GARAGE „DEN HOUT" THIJS IJS EN HET HANENEI Ciano over Italië's internationale politiek. Dï IDEAl* (v. VOOR TOERIST EN ZAKENMAN! Ontploffing aan boord van Britschen torpedojager, ZOMERREIZEN lissone;- lindeman: RAM® VRIJDAG 14 ME J 1937 HAARLE M'S DAGBLAD De „as" RomeBerlijn. Geen verontrusting door Engeland's herbewapening. Bij de sluiting der debatten over de bui- tenlandsche politiek heeft de Italiaansche minister van buitenlandsche zaken, Graaf Ciano, de belangrijke kwesties op interna tionaal gebied van het einde der sancties af tot heden toe besproken. Italië en de Volkenbond. Over de houding van Italië tegenover den Volkenbond wees Ciano er op, dat deze af hangt en zal afhangen van hetgeen de Vol kenbond zelf zal doen en van hem zal wor den Wat het vraagstuk der hervorming van den Volkenbond aangaat, handhaaft Italië zijn afwachtende houding. Het heeft niet te veel vertrouwen, doch staat er evenmin dog matisch sceptisch tegenover. Het heeft geen enkel hervormingsplan voor te leggen. Graaf Ciano. Indien zich een werkelijke gelegenheid zou voordoen om een dienst te bewijzen aan de zaak van den vrede, van dien vrede, welken Italië met vastberaden, uitvoerbaren en ob jectieven wil, wenscht, zou de fascistische regeering, aldus Ciano, niet nalaten haar constructieve medewerking te verleenen. De Spaansehe kwestie. Sprekende over de Spaansehe .kwestie her innerde Ciano er aan, dat Italië reeds bij het begin zijn medewerking heeft aangeboden, die welke werd ingegeven door zijn standvas^ tigen en hechten werkelijkheidszin. Reeds op 3 Augustus 1936 overzag Italië het probleem in zijn geheel en wees het op de noodzakelijkheid nauwkeurige schikkin gen te treffen, voor hetgeen betrekking heeft op de verdediging, de openbare inschrijvin gen en het zenden van vrijwilligers voor de beide bij het conflict betrokken partijen. De Italiaansche voorstellen werden heele- maal niet toegejuicht. De strijd ging voort, en nam steeds grooter vormen aan. De door het comité te Londen genomen maatregelen zal Italië met de nauwgezetheid en loyali teit der fascisten tegenover aangegane ver plichtingen, eerbiedigen, hoewel de toepas sing er van leemten aan den dag brengt. Critiek op de pers. Minister Ciano verklaarde vervolgens het een plicht te achten melding te maken van Fabricatie van synthetische rubber Het A.N.P. meldt uit Berlijn: De fabricatie van synthetische rubber (Buna) vormt een der belangrijksche opgaven van het vier jarenplan. De aanzienlijke bedragen, die noodig zijn voor het oprichten van ,3una"-fabrieken kunnen door de industrie slechts voor een deel worden opgebracht. Om de financiering volkomen te waarbor gen is 't verstrekken van rijksmiddelen ver- eischt. Deze middelen zullen door een belasting op de uit het buitenland ingevoerde ruwe rub ber worden verkregen. Het daartoe vast te stellen invoerrecht, dat voorloopig op 12-5 rijksmark per dubbele centenaar is bepaald, zal bij groote schommelingen in den prijs van ruwe ruibber verhoogd of verlaagd wor den, teneinde den bfnnenlandschen prijs voor ruwe rubber en daarmede ook de prij zen voor afgewerkte rubberproducten zoovee) mogelijk stabiel te houden. Het invoerrecht zal weer worden opgeheven, zoodra het aan zijn doel heeft beantwoord. Boecharin en Rykow na geheim proces veroordeeld? Het Duitsche Nieuwsbureau meldt uit Mos kou, dat pas thans uit betrouwbare bron be kend wordt, dat in de