N.S.B. V olkenbondsdag. HAGESPRAAK 1936: 40.000 BEZOEKERS HAGESPRAAK 1937: 70.000 BEZOEKERS STEMT MUSSERT - Lijst 15 De Hoogere Burger Scholen A. en B. Een betere aansluiting. aparter VRIJZ. DEM. BOND Mr. P.J.OUD Vrouwenvredesgang. Nieuwe Stoffen tegen de Oude Prijzen Nieuwe uitbreiding Hef belangrijkste 54e JAARGANG No. "16533 Verscfiiint 9ag;eliiks, Eefiaïve öp Zon- èn Feestdagen. WOENSDAG 19 MET 1937 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Uitgave Lourens Coster Maatschappij voor Courant-Uitgave en Algemeene Drukkerij N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN per week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week ƒ0.05, p. maand ƒ0.22, p. 3 mnd. ƒ0.65, franco p. post 0.72'/t. BureauxGroote Houtstraat 93 DrukkerijZuider Buiten Spaame 12 Telefoon Nos.Directie 13082 Hoofdredactie 13054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132, 12713 Administratie 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230 ADVERTENTTëN 1—5 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regeL Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnës. Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.overlijden ƒ400.verlies van hand, voet of oog ƒ200.beide leden duim ƒ100.één lid duim ƒ50.alle leden wijsvinger ƒ60. één of twee leden wijsvinger ƒ25.alle leden anderen vinger ƒ15.één of twee leden anderen vinger ƒ5.arm- of beenbreuk ƒ30enkelbreuk ƒ15.polsbreuk ƒ15. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllus treerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. HEDEN 12 PAGINA'S. De achttiende Mei, Volkenbondsdag, ligt weer achter ons en ik schrijf er met opzet pas vandaag over. Want dit stelsel van bepaalde verjaardagen heeft het nadeel, dat de belang stelling voor de groote zaak bij velen tot dien eenen dag' beperkt wordt. Wij leven haas tig en de aandacht vliegt wel heel snel weer naar andere onderwerpen, andere vieringen en herdenkingen. Niettemin heeft dit onder werp „de Volkenbond" een zeer overwegend belang, want het duidt voor ons allen aan hoever de menschheid is gevorderd met haar practisch pogen om haar eigen plotselingen ondergang te voorkomen. De Volkenbond is geen staat, met al den aanhang van dien. Het baat niets er de prestige-redeneeringen van een staat op toe te passen. Velen doeri dat: het bewijst alleen dat zij zelf nog niet zoo ver gekomen zijn in de ontwikkeling hunner gedachten, dat zij nieuwe vormen in hun nieuwe licht kunnen zien. Het schimpen op den Volkenbond, in de termen waarin dat ge bruikelijk is, heeft daarom zoo weinig zin en zoo weinig effect. Practisch is het niet anders dan een uiting van menschenhaat; zooiets als: „zie je nou wel hoe slecht de menschen zijn" Dat is even onjuist en eenzijdig als alle alge meenheden en even slap en futloos als alle pessimisme. De Volkenbond is een poging, een poging om betere verhoudingen tusschen de volken te scheppen. Als zoodanig is hij een groote vooruitgang, want vóór 1918 bestond de poging niet. Incidenteel was er wel eens wat geprobeerd maar de blijvende organisatie ontbrak. In 1918 was men eindelijk zoover dat men haar schiep. Het had tien millioen doo den en een totale wereld-ontwrichting gekost om deze oude gedachte een blijvend, voort gezet pogen eindelijk in een daad om te zetten. Sindsdien heeft het Pogings-Instituut vele mislukkingen en ook een aantal successen be leefd. Ieder succes was een nieuwe overwin ning van de menschheid op zichzelf, want vóór 1918 was er immers nimmer zulk een in stelling geweest! En de mislukkingen konden haar niet ten onder brengen, ondanks de voortdurende profetieën van vele zwartgallige lieden, die telkc. s voorzagen dat die Volken- bond nu toch wel het loodje zou leggen en er zich soms op schenen te verheugen. Dat