NASH PACKARD "XL Hè die vervelende kies.... „D R E E F Z I C H T" TENTOONSTELLING Voorjaar in den Haag. V R TJ D A G 14 M E I 1937 H A" A" R E E M'S DA'GBEAB 3 Noodlottige afloop van autorijles. Leeraar en leerling gedood. Bij botsing op onbewaakten overweg. Op een onbewaakten overweg tus- schen Ede en de Klomp is Donder dag om kwart voor zeven een perso nenauto door den D-trein, die op dat tijdstip den overweg passeert, ge grepen. De inzittenden, de 22-jarige van Oostenbruggen en de 23-jarige van Butselaar, beiden afkomstig uit Veenendaal, werden uit den wagen geslingerd en op slag gedood. De auto werd 500 meter meegesleurd, waar na de trein tot stilstand kwam. De auto werd totaal vernield. Van Oostenbruggen leerde nog slechts kort autorijden en werd door van Butselaar onderwezen. Eerstgenoemde zat achter het stuur en gaf in plaats van te rem men, vol gas Het uitzicht ter plaatse is niet slecht. Na twintig minuten vertraging heeft de trein zijn reis voortgezet. Rotterdam levert Den Haag electriciteit. Per jaar minstens 75 millioen K.W.U. De raad van Rotterdam heeft Donderdag middag een belangrijke beslissing genomen door een overeenkomst goed te keuren, aan te gaan met de gemeente den Haag voor de levering van electriciteit aan de residentie. Den Haag zal van Rotterdam per jaar min stens 75 millioen K.W.U. betrekken, een groote hoeveelheid, als men weet, dat de Rot- terdamsehe centrale in 1936 in totaal 203 mil lioen K.W.U. leverde. Op het terrein der Rotterdamsche centrale aan de Galileistraat zal een onderstation worden gebouwd ter transformatie van den stroom. Door een ondergrondsehe kabel zal de stroom dan, van een spanning van 150.000 volt, naar den Haag worden gevoerd. Door de koppeling van de Haagsche aan de Rotter damsche centrale, wordt voldaan aan den eisch van het provinciaal bestuur, dat elke centrale met een andere moet zijn gekoppeld en bovendien wordt, dan voor het eerst in ons land het streven naar rationeele electrici- teitsvoorziening verwezenlijkt. Ylaggeiizwaaïer was niet op tijd aanwezig. Motorrijder botst daardoor tegen trein. Op den onbewaakten overweg over de lijn Gouda-Alphen a. d. Rijn waren verschillende ongelukken gebeurd, toen de gemeente be sloot, iemand aan te stellen om, wanneer een trein naderde, met een witten vlag te zwaaien, of bij avond met een lantaarn met wit licht. Des Zondags had deze man een beambte van de spoorwegen vrij en deed in zijn plaats een werklooze het werk. Deze moest met be hulp van een spoorboekje en zijn horloge uit rekenen, wanneer een trein zou naderen. Op 7 Februari evenwel was de trein al geko men, toen de werklooze nog niet met zijn vlag gearriveerd was. De chauffeur J. van H., die in de buurt van den overweg woonde en met de gebruiken van de vlag op de hoogte was, meende dat de weg veilig was en wilde met zijn motor de trein- baan passeeren. Op het laatste oogenblik echter zag hij dat een trein naderde, doch toen kon hij niet meer stoppen. Hij trachtte nog door naar rechts te sturen den trein te ontwijken, maar vergeefs. Hij werd eenige meters meegesleurd. Met een aantal gebroken ribben werd van H. naar het ziekenhuis gebracht. Wegens het in gevaar brengen van het spoorwegverkeer (art. 165 W. van S.) en het veroorzaken van lichamelijk letsel door schuld (308 W. v. S.) had de nalatige vlaggenzwaaier zich Donderdag voor de Haagsche rechtbank te verantwoorden. Ook had de gedupeerde chauffeur een ci viele vordering ingesteld. De officier van justitie, mr. Cohen Tervaert, achtte het ten laste gelegde bewezen en eisch- te een geldboete van 30.