De nieuwe Spaansche regeering THIJS IJS EN HET HANENEI Steun van het Baskenland verzekerd? De Volkenbond en de Volksgezondheid. WOENSDAG 19 MEI 1937 Regeeringstroepen ontruimen Amorebieta aan het Noordelijk fron t. Uit Valencia: In de regeeringsverklaring van den premier Negrin wordt o.m. gezegd, dat de regeering zich beschouwt als de be voegde vertegenwoordigster van alle partijen, hoewel zij betreurt, dat zij niet tevens de vakvereenigingsorganisaties omvat. Zij hoopt echter, dat deze haar houding zullen wij zigen. De regeering acht het haar voornaamste taak, de volksmassa's naar de overwinning te leiden „in den strijd tegen de opstandelingen en indringers, in de overtuiging, dat in Spanje geen vrede mogelijk is. zoolang de opstand niet volkomen is verpletterd". Zij zal de orde achter het front met kracht handhaven en geen uitwassen dulden. Zij zal in het bijzon der streven naar een eenvormige leiding van de militaire operaties, evenals van de poli tieke en economische actie. In internationaal opzicht zal de regeering den weg volgen, die door het vorige minis terie is aangegeven en bijgevolg protesteert zij opnieuw krachtig tegen de beperkingen, die het niet-inmengingspact aan haar rech ten van wettige regeering oplegt. Minister-president Negrin heeft ten aan zien van zijn plannen nader medegedeeld, dat, gezien het geringe aantal ministeries, de opperste oorlogsraad zal worden opgeheven. .Als zoodanig zal voortaan de in voltallige "zitting vergaderde ministerraad optreden. De centrale staf zal gereorganiseerd worden, en zijn bevoegdheden uitgebreid. Het nieuwe kabinet schijnt in politieke kringen te Valencia zeer goed te zijn ontvan gen, niettegenstaande de afwezigheid der vakvereenigingsorganisaties U. G. T., C. N. T. en de anarchistische partij, die zoodoende geen enkelen vertegenwoordiger in de regee ring hebben. Ook in het Baskenland is het nieuwe kabi net gunstig ontvangen, vooral is men tevre den dat drie Gortesleden, die voor Bilbao zijn gekozen, zitting hebben in de nieuwe regee ring, n.l. Prieto, Zugazagoitia en Uri.be. Amorebieta door de regeeringstroepen ontruimd. Naar Havas uit Bilbao meldt, heb ben de opstandelingen gisteravond een krachtigeA aanval ondernomen op Amorebieta en vanmorgen bij het aanbreken van den dag is het dorp door het gesehut en de vliegtuigen der rechtschen hevig gebombardeerd. Het dorp zelf is ontruimd en de strijd speelt zich in de omgeving ervan af. De rechtschen hebben hierbij enorme verliezen geleden. De eerste linies der regeeringstroepen liggen thans direct achter Amorebieta In het officieele communiqué van het groote hoofdkwartier der rechtschen wordt o.a. medegedeeld: „In onze linies hoorden wij de laatste dagen te Amorebieta herhaal delijk ontploffingen en zagen wij een groot aantal branden. Wij zijn vandaag vertrok ken van de gisteren ingenomen stellingen om Amorebieta binnen te rukken." Het commu nique meldt voorts, dat de rechtschen te Amorebieta 350 vrouwen, kinderen en grijs aards hebben opgepikt, die volkomen uitge hongerd waren en die verklaarden, dat niet alleen de Asturiërs, doch ook de Baskische Nationalisten aan de verwoesting der stad hebben medegeholpen. De Havas-correspondent meldt, dat Amo rebieta gisteravond om 7 uur nog brandde. De „requetes" zijn erin geslaagd, de vlag te hijschen op den toren van het seminarium. De troepen van Mola hebben de stad evenwel nog niet bezet, hoewel zij deze wel beheer- schen. Nader wordt uit Amorebieta vernomen: De Havas-correspondent is met nog drie andere oorlogsverslaggevers, een Ehgelsch- man, een Amerikaan en een Franschman, on der bescherming van" een afdeeling „requetes" de stad Amorebieta genaderd. Het gezelschap