_jA WOENSDAG 19 MEI 1937 HAARD EM'S DAGBEAD' 9 CRICKET. HOE HET GESPEELD MOET WORDEN. Fielden. Het fielden mag zonder eenige bedenking als het voornaamste onderdeel van het cricket worden beschouwd. Een team, dat de beschikking heeft over tien goede fielders en een wicketkeeper van klasse, waaronder een aantal uitblinkers voor komt, vormt in het veld een kracht, die van onschatbare waarde voor den aanval is. Bij veel vereenigingen wordt te weinig waarde ge hecht aan dezen factor van groote beteekenis voor haar elftallen. Het is inderdaad niet altijd gemakkelijk om een goede combinatie in het veld te brengen, want het komt voor, dat elftallen prima batsmen in hun midden hebben, die voor de runs zorgen, waarmede tenslotte een wedstrijd gewonnen moet worden! welke batsmen echter, onmisbaar als zij zijn, slechte fielders zijn! Zoo kan het eveneens voorkomen, dat een- bowler van klasse, die als zoodanig in het elf tal thuishoort, een slecht fielder is. Dit zijn nu eenmaal feiten, die echter in de toekomst, als we het peil van deze mooie sport zooveel mo gelijk willen opvoeren, tot de uitzonderingen zullen moeten gaan behooren. En dit kan, met een beetje goeden wil van de leiders der ver schillende clubs en van de spelers zelf in de allereerste plaats. Vooral de jonge spelers, die later de steun pilaren van het eerste elftal van hun club zullen moeten worden, als hun beurt gekomen is en zij de aan hun zorg toevertrouwde kleuren moeten helpen hoog houden. Goede bowlers zijn zeer schaarsch, het is dus zaak, dat jongelui, die hiervoor specialen aan leg blijken te bezitten, met de meeste zorg worden opgeleid. De meeste jongens echter zullen meerendeels geen speciale bowlerstalen ten blijken te bezitten en dan komt het zelden voor, dat toch nog een bruikbaar bowler van hen wordt gemaakt en dit lukt alleen nog dan, indien de speler in kwestie er pleizier in heeft en zijn volle aandacht aan de onder deskun dige leiding gehouden oefeningen schenkt. Maar dat blijft een uitzondering, evenals dit met den wicketkeeper, haast nog meer, het geval is. Alleen zij, die hiervoor aanleg hebben, en 'n uitstekenden en scherpen buk op den bal kunnen met succes voor wicketkeeper worden opgeleid. Iedere speler kan met geduld en goeden wil een goed batsman worden, dit is slechts een kwestie van oefenen, geduld en tijd, onder deskundige leiding! De routine doet dan de rest. Maar, zeer zeker kan en ik zou zelfs met klem willen zeggen, moet iedere jonge speler een goed, in sommige gevallen (de éen is nu een maal vlugger en handiger dan de ander) zelfs een zeer goed fielder worden; goed in ieder geval. Iedere cricketspeler kan leeren fielden, als hij dit wil, en als hij een goed clubman is moét hij dit willen en zal hij dit ook willen. Een goed fieldingteam heeft voor 50 pet. aandeel in een overwinning voor zijn club. Een uitstekend fielder, die de aanwijzingen van zijn aanvoerder in het veld goed weet op te volgen en het hem door goed opletten ge makkelijk weet te maken, is zijn plaats in-het elftal dan ook dubbel en dwars waard. En toch zijn er in den loop der jaren, dat cricket in ons land wordt beoefend, in de ver schillende vereenigingen betrekkelijk weinig uitblinkers op dit gebied naar voren ge komen. Daar kan verandering in komen; op dit punt wordt over het algemeen veel te weinig geoefend; men gelooft het wel en dat is fout. Dit zeer belangrijke onderdeel van het spel mag zeer zeker niet verwaarloosd worden, er zijn gelegenheden genoeg voor een goede oefening onder leiding, waarvoor heusch geen aparte oefenmeester noodig is. Twee uitzonderingen wil ik maken en wel voor den slipfielder en den cover-point. Een slipfielder moet een zeer scherp oog hebben en in staat zijn, uiterst snel te reagee- ren; elke houdbare kans moet hij weten te accepteeren. De cover-point moet een zeer snelle fielder zijn, die onmiddellijk handelend weet op te treden. Slechts fielders, die deze eigenschap pen bezitten en bovendien uitblinken in stop pen en vangen, kunnen met succes deze voor naamste plaats in het veld bezetten. Op het oogenblik heeft ons Nederlandsch cricket in den V. R. A.