laatste dagen van April de vroegere leden der rechtsche oppositie en de vroegere vooraanstaande bolsjewistische politici Boecharin en Rykow door een speciale rechtbank der Gepeoe in geheime zitting zijn veroordeeld tot vrijheidsstraffen van ver scheidene jaren. Het vonnis is tot nu toe nog niet officieel bekend gemaakt. Rykow, aldus het D.N.B., die, naar het schijnt, een beroerte heeft gehad, zou thans in een ziekenhuis te Moskou verpleegd wor- pleegd worden, terwijl Boecharin zich reeds in ballingschap zou bevinden. Ierland Verboden betooging aanleiding tot den bomaanslag? Naar Reuter uit Dublin meldt blijkt het ruiterstandbeeld van George n door den bom aanslag onherstelbeer beschadigd te zijn. De ruiten der naburige huizen werden ver nield. De politie heeft een onderzoek in gesteld. Men meent te weten, dat de aanlei ding moet worden gezocht in het verbod van de betooging, die het „republikeinsche leger" Dinsdag had willen houden tegen de kroning- van George als koning van Ierland. het ernstige gevaar, dat de periodieke aan vallen van een „zekere internationale pers" jegens Italië inhouden. Ten aanzien van het gevaar, dat tenge volge van het Spaansehe conflict Europa in twee tegen over elkander staande blokken zou kunnen worden verdeeld, wees de mi nister op het streven van den Duce deze mo gelijkheid te voorkomen. De positie van Duilschland. Het was met dit doel, dat hij steeds heeft vastgehouden aan de noodzakelijkheid ten aanzien van Duitsehland een einde te ma ken aan den paradoxalen toestand, welke verhinderde dezen staat volledig in zijn rech ten en zijn historische functie te herstellen. Het is geen blok, dat wij gevormd heb ben, zeide Ciano. De ervaring der laatste maanden heeft integendeel aangetoond, dat de evenwijdige politiek der beide groote auto ritair geregeerde staten in Europa een zeer nuttig element voor de veiligheid en den vrede vormt en een peiler, waarop alle krach ten, die de beschaving willen beschermen tegen de dreiging van het bolsjewisme en vruchtdragenden en duurzamen opbouw- arbeid willen verrichten, hun natuurlijken koers hebben gevonden en zullen vinden. De minister voegde hieraan toe, dat de samen werking tusschen Italië en Duitsehland zal worden voortgezet in een geest, die geen andere protocollen noodig heeft dan die welke in Duitsehland zijn onderteekend. Ciano besprak vervolgens de protocollen van Rome, o.a. in verband met de jongste besprekingen te Venetië. Na er op te hebben gewezen dat in de vriendschap tusschen Italië en Oostenrijk niets veranderd is, zeide spre ker, dat degenen, die denken dat deze vriend schap in wezen tegen Duitsehland was ge richt, zich vergissen. Zich richtende tot hen, die ieder oögenblik een onverwachte wijziging in de politieke koers van Italië meenen te moeten aankondigen, zeide hij, dat het fas cisme zich niet gemakkelijk van een eenmaal ingeslagen weg laat afbrengen. De betrekkingen met Engeland. Een onverwachte hinderpaal heeft het pro ces der toenadering tusschen Italië en Enge land vertraagd, zeide Ciano. Spreker ontkende dat deze hinderpaal hiermede in verband moet worden gebracht, dat Italië zich, zooals men zegt, wegens de Engelsehe herbewape ning schrap heeft gezet. De besluiten van Engeland, zeide hij, heb ben ons in het geheel niet bezorgd gemaakt, daar wij aan niemand het recht om zich te bewapenen betwisten. Het Westelijk Pact. Overgaande tot de kwestie