— subsidiair 30 da gen hechtenis. Automatisch noodluik voor auto's Bij te water raken kan men den wagen gemakkelijk verlaten. Ten overstaan van eenige autoriteiten op automobielgebied is Donderdagmiddag in de Boerenwetering tusschen Gerard Terborg- straat en Reinier Vinkeleskade te Amsterdam een demonstratie gegeven met feen auto, waar op een automatisch noodluik was gemonteerd, dat. zoodra de auto in het water komt, los gaat en wanneer de auto geheel onder het water verdwijnt, gaat drijven. Met behulp van een electrische hijschkraan van de stadsreiniging werd de auto omstreeks half vier in het water gelaten. Langzaam zakte het voertuig naar beneden. Toen echter het water tot de assen van de wielen reikte, kwam het luik reeds los. Een tweede demonstratie werd gegeven. Thans had iemand in de auto plaats genomen. Weer zakte de auto in het water, weer ging het luik los; nu liet men het voertuig echter nog wat verder zakken. De jongeman in de auto gooide vervolgens het luik in het water, waardoor hij de auto nu dus gemakkelijk kon verlaten. Met een duik ging hij het drijvende luik achterna en nam bovenop plaats om aan te toonen dat drenkelingen zich daaraan drij vende konden houden. De proef mocht goed geslaagd heeten. Het noodluik, dat vrijwel het geheele dak van de auto beslaat, liet automatisch los en bleef drijven. Alleen leek ons het drijfvermogen van het luik niet groot. Naar onze meening kan het •niet meer dan één persoon drijvende houden. De heer H. R. Bosman, wien de eer van de constructie van het automatische noodluik toe komt. verschafte nog eenige inlichtingen om trent de vinding. Het luik wordt electrisch ge- opend. Onder de auto zijn vlotterschakelaars aangebracht, die door den druk van het water contact geven. Door den stroom wordt het luik losgemaakt. Eenige veeren lichten het een cen timeter of tien in de hoogte. In de auto zijn nog eenige drukknoppen, waardoor men eventueel zelf het luik los kan I maken. Tot zoover de heer Bosman, die reeds op zijn Uitvindiner octrooi heeft aangevraagd. (A.N.P.) Werkloosheidscijfer blijft dalen. In de week van 19 tot en met 24 April wa ren bij de gesubsidieerde vereenigingen met een werkloozenkas aangesloten 460.500 perso nen (de landarbeidersbonden met 74.600 le den niet inbegrepen). Van deze 460.500 personen was in de ge noemde week 25.1 pet. geheel werkloos (in de vorige verslagweek, 510 April 1937, was dit percentage 26.2). Het werkloosheidspercentage was in de tweede verslagweek van de maanden April in de laatste jaren als volgt: 1934 23.6 pet. 1935 27.8 pet. 1936 30.2 pet. 1937 25.1 pet. Bij 1054 organen der openbare arbeidsbe middeling, stonden op 24 April jl. in totaal 383.498 werkzoekenden ingeschreven, onder wie 363.466 mannen. Van deze werkzoeken den waren er 368.051 werkloos, onder wie 353.033 mannen. Briefport zal binnenkort worden verlaagd. Van zes tot vijf cent. Belangrijk besluit van het hoofdbestuur der P. T. T. Het hoofdbestuur der P. T. T. streeft er sinds lang naar de grondtarieven voor de verschil lende diensten te verlagen, welk streven voor een deel reeds in daden is omgezet. Thans heeft het hoofdbestuur in principe besloten een zeer belangrijken stap verder te doen, namelijk het interlocale briefport te verlagen van zes tot vijf cent. De prachtige bedrijfsresultaten van het eerste kwartaal hebben den doorslag gegeven voor dit besluit. De invoering van deze verlaging kan spoedig, zeker nog dezen zomer, worden tegemoet ge zien. Hiermede zal dan de toestand van vóór den oorlog voor het interlocale briefport zijn her steld. Voor het postvervoer komt op 22 Mei a.s. bij het ingaan van den zomerdienst voor de spoor wegen ook nog een verbetering. Dan namelijk zal de post, welke met de