jlltLElt De Bridge Olympiade DE ZUINIGE WAGEN! GARAGE DEN HOUT" Ixioliri irion Zoo'n Migraine? WOENSDAG 19 MEI 1937 HAARLEM'S DAGBLAD 7 Onlangs hebben we vier spellen gegeven, welke deel uitmaakten van de serie, waarop de deelnemers aan Culbertson's Bridge Olym piade hun krachten moesten beproeven. Hier onder laten wij de analyse volgen: Noord Sch. A H 7 H. A H. V 8 2 R. 965 KL 9 8 West Sch 4 3 H. R. v b 7 4 2 KI. v b 5 4 3 2 Oost Sch. v b 10 9 5 2 H. b 10 5 3 B. 10 KI. 10 6 Zuid Sch. 8 6 H. 9 7 6 4 R. a h 8 3 KI. a h 7 West was gever, beide partijen kwestbaar. Het eindbod op dit spel moet voor Noord-Zuid luiden: zes harten en het moet gemaakt wor den ook, al lijkt het op het eerste oog onwaar schijnlijk. De bieding moet verloopen als volgt: West en Oost passen voortdurend, Noord opent met 1 harten, Zuid drie ruiten, Noord 3 har ten, Zuid 4 harten, Noord 4 s.a., Zuid vijf s.a. Noord 6 harten. Oost speelt schoppen vrouw uit, die door Noord wordt genomen met het aas. Noord speelt troef aas en bemerkt de renonce bij West. De eenige redding is nu een dwang positie. Noord speelt nu schoppen heer en troeft de derde schoppen in Zuid. West renom ceert nu ook schoppen, waardoor Noord weet dat Oost dus zes schoppen en vier harten heeft en dus bij gevolg drie kaarten in de la gere kleuren. West moet dus in dwangpositie worden gebracht. Aas heer van ruiten moet worden gespeeld. Troeft oost, dan is hij zijn troefslag kwijt, troeft oost niet, dan moet zuid een kleine harten spelen en duiken, zoodat er een troef in zuid blijft voor een rentree in Noord. (Anders komt Oost met klaveren en Noord kan niet van tafel komen zonder de dwangpositie te vernietigen). Nadat Oost zijn troefslag heeft gemaakt speelt Noord de troe ven uit. West kan nu geen stop houden voor de klaveren van Zuid en de ruiten van Noord, zoodat in een van beide kleuren de twaalfde slag wordt gemaakt. Noord: Sch. 8 4 3 Harten A V 7 Ruiten A. V. KI. v b 6 3 2 West: Sch. 6 5 Harten 9 Ruiten 8 KI. h 7 5 4 2 6 4 3 2 Oost: Sch. h. v 10 9 2 Harten 8 6 3 Ruiten 10 9 7 KI. A 10 Zuid: Sch. a b 7 Harten h b 10 Ruiten h b 5 KI. 9 8 5 4 Noord geeft, Noord Zuid is kwetsbaar. Noord Zuid moeten drie sans atout bieden en kunnen bij ideaal tegenspel een down worden gemaakt. Het bieden moet als volgt verloopen: Noord 1 klaveren, Oost 1 schoppen, Zuid 2 sans atout, West pas, Noord 3 sans atout. Voor Zuid is een strafdubbel op de 1 schoppen van Oost verleidelijk, maar daar Noord Zuid kwestbaar is, acht hij een manche meer waard. West moet uitkomen met schoppen zes en Oost moet schoppen negen spelen! Zuid neemt den boer en moet klaveren vrij spelen om ne gen slagen te maken. West neemt klaveren heer en speelt schoppen na, waardoor hij de schoppensuite voor Oost vrij speelt. Als Oost nu aan slag komt met klaveren aas, kan hij de schoppen afspelen, waardoor er vijf slagen worden gemaakt door Oost-West. Legt Oost bij den eersten slag direct schoppen vrouw, dan kan Zuid duiken en heeft dan een dubbele stop in schoppen, immers West kan dan geen schop pen meer naspelen, zelfs al maakt hij klave ren heer. En als Oost de klaveren wint dan kan hij wel zijn schoppen vrij spelen, maar hij heeft geen enkel rentrant meer over om ze te maken. Noord: Sch. a 7 Harten 5 Ruiten 10 9 7 6 4 3 2 KL 8 6 3 West: Sch.10 8 3 2 Harten 9 8 7 6 Ruiten h v KL a. b. 7 Oost: Sch. 6 5 Harten a v b 10 Ruiten A. b. Kl. h. v. 10 5 2 Zuid: Sch. h v b 9 4 Harten h 4 3 2 Ruiten 8 5 Kl. 9 4 Oost heeft gegeven, Oost West is kwetsbaar en moet vier harten maken, die bij juist te genspel een down gaan. Het bieden is: Oost 1 klaveren, Zuid 1 schoppen, West 2 klaveren, Noord pas (of 2 ruiten), Oost 2 harten, West drie harten, Oost 4 harten. Onafhankelijk ervan of Noord twee