laat ste is, zuiver-menschelijk bezien, heelemaal zoo vreemd niet. Het is immers zeer onaange naam voortdurend aan eigen tekortkomingen herinnerd te worden. Maar de Volkenbond bezweek niet. Er is, ondanks alles, in de huidige zwaarbewapen de wereld een andere stemming tegenover den oorlog dan in de eveneens zwaarbewapende wereld van 1914. Toen sliep men en was rijp voor iederen overval. Men liet het denken en manoeuvreeren aan enkelen over. Nu is men wakker, ziet het gevaar en wenscht zich niet te laten overrompelen. Ook is de reputatie van den oorlog diep on dermijnd. In 1914 had hij bij de meesten, hoe wonderlijk dat nu ook in een land als Neder land moge klinken, nog een vrij goeden naam. Hij gold nog altijd voor ridderlijk, dapper, heroiek. Ik geloof niet dat er nog een groot percentage Europeanen is ofschoon er velen zijn die voor zichzelf die termen nog op hem toepassen. De moordpartijen-op-den- langen afstand, door onzichtbare belagers uitgevoerd, hetzij met verdragend geschut, hetzij uit vliegtuigen, hebben de ridderlijke helden-reputatie gedood. De gifgassen, de brandbommen, de bacillen-culturen hebben een huivering door de wereld doen gaan. Ze zijn als propagandamiddelen tegen den oor log gebruikt: terecht en met succes. In zulke strijdmiddelen is niets heldhaftigs meer: het zijn uitvindingen van den duivel zelf, evenals vele andere. Ik vestig nog eens in het bijzon der de aandacht op de bacillen-culturen, die men als het non plus ultra zou kunnen be schouwen als men niet wist dat des duivels vindingrijkheid geen grenzen kent. Er is altijd iets nóg gemeeners en geraffineerders te be denken. Den Volkenbond heb ik de uiting genoemd van 's menschen streven om deze demonen te overwinnen. Langs den weg van het nuch tere verstand, door de schepping van rechts regels en waarborgen alleen kan hij niet sla gen. Een nieuwe geest onder de menschen moet hem steunen en inspiratie geven. Van dien nieuwen geest zien wij, Goddank, de be wijzen verschijnen. Het groote en indrukwek kende streven der Oxfordgroep geeft er een, dat zeer velen in ons land in de laatste weken diep getroffen heeft. Utrecht, het middenpunt van ons land. heeft dat getoond en het toeval, dat wilde dat juist daar ook ditmaal de Vrou wen Vredesgang door de straten zou trekken schijnt symbolisch. De groote geestes-stroo- mingen zijn immer machtiger dan het zwaard geweest. Daarom geeft 1937 meer hoop dan eenig voorgaand jaar. En men zal niet alleen op den achttienden Mei voor den vrede onder de menschen moeten werken, maar ook van daag, op den negentiende en op de dagen die volgen. Men zal moeten volhouden en de Po- vatt De smakelijke Studentencocktail „IO VIVAT" „Ee Dr Vraagt TS«uiae A Loosjes (Adv. Ingez. Med.) ging in Genève moeten zien als een nieuw in stituut dan gekomen is om te blijven en dat wij menschen tot een blijvend succes moeten maken. Niet terwille van zijn prestige, maar van het onze. Want zijn falen is ons falen en zijn welslagen is ons welslagen. R. P. Persoonlijkheidsonderwijs te Haarlem. Een proef. Haarlem heeft haar eerste proef mét Per soonlij kheidsonderwij s. Burgemeester en Wethouders hebben ge hoord den Inspecteur van het L. O., toestem ming gegeven tot het geven van dit onderwijs op de O. L. School no. 16 (hoofd de heer H. M. van der "Hart) in de derde klasse. Het leer plan is geheel hetzelfde en wordt ook in den zelfden tijd afgewerkt, De wijze van onder wijs geven echter verschilt. De proef staat onder leiding van Mej. J. A. Jansen Heijtmajer. Kolendampvergiftiging. Gezin van vier personen aan den dood ontsnapt. Een gezin, bestaande uit man, vrouw en twee kinderen (van resp. 6 en 1 y2 jaar) is op een gelukkige wijze aan den dood ont snapt. De heer M., Busken Huetstraat 16. had