kon goed de schade zien, die de branden en ontploffingen hebben aangericht. De kogel regen, die de artillerie van de omringende hoogten deed nederdalen, belette den journa listen de stad binnen te gaan. Nabij de kerk, waar zich de voornaamste vuurhaarden be vonden, bereikten de vlammen soms een hoogte van wel 15 meter. Om 1 uur vannacht deelde Radio-Nacional Het huwelijk van den Hertog van Windsor. Engelsche koninklijke familie niet vertegenwoordigd. Voor de huwelijksplechtigheid in het kasteel Candé, zullen naar Havas uit Tours ver neemt, vrijwel uitsluitend personen worden uitgenoodigd, die de laatste maanden be trekkingen met den hertog van Windsor en mevrouw Wallis Warfleld hebben onderhou den. Geen en'kel lid der koninklijke familie zal bij de plechtigheid tegenwoordig zijn. De bwgemeester van Monts zal den her tog van Windsor met mevrouw Warfield in den echt verbinden. DE RAMP VAN DE „HINDENBURG". Uit Lakehurst: Helmuth Lau, een lid dei- bemanning van de „Hindenburg" heeft een getuigenverklaring afgelegd, aan de .hand waarvan thans definitief is vastgesteld, dat de brand in de vierde gaszak van het lucht schip is ontstaan. Lau zette bij het verhoor uiteen, dat op het oogenblik, dat zich de ontploffing voor deed, in den zak een licht zichtbaar was. Hij bemerkte toen vuur in het voorste deel van deze ruimte. Vervolgens waren de vlam men zichtbaar aan de buitenzijde. Deze vlam men waren rood en geel en ontwikkelden rook. SCHEEPSRAMP TE HONGKONG EISCHTE TWINTIG DOODEN. Naar uit Hongkong gemeld wordt, is 't aan tal dooden tengevolge van de ontploffing op het Japansche motorschip toch niet zoo hoog als oorspronkelijk gemeld werd. Er zijn twintig personen gedood en dertien Bwaar eenige bijzonderheden mede omtrent de ope raties in dezen sector. „De stortregens maakten iedere militaire operatie onmogelijk. De rechtschen, die eer gisteren tot op een kilometer van stad waren genaderd, konden duidelijk talrijke branden waarnemen en hoorden den geheelen nacht hevige dynamietontplöffingen. Stelselmatig," aldus het radiostation der rechtschen, „ver nielden de volksfronters alle gebouwen. Om de gebruikelijke lasterpraat der linkse hen te voorkomen, had het reehtsche opperbevel zijn troepen verboden, Amorebieta binnen te rukken, doch eenige patrouilles „requetes" kregen toestemming, een onderzoek in te stellen in de eerste huizen van het dorp, ten einde de daar verborgen bewoners te bescher men. Vluchtelingen verklaarden, dat de Se paratisten verscheidene huizen hadden op geblazen, zonder eerst de bewoners te laten vertrekken." Dei Engelsche bladen in beslag genomen. De Staatspolitie heeft gisteren in alle kios ken te Berlijn alle exemplaren van Engel sche bladen, welke bijzonderheden gaven over het verhoor van den Duitschen vlieger Wandel, die heeft deel genomen aan de -be schieting van Guernica en ikort daarop in handen is gevallen der Basken. Damitziö Nationaal-socialisten hebben twee derde meerderheid in den Volksdag. De Nationaal-Socialistische leider in Dant- zig Forster heeft een telegram gezonden aan Hitier, waarin hij hem mededeelt, dat de Duitsch Nationale Volkspartij zich heeft ont bonden en dat de Nationaal Socialisten thans beschikken in de volksvertegenwoordiging over een meerderheid van twee derden. Amerika Senaatscommissie verwerpt Roosevelt9s hervormingsplan. De Senaatscommissie voor juridi sche aangelegenheden heeft met 10 tegen 8 stemmen het door de regee ring voorgestelde hervormingsplan verworpen, dat met name een her vorming van het opperste gerechts hof beoogt. Lid van het gerechtshof neemt ontslag. W. van Devanter, het 78-j'arige lid van het Opperste Gerechtshof heeft president Roo sevelt er van