y jl n 1 I rkj'c Fsa ^di jtn nAAK LI :M 0 UA .O O LAU THEESCHENKERIJ KIEST... De „Hunter". |Regeeringscrisis in Spanje. Nieuwe Stoffen tegen de Oude Prijzen VRIJZ. DEM. BOND Mr. P.J.OUD DAT SNELLE DING Nieuwe uitbreiding bij Hyacinthenlaan - Brouwersvaart SEIZOEN-OPENING IN DEN HOUT Hef belangrijkste 54e JAARGANG No. 1653Ï Verschijnt Hatelijks, Eeïïaïve op Zon- én Feestïïagfeiï. ZATERDAG Ï5 WET 1937 Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Uitgave Lourens Coster Maatschappij voor Courant-Uitgave en Algemeene Drukkerij N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTENper week f 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72»/i. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buiten Spaame 12 Telefoon Nos.Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132, 12713 Administratie 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 1 2230 ADVERTENTIëN 15 regels f 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en. aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnès. Levenslange ongeschiktheid f 2000.overlijden 400.verlies van hand, voet of oog 200.beide leden duim 100. een lid duim oO. alle leden wijsvinger 60. één of twee leden wijsvinger ƒ25.—, alle leden anderen vinger ƒ15.—, één of twee leden anderen vinger ƒ5.—, arm- of beenbreuk ƒ30enkelbreuk f 15.—, polsbreuk 15.—p AHNTA'^ Nog afzonderlijke verzekering voor ahonnés op het Geïllus treerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. xi£LL7i^i\ io 0. Het geval met den Britschen torpedojager Hunter, die voor Almeria door een ontploffing zwaar beschadigd en bijna tot zinken gebracht is, heeft op duidelijke wijze herinnerd aan de gevaren die de Spaansche heksenketel nog steeds voor Europa oplevert. Gelukkig schijnt het ingestelde onderzoek bewezen te hebben dat de ontploffing, die vele slachtoffers onder de bemanning heeft gemaakt, niet het gevolg van een of anderen aanval, maar van een bot sing met een drijvende mijn is geweest. En voorts mag men nog blij zijn dat het een Engelsche torpedojager was en niet een oor logsschip van de een of andere lichter ont vlambare natie. In Londen heeft weliswaar het bericht „algemeene ontroering" verwekt wie zich 1914 herinnert weet wat dit soort aanduidingen kan inhouden maar de be richten omtrent een drijvende mijn zullen daar onmiddellijk kalmeerend werken. Men kan zich een andere sfeer indenken, waarin ze eenvoudig niet zouden worden aanvaard. Voor het overige moeten we hopen dat het inderdaad een drijvende mijn is geweest, want een aanval op een Engelsehen torpedojager zou inderdaad een buitengewoon onrustwekkend symptoom zijn en men zou zich moeten afvra gen: Zal het daarbij blijven? Het is zeer duidelijk dat de Engelsche poli tiek ten aanzien van Spanje er een van tijd- winnen is. De Engelsche minister van Buiten- landsche Zaken. Eden, tracht onder de vlag der non-interventie zooveel mogelijk ver scherping van den strijd en onheilen van allen denkbaren aard te voorkomen en hoopt er natuurlijk op, dat de moede Spanjaarden tenslotte tot een of andere „modus vivendi" zullen komen om land en volk van den totalen ondergang te redden. Dat zal evenwel alleen kunnen gebeuren als de buitenlandsche mo gendheden, die zich in het conflict gemengd hebben, zich bij een vrede in Spanje neerleg gen en dus van hun eigen avonturen in dit land afzien. Zoover is het nog niet en zoolang het zoover niet is 'blijft de toestand gevaarlijk. De benaming „burgeroorlog" kan men op de tegenwoordige situatie nauwelijks meer toepassen. Ergens middenin het .conflict heerscht inderd-ad nog de burgeroorlog die de inzet is geweest, maar als men werkelijke non-interventie toepaste, als