Zaterdagavond tusschen tien en elf uur de kachel aangemaakt en voor den volgenden dag bijgevuld. Omdat de kachel niet al te best trok, zette de heer M. de klep heelemaal open, waarna het gezin, zich van geen ge vaar bewust, naar bed ging. Een buurman, die het blijkbaar vreemd vond, dat hij het gezin van den heer M. met de Pinksterdagen niet gezien had, klopte Dinsdagmorgen tien uur op het raam en de deur van de woning, waarop de deur ge opend werd door het zesjarig zoontje, dat in een versuften toestand verkeerde. Bij onderzoek bleek, dat dit ook bij de ouders en het 1%-jarig kind, die allen sinds Zater dagavond te bed lagen, het geval was. Door dat bij het openen van de deur de buiten lucht kon binnenstroomen, kwamen ouders en kinderen gelukkig weer spoedig bij. Een toevallig passeerende geneesheer verleende ook nog zijn hulp. Het bleek toen, dat de pijp van de kachel geheel met roet gevuld was, waardoor ver klaard werd dat de kachel niet wilde trek ken. Het gevolg was, dat kolendampen zich door de woning verspreidden, zoodat de vier personen in een versuften toestand geraak ten. Aan het feit, dat de kachel vrij spoedig is uitgegaan, waardoor de dampen van lie verlede konden wegtrekken, is het te danken, dat zij aan den dood ontsnapt zijn Zoo zijn de Pinksterdagen aan hen voorbij gegaan, zonder dat zij er iets van gemerkt hebben. Dit geval heeft dus wel een buitengewoon gelukkigen afloop gehad. De kinderen spe len weer en ook de ouders voelen zich beter. Zegt deze toeneming - ondanks alle verdacht making en tegenwerking - U iets? VERSTERKT DAN ONZE RIJEN EN (Adv. Ingez. Med.) In een der laatste staatsbladen is de maat regel afgekondigd, dat in de toekomst de Hoo gere Burger Scholen A. en B. hetzelfde les programma in de drie eerste klassen moeten hebben. Nu krijgt Haarlem (nog) geen rijks subsidie voor het Middelbaar Onderwijs, maar dit is een van de wettelijke bepalingen, waar aan de gemeente zich toch moet aanpassen. Het gevolg daarvan zal dus zijn, dat met ingang van den nieuwen cursus, dus met 1 September a.s. de H.B.S.en A. en B. voor de drie eerste klassen hetzelfde lesprogramma moeten heb ben. Wat dit programma zal inhouden is nog niet bekend. Het wachten is namelijk nog op een Koninklijk Besluit waarin deze materie nader geregeld zal worden. Het is wel ge- wenscht dat dit zeer spoedig afkomt, want de programma's voor den volgenden cursus De 100.000 De hoogste prijs in de Staatsloterij is heden gevallen op nummer 13981. Aparter, moderner behang, tegen lagere prijzen H.M.Bakker,Gen.Cronjéstr.135,Tel.Tl657 Vakkundige behangers disponibel. (Adv. Ingez. Med.) (Afd. Haarlem) minister van financiën, spreekt Woensd. 19 Mei in den Protestanten Bond, Jacobstraat Haarlem. Aanvang 8.15 u. Zaal open 7.30 u. Toegangspr. 10 ct. KOMT ALLEN! (Adv. Ingez. Med.) Eén van de twee stoeten van den Vrouwen Vredesgang, welke gisteren door Utrecht is getrokken. waren al bij den drukker, maar moesten te ruggehaald worden. Zooals men weet heeft Haarlem drie H. B. S.en, een H.B.S. A (Zijlvest-Raaks), een Eerste H.B.S. B (Zijlvest) en een Tweede H.B.S. B (Santpoorterplein). Wij hadden over deze aangelegenheid een onderhoud met dr. W. van den Berg, direc teur der Eerste H.B.S. B. Deze deelde ons mede, dat hij vermoedt dat de bedoeling van den maatregel is een betere aansluiting te verkrijgen tusschen de Hoogere Burger Scho len A. en B. Op dit oogenblik is het onderwijs reeds voor de beide inrichtingen voor de twee laagste klassen hetzelfde. Practisch was het te Haarlem reeds, met eenige welwillendheid tegenover de leerlingen, mogelijk om over plaatsingen van de eene naar de andere school ook na de derde klasse toe te passen, maar dit leverde toch wel eenige moeilijkheden op. Nu zal in de toekomst de