-speler Van Tienhoven zoo'n cover-point van extra klasse, die maar zoo zeldzaam voorkomen. H. C. C. heeft in de beide gebroeders De Beus (voordat de oudste achter de palen zijn plaats innam) destijds uitmuntende cover-points gehad. Eén van de beste all-round fielders, die Rood en Wit gehad heeft, was André van de Poll; Kees Mesman was een brillante cover-point, om er maar enkelen te noemen. Wilt u een slip-fielder? Aan den Hagenaar La Chapelle heb ik een levendige herinnering- bewaard, een ongeëvenaarde kracht op dit ge bied. En wie in de gelegenheid is geweest, in de oorlogsjaren de teams van de (P)risoners (0)f (W)ar te aanschouwen, heeft volop kunnen ge nieten van het schitterende veldwerk van die Engelschen, die aan onze competitie deelna men en daarin een leidende rol speelden. A. Skeet, in het verre veld, had zijn wederga niet. M. B. Burrows was een geweldenaar en"wat te zeggen van J. C. W. Mac Brian, de star-bats- man, die op cover-point een specialiteit was en dan G. E. V. Crutchley de goochelaar in het veld en de super-batsman aan het wicket, met een polswerk om van te watertanden; hém hebben wij daarna trouwens nog meermalen tijdens Engelsche tours in ons land, doch niet meer in die geweldige conditie kunnen be wonderen. Hoe moet er nu gespeeld worden, om van het spel het beste resultaat te kunnen ver wachten? Wel, van de negen fielders in het veld Obowler en wicketkeeper niet meegeteld) heb lk er al twee kort besproken; de slipfielder moet bovendien de noodige snelheid van be weging bezitten om een plotseling laag-door- schietenden bal naast hem langs den grond te kunnen stoppen. De cover-point fielder komt behalve met de reeds genoemde eigenschappen, het best tot zijn recht, indien hij, nadat de bowler zijn aanloop is begonnen, eenigszins oploopt in de richting van den batsman en zich overigens volkomen gereed houdt, onmiddellijk, wanneer een bal zijn kant uitkomt, actief te kunnen in grijpen. Hij is dan sneller bij den bal, dan de batsmen aanvankelijk gedacht zullen hebben en voorkomt zoodoende menigen mogelijken kostbaren run. Hij moet zoo safe mogelijk en met beide handen fielden en het vooral niét te mooi willen doen, door b.v. onnoodig met eén hand te willen stoppen of vangen, dit be teekent meestal een gemiste kans of een paar cadeau gegeven runs; verder: voet achter den bal! Een uitzondering vormt natuurlijk een bal buiten het onmiddellijk bereik; die moét dik wijls met één hand genomen worden. En in dien er een kans op een run-out bestaat, mag het ook: uiterst snel inloopen en onmiddellijk naar den wicketkeeper ingooien, op de goede hoogte, beteekent in veel gevallen een slacht offer. De bal kan in zoo'n geval het beste wor den opgepikt naast den rechtervoet (aan den buitenkant), met den linkervoet reeds voorbij den bal, de arm is dan reeds achterwaarts voor den onmiddellijken ingooi klaar. De cover-point is overigens de eenige fiel der, die in sommige gevallen zélf kan en mag beoordeelen, althans indien hij hiertoe in staat is, welke positie in het veld ten opzichte van den batsman hij het best kan kiezen, te allen tijde echter met inachtneming van het geen