in kennis gesteld, dat hij zal aftreden. Men is algemeen van opvatting, dat de beslissing van Van Devanter de door pre sident Roosevelt bepleite hervorming van het opperste gerechtshof, nog meer zal ver zwakken. DEMARCHE VAN SIR ERIC DRUMMOND TE ROME? LONDEN, 18 Mei (Havas). Volgens den diplomatieken redacteur van de „Morning Post" zou de Britsche regeering zich bezig hou den met de spanning in de Britsch-Italiaan- sche betrekkingen. Sir Eric Drummond, de ambassadeur te Rome, zou opdracht gekregen hebben stappen bij de Italiaansche regeering te doen. Tijdens het bezoek, dat hij Zaterdag aan Ciano heeft gebracht, heeft hij uiteenge zet, dat het oordeel der Britsche pers in het geheel niet door de regeering geïnspireerd is. EEN ROMEINSCH ZWAARD VOOR SMIGLY-RYDZ Kolonel Mario Marazinni, militair attaché van Italië in Polen, heeft aan maarschalk Smigly-Rydz een model van een in zilver uit gevoerd Romeinsch zwaard overhandigd, als geschenk van het Italiaansche leger. Kolonel Marazzini wees er op, „dat dit zwaard een sym bool is van de militaire deugden in dienst van de verdediging der Latijnsche beschaving." Opstand' in Albanië geëindigd? •eeds Regeeringstroepen hernemen alle door de opstandelingen bezette plaatsjes. Het Albaansche persbureau deelt mede, dat alle plaatsjes, die in handen van de opstan delingen waren, thans bezet zijn door re geeringstroepen Etem Toto, de leider der opstandelingen heeft de wijk genomen naar Gusmara. SNOWDEN TE GOLDERS GREEN BIJGEZET Uit Londen: In allen eenvoud heeft Dins dag in het columbarium van Golders Green de bijzetting plaats gevonden van oud-mi nister Lord Philip Snowden. Er werd een godsdienstoefening gehouden, die werd bij gewoond door Lady Snowden en enkele ver wanten en intieme vrienden. Binnenkort zal een plechtigheid plaats hebben op de vlakte van Ickkornshaw in Yorkshire, waar de asch van den staatsman overeenkomstig diens laatste wenschen over de heide zal worden gestrooid. Staking dreigt in de Engelsche mijnindustrie. Werk zou acht dagen worden neergelegd. In het hoofdkwartier van den Aigemeenen Bond van Mijnwerkers te Londen, heeft men gistermiddag verklaard, dat zich geen nieuw feit heeft voorgedaan in de ontwikkeling van het conflict. Zaterdag a.s. zullen de laatste instructies inzake een staking van acht dagen worden gegeven. Donderdagochtend zal het bestuur van den Bond te Londen bijeenkomen, doch de leiders hebben verklaard, dat hier slechts sprake is van een normalen gang van zaken. De koning heeft gistermiddag den minister van mijnbouw, Crooks-hank ontvangen heeft met hem de dreigende algemeene sta king van de mijnwerkers tengevolge van het conflict in Nottinghamshire besproken. Baldwin spreekt voor de jeugd. Pleidooi voor bescherming der democratie. De Britsche minister-president Baldwin heeft gisteravond in Albert Hall een toespraak gehouden op een jeugdbijeenkomst, waarin hij o.m. zeide: Ik heb mijn tijd gehad en zal weldra in de schaduw komen te staan. In de volgende kwart eeuw zult gij geroepen wor den uw rol in de wereld te spelen en den plicht hebben te behoeden, hetgeen daartoe waardig is. Gij zult de democratieën in ieder deel van de wereld, waar gij ook leeft, moeten beschermen. Moeten de dagen, die de uitwerking van de Volkenbondsidee en de onderteekening van het verdrag van Versailles hebben gezien, op de creditzijde van de balans worden geschreven? Twintig jaren lang zouden wij „ja" hebben geantwoord, doch thans zou het antwoord twijfelachtig zijn. Europa bevindt zich thans noch in oorlog, noqh in vrede, doch blijft waakzaam. De Volkenbond en Versailles hebben beide de verwachtingen vahi het menschdom teleur- jèsteld. Desillusie is ër voor in de