nachtposttreinen wordt verzonden, over het geheele land in de ochtendbestelling worden opgenomen. Op het oogenblik is zulks reeds in verreweg het grootste deel des lands het geval, doch eenige kleinere plaatsen, in het bijzonder in Westelijk Noord-Brabant en Zeeland, vielen daarbuiten. Over een week zal men daar nu ook van de instelling der nachtposttreinen kunnen profitee-ren. Het nieuwe Omroepgebouw der N. C. R. Y. Plannen thans bekend Nog enkele wijzigingen op onderdeelen. De radiostad Hilversum zal een nieuw om- roeppaleis krijgen. Over eenige maanden zal de N.C.R.V. op het terrein hoek Susannapark en Sehuttersweg den bouw van een groot omroepgebouw beginnen, waarvan gisteren de plannen en de maquette In een perscon ferentie aan de openbaarheid zijn overgege ven. In den prachtigen tuin in het- Suzanna- park zal in gelen steen eenmodern bouw werk verrijzen concentrisch ontworpen rond een 27 meter hoogen toren, die de horizon tale lijnen van trapsgewijze opklimmende daken doorbreekt. Zoowel de bouwcommissie van de N.C.R.V., bestaande uit de heeren J. M. Krijger Jr., P. C. Tolk, K. Kruithof, J. W. van 't Hoff en K. van Dijk, als haar deskundige adviseur, ir. A. J. van der Steur, en het algemeen bestuur der N.C.R.V. hebben eenparig uit de negen ontwerpen, welke na een zoogenaamde .meervoudige opdracht" aan acht daartoe uitgezochte architectenbureaux waren bin nengekomen, de voorkeur gegeven aan het plan van het Amsterdamsche architectenbu reau A. J. van der Veen. „Spin in 't web" was het motto, waaronder de heer Van der Veen, die mede ter perscon ferentie aanwezig was, aan de bouwcommis sie zijn ontwerp had ingezonden. Het motto karakteriseert het ontwerp. Een omroepge bouw is niet slechts een omhulsel van ruim ten. doch is, door de verfijning der techni sche inrichting, als het ware een levend ze nuwstelsel. Het knooppunt van dit organis me is de plaats van den omroeper, die. ge ïsoleerd wat het geluid betreft, met het oog alles wat zich in het bedrijf afspeelt, moet kunnen volgen. De cel van den omroeper is dan ook in het plan van den architect „de spin in 't web". Niet alleen komt dit tot uiting in den uitwendigen vorm van het ge bouw door den toren, die het centrale punt markeert, en versierd is met een stralen krans en het embleem der N.C.R.V.. vooral in den plattegrond heeft de architect de kerngedachte met groote conseauentie door gevoerd. Aan de voorzijde zal de omroepka- mer omgeven zijn door vier in een kring ge groepeerde kleine studio's, waarvan twee radiosprekers. De vleugel, die de omroeper aan zijn rechterkant heeft, zal de technische diensten, zooals controlekamers, discotheek, accukamers enz. huisvesten. In het gedeelte van het gebouw, dat links van den omroeper ligt. zullen rond een kleine hal een reeks vertrekken komen te liggen, aangeduid met den verzamelnaam „de receptie". In dit ge deelte zal niet de nauwgezette stilte, die rond de omroepkamer zal heerschen. in acht genomen behoeven te worden. Men vindt er een recreatiezaal, kamers voor di rigenten, solisten, stemkamers voor orkesten. Aan de achterzijde ziet de omroepkamer uit op de groote en de middelstudio, op welker grens zij zich bevindt. De groote studio is een zaal van 25 bij 15 bij 11 Meter en kan een orkest van 120 medewerkenden bevatten. De N.C.R.V. is niet van plan deze ruimte als schouwburgzaal te bezigen. De bedoeling van de ontwerpers is een or gel te doen bouwen dat de groote zaal van de middelgroote zaal zal scheiden en, voor zien van twee speeltafels, afwisselend in beide ruimten, respectievelijk als kerkorgel en als concertorgel dienst kan doen. Een groote moeiliikheid was de combinatie op één