ruiten biedt of past, moet Zuid toch altijd uitkomen met schoppen heer. Noord moet overnemen met schoppenaas en schoppen terugspelen die Zuid neemt met den boer. Nu moet een kleine schoppen worden gespeeld. Noord troeft met harten vijf en Oost met harten tien. Als Oost nu troef slaat moet Noord oppassen dat hij zijn heer pas bij den derden slag maakt, zoodat hij een vrije schoppen kan maken, die Oost niet meer kan troeven. Zou Oost nog maals schoppen troeven, voor hij de troeven uitslaat, dan kan Zuid schoppenheer maken en den laatsten troef of een schoppenslag. In dien hij na harten heer schoppen trekt, dan heeft Oost de keus om dezen slag te troeven, waardoor Zuid een vrije troef overhoudt, of den schoppenslag door te laten, in beide ge vallen is het spel een down. Noord: Sch. b 6 3 Harten 10 2 Ruiten v b Kl. a h v b 10 5 Noord heeft gegeven, alle partijen kwestbaar, Noord Zuid moeten vier schoppen bieden en moeten een down gaan. Noord opent 1 klaveren, Zuid 1 schoppen, West doublet, Noord 2 klaveren, Oost pas. West 3 ruiten, Noord pas, Oost pas, Zuid 3 har ten, West pas, Noord 3 schoppen, Oost 4 rui ten, Zuid 4 schoppen, West double. De zon derlinge distributie van Zuid en de mooie hand van West zullen tot verschillende variaties in het bieden leiden, het beste eindcontract is echter vier schoppen voor Noord Zuid. West komt uit met ruiten heer en gaat verder met het aas. Zuid troeft en overweegt dat zijn eenige kans op winst ligt bij een gelijke ver deeling van troef, zoodat hij West kan dwingen schoppenheer te nemen, waardoor West moet spelen in de dubbelrenonce ruiten, in klaveren of uit de fourchette van harten. In al die ge vallen is het spel gemaakt, met klaverenuit komst zou er zelfs nog een overtrek worden gemaakt, daar alle harten kunnen worden weggeworpen op de zes klaveren van den blinde. Zuid speelt daarom schoppenaas voor, in de hoop dat bij den tweeden slag schoppenheer en schoppenvrouw vallen. West moet dezen opzet doorzien en concludeeren dat de eenige kans op down ligt bij een schoppenvrouw bij Oost. Hij moet schoppenheer onder schoppen aas gooien, waardoor Oost aan slag komt met schoppenvrouw. Oost speelt harten na, waar door het spel een down is. Bij een gewoon spel zou de redeneering van West veel risico hebben, maar men moet wel bedenken dat het bekend is dat ieder spel een probleem was op zichzelf, waarin de kansen voor speler en verdediger even groot zijn. West begrijpt dat de eenige down in dit spel is wan neer Oost schoppenvrouw of hartenheer heeft en gezien de bieding is het veel logischer om te rekenen op schoppenvrouw bij Oost, want dat Zuid hartenheer heeft staat wel bijna vast. Steun aan de zoetwatervisscherij. Van bevoegde zijde wordt medegedeeld, dat het in het voornemen ligt evenals in 1936 on der bepaalde voorwaarden steun te verleenen aan zoetwatervisschers. Aan visschers, die in de zoetwatervisscherij hun uitsluitend be^ staan vinden, zal op hun desbetreffende aan vraag een bedrag van ten hoogste f 93,50 per visschers worden uitgekeerd, aan visschers, voor wie de zoetwatervisscherij het hoofd middel van bestaan vormt, een bedrag van ten hoogste f 55 per visscher. De aldus verkregen gelden mag de visscher uitsluitend aanwenden voor het aanschaf fen, vernieuwen of herstellen van visscherij- benoodigdheden in den ruimsten zin. De belanghebbenden zijn geheel vrij in hun keuze van leverancier. Geen steun zal worden uitgekeerd aan vis schers, die voor steun in aanmerking komen krachtens de crisis-steunbeschikking 1937 (driifwand- en steekvisscherijnoch aan be langhebbenden in den zin der Zuiderzeesteun- i cd'7 v>oi den rijksdienst ter uitvoering van de Zuiderzeesteunwet zijn erkend als IJs elmeervisscher. Degenen, die voor steun