van de vernieu wing van het Locarnoverdrag, verklaarde Ciano dat Italië bereid is, het. accóord te vernieuwen en de oude garantieverplichtin gen weder geheel en al op zich te nemen, op voorwaard, dat de oorspronkelijk, en het karakter bepalende 'samenstelling:, van het Locarno-verdrag niet op de hoofdpunten wor den gewijzigd. Dit beteekent niet, dat Italië blind is voor de: vitale belangen van andere landen in andere aardrijkskundige deelen van Europa, o.a. en bovenal die van Polen, waar mede Italië altend zeer hartelijke betrek kingen heeft onderhouden en dat de sancties zelfs voor het besluit van Genève heeft afge schaft. Het wil alleen zeggen, dat Italië van oordeel is, dat aller eerst moet worden ge streefd naar herstel van het veiligheidsstelsel in West-Europa, dat, om hecht te zijn, een welomschreven doel en een nauwkeurig om lijnd karakter moet hebben. Hen aanzien van de betrekkingen tusschen Italië en de Balkanlanden zeide graaf Ciano dat deze bevredigend moeten worden geacht. Bij de besprekingen van de betrekkingen met de Aziatische landen stond spreker vooral stil bij die met Japan, waarbij hij wees op de groote vlucht die zij hebben genomen, als gevolg van de erkenning door Japan van de Italiaansche souvereiniteit over Abessynië en de houding der Japansche regeering tegen over het Bolsjewistische gevaar. Wat de Vereenigde Staten betreft, volgt Italië met aandachtige sympathie de pogin gen, die zij in het werk stellen om den eeono- mischen wederopbouw in de wereld te verge makkelijken en het is te allen tijde bereid, hieraan zijn krachtigste medewerking te ge ven. Nieuwe Italiaansche persaanval op Engeland. De „Giornale. d'Italia" schrijft in een hoofdartikel, dat Engeland „iets" tegen Italië voorbereidt. De perscampagne is hiervan een voorteeken. De Britsche pers poogt vergeefs de as RomeBerlijn te breken en beide partijen tegen elkaar op te hitsen, ten einde hen te isoleeren en ze te des te gemakkelijker te on derwerpen. Het is duidelijk, dat men tracht in het geweten van Engeland en zoo mogelijk in het geweten van Europa het gevoelen te wekken, dat Italië en Duitsehland wreed, on betrouwbaar misdadig en tegelijk vrees achtig zijn, in het kort, dat men tracht van deze landen het voorwerp van een nationale en internationale haat te maken. Verder is het duidelijk, aldus het blad, dat deze aan valsmanoeuvre, welke een ware oorlogsvoorbe reiding is, in competente kringen niet wordt gedesavoueerd, doch zelfs, dat men hst initiatief hiertoe moet toeschrijven aan deze kringen. Merrill en Lanibie op den terugweg. Zonder kroningsfilms! Gisteravond 19.20 uur zijn Merrill en Lam- bie van het Britsche vliegveld Ainsdale bij F^'ifhport vertrokken voor hun vlucht naar de Vereenigde Staten. Als gevolg van een geschil, dat tusschen eenige filmmaatschappijen te Londen is ge rezen, hebben zij geen kroningsfilm meege nomen. Deze films zullen op de gebruike lijk wijze naar Amerika worden verzonden. Wel hebben zij een groot aantal foto's van de kroningsfeestelijkheden aan boord. Om 4.10 uur (Greenwichtijd) hedennacht deelde Merrill per radio mede dat hij zich op 800 mijl ten westen van de lersche kust be vond en dat alles wel was aan iboord. Wij exposeeren van 12 tot en met 22 Mei de complete serie nieuwe Adler modellen. De topprestaties van den Europeeschen Automobielbouw! Hypermodern van constructie: Voorwielaandrijving 4 onafhankelijk