plaats ge komen. De vrijheid voor gewone menschen, welke de vrucht moest zijn van de overwinning, is opnieuw in gevaar, omdat men haar heeft ontnomen aan gewone menschen in andere landen. Met een toespeling op de tegenwoordige her bewapening zeide de -minister-president, dat deze 't voldoende melancholieke antwoord is op alle pogingen van hen, die den vrede be minnen, maar, wat ernstiger is, is dat in eeni ge kringen de vrede wordt geproclameerd als te zijn een booze droom en de oorlog wordt, genoemd als het ideaal voor de redelijke menschen. Zoolang het Britsche rijk zal blijven be staan, zullen wij onze stem verheffen tegen deze va-Lsche goden. (App-laus). Met deze redevoering, die Baldwin de laat ste noemde welke hij als minister-president voor een groot gehoor zou houden, wilde hij uitdrukking geven aan zijn geloof, dat ook het geloof is van millioenen van alle rassen van het Britsche rijk. Vrijheid in orde in het kader der wet met gewapende macht op den achtergrond en niet op den voorgrond, een maatschappij waarin gezag en vrijheid in behoorlijke mate met elkander verbonden zijn en waarin staat en burger tegelijkertijd doel en middel zijn. De oude leerstelling van het goddelijk recht der koningen is dood, maar wij zijn niet voornemens in haar plaats een nieuwe leer stelling te plaatsen van het goddelijk recht der staten. ONZE DAGELIJKSCHE KINDERVERTELLING Het lijkt haast een vergeefsche tocht. Noch van den toovenaar, noch van den draak, noch van graaf Gruttenpapper's dochter is een spoor te bekennen. Thijs vraagt zich af, of het boertje zich niet vergist kan hebben, als hij plotseling van zijn twijfel genezen wordt. Een luid geblaas en gesis weerklinkt en daar verschijnt aan den overkant van het meertje, dat je op het plaatje ziet, Hanedis En hij doet vreeselijk boos tegen Thijs Het „drie-jaren-plan" van het Hygiënische Volkenbonds comité. Malariabestrijding. Volksgezondheid op het platte land, volkshuisvesting, volksvoeding, lichamelijke opvoeding. (Van onzen Geneefschen correspondent) Genève, 15 Mei 1937 Het Hygiënische Volkenbondscomité is een Volkenbondsorgaan, waarvan de verdiensten algemeen in de wereld erkend worden. In de Volkenbondsvergadering, waar de gedelegeer den der niet-Europeesche staten wel eens er over klagen, dat de Volkenbond al te zeer zijn aandacht op Europa vestigt en de niet- Europeesche belangen wat verwaarloost, krijgt het Hygiënische Volkenbondscomité er steeds loftuitingen voor in ontvangst te nemen, dat dit Volkenbondsorgaan zijn werkzaamheden steeds eerlijk over de vijf werelddeelen ver deelt. Er is geen ander Volkenbondsorgaan ook, waaraan de niet-Volkenbondsstaten Bra zilië, Japan en de Vereenigde Staten van Amerika zoo voortdurend met groote toewij ding hun medewerking verleenen. Dit Hygiënische Volkenbondscomité heeft thans te Genève een belangrijke zittting ge houden voor de opstelling van zijn plan van werkzaamheden voor een nieuwe driejarige ambtsperiode, die de jaren 1937, 1938 en 1939 omvat. Op dit „drie-jaren-plan", dat over een dag of tien stellig ook de goedkeuring van den Volkenbondsraad ontvangen zal, komen natuurlijk in de eerste plaats weder die hygië nische Volkenbondsbemoeiingen voor, die van het begin af de aandacht van het Hygiënische Volkenbondscomité hebben gehad: de inlich tingendienst over besmettelijke ziekten, de me dewerking aan de uitvoering der conventies tot bestrijding van het misbruik van opium en andere verdoovende middelen, de biologische standaardisatie, de bestrijding van kanker, lepra en malaria. Doch daarnaast bevat het „drie-jaren-plan" een viertal hygiënische on derwerpen, waaraan in" de jaren 1937-1939 de bijzondere aandacht zal geschonken