DONDERDKG 20 MEI 1937 HHREEM'S DAGBEAD' II AERDENHOUT C. SWARTTOUW t Corn. Swarttouw Sr. Woensdagmiddag overleed alhier in den ouderdom van 78 jaar de heer C. Swart touw Sr., oprichter van de stuwadoors-maat schappij Cornelia Swarttouw te Rotterdam. De overledene was voorts gedelegeerd commis saris van de Machinefabriek en Constructie werkplaatsen C. Swarttouw te Schiedam en president-commissaris van de Nederlandsch- Indische Uitgevers Mij. te 's-Gravenhage. Nog slechts kort geleden, op 12 April werd te Rotterdam het 50-jarig bestaan gevierd van öe vennootschap, waarvan hij den grondslag legoe De heer Swarttouw kon toen bij deze viering al niet aanwezig zijn, wegens onge steldheid. Tot kort vóór die ongesteldheid ging hij ondanks zijn hoogen leeftijd, nog eenige malen per week naar Rotterdam. Onder leiding van den heer Swarttouw heeft de N.V. zich zeer voorspoedig ontwikkeld; zij heeft thans, behalve het hoofdkwartier te Rotterdam, bijkantoren te Hamburg, Kopen hagen, Antwerpen, Londen en Edinburgh. BLOEMENDAAL BLOEMEND AAL'S CHRISTELIJK GEMENGD KOOR. Bloemendaalsch Christelijk Gemengd Koor geeft a.s. Dinsdag 25 Mei een uitvoering in „Vreeburg", Kerkplein. BLOEMENDAALSCHE MONTESSORI SCHOOL. Hoewel het de Bloemendaalsche school aan den Vijverweg in de laatste jaren niet aan waardeeringheeft ontbroken, ging de ver eeniging toch st.ee,ds gebukt onder f inancieele zorgen, ómdat de regeeririg in een gemeente van de grootte van Bloemendaal aan slechts één Montessori-school subsidie verleent, in dit geval aan de af deeling Montessori onder wijs van de Bloemendaalsche School Vereeni ging, die eerder was opgericht. In een leden vergadering werd op voorstel van het bestuur besloten tot opheffing van de afdeeling La ger Onderwijs. Waarschijnlijk zullen alle kin deren, die thans het lager onderwijs in de School aan den Vijverweg genieten, worden toegelaten tot de afdeeling Montessori On derwijs van de Bloemendaalsche School Ver- eeniging. Wij vernemen van het bestuur van de Bloe mendaalsche Montessori School, dat het de bedoeling is, de afdeeling Voorbereidend On derwijs aan den Vijverweg niet alleen in stand te houden, maar zoo mogelijk uit te breiden. HEEMSTEDE OUDERAVOND ST. ALOYSIUSSCHOOL. Woensdagavond werd voor de tweede maal een ouderavond gehouden, waar voor zeer groote belangstelling bestond. Aanwezig waren o.a. wethouder_ Dr. Droog, pastoor Van Noort en kapelaan Kooyman. De bijeenkomst werd door Broeder-direc teur Eugene geopend. Vervolgens deed spre ker mededeeling van het ministerieel besluit betreffende den toelatingsleeftijd welk besluit een gunstige wijziging beteekent voor de toe lating van vele kinderen en deed daarna uitvoerige mededeelingen over het gegeven onderwijs na de eerste tentoonstelling, waarbij aan de toegepaste globaal methode in de eer ste klas groote aandacht werd geschonken. Vervolgens werd door Broeder Auguste uit Brussel een missiefilm vertoond over Belgisch Congo waar hij negen jaar heeft gewerkt en een normaalschool heeft gesticht die door hem met de Inlanders is opgebouwd. In zijn inleidend woord bestreed de spreker de op vatting als zouden deze inlanders „wilde menschen" zijn. Het werken van de missie in dit land, deelde spreker mede, heeft tenge volge, dat het aantal Christenen ieder jaar met 200.000 vermeerdert. De vertoonde film gaf een duidelijk beeld van het leven en werken der broeders-mis sionarissen en van de door hen bereikte re sultaten. Pastoor v. Noort sprak een