captain of bowler hem beveelt. De overige fielders hebben op de hun toege wezen plaatsen in het veld slechts hun uiterste best te doen en de aanwijzingen van hun aanvoerder stipt op te volgen. Het spreekt van zelf, dat iedere fielder zoo oplettend mogelijk moet zijn en af en toe eens naar zijn aanvoerder moet kijken, waardoor, indien noodig, deze in staat is, zonder hem te behoeven aan te roepen, een aanwijzing voor een verplaatsing te geven, zonder dat de bats man dit bemerkt. Dit kan wel eens een onver wacht succes tengevolge hebben. Verder de verre-veld fielder op een lagen bal zoo snel mogelijk toeloopen en bij een hooge kans goed onder den bal komen. Bij een ingooi naar één van de wickets moet een van de andere spelers aan de tegenover gestelde zijde dekken. De spelers moeten hier zélf goed op letten, dit moet hun niet extra door den captain nog eens gezegd behoeven te worden. Een volgende maal komen de bowler en de wicketkeeper aan de beurt. P. A. LAMMERTS VAN BUEIREN. DAMES-CRICKET. NEDERLAND—AUSTRALIë IN NIJMEGEN EN OVERVEEN. Het Australisch dames-testteam, dat in En geland eenige wedstrijden zal spelen, komt a s. Zaterdag en Zondag naar Holland. Een Ned. Bondselftal en een Ned. elftal zullen het dan resp. te Nijmegen en te Overveen tegen deze gasten moeten opnemen. Aan de uitslagen valt niet te twijfelen, doch het zal in elk geval een nuttige oefening voor onze Hollandsehe speelsters worden. Het Bondselftal, dat Zaterdagmiddag één uur te Nijmegen tegen Australië speelt, be staat uit de volgende speelsters: L. de Jong- Berlijn (A.C.C.-capt.)L. Rutgers (Kam pong. w.k.)D. Roos, T. Goeting, H. de Groot (allen Rood en wit), M. en E. Haalmeyer, A. v. iFastenhout, Kappelhof, F. Broekmans (allen A.C.C.), L. van Dongen (Quick, Nij megen) Zondagmorgen half twaalf komt op het veld van het Kennemer Lyceum te Overveen het Nederlandsch elftal uit met de dames: D. Roos (Rood en wit. capt.)L. Rutgers (Kampong, w.k.); M. Haalmeyer, E. Lam- bers-Sutherland Royaards, L. de Jong-Ber- lijn, F. Broeekmans. J. Jibben (allen A.C.C.) M. ten Have. G. de Jong, L. Schmal -(allen Rood en Wit), E. Moerkoert Kampong). In elk geval hebben de Hollandsehe speel sters zich zoo goed mogelijk voorbereid. Op tweeden Pinksterdag werd een laatste oefen wedstrijd tegen een junioren-elftal van Hil versum gespeeld en door de dames met 89 tegen 47 runs verloren. Mej. D. Roos was de eenige speelster, die de dubbele cijfers be reikte; zij scoorde 20 runs. De bowlingcijfers der dames waren: M. Haalmeyer 49, L. Schmal 324. L. van Dongen lr5, E. Lambers 111. E. Haalmeyer 012, Kappelhof 119, T. Goeting 10. CRICKET IN ENGELAND. Te Cardiff leden de Nieuw-Zeelanders 235 en 190 de eerste nederlaag tegen Glamorgan 338 (Duckfield 101) en 904. Jones nam in de 2de innings wederom 641. Op Old Trafford behaalde Sussex 200 en 272 de derde overwin ning, thans op Middlesex 185 en 77. Glouces tershire 4159 (B. O. Allen 123) en 291 wint van Somerset 219 en 221 (Hammond 626)Notts 222 en 584 wint van Surrey 169 en 110 (Butler 815!) Derbyshire 234 en 86 (Smith 586 en 635) wint van Essex 122 en 124 (Townsend 549) Hampshire 266 en 2357 (Watt 687) wint van Kent 133 (Boyes 751) en 157 (Herman 553). Yorkshire 270 (Mitchell 77) en 35-0 wint van Lancashire 106 en 197. Worcestershire 161 en 208 (Hollies 692) wint van Warwickshire 169 en 87 (Perks 437). Gentlemen of Ireland 112 en 179 (L. N. Jones 58) winnen van Minor Counties 69 en 113. Northants 279 en 151 te gen Leicestershire 264 (Prentice 127) en 75-3 draw wegens regen. KORFBAL. OOSTERKWARTIER OP TOURNOOI BIJ ROHDA. De A.K.C. „Rohda" organiseerde op tweeden Pinksterdag