aansluiting na de derde klasse ook gemakkelijker zijn. Dr. Van den Berg verwachtte (zekerheid had hij niet)dat het lesrooster voor de derde klasse zich wel in hoofdzaak zal richten naar het thans gegeven onderwijs op de H.B.S. A. Verwacht u daarvan nadeelen voor uw school? zoo vroegen wij. Het antwoord was: Neen. In de practijk zal het geen moeilijkheden opleveren. Op de H.B.S. B wordt thans in de derde klasse vrij veel aan wis-, natuur- en scheikunde gedaan, terwijl op de H.B.S. A de talenstudie meer op den voorgrond treedt, maar als de jongelui bij mij nu in de toekomst in de derde klasse wat minder uren besteden aan wis-, natuur- en scheikunde, is dat geen bezwaar, omdat het toch in de bedoeling ligt, om in ruil daarvoor in de 4de en 5de klasse van de H.B.S. B het tegenwoordige aantal uren voor die studie te vergrooten. Voor de opleiding blijft het dus hetzelfde. Bovendien zit er het voordeel in, dat kinderen die geen bijzonderen aanleg hebben voor die vakken nu niet reeds in de derde klasse er mee geplaagd worden maar na het volbrengen van de eerste drie studiejaren ge makkelijk kunnen overgaan naar de H.B.S. A. Zal zoo vroegen wij het gevolg van de nieuwe regeling niet kunnen zijn, dat de ge meente bepalen zal, dat als er op een H.B.S. in een der laagste drie klassen te veel leer lingen zitten, zoodat er een parallelklasse ge vormd zou moeten worden, de jongelui naar een andere H.B.S. verwezen worden waar nog wel plaats is? Daarin zou dan toch een bezui niging zitten. Daarop antwoordde Dr. van den Berg: Ik hoop het niet en ik verwacht het evenmin. Er zijn altijd veel nadeelen verbonden aan het cverplaatsen van leerlingen. De kinderen zijn aan de leeraren gewend, zij hebben vrienden en vriendinnetjes op school, kortom hebben zich aangepast aan de sfeer van een school. Als zoo'n kind wordt overgeplaatst geeft dit velerlei ongemakken en onaangenaamheden. De ouders kiezen een school voor hun kind en de gemeente moet niet, om wat geld te besparen, daarbij ingrijpen. Trouwens de gemeente Haar lem heeft dit ook niet gedaan toen het onder wijs in de eerste twee klassen hetzelfde was, waarom zou ze het nu wel doen, nu de gelijk heid zich uitstrekt tot drie klassen? Ik zou als tot zulke overplaatsingen besloten werd, voor gegronde klachten van de betrokken ouders vreezen. Bovendien zouden zulke overplaatsin gen niet heel veel besparen. In het gunstigste ;eval kan er één klasse mede uitgewonnen worden wat neerkomt op een bezuiniging van f 3000 per jaar. Dat weegt absoluut niet op tegen de nadeelen die daaraan verbonden zijn. Elke school heeft zijn sfeer en het ideaal is dat de kinderen ook al kregen zij een andere richting in het onderwijs toch op dezelfde school kunnen blijven. Ik vind nu goed wat gedaan wordt met de gelijkmaking van het lesrooster der eerste drie klassen, maar ik zou het nog beter vinden, als de kinderen die eenmaal aan een school gewend zijn, op de zelfde school verder konden studeeren zoo wel voor H.B.S. A als B, ook al zouden daaraan meer kosten verbonden zijn. Zoo kom ik ook weer op de oude quaestie: het Lyceum. Ik was en ben er nog steeds een voorstander van, dat het Lyceum herleven zal, maar dan met litterair economische- klassie ke- en mathematische afdeelingen. Het ge meentebestuur wil dien kant niet op in verband met de financieele gevolgen. Ik erken, dat het aantal nieuwe leerlingen dat zich voor mijn school in de laatste jaren aanmeldt, mij niet sterk doet staan in mijn pleidooi, want dit aantal zal ook voor den nieuwen cursus, even als voor den cursus 1936 1937, wel weer om streeks 90 zijn (na een inzinking voor het cur susjaar 1935 1936 toen het slechts 45 was), maar toch blijf ik het gevoel behouden, dat in voeren van het Lyceum toch van veel belang zou