slotwoord. INTERNATIONALE ORDE VAN GOEDE TEMPELIEREN. De Heemsteedsche Loge „Wettig voor allen" van de Internationale Orde van Goede Tem pelieren hield Woensdagavond een zitting in het gebouw voor Christelijke Belangen aan den Voorweg onder leiding van den heer Th. Herkens. Nadat de heeren Top en Kuiper op viool- harp en viool een drietal muzieknummers ten beste hadden gegeven, declameerde mevr. P. KerkhoffPot zeer verdienstelijk „Het Zo merlied" van Martien Beversluis, „Klopt" van Margot Vos en „O tijd, die komt" van Adama van Scheltema. Mej. A. Arriëns uit Utrecht, internationaal voorzitster van het jeugdwerk hield vervolgens een rede over het werk van de Goede Tempelieren. Spreekster herinnerde aan de beginselen der orde, die geheel-ont houding en broederschap tusschen alle men schen propageert. Het is noodig vooral de jeugd te wijzen op het groote belang van geheel-onthouding. In dit verband betreurde spr. het verkrijg-1 baar stellen van bier aan de buffetten van de a.s. Jamboree in Vogelenzang. Tenslotte schetste spr. zeer uitvoerig de jverkwijze der orde_. Yerkiezingsvergadering S.D.A.P. Woensdagavond hield de afdeeling Heem stede van de S.D.A.P. een openbare vergade ring m Café „Het Wapen van Heemstede", die gepresideerd werd door den heer W. A. de Tello. Deze sprak een woord van welkom en betuigde zijn tevredenheid over de groote op komst, waarna hij op de beteekenis van de aanstaande verkiezingen wees. Hij gaf hierop het woord aan i r. H. Vos uit Amsterdam. Ook hij achtte deze verkie zingen uiterst belangrijk, want het gaat om de krachtige handhaving van de democratie tegen het fascisme en het communisme. Dezer eisch van de S.D.A.P. acht spreker van nog meer beteekenis dan de eisch dezer partij in 1913, toen het algemeen kiesrecht veroverd werd, waardoor zij haar invloed op het Staats bestel kon doen gelden. De bij de Grondwet vastgestelde vrijheden voor het Nederland sche volk zouden niet veilig meer zijn, zei spreker, als het fascisme of het communis me aan het bewind kwam. Dat ziet men in Duitschland en ook in Rusland, waar eveneens geen democratie te vinden is. Daar kan men geen invloed op het Staatsbestel uitoefenen. Men moet dus beseffen, dat het op 26 Mei om een krachtige handhaving van de democratie lat. De tweede eisch van de SD.A.P. van vóór den oorlog, de invoering van den verkorten arbeidsdag, acht spreker ook niet zoo belang rijk meer als de tweede eisch van dit oogen- blik; een welvaartspolitiek en ordening van het bedrijfsleven; uitvoeren van groote open bare werken op groote schaal, belichaamd in het Plan van den Arbeid. Het Nederlandsche arbeidersvolk heeft het op 26 Mei dus in zijn macht, te trachten het bedrijfsleven uit de crisis te halen. De afgeloopen vier jaar noem de spreker een periode van ellende voor het Nederlandsche volk, wat volgens hem te wijten is aan de aanpassingspolitiek van minister Colijn. Uit verschillende rapporten is gebleken, dat de ondervoeding in vele gezinnen zeer ernstig is: die ondervoeding wordt zelfs een groot gevaar voor het Nederlandsche volk. Zoo is het ook gesteld met dekking; in de helft van het aantal werkioozen is deze dekking absoluut onvoldoende. Volgens ir. Vos kan zelfs gesproken worden van uitmergeling van de gezinnen der werkioozen; hun linnenkast is leeg. De steun is dan ook veel te laag, om behalve voedsel ook nog kleeding en dekking te koopen. Ir. Vos critiseeröe het program der A.R.