodige vitamine A be vat. Doet uw menschlievende plicht. Denkt aan de slachtoffers van de bombardementen. Wat zoudt gij niet willen doen, als uw eigen kin deren in dezelfde omstandigheden verkeer den? Denkt aan de duizenden onschuldigen, de daklooze vrouwen en kinderen en grijsaards, die nijpend gebrek lijden aan het allernood zakelijkste. Het diep-geloovige dappere Bas kische volk is in honger en ellende gedom peld. Helpt zonder uitstel. Staat bruikbare kleeding af, vooral kinderkleeding. Zendt levensmiddelen naar onderstaande adressen of sturus een kaartje naar het plaatselijk secretariaat, Schotersingel 8 te Haarlem. Stort uw bijdrage onder motto „Voor Baskenland" op giro No. 19442, ten name van mevr. Voor zangerde Graaf te Haarlem. Alle bijdragen, hoe gering ook, zijn welkom. Helpt zonder uitstel. T. NIJSSEN, secr.-penningm. Schotersingel 8. Aan onderstaande adressen worden tegen ontvangstbewijs, gaarne levensmiddelen en kleeding aangenomen. Secr. comité Noord: Acaciastraat 61 Haar lem-Noord. Secr. comité West: Brouwerstraat 71 Haar lem-West. Secr. comité Overveen, Bloemveldlaan 51, O verveen. Secr. comité Zandvoort, Oosterparkstraat 50 Zandvoort. Bovendien aan het plaatselijk secretariaat Scho ter singel 8. De N. S. B. en het geknoei met de brieven. Geachte redactie, Teneinde misverstand te voorkomen, zij het mij vergund, een kleine aanvulling te geven bp het bericht in de couranten om trent den ex-N.S.B.'er, die brieven van E. d. D. heeft onderschept. Deze jongeman is-in Maart 1937 geschorst als lid der N.S.B. met voordracht tot roye ment en spoedig daarop uit de Beweging ge royeerd. Hij was echter nog geld schuldig aan de N.S.B. en betaalde dat met een klein bedrag per week af. Hij bracht dat wekelijks bij een der onder-kringleiders en dit was de eenige relatie van de N.S.B. met dit geroyeerde lid. Eind April kwam hij met een brief, die bestemd was voor mej. Veldman van E. d. D., bii genoemden onderkringleider en deelde mee, dat hij dien abusievelijk had ontvan gen en bij vergissing geopend. In een opwel ling heeft de onderkringleider een N.S.B.- reclame op den brief aangebracht en aldus is de brief aan mej. V. toegezonden. Hoewel de onderkringleider den brief natuurlijk niet had moeten lezen en hern evenmin had mo gen voorzien van een N.S.B.-reclame, is zon der den minsten twijfel komen vast te staan, dat hij op geen enkele wijze betrok ken was bij het opzettelijk geknoei met de post voor mej. Veldman, dat trouwens pas later door den ex-N.S.B.'er, en geheel op eigen gelegenheid, is gepleegd. Ieder zal begrijpen.dat de N.S.B. voor het gedrag van vroegere leden geen verantwoor delijkheid kan blijven dragen. Hoogachtend, W. DE RIJKE, adj. Gew. Comm. N.S.B. De conductrices en liet Haarlemsclie publiek. Mijne heeren, Met belangstelling en tevens met veront waardiging las ik gisteren GO Mei) uw stuk over de werkzaamheden van de conductrices van de N.ZH.T.M. Het optreden van het Haarlemsclie publiek komt hierbij wel zeer in de schaduw te staan. Hoewel wij het er allemaal mee eens zijn, dat het handelen van de N.Z.H. zij het ook gedwongen, niet geheel past in onze slechte tijden, ben ik toch van meening, dat het optreden van het publiek tegenover de conductrices daaronder niet mag lijden. Opmerkingen als in uw ar tikel omschreven, komen niet te pas. De da mes zullen ongetwijfeld hun beste beentje voorzetten en trachten het reizende publiek het zoo aangenaam mogelijk te maken. Het is werkelijk een schande dat zulke dingen voorkomen. Inmiddels met de meeste hoogachting Uw abonné E. A. VAN DER EEL5T. Vrouw en Vrede; antipoden of onafscheidelijk. Kort geleden woonde ik een