alle buiten landsche deelnemers aan den strijd uit Spanje werden teruggetrokken, zouden de Spanjaarden het spoedig genoeg eens wor den om van hun land te redden wat nog te redden valt. Zij zijn er met hun onderlingen strijd op treurige wijze „ingeloopen"; zij hebben als het ware een slagveld aan ande ren geleverd om er hun ruzies op uit te vechten en er hun moderne bewapening in beperkte hoeveelheden op te beproe ven. De Spanjaarden zijn er de dupe van ge worden. Zij hebben, hetgeen bij een in massa zoo onontwikkeld volk wel heel verklaarbaar is, volstrekt niet begrepen dat men bij een modernen oorlog niets kan winnen, zelfs niets materieelsalleen maar verliezen. Als men gaat overpeinzen hoeveel Europeesche volken dit wèl zouden begrijpen kan de slotsom trouwens ook niet hoopgevend zijn. In het algemeen schijnt de vernietiging nog altijd aantrekkelijker te zijn dan dè toepas sing van het gezonde verstandom van diepgaander gevoelens maar niet te spreken. Of de mogendheden het onderling eens zul len worden over een pacificatie van Spanje valt nog niet te zeggen. Er worden heel wat diplomatieke reizen ondernomen in deze da gen en er zal wel heel wat gemarchandeerd worden. Wat dit alles inhoudt verneemt men niet. Wij zijn weer heelemaal teruggekeerd naar de dagen der geheime diplomatie, het geen op zichzelf geen bemoedigende gedach te is. Maar het kan meevallen. Het incident met de Hunter moge allen, die in de wereld naar den vrede streven, tot verdubbelde waak zaamheid en activiteit hebben aangespoord. In een tijd van internationale stilte zooals thans (buiten Spanje dan) heerscht, is extra waakzaamheid meer dan ooit geboden. De stille tijden zijn de verraderlijkste. Maar er is een gunstige factor in het gedeeltelijke eco-- nomische herstel, dat in vele landen heeft aan gespoord tot nieuwe energie om te bouwen en te leven instede van te sloopen en te sterven R. P. NEDERLANDSCHE DANSSPORTBOND. Reünie en bal op 22 Mei. De Nederlandsche Danssportbond houdt op Zaterdag 22 Mei des avonds 8.30 uur een groot reünie en bal voor de afdeelingen Am sterdam, Haarlem, Leiden, den Haag en Rot terdam. in alle zalen van het gemeentelijk Concertgebouw. De dansmuziek zal verzorgd worden door John Lyons en zijn band uit den Haag. Tij dens het bal zullen demonstraties gegeven worden van tango, rumba, foxtrot, Engelsche wals. formation dance en tap show door leer lingen van de verschillende afdeelingen. Het geheel staat onder leiding van den heer H. Kwekkeboom. Het kabinet Caballero afgetreden. VALENCIA, 15 Mei (Havas/A.N.P.) Largo Caballero, de voorzitter van den raad van ministers, heeft den president der republiek het ontslag van zijn ka binet aangeboden. President Azana is terstond begonnen met het raadple gen der politieke leiders. Amerikaansche filmemployé's weigeren voorstel tot regeling. Stakingscomité contra filmacteurs. HOLLYWOOD, 15 Mei (Havas). Na een reeks conferenties met de vertegenwoordigers der filmondernemingen, hebben de leiders der vakbonden van technisch filmprsoneel en de stakers een voorstel tot regeling van het con flict van de hand gewezen. Zij verklaarden, dat het mondeling gegeven aanbod der pro ducenten een manoeuvre is om de staking te breken en de vakbonden te desorganiseeren. Bovendien beschuldigt het stakingscomité den vakbond van filmacteurs van gemeene zaak met de filmproducten, door toe te stemmen in een afzonderlijk accoord. Het stakingscomité verklaarde voorts, dat de acteurs, die ondanks de stakingsposten de studio's zullen binnen gaan, als verbrekers van de staking zullen worden beschouwd. Aanvaring aan de Finsclre kust. Vier opvarenden van Noorsch vaartuig verdronken. HAMMERFEST (Noorwegen), 15 Mei (Reu ter). Aan de Finsche kust ten noorden van Noorwegen is een treiler uit Hull in aanvaring gekomen met een Noorsche visschersboot. Van de uit zes personen bestaande beman ning van het Noorsche vaartuig konden slechts twee gered worden. De vier anderen ver dronken. De luchlverbinding Indië. met West- Medewerking van de Portugeesche regeering. LISSABON, 15 Mei (A.N.P.) De Portu geesche regeering heeft toestemming aan de K.L.M. verleend om voor haar verbinding met West-Indië gebruik te maken van de vlieg velden te Lissabon en Porto Praia (Kaap Verdische eilanden) Een bericht van deze strekking was op het hoofdkantoor van de K.L.M. nog niet binnen gekomen, maar wordt een dezer dagen ver wacht. De K.L.M. heeft dit verzoek gedaan in ver band met de geprojecteerde lijn naar Parama ribo. welke gevlogen zal worden, zoodra het benoodigde materieel aanwezig zal zijn. In dit geval betreft het een vliegtuig voor langen afstand, voor welks bouw de K.L.M. nog geen opdracht verleende. De bedoeling bestaat, dat de lijn naar Paramaribo via Trinidad naar Curacao zal worden doorgetrokken. Het is dan ook zeer goed mogelijk, dat ook Barbados aan sluiting op de groote lijn zal krijgen. Wanneer al deze plannen tot werkelijkheid zullen komen is nog niet te zeggen. Als het zoover is krijgt de K.L.M. in de West de beschikking over een intens luchtnet, waarvan de steunpunten alle door de lucht met Europa in verbinding zullen staan. Mr. 3. Linthorst Homan, burgemeester van Vledder, die benoemd is tot Com missaris der Koningin in de provincie Groningen. eie/ien vort llur yeld OCHTENDVOER (Adv. Ingez. Med.) LANSDORP EN ROBAT Heeren Kleedermakers. Kruisweg 6. Haarlem Telef. 11787 Abonnementen vanaf f 10 per maand. Vraagt vrijblijvend stalenbezoek. (Adv. Ingez. Med.) (Afd. Haarlem) minister van financiën, spreekt Woensd. 19 Mei in den Protestanten Bond, Jacobstraat Haarlem. Aanvang 8.15 u. Zaal open 7.30 u. Toegangspr. 10 ct. KOMT ALLEN! (Adv. Ingez. Med.) Hebt U het geestige boek_ door ROBERT PEEREBOOM, Hoofdredacteur van dit blad reeds gezien? Het kost 1.50 ingenaaid, 2.25 gebonden. Vraagt het bij 0 i i j i t i Boekhandel Loosjes_ Gr. Houtstr. 100, Tel. 13060. (Adv. Ingez. Med.) Moderne te bouwen Woningen TE KOOP en TE HOOR Inlichtingen: S. VELDKAMP v. Dortstraat 90, Tel. 16373 (Adv. Ingez. Med.) MET DE PINKSTERDAGEN V.h. BOERDERIJ VAN BRUGGEN PRIMA CONS. BILL. PRIJZEN (Adv. Ingez. Med.) |LI1 oe nauwkeurig onze lezers en ITU lezeressen de advertenties in Haar lem's Dagblad volgen, blijkt ons dage lijks uit de stapels brieven, die op de „Groentjes" binnenkomen. Ook uw „Groentje" zal de volle aandacht ge nieten. Post- en Telegraafdienst. De dienst op de Pinksterdagen. De Directeur van het Post- en Telegraaf kantoor te Haarlem brengt, ter kennis van be langhebbenden. dat de dienst op den eersten Pinksterdag geheel zal worden uitgevoerd als op Zondagen. Op den tweeden Pinksterdag is de openstel ling van het hoofdkantoor geregeld als op Zondagen, met dien verstande, dat van half negen tot half tien tevens gelegenheid bestaat tot het aanbieden van aangeteekende stukken. Op den tweeden Pinksterdag zal één brief en één pakketpostbestelling in de morgenuren worden uitgevoerd. In de eerstgenoemde be stelling zullen ook aangeteekende stukken worden opgenomen. In verband daarmede wordt op dien dag géén gelegenheid gegeven tot het afhalen van gewone correspondentie, uitgezonderd aan busrechthouders. De openstelling van de bijkantoren Bloemen- daal, Overveen en Heemstede van de hulpkan toren Bennebroek, Santpoort-Dorp, Santpoort- Station en Spaarndam, is op den tweeden Pinksterdag gelijk aan die op Zondagen. In ge