een klein Korfbal-tournooi. Aan dit tournooi namen deel de Antwerp- sche Korfbalclub A.K.C., kampioen van Bel gië, Hercules uit Amsterdam, Oosterkwartier en de organiseerende Vereeniging Rohda. Oosterkwartier, gehandicapt door het niet mede spelen van enkele van haar beste spelers speelde haar eersten wedstrijd tegen den kampioen van België. Vóór rust geven de twaalftallen elkaar aardig partij; ze weten echter het juiste schot niet te vinden, zoodat rust komt met 00. Vijf minuten na rust scoort N. Struike*- kamp (10). Met een mooi schot maakt een der Belgen spoedig gelijk (11). Kort hierna geeft mej. W. de Korte aan Oosterkwartier wederom de leiding (21), maar wederom weet een der Belgen gelijk te maken (22). Er wordt aan beide zijden hard gewerkt voor de leiding. Gedoeld wordt er echter niet meer, zoodat deze strijd ein digde met een 22 gelijk spel. Onmiddellijk na dezen strijd moet Ooster kwartier den strijd aanbinden tegen Hercules. Door het uitvallen van een speler van Oos terkwartier complimenteerde een speler van Rohda 3 het twaalftal. Reeds zeer spoedig had deze speler succes (10). Hercules tracht door snelle aanvallen den gelijkmaker te scoren, dit lukt voor rust echter niet. Kort na rust heeft Hercules echter succes (1waarna zij in de tweede opstelling kort na elkaar met afstandschoten den stand op 31 voor Hercules brengt. C. van Marsbergen scoort vervolgens (32). Oosterkwartier tracht nog een gelijk spel te behalen, dit- lukt echter niet. De laatste wedstrijd, dien Oosterkwartier in dit tournooi moest spelen ging tegen Rohda. Van den afworp af nam Rohda de leiding (10). Hoewel Th. Poelgeest kort hierna den gelijkmaker scoorde, kon Oosterkwartier niet verhinderen, dat Rohda met rust reeds een 41 voorsprong had. Na rust raakte Oosterkwartier vermoeid, waaraan de seriewedstrijden van Watervliet, die zij eersten Pinkstrrdag speelde, niet vreemd zullen geweest zijn. Rohda bracht na rust den stand op 91 waarmede het einde kwam. Oosterkwartier eindigde dit tournooi alzoo op de la&tste plaats. D. H. ROODHUYZEN Co. N.v. MAKELAARS SUIKER RUBBER - KOFFIE. - CACAO per contract Amsterdamsche Liquidatiekas N.V. (Adv. Ingez. Medj VOETBAL. HAARL. VOETBALBOND. Kampioenschap van Haarlem R. C. H.—Haarlem. Nog steeds staat de eindstrijd om het kam pioenschap van Haarlem tusschen R.C.H. en Haarlem op het programma. Wij vernemen, dat deze wedstrijd waarschijnlijk de volgen de week in de avonduren gespeeld zal wor den. Het is nog niet bekend op welk terrein. Het 40-jarig jubileum van E. D. O. Zaterdag 5 Juni receptie. Ter gelegenheid van het veertigjarig jubi leum der Haarlemsche voetbalvereeniging E.D.O. is het bestuur voornemens, op Zater dag 5 Juni, des middags van half drie tot vijf uur. in de tuinzaal van het Gemeentelijk Concertgebouw receptie te houden. Het programma voor Zondag. KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. P.S.V.Go ahead en AjaxFeijenoord. AFDEELING I. Promotie tweede klasse (Beslissingswedstrijd) Hilversum't Gooi (waarschijnlijk in het Hil- versumsche Sportpark). Derde klasse C. Allen WeerbaarV. V. A. OosterparkRapiditas. Promotie vierde klasse. AP.W.C.—Sopla. Alk maar—Texel. Promotie reserve tweede klasse: Zeeburgla 2De Kenemers 2. 't Gooi 2— A.F.C. 2. AFDEELING II. Promotie derde klasse: FluksDe Hollan- diaan. The Rising HopeE.D.S. AFDEELING III. Promotie derde klasse. Theole—S.M.L.- AFDEELING IV. Promotie tweede klasse: MiddelburgWil lem n. MirandaM.V.V. Promotie derde klas se: TerneuzenR.C.S. T.O.P.Tivoli. E.S.V.