in aanmerking wen- schen te komen, moeten een daartoe strek kend verzoek richten tot de Nederlandsche Visscherij Centrale, Juliana van Stolberg plein 3—4, 's-Gravënhage. LIBERALE STAATSPARTIJ „DE VRIJHEIDSBOND". In café-restaurant „Boekenrode" te Heem stede belegt de Liberale Staatspartij „De Vrij heidsbond" op Donderdag 20 Mei een openbare vergadering. Sprekers zijn: Ir. I. H. Stoffel over: „Liberalisme en Welvaart", en Mr. H. P. C. M. de Witt Wijnen, wethouder der gemeente Goes over: De oogen open. De ongeëvenaarde rijcapaciteiten, de lage wegenbelas ting. en de enorme zuinigheid in ben- zine-enolieverbruik maken den Adler tot den idealen wagen voor tourist en za kenman. Wij exposeeren tot en met Zaterdag a.s. de complete serie nieuwe Adler modellen. Verzuimt niet deze interessante collec- tie te bezichtigen. Wagenweg 164-168 n Telefoon 12138 (Adv. Ingez. Med.) Geen leuzen doch beginselen. Het vervullen van (len kiesplicht is een roeping West: Sch. k 7 Harten a v b Ruiten a h 10 7 5 Kl. 9 4 2 Oost: Sch. v 4 Harten 7 5 Ruiten 9 6 4 3 2 Kl. 8 7 6 3 Zuid: Sch. a 10 9 8 5 2 Harten k 9 8 6 4 3 Ruiten 8 Kl. Rede van Zijne Exc. Prof. Dr. J. R. Slotemaker de Bruine. In het gebouw van den Haarlem- schen Protestantenbond hield Zijne Excellentie prof. dr. J. R. Slotema ker de Bruine, minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen gis teravond een verkiezingsrede voor den Kamerkring Haarlem van de Chrïstelijk-Historische Unie, welke o.a. door den burgemeester van Haarlem, den heer C. Maarschalk werd bijgewoond. De spreker begon met te wijzen op de rus tige sfeer die in ons land vlak voor de ver kiezingen heerscht. Spr. zag deze niet als een gebrek aan belangstelling, doch achtte de belangstelling zelfs grooter dan ooit. Ook is het geen gevolg van een zoodanige wel vaart. dat er niets meer te wenschen zou zijn. Spr. ziet het eerder als gevolg van een be sef bij de meerderheid van ons volk, dat de toestand ten onzent vergelijkenderwijs nog zeer gunstig is. Spr. geeft toe, dat er nog veel is, dat te wenschen overlaat. Doch bij vergelijking met andere landen valt dezë in ons voor deel uit. Een andere reden voor deze rust, is het be sef, dat er geregeerd wordt door mannen, die ten volle voor hun taak berekend zijn. Wij moeten, aldus spr.. onze stem straks zoodanig gebruiken dat onze democratische instellingen, ons economisch leven, onze budgetaire toestand en onze sociale voor zieningen behouden blijven. Er is een tijd geweest, zeide spr., dat men meende dat de kiezers het regeeringspro- gram moesten samenstellen, en bepalen wie de regeeringspersonen zouden zijn. Dit stel sel is foutief, omdat niemand beslissings recht mag hebben in een kwestie, waarin hij geen verantwoordelijkheid zal kunnen dra gen. De politieke organen moeten de leiding hebben, en niet de sociaal-economische li chamen. Beide hebben een geheel verschil lende taak en men moet hun bevoegdheden niet verwarren. Doet men dit toch, dan brengt men daarmee dé democratie in ge vaar. Men moet bij het uitbrengen van zijn stem voor alles rekening houden met de grond gedachte, welke in een bepaalde partij be lichaamd is. Het vervullen van den kiesplicht is een roe ping. Het gaat daarbij niet om leuzen, los van een beginsel, doch om een bepaalde politieke gedachte, om de diepste beginselen. Ook dat verzekert het behoud van onze parlemen taire instellingen. Een politieke partij moet alle groepen van de bevolking omvatten. Een partij voor één groep is uit den booze. Wij moeten klasse en standsegoisme laten varen. Bij de bespreking van den financieelen toestand wees spr er op, dat gezonde finan ciën noodzakelijk zijn voor het behoud van cultureele waarden. De nieuwe volksverte genwoordiging zal juist in dit