terrein met het tegenwoordige kan toorgebouw, dat dateert uit een tijd. waar in omtrent bouwstijl geheel andere princi pes heerschten dan nu. Alle vraagstukken en moeilijkheden zijn in dit schetsontwerp zeker nog niet opgelost, trouwens er zullen nog wel verschillende ver anderingen in het ingediende ontwerp noo- dig blijken. Het nieuwe gebouw komt daar om ook niet direct naast het tegenwoordige te liggen, zoodat de tegenstelling daardoor verzwakt wordt. Voor den dienst zal door een onderaardsche gang voor een gemakkelijk» communicatie gezorgd worden. De hoofdingang is ontworpen aan dep kant van den Sehuttersweg. Goed fruit jaar te wachten? Alleen pruimen en vroege kersen leden onder het weer. Vooruitzichten overigens goed. Omtrent den stand der fruitteeltgewassen op 11 Mei jl. kunnen ondanks het slechte weer gunstige dingen worden gezegd. De weersomstandigheden zijn in April voor den bloei der verschillende fruitteeltgewas sen ongunstig geweest. Het aantal uren zon neschijn was zeer gering en bedroeg in de maand April te de Bilt 41. tegenover 155 nor maal. Ook Is er veel regen gevallen, vooral tijdens den bloei van peren en pruimen (in April gemiddeld 45 pet., boven normaal), zoo dat met betrekking tot de vruchtzetting de verwachtingen niet hoog gespannen zijn. Wel kwamen in tegenstelling met 1936. géén nachtvorsten voor. Over het algemeen ver- toonen de verschillende fruitteeltgewassen een rijken bloei en is de stand veel gunsti ger dan in de overeenkomende periode van het vorige jaar. Appelen staan er goed voor; de verwach tingen omtrent den bloei zijn zeer gunstig. Peren hebben rijk gebloeid; de vroeg bloeiende variëteiten, zooals Précoce de Tré- voux, vertoonen een uitstekende vruchtzet ting. Dooreengenomen zijn de vooruitzichten goed te noemen. Pruimen. Over het algemeen is de stand matig tot goed. Hoewel de bloei zeer rijk ge weest is. zijn door de ongunstige weersom standigheden de verwachtingen omtrent de vruchtzetting matig. De stand der Engelsche krozen in Zeeland en Zuid-Gelderland is slecht. Kersen geven over het algemeen goede verwachtingen; in Limburg zijn ze echter matig. Vooral de vroeg bloeiende variëtei ten ondervonden schade van de weersge steldheid. Kruisbessen staan er goed voor. Roode en witte bessen vertoonen een goe den bloei, terwijl de vooruitzichten betref fende de vruchtzetting gunstig zijn. In West Noord-Brabant is de stand matig. Zwarte bessen. De verwachtingen zijn on gelijk. In West-Noord-Brabant zijn zij ma tig, elders goed tot zeer goed. Frambozen beloven goed te zullen bloeien. Uitoefening van bedrijven door vreemdelingen. Wet in werking getreden. De wet, welke voorschrijft, dat vreemdelin gen, die hier te lande zelfstandig een beroep of bedrijf willen uitoefenen, daartoe in het be zit van een rijksvergunning moeten zijn, is in werking getreden. De wet is afgekondigd in Staatsblad 628. Kiespijn overvalt U meestal op een tijdstip dat géén gelegenheid heeft naar den tand arts te gaan. Neem dan een "AKKERTJE" dat helpt U tenminste dadelijk van de pijn af. AKKER-CACHETS zijn bijzondere pijn stillers bij Kiespijn, Hoofdpijn, Zenuwpijn, Spierpijn. "AKKERTJES" kosten slechts 52 cent per 12 stuks. Overal verkrijgbaar. (Adv. Ingez. Med.) Twee 16-jarige jongens gearresteerd. Zij hadden achthonderd gulden ontvreemd. De politie te Rotterdam heeft twee zestien jarige knapen S. en P aangehouden, die eeni ge weken geleden ten nadeele van een Rotter damsche firma een bedrag van achthonderd gulden hadden ontvreemd, welk geld zij op de giro hadden moeten storten. Deze beide kna pen zijn aangehouden in de Egelantierstraat te Rotterdam, waar zij een bezoek gingen