- partij van 1933, dat volgens hem schipbreuk heeft geleden. Haar vier punten waren krach tige handhaving van het gezag; herstel van het evenwicht in de begrooting; herstel van het bedrijfsleven en krachtige bestrijdmg dei- werkloosheid. De S.D.AP. heeft een andere volg orde van programmapunten; die wil eerst krachtige bestrijding van de werkloosheid. Dit zal aan het bedrijfsleven ten goede komen en het gevolg zal dan weer zijn, dat het even wicht in de Staatsbegroting Hersteld wordt. Uitvoerig besprak ir. Vos het Plan van den Arbeid. Inkrimping van werkgelegenheid en van den steur beteekent afbrokkeling van de algemeene koopkracht van het Nederland sche volk. De eenzijdige aanpassingspolitiek van de regeecing-Cclijn moest volgens spreker wel voeren naar algemeene ontreddering van het bedrijfsleven en verval der industrie met als noodlottig gevolg stijging van het aantal werkioozen. Er was neergang inplaats van opgang. Dit zal anders worden als het Plan van den Arbeid kan worden verwezenlijkt. Men moet op-26 Mei kiezen tusschen de aan passingspolitiek van-minister Colijn en het Plan van den Arbeid der S.D.A.P. Het geld voor de uitvoering van het Plan van den Arbeid is volgens spreker in ons land aanwezig. Tenslotte besprak ir. Vos het program van actie der R.K. Staatspartij, die volgens hem nog grooter schuld aan de ellende van het Nederlandsche volk heeft, dan de regeering- Colijn, wier aanpassingspolitiek zij zoo ge steund heeft. Als de R.K. Staatspartij had gewild, dan was aan het Nederlandsche volk een paar jaar ellende bespaard gebleven, want negen punten van haar program van actie zijn ongeveer gelijkluidend aan die in het Plan van den Arbeid. Wanneer de welvaart wordt hersteld, dan wordt Nederland beveiligd tegen de dictatuur van fascisten of commu nisten. Daarvoor herinnerde hij aan de groote nederlaag van Degrelle tegen Van Zeeland in België. De democratie moet op 26 Mei ge sterkt uit den strijd te voorschijn komen (Ap plaus). De heer De Tello sloot de vergadering met een krachtig propagandistisch woord. VERGADERING C. P. N. Op Maandag 24 Mei belegt de afd. Heem stede der Comm. Partij Nederland een open bare vergadering in „Het Wapen van Heem stede", Wilhelminaplein, waar als spreker zal optreden dominé Boers, oud predi kant te Roordahuizem (Fr.), mee als onder werp: ..Nederland, onafhankelijk, welvarend, vrij". Tevens zal de film „Land in zicht" worden vertoond. Een bijzonderheid bij deze film is, dat voor de opname van deze rol prent geen gebruik is gemaakt van beroeps- artisten, doch dat zij geheel tot stand is ge komen door medewerking van menschen uit het volk, wier leven in deze film uitgebeeld wordt. Duur van de film is ongeveer 1 uur. Regie is van Piet Bruggens, muziek van den bekenden pianist Lion Contran. CHR. DEM. UNIE. Vrijdag 21 Mei, des avonds om 8 uur be legt de afdeeling Heemstedé—Bennebroek van de Christelijk Democratische Unie een openbare vergadering in het gebouw voor Chr. Belangen aan den Voorweg. Spreker is de heer H. Posthuma, lid dér Prov. Staten van Friesland, met het onder werp „Met de C. D. U. ter stembus". NOG GOED AFGELOOPEN. Woensdagavond had op den hoek Heeren- wegvan Merlenlaan een botsing plaats tus schen een trambus die den dienst onderhoudt van de Indische buurt met het station Heem stede—Aerdenhout en een luxe auto. De bestuurder der bus. die uit de richting Haarlem de v. Merlenlaan wilde inrijden, lette blijkbaar niet op het verkeer uit de rich ting Bennebroek. Uit die richting kwam een luxe auto, bestuurd