vrouwenbij eenkomst bij, daar werd een brief voorgele zen waarin een man schreef: „Vrouw en Vrede, kunt u zich grooter tegenstellingen in denken; volgens mij zijn dat antipoden". Wij allen ontroerden toen we deze woorden hoor den en één onzer zei: „Welke bittere ervarin gen moet die man gehad hebben." Ook ik was er een oogenblik van onder den indruk, doch tegelijkertijd werd 't me duidelijk: deze man heeft nooit kennis gemaakt met den wa ren aard der vrouw. Indien wij geen geloof hechten aan 't woord van Mme de Stael: „les ames n'ont pas de sexe", dan weten we dat de vrouw specifiek vrouwelijke eigenschappen heeft. Het is evenwel erg jammer dat velen onzer haar waren aard verloochenen en gaan zien door de oogen van den man, dien ze liefheeft. Onze vreugde moest zijn: waarlijk vrouw te zijn, daardoor kunnen we mede helpen een betere maatschappij op te bou wen en vooral bij het vredeswerk is dat noo- dig. Dit is ook door vele mannen uitgespro ken. Aristide Briand zei o.a. het is op den steun van de vrouwen dat ik reken, op de vrouwen verlaat ik mij, ik smeek haar dus om onze zaak nooit te verlaten." Een Fransch schrij ver publiceerde kort geleden een boek geti teld: „Vrede? ja, als de vrouwen wilden". Maar we behoeven die uitspraken niet buitenslands te zoeken. De Amsterdamsche wethouder Mi randa zei: „De oorlog is onvermijdelijk, ten zij de vrouwen zich vereenigen''. En nog kort geleden deed de bekende Haarlemsche arts. dr. Roorda een beroep op de medewerking van de moeders in z'n stuk: „Dat gevaarlijk Pa cifisme" Daarom, vrouwen, verloochent uw aard' niet, geeft gehoor aan den oproep van •het comité Vrouwenvredesgang en durft het nu openlijk belijden: Wij willen den Vrede dienen, want, zooals het lied der moeders zegt: Wij willen niet meer strijden, Aan het moorden komt een eind, Als w' aan and'ren ons gaan wijden En de zon der Liefde schijnt!" EEN MOEDER. Denkt Vrede. Wanneer wij op Dinsdag 18 Mei in een stoet van duizenden door de straten van Utrecht zullen gaan, welke beteekenis welke gevolgen zal dit dan voor den Vrede en de wereld hebben? Ten eerste zal het een getuigenis zijn, dat vele vrouwen positief den vrede willen. Verder zal het iets wakker roepen in de toeschouwers, deze zwijgende stoet zal velen tot nadenken stemmen. Enkelen zal het er misschien toe brengen daadwerkelijk mede te gaan helpen in het vre deswerk. Maar er is nog iets, wat we kunnen be reiken met dezen Vredesgang van zoo velen, iets waarop misschien tot nog toe niet zóó sterk de nadruk gelegd en dat toch van zoo verreikenden invloed op de uitwerking van dezen dag kan zijn. Dat is: wat wij den ken en voelen. Hoe kunnen wij den vrede be vorderen door ons denken? Gedachte is een kracht. Hoe ontzaglijk groot die is, kunnen wij juist tegenwoordig goed waarnemen, nu wij zien hoé geheele volksmassaas binnen zeer korten tijd door een krachtige gedachte, die hen aangrijpt, kunnen worden bezield. De wereld is nu vol van haat en angstgedach ten, de sfeer is er mede geladen. Daardoor groeit de oorlogsgedachte en gedachte voert tot daad. Wij moeten dus op 18 Mei iets dóen om die gedachte te neutraliseeren. Oorlogsge dachten kunnen geneutraliseerd worden door vredesgedachten. Vrede denken is zelf vrede zijn. Laten wij, vrouwen en moeders, een sfeer scheppen van vrede, geen gevoelens hebben van wrok tegen eenig staatshoofd, volk, partij of wien ook. Laten wij alleen maar vrede voelen en stil zijn, ook van binnen. Als wij ge heel doordrongen zijn van een gevoel van vrede, dan zullen onze gedachten opbouwend werken, zij zullen een tegenstroom vormen tegen de haatgedachten in de wereld. Zoo kan onze gang in den waren zin