afleg gen. Bij fouilleering bleek S. nog vier gulden, Van P. nog 45 gulden op zak te hebben. De jongens verklaarden dat zij in Amsterdam een deel van het geld hadden opgemaakt. Een bedrag van 125 gulden zouden zij voorts in be waring hebben gegeven aan een bewoner van de Lange Niessel te Amsterdam, waar zij voor den tijd, doen zij in Amsterdam hadden door gebracht, een kamer hadden gehuurd. Als verdacht van heling heeft de politie dezen Amsterdammer gearresteerd. WOLHANDKRAB OOK IN DEN RIJN. In den Rijn nabij Arnhem heeft Donder dag een visscher twee exemplaren van de door zoetwatervisscherij zoo zeer gevreesde wolhandkrab in een palingfuik gevonden. De wolhandkrab, ook wel Chineesche kreeft geheeten, werd enkele jaren geleden in de stroomen en rivieren, vooral in het Noorden van ons land in grooten getale aangetrof fen, waar zij groote schade aan de visscherij toebracht. In het Noorden des lands valt thans eenige teruggang van het dier te bespeuren. Niette min blijven de deskundigen de ontwikkeling van de wolhandkrab met belangstelling vol gen. Onlangs is een commissie tot bestrijding van de wolhandkrab ingesteld. De bemanning van de „Andra" VAN MAANDAG 10 MEI TOT EN MET ZONDAG 16 MEI HOUDEN WIJ IN DE ZALEN VAN HET RESTAURANT FONTEINLAAN 1 - HAARLEM WELKE WIJ VOOR DEZE GELEGENHEID IN EEN BLOEMENTUIN HEBBEN HERSCHAPEN, EEN van de nieuwe en 1937 MODELLEN. Een prachtige Automobiel-Show in een sprookjesachtige omgeving. GEOPEND VAN V.M. 10 UUR TOT NM. 6 UUR EN VAN DES AVONDS 7.30 TOT 10 UUR. OOK DE 1ste PINKSTERDAG N.V. H. ENGLEBERT'S AUTOMOBIELHANDEL DEN HAAG - AMSTERDAM (Adv. Ingez. Med.) Twee leden gestorven. Het Ned. Bevrachtingskantoor heeft van den kapitein van het s.s. „Andra" bericht ont vangen, dat twee leden der bemanning, n.l. de donkeyman Stolk uit Rotterdam en de machi nist Dekens uit Groningen zijn overleden. De overigen, die. zooals men weet. te San Sebas- I tian worden gevangen gehouden, maakten het goed. I Vreugde en ingetogenheid in de Zon. Haagsche „kermis" en oud referendarissen op straat. Van netheid, kaneelstokken en het Hoofd van Jut. En aardige meis jes. 't Is voorjaar in den Haag. Dat wil zeggende natuur is op haar mooist, de zee is op haar goedmoedigst, de bloemen komen in de tuintjes, over het Bosch en de duinen en plantsoenen is iets liefs gekomen, waarover alle dichters al fraaie verzen ge schreven hebben, zoodat ik het niet nog eens in proza behoef te doen en de menschen zijn een tikkeltje aan den joligen kant. De vrouwen met nieuwe, lente-achtige, 'n beetje dwaze hoedjes. De mannen met nieuwe handschoenen en een hoed van schreeuwerig „Coronation-blue", een soort krijschend-blauw dat in de mode is en dat we daarom dragen, al zouden we er ons vorig jaar voor doodgeschaamd hebben. De meisjes zien er uit vergeef mij het woord om te stelen. De kinderen spelen in de straten die niet door Vader Verkeer worden opgeëischt en alles is jong, blij, zonnig en snakt naar Scheve ningen. En Schevenihgen is nog héél rustig. Zóó rustig, dat het er eerlijk gezegd - prettiger is dan in het volle seizoen. Lang zaam, langzaam komt alles tot leven: hier een hotel geopend, daar wordt een winkel tje ontsloten, er is Italiaansch ijs, er zijn ezeltjes en heeren met bolhoeden, opge stroopte broekspijpen boven spiernaakte on- derbeenen en voeten voorzichtig in het kab belend nat. Overal tafeltjes en stoeltjes met aardige menschen. knipperend in het zon licht. Aardige menschen: „bonjour gene raal!" „hallo, Pietersen!", ..wel, iwel, dok ter!" „hé mevrouw Dirksma. u óók in het zonnetje?" „heppie Willem óók!" „dag Stien- tje"De zon, de zee, de lucht, de lente maken den Haagschen