door G. A. uit den Haag, met als inzittende de heer en mevr. Zuid- dam. 3 kinderen en een zuster van mevr. Z. De bestuurder der luxe auto remde wel maar kon een aanrijding niet meer voorkomen, waardoor zijn auto tegen de bus opbotste.. Door den schok vloog het achterportier open, en sloeg de zuster van mevr. Z. met een baby die zij op haar schoot had, uit de auto, doch kreeg slechts een lichte hoofdwonde. De chauffeur en de heer Z. kregen ook lichte hoofdwonden, terwijl het 11-jarige zoontje vermoedelijk een gekneusde rib opliep. Mevr. Z. en haar dochtertje hadden geen letsel. Dr. Luin verleende de eerste geneeskundige hulp waarna allen huiswaarts konden keeren. De auto werd ernstig beschadigd en moest weggesleept worden, de carrosserie der bus werd aan één zijde beschadigd. DE NIEUWE TRANSPORTLEIDING GEREED. Hedennacht is de nieuwe transportleiding die gelegd is van het pompstation der Am- sterdamsche Waterleiding naar de Camplaan gereed gekomen door de verbinding tusschen de nieuwe leiding en de hoofdbuis in de Camplaan. Uit de oude buis moest een stuk genomen worden om de nieuwe aan te sluiten. Opmerkelijk was de nog zoo bijzonder goede staat waarin de oude hoofdleiding, die nu al ongeveer 27 jaar ligt, verkeert. Tot laat in den nacht trok dit werk veel belangstelling. BURGERLIJKE STAND. ave van 18 Mei 1937. ïllen: M. G. H. KockelkorenCox d„ C. .an Eschvan Straaten d., S. H. van Dijk- Nieuwenhuizen z„ E. Moorvan Gelderen d., M. C. de Groot—Burgmeyer d. Ondertrouwd: P. van Heuwelingen en W. P. J. Harmsen. Gehuwd: J. M. Walker en A. D. van Zut- phen, J. Keune en C. J. de Bruin. Overleden: J. A. van der Kris, echtg. van P. H. Vester; E. M. Koning, wed. H. Westenberg, A. C. Domis, wed. van J. G. Vogel. SANTPOORT VERGADERING R.-K. STAATSPARTIJ. De afdeeling Santpoort II van de R.-K. Staatspartij houdt Vrijdagavond 21 Mei een feestelijke bijeenkomst in het gebouw „Cam- pagna" aan den Dennenweg te Bloemendaal. Het lid der Eerste Kamer Prof. Dr. Alphons Steger zal spreken over het onderwerp: „Mus- sert noch Moskoude zege aan ons!". De bijeenkomst wordt opgeluisterd door de In dische Krontjongclub „Sancta Lucia". HEEMSKERK Het beleid van den burgemeester. Een motie van afkeuring ingediend. Bezwaren tegen groot aantal dans- vergunningen. In de voltallige vergadering van den gemeenteraad, die Woensdagmid dag werd gehouden is felle critiek gevoerd op het beleid van den voor zitter. In de eerste plaats was de meerder heid van den raad ernstig ontstemd over het groote aantal dansvergun- ningen, dat de burgemeester als hoofd der politie verleent en voorts over de te weinige aandacht, die het hoofd der gemeente zou hebben voor de belangen van de tuinbouwende bevolking. Deze ontstemming werd belichaamd in een zeer scherp ge stelde motie, die aan het slot der ver gadering werd ingediend. Het dansen. Nadat de notulen der vorige vergadering waren vastgesteld vroeg de heer D e W i t verlof voor de bespreking van een zaak, die niet op de agenda stond. Spr. verklaarde zich geërgerd te hebben aan het groot aantal dansvergunningen, dat tegenwoordig wordt verleend, al behoort hij geenszins tot de „zwartkijkers". Een gepast vermaak zal hij steeds kunnen waardeeren. Namens 7080 pet. van de Christelijke bevolking, aldus spr,. kan ik verklaren, dat de menschen zich ge griefd hebben gevoeld, toen zelfs op 'n hoo gen feestdag als den eersten Pinksterdag ge legenheid tot dansen werd geboden. Spr. kon zich niet begrijpen, dat de