zijn voor ons openbaar onderwijs. Ik voel dat het openbaar onderwijs te Haar lem nu achtergesteld is bij het bijzonder on derwijs, want daar kunnen de kinderen op de Lycea wel alle kanten uit, terwijl zij op dezelde school blijven. Het openbaar onderwijs biedt ook wel dezelfde studie-moge lijkheden, maar dan moeten de jongelui van school veranderen. En juist die verandering wordt als een bezwaar gevoeld. Het woord is aan Otto Weiss: Elk tijdperk heeft duizen den helden, die in geen ge schiedenisboek vermeld staan. Een stoet trok gisteren door Utrechts stra ten De stoet van de stilte, van de duizenden vrouwen die vrede verlangen, die eens per jaar door eenige stad in Nederland gaat. Ditmaal was het Utrecht, de stad van den Dom en van grachten, in dit seizoen ook een stad van jong-groene boomen, bloemen en bloeiende heesters, nóg niet bedreigd door het oorlogstuig. Laten wij ook de kans op die dreiging ver kleinen, haar liefst geheel doen verdwijnen, en al onze krachten inspannen de vrede te verzekeren, niet alleen aan onszelf, maar over de wereld. Maar meenen wij dan met onzen Vredes gang den oorlog rechtstreeks te kunnen uit bannen? Neen, dat is de bedoeling niet en het zou onzin zijn te denken dat dat moge lijk was. Deze openlijke demonstratie stemt echter velen tot nadenken en zij geeft ons de verzekering dat wij in onze overtuiging en ons werk niet alleen staan, dat er duizen den, ja tienduizenden mét ons hetzelfde wen- schen, in onze stad, in ons land, in de ge- heele wereld. Dat bleek gisteren al bijzonder treffend toen in de slotbijeenkomst verschillende buitenlandsche deelneemsters net woord voerden en adhaesiebetuigingen werden voor- voorgelezen van vele kanten, Frankrijk, Zwitserland, Vlaanderen enz. Dat gaf een bewijs dat er ook in dezen vorm van vredeswerk, zij het naast vele andere, een mogelijkheid ligt van iets groots en iets goeds te helpen bereiken. Een mogelijkheid die het waard maakt, er alle krachten voor in te spannen. LANSDORP EN ROBAT Kruisweg 6. Heeren Kleedermakers. Telef. 11787 Abonnementen vanaf 1' 10 per maand. Vraagt vrijblijvend stalenbezoék. (Adv. Ingez. Med.) bij Hyacinthenlaan-Brouwersvaart moderne te bouwen woningen te koop en te huur Inlichtingen S. Veldkamp vanDortstraat 90 - Tel. 16373 (Adv. Ingez. Med.) Belegging in bedrijven die met courantenreclame verkoopen, veilig en rendabel. Een econoom onderzocht in 1932, '33 en '34 de genoteerde aandeelen op de New-Yorksche Beurs. Van de 1270 aandeelen keerden 525 in die jaren dividend uit; 60°/o van dit aantal bleken bedrijven te zijn, die hun waren op ruime schaal adverteerden. En op een heel enkele uitzondering na, hadden zij alle hun eerste reclame in couran ten geplaatst. De Hoogere Burgerscholen A en B te' Haarlem j De rijksmiddelen blijven meer opbrengen dan in 1936, 3 Minister Koht oppert de mogelijkheid de Oslo-conventie aan te vullen met een overeenkomst van politieken aard. 3 Het Prinselijk Paar keert Zaterdag weer naar ons land terug. 3 De nummering der candidatenlijsten voor de Eerste Kamerverkiezingen. 3 De positie van de nieuwe Spuaansche re geering. 4 De Engelsche mijnindustrie wordt door staking bedreigd. 4 In het eerste kwartaal van dit jaar is het aantal verplcegdagen in het St. Elisa beth's Gasthuis te Haarlem minder dan in 1936. 0 ARTIKELENENZ. R. P.: Volkenbondsdag. j J. H. de Bois: Kunst in Haarlem en daar buiten. 3 Van onzen Geneefschen correspondent: De Volkenbond en de Volksgezondheid 4 H. D. Vertelling: Probaat. 6 Helen; De Bridge Olympiade 7 L. S. Ixiolirion. J. B. Schuil over Artisten-Ingang. 9 P. A. Lammerts van Bueren: Hoe cricket gespeeld moet worden. 9 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen OD JA

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1