opzicht voor een moeilijke taak gesteld worden. Want wanneer deze opleving aanhoudt en niet slechts een gevolg is van een rampzaligen bewapeningswedloop, zal men van alle kan ten geld opeischen voor allerlei verbeterin gen. Daarom zal de volksvertegenwoordiging den toestand rustig moeten kunnen over zien en neen moeten zeggen, als dit noodig is. Tenslotte wees spr. op de noodzaak van het bebnud van onze sociale voorzieningen. Er zal, ook bij een volledige opleving, een groot aantal arbeiders zijn, dat niet meer in dit productiestelsel kan worden opgenomen. Er zijn voor de nieuwe volksvertegenwoor diging mensehen noodig, die kunnen mede leven met die groepen van de bevolking, die daardoor getroffen zullen blijven en die een open oog hebben voor de nooden en belan gen van het volk. Amsterdaiiische Rijtuig Maat schappij. Verlies geringer dan verleden jaar. Aan het verslag over 1936 der N.V. Amster damse he Rijtuigmaatschappij ontleenen wij het volgende: De drang naar verlaging van huurprijzen en koopprijzen zette zich in 1936 voort. Het gebruik van onze vervoermiddelen onderging een verdere vermindering evenals de omzet in onze automobielherstelplaats. De op 1 September jl. in werking getreden garage verordening had eenige verbetering in de uitkomsten van de betreffende bedrij ven tot gevolg. De verbetering werd echter geheel teniet gedaan door de gevolgen van de depreciatie van den gulden, waardoor de aanschaffingsprijs van automobielen en auto mobielbenoodigdheden na korten tijd steeg. De hierboven geschetste gang van zaken van het bedrijf in Holland komt in de exploi tatierekening ten volle tot uitdrukking. De baten der exploitatie zijn in sterkere mate gedaald dan de lasten, waarbij de vaste las ten verhoudingsgewijs zwaarder drukken dan te voren. Dat tenslotte het nadeelig saldo over 1936 toch minder bedraagt dan dat over 1935, nl. f 143.595 (v. j. f 190.635), is het gevolg van de omstandigheid, dat tegenover onze vorde ring op de handelmaatschappij l'Auto te Soerabaja. zooals wij vorig jaar reeds ver moedden, geen verdere reserveering meer hoefde plaats te hebben en dat de afschrij ving op rollend materieel ten laste van 1936 veel lager is dan ten laste van 1935. Het jaar 1936 heeft geprofiteerd van een gedeelte der stille reserve, die in het rollend materieel aanwezig was. Van ons bezit aan gronden in den Haar lemmermeerpolder werden in 1936 verkocht 13648 M2., aan wegenaanleg werd betaald f 50.391. De verkoop van de gronden ge schiedde wederom boven boekwaarde. Even als vorige jaren werden ook dit jaar de kos ten van wegenaanleg op de rekening „Bad hoeve" bijgeboekt. de opbrengst van de ver kochte gronden afgeboekt. Aangekocht werden de perceelen Overtoom 385/87 grenzend aan de perceelen, die wij reeds in eigendom hadden. Buiten gebruik gesteld werden 24 automobielen, aange schaft werden 17 nieuwe automobielen. De beschikbare kasmiddelen incl. de saldi in vreemde valuta bedroegen per 31 December 1936 f 153.600 (v.j. 310.597). l'Auto Soerabaja. De Handelmaatschappij l'Auto te Soera baja maakte in 1936 een netto-winst van rond f 28.800. waarmede in de balans der A. R. M. voorzichtigheidshalve geen rekenine is gehouden, in verband met de behoefte aan bedrijfskapitaal remitteerden wij verschil lende bedragen naar Indië waardoor onze vordering op l'Auto steeg van f 218.592 per 31 December 1935 tot f 325.698 per 31 December 1936. De winst- en verliesrekening der A.R.M. staat: debet voor: obligatierente f 32.250 (34.500)' reserve l'Auto f35.000); afschrij ving op paarden rollend materieel, verbou- wings- en installatiekosten aebouwen debi teuren f U2.243 (214.711) en credit voor- voordeelig saldo exploitatie f 21.583 '89 8251- intrestrekening f 9.314 (3.749): saldo