bur gemeester daarvoor toestemming had ver leend. De voorzitter antwoordde, dat deze aangelegenheid uitsluitend behoort tot de competentie van den burgemeester als hoofd der politie. De heer Zuurbier vroeg over dezelfde zaak het woord, dat hem evenwel niet werd verleend. Wethouder H enne man: „U moet het woord verleenen ingevolge artikel 48 van de gemeentewet. U moet de vergadering leiden, maar geen partij kiezen." De voorzitter zei, dat hij het woord niet zou verleenen over een zaak, die afweek van de agenda. Spr. stelde aan de orde het voorstel tot vaststelling van de pensioen grondslagen Bij de rondvraag kwam de kwestie van de waterloozing ter sprake, waarbij critiek op het beleid van den burgemeester werd uit geoefend. Gezegd werd, dat het overtollige water den tuinders en de heele bevolking van Heemskerk duizenden guldens schade berok kent. Wethouder Henneman stelde den raad voor de volgende motie aan te nemen De raad der gemeente Heemskerk, in ver gadering bijeen op Woensdag 19 Mei 1937; gezien de handelwijze van den burgemees ter als hoofd der politie ten aanzien van het te pas en te onpas verleenen van dansver gunningen in deze plattelandsgemeente, zelfs op hooge feestdagen als eersten Pinksterdag, tot ergernis van bijna de geheele bevolking en tot schade van de jeugd; overwegende, dat van den burgervader ver wacht mag worden, dat hij eenigszins reke ning houdt met hetgeen in de burgerij leeft, én niet datgene doet of nalaat, wat de bevol king grieft; dat voorts door het bieden van veelvul dige gelegenheid tot dansen, de ouders voort durend in ongenoegen komen met hun kin deren, wat nog ee erger is, doordat zeer vele ouders gedurende de wintermaanden gesteund moeten worden door het Burgerlijk Armbe stuur; dat reeds eerder door hem over bovenstaand euvel is geklaagd zonder eenig resultaat, slechts met de opmerking, dat de raad hier mede niets te maken heeft, terwijl vervolgens ook in het college van Burgemeester en Wet houders hiertegen is geageerd: dat hij zich niettemin verplicht acht als vertegenwoordiger der bevolking voor haar zedelijke en stoffelijke belangen op te komen welke niet gediend worden door het overdre ven gelegenheid bieden tot dansvermaak; spreekt zijn afkeuring uit over een derge lijke handelwijze van den burgemeester en besluit deze motie van afkeuring ter kennis re brengen aan den Commissaris der Koningin en den Minister van Binnenlandsche Zaken Nadat de wethouder deze motie had voor-1 gelezen, sloot de voorzitter onmiddellijk J d« vergadering. LISSE Het huwelijk van den Burge meester. Blijde intocht van het jonge paar in de gemeente. Woensdagmiddag zijn de Burgemeester van Lisse, Dr. S. F. A. C. M. van Wijnbergen en zijn echtgehoote, Jonkvrouwe J. C. P. Michiels van Kessenich. bij hun vestiging in de ge meente op hartelijke wijze ontvangen. Het jonge paar werd des namiddags met de wederzijdsche ouders door het gemeente bestuur van het station Leiden gehaald. Op de grens der gemeenten Lisse en Sassenheim had de ontvangst plaats door den gemeente raad. Spoedig hield de stoet stil om aan de Lisser jeugd de gelegenheid te geven, den burgemeester en zijn echtgenoote te ont vangen met een hartelijk hoera-geroep. Bij de Beekbrug stonden de kinderen der R.-K Jongens- en Meisjesscholen uit de buurtschap „Den Engel" opgesteld. Door de jongedames Nel Schenk en Cor van Dorp werden aan mevr. van Wijnbergen bloemen aangeboden. Van de Vennesloot tot aan de Bondstraat stonden de kinderen van de R.