- Gudok. Willem IHeerlen. AFDEELING V. Promotie tweede klasse: Heerenveen—W.V.V. Promotie derde klasse: L.S.C.C.AJ3. Om den Ned Voetbalbeker: De Kennemers H.R.C. POLITIE SPORTVEREENÏGING „HAARLEM". Voetbalwedstrijden en feestavond. Op de gemeentelijke sportterreinen aan den Vergierdeweg begon de Politie Sport Vereeniging Haarlem, Dinsdag ter gelegen heid van haar 17-jarig bestaan met voetbal wedstrijden. Het Hilversumsche Politie-elf- tal was te elfder ure verhinderd, maar de Haarlemsche vereeniging „De Gazelle" werd bereid gevonden, de plaats der Hilversum mers in te nemen. In de eerste ronde speelde Haarlem I tegen „De Gazelle" welke wedstrijd in een 11 ge lijk spel eindigde. Ook de verlenging bracht geen wijziging in den stand. Na het nemen van strafschoppen werd Gazelle winnares. De wedstrijd Politie AmersfoortPolitie Haarlem n werd door Amersfoort met 21 gewonnen. In de verlïezersronde kwamen dus Haarlem I en n tegen elkaar. Deze wedstrijd bracht aan het eerste elftal een 103 overwinning. De finale ging tusschen Amersfoort en De Gazelle, welke door Amersfoort met 31 werd gewonnen. Het was een geslaagde voetbalmiddag met sportieve wedstrijden, die bijgewoond werden door den eere-voorzitter, den heer E. H. Tenckinck, Commissaris van politie. Als scheidsrechters fungeerden de heeren M. Paardebek, H. H. Luyken en J H, Luiken. De feestavond. Des avonds vereenigden bestuur, spelers en genoodigden zich met hun dames in de zalen van café-restaurant Brinkmann. De voorzit ter van de P. S. V. H. de heer J. J. Valkenier, opende met een kort woord dit feest en reikte hierna den eersten prijs uit aan de Politie Amersfoort. De aanvoerder van Amersfoort prees het sportieve karakter van het tournooi der Haarlemsche Politie Sportmenschen en liet zijn toespraak vergezeld gaan van bloemen. De Gazelle ontving den tweeden prijs, Haarl. I den 3en pr. en prijs voor 2 hoogste doel gemiddelden; Haarlem n den vierden prijs. Na het officieele gedeelte was het woord aan het duo Jack Funny-Dory Schrama, dat een prettige stemming in de zaal bracht. Dory Schrama oogstte vooral veel bijval met het zingen van radio en operette-schlagers. De band Rhythm Kiddies gaf uitstekende muziek. Met een bal werd dit goed geslaagde feest gesloten. BILJARTEN. „HEINEKENS-BEKER". De nederlaag wedstrijden om den zilveren „Heinekens-beker" werden Dinsdagavond bij de biljartclub „D.E.S." voortgezet. „H.E.T.E.Y." kwam met haar eerste zestal den strijd aanbinden tegen „D.E.S.". Het resul taat was als volgt: (De spelers van „H.E.T.E.Y." staan bovenaan.) pnt. brt. h.s. gem. Warnink (inv.) 160 32 25 5. v. d. Hoek (inv.) 200 32 26 6.25 Pool Vooges Kneppers Vooges Burgers Strijbos Kost Out j Kost i Steen kist llfi 125 47 100 125 84 78 90 50 30 32 32 45 44 43 43 12 10 1.46 3.12 2.77 1.90 1.81 2.09 2.38 1.50 .H.E.T.E.Y." behaalde 576 en ..D.E.S." caramboles, zoodat „D.E.S." voorloopig een voorsprong van 53 punten heeft, i Donderdag wordt deze strijd vervolgd. AUTOBUS BOTST TEGEN AUTO. Op den rijksstraatweg UtrechtAmsterdam tuschen Loenen en Loenersloot is Dinsdag avond een autobus met 27 passagiers, die hadden deelgenomen aan den Vrouwen Vre desgang, met een persauto in botsing geko men. In de autobus ontstond een paniek. Twee voorin "zittende dames werden ernstig aan hoofd en beenen gewond. De gewonden bleken te zijn de 51-jarige mevr. E. StaalVan Noord en de 41-jarige mevr. A. HagemeyerTemper ik, beiden wo nende te Westzaan. Zij werden overgebracht naar de woning van den den rijksveldwachter te Loenersloot, waar dr. Geurtsen uit Baam- brugge, die telefonisch was gewaarschuwd, de eerste hulp verleende. Een drietal passagi had verder verwondingen aan beenen. en ar men opgeloopen. De twee inzittenden van den personenauto, de