verlies f 143.595 (v. j. f 190 635). Het totaal saldo verlies bedraagt thans f 1.031.455. Consultatiebureau voor Alcoholisme. De inkomsten hebben dringend versterking noodig. Aan het jaarverslag over 1936 van het Medisch-Maatschappelijk Consultatiebureau voor Alcoholisme te Haarlem is het volgende ontleend. Ook in 1936 is weer heel wat arbeid ver richt. Bijzondere moeilijkheden deden zich echter voor het bestuur van de vereeniging niet voor, al blijft de financieele toestand van de vereeniging nog altijd zorg baren. Dank zij een uiterst toegepaste zuinigheid door de lei ders van het bureau en een toevallige bate uit de opbrengst van de Reclasseeringscollecte kon echter het jaar 1936 in tegenstelling met de vorige jaren worden afgesloten zonder na deelig saldo. Toch blijft versterking van de kas een dringende noodzakelijkheid. Door overlij den en vertrek naar elders, alsook door be danken liep het aantal contribuanten belang rijk terug. Was het bedrag der ontvangen contributies in 1930 nog 580.25. geleidelijk is dit teruggeloopen tot 257.05 over 1936, een daling dus van meer dan de helft der inkom sten. Het is begrijpelijk, dat het op die wijze niet kan doorgaan, en er dus naar middelen zal moeten worden gezocht op de inkomsten te versterken, te meer daar aan het Bureau steeds hoógere eischen worden gesteld. Het werk breidt zich toch nog steeds uit en door de slechte tijdsomstandigheden wordt het aantal aanvragen om eenige financieele hulp steeds grooter. Wel kan nimmer aan alle aanvragen voldaan worden, en wordt financieele steun zooveel mogelijk verstrekt in den vorm van voorschot, doch eenige financieele hulp is zoo nu en dan wel noodig om de moreele hulp en steun te doen slagen. De zittingen worden nog steeds gehouden in het gebouw van den Geneeskundigen Dienst, een gebouw, dat daarvoor en door zijn aard en door zijn ligging zeer geschikt is. Zooals gezegd liep het aantal contribuanten dermate terug, dat de contributies iets meer dan 250. opbrachten, terwijl in totaal 12 aan giften werd ontvangen, ook al een achter uitgang bij vorige jaren. Het gemeentesubsidie bleef gelukkig op het zelfde peil. Ook de ach teruitgang van het rijkssubsidie kwam geluk kig tot stilstand. Door de vergoeding die het Bureau ontvangt voor den arbeid, verricht voor het Gemeentelijk Bureau van Maatschappe lijk Hulpbetoon en door het aandeel in de col lecte van den Reclasseeringsdag was het mo gelijk de noodzakelijke uitgaven te dekken en het bureau in stand te houden. Dat het werk voor Maatschappelijk Hulpbetoon heel wat bemoeienis meebrengt, bewijst wel het feit, dat niet minder dan 26.625.61 over 1936 door het Consultatie-Bureau werd uitgereikt. In 1935 werd aan voorschotten verstrekt een bedrag van 3090.80, waarvan in het zelf de jaar reeds 2988.63 werd terug betaald. In 1936 kwam van het nadeelig saldo nog 60.61 terug, zoodat van het uitgeleende bedrag over 1935 een som van 41.51 moest worden afge schreven, of 1.3 pCt. der uitgeleende som. Over 1936 werd uitgeleend een bedrag van 3017.42, waarvan reeds is terugontvangen f 2935.01. Van het ontbrekende bedrag ac* 82.41 wordt evenwel nog een 50 terug ver wacht. Aan het speciale verslag van het bureau voor Haarlem en omstreken ontleenen wij het vol gende In 1936 werd evenals in 1935 52 zittingen ge houden, in totaal bezocht door 3754 personnen, zoodat gemiddeld op elke zitting 72 bezoeker verschenen. Daar de zitting steeds in twee spreekkamers door de leiders wordt gehouden, heeft ieder per avond ongeveer 40 personen te ontvangen, een aantal dat juist groot genoeg is om een rustige behandeling der verschil lende gevallen te waarborgen. Het hoogste aantal op een avond was 82, het laagste 61. Van de nieuw ingeschrevenen waren er 