des woords een Vredesgang zijn en ons iets nader voeren tot „Vrede op aarde". H. E. C. VAN DER WERFF. Fuhrhopstraat 3, Haarlem. Vestiging te Haarlem. Geachte redactie, Naar aanleiding van uw artikel „Vestiging te Haarlem" en de daaraan verbonden vraag of er reden is om aan te nemen dat Haar lem minder aantrekkelijk voor de Amster dammers is geworden, zou ik deze vraag be vestigend willen beantwoorden. Natuurlijk is er reden en wel mi. in hoofd zaak de hier zeer hoog opgeschroefde per- soneele belasting. Zelf in Amsterdam werk zaam zijnde, gebeurt het mij meermalen, dat mij daarnaar gevraagd wordt en dan dan schrikt de Amsterdammer. Ook het tarief voor het gebruik van elec- triciteit en water is te Amsterdam veel aan trekkelijker. Indien men een vergelijkend overzicht zou samenstellen geloof ik niet dat dan nog de vraag beantwoord moet worden waarom de Amsterdammer met veel voor vestiging in Haarlem gevoelt. Met dank voor de plaatsing. J. S. KEMP. Haarlem, Zijlweg 147, 11 Mei 1937. Uitgeweken Duitscliers. De Hutersche Doopsgezinden. Onlangs hebben de couranten melding ge maakt van den gedwongen uittocht der Hu tersche Doopsgezinden uit hun Broederhof in Duitschland en de gastvrije ontvangst in het Broederschapshuis te Bilthoven. Wij kunnen ons voorstellen met welk een dankbaar gevoel deze gezinnen van tezamen 30 mannen, vrouwen en kinderen thans in ons land verblijf houden. Maar aan alles komt een einde. Hun verblijf is slechts een tijdelijke toe stand: zij zoeken een nieuw vaderland, zij zijn op doorreis in Holland. Het Broederschaoshuis kan hen geduren de de zomermaanden geen onderdak ver schaffen. zonder dat- de normale exploitatie voor gakten en rustbeboevenden onder hun aanwezigheid zou lilden. Hun verblijf zou dan teveel moeten kosten: toch zeker f 42 per dag, dat is f 1250 per maand of f 15000 per jaar Vijftien duizend gulden! Dat is juist het bedrag dat ontbreekt om deze Huterschen in Engeland toegang te verschaffen en een nieuwe levensmogelijkheid te openen, door dat zi.i met de daar reeds aanwezige Hiit-er- sc.ben vereenigd kunnen worden Want Engeland wae'nt ben en d° Engel- sche regeering is den Huterschen zeer goed gezind, maarf 15000 zijn nog noodig. Dus óf voor een verblijf van een jaar in ons land, waar zij geen arbeid hebben, óf voor een spoedig vertrek naar Engeland waar productieve arbeid met geestverwanten hen wacht, op een daar reeds bestaanden Broe derhof! De keus is niet moeilijk. Natuurlijk moeten we al het mogelijke doen om het laatste te bereiken. De oplossing ls eenvoudig: 15 personen verschaffen ons ieder een 'bankbiljet van duizend gulden, of 150 ieder een van f 100 of drie honderd geven elk vijftig gulden, alles naar keuze. Natuurlijk zijn ook kleine bedragen harte lijk welkom, maar het is duidelijk, dat groote giften het spoedigst tot het doel leiden en ook hien snelle hulp dubbele hulp beteekent. Wie verblijdt ons en toont, dat de oplos sing van deze moeilijke vraag inderdaad een voudig is? C. S. ALTMANN. Rotterdam J. TER BEEK, Eilthoven. Prof. Dr. J. BOEKE.Utreeht. Mr. A. LE COSQUTNO DE BUSSY, A'dam. H. DEINUM. Kampen. Dr. J. D. DOZY. Amsterdam. Ds. A. H. VAN DROOGE. Deventer. Ds. B. DUFOUR, Sappemeer. Ds. F. DIJKEMA. Amsterdam. J. GLEYSTEEN. Amsterdam. Ds. T. O. HYLKEMA, Amsterdam. Ds. A. KEUTER. Den Haag. Ds. W. KOEKEBAKKER, Dordrecht. Ds. F. KUIPER. Alkmaar. Ds. J. M. LEENDERTZ, Haarlem. Prof. Dr. W. LEENDERTZ. Rotterdam. Da. A. J. MEERDINK-VAN DER BAN. Vlissingen. Ds. A. MULDER, Aardenburg. Ds. C. NIJDAM, Zeist. JAC. THIESSEN. Hillegersberg. Ds. P. VIS, Arnhem. Mr. J. W. VAN DER VLUGT. Aerdenhout. Ds. W. H. TOE