heer B. en zijn zoon uit Ber gen op Zoom, bleken er het ergste aan toe. Zij hadden ernstige snïjwonden opgeloopen; de heer B. was bovendien zijn geheugen kwijt. Op dokters advies werden de slachtoffers on middellijk naar hun woning te Bergen op Zoom vervoerd. De autobus kon door de opgeloopen schade noch voor, noch achteruit. Het verkeer on dervond aanzienlijke vertraging. ^K(JN/T EN LITTEKEN^ HET TOONEEL Amsterdamsche Tooneelvereeniging. ARTISTEN-INGANG. Een dame zei mij onlangs, dat zij nooit een tooneclstuk van enkel mannen ging zien en een stuk voor haar pas aantrekkeiij'k werd, wanneer er veel vrouwen liefst in mooie toiletten in op traden. Ik meen te weten, dat zij niet de eenige is, die er zoo over oor deelt. Het aantal vrouwen op de spelerslijst en de toiletten, die zij dragen is van niet te onderschatten belang voor het succes van een stuk. Daarom alleen zou men Artisten-Ingang van George Kaufman en Edna Ferber, dat door de Amsterdamsche Tooneelvereeniging Zaterdag op het Leidsche Plein voor het eerst gespeeld is geworden, een goede kans moeten geven. De directie heeft er niet minder dan zeven dames extra voor moeten engageeren om dit stuk te kunnen opvoeren. „Stage-Door" zooals het stuk in het oor spronkelijke heet speelt te New-York in een tehuis voor jeugdige actrices en de auteurs geven ons flitsen uit het bestaan van deze jonge meisjes, die allen wachten op de kans van hun leven. Voor zeer velen komt die kans nooit en voor bijna allen is het een voort durende jacht van vallen en opstaan. Voor de meesten beteekent de grootste glorie een enga gement van 7 jaar te Hollywood en er is maar een heel enkele, die in de kunst haar werke lijk ideaal ziet. en er offers voor durft brengen. Terry Randall gaat liever in betrekking in een Warenhuis dan dat zij „tooneelspeel- kunst in blik" geeft. Wanneer Kenneth .Bur gess de jonge schrijver, in wien zij ver trouwen stelt, zijn ziel en zaligheid aan de film verkoopt, breekt zij met hem, maar de auteurs van Artisten Ingang hebben toch te veel medelijden met Terry om haar geheel te laten ondergaan. Zij houden en dat is voor mij het sympathieke in het stuk ook te veel van de waarachtige tooneelspeelkunst om deze niet tenslotte te doen triomfeeren. Terry Randall krijgt al is het pas in het laatste tafereel haar kans, wanneer David Kingsley, een regisseur die het met haar wil probeeren en haar in een stuk de hoofdrol opdraagt, die voor haar als geschreven is. Of Terry Randall zal slagen? Wij willen het voor haar hopen al hebben de schrijvers ons daarvan allerminst overtluigd. In hun zucht om ons flitsen uit de artisten- wereld te geven, hebben zij wat te weinig aandacht aan hun hoofdpersoon geschonken. Door het te vele bijwerk is de eigenlijke intrige te zeer in de verdrukking geraakt. Het stuk maakt als geheel dan ook een wat rommeligen indruk. Maar ik vermoed, dat een groot deel van het publiek dit kijkje in de Voetlicht-club met al die ups en downs van de jonge actrices niet onaardig heeft gevonden. Het beste deel was wel ook door het leven dige spel van Jos van Gasteren het frag ment, waarin Jean Maitland, de gereüsseerde filmster in de club terugkomt en door haar vroegere vriendinnen, die nog niet geslaagd zijn, bewierrookt en gevleid wordt. Allergees tigst drijven de acteurs hier den spot met de filmster-aanbidding en laten zij ons zien, hoe de managers de echte kunst door de reclame doen verdringen. Hierin zijn George Kauf man en Edna Ferrer uitstekend geslaagd en het is te opmerkelijker, dat de auteurs van „Om 8 uur aan tafel" dezen spot met de uit wassen van de filmster-aanbidding hebben aangedurfd, daar