-K. scholen te Lisse 'dorp), van de Openbare School, van de Ned. Herv. en van de Geref school opgesteld. Ook deze kinderen juichten den burgemeester en zijn echtgenoote van harte toe; hier werd door een leerlinge van de Ned. Herv. School Rie de Bres aan mevr. van Wijnbergen een bloemstuk aangeboden. Hierna werd een rijtoer door het geheel met vlaggen getooide dorp gemaakt. Aan het ein de van den rit werden de Burgemeester en zijn echtgenoote, alsmede de ouders op het kasteel „Keukenhof" ontvangen, waar de thee werd gebruikt bij Graaf J. C. E. van Lynden. Des avonds had de groote ontvangst plaats door de geheele burgerij van Lisse in de groote H. B. G.-hallen, welke fraai versierd waren. Toen de burgemeester met zijn echtgenoote de zaal binnen kwam brak een gejuich los. Krachtig zetten de koren, daarbij begeleid door de muziekcorpsen het Wilhelmus in, staande door de aanwezigen aangehoord. Wel dra zong de geheele schare mee. Als eerste spreker trad naar voren weth. P. Warmerdam. Deze achtte het zich een groote eer den burgemeester en zijn echtge noote een welkom te mogen toeroepen. Hij her innerde aan wat gezegd was bij de installatie van den burgemeester, nu zes jaar geleden, toen de wensch werd uitgesproken, dat men nog eens het feest zou mogen vieren van het huwelijk van den Burgemeester. „U hebt ons lang laten wachten. Groot was de blijdschap toen we vernamen dat u eindelijk verloofd was en op 15 April in het huwelijk zou treden met freule Michiels van Kessenich". Zich tot mevr. Van Wijnbergen wendend sprak hij zijn groote erkentelijkheid uit over de wijze waarop zij de jeugd van Lisse tege moet is getreden. „Geve God Zijn zegen over uw huwelijk en geve God dat de verhouding tusschen Burgemeester en burgerij moge blij ven zooals deze is". Door vier dames werd namens alle plaatse lijke zangvereenigingen aan mevrouw van Wijnbergen een mooi bouquet aangeboden. Het woord werd vervolgèns gevoerd door pastoor G. P. van Zuylen, die uiting gaf aan de gevoelens bij de ingezetenen, Dr. Th. Ruys Jr., Geref. Pred., herinnerde aan den tijd, dat: hij zelf ook als vrijgezel in de pastorie vertoefde en schetste met eénige woorden vol van humor het vrijgezellénleven met zijn lief en leed, doch stelde ver daar boven het huwelijksgeluk. Spr. hoopte, dat mevr. Van Wijnbergen zich spoedig thuis moge gevoelen en dat zij een gezellige, huiselijke sfeer zal weten te scheppen. Het kinderkoor „Klein Excelsior" voerde een stukje op getiteld: „Bruidsparen", hetgeen veel bijval oogstte. Niet minder werd genoten van de presta ties van zes leden van Sparta, die mooie toe ren lieten zien. Ten slotte werd het woord gevoerd door den burgemeester, die zijn hartgrondigen dank uitsprak, mede namens zijn vrouw, voor de buitengewoon hartelijke ontvangst. In het bijzonder bracht hij dank aan de sprekers, die namens de burgerij het woord hadden gevoerd. Na nog een driewerf „Lang zullen zij leven" op het jonge paar te hebben uitgebracht, ver lieten de aanwezigen ten zeerste voldaan het H. B. G.