veerende wielen.... ruime carrosse rieën... groote bagageruimte... lage wegenbelasting en ongekend zuinig in benzine- en olieverbruik. ADLER TRUMPF 1.7 Liter 4 cyl. 4 tact ADLER TRUMPF JUNIOR 1 Liter 4 cyl. 4 tact WAGENWEG 164-168 ADLER DIPLOMAT 3 Liter 6 cyl. 4 tact T E L. 1 21 3 8 (Adv. Ingez. Med.) Op mijn gestooten of door projectiel van nationalistisch schip getroffen Acht dooden en 24 gewonden. Aan boord van den Britschen tor pedojager „Hunter", die voor Almeria patrouilleert buiten de territoriale wateren en deelneemt aan de niet- inmengingscontrole, heeft gistermid dag een ontploffing plaats gehad, ter hoogte van de waterlijn. De beide Britsche torpedojagers „Hardy" en „Hyperion" haastten zich onmiddel lijk na de explosie naar het schip, dat door den torpedojager van de Spaansehe regeering „Lazana" naar Almeria wérd gesleept. De Britsche ambassade te Valencia ontving bericht, 'dat het aantal doo den acht bedraagt. Verder zijn 24 opvarenden gewónd. Volgens een Retiterbericht uit Gi braltar zou de ontploffing veroor zaakt zijn door een onderzeesche mijn of door een aanval van een vlieg tuig van Franco's strijdmacht. Radio Union te Madrid meldde, dat de „Hunter" in de Middellandsche Zee tegenover Almeria door een schip der opstandelingen getorpe deerd was. Nader verneemt Havas uit Valen cia, dat de aard van de averij, die de „Hunter" heeft opgeloopen èr op schijnt te wijzen, dat de explosie niet veroorzaakt is door een mijn. Men heeft nl. op de kiel een gat gecon stateerd, waardoor een projectiel binnen gedrongen kan zijn en een gat, waardoor dit projectiel het schip weer kan hebben verlaten. De bemanning van den „Hunter" is aan boord genomen door den regee- ringskruiser. „Jaime Primero". De admiraal-bevelhebber van Het En gelsehe Middellandsche zee-eskader heeft de Spaansehe regeeringsauto- riteiten bedankt voor de aan het be schadigde schip verleende hulp. De commandant van de „Jaime Primero" heeft medegedeeld, dat de ontploffing aan boord van de „Hunter" zich te drie uur des middags voordeed. Hij had toen onverwijld den torpedobootjager „Lazana" opdracht gege ven het Engelsehe schip, dat veel slagzij aan stuurboord maakte en met den voorsteven dieper in het water zonk, te hulp te snellen. Daar de „Hunter" bleef drijven, besloot men het schip naar Almeria te sleepen, waar ge meerd werd. Het gebeurde met de „Hunter" heeft te Lon den levendige beroering gewekt. Aangezien de eerste officieele inlichtingen uitermate beknopt zijn, bewaart men vooreerst de grootste re serve omtrent de mogelijke oorzaken van het gebeurde. Zonder twijfel zal een uitvoerig rapport door de gezaghebbende vlootautoriteiten aan het Britsche kabinet worden voorgelegd en dit zal dan beraadslagen over de stappen, die gedaan zullen moeten worden. kantoren werden letterlijk bestormd om dezs zegels machtig' te worden. De Ieroningsfilm, De „Staf" protesteert tegen wat het blad noemt „het schandaal van de kroningsfilm" Volgens het blad mogen de Britsche maat schappijen en de censoren slechts een film var negen minuten draaien terwijl de Amerikaan- sche maatschappijen een film van opgeveei twintig minuten hebben. Het onderzoek naar de ramp met de „Hindenburg". In de omgeving van Lakehurst is dikwijls 05 luchtschepen en vliegtuigen geschoten. In verband met het onderzoek naar de ramp van de „Hindenburg" heeft de, politie in New Jersey desgevraagd bevestigd dat de laatste