3 beneden de 25 jaar, 31 tusschen de 25 en 55 en 14 boven de 55 jaar. Het is duidelijk, dat de behandeling der ouderen, vooral wanneer men te doen heeft met mensehen boven de 70 jaar, zijn eigenaardige moeilijkheden oplevert. De beroepen, die de verschillende nieuwe pa- tienten hadden, geeft het volgende overzicht: Thuis werkend of op fabriek of werkplaats 15 Bij den weg hun brood verdienend19 In het cafébedrijf werkzaam 3 Los werkman 7 Te oud om nog eenig beroep uit te oefenen Een intellectueel beroep 3 48 Het voortdurend vrijwel doelloos langs den weg loopen blijft steeds een groote moeilijk heid, ook wat de drankverleiding betreft. Van de nieuw ingeschrevenen waren 14 per sonen nog nimmer met de Justitie in aanraking geweest, 30 waren één of meermalen geverba liseerd voor openbare dronkenschap, terwijl 20 één of meer malen door den strafrechter waren gestraft. Wat onderscheidt de Liberalen van de andere partijen? Mr. W. C. Wendelaar spreekt voor den Vrijheidsbond. Voor een matig bezette tuinzaal van het Gem. Concertgebouw sprak gisteravond mr. W. C. Wendelaar. voorz'itter van de Liberale Staatspartij „De Vrijheidsbond", lid van de Tweede Kamer, over: „Wat onderscheidt de Liberalen van de andere Partijen?" Na een korte inleiding van den voorzitter der afd. Haarlem van den Vrijheidsbond, Mr. Blankevoort nam Mr. Wendelaar het woord. Deze geheele verkiezingsactie staat in het teeken van samenwerking. Men zou hierdoor licht geneigd zijn, om, indien men de regeering Colijn wenscht te steunen, dan maar op Colijn zelf te stemmen. Dit is echter volgens spreker, foutief. Men moet principieel blijven en uit sluitend stemmen op die partij wiens pro gramma men onderschrijven kan. Spreker becritiseerde vervolgens de rede nen waarom Generaal Seyffardt en kolonel Slothouwer tot de N.SB. zijn toegetreden. Vervolgens nam spreker stelling tegen de inmenging van de Kerk in politieke kwesties. De Katholieken vergen in 'n land waarin zij in de minderheid zijn. vrijheid. Zijn zij echter in de meerderheid dan komt er van die vrij heid niet veel terecht. De Katholieken zijn voor actieve handelspolitiek of protectie. De Liberalen willen echter een vrije handelspoli tiek en geen overheidsinmenging in de parti culiere bedrijven. De Liberalen zullen altijd voorstanders blijven van openbare scholen ofschoon zij het recht van bijzondere scholen erkennen. Ook de politiek der Chr. Historische t.a.v. de Grondwetsherziening en van de Pachtwet werd door mr. Wendelaar becritiseerd. Ver volgens besprak spreker eenige programma punten van de Anti-Revolution na ire n waar de Liberalen het niet geheel mee eens zijn o.a. de zendtijdverdeeling. de Zondagsheili ging enz. Van den Vrijz. Dem. Bond onderscheiden de liberalen zich voornamelijk door hun an- Neen lezer, dit is niet de naam van een of anderen Grïekschen dictator, van een pas- ontdekt eiland in de Stille Zuidzee of van een nieuwe scheikundige verbindinghet is een lang en leelijk woord voor een van de aar digste in Mei bloeiende bolgewasjes die er be staan. Als u den moed hebt. om dit lange woord eens te gaan ontleden het bota nische Latijn is nogal doorzichtig dan komt u tot „Ixïa-achtige lelie". Het aardige is, dat de Ixia een Iriae is. de lelie natuurlijk een Liliaeae en de Ixiolirion eenAmaryllidae. Er is hier dus sprake van drie totaal verschil lende dingen. Maar dit terzijde. Hoofdzaak is, dat de Ixio lirion een allerliefst bolgewasje is. met twee groote voordeelen; het bloeit na den grooten overvloed, komt dus ten volle tot zijn recht en het is blauw. En blauw is nu eenmaal een kleur, die in de tuinen te weinig voorkomt. Hoe verder in het jaar, hoe minder blauwe bloemen. Let u maar eens op: Scilla sibirica, Muscari, Chionadoxa, blauwe