worden: de zorg voor de verbetering der volksgezond heid op het platte land, de volkshuisvesting, de volksvoeding en de lichamelijke opvoeding. Alvorens het arbeidsplan voor deze vier spe ciale vraagstukken te bespi'eken, zou ik nog iets willen mededeelen over de voorgenomen werkzaamheden met betrekking tot een „per manent" onderwerp van hygiënische Volken bondsbemoeiing, omdat hierdoor een tienjarige voorarbeid tot een goed einde kan gebracht worden en Nederlandsch-Indië hierbij in het bijzonder betrokken is. ïk bedoel de malaria bestrijding. Sinds 1925 bestudeert het Hygiëni sche Volkenbondscomité de mogelijkheid van een minder kostbare compagne tegen de ma laria in de landstreken, die in het bijzonder door deze ziekte geteisterd worden. Hiervoor is noodig óf een belangrijke uitbreiding van de kinine-voorbrenging, waarvan Nederlandsch Indië thans vrijwel het monopolie heeft, daardoor een prijsdaling van dit geneesmiddel óf het vervaardigen en in den handel brengen van goedkoopere „synthetische" stoffen met een voldoende graad van deugdelijkheid als koortsbestrijdend geneesmiddel om kinine te kunnen vervangen. Het Hygiënische Volken- bondscomitè meent, dat deze voorbereidende studies thans zoo goed zijn opgeschoten, dat in 1939 een internationale kinine-conferentie zal kunnen bijeenkomen, die een verzoening- zal kunnen tot stand brengen tusschen de thans nog al te tegenstrijdige standpunten van de kinine-voortbrengers en van de ver bruikers van koortsbestrijdende geneesmidde len. Wat nu het bijzondere arbeidsplan van het Volkenbondscomité voor de nieuwe driejarige periode betreft, moet in de eerste plaats ge wezen worden op de groote activiteit in het belang van de verbetering van de volksge zondheid op het platte land. Reeds in 1931 heeft te Madrid een Europeesche conferentie Ivoor dit doel plaats gevonden. De bespre kingen tusschen de uit alle landen van Euro pa naar Madrid gezonden deskundigen wa ren toen voor alle deelnemers zoo leerzaam, dat men algemeen den wensch uitte naar her haling van deze Europeesche plattelandscon ferentie in de toekomst en dat ook de open bare gezondheidsdiensten van andere wereld deelen het verlangen te kennen gaven naar soortgelijke beraadslagingen, waarop allen veel van elkanders pogingen en ervaringen met betrekking tot de volksgezondheid op het land kunnen leeren. Het Hygiënische Volken bondscomité besloot aan deze wenschen te voldoen en dit onderwerp als nummer één op zijn „drie-jaren-plan" voor de periode 1937- 1939 te plaatsen. De eerstvolgende conferentie voor de verbetering van de volksgezondheid op het platteland zal in Augustus van dit jaar reeds plaats vinden. Zij is natuurlijk reeds sinds eenigen tijd in voorbereiding. Het zal een Aziatische conferentie worden. De Nederland- sche regeering zal opnieuw, evenals in Fe bruari met de conferentie voor de bestrijding van den vrouwenhandel in het Verre Oosten geschiedde, als gastvrouw optreden. Bandoeng op Java zal opnieuw het conferentie-oord wor den. Drie landen uitgezonderd, zullen alle Aziatische staten op deze nieuwe conferentie te Bandoeng vertegenwoordigd zijn. Op deze conferentie van Augustus 1937 voor Azië zal dan in 1938 in Mexico een soortgelijke bijeen komst volgen voor de verbetering van den ge zondheidstoestand op het platteland in het Amerikaansche werelddeel. De regeeringen van Bralizië en de Vereenigde Staten van Amerika behoorden tot de eerste, die de uitnoodiging van den Volkenbondsraad en van de regeering van Mexico aannamen. Ih het derde jaar, in 1939, zal dan in een nog niet vastgesteld land ('men had aanvankelijk aan Italië gedacht) een tweede Europeesche conferentie plaats vinden. Het tweede