noemde plaatsen alsmede te Aerdenhout zal ook één brief- en één pakketpostbestelling in de morgenuren plaats vinden. De bijkantoren Aerdenhout, Schoterweg en Tempeliersstraat, het poststation Vogelenzang en alle postagentschappen zijn op de beide Pinksterdagen gesloten. Amelia Earliart geeft den moed niet op. Nieuwe poging tot wereldvlucht. Amelia Earthart. LOS ANGELES, 15 Mei. (ANP) Mevr. Ame lia Earhart, wier eerste poging om een vlucht om de wereld te maken te Honoloeloe naar men weet mislukte, heeft aangekondigd, dat zij voor het einde van deze maand een tweede poging zal ondernemen. EINDE DER AUTOMOBIELCONFLICTEN IN AMERIKA? DETROIT, 15 Mei (A.N.P.) De leiding der United Automobile Workers heeft gisteravond aangekondigd, dat een in de Chevrolet Grey Iron Foundary te Saginaw uitgebroken sta king was geregeld. Tevens werd de hoop uit gesproken, dat de andere arbeidsmoeilijkhe- den in de automobielindustrie, welke betrek king hebben op ruim 13.000 arbeiders, Maan dag definitief zouden zijn opgelost. MAARSCHALK TSJANG SJOE LIANG BLIJFT OP DEN ACHTERGROND. FENGHOEA (Tsjekiang). 15 Mei (A.N.P.) - Maarschalk Tsjang Sjoe Liang, die vroegere Mandsjoerijsche veldheer, die in de oor logsjaren 19311933 door het Japansche le ger van zijn geboortegrond is verdreven en eenige maanden geleden na zijn opstandige actie tegen de regeering van Nanking, zich aan het centrale bewind had onderworpen, heeft thans aangekondigd, dat hij voor onbe- paalden tijd op den achtergrond zal blijven en wel in de woning van maarschalk Tsjang Kai Sjek hier ter plaatse. Toch politieke redevoeringen in den aetlier? Kamerlid Krijger stelt vragen. Het Tweede-Kamerlid Krijger heeft aan den minister van Binnenlandsche Zaken de volgende vragen gesteld: 1. Is de minister bereid mede te deelen of de in het radio-controle-reglement bedoelde preventieve en repressieve controle is uit geoefend op de redevoeringen en de daar aan voorafgaande en daarop gevolgde toe spraken van den voorzitter, ter vergadering van den Nederl. Bond van Jongelingsver- eenigingen op Gereformeerden grondslag, gehouden op 6 Mei jl.. voor zooveel bekend was of kon worden verwacht, dat die rede voeringen en toespraken zouden worden ge houden? 2. Indien die controle noch preventief noch repressief is uitgeoefend, is de minister dan bereid mede te deelen: a. wat daarvan de redenen zijn, en b. of hij. bij nadere over weging. en gelet op reeds publiekelijk ter zake geuit bezwaren, niet van oordeel is. dat van de gelegenheid om ongecontroleerd het gesprokene -uit te zenden of te doen uitzen den een veel ruimer gebruik is gemaakt dan. met het oog op den inhoud van gedeelten der redevoeringen en toespraken, toelaat baar is te achten en, in aanmerking geno men de bekendheid bii de sprekers van de voor de uitzending gestelde normen en richt lijnen. in redelijkheid mocht worden aange nomen? 3. Indien de controle wel is uitgeoefend, is de minister dan bereid mede te deelen: a op grond van welke overwegingen zijn toe gelaten de gedeelten in dc bedoelde redevoe lingen en toesnraken. welke een uitgespro ken partij-politiek en politiek-prouagandis- tiseh karakter droegen en. althans ten deele. in direct verband stonden zoowel met de ver kiezing op 26 Mei a.s. als met de politieke beginselen en houding van twee leden van den Raad van Ministers, en b. Indien de bedoelde gedeelten van de redevoeringen en toespraken zijn uitgespro ken in afwijking van den goedgekeurden tekst, o fdan de omroepvereeniging. die het aangaat, ter verantwoording zal worden geroepen, en hoe dan het oordeel van den Radioraad luidt? 