WATER. Zwolle. H. C. J. WILLINK. Winterswijk. Ds. F. VAN DER WISSEL, Kampen. Ds. G. WUITE, Den Haag. Ds. J. J. G. WUITE. Utrecht. Ds. N. VAN DER ZIJPP, Joure. Dr. J. TER MEULEN, Borneostraat '24. Den Haag, Postgiro: 83585. Emigratie naar Canada. Geachte redactie, Naar aanleiding van het artikel van Dr. Van der Sleen over Canada in uw blad van Zaterdag 8 Mei j.l„ zij het mij vergund, als iemand, die driemaal eenige maanden dat land bezocht, het doortrok van Oost naar West, herhaaldelijk met landgenooten aldaar in aan raking kwam en hun ervaringen aanhoorde, eenige op- en aanmerkingen over dit epistel te mogen maken, daar het m. i. een te optimisti- schen en te eenzijdigen kijk op het leven in genoemde landstreek geeft. Dr. Van der Sleen en de heer Snor als weg wijzer van een Canadeeschen dagbladcorres pondent laten het voorkomen, alsof alle Hol landers, met wie zij een kort onderhoud had den, in de wolken waren, het vaderlandsche stof van het schoeisel te hebben geveegd en naar Canada getogen te zijn. Ze zijn allemaal vroolijk en opgewekt (in weerwil van het feit, dat ze als paarden moeten werken) ze zijn al lemaal blozend, gezond, stoer, door en door eerlijk, ja, wat niet al, te mooi bijna om waar te zijn. En aan het slot schrijft Dr. Van der Sleen, dat hij uit alle deelen van Canada, waar pl.m. 150.000 inwoners van Hollandsche afkomst gevestigd zijn, van dergelijke uitingen weet en daarom vindt hij Canada in de toe komst een kostelijk emigratie-gebied voor onze overbevolking. Het spijt mij hierin, vooral na mijn jongste reis in het afgeloopen najaar, in menig op zicht met Dr. Van der Sleen van meening te moeiten verschillen, en lang niet zoo enthou siast te kunnen zijn over Canada als toekom stig emigratiegebied voor ons volk als hij. Veertien dagen bracht ik door op een boer derij (met een primitieve behuizing, zooals die vermoedelijk in ons land nergens meer bestaat) in Manitoba op de grens van Saskat chewan bij Hollandsche vrienden. Wat ik daar hoorde en zag zou vermoedelijk de high spi rits der genoemde heeren wel wat doen luwen. Zes jaren lang hadden deze menschen en de geheele streek met hen geen oogst gehad. Nu eens was deze verhageld, dan verdroogd, dan op 't laatste moment bevroren, dan verregend, kortom, zes jaren achtereen boekten deze Hollanders een grooten misoogst. Zeker, ze bleven volhouden met prijzenswaardig uit houdingsvermogen en onverwoestbare veer kracht, elk jaar opnieuw met moed beginnend en hopend op keerend getijze deden niet als vele anderen, onder denzelfden druk lijdend, in Saskatchewan en Alberta, door van de farm af te loopen met hun beetje have, elders nieu we armoede tegemoet gaand. Ten slotte bracht 1936 een behoorlijken oogst met tamelijke graanprijzen, waardoor de zucht, te willen slagen, een flinke duw kreeg. Maar is nu een land, waar men zóó afhankelijk is van het soms buitengewoon wisselvallige weer, met z'n barre winterklimaat en de groote eenzaam heid zoo'n aanbevelenswaardig oord voor ons, door-en-door verwende Hollanders? Dat be twijfel ik sterk. In deze meening ben ik bovendien versterkt door een artikel uit het maandblad „Hollan- dia", een Hollandsche krant, uitgegeven te Chatham (Ontario) van November j.l. Het ge schrift, hoewel buitengewoon interessant, is te lang om in z'n geheel te worden overgenomen. Daarin beschrijft een Hollander, sinds 1927 in Saskatchewan op een „homestead" gevestigd, d. i. 64 H.A. onontgonnen land, zijn leven. Hij zegt o.a.: „Het leven is hard en ruw, ruw als de na tuur, ruw wordt ook de mensch in deze om geving. Als een Hollander rechtstreeks uit Nederland een kijkje hier kwam nemen, hij schrok zeer zeker, omdat een „homesteader" meer