-gebouw. HILLECOM VERGADERING KATH. DEM. PARTIJ. Woensdagavond hield de Kath. Dem. Partij in de zaal van café „Zomerzorg" te Hillegom een vergadering. Als eerste spreker trad op de heer G. P ij n a c k e r. raadslid van Hillegom, die de gemeentepolitiek, speciaal wat het Burg. Arm bestuur betreft, besprak. Hij noemde de rede nen waarom de vereeniging van eigen werken was opgericht, namelijk om op te komen tegen de methoden van het B. A. waarvan volgens hem de leden steuntrekkers pressen, bij hen voor laag loon te arbeiden. Het systeem, om steunverzoekers hun aanvragen schriftelijk te doen indienen, werd een afschuifsysteem ge noemd; het duurt 10 tot 12 weken voor er be richt komt en de menschen lijden de bitterste armoede. Spreker concludeerde, dat B. en W. het B. A. ten onrechte de hand boven het hoofd houden. Er werden beschuldigingen gericht tegen eenige leden van het B. A. Ook werden beschuldigingen gericht tegen het bestuur der St. Vincentius-vereeniging. De heer Chr. Limburg uit Purmerend had tot onderwerp gekozen: „De K. D. P. in de branding". Hij critiseerde de R.K. Staatspartij, die volgens hem geen eenheid is. gezien de ver schillende tegenstrijdige elementen, waaruit de partij bestaat. Ook protesteerde hij tegen een uitlating van Dr. Colijn, dat de armlastigen de droesem der samenleving zouden zijn. De heer J a n s e n uit Krommenie sprak over „De hartslag van ons program". De R.K, Staatspartij noemde hij de partij der onver vulde beloften, wat betreft beveiliging van den Christelijken grondslag der maatschappij, de verdediging van het gezin, arbeid voor het ge heele volk en de ordening. In al deze zaken is volgens hem in de R.K. Staatspartij hopeloos te kort geschoten, waarmede het beginsel program dezer partij veroordeeld is. Hij verde digde het K. D. P.-program, waarvan ge noemd werden publiekrechtelijke organisatie in elk bedrijf, een zelfstandige middenstand, rechtspositie van den arbeider, kosteloos staatspensioen voor allen, pacht in verhou ding tot opbrengst, onteigening groot-grond- bezit, beperking van warenhuizen, opheffing bankgeheim, maatregelen tegen kapitaals- vlucht, afschaffing indirecte belastingen, enz. Het programma der K. D. P. verzet zich ten sterkste tegen communisme en N. S. B. Nadat de voorzitter der vereeniging van eigen werkers, de heer Van der Hulst, nog het woord had gevoerhad nog een gedachtenwisseling plaats. VERKOOPING. Ten overstaan van notaris A. van Pelt had Woensdagavond in Hotel Sistermans de ver- kooping plaats van twee woonhuizen met tim mermanswerkplaats benevens de zich in de ge bouwen bevindende machinerieën en timmer mansgereedschappen aan de Kerkstraat nos. 20 en 22, groot 7.67 A. Hoogste bieder was de heer J. Tichelaar te Amsterdam met f7000. Woensdag a.s. heeft de afslag en toewijzing plaats. PIAÏKT GEIICIITIN AMSTERDAMSCHE VEEMARKT. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 264 vette kalveren: le kwaliteit 60—64, 2e kw. 4858, 3e kw. 3646 ct. per K.G. levend gewicht. 6 Nuchtere kalveren f 9.50 per stuk. 264 Varkens: Vleeschvarkens, wegende van 90110 K.G. 5758, zware varkens 5657, vet te varkens 55—56 ct. per K.G. slachtgewicht. MARKT WOERDEN. Aanvoer 273 partijen kaas: Met rljksmerk le kw. f 20—21, met rjjksmerk 2e kw. f 17.50—19. Handel matig. GROENTEMARKT HAARLEM. 19 Mei 1937. Lof f 0.10—f 0.20 per K.G. Knakpeen f 0.05f 0.08 per K.G. Andijvie f 0.40f 0.70 per kist. Spinazie f 0.25f 0.70 per kist. Postelein f 0.70—f 0.90 per kist. Raapstelen f 1.50f 2 per 100 bos Sla f 2.50f 5 per 100 bos Bloemkool f 0.05f 0.13 per stuk. Komkommer f 0.010f 0.14 per stuk. Radijs f 0.02f 0.03 per bos Rabarber f 0.03—f 0.06 per bos. Wortelen f 0.12f 0.15 per bos Prei f 0.02f 0.05 per bos. Selderie f 0.02f 0.05 per bos. Peterselie f 0.05-f 0.10 per bos. Asperge f 0.18f 0.30 per bos. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Rotterdam, 19 van Rotterdam n. Spithead. Spaarndam, N.