4. Is de minister bereid, nu in ruimen kring wordt gevoeld dat door de hierboven be doelde redevoeringen en toespraken, een be paalde politieke partij in de verkiezings actie een bevoorrechte positie heeft verkre gen. te bevorderen, dat het rechtsgevoel worde bevredigd door andere politieke par tijen vóór 26 Mei a.s. gelegenheid te geven voor de microfoon te spreken over de be- teekenis voor ons volk van de beginselen, die zij voorstaan en. desgewenscht. over de beteekenis van hun overleden of nog in leven zijnde leiders en van hun lijstaan voerders? Het woord is aan Morgante Maggiore: De rozen vallen af, doch de doornen blijven. Wagons van spoordijk gestort. Spoorwegongeluk in Joego-Slavië eischt vier dooden. BELGRADO, 15 Mei (D. N. B.) Op het tra ject SajetssjarParatsjin in Servië is een per sonentrein ontspoord. De locomotief en ver scheidene wagons vielen van den spoordijk omlaag. Vier reizigers kwamen hierbij om het leven en acht anderen werden gekwetst. Interlocaal telefoonverkeer breidt zich sterk uit. Het aantal in Maart 1.1. afgewikkelde in- terlocale telefoongesprekken bedroeg 4.000.502 of 153.866 per werkdag tegen 3.097.100 resp. 119.119 in de overeenkomstige maand van het vorige jaar. Dit komt neer op een stijging van 29.2 procent. De toeneming bij vergelij king van de overeenkomstige perioden van 1935 op 1936 bedroeg 11.4 procent, die van 1934 op 1935 7,8. Uit deze cijfers blijkt wel zeer duidelijk de versnelde groei van het in terlocaal telefoonverkeer. Van 't interlocaal verkeer werd in genoem de periode 24.4 procent automatisch afgewik keld. Dit aantal bedroeg een jaar geleden 10.9 procent en in 1935 nog slechts 5.2 procent. PINKSTEREN. In verband met Pinksteren zal het volgend nummer van ons blad Dinsdag a.s. verschijnen. Opgebouivd met courantenreclame. Mr. Bradley was 7 jaar geleden nog eigenaar van een kleine zaak, die linoleum verkocht in Kansas- City. Dat jaar begon hij, zij het klein, geregeld in de courant te adverteeren. Drie jaar geleden bleek de oude winkel veel te klein geworden en hij verhuisde naar een flink ge bouw met drie verdiepingen. Onlangs kon hij verklaren dat hij het meeste linoleum verkocht van alle winkeliers uit de stad en een grooteren voorraad in huis had dan welke winkelier in Amerika ook. „Zonder mijn regelmatige couran tenreclame". zei hij nog. „was ik nimmer verder gekomen dan dat oude kleine zaakje." pag. Het Spaansche kabinet-Caballero' is af getreden. i Het verlaagde luchtposttarief naar Indic gaat 5 Juni in. 3 Mr. J. Linthorst Homan wordt Commissa ris der Koningin in Groningen. 3 Tusschen Hoensbroek en Heerlen is Vrij dagavond een wissellooper beroofd. 3 Te Bilbao zouden onderhandelingen over de overgave van de stad hebben plaats gevonden. 4 De Engelsche torpedojager „Hunter" is vermoedelijk op een mijn geloopen. 4 De Britsche Imperiale conferentie ge opend. 4 De Nederlandsche gezant in Denemarken zal ontslag vragen. 4 Bioscopen 8 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: De „Hunter" 4 P. v. d. Hem: Pa's Pinkster Puzzle. 3 Sir Josiali Stamp: Economische vraag stukken van het Britsche Rijk. 4 Dr. P. H. Schroder; Figuren uit het ver leden 5 Dr. M. Euwe: Keres combineert doelbe wust. 5 Sport in 't Kort. 5 Van onzen Bcrlijnschen correspondent: Jannings jongste film verwekt beroe ring. 7 Dr. Jac. P. Thysse: I11 Thysse's Hof. 7 II. D. Vertelling: Een Pinksterdilemma. 7 J. H. de Bois: Litteraire Kantteekenin- gen. 8 Financieel-Economisch weekoverzicht Het goudvraagstuk 9 De eerste solovlucht over den Oceaan. 11 Van onzen Geneefschen correspondent: Voorjaarszitting van het Internationale Arbeidsbureau. n De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op 13

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1