op een struikroover of vagebond gelijkt dan op een beschaafd mensch". En na den harden dagelijkschen strijd om het bestaan beschreven te hebben, vol tegen slagen van dezelfde soort als boven verhaald, eindigt hij aldus: „En als je het ten slotte wat beter gekregen hebt na een hard leven van onvermoeiden arbeid, ontbering en zorg, dan ben je versleten en wacht de dood je, terwijl je somtijds een stil heimwee en heimelijk ver langen voelt naar alles, wat je hebt moeten achterlaten". En de secretaris van de Nederlandsche Ver- eeniging te Montreal, een man, die als 12- jarige jongen met zijn ouders naar Canada verhuisde en daar thans bijna dertig jaren heeft vertoefd, iemand, die zich ten koste van veel inspanning een behoorlijk bestaan aldaar veroverd heeft, met een warm kloppend hart voor alles wat Hollander en Hollandsch is. die altijd klaar staat lederen landgenoot zoo hij daaraan behoefte heeft, te helpen, wat voeg de deze ter zake kundige persoon mij toe in een gesprek, dat wij hadden over emigreeren- de Hollanders? Ik zie de menschen steeds met weemoed ko men. want ik weet, hoeveel teleurstelling ve len hunner vooral de eerste jaren hier zal wachten en a 1 s zij slagen, dan is het vaak na een hard. een extra hard leven" Zie. mijnheer de redact0'.)' hef leek m a cci na den zonnigen kant. waarop Dr. Van der Sleen zoozeer den nadruk legt, ook de keer Zij dwingt bewondering af door haar schitterend glanzend haar. Dat kunt U ook bereiken, als U maar wilt breken met de gewoonte, ouderwetse shampoos te gebruiken. Was Uw haar uitsluitend met Blondona of Brunella, de haarwasmiddelen voor de moderne vrouw. Blondona is het enige haarwasmiddel, dat Kamilloflor bevat, waardoor donker geworden blond haar weer fraai licht van tint wordt, terwijl Brunetta het zuiver plant aardige preparaat Hequil bevat, dat aan donker haar een bijzonder diepe glans geeft. Wanneer U Uw haar met Blondona of Brunetta heeft gewassen, zult U bemerken, dat het veel sneller droogt en dat de permanent wave veel langer blijft zitten. VH57-05S1M (Adv. Ingez. Med.) zijde te toonen, opdat men zich wel bezinne alvorens te besluiten tot emigratie naar Ca nada. Met dank voor de verleende plaatsruimte, hoogachtend: E. M. H. DUYNS Haarlem, 12 Mei 1937 Nieuwe Gracht 122. (Wij konden dit stuk niet aan Dr. v. d. Sleen ter lezing geven om het van een bijschrift te voorzien, daar Dr. v. d. S. weer op reis is) Rheumatische pijn in alle gewrichten. Gezondheid thans geheel hersteld. „Ik had rheumatische pijnen in elk ge wricht. Dit duurde zoo 13 weken. Toen raadde men mij om Kruschen Salts eens te probeeren en voordat ik mijn tweede flacon op had, was ik reeds in staat om mijn dagelijksche gewone plichten te vervullen. Kruschen Salts heeft mij absoluut van de pijn afgeholpen." Mevr. I. D. Rheumatische toestanden zijn meestal een gevolg van een ophooping van urinezuur in het lichaam. Kruschen Salts heeft de kracht om het gevaarlijk urinezuur, dat zich vastzet en ondragelijke pijnen veroorzaakt, op te los sen en langs de natuurlijke kanalen uit het lichaam te verwijderen. De „dagelijksche dosis" Kruschen zal Uw lichaam voor goed vrij houden van alle kwaadaardige afvalstof fen. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a ƒ0.40, 0.75 en 1.60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpak king de naam Rowntree Handels Mij., Am sterdam, voorkomt. (Adv. Ingez. Med.) Nat. Soc. Beweging. De heer H. J. Woudenberg over „Waar Socialisme". In gebouw Rosehaghe had de N.S.B. gister avond een bijeenkomst belegd waar als spre ker optrad de heer H. J. Woudenberg, candi- daat voor de Tweede Kamer met het onder werp: „Waar Socialisme". Het begrip socialisme is in ons land vaak aanleiding tot misverstand, daarom is het zoo goed dat Mussert duidelijk verklaard heeft, wat hij onder socialisme verstaat: „Iedere volksgenoot geborgen in eigen volksgenoot schap". Wij moeten op het oogenblik de schuld uitboeten van een vorige generatie die in het teeken van het industrieele liberalisme leefde. De thans heerschende werkloosheid demo raliseert de arbeiders en maakt hen slap en moedeloos. Zij hebben zelfs de kracht niet meer om zich tegen hun lot te verzetten. Na 40 jaar strijd voor het socialisme zijn we er verder dan ooit vandaan, aldus spreker. Ook door het algemeen kiesrecht van 1917 zijn we geen stap nader tot het socialisme komen. De democratie kan nooit het ware socialisme brengen. In den nationaal-socia- listischen staat zou het niet kunnen voor komen, aldus spr., dat er 500.000 werkloozen zijn. Deze menschen hebben vergeten dat zij recht op arbeid hebben. Spreker besprak ook den nationaal-socialistischen staat in Duitsch land. Naast veel goeds zijn daar ook dingen die spr. afkeurt. O.m. het laten voortbe staan van den Rijksdag die 600.000 R.M. per jaar kost en de „gelijkschakeling" van de pers. Deze dingen zijn aan het Nederlandsche volk oneigen. Dr. Colijn wordt thans op ouden leeftijd naar voren geschoven om het oude stelsel te helpen handhaven. Het. is de taak van de N.S.B. hier een einde aan te maken. De heer Woudenberg besloot zijn rede met te wijzen op den plicht die op iederen NBB.'er rust om op te komen voor recht en vrijheid an met den wensch uit te spreken dat da ouae deugden van het Nederlandsche volk en vooral de offerbereidheid weer in eere hersteld moge worden. Na de pauze bestond gelegenheid tot vragen stellen. Vrouwen Vredesgang. Uitbreiding plaatselijk comité. Het plaatselijk comité voor de Vrouwen Vredesgang op Dinsdag 18 Mei, is nog uit gebreid met de volgende personen: Mevr. L. Duyvendak—Ledeboer, Wester houtstraat 3, mej. Ank Spruyt, Emmastraat 36, mej. C. Westendorp, Kleverparkweg 17; mevr. v. d. Boogert, Raaphorststraat 10. De heeren H. P. Hos, Bloemend.weg 203 Over veen en J. A. de Klerk idem; mevr. C. Fran ken—Weyland. Rustenburgerlaan 3; mevr. C. WesselingPape. Seringenstraat 11; mevr. H. Eggelte, Schouwtjeslaan 43, mevr. G. A. Frevel—Nanninga Statenbolwerk 34; mej. Nijveld Berkheidestraat 12 r.; mevr. H. L. Reitsmav. d. Berg maakte reeds eerder deel uit van het comité, maar is bij de vorige oo gave abusievelijk niet vermeld. De deelneemsters worden tijdig aan het stationverwacht, getooid met witte bloem en verplicht deelneemsters bewijs, verkrijgbaar a f 0.10: Begastraat 15. Plein 1. Raadhuisplein 1 (N.t. Sterreboschlaan 27 Bloemendaal Fuhrhopstraat 3 (N.), Oranjestraat 124 (W.), Bleverlaan 200, Staten Bolwerk 34. Garenko- kerskade 3, Raephorststraat 10. „Dreefzlcht." Den Hout, Spaarne 60, Fabriciusstraat 16, Groote of kleine giften worden dankbaar Rijnstraat 101. aanvaard. Postrek. 65154 ten name van mevr. Buis. Wagenweg 68. of in de busies bi' bovengenoemde adressen. Zooals bekend, vertrekt de speciale trein uit Haarlem te 1.15 uur, PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP ZATERDAG 15 MEI 1937. Progr. I. Hilversum I. Progr. n. Hilversum n. Progr. IH. 8.00 Keulen. 9.20 Pauze. 9.50 Keulen. 10.20 Pauze. 10.25 Londen Regional. 12.05 Vlaamsch Brussel. 1.20 Keulen. 2.35 Vlaamsch Brussel. 3.20 Keulen. 4.20 Vlaamsch Brussel. 5.20 Londen Regional. 6.20 Keulen. 7.05 Londen Regional. 7.20 Keulen. 9.20 Brussel Fransch. 10.20 Berlijn. Progr. IV. 8.00 Vlaamsch Brussel. 8.20 Pauze. 9.20 Droitwich. 9.50 n.m. Londen Regional. 10.10 Droitwich. 