jaren herhaaldelijk op vliegtuigen in een uitgebreid gebied om Lakehurst is-gescho ten. Ook de bekende oceaanvlieger Clarence Chamberlain verklaarde, dat kortegelden pc twee vliegtuigen aanslagen zijn gepleegd; De laatste op 2 Mei. Een der vliegtuigen is imet een doorschoten benzineleiding op het vliegveld Bendix aangekomen. Het, andere had een gat in den vleugel. Het vliegveld Bendix ligt op 100 K.M. van Lakehurst en het vliegveld van Clifton, waar het andere aangeschoten vliegtuig was geland, op 70 KjM. Naar thans eveneens bekend geworden is, is reeds in 1930 op het luchtschip „Los Ange les" en in 1928, 1932 en 1933 op het luchtschip Z.R. 2 geschoten. De luchtvaartautoriteiten hebben ook meer malen klachten en anonieme telefonische waarschuwingen ontvangen, waarin aan vliegers de raad werd gegeven, niet, laag over New Jersey te vliegen, daar zij anders door de vertoornde bewoners met kogels doorboord zouden worden. (D.N.B.) Engelsehe koningspaar maakt een rijtoer. Enthousiasme alïerwege. Uit Londen, 13 Mei: Op hun rijtoer door de Noordelijke voorsteden van Londen werden de Koning en de Koningin luide toegejuicht. Op verscheidene plaatsen werd de politie-afzetting verbroken en snelde het publiek naar de ko ninklijke auto om de vorsten tóe te juichen, daarbij de grootste moeite veroorzakend aan de autoriteiten, die belast waren met het handhaven van de orde. De Koning en de Koningin dankten glimlachend voor de ovatie, welke hen werd gebracht. Alle huizen langs den weg, welke het ko ningspaar nam waren versierd. Overal hingen groote portretten van Koning George en Ko ningin Elisabeth, met het opschrift „Lang leve onze vorsten, dat zij lang mogen regee- reri" Groot banket in Buckingham Palace Binnen het kader der kroningsfeesten is gis teravond in Buckingham Palace een groot banket aangericht, waar 450 Britsche en bui tenlandsche persoonlijkheden aanwezig waren. Na het banket volgde een bal. Prinses Juliana en Prins Bernhard op gecostumeerd bal. Gisteravond is een gecostumeerd bal gehou den, waar de Koninklijke gasten en vooraan staande persoonlijkheden uit het Britsche Rijk en den vreemde aanwezig waren. In de konink lijke loge bevonden zich H.K.H. Prinses Julia na, Z.K.H. Prins Bernhard, Prins en Prinses Paul van .Zuid-Slavië en de Kroonprinsen en Prinsessen van Zweden en Noorwegen. Postzegels van Georg VI. De nieuwe postzegels met de beeltenis van George VI en de postzegels ter herdenking van de kroning zijn gisteren uitgegeven. De post ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLINC. Het boertje vertelt Thijs, dat hij op den goeden weg is en dat hij, als hij door blijft loopen, zeker bij den toovenaar terecht zal komen. „Maar," voegt hij er aan toe, „wees uiterst voorzichtig, want het is een boos heerschap!" Thijs versnelt zijn pas, want hij is vastbesloten de dochter van graaf Gruttenpapper naar haar vader terug te brengen. Ook is hij er erg benieuwd naar. of het Hanedis is, die zich bij den toovenaar bevindt. De tocht is niet zoo gemakkelijk, want de grond is erg drassig en bovendien wordt het geboomte steeds dichter. IINPEMAN EEN KEUR VAN GROOT EN KLEIN VINDT U IN ONZE ZOMERCOURANT DIE WIJ GRATIS VERKRIJGBAAR STELLEN VRAAGT DAAROMI REISBU R EAU X Barteljórisstraat 3, Telefoon 12679 (Adv. Ingez. Med.) L-i PROGRAMMA ZATERDAG 15 MEI 1937. HILVERSUM I, 1875 M. KRO-Uitzending. 