mensch hoffelijk en aardig. En lui: Kom op de Pier en zie de luiheid in de lente. Ze hangen meer dan ze zitten op de frisch-geverfde banken. Het achterhoofd tegen het glazen schot. De oogen dicht. Op dat de zon hunne en hare gelaten verbran den en in sportief-bruinen gloed zette. Nü reeds. Nog niet eens in den vollen zomer. Bruingebrand flatteert, 't Bleeke kantoor meisje wordt er héél bekoorlijk door. De ver- bloeiende douairière bloeit er weer één sei zoen door op. En de bleekste heeren worden mannen door dat bruin. Dat weten we. En daarom doen we. op onzen éénen zonnigen vx-ijen middag, lui. Met een opengeslagen boek naast ons op de bank. Een boek waarin wij niet lezen, niet gelezen hebben en niet lezen zullen. Althans niet op Scheveningen en zeker niet ter Piere. Want óf: we houden onze oogen dicht voor de zon. Of we houden ze wijd-open om te zien wat er allemaal voorbij komt. „Bonjour, generaal!", „hallo Pietersen", „wel. wel dok ter!" Lezen is onmogelijk en uitgesloten. Maar een boek bij je hebben staat niet slecht. Het staat zelfs intellectueel. En wat kunt ge beter verlangen dan er als een spor tieve intellectueel uit te zien op de Pier. Bo ven de wijde, wijze zee en onder de onpeil bare diepte van een voorjaarshemel boven Scheveningen? sen óók wel en daarom vinden zij het voorjaar aardig. En de Haagsche Wimpjes en Hermarmetjes mogen met vader en moeder naarede kermis. Netjes aan het handje en met een glaasje limonade en een kersenstok na, wan neer ze netjes b 1 ij v e n. Zoo is dat bij ons. En zóó zal dat bij ons b 1 ij v e n. Ieder voorjaar wéér. Een lief tafereel van hoffelijke vreugde en loffelijke ingetogenheid in de voorjaarszon. Dat is Voorjaar in den Haag Mr. E. ELLAS. De Oxfordgroep-bijeenkomsteii te Utrecht. Groote slotmeetings op de Pinksterdagen. Nadat in de afgeloopen dagen de Oxford- groep binnen Utrecht en in de omstreken van de stad verschillende kleinere en grootere bij eenkomsten heeft gehouden, afgewisseld door avond-meetings in de groote zaal van het ge bouw „Tivoli" te Utrecht, vond Donderdag een landelijke juristendag plaats, waaraan een lunch verbonden was. Donderdagavond is in hotel Noord-Brabant een doctoren-bijeenkomst gehouden, terwijl eveneens een meeting is gehouden in „Tivoli", waar een honderdtwintigtal pas aangekomen Scandinavische geestverwanten aanwezig was. Heden houdt de Oxford groep een „Vrou wendag" en tevens een landelijke bijeenkomst voor met de Oxfordgroep sympathiseerende burgemeesters op kasteel Nijenrode. Hedenavond arriveeren te Utrecht nog on geveer honderd zakenmenschen uit Birming ham. Heden zou voorts de heer Locke, lord mayor van New Castle, een Oxford-bijeenkomst lei den voor arbeiders van de hoogovenfabrieken te Velsen. Zaterdagmorgen komt de groep onderwij zers in „Tivoli" bijeen, waar in den loop van den namiddag een zakenlieden-meeting wordt belegd. De Utrechtsche dagen van de Oxford-groep culmineeren in de groote bijeenkomsten, die op Pinkster-Zondag en -Maandag telkens om half elf 's morgens zullen beginnen en waar voor het Utrechtsche stadion is gereserveerd. Een groot aantal extra-treinen zullen voor die meetings door de Nederlandsche spoorwegen worden ingelegd. Wij vernemen voorts, dat de Noorsche oud minister Mowinckel een speciale boodschap heeft gezonden naar de Utrechtsche Oxford- meeting, waarin hij, als vader van de Oslo gedachte, verklaart de vestiging van een gees telijk Oslo-front met de grootste vreugde te begroeten. Gewagend van de huidige verdeeld heid onder de volkeren, voegt de Noorsche oud-premier daaraan toe, dat de Oslo-staten speciaal geschikt zijn om de toorts des gees- tes hoog te houden voor de menschheid tot belichting van de hoogere, rijkere en groot- sche waarden, die gelegen zijn verre boven materialisme en baatzuchtigheid. 