11.20 Parijs Radio. Progr. V. 8.007.00 Diversen. 7.00 Eigen gra- mofoonplatenconcert: verzoekprogramma. 8.00 12.00 Diversen. >de beste Heerenhoed (Adv. Ingez. Med.) van alle Abonnés van Haarlem's Dagblad worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan de Redactie, Groote Houstraat 93, met duidelijke vermelding van naam en woon plaats. Vragen, waaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De namen der vragers blijven redactie geheim. De antwoorden worden per auto GEHEEL KOSTELOOS thuis bezorgd. Alleen die vragen, welker beantwoording voor vele anderen behalve den vrager, van nut kan zijn, worden tevens in ons blad ge plaatst. RECEPTEN. "VRAAG: Hoe verwijder ik een inktvlek uit een gele crêpe zomerjurk, zonder de kleur aan te tasten ANTWOORD: Leg een doek onder dé vlek, dan met warm water betten, totdat de vlek vloeit, klop met lederen lap de plek zoo droog mogelijk en laat op de vlek citroensap druppelen. Rustig een poosje laten liggen. Herhaal zoo noodig het druppelen met citroensap. Spons met lauw water af. klop zoo droog mogelijk en bedek de plek met een laagje magnesia, dat na een uurtje weer ver wijderd wordt. PLANTEN. VRAAG: Mijn appelboom die tegen een steenen muur groeit, zit vol roode mieren, die de bloesem vernielen. Wat is hier tegen te doen? ANTWOORD: Wij vermoeden dat uw appel boom luizen heeft, want de uitwerpselen hiervan zijn lokaas voor mieren. U zult goed doen den gang van de mieren na te gaan. vanwaar ze ko men en dan het nest op te zoeken en met petro leum te overgieten. Den appelboom bespuiten met Phytophiline of aftreksel van tabak. Het eerste kunt u bij een handelaar in tuinbouwartl- kelen verkrijgen. VRAAG: Ik heb mijn clivia gestekt, die stek ken hebben evenals de moederplant gebloeid. De stengel is er nog in en bovenaan bezig te verdro gen. Moet die er uit gesneden worden of gaat er te veel vocht mede verloren? ANTWOORD: Na den bloei de zaden er af ne men is het meest wenschelljk. Het put de planten noodeloos uit. Indien de bloemstengels reeds be- binnen te verdrogen kunt u ze er beter uit snij den. RECHTSZAKEN VRAAG: Sedert 1 Febr. j.l. is er een dienst meisje bij mij voor nacht en dag In betrekking. Heeft zij recht op vacantie en hoe lang? Moet ik haar voor dien tijd kostgeld geven en hoeveel? 3. Hoeveel kostgeld moet er gewoonlijk betaald orden? ANTWOORD: 1. Neen. tenzij overeengekomen. 2. Als vacantie overeengekomen is, wel: 1. per dag. 3. 1.per dag. VRAAG: 1. Wat moet aan een dagdienstbode voor heele dagen (8.3020 uur met voliedigen kost) worden betaald, wanneer zij door ziekte verhinderd Is te werken? (Loon. kost- en ziekte- geld). 2. Hoe lang moet dat betaald worden? 3. Wanneer aan bedoelde dienstbode de dienst is opgezegd en zij wordt tusschen opzegging en ontslag ziek. tot hoelang moet haar dan uitbetaald worden 4. Hoe lang is de opzegtermijn voor zulk een dienstbode? ANTWOORD: 1. Alleen het loon. 2. Gedurende 14 dagen. 3. Tot het eind der dienstbetrekking, met de onder 2 genoemde termijn als maximum. 4. Gelijk aan den tijd. die gewoonlijk ver- itrijkt tusschen twee opeenvolgende loonbeta- lingen. VRAAG: Waar krijg ik een bewijs van onver mogen (voor echtscheiding)? ANTWOORD: Gij moet u daartoe eerst vervoe gen bij het Bevolkingsregister, Zijlstraat (naast Twentsche Rank) Haarlem. BELASTING ZAKEN VRAAG: Ik wil van een door mij gehuurd huis twee kamers met keuken gemeubeld verhuren. Krijg lk dan minder personeele belasting te be talen V Scheelt het nog of her eestoffeerd of ge meubeld wordt verhuurd? ANTWOORD: Ja, de belasting wordt dan la ger. Gestoffeerd of ongemeubileerd is hetzelfde.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 11