bijzondere punt van het „drie jaren-plan" betreft de volkshuisvesting. In dit opzicht, evenals trouwens bij de vorige kwestie, neemt het Hygiënische Volkenbonds comité het realistische standpunt in, dat het geen zin heeft verbeteringen aan te bevelen, die uit zuiver hygiënisch opzicht bezien ideaal zijn, doch die vanwege hun te groote kostbaar heid toch niet ver wezen lij kit kunnen worden. Het Hygiënische Volkenbondscomité zoekt dus hier zoowel als bij andere kwesties nauwe samenwerking met het Financieele Volken bondscomité en met het Internationale Ar beidsbureau. Dit is vooral noodig, daar het Hygiënische Volkenbondscomité met betrek king tot de volkshuisvesting in dit jaar vooral de aandacht wil schenken aan de „hygiëne van de omgeving", d. w. z. aan den gunstigen in vloed die van ruime straten, pleinen, parken, sportterreinen enz. op de gezondheid der stads bewoners zal kunnen uitgaan. Daar de woning toestanden op het platteland natuurlijk reeds een onderdeel vormen van de bovengenoemde pla/ttelandsconferenties voor Azië, Amerika en Europa, wil het Hygiënische Volkenbondsco mité bij zijn bestudeerin van kwesties van volkshuisvesting vooral de belangen der stads bewoners behartigen. In dit verband behoeft het ook geen verwondering te verwekken, dat een der andere punten, die met betrekking tot de volkshuisvesting reeds in dit jaar in het bijzonder behandeld zullen worden, de bestrij ding is van het lawaai, in en buiten de woning. Het spreekt wel van zelf, dat met het oog op de groote belangstelling, die tegenwoordig in den Volkenbond en in de Internationale Ar beidsorganisatie voor het voedingsvraagstuk bestaat, het Hygiënische Volkenbondscomité besloten heeft ook dit onderwerp in zijn „drie jaren-plan" op te nemen. Nadat hygiënische deskundigen verleden jaar reeds de groote lij nen hadden aangegeven, die bij onze dagelijk- sche voeding behooren te worden in het oog gehouden, zullen in deze nieuwe driejarige periode verschillende bijzondere punten nog nader onderzocht worden. Zoo de vraag, hoe veel melk personen van verschillende leeftijden dagelijks eigenlijk behooren te drinken; wat de minimum-behoeften der menschen aan vi taminen, mineralen en vetten zijn; wat de voedingswaarde van de verschillende graan soorten is en in welke mate het toenemend gebruik van suiker als schadelijk voor de ge zondheid moet worden beschouwd. Bij al deze studies betreffende de volksvoeding zal het Hygiënische Volkenbondscomité natuurlijk ook de „gemengde Volkenbondscommissie voor het Voedingsvraagstuk" onder voorzitterschap van Lord Astor ten dienste staan. Het vierde speciale punt van het „drie jaren-plan" betreft de lichamelijke opvoe ding. Ook hier hoopt het Hygiënische Volken bondscomité door internationale beraadsla gingen tusschen de bekwaamste deskundigen der verschillende landen meer klaarheid te brengen. In het bijzonder zal het Volken bondscomité in dit jaar ernaar streven licht te verspreiden over de vraag, in hoeverre vrou wen en mannen van verschillenden leeftijd nog aan sport en andere lichaamsbeweging moeten doen. Weliswaar zal ook hier, evenals bij zoo menig ander hygiënisch vraagpunt, de individueele gesteldheid van een ieder een punt van het grootste belang zijn, doch men meent toch, dat onder de mannen der weten schap overeenstemming over eenige algemee ne leidinggevende grondbeginselen voor een zoo heilzaam mogelijke lichamelijke opvoeding op verschillenden leeftijd zal kunnen verkre gen worden. B. DE JONG VAN BEEK EN DONK DE „GODDELIJKE WIND" VANDAAG NAAR HANOI. Het Japansche vliegtuig „Goddelijke Wind" is Maandag óm 813 uur plaatselijke tijd van Calcutta vertrokken en om 11.40 uur te Ran goon aangekomen. Vandaag' zal [het naar Hanoi doorvliegen. Het minste tandbederf, Indien U poetst met wat goeds, dus met Tube 60 eo 40 ct. Doos 20 ct. IVOROL (Adv. Ingez. Med.) BADSD PROGRAMMA DONDERDAG 20 MEI. HILVERSUM I, 1875 M. 8.