-Orleans naar Rotterdam 18 te Londen. Statendam, Rotterdam naar N.-York 18 v. Southampton. Boschdijk, Rotterdam naar N.-Orleans 18 te Tampico, Damsterdijk. Vancouver naar Rotterdam via Liverpool 17 (11.52 n.m.) 740 mijl W.Z.W. van Valentia HALCYON LIJN. Stad Arnhem, 18 v. Rotterdam te Dunston. Flensburg. 18 van Narvik n. Vlaardingen. Stad Maassluis, 18 van Rotterdam te Nar vik, voor Rotterdam. Stad Schiedam, 20 van Velsen naar Vlaard. Vredenburg, Vlaardingen naar Wabana 17 (4,39 n.m.) 25 mijl Z. van Land's End. Rozenburg, Les Falaises n. Velsen pass. 18 Gibraltar HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. Zuiderkerk (uitj.) 20 van Shanghai. Gaasterkerk, Antwerpen naar Hamburg 19 van Vlissingcn. Meerkerk, (thuisr.) 18 te Marseille. Serooskerk (thuisr.) 17 te Manilla. HOLLAND—AFRIKA-LIJN. Springfontein 19 van Rotterdam n. Ham burg. Jagersfontein (uitr.) 19 te Kaapstad. HOLLAND— WEST-AFRIKA LIJN. Maaskerk 18 v. Port Bouet n. Takoradi. Jaarstroom, 18 van Rotterdam n. Hamburg Amstelkerk (thuisr.) 19 te Havre, vertr. 20. KONINKLIJKE NED. STOOMBOOT MIJ Agamemnon, 19 van Manzanillo te Amster dam. Bacchus. 15 van Amsterdam te La Guayra. Barneveld, Chili naar Amsterdam via Ant werpen 18 van Liverpool. Calypso. Venetië n. Amst. pas. 18 Finisterre Costa Rica. 17 v. Barbados te Curagao. Hebe, 18 v. Kopenhagen naar Gdynia. Irene, 18 v. Belize n. Pto. Barrios. Oranje Nassau 19 v. Paramaribo te Am sterdam. Triton, 18 van Malta naar Lissabon. Vulcanus, 18 van Izmir te Stamboul. Baarn, Amsterdam n. Chili 17 v. Callao. Boskoop. Chili n. Amsterdam 17 v. Callao. Telamon. Beyrouth, n. Amsterdam 17 van Gibraltar. Ganymedes, 19 v. Stamboul te Bourgas. Hermes, Beyrouth n. Rotterdam, pass. 19 Gibraltar. Merope. 19 van Danzig te Kopenhagen. Pluto, 19 van Kopenhagen te Stettin. Trajanus. 19 van Palermo n. Catania. Ajax, 19 v. Amsterdam naar Londen. Odysseus. 19 van Amsterdam naar Kopen hagen. Perseus. 19 van Amsterdam naar Hamburg. KONINKLIJKE HOLLANDSCHE LLOYD. Waterland, 19 v. Amsterdam naar Buenos- Ayres. Eemland, 17 van B.-Ayres naar Amsterdam Salland, 18 van Amsterdam te B.-Ayres. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Dempo (uitr.) pass. 18 Suez. Baloeran. 19 v. Rotterdam te Spithead. Sitoebondo, (uitr.) pass. 19 Finisterre. Kota Agoeng 16 v. Singapore naar Tandj. Pinang. Buitenzorg, (uitr.) 18 van Sabang. Garoet (uitr.) 18 van Belawan. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. Alcyone, 19 v. Rotterdam n. Hamburg. Alpherat (thuisr.) pass. 18 Teneriffe. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Tawali (thuisr.) 19 te Londen. Marnix van St. Aldegonde 19 van Batavia n. Amsterdam. Moena (thuisr.) 19 van Port Said. Johan de Witt (thuisr.) 19 te Genua. Poelau Bras (thuisr.) 17 van Singapore. Johan van Oldenbarnevelt 19 Mei van Amsterdam naar Batavia. Bintang, 19 van Amsterdam n. Hamburg. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. Polydorus. Batavia naar Amsterdam 19 v. Belawan. Melampus, Amsterdam naar Java, 19 te Port Said. Bengloe, Japan naar Rotterdam 17 van Cebu. Memnon, Japan naar Rotterdam, 19 te Marseille. City of Derby, Saigon naar Rotterdam 19 van Aden. Ajax, Japan naar Rotterdam, 18 te Hong kong. Perseus. Japan n. Rotterdam 18 v. Kobe. Glenaffaric 13 v. Dairen n. Rotterdam. City of Lille. Japan naar Rotterdam 17 te Dahikan Laertes. Amsterdam naar Java 15 van Singapore. Polyphemus. 19 v. Batavia, te Amsterdam.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 11