zij zelf althans George Kaufman een zoo groote rol in Hollywood spelen. Er is ook veel in hun bijwerk, dat te zeer buiten de eigenlijke handeling omgaat en waarvan de tafereeltjes ons enkel als flitsen voorbij gaan. Vooral, wanneer zij sentimen teel worden zooals in de geschiedenis van Kay Hamilton, de jonge actrice, die zich van kant maakt, als zij geen werk vindt, en van Linda Shaw, die er met een getrouwden man van door gaat, zijn zij minder gelukkig en wij nemen hun dat kwalijk, omdat zij daardoor te veel de aandacht afleiden van den hoofd persoon. De opvoering had dezelfde gebreken als het stuk. Zij was wat rommelig en nadrukkelijk en wij kregen nu en dan meer den indruk, dat wij in een tehuis van luidruchtige kostschool meisjes dan van jonge actrices terecht waren gekomen. Vooral Marie Hamel bedierf veel door het overdrevene. het gechargeerde van haar spel. En ook Marie Sternheim bleek niet de aan gewezen actrice te zijn voor de rol van de on gelukkige Kay Hamilton. Zij ging door dit stuk als het „spook van Elseneur" uit een oud-romantische draak. Een ensemble zijn deze uit verschillende mi lieus gerecruteerde actrices onder de leiding van Van Dalsum dan ook niet geworden. Maar in de hoofdrollen was het stuk toch gelukkig zeer goed bezet. Willy Haak heeft Terry Randall, de actrice, die in haar kunst geloofde, met overtuiging, gevoelig, jong en met warmte gespeeld. Uitstekend waren ook de twee schrijvers, Kenneth Burgess en David Kingsley van Frits van Dijk en Paul Storm. Jos. van Gasteren noemde ik reeds. Zij gaf kleur en relief aan de geslaagde film ster en was ook als verschijning een vrouw, die de aandacht trok. Van de zeev vele bijrollen onderscheidde zich peronne Hosang. die vooral veel succes had met haar kostelijk voorgedragen song I als geheel een der best geslaagde tafereel tjes en ook overigens boeide door haar na- j tuurlijk en geestig spel. En dan waren er Mien Duymaer van Twist, als mevrouw Orcutt. het hoofd van de Voetlicht-club en Aaf Bouber als Mattie. de negerin, die wederom bewezen, hoe echte actrices kleine tollen tot leven weten te brengen. Van Dalsum zagen wij pas in het laatste tafereel en zijn type van den „zakenman in de kunst" was zoo raak en overtuigend, dat hij voor ons een der meest levende figuren in deze voorstelling werd. Artisten-Ingang had bij de première voor een zeer volle zaal een groot succes, zoodat de Amsterdamsche Tooneelvereeniging over de ontvangst van dit laatste stuk in het sei zoen tevreden kau zijn. J. B. SCHUIL. HOLLAND—AMERIKA' LIJN. Lochgoil, Vancouver n. Rott. 16 v. Portland (Ore). Statendam, 18 v. Rott. n. New-York. Binnendijk. 16 v. v. N.-York n. Rott. Dinteldijk, Rott. n. Vancouver 15 te Londen. Delftdijk, Vancouver n. Rott. 17 te San Francisco. Beemsterdijk, 17 v. Rott. te Philadelphia. Burgerdijk, N.-Orleans n. Rott. 17 te Tam- pico. Spaarndam, N.-Orleans n. Rott. p. 17 Scilly. Breedijk, N.-Orleans n. Rott. 15 v. Tampico. Narenta, 16 v. Vancouver te Rott. Leerdam. 16 v. N.-Orleans te Rott. Edam. 18 v. New-York te Rott. Drechtdijk, Vancouver n. Rott. 15 te Liver pool HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. Meerkerk (thuisr.) 17 v. Genua. Grootekerk (uitr.) 17 v. Suez. Zuiderkerk (uitr.) 17 te Shanghai. HOLLAND—WEST -AFRIKA LIJN. Jaarstroom 18 v. W-Afrika te Rott. HOLLAND—BRITSCH-INDIë LIJN. Streefkerk (thuisr.) vertr. 18 (11 n.m.) v. Antwerpen HALCYON LIJN. Vredenburg, Vlaard. n. Wabana 17 (4.22 v. m.) 30 mijl W.Z.W. van Niton. Stad Amsterdam, Vlaardingen n. Lissabon 17 (8.52 v.m.) 35 mijl Z.O. van Niton. Stad Schiedam, 15 v. Narvik te Velsen (verb.) Stad Dordrecht, 15 v. Bona te Benisaf n. Rott.