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00—12.00 NCRV. 8.009,15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 10.45 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-orkest en Gramo foonmuziek. 3.00 Vrouwenhalfuur. 3.30 Gramo foonmuziek. 3.45 Bijbellezing, 4.45 Handen arbeid v. d. Jeugd 5.15 Viool en piano. 6.15 Gramofoonmuziek. 6.45 Lezing: Bijbel-Kioslc- Arbeid te Amsterdam. 7.00 Berichten. 7.15 Journalistiek weekoverzicht. 7.46 Reportage. 8.00 Berichten ANP. Herhaling SOS-beriehten 8.15 Zangavond v. d. Bond van Christelijke Zang- en Oratoriumvereenigingen in Neder land. 9.00 „De verhouding tusschen predikant en geneesheer", causerie. 9.30 Vervolg concert. 10.10 Berichten. 10.15 Causerie over het a.s. Londensche Stenografie-Congres. 10.2012.00 Gramofoonmuziek. Hierna: Schriftlezing. HILVERSUM II, 301 M. Algemeen programma, verzorgd door do AVRO. 8.00 Gramofoonumuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramomofoonmuzizek. 10.30 Het Om roeporkest en solist. In de pauze: Gramofoon muziek. 12.30 Kovacs Lajos' orkest en Gramo foonmuziek. 2.00 De Groninger Orkestver- eeniging. 4.00 Orgelspel. 4.30 Muzikale cause rie (met gramofoonplaten). 5.30 Het AVRO- Aeolian-orkest. 6.30 Sportpraatje. 7.00 Het AVRO-Dansorkest. 7.30 Causerie over de a.s. Verkiezingen. 8.00 Berichten A.N.P. Mededee- lingen. 8.10 Gramofoonmuziek. 8.30 Concert gebouw-orkest. 9.30 Radiotooneel. 10.15 Kovacs Lajos' orkest en orgelspel. 11,00 Berichten ANP. Hierna: Het AVRO-Dansorkest. 11.30 12.00 Gramofoonmuziek. DROITWICH, 1500 M. 10.05 „At home to-day", causerie. 11.25 Dansmuziek (gr. pl.) 11.05 BBC-Welsch orkest mmv. solist. 12.05 Solistenconcert. 12.35 Het Tom Jones Octet. 1.20 Het Philharmonisch Strijkkwartet mmv. soliste. 2.10 Reportage. 2.45 Orkest van de Royal Air Force. 3.35 Varié té. 4.10 Vervolg van 2.10. 4.20 BBC-Dansorkest. 4.55 Vervolg van 2.10. 5.05 BBC-Dansorkest. 5.20 Berichten. 5.40 Actueele causerie. 6.00 Het BBC-Northern orkest. 6.40 „Conversation in the train", causerie. 7.00 Variété-programma. 8.00 Taalkundige causerie. 8.20 Berichten. 8.40 BBC-Midlandorkest mmv. solist. 9.20 Korte Kerkdienst. 9.40 BBC-orkest, BBC-koor en so listen. 10.4511.20 Dansmuziek (gr. pl.) RADIO PARIS, 1648 M. 6.10 en 7.20 Gram.ofoonmuziek. 11.35 Om roeporkest en zang. 1.20 Gramofoonmuziek. 3.50 Zang. 4.05 Gramofoonmuziek. 7.05 Chan sons. 7.35 Zang. 7.50 Moyse-Trio en zang. 9.05 Omroeporkest, kerkkoor.en solisten. 9.50 Gra mofoonmuziek. KEULEN, 456 M. 5.50 Plietzsch-Marko's orkest. 7.50 Oberlan- der-orkest. 9.20 Volksliederenconcert. 11.20 Fabrieksoikest. 12.35 Omroepschrammel- ensemble. 1.35 Gevarieerd concert. 3.20 Om roeporkest. 5.20 Orkestconcert. 6.20 Omroep- kileinorkest. 8.05 „Annelise", opera. 9.50—11.20 Landesorkest Gouw Baden. BRUSSEL, 322 M. 11.20 Gramofoonmuziek. 11.50 Kleinorkest. 12.30 Salonorkest. 12.50—1.20 Gramofoonmu ziek. 4.20 Omroeporkest en Gramofoonmuziek. 5.5Q en 6.20 Gramofoonmuziek. 7.20 dito. 8.20 Nationaal orkest. 9.30—10.20 Gramofoonmu- zielï. BRUSSEL, 484 M. 11-20 Gramofoonmuziek. 11.50 Salonorkest. 1.30 Kleinorkest. 11.50—1.20 Gramofoonmu ziek. 4.20 Salonorkest. 5.35 Omroeporkest. 6.35 Gramofoonmuziek. 7.20 „Pincon d'amour", operette. Ca. 9.4510.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.30 Het Omroeporkest. Kamerkoor en solis ten. 9.20 Berichten. 9.50 Pianovoordracht. 10.05 n or| Dansmuziek (gr. pl.} Weerbericht

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 6