't Is voorjaar in Den Haag. Dit wil zeggen: er is Voor jaarsfeest in den Dierentuin. Er zijn naïeve menschen die dat „kermis" noemen. Maar het Voorjaarsfeest is het zoo min kermis, als de douairière op de Pier een douairière is. De douairière is na maak en deze kermis is namaak. De douai rière doet te netjes om echt te zijn en het Voorjaarsfeest doet te netjes om echt- k er mis te zijn. Er is een draaimolen en er zijn nogakramen en een.nee, niet een kóp. maar een hóófd van Jut en wafels en poffertjes en beignets en kaneel- en kersen- stokken. Wie nooit een kermis, dat zilte, bloedwarme, gerookte-paling-geurïge féést heeft gezien, zou zich kunnen verbeelden dat dit ingesnoerde, getemde, bloedarme luna park een kermis ware. Maar wie. als ik het zoo zeggen mag. na de moedex-melk oliebol len heeft gepx-oefd en vóór dat hij loopen kon reeds rondgedraaid heeft op een houten paard van den cents-mallemolen, die gaat niet naar dit Voorjaarsfeest, doch minacht het gx*ensloos-diep uit de volle volte van zijn goed-provinciaalsche hart. Kortom: Voorjaar in den Haag is Haagsch Voorjaar. De tafeltjes en de stoeltjes en de ge- pensionneerde referendarissen zijn uit de Witte gedragen en tusschen de boomen van het Plein gezet. De dappersten dier dapperen drinken nu hun ééne glaasje in het openbaar en zoo maar op straat. Dat is wat! En de Haagsche meisjes zien er schattig uit. En dat zien die geperxsionneerde referendaris- EENHEID DOOR DEMOCRATIE. Dr. de Vletter spreekt te Rotterdam. De afdeeling Rottex-dam van Eenheid door Democratie heeft Woensdagavond in de groote Doelenzaal een propagandaavond gehouden, waar o.nx. het woord is gevoerd door dr. A. de Vletter, X'ector van het Kennemer Lyceum te Bloexnendaal. Deze sprak onder het motto: Waakt op, gij onverschilligen! Dr. de Vletter zeide. volgens de N.R.Ct., dat de belangrijkheid van zijn optreden op dezen avond gelegen was in zijn onbelangrijkheid op politiek gebied. Spr. is geen lid van eenige politieke partij, maar onverschilligheid in dezen roerigen tijd acht hij onmogelijk. De democratie, aldus dr. de Vletter, heeft fouten gemaakt. De jeugd is niet in de richting van de democratie opgevoed. Wij hebben ge dommeld, maar wij zijn uit den dommel ont waakt. En dat is voor een deel te danken aan de N.S.B. Zoo mag men de N.S.B. den- dax-k niet onthouden, dat door haar minderwaardige propaganda, haar unfaire strijdwijze, haar looze leuzen en de teleurstellingen, die zij ge bracht heeft, men zich heeft bezonnen op de groote waarden van de democratie. In tegenstelling met Nederland en Engeland, die in de democratie waren opgevoed, was Duitschlaxxd niet rijp voor de democratie en zoo kon de dictatuur daar slagen, omdat Hitier dat neergedrukte, arrogante volk weer een leuze gaf om voor te leven. En nu in Neder land! Mussert of Moskou krachtsverlam ming door vrees, zooals spr. het uitdrukte. In het overdreven nationalisme met het bloed- en bodem-motief ligt een groot gevaar- er ligt in: trouwbreuk, zelfverheerlijking en eigenwaan, nationaal niet alleen, maar ook in ternationaal. En dat is de tegengestelde rich ting waarin de wereld moet gaan. De jeugd wordt onder het nationaal-socialistische re giem opgeleid tot heerschen. Maar onze taak is niet heerschen. doch dienen. Het is niet een taak de dictatuur neer te halen, want ook de democratie heeft fouten. Het is evenwel een taak. met voorbijgaan van de dictatuur te bouwen aan dp vervolmaking van de democratie,

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 5