8.00—9.15 en 10.00 Gramofoonmuzïek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 De KRO-Melodisten en solist. 1.00 Gramofoonmu- ziek en postduivennieuws. 1.15 KRO-Orkest. 2.00 Voor de rijpere jeugd. 2.30 KRO-orkest (vervolg). 3.00 Kinderuur. 4.00 KRO-orkest. 4.30 Gramofoonmuziek. 4.45 De KRO-Melodis ten en solist. 5.30 Gramofoonmuziek. 5.45 De KRO-Nachtegaaaltjes. 6.15 Gramofoonmuziek. 6.20 Journalistiek weekoverzicht. 6.45 Gramo foonmuziek. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie na mens de Algemeene Kath. Kunstenaarsver- eeniging. 7.35 Actuëele aetherflitsen. 8.00 Be richten A.N.P- Mededeelingen. 8.15 Overpein zing met muzikale omlijsting. 8.35 Russisch orkest „Slawa" en solisten. 8.55 Gramofoon muziek. 9.15 Vervolg concert. 9.35 Gramofoon muziek. 10.00 De KRO-Melodisten en solist. 10.30 Berichten A.N.P. 10.40 Sportoverzicht. 10.5512.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM H. 301 M. VARA-Uitzendïng. 10.00—10.20 v.m. en 7.30— .00 VPRO. 8.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.20 VARA-Groot-orkest (gr.pl.) en gevarieerd programma (gr.pl.) 12.001.45 Gramofoon muziek. 2.00 De Flierefluiters en solist. 2.30 Toespraak voor geheelonthouding. 2.45 De Flie refluiters en solist. 3.15 Schaakpraatje. 3.30 „Melody Circle". 4.30 Esperanto-uitzending. 4.50 Gramofoonmuziek. 5.40 Literaire causerie. 6.00 Orgelspel. 6.30 Reportage. 7.00 Filmland. 7.30 Van Evangelie tot gemeente, causerie. 8.00 Herhaling SOS-Berichten. 8.03 Berichten A. N. P., VARA-Varia. 8.15 C. Steyn's accordeon orkest. 8.40 Orgelspel. 8.50 „Onder het mes", voordracht. 9,10 „Fantasia". 9.25 VARA- Orkest. 9.45 „Fantasia". 10.00 Berichten A. N. P. 10.05 VARA-orkest. 11.00 Berichten. 11.05— 12.00 Gramofoonmuziek. DROITWICH, 1500 M. 9.45 Regeeringsjubileum Koning Christiaan X van Denemarken. (Dankdienst). 10.25 Voor de vrouw. 10.40 BBC-Northern orkest en so list. 11.50 BBC-Dansorkest. 12.20 Commodore Grand-orkest. 1.20 Gramofoonmuziek. 1.50 Het A. Campoli Trio. 2.20 Sportreportages. 3.20 These my friends, causerie. 3.40 BBC-Welsch orkest. 4.20 BBC-Dansorkest. 5.20 Berichten. 5.40 BBC-orkest en solist. 6.50 Radiojournaal. 7.20 Variété-programma. 8.50 Berichten. 9.10 „Coronation Carnival", hoorbericht. 9.50 De clamatie. 10.10 Billy Cotton en zijn Band. 10.50 Berichten. 11.0011.20 Vervolg dansmuziek. RADIO PARIS, 1648 M. 6.10 en 7.20 Gramofoonmuziek. 11.20 Cas- sard-orkest en zang. 2.20 Gramofoonmuziek. 4.50 Derveaux-dansorkest. 7.05 Zang. 7.35 Val- mirao-koor. 7.50 Oratorium-uitzending. 9.50 Gramofoonmuziek. 10.2012.20 J. Bouillon- dansorkest. KEULEN, 456 M. 5.50 Omroeporkest. 7.50 Landes-symphonie- orkest Saarpalts. 11.20 Boerenkapel. 12.35 Om- roepkleinorkest. 1.35 Gramofoonmuziek. 3.20 West-Duitsch Kamerorkest en solisten. 5.25 Omroeporkest, -schrammelensemble en so-, listen. BRUSSEL, 322 M. 11.20 Gramofoonmuziek. 11.50 Salonorkest. 12.30 Kleinorkest. 12,50 Gramofoonmuziek. 1.22 Kamermuziek. 2.24 J. Schnyder's orkest. 3.20 Gramofoonmuziek. 4.20 Radiotooneel. 5.20 So- listenconeert. 6.20 Gramofoonmuziek. 7.20 Omroepsymphonie-orkest. 7.40 Radiotooneel. 8.20 Vervolg symphonieconcert. 9.30 Gramo- foanmuziek. 10.35—11.20 Omroeporkest. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.30 „Zar und Zimmermann", opera. 9.20 Be- I richten. 9.50 Viool- en piano-voodrracht. 10.05 Weerbericht. 10.20—11.20 Het Omroepklein- orkest.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 6