-Vlaard. Stad Zaandam, 17 v. Vlaard. te Stockholm voor Lulea. Rozenburg, 14 van Les Falaises naar Velsen. Stad Haarlem, Bona n. Rott.-Vlaard. p. 16 Gibraltar. Stad Zwolle, 18 v. Rott. n. Malta. Stad Arnhem, 18 v. Rott. Maasburg, 18 v. Wabana te Vlaard. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN. Aagtekerk (uitr.) 16 te Kurrachee. Springfontein 16 v. Beira te Rott. vertr. 19. v. Hamburg. HOLLAND—AFRIKA-LI JN Bloemfontein. 18 v. Rott. te Antwerpen vertr. 20 n. Hamburg. Heemskerk. 17 v. Amst. te Hamburg. Boschfontein (thuisr.) 17 v. Port Said. Randfontein (uitr.) 16 v. Dar-es-Salaam. ■KONINKLIJKE HOLLANDSCHE LLQYD. Salland .(uitr.). 17 te Montevideo. Amstelland, 16 v. Hamburg te Amst. KONINKLIJKE NED. STOOMBOOT MIJ Oranje Nassau, Paramaribo n. Amst. 18 (12 midd.) v. Havre, 19 (11 v.m.) verw. Deucalion, 18 v. Bari n. Catania. Hebe, 18 v. Amsterdam te Kopenhagen. Pluto, 18 v. Kopenhagen n. Stettin. Orion, 18 v. Tunis n. Alexandrië. Agamemnon. Manzanillo n. Amst p. 18 (1.50 n.m.) Lydd. Tiberius, 18 van Beyrouth te Gocek. Fauna. Rott. n. Malta p. 16 Dungeness. Simon Bolivar, Amst. n. Barbados pass. 15 Dungeness. Bodegraven, Amst. n. Chili p. 17 Prawle Pt. Poseidon, Faro n. Midd. Zee p. 18 Gibraltar. Oberon, 18 van Stamboul n. Izmir. Merope, 188 van Danzig naar Kopenhagen. Achilles, 18 van Stamboul te Rott. Alkmaar. Amst. n. Chili 15 te Corral. Ajax, 15 v. Cadix te Amst. Aurora, 15 v. Napels n. Burriana. Baarn, Amst. n. Chili 15 te Callao. Barneveld, Chili n. Amst. 15 te Liverpool. Berenice, 16 v. Kopenhagen te Amst. Calypso, 16 v. Gibraltar n. Amst. Clio, 15 v. Cristobal n. Buenaventura. Crijnssen, 17 v. Amst. te Hamburg. Euterpe, 18 v. Bordeaux te Amst. Ganymedes, 16 Izmir te Stamboul. Helder, Amst. n. Chili 16 te Curasao. Hercules, 16 v. Algiers n. Piraeus. Hermes. 15 v. Malta n. Rott. Juno, 16 v. Hamburg te Amsterdam. Orpheus, 16 v. Aarhuus te Amst. Perseus, 18 v. Stettin te Amst. Stella, 16 v. Hamburg te Amst. Theseus, 15 v. Amst. te Oporto. Titus, 15 v. Malta te Piraeus. Trajanus, 17 v. Savona n. Palermo. Venezuela, 15 v. Cristobal n. Pt. Limon. Venus. 16 v. Napels te Amst. Vulcanus, 17 v. Izmir n. Stamboul. Telamon, 17 van Gibraltar n. Haifa. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Slamat (uitr.) 18 v. Algiers. Baloeran ,18 v. Rott. n. Spit Head. Indrapoera (thuisr.) p. 17 Perïm. Buitenzorg (uitr.) 17 te Sabang. Garoet (uitr.) 17 te Belawan. Kedoe (thuisr.) 17 v. Sabang. Kertosono (thuisr.) 17 v. Sabang. Kota Radja (uitr.) p. 17 Pt. de Galle. Palembang (thuisr.) 16 v. Genua. Sitoebondo (uitr.) p. 18 Ouessant. Soekabocmi (uitr.) p. 17 Ouessant. Dempo (uitr.) 18 v. Port Said. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. Alcyone 16 v. B. Ayres te Rott. Alwaki (thuisr.) 17 v. Rio Janeiro. Aldabi (uitr.) p. 17 Dungeness. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Poelau Rocbiah (uitr.) p. 15 Dungeness. Moena (th-;;.«r.) 17 v. Suez. Enggano (uitr.) p 17 Gibraltar. Tawali (thuisr.) 17 (1.32 n.m.) 400 mijl Z. v. Land's End. Poelau Bras., 15 v. Batavia n. Amst. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. City of Canton. Manilla n. Rott. via Havre. 16 (10.27 v.m.) 320 mijl Z.W. van Land's End. Myrmidon, 15 v. Liveroool n. Java. Polyphemus. Batavia n. Amst. 17 te Londen. Medon, Rott. n. Japan 17 van Penang. City of Canton, Manilla n Rott. 18 te Havre. Menelaus, Japan n. Rott. 12 v. Colombo. Ajax. Japan n. Rott. 16 v. Shanghai. Polydorus, 16 v. Batavia n. Amst. Gleniffer. 16 v. Dairen te Rott. Euryades, Rott. n. Japan 17 (8.37 v.m.) 50 mijl ZW. v. Niton.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 7