Primula, Cro cus Sieberi, Scilla bifolia, Mertensia, Scilla campanulata en Endymion nutans. Allemaal bloemen van Februari tot in Mei. Maar daar na? Dan wordt het moeilijker. Ixiolirion is nog zoo eentje. Feitelijk is dat blauw niet heele- maal zuiver blauw, niet zoo blauw als van sneeuwroem bijv., maar een fijne, zachte tint. Als u iets weet van de kleine en fijne bolge wasjes, dan zult u van Ixiolirion ook wel den ken dat het uit de Kaap komt, zooals de meeste van onze fijne bloeiertjes. Ditmaal is het echter niet zoo: het plantje hoort thuis in Centraal- en West-Azië. We planten de bolle tjes in September of October in goeden tuin grond op een zonnig plekje en dekken ze 's winters met riet af. Met kamercultuur kun nen we het ook probeeren, maar gemakkelijk gaat dat niet en het veiligste is in zoo'n geval om de potten in den kouden bak ingegraven te laten en pas dan binnen te halen, als de knoppen op uitkomen staan. Buiten bloeit de Ixiolirion deze maand met bloemstengels van ruim 30 cM. hoog. Er zijn twee soorten, waarvan de bloeitijd onderling een week of twee verschilt. De vroegste is Ixiolirion Ledebouri, waarvan de bloempjes trechtervormig zijn. Deze zult u in Mei kun nen bewonderen. De latere, die in Juni bloeit, is Ixiolirion Pallasi of tataricum, lange pijp- vorige bloemen, die aan de randen sterk om krullen. Bij beide soorten hangen de bloemen neer aan dunne, taaie stengels. Het loof is maar heel dun en ijl en komt heel spaarzaam op, en dit is ook een reden waarom de Ixioli rion zoo'n zeldzaam mooie snijbloem is. L. S. Dus weer een ellendige dag in het voor* uitzicht. Heusch niet noodig I Neem een "AKKERTJE" en binnen 'n kwartier voell Ge U weer frisch en opgewekt en zijt Ge Uw hoofdpijn kwijt. AKKER-CACHETS helpen verrassend snel bij Hoofdpijn, Kies pijn, Zenuwpijn, Rheumatiek, Griep. Per 12 stuks slechts 52 cent. Overal verkrijgbaar. (Adv. Ingez. Med.) dere opvatting van het bewapeningsvraag stuk. Tegen de agressieve bedoelingen van som mige staten moet onze bewapening krachtig en doeltreffend zijn. Een andere onderschei ding is het verschil in opvatting tegenover de revolutionnaire volksvertegenwoordiging in het parlement. Aan de Communisten wilde spreker niet veel woorden wijden. De Vrijheidsbond staat zoover van de Com. Partij af, dat zij ook tegen elke partij die met de Communisten samen zou gaan, stelling zou nemen. De Soc. Democraten hebben wel beweerd dat zij geen verbinding met de Communisten wenschen, maar zij zijn nog steeds lid van de Tweede Internathionale. Over de viering van de verjaardag van H.M. de Koningin en van H.K.H. Prinses Juliana is in „Het Volk", aldus spreker, geen woord geschreven, wel over de verloving van Prinses Juliana met Prins Bern- hard. De S.D.A.P. dient niet het belang van alle arbeiders doch slechts van eenige een zijdige bevoorrechte arbeiders. De liberalen wenschten een vrije welvaarts-politiek ook in het belang van de ax^beiders. Ook de defensie politiek en het Plan van den Arbeid, werden door spreker becritiseerd. Tenslotte besprak Mr. Wendelaar nog Het Nationaal Herstel en de N. S. B. Spreker be treurde het dat „Nationaal Herstel" candida- ten voor de Tweede Kamer heeft gesteld; hierdoor verliest zij het karakter van een beweging zooals bijv. het Nationaal Jonge- renverbond en wordt een politieke partij. Spreker wijdde ook nog enkele woorden aan het incident op „Het Blauwe Zand", van Ir. Mussert: hij achtte dit een in elkaar gezette comedie. Alles wat in Nederland eenige tyrannie wil brengen zal hierin nooit slagen, aldus besloot Mr. Wendelaar zijn rede die herhaalde malen door applaus werd onderbroken. Na de pauze was gelegenheid tot vragen stellen.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 11